
Справа № 589/1481/20
Провадження № 2/589/148/21
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
15 липня 2021 року м.Шостка
Шосткинський міськрайонний суд Сумської області в особі головуючого судді Лєвші С.Л., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (письмове провадження) цивільну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Шосткинське підприємство «Харківенергоремонт» до ОСОБА_1 , про стягнення заборгованості за послуги з централізованого теплопостачання для опалення,-
ВСТАНОВИВ:
18 травня 2020 року позивач Товариство з обмеженою відповідальністю «Шосткинське підприємство «Харківенергоремонт» (далі – ТОВ «ШП «Харківенергоремонт») звернулося до Шосткинського міськрайонного суду Сумської області з вимогами до відповідача ОСОБА_1 про стягнення на користь позивача суми заборгованості за спожиту теплову енергію за період з 15.10.2018 по 15.04.2020 в розмірі 33832 гривні 94 копійки.
Вимоги мотивовано тим, що ТОВ "ШП "Харківенергоремонт" є надавачем послуг по забезпеченню тепловою енергією на опалення підприємствам, установам, організаціям та населенню міста Шостка, у тому числі за адресою: АДРЕСА_1 . Власником вищевказаної квартири є ОСОБА_1 .
Відповідач здійснила самовільне відключення власної квартири від системи централізованого опалення. Документи, що надають право на від`єднання від внутрішньобудинкової системи опалення у відповідача відсутні.
В зв`язку з обладнанням будинку АДРЕСА_2 вузлом комерційного обліку теплової енергії і, як наслідок, зміною методики розрахунку кількості спожитої теплової енергії, листом №1536 від 23.08.2016 ОСОБА_1 була повідомлена про відсутність дозвільних документів та незаконність від`єднання квартири та попереджена про відновлення нарахування плати за послуги теплопостачання з початку опалювального сезону, тобто з жовтня 2016 року. Вказаний лист було направлено споживачу ОСОБА_1 рекомендованим листом з повідомленням, але відповідач його не отримала, і лист повернувся до ТОВ «ШП «Харківенергоремонт».
Факт отримання послуг в опалювальні періоди з жовтня 2018 року по квітень 2020 року підтверджується актами приймання теплоносія на опалювальному об`єкті та актами перевірки роботи системи опалення.
Підведення централізованого опалення до стояка в межах приміщення свідчить про виконання ТОВ «ШП «Харківенергоремонт» своїх зобов`язань щодо надання послуги з теплопостачання, а ОСОБА_1 зобов`язана оплатити борг за надані послуги.
Самовільне відключення від мереж центрального опалення не є підставою не сплачувати за послуги з теплопостачання.
28 липня 2020 року ухвалою суду прийнято справу до розгляду та відкрито провадження за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення осіб, у якій роз`яснено відповідачу, право подати заяву із запереченнями проти розгляду справи в порядку спрощеного позовного провадження та відзив на позов протягом п`ятнадцяти днів з дня вручення ухвали.
Ухвалу про відкриття провадження від 28 липня 2020 року разом із позовною заявою та додатками до неї було надіслано відповідачу рекомендованим повідомленням про вручення поштового відправлення на адресу зареєстрованого місця проживання, але повернута до суду з відмітками АТ "Укрпошти" – "за закінченням терміну зберігання". (а.с.22-23)
Отже, відповідно до вимог Цивільного процесуального кодексу України (далі - ЦПК України), якщо судове рішення про вчинення відповідної процесуальної дії направлено судом за належною адресою і повернуто поштою у зв`язку з посиланням на відсутність (вибуття) адресата, відмову від одержання, закінчення строку зберігання поштового відправлення тощо, то вважається, що адресат повідомлений про вчинення відповідної процесуальної дії.
Станом на 15 липня 2021 року відзив на позов та заперечення від відповідача ОСОБА_1 до суду не надійшли.
Заперечення проти розгляду справи в порядку спрощеного позовного провадження від сторін у справі, також не надходили.
Відповідно до ч. 13 ст. 7 ЦПК України, розгляд справи здійснюється в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами, якщо цим Кодексом не передбачено повідомлення учасників справи. У такому випадку судове засідання не проводиться.
Суд, дослідивши матеріали справи, прийшов до наступного.
Судом встановлені такі факти та відповідні їм правовідносини.
