
ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
25 листопада 2021 року м. ПолтаваСправа № 440/10155/21
Полтавський окружний адміністративний суд у складі: головуючого судді – Довгопол М.В., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників (у письмовому провадженні) справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити певні дії, -
В С Т А Н О В И В:
03.09.2021 ОСОБА_1 (далі - ОСОБА_1 , позивач) звернувся до Полтавського окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області (далі - ГУ ПФУ в Полтавській області, відповідач) про визнання протиправним та скасування рішення про результати розгляду заяви, прийняте Комісією при ГУ ПФУ в Полтавській області №52 від 28.04.2021, яким ОСОБА_1 відмовлено у підтвердженні періоду роботи, передбаченої пунктом 2 частини 2 статті 114 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", з 25.04.2003 по 31.07.2003; визнання протиправним та скасування рішення ГУ ПФУ в Полтавській області №752 від 19.04.2021, яким відмовлено у призначенні дострокової пенсії за віком на пільгових умовах ОСОБА_1 згідно з підпунктом 2 пункту 2 статті 114 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" у зв`язку з відсутністю необхідного пільгового стажу, підтвердженого у встановленому законом порядку; зобов`язання ГУ ПФУ в Полтавській області зарахувати ОСОБА_1 роботу на посаді виконроба в Кременчуцькому колективному підприємстві "Шляхбуд" в період з 25.04.2003 по 31.07.2003 до стажу роботи, який дає право на пенсію за віком на пільгових умовах відповідно до пункту 2 частини 2 статті 114 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування"; зобов`язання ГУ ПФУ в Полтавській області призначити ОСОБА_1 пенсію за віком з 13.03.2021 та провести, починаючи з 13.03.2021 нарахування та виплату пенсії ОСОБА_1 .
В обгрунтування позовних вимог зазначено, що рішення ГУ ПФУ в Полтавській області №52 від 28.04.2021, яким ОСОБА_1 відмовлено у підтвердженні періоду роботи, передбаченої пунктом 2 частини 2 статті 114 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", з 25.04.2003 по 31.07.2003 та рішення ГУ ПФУ в Полтавській області №752 від 19.04.2021, яким відмовлено у призначенні дострокової пенсії за віком на пільгових умовах ОСОБА_1 є протиправними, оскільки стаж роботи позивача на посаді виконроба в Кременчуцькому колективному підприємстві "Шляхбуд" у періоді з 25.04.2003 по 31.07.2003 підтверджено належними документами як стаж роботи, який дає право на пенсію за віком на пільгових умовах відповідно до пункту 2 частини 2 статті 114 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», у зв`язку з чим, у ОСОБА_1 наявний необхідний стаж роботи для призначення дострокової пенсії за віком на пільгових умовах.
2. Стислий зміст заперечень відповідача
У наданому до суду відзиві на позовну заяву /а.с. 44-45/ представник відповідача заперечував проти позовних вимог та просив відмовити в їх задоволенні у повному обсязі, посилаючись на те, що аналіз наданих позивачем документів для призначення пенсії за віком на пільгових умовах показав, що загальний страховий стаж роботи за Списком № 2 становить згідно наданої довідки 06 років 00 місяців 29 днів, що недостатньо для призначення пенсії. Також зазначив, що період роботи по трудовій книжці з 01.07.1991 по 08.10.1993 потребує підтвердження уточнюючою довідкою, оскільки виправлення номеру наказу на звільнення не завірено належним чином. У зв`язку із викладеним відповідачем прийнято рішення № 752 від 19.04.2021 про відмову гр. ОСОБА_1 в призначенні дострокової пенсії за віком на пільгових умовах через відсутність необхідного пільгового стажу роботи, підтвердженого в установленому законодавством порядку. Також представник відповідача зауважив, що рішенням Комісії № 52 від 28.04.2021 відмовлено в підтвердженні періоду роботи з 25.04.2003 по 31.07.2003 у зв`язку з відсутністю відомостей про ліквідацію підприємства без визначення правонаступника.
3. Процесуальні дії по справі
Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 08.09.2021 позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі, розгляд справи вирішено проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
Фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалося на підставі частини четвертої статті 229 Кодексу адміністративного судочинства України.
ІІ. ФАКТИЧНІ ОБСТАВИНИ СПРАВИ
Дослідивши докази та письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи, суд встановив такі обставини справи та відповідні правовідносини.
ОСОБА_1 звернувся до пенсійного органу із заявою про призначення пенсії за віком (Список №2) від 12.04.2021 /а.с. 49 – 50/.
