
РІВНЕНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
і м е н е м У к р а ї н и
19 жовтня 2021 року м. Рівне №460/12873/21
Рівненський окружний адміністративний суд у складі судді Друзенко Н.В. за участю секретаря судового засідання Головатчик А.А., розглянувши у спрощеному позовному провадженні без повідомлення (виклику) сторін адміністративну справу за позовом
Приватного підприємства "Світахо" доГоловного управління ДПС у Рівненській області, Державної податкової служби України про визнання бездіяльності протиправною, зобов`язання вчинення певних дій, В С Т А Н О В И В:
Приватне підприємство “Світахо” звернулося до суду з позовом до Головного управління ДПС у Рівненській області, Державної податкової служби України про визнання протиправною бездіяльність Державної податкової служби України та Головного управління ДПС у Рівненській області щодо неповернення Приватному підприємству “Світахо” з бюджету суми помилково сплачених грошових коштів в сумі 23904,00 грн та зобов`язання Державної податкової служби України підготувати та подати до відповідного органу Державної казначейської служби України висновок (реєстр) про повернення Приватному підприємству “Світахо” помилково сплачених грошових коштів у розмірі 23904,00 грн.
За змістом позовних вимог позивач зазначає, що 07.06.2021 при проведенні розрахунків по господарським операціям з ПП “Престиж Люкс” на суму 23904,00 грн, допущено помилку в платіжному дорученні №2440 від 07.06.2021 замість поточного рахунку вказаний електронний рахунок ПДВ отримувача № UA 688999980385119000000080252, Казначейство України (ел. адм. подат.) та перераховано кошти на зазначений рахунок. На письмове звернення позивача до податкового органу щодо повернення помилково сплачених грошових зобов`язань, позивач отримав відмову. Позивач вважає, що в результаті протиправної бездіяльності посадових осіб відповідачів, позивач позбавлений можливості виправити помилку щодо сплати без суттєвих майнових втрат (в разі повернення помилково/надміру сплаченого через рахунок СЕА ПДВ, платник втратить суму ліміту у відповідному обсязі). На підставі викладеного позивач просить позовні вимоги задовольнити в повному обсязі.
Відповідач Головне управління ДПС у Рівненській області проти задоволення позову заперечив, у встановлений судом строк подав відзив на позов. На обґрунтування заперечення зазначає, що повернення коштів з електронного рахунку в СЕА ПДВ на поточний рахунок можливе лише через додаток 4, який може бути подано разом із декларацією з податку на додану вартість платником податків, якому належить цей електронний рахунок. Більш того, як встановлено із даних АС “Податковий блок”, помилково перерахована позивачем сума коштів не вплинула на розмір реєстраційного ліміту, на яку платник податків ПП “Престиж Плюс” мав право реєструвати податкові накладні та/або розрахунки коригування в ЄРПН. Однак, задоволення вказаних позовних вимог призведе до порушення прав ПП “Престиж Плюс”, так як на суму такого повернення коштів зменшиться реєстраційний ліміт у даного платника податків. Разом з тим, слід зазначити, що згідно з даними ІС “Податковий блок” станом на 06.10.2021 у ПП “Престиж Плюс” залишок коштів на електронному рахунку в СЕА ПДВ складає лише 158 грн. Зазначає, що відповідно до статті 6 Господарського кодексу України одним із основних принципів господарської діяльності є заборона незаконного втручання органів державної влади та органів місцевого самоврядування, їх посадових осіб у господарські відносини. На підставі викладеного просив відмовити в задоволенні позовних вимог повністю.
