Ухвала суду № 101371889, 18.11.2021, Печерський районний суд міста Києва

Дата ухвалення
18.11.2021
Номер справи
757/59747/21-к
Номер документу
101371889
Форма судочинства
Кримінальне
Державний герб України

печерський районний суд міста києва

Справа № 757/59747/21-к

УХВАЛА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

18 листопада 2021 року слідчий суддя Печерського районного суду м. Києва Шапутько С. В.,

за участю секретаря Галаган Г. О.

прокурора Чернова В. В.

захисника Пшевлоцького Ю. М.

підозрюваної ОСОБА_1

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Києві клопотання прокурора другого відділу процесуального керівництва Другого управління організації і процесуального керівництва у кримінальних провадженнях органів Державного бюро розслідувань Департаменту і процесуального керівництва досудовим розслідуванням органів Державного бюро розслідувань, нагляду за його оперативними підрозділами та підтримання державного обвинувачення у відповідних провадженнях Офісу Генерального прокурора Чернова В. В. у кримінальному провадженні № 42015110000000471 про застосування запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою відносно підозрюваної ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , -

ВСТАНОВИВ:

На розгляд слідчого судді Печерського районного суду м. Києва надійшло клопотання прокурора другого відділу процесуального керівництва Другого управління організації і процесуального керівництва у кримінальних провадженнях органів Державного бюро розслідувань, нагляду за його оперативними підрозділами та підтримання державного обвинувачення у відповідних провадженнях Офісу генерального прокурора Чернова В. В. у кримінальному провадженні № 42015110000000471 про застосування запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою відносно ОСОБА_1 .

Обґрунтовуючи вищезазначене клопотання, прокурор зазначив, що Головним слідчим управлінням Державного бюро розслідувань здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні за № 42015110000000471 від 07.10.2015, за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч. 2 ст. 364, ч.5 ст. 191, ч.2 ст. 364, ч.2 ст. 364, ч.1 ст. 364 (чинна з 04.06.2014 до 01.070.2020), ч.2 ст. 367, ч.5 ст. 191, ч.4 ст. 191, ч.1 ст. 366, ч.2 ст. 15 ч. 5 ст. 191 КК України.

Під час досудового розслідування за наявності передбачених чинним кримінальним процесуальним законодавством України підстав ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , проживаючій за адресою: АДРЕСА_1 , повідомлено про підозру у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч.5 ст. 27 ч. 5 ст. 191, ч.5 ст. 27 ч. 4 ст. 191, ч.5 ст. 27 ч. 5 ст. 191, ч.5 ст. 27 ч. 2 ст. 15 ч. 5 ст. 191 КК України.

Так, у невстановлений слідством день та час, за невстановлених слідством обставин, директор ТОВ «Компанія Укртехекспорт» (код ЄДРПОУ 43022698, юридична адреса: м. Київ, вул. Спаська, 31б) ОСОБА_2 вступив у злочинну змову з ОСОБА_1 , яка є фізичною особою підприємцем та здійснює митну брокерську діяльність на підставі ліцензії на здійснення митної брокерської діяльності АЕ № 272011, виданою Державною митною службою України, з метою організації безперешкодного здійснення незаконного експорту до Республіки Польща з території України вантажу брухту з вмістом дорогоцінних металів під виглядом «комплектів електричних консолей з електронним обладнанням» для їх подальшого дефектування та добування з експортованого вантажу дорогоцінних металів та сплавів на території Республіки Польща компанією TDM Electronics S.A. (NIP 5342333322, 05-555 Rembertow, ul. Spokojna 1, Tarczyn, Polska), а також з метою заволодіння коштами державного бюджету у вигляді отримання на користь ТОВ "Компанія Укртехекспорт" відшкодування податку на додану вартість від здійснення вказаної незаконної діяльності.

З метою документального оформлення експорту товару та його супроводу під час здійснення митного контролю, ОСОБА_2 уклав договір про надання митно - брокерських послуг від 25.07.2020 № 89/13 з фізичною особою - підприємцем ОСОБА_1 (ЄДРПОУ НОМЕР_1 ), яка була обізнана в невірній класифікації коду товару, що експортується ТОВ "Компанія Укртехекспорт" під виглядом комплектів електричних консолей з електричним обладнанням, та відповідно до умов договору зобов`язана надавати послуги з декларування товарів, транспортних засобів комерційного призначення, які переміщуються через митний кордон України.

Так, ОСОБА_2 , у невстановлений слідством день та час, але не пізніше 15.09.2020, перебуваючи у не встановленому слідством місці, зловживаючи своїм службовим становищем, діючи умисно, усвідомлюючи суспільно - небезпечний характер своїх дій, передбачаючи їх суспільно - небезпечні наслідки і бажаючи їх настання, переслідуючи корисливий мотив, усвідомлюючи положення законодавства України про те, що експортер несе відповідальність за достовірність інформації в поданих ним документах, достовірно знаючи, що код УКТ ЗЕД 8537 10 98 90 (пульти, панелі, консолі, столи, розподільні щити та інші основи, обладнані двома або більше пристроями товарної позиції 8535 або 8536, для контролю або розподілу електричного струму, включаючи пристрої чи апаратуру групи 90, та цифрові апарати керування, крім комутаційних пристроїв товарної позиції 8517: для напруги не більше як 1000 В: інші: інші), за яким класифіковано товар, не відповідає дійсним характеристикам експортованого товару, з метою незаконного експорту до Республіки Польща з території України вантажу брухту з вмістом дорогоцінних металів під виглядом «комплектів електричних консолей з електронним обладнанням» для їх подальшого дефектування та добування з експортованого вантажу дорогоцінних металів та сплавів на території Республіки Польща компанією TDM Electronics S.A. (NIP 5342333322, 05-555 Rembertow, ul. Spokojna 1, Tarczyn, Polska), будучи обізнаним про наявність законодавчої заборони на експорт вказаної групи товарів, яка передбачена Постановою Кабінету Міністрів України від 24.12.2019 № 1109 «Про затвердження переліків товарів, експорт та імпорт яких підлягає ліцензуванню, та квот на 2020 рік», з метою заволодіння коштами державного бюджету у вигляді отримання на користь ТОВ "Компанія Укртехекспорт" відшкодування податку на додану вартість від здійснення вказаної незаконної діяльності, під час декларування відходів або брухту дорогоцінних металів чи металів, плакованих дорогоцінними металами; інші відходів або брухту з вмістом дорогоцінних металів чи сполук дорогоцінних металів, використовуваних головним чином для добування дорогоцінних металів, вніс до вантажної митної декларації (далі ВМД) UA209140/2020/084955 недостовірні відомості в частині класифікації коду товару, а саме, в графі 33 «Код товару» замість коду згідно УКТ ЗЕД 7112 99 00 00 вніс код 8537 10 98 90, тобто зазначений товар експортував під виглядом комплектів електричних консолей з електричним обладнанням, чим фактично здійснив підміну товарних позицій та порушив частину першу статті 69, частину першу статті 257 Митного кодексу України та Постанову № 1109.

Достовірність характеристики коду експортованого товару згідно УКТ ЗЕД, вартісних та вагових показників вантажу ОСОБА_2 засвідчив власним підписом та печаткою ТОВ «Компанія Укртехекспорт» на ВМД UA209140/2020/084955.

В подальшому, ОСОБА_2 , продовжуючи свої умисні дії, направлені на незаконний експорт до Республіки Польща з території України вантажу брухту з вмістом дорогоцінних металів під виглядом «комплектів електричних консолей з електронним обладнанням», а також з метою заволодіння коштами державного бюджету у вигляді отримання на користь ТОВ "Компанія Укртехекспорт" відшкодування податку на додану вартість від здійснення вказаної незаконної діяльності, надав митному брокеру ОСОБА_1 пакет документів, необхідний для оформлення експорту товарів та подання митному органу, а саме: ВМД UA209140/2020/084955, інвойс від 15.09.2020 № 060/20, акт прийому-передачі від 15.09.2020 № 060 до Договору від 03.07.2019 № 01/19, міжнародну товарно-транспортну накладну CMR № 666405, на підставі яких ТОВ "Компанія Укртехекспорт" здійснило експорт комплектів електричних консолей з електронним обладнанням для TDM Electronics S.A. в кількості 239 шт. на загальну суму 175 665,0 євро.

В свою чергу, ОСОБА_1 , 16.09.2020 приблизно о 09 год. 11 хв., перебуваючи в невстановленому слідством місці, діючи умисно, за попередньою змовою з ОСОБА_2 , маючи статус митного брокера, усвідомлюючи суспільно - небезпечний характер своїх дій, передбачаючи їх суспільно - небезпечні наслідки і бажаючи їх настання, переслідуючи корисливий мотив та мету особистого збагачення у вигляді комісійної винагороди за надані послуги, достовірно знаючи, що код УКТ ЗЕД 8537 10 98 90 (пульти, панелі, консолі, столи, розподільні щити та інші основи, обладнані двома або більше пристроями товарної позиції 8535 або 8536, для контролю або розподілу електричного струму, включаючи пристрої чи апаратуру групи 90, та цифрові апарати керування, крім комутаційних пристроїв товарної позиції 8517: для напруги не більше як 1000 В: інші: інші), за яким класифіковано товар, не відповідає дійсним характеристикам експортованого товару, з метою митного оформлення експорту вказаного товару подала в електронному вигляді документи декларанта ТОВ "Компанія Укртехекспорт", до яких внесено недостовірні відомості щодо коду товару, на адресу відділення митного оформлення "Малехів" митного поста "Львів - північний" Галицької митниці Держмитслужби, таким чином розпочавши процедуру митного оформлення товару у розумінні ч. 1 ст. 248 Митного кодексу України.

