
ВОЛИНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
про відмову в задоволенні заяви про визнання виконавчого документа таким,
що не підлягає виконанню
26 листопада 2021 року ЛуцькСправа № 140/17050/20 Волинський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого - судді Сороки Ю.Ю.,
за участю секретаря судового засідання Шопік М.М.,
стягувача ОСОБА_1
представника стягувача Василюк І.М.
представника боржника Гнатюк О.М.
розглянувши у відкритому судовому засіданні заяву Комісії щодо розгляду заяв внутрішньо переміщених осіб, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України про призначення грошової компенсації, утвореної виконавчим комітетом Луцької міської ради про визнання виконавчих документів такими, що не підлягають виконанню, в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 у власних інтересах та інтересах малолітнього ОСОБА_2 до виконавчого комітету Луцької міської ради, Департаменту соціальної політики Луцької міської ради, Комісії щодо розгляду заяв внутрішньо переміщених осіб, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України про призначення грошової компенсації, утвореної виконавчим комітетом Луцької міської ради про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити дії,
ВСТАНОВИВ:
Рішенням Волинського окружного адміністративного суду від 04 березня 2021 року у справі №140/17050/20 за позовом ОСОБА_1 у власних інтересах та інтересах малолітнього ОСОБА_2 до виконавчого комітету Луцької міської ради, Департаменту соціальної політики Луцької міської ради, Комісії щодо розгляду заяв внутрішньо переміщених осіб, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України про призначення грошової компенсації, утвореної виконавчим комітетом Луцької міської ради про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити дії позов задоволено: визнано протиправним та скасовано рішення Комісії щодо розгляду заяв внутрішньо переміщених осіб, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України про призначення грошової компенсації, утвореної виконавчим комітетом Луцької міської ради від 18.11.2020; зобов`язано Комісію щодо розгляду заяв внутрішньо переміщених осіб, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України про призначення грошової компенсації, утвореної виконавчим комітетом Луцької міської ради прийняти рішення про призначення ОСОБА_1 , а також ОСОБА_2 , як члену його сім`ї, грошової компенсації за належне для отримання жиле приміщення для внутрішньо переміщених осіб, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України.
Постановою Восьмого апеляційного адміністративного суду від 21 вересня 2021 року апеляційну скаргу Комісії щодо розгляду заяв внутрішньо переміщених осіб, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України про призначення грошової компенсації, утвореної виконавчим комітетом Луцької міської ради залишено без задоволення, рішення Волинського окружного адміністративного суду від 04 березня 2021 року у справі №140/17050/20 залишено без змін.
На виконання рішення Волинського окружного адміністративного суду від 04 березня 2021 року Волинський окружний адміністративний суд 13 жовтня 2021 року за заявою ОСОБА_1 видані виконавчі листи №17510/2021 та №17511/2021.
17 листопада 2021 року до суду надійшла заява Комісії щодо розгляду заяв внутрішньо переміщених осіб, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України про призначення грошової компенсації, утвореної виконавчим комітетом Луцької міської ради - боржника у виконавчому провадженні - про визнання таким, що не підлягає виконанню, виконавчі листи №17510/2021 та №17511/2021, видані Волинським окружним адміністративним судом 13 жовтня 2021 року.
Заява обґрунтована тим, що у відповідності до пункту 2 Порядку виплати грошової компенсації за належні для отримання жилі приміщення для внутрішньо переміщених осіб, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 18 квітня 2018 № 280(далі - Порядок 280), право на отримання грошової компенсації мають внутрішньо переміщені особи, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, перебуваючи безпосередньо в районах АТО/ООС та визнані особами з інвалідністю внаслідок війни III групи відповідно до пунктів 11-14 частини другої статті 7 або учасниками бойових дій відповідно до пунктів 19-20 частини першої статті б Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту". Тобто, грошова компенсація призначається лише пільговику ОСОБА_1 , виходячи з розрахунку на нього та його малолітнього сина ОСОБА_2 .
А тому, вважає, що Волинським окружним адміністративним судом видано безпідставно два виконавчі листи за №17510/21, №17511/21, оскільки Комісія буде приймати рішення про призначення грошової компенсації лише ОСОБА_1 з проведенням розрахунку розміру грошової компенсації і на його сина.
19 листопада 2021 року на адресу суду надійшли заперечення представника позивача щодо заяви про визнання виконавчого листа таким, що не підлягає виконанню, у яких зазначає, що малолітній син позивача наділений відповідним правом на покращення житлових умов у спосіб призначення грошової компенсації. При цьому представлення своїх прав малолітня дитина самостійно не має можливостей; таке представництво здійснюється законними представниками. Вважає, що оскільки питання грошової компенсації безпосередньо стосується інтересів дитини, адміністративним судом обґрунтовано видано два виконавчі документи. За період з набрання чинності рішенням суду до моменту відкриття виконавчих проваджень та подання заяви до суду жодних дій, спрямованих на виконання судового рішення, не вчинено, відтак в розглядуваному випадку має місце свідоме невиконання судового рішення, причиною чого не являється видача судом окремих виконавчих листів.