Відповідач Державна податкова служба України проти задоволення позову заперечив, у встановлений судом строк подав відзив на позов. На обґрунтування заперечення зазначає, що поповнення електронного рахунку платника ПДВ за рахунок інших джерел, наприклад, з поточних рахунків інших осіб, нормами чинного законодавства не передбачено. В позовній заяві, ПП “Світахо” наголошує на помилковість зазначення в платіжному дорученні реквізитів на оплату платежу у розмірі 23904 грн, однак доказів того, що таке зарахування на “помилковий” рахунок відбулося внаслідок технічного збою у розрахунковій системі обслуговуючого банку, позовні матеріалами справи також не містять. Згідно з зверненнями ПП “Світахо” до ДПС України щодо повернення коштів у розмірі 23904 грн згідно платіжного доручення від 07.06.2021 № 2440 здійснено саме на електронний (а не на поточний) рахунок ПДВ ПП “Престиж Плюс”, інформація про який відповідно до положень Податкового кодексу Україну та п. 4-6 Порядку електронного (адміністрування податку на додану вартість, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 16 жовтня 2014 року № 569, не перебуває у доступі інших платників податків. Відповідач зазначає, що спірність ситуації із перерахування коштів полягає виключно намірі поповнення реєстраційного ліміту контрагента в СЕА ПДВ. Також відповідач вказує, що оскільки договірні відносини між суб`єктами господарювання не належать до сфери контролю ДПС України, усі спори, які можуть виникнути з цих питань між учасниками розрахунків, вирішуються ними відповідно до законодавства України. Зважаючи на правовий статус грошових коштів, що зараховані позивачем на рахунок ПП “Престиж Плюс” в СЕА ПДВ неможливо застосувати у спірних правовідносин у відношенні позивача норми п. 200-1.6 ст. 200-1 ПК України, а тому для повернення зазначених коштів позивач повинен звернутись до ПП “Престиж Плюс”, а разі його відмови вирішувати питання про звернення до суду в порядку господарського судочинства. Таким чином, з огляду на обставини справи, які стосуються виключи повноважень певної особи (корпоративних відносин) та майнових прав позивача, позовні вимоги ПП “Світахо” у зазначеній справі не відносяться до сфери захисту його прав у сфері публічно-правових відносинах, не є об`єктом судового захисту в адміністративному судочинстві. На підставі викладеного відповідач просив відмовити в задоволенні позову.
Ухвалою суду від 17.09.2021 позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження в адміністративній справі; розгляд справи ухвалено провести за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін.
Відповідно до вимог частини четвертої статті 229 Кодексу адміністративного судочинства України, фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Розглянувши матеріали та з`ясувавши всі обставини адміністративної справи, які мають юридичне значення для розгляду та вирішення спору по суті, дослідивши наявні у справі докази у їх сукупності, суд встановив наступне.
Приватне підприємство “Світахо” (далі – позивач, ПП “Світахо”) платіжним дорученням № 2440 від 07.06.2021 здійснювало платіж юридичній особі - ПП “Престиж Плюс” (код ЄДРПОУ 32625561) в сумі 23904,00 грн. При оформленні платіжного доручення невірно було вказано реквізити поточного рахунку отримувача - замість поточного рахунку, вказаний електронний рахунок ПДВ отримувача № UA 688999980385119000000080252, Казначейство України (ел. адм. подат.) (а.с.11).
09.07.2021 позивач звернувся до Головного управління ДПС у Рівненській області з заявою №67 про повернення помилково сплачених коштів (а.с.25-27).
Листом від 23.07.2021 №8518/6/17-00-18-09 Головне управління ДПС у Рівненській області повідомило ПП “Світахо”, що у рамках системи електронного адміністрування податку на додану вартість для платників податку визначено механізм повернення суми коштів з електронного рахунку платника, відкритого в Казначействі для роботи в СЕА, до бюджету чи на його поточний рахунок. Податковим кодексом України не передбачено перерахування коштів з рахунку в СЕА ПДВ одного платника на поточний рахунок або рахунок в СЕА ПДВ іншого платника. Отже, повернення коштів з ПДВ-рахунку можливо лише через Додаток 4, який може бути подано разом із декларацією з ПДВ платником податків, якому належить цей електронний рахунок ПДВ. Враховуючи зазначене вище, ГУ ДПС у Рівненській області залишило заяву №67 від 09.07.2021 щодо перерахування коштів на поточний рахунок платника податку в установі банку в сумі 23904 грн без виконання (а.с.12-13).
09.07.2021 позивач звернувся до Державної податкової служби України з заявою №66 про повернення помилково сплачених коштів (а.с.23).