В такий незаконний спосіб директором ТОВ "Компанія Укртехекспорт" ОСОБА_2 , за пособництва митного брокера ОСОБА_1 на адресу компанії TDM Electronics S.A. було здійснено експорт відходів або брухту дорогоцінних металів чи металів, плакованих дорогоцінними металами; інші відходів або брухту з вмістом дорогоцінних металів чи сполук дорогоцінних металів, використовуваних головним чином для добування дорогоцінних металів, всупереч прямої заборони, визначеної Постановою Кабінету Міністрів України від 24.12.2019 № 1109 «Про затвердження переліків товарів, експорт та імпорт яких підлягає ліцензуванню, та квот на 2020 рік».

Здійснена в такий спосіб ТОВ «Компанія Укртехекспорт» незаконна операція з вивезення зазначених товарів за межі митної території України у митному режимі експорту була оподаткована за нульовою ставкою, що спричинило безпідставне формування від`ємного значення різниці між сумою податкового зобов`язання та сумою податкового кредиту в вересні 2020 року на суму 1 169 666,0 грн.

Так, ОСОБА_2 , 19.10.2020 року, в невстановлений досудовим розслідуванням час та перебуваючи в невстановленому досудовим розслідуванням місці, продовжуючи реалізовувати свій злочинний умисел, направлений на заволодіння коштами державного бюджету у вигляді отримання на користь ТОВ "Компанія Укртехекспорт" відшкодування податку на додану вартість від здійснення незаконної діяльності, подав декларацію з податку на додану вартість за вересень 2020 року до ДПІ у Подільському районі Головного управління ДПС у м. Києві, відповідно до розділу ІІІ якої ТОВ «Компанія Укртехекспорт» задекларувало від`ємне значення різниці між сумою податкового зобов`язання та сумою податкового кредиту в вересні 2020 року в сумі 4 296 964,0 грн, з яких 3 034 284,0 грн (зазначена сума включає ПДВ в сумі 1 169 666,0 грн, сплачене за поставку 239 комплектів) підлягає бюджетному відшкодуванню на рахунок платника в банку.

Згідно довідки від 12.11.2020 № 1626/26-15-04-04-20 про підтвердження сум бюджетного відшкодування ПДВ за результатами камеральної перевірки, складеної Головним управлінням ДПС у м. Києві, податковим органом підтверджено розмір бюджетного відшкодування на користь ТОВ «Компанія Укртехекспорт» в сумі 3 034 284,0 грн на розрахунковий рахунок НОМЕР_2 в АТ «КРЕДОБАНК».

Відповідно до банківської виписки по зазначеному рахунку, органом Казначейства в повному обсязі перераховано на розрахунковий рахунок ТОВ «Компанія Укртехекспорт» НОМЕР_2 , відкритий в АТ «КРЕДОБАНК» грошові кошти - заявлене бюджетне відшкодування податку на додану вартість, визначене ОСОБА_2 у декларації з податку на додану вартість за вересень 2020 рік та додатками до неї в сумі 3 034 284,0 грн, з яких 1 169 666,0 грн - сума бюджетного відшкодування ПДВ за поставку 239 комплектів, яку ОСОБА_2 незаконно обернув на свою користь й отримав можливість розпорядитись нею на власний розсуд.

Таким чином, за пособництва ОСОБА_1 , ОСОБА_2 заволодів коштами державного бюджету шляхом отримання бюджетного відшкодування суми ПДВ за вересень 2020 рік на розрахунковий рахунок ТОВ "Компанія Укртехекспорт" в сумі 1 169 666, 0 грн, яка в 600 і більше разів перевищує встановлений законодавством неоподатковуваний мінімум доходів громадян, тобто є особливо великим розміром.

Таким чином, ОСОБА_1 підозрюється в тому, що своїми умисними діями вчинила пособництво в заволодінні чужим майном шляхом зловживання службовою особою своїм службовим становищем, за попередньою змовою групою осіб, в особливо великих розмірах, тобто кримінальне правопорушення, передбачене ч. 5 ст. 191 КК України.

Крім того, директор ТОВ «Компанія Укртехекспорт» (код ЄДРПОУ 43022698, юридична адреса: м. Київ, вул. Спаська, 31б) ОСОБА_2 , у невстановлений слідством день та час, але не пізніше 24.11.2020, перебуваючи у не встановленому слідством місці, зловживаючи своїм службовим становищем, діючи умисно, усвідомлюючи суспільно - небезпечний характер своїх дій, передбачаючи їх суспільно - небезпечні наслідки і бажаючи їх настання, переслідуючи корисливий мотив, усвідомлюючи положення законодавства України про те, що експортер несе відповідальність за достовірність інформації в поданих ним документах, достовірно знаючи, що код УКТ ЗЕД 8537 10 98 90 (пульти, панелі, консолі, столи, розподільні щити та інші основи, обладнані двома або більше пристроями товарної позиції 8535 або 8536, для контролю або розподілу електричного струму, включаючи пристрої чи апаратуру групи 90, та цифрові апарати керування, крім комутаційних пристроїв товарної позиції 8517: для напруги не більше як 1000 В: інші: інші), за яким класифіковано товар, не відповідає дійсним характеристикам експортованого товару, з метою незаконного експорту до Республіки Польща з території України вантажу брухту з вмістом дорогоцінних металів під виглядом «комплектів електричних консолей з електронним обладнанням» для їх подальшого дефектування та добування з експортованого вантажу дорогоцінних металів та сплавів на території Республіки Польща компанією TDM Electronics S.A. (NIP 5342333322, 05-555 Rembertow, ul. Spokojna 1, Tarczyn, Polska), а також з метою заволодіння коштами державного бюджету у вигляді отримання на користь ТОВ "Компанія Укртехекспорт" відшкодування податку на додану вартість від здійснення вказаної незаконної діяльності, під час декларування відходів або брухту дорогоцінних металів чи металів, плакованих дорогоцінними металами; інші відходів або брухту з вмістом дорогоцінних металів чи сполук дорогоцінних металів, використовуваних головним чином для добування дорогоцінних металів, вніс до вантажної митної декларації (далі ВМД) UA209140/2020/112325 недостовірні відомості в частині класифікації коду товару, а саме, в графі 33 «Код товару» замість коду згідно УКТ ЗЕД 7112 99 00 00 вніс код 8537 10 98 90, тобто зазначений товар експортував під виглядом комплектів електричних консолей з електричним обладнанням, чим фактично здійснив підміну товарних позицій та порушив частину першу статті 69, частину першу статті 257 Митного кодексу України та Постанову № 1109.

Достовірність характеристики коду експортованого товару згідно УКТ ЗЕД, вартісних та вагових показників вантажу ОСОБА_2 засвідчив власним підписом та печаткою ТОВ «Компанія Укртехекспорт» на ВМД UA209140/2020/112325.

В подальшому, ОСОБА_2 , продовжуючи свої умисні дії, направлені на незаконний експорт до Республіки Польща з території України вантажу брухту з вмістом дорогоцінних металів під виглядом «комплектів електричних консолей з електронним обладнанням», а також з метою заволодіння коштами державного бюджету у вигляді отримання на користь ТОВ "Компанія Укртехекспорт" відшкодування податку на додану вартість від здійснення вказаної незаконної діяльності, надав митному брокеру ОСОБА_1 пакет документів, необхідний для оформлення експорту товарів та подання митному органу, а саме: ВМД UA209140/2020/112325, замовлення від 24.11.2020 № 077 до Договору від 03.07.2019 № 01/19, міжнародної товарно-транспортної накладної CMR № 666306 здійснило експорт комплектів електричних консолей з електронним обладнанням для TDM Electronics S.A. в кількості 241 шт. на загальну суму 88 206,0 євро.

В свою чергу, ОСОБА_1 , 25.11.2020 0 17 год. 48 хв., перебуваючи в невстановленому досудовим розслідуванням місці, умисно, за попередньою змовою з ОСОБА_2 , маючи статус митного брокера, будучи обізнаною з процедурою підготовки та подачі для початку процедури митного оформлення експортних операцій відповідного пакету документів, усвідомлюючи суспільно - небезпечний характер своїх дій, передбачаючи їх суспільно - небезпечні наслідки і бажаючи їх настання, переслідуючи корисливий мотив та мету особистого збагачення у вигляді комісійної винагороди за надані послуги, достовірно знаючи, що код УКТ ЗЕД 8537 10 98 90 (пульти, панелі, консолі, столи, розподільні щити та інші основи, обладнані двома або більше пристроями товарної позиції 8535 або 8536, для контролю або розподілу електричного струму, включаючи пристрої чи апаратуру групи 90, та цифрові апарати керування, крім комутаційних пристроїв товарної позиції 8517: для напруги не більше як 1000 В: інші: інші), за яким класифіковано товар, не відповідає дійсним характеристикам експортованого товару, з метою митного оформлення експорту вказаного товару подала в електронному вигляді документи декларанта ТОВ "Компанія Укртехекспорт", до яких внесено недостовірні відомості щодо коду товару, на адресу відділення митного оформлення "Малехів" митного поста "Львів - північний" Галицької митниці Держмитслужби.

