
РІВНЕНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
і м е н е м У к р а ї н и
25 листопада 2021 року м. Рівне №460/11532/21
Рівненський окружний адміністративний суд у складі судді Зозулі Д.П., розглянувши за правилами письмового провадження без повідомлення учасників справи, адміністративну справу за позовом
ОСОБА_1 доГоловне управління Пенсійного фонду України в Рівненській області про визнання дій протиправними,зобов`язання вчинення певних дій, -
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 (далі - позивач) звернувся до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області (далі - відповідач), в якому просить суд:
- визнати дії відповідача - Головного Управління Пенсійного фонду України в Рівненській області щодо зменшення максимального розміру пенсії до 70% замість 90% грошового забезпечення, а також обмеження максимального розміру пенсії- протиправними.
- зобов`язати відповідача - Головне Управління Пенсійного Фонду України в Рівненській області провести перерахунок та виплату пенсії з 01.04.2019 (з врахуванням раніше виплачених сум) із загального розміру 90% відповідних сум грошового забезпечення на підставі довідки № 17/41 від 22.07.2020 в розмірі відповідно до вказаних в ній складових грошового забезпечення (посадовий оклад, оклад за військовим званням, надбавка за вислугу років, надбавка за особливості проходження служби, надбавка за службу в умовах режимних обмежень, доплата військовослужбовцям оперативних підрозділів, премія), тобто норм грошового забезпечення, визначених постановою Кабінету Мініст рів України від 30.08.2017 №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», без обмеження максимальним розміром в 10 прожиткових мінімумів відповідно до рішення Конституційного Суду України № 7-рп/ 2016 від 20.12.2016.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що позивач перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Рівненській області та отримує пенсію за вислугу років, призначену відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб". Відповідачем безпідставно проведено перерахунок пенсії позивача із застосуванням 70% грошового забезпечення, незважаючи на те, що у рішенні суду в 2019 році, встановлено право позивача на 90% відповідних сум.Крім того, позивач звертався до відповідача із заявою про проведення перерахунку без обмеження максимальним строком, однак відповідач у цьому також відмовив. Позивач вважає бездіяльність відповідача незаконною, такою, що порушує його право на отримання пенсії у розмірі, передбаченому Законом. З підстав наведених у позові, позивач просив суд позовні вимоги задовольнити повністю (а.с.1-15).
Ухвалою суду від 25.08.2021 прийнято позовну заяву до розгляду, відкрито провадження у справі, розгляду якої вирішено здійснювати за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
22.09.2020 від Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області надійшов відзив на позовну заяву. В обґрунтування заперечень вказано, що умови, норми і порядок пенсійного забезпечення відповідних категорій військовослужбовців визначаються Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб". Вказав, що на момент проведення перерахунку пенсії ч.7 ст.43 Закону № 2262 викладена в наступній редакції, що максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність. За наведених обставин, просив у задоволенні позову відмовити повністю(а.с.74-76).
Враховуючи, що розгляд справи здійснюється у порядку письмового провадження, то у відповідності до вимог ч.4 ст.229 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Дослідивши подані письмові докази, оцінивши їх за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об`єктивному розгляді у судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, судом встановлено таке.
ОСОБА_1 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Рівненській області та отримує пенсію з 30.12.2005 за вислугу 35 років у розмірі 90% грошового забезпечення, відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб"(а.с.20).
22.07.2020 Управлінням Служби безпеки України в Рівненській області виготовлено та направлено Головному управлінню Пенсійного фонду України в Рівненській області оновлену довідку за № 17/41 про розмір грошового забезпечення позивача.
Згідно із вказаною довідкою, грошове забезпечення позивача, встановлене за відповідною (аналогічною) посадою (на день звільнення зі служби), заступник начальника управління, станом на 05.03.2019 визначено в наступному розмірі: посадовий оклад - 9460,00грн; оклад за військовим званням – 1480,00грн; надбавка за вислугу років (50%) - 5470,00грн, надбавка за особливості проходження служби - 8533,20грн; надбавка за службу в умовах режимних обмежень – 1419,00грн.; доплата в/с оперативних підрозділів – 1419,00грн; премія (10%) - 946,00грн, всього 28727,20грн.(а.с.28).