Із Договору купівлі-продажу від 03 листопада 1998 року ОСОБА_1 купила квартиру АДРЕСА_3 . Право власності зареєстроване в Шосткинському міжрайонному бюро технічної інвентаризації на праві особистої власності за ОСОБА_1 , реєстрова книга №65, за реєстровим №3824. (а.с.5)
Згідно із обіговою відомостю за період з 15.10.2018 по 15.04.2020, особовий рахунок НОМЕР_1 , заборгованість ОСОБА_1 за опалення квартири АДРЕСА_3 - 33832 грн 94 коп. (а.с.6)
Зверненням №1536 від 23.08.2016 до ОСОБА_1 «Про порядок нарахування сплати за централізоване опалення», ТОВ «ШП «Харківенергоремонт» звертає увагу останньої як споживача, що з початку опалювального періоду буде проводитись нарахування за теплопостачання всім власникам квартир, які допустили незаконне від`єднання від мереж централізованого опалення по опалювальній площі квартири. (а.с.7)
З Акта від 21 жовтня 2008 року про обстеження опалювального об`єкта за адресою: АДРЕСА_1 , який складений в складі комісії інспектора ТМ РК і ТС, квартиронаймача ОСОБА_1 , вбачається, що на момент перевірки, опалювальні прибори у вищевказаній квартирі відключені від внутрішньобудинкової мережі опалення. Документи, що підтверджують право на відключення опалювальних приборів від втунрішньобудинкової мережі у власника відсутні. (а.с.10)
Із актів перевірки роботи опалення після подачі теплоносія в опалювальних сезонах 2018-2019 від 24 жовтня 2018 року, 2019-2020 від 29 жовтня 2019 року, складених комісією в складі контролера та споживача начальника ЖКО ТОВ «ШП «Харківенергоремонт», вбачається, що при перевірці роботи систем опалювання в житлових будинках АДРЕСА_4 , АДРЕСА_5 , АДРЕСА_6 , АДРЕСА_7 , АДРЕСА_8 , АДРЕСА_9 , АДРЕСА_2 : система опалення була развоздушена, стояки мережі опалення прогріті. (а.с.11,12)
Із актів прийому теплоносія на опалювальні об`єкти від 23 жовтня 2018 року, 29 жовтня 2019 року, будинків АДРЕСА_4 , АДРЕСА_5 , АДРЕСА_6 , АДРЕСА_7 , АДРЕСА_8 , АДРЕСА_9 , АДРЕСА_2 , складений в складі комісії контролера та начальника ЖКО ТОВ «ШП «Харківенергоремонт», вбачається, що кожний рік теплопостачальною організацією подавався, а споживачем приймався теплоносій на тепловому вузлі будівель по АДРЕСА_4 , АДРЕСА_5 , АДРЕСА_6 , АДРЕСА_7 , АДРЕСА_8 , 57, 59. (а.с.11,12)
Як вбачається із заяви ОСОБА_1 від 02.10.2008, остання звернулася з проханням до виконавчого директора ТОВ «ШП «Харківенергоремонт» про від`єднання опалювальних приборів в її квартирі від централізованого опалення. (а.с.15)
Як вбачається з матеріалів справи, ТОВ «ШП «Харківенергоремонт», рішенням виконкому Шосткинської міськради №226 від 28.07.2006 визначене виконавцем послуг з теплопостачання для опалення та підігріву питної води. (а.с.13)
Також, Постановою №1171 від 31 березня 2015 року Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг були встановлені тарифи на послуги з центалізованого опалення яке надає ТОВ "ШП "Харківенергоремонт". До вищезазначеної Постанови було внесено зміни постановами цієї ж Комісії за № 1101 від 09 червня 2016 року, №1536 від 28 грудня 2017 року, №1777 від 10 грудня 2018 року, №143 від 05 лютого 2019 року. (а.с.13, 13а, 14)
Відповідно до ст. 263 ЦПК України рішення суду повинно бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене на основі повно і всебічно з`ясованих обставин, на які сторони посилаються як на підставу своїх вимог і заперечень, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні.
Згідно із ст. 12 ЦПК України цивільне судочинство здійснюється на засадах змагальності сторін.
Частиною 1 ст. 19 Закону України "Про житлово-комунальні послуги" від 24 червня 2004 року за №1875-ІV (далі - Закон №1875-IV) у редакції на час виникнення спірних правовідносин, визначено, що відносини між учасниками договірних відносин у сфері житлово-комунальних послуг здійснюються виключно на договірних засадах.
Відповідно до п. 5 ч. 3 ст. 20 Закону №1875-ІV, споживач зобов`язаний оплачувати житлово-комунальні послуги у строки, встановлені договором або законом.