В такий незаконний спосіб директором ТОВ "Компанія Укртехекспорт" ОСОБА_2 , за пособництва митного брокера ОСОБА_1 на адресу компанії TDM Electronics S.A. було здійснено експорт відходів або брухту дорогоцінних металів чи металів, плакованих дорогоцінними металами; інші відходів або брухту з вмістом дорогоцінних металів чи сполук дорогоцінних металів, використовуваних головним чином для добування дорогоцінних металів, всупереч прямої заборони, визначеної Постановою Кабінету Міністрів України від 24.12.2019 № 1109 «Про затвердження переліків товарів, експорт та імпорт яких підлягає ліцензуванню, та квот на 2020 рік».

Здійснена в такий спосіб ТОВ «Компанія Укртехекспорт» незаконна операція з вивезення зазначених товарів за межі митної території України у митному режимі експорту була оподаткована за нульовою ставкою, що спричинило безпідставне формування від`ємного значення різниці між сумою податкового зобов`язання та сумою податкового кредиту в листопаді 2020 року на суму 592 860,0 грн.

Так, ОСОБА_2 , 18.12.2020 року, в невстановлений досудовим розслідуванням час та перебуваючи в невстановленому досудовим розслідуванням місці, продовжуючи реалізовувати свій злочинний умисел, направлений на заволодіння коштами державного бюджету у вигляді отримання на користь ТОВ "Компанія Укртехекспорт" відшкодування податку на додану вартість від здійснення незаконної діяльності, подав декларацію з податку на додану вартість за листопад 2020 року до ДПІ у Подільському районі Головного управління ДПС у м. Києві, відповідно до розділу ІІІ якої ТОВ «Компанія Укртехекспорт» задекларувало від`ємне значення різниці між сумою податкового зобов`язання та сумою податкового кредиту в листопаді 2020 року в сумі 5 942 557,0 грн (зазначена сума включає ПДВ в сумі 592 860,0 грн, сплачене за поставку 241 комплекту), яка підлягає бюджетному відшкодуванню на рахунок платника в банку.

Згідно довідки від 18.01.2021 № 4079/26-15-04-08-20 про підтвердження сум бюджетного відшкодування ПДВ за результатами камеральної перевірки, складеної Головним управлінням ДПС у м. Києві, податковим органом підтверджено розмір бюджетного відшкодування на користь ТОВ «Компанія Укртехекспорт» в сумі 5 942 557,0 грн на розрахунковий рахунок НОМЕР_2 в АТ «КРЕДОБАНК».

Відповідно до банківської виписки по зазначеному рахунку, 25.01.2021 органом Казначейства в повному обсязі перераховано на розрахунковий рахунок ТОВ «Компанія Укртехекспорт» НОМЕР_2 , відкритий в АТ «КРЕДОБАНК» грошові кошти - заявлене бюджетне відшкодування податку на додану вартість, визначене ОСОБА_2 у декларації з податку на додану вартість за листопад 2020 року та додатками до неї в сумі 5 942 557,0 грн, з яких 592 860,0 грн - сума бюджетного відшкодування ПДВ за поставку 241 комплекта, яку ОСОБА_2 незаконно обернув на свою користь й отримав можливість розпорядитись нею на власний розсуд.

Таким чином, за пособництва ОСОБА_1 , ОСОБА_2 заволодів коштами державного бюджету шляхом отримання бюджетного відшкодування суми ПДВ за листопад 2020 рік на розрахунковий рахунок ТОВ "Компанія Укртехекспорт" в сумі 592 860,0 грн, яка в 250 і більше разів перевищує встановлений законодавством неоподатковуваний мінімум доходів громадян, тобто є великим розміром.

Таким чином, ОСОБА_1 підозрюється в тому, що своїми умисними діями вчинила пособництво в заволодінні чужим майном шляхом зловживання службовою особою своїм службовим становищем, повторно, за попередньою змовою групою осіб, у великих розмірах, тобто кримінальне правопорушення, передбачене ч.4 ст. 191 КК України.

Крім того, у невстановлений слідством день та час, за невстановлених слідством обставин, директор ТОВ «ТВМ Холдінг» (код ЄДРПОУ 41027846, юридична адреса: м. Київ, вул. Спаська, 31б) ОСОБА_2 вступив у злочинну змову з ОСОБА_1 , яка є фізичною особою підприємцем та здійснює митну брокерську діяльність на підставі ліцензії на здійснення митної брокерської діяльності АЕ № 272011, з метою організації безперешкодного здійснення незаконного експорту до Республіки Польща з території України вантажу брухту з вмістом дорогоцінних металів під виглядом «комплектів електричних консолей з електронним обладнанням» для їх подальшого дефектування та добування з експортованого вантажу дорогоцінних металів та сплавів на території Республіки Польща компанією TDM Electronics S.A. (NIP 5342333322, 05-555 Rembertow, ul. Spokojna 1, Tarczyn, Polska), а також з метою заволодіння коштами державного бюджету у вигляді отримання на користь ТОВ "ТВМ Холдінг" відшкодування податку на додану вартість від здійснення вказаної незаконної діяльності.

З метою документального оформлення експорту товару та його супроводу під час здійснення митного контролю, ОСОБА_2 уклав договір про надання митно - брокерських послуг від 25.07.2020 № 89/13 з фізичною особою - підприємцем ОСОБА_1 (ЄДРПОУ НОМЕР_1 ), яка була обізнана в невірній класифікації коду товару, що експортується ТОВ "ТВМ Холдінг" під виглядом комплектів електричних консолей з електричним обладнанням, та відповідно до умов договору зобов`язана надавати послуги з декларування товарів, транспортних засобів комерційного призначення, які переміщуються через митний кордон України .

Так, ОСОБА_2 , у невстановлений слідством день та час, але не пізніше 06.02.2021, перебуваючи у не встановленому слідством місці, зловживаючи своїм службовим становищем, діючи умисно, усвідомлюючи суспільно - небезпечний характер своїх дій, передбачаючи їх суспільно - небезпечні наслідки і бажаючи їх настання, переслідуючи корисливий мотив, усвідомлюючи положення законодавства України про те, що експортер несе відповідальність за достовірність інформації в поданих ним документах, достовірно знаючи, що код УКТ ЗЕД 8537 10 98 90 (пульти, панелі, консолі, столи, розподільні щити та інші основи, обладнані двома або більше пристроями товарної позиції 8535 або 8536, для контролю або розподілу електричного струму, включаючи пристрої чи апаратуру групи 90, та цифрові апарати керування, крім комутаційних пристроїв товарної позиції 8517: для напруги не більше як 1000 В: інші: інші), за яким класифіковано товар, не відповідає дійсним характеристикам експортованого товару, з метою незаконного експорту до Республіки Польща з території України вантажу брухту з вмістом дорогоцінних металів під виглядом «комплектів електричних консолей з електронним обладнанням» для їх подальшого дефектування та добування з експортованого вантажу дорогоцінних металів та сплавів на території Республіки Польща компанією TDM Electronics S.A. (NIP 5342333322, 05-555 Rembertow, ul. Spokojna 1, Tarczyn, Polska), а також з метою заволодіння коштами державного бюджету у вигляді отримання на користь ТОВ "ТВМ Холдінг" відшкодування податку на додану вартість від здійснення вказаної незаконної діяльності, під час декларування відходів або брухту дорогоцінних металів чи металів, плакованих дорогоцінними металами; інші відходів або брухту з вмістом дорогоцінних металів чи сполук дорогоцінних металів, використовуваних головним чином для добування дорогоцінних металів, вніс до вантажної митної декларації (далі ВМД) № UA209140/2021/010283 недостовірні відомості в частині класифікації коду товару, а саме, в графі 33 «Код товару» замість коду згідно УКТ ЗЕД 7112 99 00 00 вніс код 8537 10 98 90, тобто зазначений товар експортував під виглядом комплектів електричних консолей з електричним обладнанням, чим фактично здійснив підміну товарних позицій та порушив частину першу статті 69, частину першу статті 257 Митного кодексу України та Постанову Кабінету Міністрів України від 29.12.2020 № 1329 «Про затвердження переліків товарів, експорт та імпорт яких підлягає ліцензуванню, та квот на 2021 рік».

Достовірність характеристики коду експортованого товару згідно УКТ ЗЕД, вартісних та вагових показників вантажу ОСОБА_2 засвідчив власним підписом та печаткою ТОВ «ТВМ Холдінг» на ВМД № UA209140/2021/010283.

В подальшому ОСОБА_2 , продовжуючи свої умисні дії, направлені на незаконний експорт до Республіки Польща з території України вантажу брухту з вмістом дорогоцінних металів під виглядом «комплектів електричних консолей з електронним обладнанням», а також з метою заволодіння коштами державного бюджету у вигляді отримання на користь ТОВ "ТВМ Холдінг" відшкодування податку на додану вартість від здійснення вказаної незаконної діяльності, надав митному брокеру ОСОБА_1 пакет документів, необхідний для оформлення експорту товарів та подання митному органу, а саме: ВМД № UA209140/2021/010283 CMR - 502304 від 05.02.2021 року; INVOCE № 05/21 від 05.02.2021 року (до договору № 01/10/07 від 10.07.2017); Висновок експертного дослідження № 2194/21-54 від 25.01.2021 року Київського науково-дослідного інституту судових експертиз; Лист-повідомлення № 003-1401 від 27.01.2021 року, підписаний директором Компанії "TDM Electronics S.A." Монікою Вардак; видаткова накладна № 1 від 22.01.2021 ТОВ «Соліта»; рахунок № 18-МОМ20-172 від 09.12.2020, рахунок № 18-МОМ20-171 від 09.12.2020.