Листом від 03.08.2021 №7808/6/99-00-18-03-04-06 Державна податкова служба України повідомило ПП “Світахо”, що пунктом 200-1.6 статті 200-1 Податкового кодексу України визначено, що за підсумками звітного податкового періоду, відповідно до задекларованих у податковій декларації результатів, а також у разі подання уточнюючих розрахунків до податкової декларації, платником проводиться розрахунок з бюджетом у порядку, визначеному статтею 200 Кодексу. Якщо на дату подання податкової звітності з податку сума коштів на рахунку в СЕА платника податку перевищує суму, що підлягає перерахуванню до бюджету відповідно до поданої звітності, платник податку має право подати до контролюючого органу у складі такої податкової звітності заяву, відповідно до якої такі кошти підлягають перерахуванню на поточний рахунок такого платника податку, реквізити якого платник зазначає в заяві, у сумі залишку коштів, що перевищує суму податкового боргу з податку та суму узгоджених податкових зобов`язань з податку. На суму податку, що відповідно до поданої заяви підлягає перерахуванню на поточний рахунок платника, на момент подання заяви зменшується значення суми податку, визначеної пунктом 200-1.3 статті 200-1 цього Кодексу, шляхом зменшення на таку суму показника загальної суми поповнення рахунка в системі електронного адміністрування податку з поточного рахунка платника. Перерахування коштів на поточний рахунок платника може здійснюватися у разі, якщо таке зменшення загальної суми поповнення електронного рахунка (ЕПопРах) не призведе до формування від`ємного значення реєстраційного ліміту - суми податку, на яку платник має право зареєструвати податкові накладні/ розрахунки коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних визначеної відповідно до пункту 200-1.3 статті 200 нього Кодексу. Згідно з базами даних ДПС станом на 29.07.2021 у ПП “Престиж Плюс” залишок коштів на електронному рахунку в СЕА ПДВ складає 134 050 грн, сума реєстраційного ліміту дорівнює 782 276,01 гривні. Щодо помилкового перерахування контрагентом коштів на електронний рахунок платника, то правові відносини між суб`єктами господарювання регулюються Господарським кодексом України, Кодексом та іншими нормативно-правовими актами (а.с.14-17).
09.07.2021 ПП “Світахо звернулося до ПП “Престиж Плюс” з заявою №66 про повернення помилково сплачених коштів (а.с.24).
Листом від 11.08.2021 №11/08 ПП “Престиж Плюс” повідомило, що у зв`язку з тим, що не має прямого доступу до Електронного рахунку у системі електронного адміністрування ПДВ, повернути помилково сплачені ПП “Світахо” кошти у сумі 23904,00 грн не маємо можливості. Крім того, повернення сплачених ПП “Світахо” коштів в сумі 23904,00 грн є неможливим, оскільки сплаченими коштами не відбулося поповнення реєстраційного ліміту електронного рахунку ПДВ ПП “Престиж Плюс” (а.с.8-10).
Не погоджуючись із такими відмовами, позивач звернувся до суду з даною позовною заявою.
Вирішуючи адміністративний спір по суті, суд зазначає наступне.
Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Спеціальним законодавчим актом, який регулює відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов`язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов`язки їх посадових осіб під час адміністрування податків, а також відповідальність за порушення податкового законодавства є Податковий кодекс України від 02.12.2010 №2755-VI (далі - ПК України).
Пунктом 14.1.182 статті 14 ПК України визначено, що помилково сплачені грошові зобов`язання це - суми коштів, які на певну дату надійшли до відповідного бюджету від юридичних осіб (їх філій, відділень, інших відокремлених підрозділів, що не мають статусу юридичної особи) або фізичних осіб (які мають статус суб`єктів підприємницької діяльності або не мають такого статусу), що не є платниками таких грошових зобов`язань.
При цьому, підпунктом 17.1.10 пункту 17.1 статті 17 ПК України передбачено, що платник податків має право на залік чи повернення надміру сплачених, а також надміру стягнутих сум податків та зборів, пені, штрафів у порядку, встановленому цим Кодексом.
Зміст спірних правовідносин в даній справі по своїй суті зводиться до законодавчо визначених підстав повернення грошових коштів платника на поточний, або ж на рахунок в системі електронного адміністрування ПДВ.