Згідно із п. 5 ч. 2 ст. 7 Закону України "Про житлово-комунальні послуги" від 9 листопада 2017 року за №2189-VIII, який введений в дію з 1 травня 2019 року, ідивідуальний споживач зобов`язаний оплачувати надані житлово-комунальні послуги за цінами/тарифами, встановленими відповідно до законодавства, у строки, встановлені відповідними договорами.
Згідно із ст. 24 Закону України "Про теплопостачання" від 02 червня 2005 року за №2633-IV (далі - Закон №2633-IV), основними обов`язками споживача теплової енергії є, зокрема, додержання вимог договору та нормативно-правових актів і забезпечення безпечної експлуатації систем теплоспоживання.
Відповідно до ст. 25 Закону №2633-IV у редакції на час виникнення спірних правовідносин, у разі відмови споживача оплачувати споживання теплової енергії заборгованість стягується в судовому порядку.
Крім того, відповідно до ст. 66-68 Житлового кодексу Української РСР (далі - ЖК України), наймач квартири та члени його сім`ї зобов`язані оплачувати квартирну плату та комунальні послуги.
При цьому, виходячи зі змісту ст. 64 ЖК України, під відповідальним наймачем житла необхідно розуміти як його користувача у будинках державного чи відомчого житлового фонду так і власників приватних квартир, які також зобов`язані оплачувати надані їм комунальні послуги.
Згідно із ст. 11 Цивільного кодексу України (далі - ЦК України), взаємні права та обов`язки сторін виникають у тому числі з нормативно - правових актів органів місцевого самоврядування.
Відповідно до статті 509 ЦК України, зобов`язанням є правовідношення, у якому одна сторона зобов`язана вчинити на користь другої сторони певні дії, а саме: - виконати роботу, надати послуги та інше, друга сторона повинна оплатити ці послуги, при цьому кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов`язку.
Відповідно до ст. 32 Закону №1875-ІV, плата за житлово-комунальні послуги нараховується щомісячно відповідно до умов договору в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України. Розмір плати за комунальні послуги розраховується виходячи з розміру затверджених цін/тарифів та показань засобів обліку або нормами, затвердженими в установленому порядку.
Згідно із пунктами 18, 20 Правил надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення, затверджених постановою Кабінету Міністрів України 21 липня 2005 року за №630, плата за надані послуги вноситься споживачем відповідно до показань засобів обліку води і теплової енергії або затверджених нормативів (норм) споживання на підставі платіжного документа (розрахункової книжки, платіжної квитанції тощо) або відповідно до умов договору на встановлення засобів обліку, а розрахунковим періодом для оплати послуг визначено календарний місяць.
Відповідно до ст. 322 ЦК України власник зобов`язаний утримувати майно, що йому належить, якщо інше не встановлено договором або законом.
Із вищезазначеного вбачається, що на підставі рішення виконавчого комітету Шосткинської міської ради Сумської області, як органу місцевого самоврядування, ТОВ "ШП «Харьківенергоремонт" визначено надавачем послуг з централізованого теплопостачання для опалення та підігріву питної води, а тому, між позивачем та відповідачем, який є отримувачем таких послуг, виникли взаємні права та обов`язки. Таким чином, відповідач, який є власником спірного житлового приміщення, зобов`язаний сплачувати за надані йому послуги з централізованого теплопостачання для опалення на основі діючих тарифів аж до їх оскарження, скасування чи зміни.
Судом встановлено, що у спірній квартирі від`єднані опалювальні прибори від внутрішньобудинкової мережі опалення. Документів, що дають право на таке втручання в внутрішньобудинкову мережу опалення відповідач не надала суду та комісії, яка складала Акт від 21 жовтня 2008 року «Про обстеження опалювального об`єкта».
Питання відключення від мереж централізованого опалення та гарячого водопостачання житлових будинків регулюється Правилами надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення, затвердженими постановою Кабінету Міністрів України від 21 липня 2005 року №630 (із змінами, внесеними постановою Кабінету Міністрів України від 31 жовтня 2007 року №1268) (далі - Правила), та «Порядком відключення окремих житлових будинків від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води при відмові споживачів від централізованого теплопостачання», затвердженим наказом Міністерства будівництва, архітектури та житлово-комунального господарства України від 22 листопада 2005 року №4 (із змінами, внесеними наказом Мінжитлокомунгоспу України від 06 листопада 2007 року №169, який набув чинності з 09 грудня 2007 року) (далі - Порядок).