В свою чергу, ОСОБА_1 , 06.02.2021 0 13 год. 54 хв., перебуваючи в невстановленому досудовим розслідуванням місці, діючи умисно, за попередньою змовою з ОСОБА_2 , маючи статус митного брокера, усвідомлюючи суспільно - небезпечний характер своїх дій, передбачаючи їх суспільно - небезпечні наслідки і бажаючи їх настання, переслідуючи корисливий мотив та мету особистого збагачення у вигляді комісійної винагороди за надані послуги, достовірно знаючи, що код УКТ ЗЕД 8537 10 98 90 (пульти, панелі, консолі, столи, розподільні щити та інші основи, обладнані двома або більше пристроями товарної позиції 8535 або 8536, для контролю або розподілу електричного струму, включаючи пристрої чи апаратуру групи 90, та цифрові апарати керування, крім комутаційних пристроїв товарної позиції 8517: для напруги не більше як 1000 В: інші: інші), за яким класифіковано товар, не відповідає дійсним характеристикам експортованого товару, з метою митного оформлення експорту вказаного товару подала в електронному вигляді документи декларанта ТОВ "ТВМ Холдінг", до яких внесено недостовірні відомості щодо коду товару, на адресу відділення митного оформлення "Малехів" митного поста "Львів - північний" Галицької митниці Держмитслужби.

При цьому, ОСОБА_1 в повному обсязі усвідомлювала, що присвоєний код експортованого товару згідно УКТ ЗЕД 8537 10 98 90 присвоєно виключно на підставі висновку експертного дослідження № 2194/21-54 від 25.01.2021 року Київського науково-дослідного інституту судових експертиз, висновки якого, щодо віднесення експортованого товару до вказаної товарної позиції носять імовірний характер, а відповідно до вимог ч. 8 ст. 69 Митного кодексу України висновки, щодо визначення кодів товарів інших органів, установ та організацій, згідно з УКТ ЗЕД при митному оформленні мають інформаційний або довідковий характер.

Крім того, директор ТОВ «ТВМ Холдінг» (код ЄДРПОУ 41027846, юридична адреса: м. Київ, вул. Спаська, 31б) ОСОБА_2 , у невстановлений слідством день та час, але не пізніше 08.02.2021, перебуваючи у не встановленому слідством місці, зловживаючи своїм службовим становищем, діючи умисно, усвідомлюючи суспільно - небезпечний характер своїх дій, передбачаючи їх суспільно - небезпечні наслідки і бажаючи їх настання, переслідуючи корисливий мотив, усвідомлюючи положення законодавства України про те, що експортер несе відповідальність за достовірність інформації в поданих ним документах, достовірно знаючи, що код УКТ ЗЕД 8537 10 98 90 (пульти, панелі, консолі, столи, розподільні щити та інші основи, обладнані двома або більше пристроями товарної позиції 8535 або 8536, для контролю або розподілу електричного струму, включаючи пристрої чи апаратуру групи 90, та цифрові апарати керування, крім комутаційних пристроїв товарної позиції 8517: для напруги не більше як 1000 В: інші: інші), за яким класифіковано товар, не відповідає дійсним характеристикам експортованого товару, з метою незаконного експорту до Республіки Польща з території України вантажу брухту з вмістом дорогоцінних металів під виглядом «комплектів електричних консолей з електронним обладнанням» для їх подальшого дефектування та добування з експортованого вантажу дорогоцінних металів та сплавів на території Республіки Польща компанією TDM Electronics S.A. (NIP 5342333322, 05-555 Rembertow, ul. Spokojna 1, Tarczyn, Polska), будучи обізнаним про наявність законодавчої заборони на експорт вказаної групи товарів, яка передбачена Постановою Кабінету Міністрів України від 29.12.2020 № 1329 «Про затвердження переліків товарів, експорт та імпорт яких підлягає ліцензуванню, та квот на 2021 рік», а також з метою заволодіння коштами державного бюджету у вигляді отримання на користь ТОВ "ТВМ Холдінг" відшкодування податку на додану вартість від здійснення вказаної незаконної діяльності, під час декларування відходів або брухту дорогоцінних металів чи металів, плакованих дорогоцінними металами; інші відходів або брухту з вмістом дорогоцінних металів чи сполук дорогоцінних металів, використовуваних головним чином для добування дорогоцінних металів, вніс до вантажної митної декларації (далі ВМД) № UA209140/2021/010747 недостовірні відомості в частині класифікації коду товару, а саме, в графі 33 «Код товару» замість коду згідно УКТ ЗЕД 7112 99 00 00 вніс код 8537 10 98 90, тобто зазначений товар експортував під виглядом комплектів електричних консолей з електричним обладнанням, чим фактично здійснив підміну товарних позицій та порушив частину першу статті 69, частину першу статті 257 Митного кодексу України та Постанову Кабінету Міністрів України від 29.12.2020 № 1329 «Про затвердження переліків товарів, експорт та імпорт яких підлягає ліцензуванню, та квот на 2021 рік».

Достовірність характеристики коду експортованого товару згідно УКТ ЗЕД, вартісних та вагових показників вантажу ОСОБА_2 засвідчив власним підписом та печаткою ТОВ «ТВМ Холдінг» на ВМД № UA209140/2021/010747.

В подальшому, ОСОБА_2 , продовжуючи свої умисні дії, направлені на незаконний експорт до Республіки Польща з території України вантажу брухту з вмістом дорогоцінних металів під виглядом «комплектів електричних консолей з електронним обладнанням», а також з метою заволодіння коштами державного бюджету у вигляді отримання на користь ТОВ "ТВМ Холдінг" відшкодування податку на додану вартість від здійснення вказаної незаконної діяльності, надав митному брокеру ОСОБА_1 пакет документів, необхідний для оформлення експорту товарів та подання митному органу, а саме: ВМД № UA209140/2021/010747, INVOCE № 07/21 від 10.02.2021; Замовлення № 07/21 від 10.02.2021 року (до договору № 01/10/07 від 10.07.2017), підписане директором ТОВ "ТВМ Холдінг" ОСОБА_2 та директором TDM Electronics S.A. Монікою Вардак.

В свою чергу, ОСОБА_1 , 08.02.2021 0 18 год. 26 хв., перебуваючи в невстановленому досудовим розслідуваннням місці, умисно, за попередньою змовою з ОСОБА_2 , маючи статус агента з митного оформлення, будучи обізнаною з процедурою підготовки та подачі для початку процедури митного оформлення експортних операцій відповідного пакету документів, усвідомлюючи суспільно - небезпечний характер своїх дій, передбачаючи їх суспільно - небезпечні наслідки і бажаючи їх настання, переслідуючи корисливий мотив та мету особистого збагачення у вигляді комісійної винагороди за надані послуги, достовірно знаючи, що код УКТ ЗЕД 8537 10 98 90 (пульти, панелі, консолі, столи, розподільні щити та інші основи, обладнані двома або більше пристроями товарної позиції 8535 або 8536, для контролю або розподілу електричного струму, включаючи пристрої чи апаратуру групи 90, та цифрові апарати керування, крім комутаційних пристроїв товарної позиції 8517: для напруги не більше як 1000 В: інші: інші), за яким класифіковано товар, не відповідає дійсним характеристикам експортованого товару, з метою митного оформлення експорту вказаного товару подала в електронному вигляді документи декларанта ТОВ "ТВМ Холдінг", до яких внесено недостовірні відомості щодо коду товару, на адресу відділення митного оформлення "Малехів" митного поста "Львів - північний" Галицької митниці Держмитслужби.