З огляду на вказане суду зазначає наступне.
Статтею 43 ПК України визначені умови повернення помилково та/або надміру сплачених грошових зобов`язань, зокрема, помилково та/або надміру сплачені суми грошового зобов`язання підлягають поверненню платнику відповідно до цієї статті та статті 301 Митного кодексу України, крім випадків наявності у такого платника податкового боргу.
У разі наявності у платника податків податкового боргу, повернення помилково та/або надміру сплаченої суми грошового зобов`язання на поточний рахунок такого платника податків в установі банку або шляхом повернення готівковими коштами за чеком, у разі відсутності у платника податків рахунку в банку, проводиться лише після повного погашення такого податкового боргу платником податків.
Обов`язковою умовою для здійснення повернення сум грошового зобов`язання є подання платником податків заяви про таке повернення (крім повернення надміру утриманих (сплачених) сум податку з доходів фізичних осіб, які розраховуються контролюючим органом на підставі поданої платником податків податкової декларації за звітний календарний рік шляхом проведення перерахунку за загальним річним оподатковуваним доходом платника податку) протягом 1095 днів від дня виникнення помилково та/або надміру сплаченої суми (пункт 43.3 статті 43 ПК України).
У відповідності до пункту 43.4 статті 43 ПК України платник податків подає заяву про повернення помилково та/або надміру сплачених грошових зобов`язань та пені у довільній формі, в якій зазначає напрям перерахування коштів: на поточний рахунок платника податків в установі банку; на погашення грошового зобов`язання та/або податкового боргу з інших платежів, контроль за справлянням яких покладено на контролюючі органи, незалежно від виду бюджету; повернення у готівковій формі коштів за чеком у разі відсутності у платника податків рахунка в банку.
В силу вимог пункту 43.5 статті 43 ПК України контролюючий орган не пізніше ніж за п`ять робочих днів до закінчення двадцятиденного строку з дня подання платником податків заяви готує висновок про повернення відповідних сум коштів з відповідного бюджету та подає його для виконання відповідному органові, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів. На підставі отриманого висновку орган, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів протягом п`яти робочих днів здійснює повернення помилково та/або надміру сплачених грошових зобов`язань платникам податків у порядку, встановленому центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику. Контролюючий орган несе відповідальність згідно із законом за несвоєчасність передачі органу, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів для виконання висновку про повернення відповідних сум коштів з відповідного бюджету.
Згідно з пунктом 43.6 статті 43 ПК України повернення помилково та/або надміру сплачених грошових зобов`язань платникам податків здійснюється з бюджету, у який такі кошти були зараховані.
Відповідно до пункту 5 Порядку повернення коштів, помилково або надміру зарахованих до державного та місцевих бюджетів, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 03.09.2013 №787, повернення помилково або надміру зарахованих до бюджету податків, зборів, пені, платежів та інших доходів бюджетів здійснюється за поданням органів, що контролюють справляння надходжень бюджету, а при поверненні судового збору (крім помилково зарахованого) - за ухвалою суду, яка набрала законної сили.
У разі повернення помилково або надміру зарахованих до бюджету зборів, платежів та інших доходів бюджетів (крім зборів та платежів, контроль за справлянням яких покладено на органи Державної податкової служби України (далі - органи ДПС) та органи Державної митної служби України (далі - органи Держмитслужби)) подання подається до відповідного головного управління Казначейства, Казначейства за формою згідно з додатком 1 до цього Порядку.
Відповідно до пунктів 1, 2, 3, 5, 8, 9 розділу ІІІ Порядку інформаційної взаємодії Державної податкової служби України, її територіальних органів, Державної казначейської служби України, її територіальних органів, місцевих фінансових органів у процесі повернення платникам податків помилково та/або надміру сплачених сум грошових зобов`язань та пені, затвердженому наказом Міністерства фінансів України від 11.02.2019 №60, повернення помилково та/або надміру сплачених сум грошових зобов`язань та пені у випадках, передбачених законодавством, здійснюється виключно на підставі заяви платника податку (крім повернення надміру утриманих (сплачених) сум податку на доходи фізичних осіб, які повертаються територіальним органом ДПС на підставі поданої платником податків податкової декларації за звітний календарний рік за результатами проведення перерахунку його загального річного оподатковуваного доходу (далі - податкова декларація)), поданої до територіального органу ДПС за місцем адміністрування (обліку) помилково та/або надміру сплаченої суми протягом 1095 днів від дня її виникнення.