Відповідно до копії рішення за пенсійною справою № N/A021580-СБУ, з 01.05.2021 позивачу перераховано пенсію у розмірі 70% грошового забезпечення (а.с.27).
На звернення позивача щодо перерахунку пенсії за вислугу років із урахуванням довідки для перерахунку пенсії із включенням додаткових видів грошового забезпечення без обмеження максимальним розміром та не зменшення відсоткового розміру пенсії, Головне управління Пенсійного фонду України в Рівненській області листом від 14.07.2021 повідомило, що оскільки судові рішення, що зобов`язують провести перерахунок пенсії з врахуванням вищого відсоткового розміру не надходили, то підстави для вчинення будь-яких дій відсутні (а.с.26).
Вважаючи дії відповідача щодо відмови у проведенні перерахунку та виплати пенсії за оновленою довідкою протиправними, позивач звернувся до суду з даним позовом.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.
Частиною 2 статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ст.46 Конституції України, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Це право гарантується загальнообов`язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними. Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.
Відповідно до ст.64 Конституції України, конституційні права і свободи людини і громадянина не можуть бути обмежені, крім випадків, передбачених Конституцією України.
За приписами п.6 ч.1 ст.92 Конституції України основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення визначаються виключно законами України.
Умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, Службі судової охорони, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв`язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, визначає Закон України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09.04.1992 №2262-ХІІ (далі - Закон №2262-ХІІ).
Відповідно до преамбули вказаного Закону держава гарантує гідне пенсійне забезпечення осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, шляхом встановлення їм пенсій не нижче прожиткового мінімуму, визначеного законом, перерахунок призначених пенсій у зв`язку із збільшенням рівня грошового забезпечення, надання передбачених законодавством державних соціальних гарантій, вжиття на державному рівні заходів, спрямованих на їх соціальний захист.
Частиною 3 статті 43 Закону №2262-ХІІ передбачено, що пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Згідно з п.2 ст.9 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" від 20.12.1991 №2011-ХІІ (далі - Закон №2011-ХІІ), до складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням; щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення.
Грошове забезпечення визначається залежно від посади, військового звання, тривалості, інтенсивності та умов військової служби, кваліфікації, наукового ступеня і вченого звання військовослужбовця. Грошове забезпечення підлягає індексації відповідно до закону (п.3 ст.9 Закону №2011-ХІІ).
з 05.03.2019 - з дня набрання законної сили судовим рішенням у справі №826/3858/18, виникли підстави для перерахунку пенсій, призначених згідно із Законом №2262-ХІІ, з урахуванням розміру посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням та відсоткової надбавки за вислугу років, а також додаткових видів грошового забезпечення, оскільки з цієї дати позивач має право на отримання пенсії, виходячи з розміру складових, розрахованих згідно з Постановою №704 відповідно до вимог ст.43, ст.63 Закону №2262-ХІІ та ст.9 Закону №2011-ХІІ.
При цьому, обов`язок з перерахунку пенсії у пенсійного органу виникає після отримання ним належної довідки.
Таким чином, у зв`язку з отриманням від позивача заяви про перерахунок пенсії разом з довідкою від 22.07.2020 №17/4 про розмір грошового забезпечення, встановленого за відповідною посадою станом на 05.03.2019, з урахуванням основних та додаткових видів грошового забезпечення у відповідача виник обов`язок проведення перерахунку пенсії з 01.04.2019.
Копією протоколу за пенсійною справою підтверджено, що позивачу призначено пенсію з 30.12.2005 за вислугу 35 років у розмірі 90% грошового забезпечення, відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб". Відповідно до ч.2 ст.13 указаного Закону загальний розмір пенсії був обмежений 90 % відповідних сум грошового забезпечення.
У подальшому ст.13 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" неодноразово була змінена в частині граничного розміру пенсії у відсотковому співвідношенні до розміру грошового забезпечення.
Так, на момент виникнення спірних правовідносин було установлено, що максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 70 % відповідних сум грошового забезпечення.