Крім того, ОСОБА_2 , у невстановлений слідством день та час, але не пізніше 12.02.2021, перебуваючи у не встановленому слідством місці, зловживаючи своїм службовим становищем, діючи умисно, усвідомлюючи суспільно - небезпечний характер своїх дій, передбачаючи їх суспільно - небезпечні наслідки і бажаючи їх настання, переслідуючи корисливий мотив, усвідомлюючи положення законодавства України про те, що експортер несе відповідальність за достовірність інформації в поданих ним документах, достовірно знаючи, що код УКТ ЗЕД 8537 10 98 90 (пульти, панелі, консолі, столи, розподільні щити та інші основи, обладнані двома або більше пристроями товарної позиції 8535 або 8536, для контролю або розподілу електричного струму, включаючи пристрої чи апаратуру групи 90, та цифрові апарати керування, крім комутаційних пристроїв товарної позиції 8517: для напруги не більше як 1000 В: інші: інші), за яким класифіковано товар, не відповідає дійсним характеристикам експортованого товару, з метою незаконного експорту до Республіки Польща з території України вантажу брухту з вмістом дорогоцінних металів під виглядом «комплектів електричних консолей з електронним обладнанням» для їх подальшого дефектування та добування з експортованого вантажу дорогоцінних металів та сплавів на території Республіки Польща компанією TDM Electronics S.A. (NIP 5342333322, 05-555 Rembertow, ul. Spokojna 1, Tarczyn, Polska), а також з метою заволодіння коштами державного бюджету у вигляді отримання на користь ТОВ "ТВМ Холдінг" відшкодування податку на додану вартість від здійснення вказаної незаконної діяльності, під час декларування відходів або брухту дорогоцінних металів чи металів, плакованих дорогоцінними металами; інші відходів або брухту з вмістом дорогоцінних металів чи сполук дорогоцінних металів, використовуваних головним чином для добування дорогоцінних металів, вніс до вантажної митної декларації (далі ВМД) № UA209140/2021/012102 недостовірні відомості в частині класифікації коду товару, а саме, в графі 33 «Код товару» замість коду згідно УКТ ЗЕД 7112 99 00 00 вніс код 8537 10 98 90, тобто зазначений товар експортував під виглядом комплектів електричних консолей з електричним обладнанням, чим фактично здійснив підміну товарних позицій та порушив частину першу статті 69, частину першу статті 257 Митного кодексу України та Постанову Кабінету Міністрів України від 29.12.2020 № 1329 «Про затвердження переліків товарів, експорт та імпорт яких підлягає ліцензуванню, та квот на 2021 рік».

Достовірність характеристики коду експортованого товару згідно УКТ ЗЕД, вартісних та вагових показників вантажу ОСОБА_2 засвідчив власним підписом та печаткою ТОВ «ТВМ Холдінг» на ВМД № UA209140/2021/012102.

В подальшому, ОСОБА_2 , продовжуючи свої умисні дії, направлені на незаконний експорт до Республіки Польща з території України вантажу брухту з вмістом дорогоцінних металів під виглядом «комплектів електричних консолей з електронним обладнанням», а також з метою заволодіння коштами державного бюджету у вигляді отримання на користь ТОВ "ТВМ Холдінг" відшкодування податку на додану вартість від здійснення вказаної незаконної діяльності, надав митному брокеру ОСОБА_1 пакет документів, необхідний для оформлення експорту товарів та подання митному органу, а саме: ВМД № UA209140/2021/012102, INVOCE № 07/21 від 10.02.2021 року; Замовлення № 07/21 від 10.02.2021 року.

В свою чергу, ОСОБА_1 , 12.02.2021 0 12 год. 23 хв., перебуваючи в невстановленому досудовим розслідуваннням місці, умисно, за попередньою змовою з ОСОБА_2 , маючи статус агента з митного оформлення, усвідомлюючи суспільно - небезпечний характер своїх дій, передбачаючи їх суспільно - небезпечні наслідки і бажаючи їх настання, переслідуючи корисливий мотив та мету особистого збагачення у вигляді комісійної винагороди за надані послуги, достовірно знаючи, що код УКТ ЗЕД 8537 10 98 90 (пульти, панелі, консолі, столи, розподільні щити та інші основи, обладнані двома або більше пристроями товарної позиції 8535 або 8536, для контролю або розподілу електричного струму, включаючи пристрої чи апаратуру групи 90, та цифрові апарати керування, крім комутаційних пристроїв товарної позиції 8517: для напруги не більше як 1000 В: інші: інші), за яким класифіковано товар, не відповідає дійсним характеристикам експортованого товару, з метою митного оформлення експорту вказаного товару подала в електронному вигляді документи декларанта ТОВ "ТВМ Холдінг", до яких внесено недостовірні відомості щодо коду товару, на адресу відділення митного оформлення "Малехів" митного поста "Львів - північний" Галицької митниці Держмитслужби, таким чином розпочавши процедуру митного оформлення товару у розумінні частина 1 статті 248 Митного кодексу України.

Крім того, ОСОБА_2 , у невстановлений слідством день та час, але не пізніше 17.02.2021, перебуваючи у не встановленому слідством місці, зловживаючи своїм службовим становищем, діючи умисно, усвідомлюючи суспільно - небезпечний характер своїх дій, передбачаючи їх суспільно - небезпечні наслідки і бажаючи їх настання, переслідуючи корисливий мотив, усвідомлюючи положення законодавства України про те, що експортер несе відповідальність за достовірність інформації в поданих ним документах, достовірно знаючи, що код УКТ ЗЕД 8537 10 98 90 (пульти, панелі, консолі, столи, розподільні щити та інші основи, обладнані двома або більше пристроями товарної позиції 8535 або 8536, для контролю або розподілу електричного струму, включаючи пристрої чи апаратуру групи 90, та цифрові апарати керування, крім комутаційних пристроїв товарної позиції 8517: для напруги не більше як 1000 В: інші: інші), за яким класифіковано товар, не відповідає дійсним характеристикам експортованого товару, з метою незаконного експорту до Республіки Польща з території України вантажу брухту з вмістом дорогоцінних металів під виглядом «комплектів електричних консолей з електронним обладнанням» для їх подальшого дефектування та добування з експортованого вантажу дорогоцінних металів та сплавів на території Республіки Польща компанією TDM Electronics S.A. (NIP 5342333322, 05-555 Rembertow, ul. Spokojna 1, Tarczyn, Polska), будучи обізнаним про наявність законодавчої заборони на експорт вказаної групи товарів, яка передбачена Постановою Кабінету Міністрів України від 24.12.2019 № 1109 «Про затвердження переліків товарів, експорт та імпорт яких підлягає ліцензуванню, та квот на 2020 рік», а також з метою заволодіння коштами державного бюджету у вигляді отримання на користь ТОВ "ТВМ Холдінг" відшкодування податку на додану вартість від здійснення вказаної незаконної діяльності, під час декларування відходів або брухту дорогоцінних металів чи металів, плакованих дорогоцінними металами; інші відходів або брухту з вмістом дорогоцінних металів чи сполук дорогоцінних металів, використовуваних головним чином для добування дорогоцінних металів, вніс до вантажної митної декларації (далі ВМД) № UA209140/2021/013775 недостовірні відомості в частині класифікації коду товару, а саме, в графі 33 «Код товару» замість коду згідно УКТ ЗЕД 7112 99 00 00 вніс код 8537 10 98 90, тобто зазначений товар експортував під виглядом комплектів електричних консолей з електричним обладнанням, чим фактично здійснив підміну товарних позицій та порушив частину першу статті 69, частину першу статті 257 Митного кодексу України та Постанову Кабінету Міністрів України від 29.12.2020 № 1329 «Про затвердження переліків товарів, експорт та імпорт яких підлягає ліцензуванню, та квот на 2021 рік».

Достовірність характеристики коду експортованого товару згідно УКТ ЗЕД, вартісних та вагових показників вантажу ОСОБА_2 засвідчив власним підписом та печаткою ТОВ «ТВМ Холдінг» на ВМД № UA209140/2021/013775.

В подальшому, ОСОБА_2 , продовжуючи свої умисні дії, направлені на незаконний експорт до Республіки Польща з території України вантажу брухту з вмістом дорогоцінних металів під виглядом «комплектів електричних консолей з електронним обладнанням», а також з метою заволодіння коштами державного бюджету у вигляді отримання на користь ТОВ "ТВМ Холдінг" відшкодування податку на додану вартість від здійснення вказаної незаконної діяльності, надав митному брокеру ОСОБА_1 пакет документів, необхідний для оформлення експорту товарів та подання митному органу, а саме: ВМД № UA209140/2021/013775, CMR - 666326 від 16.02.2021 року; INVOCE № 09/21 від 16.02.2021; Замовлення № 09/21 від 16.02.2021 року, підписане директором ТОВ "ТВМ Холдінг" ОСОБА_2 та громадянкою Республіки Польща ОСОБА_3 .

В свою чергу, ОСОБА_1 , 17.02.2021 0 12 год. 29 хв., перебуваючи в невстановленому досудовим розслідуваннням місці, умисно, за попередньою змовою з ОСОБА_2 , маючи статус агента з митного оформлення, будучи обізнаною з процедурою підготовки та подачі для початку процедури митного оформлення експортних операцій відповідного пакету документів, усвідомлюючи суспільно - небезпечний характер своїх дій, передбачаючи їх суспільно - небезпечні наслідки і бажаючи їх настання, переслідуючи корисливий мотив та мету особистого збагачення у вигляді комісійної винагороди за надані послуги, достовірно знаючи, що код УКТ ЗЕД 8537 10 98 90 (пульти, панелі, консолі, столи, розподільні щити та інші основи, обладнані двома або більше пристроями товарної позиції 8535 або 8536, для контролю або розподілу електричного струму, включаючи пристрої чи апаратуру групи 90, та цифрові апарати керування, крім комутаційних пристроїв товарної позиції 8517: для напруги не більше як 1000 В: інші: інші), за яким класифіковано товар, не відповідає дійсним характеристикам експортованого товару, з метою митного оформлення експорту вказаного товару подала в електронному вигляді документи декларанта ТОВ "ТВМ Холдінг", до яких внесено недостовірні відомості щодо коду товару, на адресу відділення митного оформлення "Малехів" митного поста "Львів - північний" Галицької митниці Держмитслужби.