Заява може бути подана платником до територіального органу ДПС в електронній формі за допомогою засобів інформаційно-телекомунікаційних систем та з дотриманням вимог законодавства у сферах захисту інформації в інформаційно-телекомунікаційних системах, електронних довірчих послуг та електронного документообігу.
У заяві платник зазначає назву помилково та/або надміру сплаченого податку, збору, платежу, його суму, дату сплати і реквізити з платіжного документа, за якими кошти перераховано до бюджету (код класифікації доходів бюджету, бюджетний рахунок, на який перераховано кошти, код ЄДРПОУ територіального органу Казначейства, на ім`я якого відкрито рахунок), та визначає напрям перерахування помилково та/або надміру сплачених коштів, що повертаються:
на поточний рахунок платника податку в установі банку;
на єдиний рахунок (у разі його використання);
на погашення грошового зобов`язання та/або податкового боргу з інших платежів, контроль за справлянням яких покладено на органи ДПС, незалежно від виду бюджету;
у готівковій формі коштів за чеком у разі відсутності у платника податків рахунку в банку.
Додатково до заяви платник може подати копію платіжного документа, на виконання якого помилково та/або надміру сплачений платіж перераховано до бюджету.
У разі повернення надміру сплачених податкових зобов`язань з податку на додану вартість, зарахованих до бюджету з рахунку платника податку в системі електронного адміністрування податку на додану вартість у порядку, визначеному пунктом 200-1.5 статті 200-1 Кодексу, такі кошти підлягають поверненню виключно на рахунок платника в системі електронного адміністрування податку на додану вартість, а у разі його відсутності на момент звернення платника податків із заявою про повернення надміру сплачених податкових зобов`язань з податку на додану вартість чи на момент фактичного повернення коштів - шляхом перерахування на поточний рахунок платника податків в установі банку.
Якщо за результатами розгляду заяви підрозділом територіального органу ДПС, що виконує функції з адміністрування відповідного податку, збору, платежу, встановлено правомірність повернення коштів, працівник цього підрозділу вносить до Журналу відмітку про правомірність повернення відповідної суми коштів.
Формування електронних висновків здійснюється територіальними органами ДПС щодня (крім вихідних, святкових та неробочих днів) з урахуванням календарної черговості розміщення інформації у Реєстрі узгоджених повернень.
Сформовані електронні висновки про повернення з бюджету помилково та/або надміру сплачених сум грошових зобов`язань та пені з накладеними кваліфікованими електронними підписами та кваліфікованими електронними печатками територіальних органів ДПС у строк не пізніше 17:00 шостого робочого дня до закінчення двадцятиденного строку з дня подання платником податків заяви ДПС в автоматичному режимі надсилає до Казначейства для виконання.
Сформовані електронні висновки про повернення з єдиного рахунка помилково та/або надміру сплачених грошових зобов`язань та пені з накладеними кваліфікованими електронними підписами та кваліфікованими електронними печатками територіальних органів ДПС у строк не пізніше 17:00 третього робочого дня після надходження заяви ДПС в автоматичному режимі надсилає до Казначейства для виконання.
Аналіз наведених норм вказує на те, що законодавець передбачив чітку процедуру і алгоритм дій, як платника податків, так і фіскального органу в правовідносинах повернення надміру або помилково сплачених платежів.
Як установлено судом з матеріалів справи, платіжним дорученням від 07.06.2021 №2440 позивач здійснив платіж юридичній особі - ПП “Престиж Плюс” (ЄДРПОУ 32625561) в сумі 23904,00 грн на рахунок №UA688999980385119000000080252, банк отримувача: Казначейство України (ел. адм. подат.) у м. Київ, призначення платежу оплата за бруківку згідно з рахунком №СФ-0000077 від 04.06.2021.