До вказаної заяви позивач, зокрема, надав такі документи: довідку про присвоєння ідентифікаційного номеру, паспорт, трудову книжку від 13.09.1985 НОМЕР_1 , військовий квиток НОМЕР_2 , довідку, видану Приватним акціонерним товариством "АвтоКраз" від 25.02.2019 № 29, архівну довідку, видану Приватним акціонерним товариством "АвтоКраз" від 26.02.2019 № 29, довідку Сумського будівельного коледжу від 25.05.2020 № 34, архівну довідку Комунальної установи "Білопільський трудовий архів" від 09.03.2021 № 376, архівну довідку Комунальної установи "Білопільський трудовий архів" від 09.03.2021 № 378, відомості з Реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов`язкового державного соціального страхування.
Також 12.04.2021 позивач подав до пенсійного органу заяву про підтвердження стажу роботи /а.с. 78/ до якої додав: витяг з Єдиного державного реєстру юридичних та фізичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань щодо ККП «Шляхбуд», трудову книжку від 13.09.1985 НОМЕР_1 , архівну довідку, видану архівним відділом Кременчуцької міської ради Кременчуцького району Полтавської області від 08.02.2021 № 02-04/1/0115-П, архівну довідку про заробітну плату для обчислення пенсії, видану архівним відділом Кременчуцької міської ради Кременчуцького району Полтавської області від 08.02.2021 № 02-04/1/0114-П, наказ Кременчуцького колективного підприємства "Шляхбуд" від 29.10.2001 № 51/1 "Про результати атестації робочих місць за умовами праці", Перелік професій, посад, робочих місць ККП "Шлябуд", яким підтверджено право на пільги і компенсації, в тому числі на пільгове пенсійне забезпечення, наказ Кременчуцького колективного підприємства "Шляхбуд" від 31.10.2001 № 52/1 "Додаток до наказу № 51/1 від 29.10.2001 про результати атестації робочих місць щодо умов праці", наказ Кременчуцького колективного підприємства "Шляхбуд" від 04.10.2002 № 14 "Про проведення додаткової атестації робочих місць по умовах праці", наказ Кременчуцького колективного підприємства "Шляхбуд" від 16.10.2002 № 17 "Про результати атестації робочих місць по умовах праці", висновок № 19 експертизи на правильність застосування Списків виробництв, професій, посад і показників, згідно з якими призначаються пенсії за віком на пільгових умовах у Кременчуцького колективному підприємстві "Шляхбуд" Державної експертизи умов праці Головного управління праці та соціального захисту населення Полтавської обласної державної адміністрації, особову картку.
Рішенням відділу призначення пенсій (Автозаводський район) Управління пенсійного забезпечення ГУ ПФУ в Полтавській області від 19.04.2021 № 752 відмовлено гр. ОСОБА_1 в призначенні дострокової пенсії за віком на пільгових умовах згідно підпункту 2 пункту 2 статті 114 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" в зв`язку з відсутністю необхідного пільгового стажу роботи, підтвердженого в установленому порядку /а.с. 48/.
Рішенням Комісії ГУ ПФУ в Полтавській області від 28.04.2021 № 52 відмовлено ОСОБА_1 в підтвердженні періоду роботи, передбаченої пунктом 2 частини 2 статті 114 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" з 25.04.2003 по 31.07.2003. Підстава відмови: відсутність відомостей про ліквідацію підприємства без визначення правонаступника /а.с. 77/.
Вважаючи рішення від 19.04.2021 № 752 та від 28.04.2021 № 52 протиправними, позивач звернувся до суду з цим позовом.
ІІІ. ДЖЕРЕЛА ПРАВА
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з такого.
Відповідно до частини 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, у межах повноважень та способом, передбаченими Конституцією та законами України.
Згідно із статтею 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Це право гарантується загальнообов`язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними.
Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов`язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел визначаються Законом України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» від 9 липня 2003 року №1058-IV (далі - Закон №1058-IV).
Статтею 8 Закону №1058-IV передбачено право громадян України на отримання пенсійних виплат та соціальних послуг.
Згідно із частиною першою статті 26 Закону №1058-IV особи мають право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років та наявності страхового стажу не менше 15 років.
Відповідно до статті 24 Закону №1058-IV страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов`язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок.
Страховий стаж обчислюється територіальними органами Пенсійного фонду відповідно до вимог цього Закону за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку, а за періоди до впровадження системи персоніфікованого обліку - на підставі документів та в порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності цим Законом.
Періоди трудової діяльності та інші періоди, що враховувалися до стажу роботи для призначення пенсії до набрання чинності цим Законом, зараховуються до страхового стажу в порядку і на умовах, передбачених законодавством, що діяло раніше, крім випадків, передбачених цим Законом.