Відповідно до п. 26 Правил відключення споживачів від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води здійснюється у разі, коли технічна можливість такого відключення передбачена затвердженою органом місцевого самоврядування відповідно до Закону України «Про теплопостачання» схемою теплопостачання, за умови забезпечення безперебійної роботи інженерного обладнання будинку та вжиття заходів щодо дотримання в суміжних приміщеннях вимог будівельних норм і правил з питань проектування житлових будинків опалення, вентиляції, кондиціонування, будівельної теплотехніки, державних будівельних норм з питань складу, порядку розроблення, погодження та затвердження проектної документації для будівництва, а також норм проектування реконструкції та капітального ремонту в частині опалення.
Таким чином, відключення від мереж централізованого теплопостачання окремих квартир (після 09 грудня 2007 року), а також відключення будинків без урахування оптимізованої схеми теплопостачання є порушенням вимог чинного законодавства.
Згідно із вимогами відповідних будівельних норм при проектуванні будинку, в якому передбачається централізоване теплопостачання, всі стояки та внутрішні розподільчі мережі опалення гідравлічно ув`язані для забезпечення стабільної роботи внутрішньо-будинкової системи загалом. Будь-яке втручання в неї шляхом зміни гідравлічного опору (від`єднання від системи централізованого опалення) погіршує роботу системи загалом, чим порушує права інших мешканців, що є недопустимим за ЦК України.
З метою захисту прав усіх мешканців багатоквартирних будинків наказом Мінжитлокомунгоспу України від 06.11.2007 №169 (який діяв до 26 липня 2019 року), винесеного відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 31 жовтня 2007 року №1268, було внесено принципові зміни, а саме, передбачено, що відключення від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води в окремих квартирах багатоквартирних будинків з ініціативи окремих споживачів не може бути здійснено, а відключення багатоквартирних будинків в цілому здійснюється з ініціативи усіх споживачів.
Зокрема, згідно п. 1.2 Порядку відключення від системи централізованого теплопостачання відбувається на підставі рішення постійно діючої міжвідомчої комісії, створеної органом місцевого самоврядування або місцевим органом виконавчої влади.
За змістом п.п. 2.1-2.2.2 Порядку для вирішення питання відключення житлового будинку (будинків) від мереж централізованого опалення його власник (власники) повинен (повинні) звернутися до Комісії з письмовою заявою про відключення від мереж ЦО і ГВП, у якій зазначає причини відключення. До заяви додається копія протоколу загальних зборів мешканців будинку щодо створення ініціативної групи з вирішення питання відключення від мереж ЦО і ГВП та прийняття рішення про влаштування у будинку системи індивідуального або автономного опалення. Рішення про відключення будинку від системи централізованого опалення з улаштуванням індивідуального опалення повинно бути підтримане всіма власниками (уповноваженими особами власників) приміщень у житловому будинку.
Комісія розглядає надані документи лише за наявності затвердженої органом місцевого самоврядування в установленому порядку оптимізованої схеми перспективного розвитку систем теплопостачання населеного пункту та у відповідності до неї, та у місячний строк приймає рішення щодо відключення від мереж ЦО і ГВП, улаштування індивідуальної (автономної) системи теплопостачання та збір вихідних даних і технічних умов для виготовлення проектної документації. При цьому обов`язково враховуються технічні можливості існуючих мереж газопостачання, водопостачання та електропостачання даного населеного пункту або окремого мікрорайону щодо забезпечення живлення запропонованої власником (власниками) системи теплопостачання. Комісією, у разі необхідності, можуть розглядатися питання збільшення потужностей та можуть розроблятися пропозиції щодо їх фінансування, а також заміни систем внутрішньо-квартальних, а в деяких випадках і магістральних мереж газо-, водо-, теплопостачання. Засідання Комісії відбувається за участю заявника або його уповноваженого представника.
Рішення Комісії оформляється протоколом, витяг з якого у десятиденний строк надається заявникові. При позитивному рішенні Комісії заявнику надається перелік організацій, до яких слід звернутися для отримання технічних умов для розробки проекту індивідуального (автономного) теплопостачання і відокремлення від мереж ЦО і ГВП.
У п.п. 2.3-2.7 Порядку визначено, що отримання технічних умов може виконуватись безпосередньо заявником або відповідно до договору проектною чи проектно-монтажною організацією. Проект індивідуального (автономного) теплопостачання і відокремлення від мереж ЦО і ГВП виконує проектна або проектно-монтажна організація на підставі договору із заявником.