Однак, з наявного в матеріалах справи рахунку №СФ-0000077 від 04.06.2021 встановлено, що ПП “Престиж Плюс” зазначено р/р № НОМЕР_1 в Рівненська ф-я АТ КБ “Приватбанк” в м. Рівне (а.с.28).
Суд зазначає, що відповідно до пункту 43.41 ст. 43 ПК України у разі повернення надміру сплачених податкових зобов`язань з податку на додану вартість, зарахованих до бюджету з рахунка платника податку в системі електронного адміністрування податку на додану вартість у порядку, визначеному пунктом 2001.5 статті 2001 цього Кодексу, такі кошти підлягають поверненню виключно на рахунок платника в системі електронного адміністрування податку на додану вартість, а у разі його відсутності на момент звернення платника податків із заявою на повернення надміру сплачених податкових зобов`язань з податку на додану вартість чи на момент фактичного повернення коштів - шляхом перерахування на поточний рахунок платника податків в установі банку.
Системний аналіз наведеного вище в контексті встановлених обставин, дає підстави вважати, що надміру сплачені кошти, які було сплачено до бюджету з електронного рахунку платника податку в рахунок сплати його податкових зобов`язань з ПДВ, підлягають поверненню виключно на рахунок СЕА ПДВ платника.
Суд звертає увагу на те, що повернення коштів з електронного рахунку платника податку на його поточний рахунок здійснюється у порядку, встановленому пунктом 200-1.6 статті 200-1 ПК України та Порядку електронного адміністрування податку на додану вартість, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16.10.2014 №569.
Так, відповідно до п.200-1.6 статті 200-1 ПК України за підсумками звітного податкового періоду, відповідно до задекларованих в податковій декларації результатів, а також у разі подання уточнюючих розрахунків до податкової декларації, платником проводиться розрахунок з бюджетом у порядку, визначеному статтями 200 та 209 цього Кодексу.
Якщо на дату подання податкової звітності з податку сума коштів на рахунку в системі електронного адміністрування податку на додану вартість платника податку перевищує суму, що підлягає перерахуванню до бюджету відповідно до поданої звітності, платник податку має право подати до контролюючого органу у складі такої податкової звітності заяву, відповідно до якої такі кошти підлягають перерахуванню на поточний рахунок такого платника податку, реквізити якого платник зазначає в заяві, у сумі залишку коштів, що перевищує суму податкового боргу з податку та суму узгоджених податкових зобов`язань з податку.
На суму податку, що відповідно до поданої заяви підлягає перерахуванню на поточний рахунок платника, на момент подання заяви зменшується значення суми податку, визначеної пунктом 200-1.3 статті 200-1 цього Кодексу, шляхом зменшення на таку суму показника загальної суми поповнення рахунку в системі електронного адміністрування податку з поточного рахунку платника (SПопРах).
Перерахування коштів на поточний рахунок платника може здійснюватися у разі, якщо таке зменшення загальної суми поповнення електронного рахунка (SПопРах) не призведе до формування від`ємного значення суми податку, визначеної відповідно до пункту 200-1.3 статті 200-1 цього Кодексу (SНакл).
Для відповідного перерахування таких коштів центральний орган виконавчої влади, що забезпечує реалізацію податкової та митної політики, надсилає центральному органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, в якому відкриті рахунки платників у системі електронного адміністрування податку на додану вартість, реєстр, в якому зазначаються назва платника, податковий номер та індивідуальний податковий номер платника, сума податку, що підлягає перерахуванню до бюджету/на поточний рахунок та реквізити поточного рахунку платника (у випадку подання заяви платника на повернення коштів на такий рахунок).
На підставі такого реєстру центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, протягом п`яти робочих днів після граничного терміну, встановленого цим Кодексом для самостійної сплати платником сум податкових зобов`язань, здійснює таке перерахування до бюджету/на поточний рахунок платника податку.
Центральний орган виконавчої влади, що реалізує податкову політику, має право надсилати центральному органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, у якому відкриті рахунки платників у системі електронного адміністрування податку на додану вартість: реєстри - для перерахування податку до бюджету в разі подання платником податку уточнюючих розрахунків до податкових декларацій; коригуючі реєстри - для уточнення інформації, зазначеної у раніше надісланих реєстрах.