В такий незаконний спосіб директором ТОВ "ТВМ Холдінг" ОСОБА_2 , за пособництва митного брокера ОСОБА_1 на адресу компанії TDM Electronics S.A. було здійснено експорт відходів або брухту дорогоцінних металів чи металів, плакованих дорогоцінними металами; інші відходів або брухту з вмістом дорогоцінних металів чи сполук дорогоцінних металів, використовуваних головним чином для добування дорогоцінних металів, всупереч прямої заборони, визначеної Постановою Кабінету Міністрів України від 29.12.2020 № 1329 «Про затвердження переліків товарів, експорт та імпорт яких підлягає ліцензуванню, та квот на 2021 рік»

Здійснені в такий спосіб ТОВ «ТВМ Холдінг» незаконні операції з вивезення зазначених товарів за межі митної території України у митному режимі експорту були оподатковані за нульовою ставкою, що спричинило безпідставне формування від`ємного значення різниці між сумою податкового зобов`язання та сумою податкового кредиту в лютому 2021 року на загальну суму 5 072 196,0 грн.

Так, ОСОБА_2 , 22.03.2021 року, в невстановлений досудовим розслідуванням час та перебуваючи в невстановленому досудовим розслідуванням місці, продовжуючи реалізовувати свій злочинний умисел, направлений на заволодіння коштами державного бюджету у вигляді отримання на користь ТОВ "ТВМ Холдінг" відшкодування податку на додану вартість від здійснення незаконної діяльності, подав декларацію з податку на додану вартість за лютий 2021 рік до ДПІ у Подільському районі Головного управління ДПС у м. Києві, відповідно до розділу ІІІ якої ТОВ «ТВМ Холдінг» задекларувало від`ємне значення різниці між сумою податкового зобов`язання та сумою податкового кредиту в лютому 2021 року в сумі 1 857 280,0 грн, з яких 1 857 030,0 грн - податковий кредит попереднього звітного періоду.

Разом з цим, в розділі ІІІ податкової декларації з податку на додану вартість за березень 2021 року, яка була подана ТОВ «ТВМ Холдінг» 19.04.2021 року до ДПІ у Подільському районі Головного управління ДПС у м. Києві, ТОВ «ТВМ Холдінг» задекларувало від`ємне значення різниці між сумою податкового зобов`язання та сумою податкового кредиту в звітному періоді на суму 25 847 786,0 гривень.

Згідно довідки від 10.06.2021 № 45772/ж5/26-15-04-08-20 про підтвердження сум бюджетного відшкодування ПДВ за результатами камеральної перевірки, складеної Головним управлінням ДПС у м. Києві, податковим органом підтверджено розмір бюджетного відшкодування на користь ТОВ "ТВМ Холдінг» лише на суму 12 441 654,0 грн з 25 847 786,0 грн задекларованих останнім.

Відповідно до податкового повідомлення рішення від 04.06.2021 року № 00439080408, Головне управління ДПС у м. Києві повідомило ТОВ «ТВМ Холдінг» про відсутність у останнього права на отримання бюджетного відшкодування на суму 13 406 132,00 грн (від`ємне значення виникло в лютому 2021 року внаслідок оплати ТОВ «Соліта» поставлених товарів), через порушення ТОВ «ТВМ Холдінг» вимог пункту 200.4, пункту 200.8, пункту 200.9 статті 200 Податкового кодексу України.

Таким чином, з незалежних від ОСОБА_2 причин, останній не довів злочин до кінця, оскільки Головним управлінням ДПС у м. Києві не підтверджено бюджетне відшкодування на загальну суму 5 072 196,0 грн (яка в 600 і більше разів перевищує встановлений законодавством неоподатковуваний мінімум доходів громадян, тобто є особливо великим розміром), визначену ОСОБА_2 у декларації з податку на додану вартість за лютий 2021 рік.

Таким чином, ОСОБА_1 підозрюється в тому, що своїми умисними діями вчинила пособництво в замаху на заволодіння чужим майном шляхом зловживання службовою особою своїм службовим становищем, повторно, за попередньою змовою групою осіб, в особливо великих розмірах, тобто кримінальне правопорушення, передбачене ч.5 ст. 27 ч.2 ст. 15 ч.5 ст. 191 КК України.

Відповідно до ст. 12 КК України, інкриміновані ОСОБА_1 кримінальні правопорушення віднесено до категорії особливо тяжких, за які передбачено покарання у вигляді позбавлення волі на строк від 7 до 12 років з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до трьох років з конфіскацією майна.

Як зазначає прокурор, обставинами, що дають підстави підозрювати ОСОБА_1 у вчиненні кримінального правопорушення (злочину) є наявність в матеріалах досудового розслідування достатніх об`єктивних доказів.

Прокурор вказує, у ході досудового слідства встановлено наявність ризиків, передбачених ч. 1 ст. 177 КПК України, які дають достатні підстави вважати, що підозрювана ОСОБА_1 може переховуватися від органів досудового розслідування та суду, незаконно впливати на свідків, інших учасників кримінального провадження, перешкоджати кримінальному провадженню іншим чином, вчинити інше кримінальне правопорушення.

Так, в ході досудового розслідування слідчий за погодженням прокурором 10.11.2021 звернувся до слідчого судді Печерського районного суду м. Києва з клопотанням про застосування запобіжного заходу у вигляді домашнього арешту відносно підозрюваної ОСОБА_1 .

Судове засідання призначене на 14:00 год. 11.11.2021, про що підозрювана ОСОБА_1 була повідомлена належним чином, однак в зазначену дату та час ОСОБА_1 до суду не прибула, та про поважні причини своєї неявки не повідомила.

Ухвалою слідчого судді Печерського районного суду м. Києва від 11.11.2021 (справа № 757/59747/21-к) визначено здійснити привід підозрюваної ОСОБА_1 в судове засідання з розгляду клопотання про застосування запобіжного заходу у вигляді домашнього арешту на 08:30 год. 16.11.2021.

Вказана ухвала слідчого судді оголошена підозрюваній ОСОБА_1 15.11.2021 під її особистий підпис. Під час оголошення підозрюваній ОСОБА_1 ухвали, остання зателефонувала особі, яку представила своїм адвокатом, та який повідомив працівникам, які здійснювали виконання приводу, що підозрювана ОСОБА_1 в судове засідання не прибуде.

Крім того, під час досудового розслідування підозрюваній ОСОБА_1 вручено повістку про виклик до слідчого для участі в допиті в якості підозрюваного на 09:00 год. 10.11.2021, однак в зазначені дату та час підозрювана ОСОБА_1 на слідчі дії не з`явилася та про поважні причини неприбуття, зазначені у ст. 138 КПК України, слідчого не повідомила.

Разом із тим, встановлено, що станом на момент подання даного клопотання підозрюваною ОСОБА_1 вчиняються спроби перереєстрації належного останній майна на сторонніх осіб, з метою унеможливлення в подальшому конфіскації вказаного майна, яка прямо передбачена статтями Кримінального кодексу України, які їй інкриміновані.

Таким чином, процесуальна поведінка підозрюваної ОСОБА_1 , зокрема факти неявки до Печерського районного суду для обрання запобіжного заходу, факти ухилення підозрюваної ОСОБА_1 від явки до слідчого для проведення допиту, при тому що остання була заздалегідь повідомлена як про дату розгляду судом клопотання про обрання запобіжного заходу так і про дату проведення допиту, у сукупності зі спробами перереєстрації належного останній рухомого та нерухомого майна, дають стороні обвинувачення з впевненістю стверджувати про наявність ризиків, передбачених ч. 1 ст. 177 КПК України, оскільки підозрювана ОСОБА_1 переховується від органів досудового розслідування та суду, може здійснити спроби незаконного впливу на свідків, інших учасників кримінального провадження, здійснює спроби перешкоджання кримінальному провадженню іншим чином, зокрема спроби перереєстрації належного останній майна, вчинити інше кримінальне правопорушення.

Як вказує прокурор у своєму клопотанні, метою застосування запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою до ОСОБА_1 згідно ст. 177 КПК України є забезпечення виконання підозрюваною покладених на неї процесуальних обов`язків, а також запобігання спробам: 1) переховуватися від органів досудового розслідування та суду. Злочини, що інкримінуються ОСОБА_1 відповідно до ст. 12 КК України відносяться до особливо тяжких, за які передбачено покарання у вигляді позбавлення волі на строк від 7 до 12 років з позбавленням права обіймати певні посади з конфіскацією майна . Станом на 16.11.2021, стороною обвинувачення під час досудового розслідування у кримінальному провадженні вже встановлено факти переховування підозрюваної від органів досудового розслідування та суду.

Вищевикладене свідчить також про те, що ОСОБА_1 , усвідомлюючи невідворотність покарання може планувати втечу з метою уникнення кримінальної відповідальності та переховування від органів досудового розслідування; 2) знищити, сховати або спотворити будь-яку із речей чи документів, які мають істотне значення для встановлення обставин кримінального правопорушення. На теперішній час у кримінальному провадженні не проведений увесь комплекс необхідних слідчих (розшукових) дій, не встановлено усі обставини, що мають значення для досудового розслідування; не встановлені усі місця зберігання предметів та документів, що можуть бути використані як речові докази, а також не встановлені всі можливо причетні особи до вчинення вказаного кримінального правопорушення.; 3) незаконно впливати на свідків та інших підозрюваних у кримінальному провадженні. Наявність зазначених ризиків обґрунтовується характером та обставинами вчинення злочину ОСОБА_1 .