Проект також узгоджується з усіма організаціями, які видали технічні умови на підключення будинку до зовнішніх мереж. Відключення приміщень від внутрішньо-будинкових мереж ЦО і ГВП виконується монтажною організацією, яка реалізує проект, за участю представника власника житлового будинку або уповноваженої ним особи, представника виконавця послуг з ЦО і ГВП та власника, наймача (орендаря) квартири (нежитлового приміщення) або уповноваженої ними особи. Роботи з відключення будинку від мереж ЦО і ГВП виконуються у міжопалювальний період.
По закінченні робіт складається Акт про відключення квартири від мереж ЦО і ГВП і в десятиденний термін подається заявником до Комісії на затвердження. Після затвердження Акта на черговому засіданні Комісії сторони переглядають умови договору про надання послуг з централізованого теплопостачання.
Як вбачається з матеріалів справи, то Акт відключення кватири від мереж ЦО і ГВП в матеріалах справи відсутній.
При дотриманні зазначеного порядку всі документи знаходяться та зберігаються у власника квартири, як підтверджуючий факт не самовільного відключення від мереж централізованого теплопостачання.
Невиконання вищевказаних вимог є підставою для відмови у наданні дозволу на відключення від мереж ЦО і ГВП.
А отже, відповідачем ОСОБА_1 не було дотримано зазначеного Порядку процедури відключення квартири від мереж централізованого теплопостачання.
Такого правового висновку прийшов у своїй постанові Верховний Суд України від 11 листопада 2015 року у справі № 6-1192цс15 та у постанові Касаційного цивільного суду у складі Верховного Суду від 17 квітня 2019 року у справі № 683/2223/17 та Колегія суддів не вбачає підстав відступити від цих правових висновків.
Згідно із п. 22 Типового договору про надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення, точками розподілу у багатоквартирному будинку, в яких здійснюється передача послуги централізованого опалення від виконавця споживачеві є відгалуження від стояків у межах квартири.
Підведення централізованого опалення до стояка в межах житлового приміщення (квартири) свідчить про виконання послуг підприємством.
За правилами ст. 77, 78, 81 ЦПК України на сторони у справі покладається обов`язок по наданню належних та допустимих доказів як на підставі своїх вимог або заперечень. Обставини, які за законом мають бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування.
Враховуючи вищезазначене, суд приходить до висновку, що даний позов підлягає задоволенню у повному обсязі.
Згідно із ст. 141 ЦПК України, з відповідача на користь позивача підлягають стягненню понесені ним та документально підтверджені судові витрати.
ТОВ «ШП Харківенергоремонт» сплачено судовий збір в сумі 2102 грн 00 коп. (платіжне доручення за №121 від 24 січня 2020 року).
Враховуючи вищезазначене з відповідача на користь позивача слід стягнути сплачений позивачем судовий збір в сумі 2102 грн 00 коп.
Керуючись ст. 4, 5, 12, 76-81, 83, 89, 141, 258, 259, 263-268, 274-279 ЦПК України, суд,-
УХВАЛИВ:
Позов Товариства з обмеженою відповідальністю «Шосткинське підприємство «Харківенергоремонт» до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості за послуги з централізованого теплопостачання для опалення задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , ІПН НОМЕР_2 , адреса зареєстрованого місця проживання: АДРЕСА_10 ) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Шосткинське підприємство «Харківенергоремонт» (рахунок № НОМЕР_3 відділення №308/18 АБ «Укргазбанк», МФО 320478, ідентифікаційний код юридичної особи 34113412, адреса місцезнаходження юридичної особи: 41100, Сумська область, місто Шостка, вулиця Гагаріна,1) суму заборгованості за надані послуги з централізованого теплопостачання для опалення у період з 15 жовтня 2018 року по 15 квітня 2020 року в розмірі 33832 (тридцять три тисячі вісімсот тридцять дві) гривні 94 копійки.
Стягнути з ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , ІПН НОМЕР_2 , адреса зареєстрованого місця проживання: АДРЕСА_10 ) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Шосткинське підприємство «Харківенергоремонт» (рахунок № НОМЕР_3 відділення №308/18 АБ «Укргазбанк», МФО 320478, ідентифікаційний код юридичної особи 34113412, адреса місцезнаходження юридичної особи: 41100, Сумська область, місто Шостка, вулиця Гагаріна,1) судовий збір в розмірі 2102 (дві тисячі сто дві) гривні 00 копійок.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Апеляційна скарга подається до Сумського апеляційного суду через Шосткинський міськрайонний суд Сумської області протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Учасник справи, якому повне рішення не було вручено у день його складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Суддя Шосткинського міськрайонного суду
Сумської області С.Л.Лєвша