Пільговий порядок обчислення стажу роботи, передбачений законодавством, що діяло раніше, за період з 1 січня 2004 року застосовується виключно в частині визначення права на пенсію за віком на пільгових умовах та за вислугу років.
Пунктом 2 Розділу XV "Прикінцеві положення" передбачено, що пенсійне забезпечення застрахованих осіб, які працювали або працюють на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, які відповідно до цього Закону мають право на пенсію на пільгових умовах, здійснюється згідно з окремим законодавчим актом через професійні та корпоративні фонди. До запровадження пенсійного забезпечення через професійні та корпоративні фонди особам, зазначеним в абзаці першому цього пункту, пенсії призначаються за нормами цього Закону.
Частиною 1 статті 114 Закону України №1058-IV визначено, що право на пенсію за віком на пільгових умовах незалежно від місця останньої роботи мають особи, які працювали на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на роботах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, зазначених у частинах другій і третій цієї статті, а пенсії за вислугу років - на умовах, зазначених у частині четвертій цієї статті. Розміри пенсій для осіб, визначених цією статтею, обчислюються відповідно до статті 27 та з урахуванням норм статті 28 цього Закону.
Відповідно до пункту 2 частини 2 статті 114 Закону України №1058-IV на пільгових умовах пенсія за віком призначається працівникам, зайнятим повний робочий день на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, - після досягнення 55 років і за наявності страхового стажу не менше 30 років у чоловіків, з них не менше 12 років 6 місяців на зазначених роботах, і не менше 25 років у жінок, з них не менше 10 років на зазначених роботах.
Працівникам, які не мають стажу роботи з шкідливими і важкими умовами праці, передбаченого абзацом першим цього пункту, але мають не менше половини стажу на зазначених роботах, за наявності передбаченого абзацами першим і п`ятнадцятим - двадцять третім цього пункту відповідного страхового стажу пенсії на пільгових умовах призначаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого абзацом першим частини першої статті 26 цього Закону:
чоловікам - на 1 рік за кожні 2 роки 6 місяців такої роботи;
жінкам - на 1 рік за кожні 2 роки такої роботи.
Питання призначення пенсій на пільгових умовах згідно зі Списком № 2 деталізоване у Порядку застосування Списків № 1 і № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників при обчисленні стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженому наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 18 листопада 2005 року № 383 (далі - Порядок № 383).
Пунктом 3 Порядку застосування Списків № 1 і № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників при обчисленні стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженого наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 18 листопада 2005 року № 383 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 01 грудня 2005 року за № 1451/11731, встановлено, що при визначені права на пенсію за віком на пільгових умовах застосовуються Списки, що чинні на період роботи особи. До пільгового стажу зараховується весь період роботи на відповідних посадах або за професіями незалежно від дати їх внесення до Списків за умови підтвердження документами відповідних умов праці за час виконання роботи до 21.08.1992 та за результатами проведення атестації робочих місць за умовами праці після 21.08.1992.
У спірний період роботи позивача з 25.04.2003 по 31.07.2003 діяла постанова КМУ від 16.01.2003 № 36 "Про затвердження списків виробництв, робіт, професій, посад і показників, зайнятість в яких дає право на пенсію за віком на пільгових умовах", якими затверджено Список №2 виробництв, робіт, професій, посад і показників на роботах із шкідливими і важкими умовами праці, зайнятість в яких дає право на пенсію за віком на пільгових умовах.
Пунктом 27б розділу XXVІІ «Будівництво» Списку №2 виробництв, робіт, професій, посад і показників на роботах із шкідливими і важкими умовами праці, зайнятість в яких дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженого постановою КМУ від 16.01.2003 № 36, передбачено віднесення до Списку 2 виконавців робіт.
Згідно з пунктом 4 Порядку проведення атестації робочих місць за умовами праці, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 01.08.1992 № 442 (далі - Порядок проведення атестації робочих місць), атестація робочих місць за умовами праці (далі - атестація) проводиться в строки, передбачені колективним договором, але не рідше одного разу на 5 років. Зазначена постанова набула чинності з 21.08.1992. Це означає, що при призначенні пенсії за віком на пільгових умовах для зарахування до стажу, який дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, певного 5-річного періоду роботи зі шкідливими і важкими умовами праці після 21.08.1992, відповідне право впродовж цього періоду повинне бути підтверджене за результатами атестації (пункти 4, 4.1 Порядку № 383).