Крім того, ОСОБА_1 з метою уникнення кримінальної відповідальності може незаконно впливати на інших учасників кримінального провадження шляхом їх підкупу або примушування.

З урахуванням викладених обставин, з точки зору прокурора, жоден більш м`який запобіжний захід, крім запобіжного заходу у вигляді застави не зможе забезпечити запобігання існуючим ризикам та виконання завдань кримінального провадження.

Так, інші більш м`які запобіжні заходи не забезпечать усунення існуючих ризиків, оскільки ОСОБА_1 надалі матиме можливість знищення, приховування або спотворення речей чи документів, які мають істотне значення для встановлення обставин кримінального провадження, вчинення незаконного впливу на свідків, перешкоджання кримінальному провадженню іншим чином. Зокрема такі контакти можливі за допомогою різного роду засобів зв`язку, у тому числі, які неможливо відслідкувати гласними чи негласними засобами контролю.

На думку прокурора, зазначені ризики є суттєвими і їхньому настанню неможливо запобігти у разі застосування до ОСОБА_1 будь-яких інших запобіжних заходів.

Так, особисте зобов`язання чи порука із покладенням відповідних обов`язків, не усунуть ризик спілкування зі значною кількістю свідків у кримінальному провадженні.

Беручи до уваги наявність вказаних ризиків, сторона обвинувачення приходить до висновку про неможливість запобігти їм шляхом застосування до підозрюваної ОСОБА_1 запобіжного заходу у вигляді домашнього арешту.

Таким чином встановлено, що підозрювана ОСОБА_1 , починаючи з дати повідомлення їй про підозру 08.11.2021 та одержавши відомості про притягнення її до кримінальної відповідальності, а також звернення до суду із клопотанням про застосування до неї запобіжного заходу, до початку розгляду клопотання про застосування запобіжного заходу вчинила дії, які є підставою для застосування запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою і зазначені у статті 177 КПК України.

На підставі викладеного, прокурор просить клопотання задовольнити та застосувати до підозрюваної ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , запобіжний захід у вигляді тримання під вартою.

Прокурор Чернов В. В. у судовому засіданні клопотання підтримав, посилаючись на викладені в ньому дані та обставини, просив задовольнити.

Захисник у судовому засіданні заперечував проти задоволення клопотання, зазначивши, що необхідні підстави для застосування даного запобіжного заходу відсутні та не існує ризиків, які передбачені ст. 177 КПК й слідчим та прокурором не обґрунтовано необхідність обрання відповідного крайнього запобіжного заходу та можливості істотного обмеження свобод ОСОБА_1 . Вказав, що підозрювана не переховується від органів досудового розслідування чи суду й разом із клопотанням не надано доказів того, що підозрювана переховується чи має намір переховуватися від органів досудового розслідування чи суду. Також зазначає, що відсутні свідчення того, що ОСОБА_1 може знищити, сховати або спотворити будь-яку із речей чи документів, які мають істотне значення для встановлення обставин кримінального правопорушення та може незаконно впливати на потерпілого, свідка, іншого підозрюваного, обвинуваченого, експерта, спеціаліста у цьому ж кримінальному провадженні чи перешкоджати кримінальному провадженні іншим чином. Крім того захисником в ході судового засідання з розгляду означеного клопотання вказано, що взяття під варту є найбільш суворим запобіжним заходом, який не дозволить ОСОБА_1 вести звичний спосіб життя, утримувати двох малолітніх дітей. Також захисник зауважив, що підозра ОСОБА_1 є необґрунтованою, оскільки жодного обґрунтування правовій кваліфікації вчиненого нею діяння слідство не наводить, а твердження слідчого про наявність попередньої змови між підозрюваними ОСОБА_1 та ОСОБА_2 є безпідставним. Захисник стверджував, що серед доказів, долучених до клопотання, взагалі немає належних та допустимих доказів, які б вказували на причетність ОСОБА_1 до вчинення кримінального правопорушення, на попередню змову з ОСОБА_2 , на отримання будь-якого незаконного прибутку ОСОБА_1 чи на жодні інші обставини, необхідні для об`єктивної сторони злочину. На підставі викладеного, просить у задоволенні клопотання відмовити.

Підозрювана ОСОБА_1 у судовому засіданні підтримала позицію свого захисника, у задоволенні клопотання просила відмовити. Вказала, що перереєструвала належне їй майно на свого чоловіка не у зв`язку із притягненням до кримінальної відповідальності, а у зв`язку із тим, що останні півтора року в них напружені відносини, і вони намагались таким чином врегулювати власні майнові відносини. Також вказала, що не могла прибути в судові засідання раніше, оскільки не мала з ким залишити дітей, так як її батько є далекобійником, з матір`ю вона взагалі не спілкується (вони то примиряються, то знову розходяться), а з чоловіком вона також не спілкується, а також він має ознаки вірусної інфекції.

На запитання слідчого судді також вказала, що у разі застосування до неї іншого, більш м`якого запобіжного заходу, вона не буде з`являтись на виклики слідчого, оскільки не має такої змоги.

Слідчий суддя, заслухавши позиції сторін, вивчивши клопотання та дослідивши долучені в його обґрунтування матеріали, матеріали, які були долучені в судовому засіданні, дійшов наступного висновку.

Головним слідчим управлінням Державного бюро розслідувань здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні № 42015110000000471 від 07.10.2015, за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч. 2 ст. 364, ч. 5 ст. 191, ч. 2 ст. 364, ч.2 ст. 364, ч. 1 ст. 364 (чинна з 04.06.2014 до 01.07.2020), ч. 2 ст. 367, ч. 5 ст. 191, ч. 4 ст. 191, ч.1 ст. 366, ч. 2 ст. 15 ч. 5 ст. 191 КК України.

08.11.2021 ОСОБА_1 повідомлено про підозру у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 5 ст. 27 ч. 5 ст. 191, ч. 5 ст. 27 ч. 4 ст. 191, ч. 5 ст. 27 ч. 2 ст. 15 ч. 5 ст. 191 КК України /том 1 а. м. 213-238/. Того ж дня їй було вручено клопотання про застосування запобіжного заходу у вигляді домашнього арешту /том. 1 а. м. 29/.

Відповідно до ч. 2 ст. 177 КПК України підставою застосування запобіжного заходу є наявність обґрунтованої підозри у вчиненні особою кримінального правопорушення, а також наявність ризиків, які дають достатні підстави слідчому судді, суду вважати, що підозрюваний, обвинувачений, засуджений може здійснити дії, передбачені частиною першою цієї статті.

Вирішуючи питання про наявність обґрунтованої підозри ОСОБА_1 у вчиненні кримінальних правопорушень, слідчий суддя враховує практику Європейського суду з прав людини, зокрема рішення у справі «Влох проти Польщі», відповідно до якого, наявність «обґрунтованої підозри» у вчиненні правопорушення передбачає, що існують факти або інформація, які можуть переконати об`єктивного спостерігача в тому, що зазначена особа могла вчинити правопорушення

Слідчий суддя надходить до висновку, що матеріалами, зібраними в ході досудового розслідування у кримінальному провадженні та долученими до клопотання, підтверджується обґрунтованість повідомленої ОСОБА_1 підозри на даній стадії провадження, зокрема такі дані, у їх сукупності та взаємозв`язку, містяться в листах ДФС України №430/99-99-20-01-02-17 від 17.01.2018 та № 580/99-99-20-01-02-17 від 09.01.2018 /том 1 а. м. 73-75/; листі Державної казначейської служби України від 04.02.2021 № 12-06-06/2832 про повернені суми бюджетного відшкодування ПДВ ТОВ «Компанія Укртехекспорт» /том 1 а. м. 79-81/; рахунках-фактурах про надання митно - брокерських послуг ФОП ОСОБА_1 /том 1 а. м. 232-236/; протоколі огляду документів від 02.03.2021 /том 1 а. м. 82-92/; протоколі допиту свідка ОСОБА_5 /том 1 а. м. 93-103/; листі Державної казначейської служби України від 16.04.2021 № 12-06-06/8185 про отримані суми бюджетного відшкодування ПДВ ТОВ «ТВМ Холдінг» /том 1 а. м. 106-108/; висновку Львівського науково-дослідного експертно-криміналістичного центру МВС України від 12.10.2021 № СЕ-19/114-21/17373-ТВ /том 2 а. м. 78-107/; висновку експертів від № 21281/21282/21283/3995/9160-9193/9194-9210/9211-9227 /том 2 а. м. 108-231/; довідкою спеціаліста від 18.10.2021 відповідно до якої ТОВ «Компанія Укртехекспорт» отримано безпідставне бюджетне відшкодування ПДВ за листопад 2020 рік в сумі 592 860, 0 грн /том 1 а. м. 109-121/.

Отже, доводи сторони захисту про необґрунтованість підозри ОСОБА_1 у вчиненні кримінальних правопорушень, , передбачених ч. 5 ст. 27 ч. 5 ст. 191, ч. 5 ст. 27 ч. 4 ст. 191, ч. 5 ст. 27 ч. 2 ст. 15 ч. 5 ст. 191 КК України , спростовуються дослідженими у судовому засіданні доказами, які в своїй сукупності дають підстави підозрювати ОСОБА_1 у вчиненні вказаних кримінальних правопорушень.