Разом з тим, застосування цього показника до перерахунку пенсії відповідача є протиправним, як тому, що стосується призначення нових пенсій, а не перерахунку раніше призначених, так і з огляду на те, що законодавчо діє принцип незворотності нормативно-правових актів у часі в силу прямих приписів статті 58 Конституції України
Щодо вимоги позивача про здійснення перерахунку пенсії без обмеження її граничним розміром, то суд звертає увагу на те, що в ході розгляду справи встановлено, що частина 7 статті 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», якою було передбачено обмеження пенсій максимальним розміром, втратила чинність з часу проголошення рішення Конституційного Суду України від 20.12.2016р. №7-рп/2016.
За таких обставин, внесені Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України» №1774 від 06.12.2016р. до частини сьомої зазначеної статті, яка визнана неконституційною і втратила чинність, зміни (щодо періоду, протягом якого діють обмеження пенсії), самі по собі не створюють підстав для такого обмеження. Крім того, передбачені статтею 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» обмеження пенсій максимальним розміром введені в дію Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України» від 24.12.2015р. №911-VIII.
В той же час, пунктом 2 Прикінцевих положень Закону №911-VIII передбачено, що дія положень цього Закону щодо визначення максимального розміру пенсії застосовується лише до пенсій, які призначаються починаючи з 01.01.2016р., при цьому судом встановлено, що пенсія позивачу призначена ще у 2007 році.
Отже, пенсія позивачу повинна виплачуватись позивачу без обмеження максимальним розміром пенсії. Аналогічна правова позиція викладена у постановах Верховного Суду від 03 жовтня 2018 року у справі №127/4267/17 та від 16 жовтня 2018 року №522/16882/17.
З урахуванням наведеного, суд дійшов висновку про те, що позивач має право на отримання з 01.04.2019 пенсії, виходячи з розміру складових, розрахованих згідно з Постановою №704 і відповідно до вимог статей 43 і 63 Закону № 2262-ХІІ станом на 19.11.2019. Крім того, суд враховує, що відповідно до пункту 4 Порядку № 45 перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права і проводиться у строки, передбачені частинами другою і третьою статті 51 Закону, у розмірі 90% грошового забезпечення, без обмеження граничного розміру пенсії, з урахуванням раніше виплачених сум.
В силу приписів ч. 2 ст. 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
За наведених обставин, позовні вимоги підтверджені належними та допустимими доказами. Натомість, відповідач як суб`єкт владних повноважень не довів правомірність своїх дій щодо відмови у проведенні перерахунку пенсії. Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку про наявність підстав для задоволення позовних вимог повністю.
Відповідно до ст. 139 КАС України на користь позивача необхідно стягнути сплачений ним судовий збір у сумі 908,00грн.
Керуючись статтями 241-246, 255, 263, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
В И Р І Ш И В :
Позов задовольнити повністю.
Визнати дії Головного Управління Пенсійного Фонду України в Рівненській області щодо зменшення ОСОБА_1 розміру пенсії до 70% замість 90% грошового забезпечення, а також обмеження максимального розміру пенсії - протиправними.
Зобов`язати Головне Управління Пенсійного Фонду України в Рівненській області провести перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з 01.04.2019 (з врахуванням раніше виплачених сум) виходячи з розрахунку 90% відповідних сум грошового забезпечення, на підставі довідки № 17/41 від 22.07.2020, в розмірі відповідно до вказаних в ній складових грошового забезпечення (посадовий оклад, оклад за військовим званням, надбавка за вислугу років, надбавка за особливості проходження служби, надбавка за службу в умовах режимних обмежень, доплата військовослужбовцям оперативних підрозділів, премія), тобто норм грошового забезпечення, визначених постановою Кабінету Мініст рів України від 30.08.2017 №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», без обмеження максимальним розміром.
Стягнути на користь ОСОБА_1 за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області судові витрати на суму 908,00грн.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення. Апеляційна скарга подається безпосередньо до Восьмого апеляційного адміністративного суду.
Учасники справи:
Позивач - ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 . ЄДРПОУ/РНОКПП НОМЕР_1 )
Відповідач - Головне управління Пенсійного фонду України в Рівненській області (вул. Короленка, 7,м.Рівне,33028. ЄДРПОУ/РНОКПП 21084076)
Повний текст рішення складений 25 листопада 2021 року
Суддя Д.П. Зозуля