З огляду на вказане, звернення із заявою про скасування виконавчих листів, вважає безпідставним та спрямованим на створення ситуації неоднозначного розуміння змісту судового рішення на стадії його примусового виконання.
У судовому засіданні представник Комісії щодо розгляду заяв внутрішньо переміщених осіб, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України про призначення грошової компенсації, утвореної виконавчим комітетом Луцької міської ради заяву підтримав та просив з наведених вище підстав задовольнити.
Стягувач ОСОБА_1 та його представник в судовому засіданні просили суд в задоволенні заяви відмовити.
Заслухавши думку представників сторін, які беруть участь у справі, дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку, що заява про визнання виконавчого документа таким, що не підлягає виконанню не підлягає задоволенню з огляду на наступне.
Згідно із ч.1 ст. 374 КАС України, суд, який видав виконавчий документ, може за заявою стягувача або боржника виправити помилку, допущену при його оформленні або видачі, чи визнати виконавчий документ таким, що не підлягає виконанню.
Приписами ч.2 ст. 374 КАС України встановлено, що суд визнає виконавчий документ таким, що не підлягає виконанню повністю або частково, якщо його було видано помилково або якщо обов`язок боржника відсутній повністю чи частково у зв`язку з його припиненням, добровільним виконанням боржником чи іншою особою або з інших причин.
З аналізу вищевикладених норм вбачається, що суд може визнати виконавчий лист таким, що не підлягає виконанню у випадках якщо такий виконавчий лист видано помилково або обов`язок боржника відсутній повністю чи частково у зв`язку з його припиненням, добровільним виконанням боржником чи іншою особою або з інших причин, встановлених законом.
Виконавчі листи від 13 жовтня 2021 року №17510/21, №17511/21 видані Волинським окружним адміністративним судом для примусового виконання рішення Волинського окружного адміністративного суду від 04 березня 2021 року в частині зобов`язання Комісії щодо розгляду заяв внутрішньо переміщених осіб, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України про призначення грошової компенсації, утвореної виконавчим комітетом Луцької міської ради прийняти рішення про призначення ОСОБА_1 як члену його сім`ї, грошової компенсації за належне для отримання жиле приміщення для внутрішньо переміщених осіб, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України; зобов`язання Комісії щодо розгляду заяв внутрішньо переміщених осіб, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України про призначення грошової компенсації, утвореної виконавчим комітетом Луцької міської ради прийняти рішення про призначення ОСОБА_2 , як члену його сім`ї, грошової компенсації за належне для отримання жиле приміщення для внутрішньо переміщених осіб, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України.
Рішення Волинського окружного адміністративного суду від 04 березня 2021 року набрало законної сили 21 вересня 2021 року. Виконавчі листи від 13 жовтня 2021 року №17510/21, №17511/21 відповідають змісту рішення Волинського окружного адміністративного суду від 04 березня 2021 року, а відтак суд не знаходить підстав для визнання виконавчих документів такими, що не підлягають виконанню.
Суд зазначає, що приписами ст. 370 КАС України передбачено, що судове рішення, яке набрало законної сили, є обов`язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України, або за принципом взаємності, - за її межами. Невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність, встановлену законом.
Окрім того, суд звертає увагу, що статтею 56 КАС України передбачено, що права, свободи та інтереси малолітніх та неповнолітніх осіб, які не досягли віку, з якого настає адміністративна процесуальна дієздатність, а також недієздатних фізичних осіб захищають у суді їхні законні представники - батьки, усиновлювачі, опікуни чи інші особи, визначені законом.
Відтак як ОСОБА_1 , так і малолітній ОСОБА_2 в інтересах якого звернувся ОСОБА_1 наділені повноваженнями позивача у даній справі, тому підстави для визнання виконавчих листів такими, що не підлягають виконанню відсутні.
Враховуючи, що судом не було встановлено обставин видачі виконавчих листів помилково, та з матеріалів справи не вбачається доказів відсутності у боржника обов`язку їх виконувати у зв`язку з припиненням, добровільним виконанням боржником чи іншою особою або з інших причин, суд не вбачає підстав для визнання виконавчих документів такими, що не підлягають виконанню.
Керуючись статтями 248, 256, 374 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
УХВАЛИВ:
В задоволенні заяви Комісії щодо розгляду заяв внутрішньо переміщених осіб, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України про призначення грошової компенсації, утвореної виконавчим комітетом Луцької міської ради про визнання виконавчих документів такими, що не підлягають виконанню, відмовити.
Ухвала суду набирає законної сили негайно після її проголошення.
Ухвала суду може бути оскаржена шляхом подання апеляційної скарги до Восьмого апеляційного адміністративного суду протягом п`ятнадцяти днів з дня її складення.
Суддя Ю.Ю. Сорока