Також слідчий суддя вважає наявними ризики, передбачені ст. 177 КПК України, зокрема можливість переховуватись від органу досудового розслідування та суду, зважаючи на тяжкість кримінальних правопорушень, у вчиненні яких обґрунтовано підозрюється ОСОБА_1 , та тяжкість ймовірного покарання, що оцінені слідчим суддею у сукупності із даними про особу підозрюваної та її процесуальною поведінкою в рамках розгляду даного клопотання. Слідчий суддя вважає необгрунтованими твердження ОСОБА_1 в обґрунтування неможливості прибути на виклик слідчого судді, що остання не мала змоги придбати квитки на потяг чи автобус (про що зазначала в клопотанням про відкладення), оскільки жодні труднощі із придбанням проїзних документів в даному напрямку немає, крім того, за твердженням самої підозрюваної, в судове засідання вона прибула на автомобілі, який напередодні переоформила на свого чоловіка. Твердження ОСОБА_6 про те, що вона переоформила власне майно на чоловіка у зв`язку із поганими взаємовідносинами в родині, з чоловіком не спілкується та не має можливості залишати із ним дітей, слідчий суддя вважає сумнівними. Так, як встановлено в судовому засіданні за повідомленням самої підозрюваної, вона з дітьми фактично проживає в квартирі, яку переоформила на чоловіка, прибула в судове засідання на автомобілі, який переоформила на чоловіка. Крім того, як стверджує підозрювана, такі відносини із чоловіком тривають вже принаймні півтора року, проте переоформлювати майно вона почала після повідомленні про підозру у вчиненні кримінального правопорушення, санкція за який передбачає обов`язкове додаткове покарання у виді конфіскації майна, та після ініціювання прокурором питання про арешт такого майна, на розгляд якого підозрювана також не з`явилась. В судовому засіданні з розгляду даного клопотання підозрювана також повідомила про відсутність намірів і в подальшому з`являтись на виклики слідчого, слідчих суддів.

Також слідчий суддя вважає наявними такі ризики, як можливість ОСОБА_1 незаконно впливати на інших підозрюваних у кримінальному провадженні, оскільки підозрюваній відомий ОСОБА_2 , який є підозрюваним у цьому провадженні, з яким ОСОБА_1 перебуває у договірних відносинах, і у співучасті з яким, вчинялись інкриміновані кримінальні правопорушення; можливість знищити, сховати або спотворити будь-які документи, оскільки станом на теперішній час не встановлені усі місця зберігання предметів та документів, що можуть бути використані як речові докази, а також не встановлені всі причетні особи до вчинення вказаних кримінальних правопорушень.

Твердження захисника про відсутність у матеріалах справи доказів на підтвердження існування визначених ст. 177 КПК України ризиків є необґрунтованими та безпідставними з огляду на вищевикладене.

На підставі викладеного, слідчий суддя надійшов висновку, що інший, більш м`який запобіжний захід, не зможе запобігти встановленим в провадженні ризикам та забезпечити належну процесуальну поведінку підозрюваної, а відтак вважає наявними підстави для задоволення клопотання слідчого та застосування щодо ОСОБА_1 запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою.

Поряд з тим, на виконання вимог ч. 3 ст. 183 КПК України слідчий суддя зобов`язаний визначити розмір застави, достатній для забезпечення підозрюваним покладених на нього Кримінальним процесуальним кодексом України обов`язків.

Відповідно до ч. 4 ст. 182 КПК України розмір застави визначається з урахуванням обставин кримінального правопорушення, майнового та сімейного стану підозрюваного, обвинуваченого, інших даних про особу та ризиків, передбачених статтею 177 цього Кодексу. Розмір застави повинен достатньою мірою гарантувати виконання підозрюваним, обвинуваченим покладених на нього обов`язків та не може бути завідомо непомірним для нього.

Згідно з ч 5 ст. 182 КПК України розмір застави визначається у таких межах: 1) щодо особи, підозрюваної чи обвинуваченої у вчиненні нетяжкого злочину, - від одного до двадцяти розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб; 2) щодо особи, підозрюваної чи обвинуваченої у вчиненні тяжкого злочину, - від двадцяти до вісімдесяти розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб; 3) щодо особи, підозрюваної чи обвинуваченої у вчиненні особливо тяжкого злочину, - від вісімдесяти до трьохсот розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.

У виключних випадках, якщо слідчий суддя, суд встановить, що застава у зазначених межах не здатна забезпечити виконання особою, що підозрюється, обвинувачується у вчиненні тяжкого або особливо тяжкого злочину, покладених на неї обов`язків, застава може бути призначена у розмірі, який перевищує вісімдесят чи триста розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб відповідно.

Враховуючи конкретні обставини кримінальних правопорушень, у вчиненні яких підозрюється ОСОБА_1 , дані про її особу, майновий та сімейний стан, високий ступінь ймовірності реалізації наявних в провадженні ризиків, вважаю, із врахуванням принципів розумності і співмірності, необхідним визначити розмір застави в межах, визначених п. 3 ч. 5 ст. 182 КПК України, у розмірі 200 прожиткових мінімумів для працездатних осіб, що відповідно становить 454 000 (чотириста п`ятдесят чотири тисячі) грн., у разі внесення якої ОСОБА_1 підлягає звільненню з-під варти.

Крім того, у відповідності до ч. 5 ст. 194 КПК України слідчий суддя вважає необхідним покласти на підозрювану у разі звільнення її з-під варти внаслідок внесення застави наступні обов`язки:

- прибувати за кожною вимогою слідчого, прокурора, слідчого судді та суду;

- не відлучатись з м. Львова без дозволу слідчого, прокурора або суду;

- повідомляти слідчого, прокурора та суд про зміну свого місця проживання та роботи;

- утримуватися від спілкування зі свідками ОСОБА_5 , ОСОБА_7 , підозрюваними ОСОБА_2 , ОСОБА_8 та ОСОБА_9 , іншими свідками та підозрюваними, визначеними слідчим з приводу обставин правопорушень, в яких вона підозрюється;

- здати на зберігання до відповідних органів державної влади свій паспорт (паспорти) для виїзду за кордон, інші документи, що дають право на виїзд з України;

- носити електронний засіб контролю.

Керуючись ст. ст. 177, 178, 182, 183, 184, 194, 309 КПК України, слідчий суддя, -

УХВАЛИВ:

Клопотання - задовольнити.

Застосувати відносно підозрюваної ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , - запобіжний захід у вигляді тримання під вартою.

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , взяти під варту в залі суду.

Строк тримання під вартою обраховувати з 18.11.2021 та до 25.12.2021.

Одночасно визначити альтернативний запобіжний захід - заставу для забезпечення виконання підозрюваною обов`язків, визначених КПК України, - у розмірі 200 прожиткових мінімумів для працездатних осіб, що відповідно становить 454 000 (чотириста п`ятдесят чотири тисячі) грн., у разі внесення якої вона підлягає звільненню з-під варти.

Сума застави у національній грошовій одиниці може бути внесена як самим підозрюваним, так і іншою фізичною або юридичною особою (заставодавцем). Заставодавцем не може бути юридична особа державної або комунальної власності або така, що фінансується з місцевого, державного бюджету, бюджету Автономної Республіки Крим, або у статутному капіталі якої є частка державної, комунальної власності, або яка належить суб`єкту господарювання, що є у державній або комунальній власності.

Підозрюваний або заставодавець мають право у будь-який момент з дня обрання запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою внести заставу у визначеному розмірі на відповідний рахунок суду та надати документ, що це підтверджує, слідчому, який здійснює досудове розслідування у кримінальному провадженні.

Отримувач ТУ ДСАУ в м. Києві

ЄДРПОУ банку: 26268059;

МФО 820172;

Банк одержувача: Державна казначейська служба України м. Київ.

р/р UA128201720355259002001012089.

Покласти на підозрювану ОСОБА_1 у разі її звільнення з-під варти внаслідок внесення застави обов`язки:

- прибувати за кожною вимогою слідчого, прокурора, слідчого судді та суду;

- не відлучатись з м. Львова без дозволу слідчого, прокурора або суду;

- повідомляти слідчого, прокурора та суд про зміну свого місця проживання та роботи;

- утримуватися від спілкування зі свідками ОСОБА_5 , ОСОБА_7 , підозрюваними ОСОБА_2 , ОСОБА_8 та ОСОБА_9 , іншими свідками та підозрюваними, визначеними слідчим, з приводу обставин правопорушень, в яких вона підозрюється;

- здати на зберігання до відповідних органів державної влади свій паспорт (паспорти) для виїзду за кордон, інші документи, що дають право на виїзд з України;

- носити електронний засіб контролю.

Строк дії ухвали слідчого судді та термін дії покладених на ОСОБА_1 обов`язків визначити до 08 січня 2022 року.

Ухвала слідчого судді підлягає негайному виконанню після її оголошення.

Контроль за виконанням ухвали слідчого судді покласти на слідчого та прокурора у кримінальному провадженні.

Ухвала слідчого судді може бути оскаржена протягом п`яти днів з дня її оголошення безпосередньо до суду апеляційної інстанції, набирає законної сили після закінчення строку на подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не буде подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після ухвалення рішення судом апеляційної інстанції.

Слідчий суддя С. В. Шапутько