На підставі п.200-1.7 ст.200-1 ПК України кошти, зараховані на рахунок платника в системі електронного адміністрування податку на додану вартість, є коштами, які використовуються виключно у цілях, визначених пунктом 200-1.5 статті 200-1 цього Кодексу, та погашення податкового боргу з податку на додану вартість.
З огляду на викладене, суд дійшов висновку про помилковість аргументів позивача, оскільки зміст спірних правовідносин з урахуванням наведених вище норм свідчить про неможливість повернення коштів з рахунку в СЕА на поточний рахунок позивача, з урахуванням того, що гроші вже зараховані на ПДВ-рахунок іншої юридичної особи (ПП “Престиж Плюс”).
Підсумовуючи вищезазначене обґрунтованим є висновок стосовно того, що відповідно до пункту 200-1.7 статті 200-1 ПК України кошти, зараховані на рахунок в СЕА ПДВ, є коштами, які використовуються виключно у цілях, визначених пунктом 200-1.5 статті 200-1 ПК України та погашення податкового боргу з ПДВ.
Пункт 200-1.6 ПК України допускає, якщо на дату подання податкової звітності з ПДВ сума коштів на рахунку в СЕА ПДВ перевищує суму, що підлягає перерахуванню до бюджету, платник податку може подати до контролюючого органу у складі такої податкової звітності заяву. На підставі цієї заяви кошти підлягають перерахуванню на поточний рахунок такого платника податку, реквізити якого платник зазначає в заяві, у сумі залишку коштів, що перевищує суму податкового боргу з податку та суму узгоджених податкових зобов`язань з податку.
На суму податку, що відповідно до поданої заяви підлягає перерахуванню на поточний рахунок платника, на момент подання заяви зменшується значення суми податку, визначеної пунктом 200-1.3 статті 200-1 ПК України, шляхом зменшення на таку суму показника загальної суми поповнення рахунку в СЕА ПДВ з поточного рахунку платника.
Перерахування коштів на поточний рахунок платника може здійснюватися у разі, якщо таке зменшення загальної суми поповнення рахунка в СЕА ПДВ не призведе до формування від`ємного значення суми податку, визначеної відповідно до пункту 200-1.3 статті 200-1 Кодексу.
Іншого механізму повернення цих коштів в ПК України не передбачено. Податковим кодексом не передбачено перерахування коштів з рахунку в СЕА ПДВ одного платника на поточний або рахунок в СЕА ПДВ іншого платника.
Безпосередньо на рахунок повернути такі кошти контрагент, що помилково зазначив ПДВ рахунок іншого платника, не може. Для цього відсутній відповідний механізм. Списання коштів з ПДВ-рахунку відбувається в суворо визначених законодавчих випадках.
Отже, ПК України не передбачає перерахування коштів з рахунку в СЕА ПДВ одного платника на поточний або рахунок в СЕА ПДВ іншого платника.
Згідно з частиною першою статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
У відповідності до частини першої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
При цьому, в силу частини другої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
З огляду на викладене, суд дійшов висновку, що позовні вимоги є необґрунтованими та не підлягають задоволенню.
Відповідно до статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України на користь позивача судові витрати не стягуються.
Керуючись статтями 241-246, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
В И Р І Ш И В :
В задоволенні позовних вимог Приватного підприємства “Світахо” (Код ЄДРПОУ 33982579, вулиця Солов`їна, будинок 5А, село Ільпінь, Здолбунівський район, Рівненська область, 35708) до Головного управління ДПС у Рівненській області (Код ЄДРПОУ 44070166, вулиця Відінська, 12, місто Рівне, 33023), Державної податкової служби України (Код ЄДРПОУ 43005393, Львівська площа, 8, місто Київ, 04053) про визнання бездіяльності протиправною, зобов`язання вчинення певних дій, відмовити повністю.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Апеляційна скарга подається безпосередньо до Восьмого апеляційного адміністративного суду.
Повний текст рішення складений 19 жовтня 2021 року
Суддя Н.В. Друзенко