Пунктом 4.2 Порядку № 383 встановлено, що результати атестації (як вперше проведеної, так і чергової) застосовуються при обчисленні стажу, який дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, впродовж 5 років після затвердження її результатів, за умови, якщо впродовж цього часу на даному підприємстві не змінювались докорінно умов і характер праці (виробництво, робота, робоче місце), що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах. У разі докорінної зміни умови і характеру праці для підтвердження права на пенсію за віком на пільгових умовах має бути проведена позачергова атестація. Такий же порядок застосовується у разі припинення діяльності підприємства, установи, організації із визначенням правонаступника.
Пунктом 10 Порядку № 383 встановлено, що для підтвердження стажу роботи зі шкідливими і важкими умовами праці необхідно подати трудову книжку із оформленими належним чином записами про займану посаду і період виконуваної роботи, виписку із наказу по підприємству про проведення атестації на відповідному робочому місці та, у разі відсутності в трудовій книжці відомостей, що визначають право на пенсію на пільгових умовах, уточнюючу довідку, передбачену пунктом 20 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.1993 № 637.
Згідно із статтею 62 Закону України «Про пенсійне забезпечення» основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Пунктами 1, 2, 3 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 № 637 визначено, що основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка.
За відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній трудовий стаж встановлюється на підставах інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами. У разі, коли документи про трудовий стаж не збереглися, підтвердження трудового стажу здійснюється на підставі показань свідків.
За відсутності трудової книжки, а також у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні необхідні записи або містяться неправильні чи неточні записи про періоди роботи, для підтвердження наявного трудового стажу приймаються довідки, виписки із наказів, особові рахунки і відомості на видачу заробітної плати, посвідчення, характеристики, письмові трудові договори і угоди з відмітками про їх виконання та інші документи, які місять відомості про періоди роботи.
Згідно з пунктом 20 Порядку №637 у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників (додаток №5). У довідці має бути вказано: періоди роботи, що зараховуються до спеціального стажу; професія або посада; характер виконуваної роботи; розділ, підрозділ, пункт, найменування списків або їх номери, до яких включається цей період роботи; первинні документи за час виконання роботи, на підставі яких видана зазначена довідка. У разі відсутності правонаступника підтвердження періодів роботи, що зараховуються до трудового стажу для призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугою років, установленої для окремих категорій працівників, здійснюється у порядку визначеному Пенсійним фондом України за погодженням з Міністерством праці та соціальної політики України та Міністерством фінансів України.
Постановою правління Пенсійного фонду України від 10.11.2006 № 18-1 затверджено Порядок підтвердження періодів роботи, що зараховуються до стажу для призначення пенсії (далі – Порядок № 18-1), який визначає процедуру підтвердження періодів роботи, що зараховуються до стажу роботи:
для призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установлену для окремої категорії працівників, у разі ліквідації підприємства, установи, організації без визначення правонаступника;
до 01 січня 2004 року, якщо в трудовій книжці є записи з виправленнями або недостовірні чи неточні записи про періоди роботи на підприємствах, в установах, організаціях (їх правонаступниках), розташованих на тимчасово окупованих територіях у Донецькій та Луганській областях, Автономній Республіці Крим та місті Севастополі (далі - підприємства, які розташовані на тимчасово окупованій території).
Відповідно до пунктів 3, 4 Порядку № 18-1 підтвердження періодів роботи, що зараховуються до стажу роботи для призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугу років та періодів роботи на підприємствах, які розташовані на тимчасово окупованій території, здійснюється комісіями з питань підтвердження стажу роботи, що дає право на призначення пенсії (далі - Комісії). Комісії створюються при головних управліннях Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, до складу яких обов`язково включаються представники органів соціального захисту населення, органів Пенсійного фонду України, Державної служби України з питань праці. До складу Комісії за згодою включаються представники профспілок та організацій Спільного представницького органу репрезентативних всеукраїнських об`єднань профспілок на національному рівні та регіональних організацій роботодавців та їх об`єднань.
За приписами пунктів 6, 7 Порядку № 18-1 основним завданням Комісії є розгляд заяв про підтвердження стажу роботи та прийняття за результатами їх розгляду рішень про підтвердження (відмову в підтвердженні) стажу роботи.
Для виконання покладених на Комісію завдань їй надається право:
заслуховувати на своєму засіданні особу, яка подала заяву про підтвердження стажу роботи (далі - заявник), або її законного представника, або представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально;
запрошувати на засідання як консультантів та експертів фахівців центральних і місцевих органів виконавчої влади, підприємств, установ та організацій;
отримувати від заінтересованих органів інформацію, необхідну для підтвердження стажу роботи, у встановленому порядку;
інформувати територіальні органи Пенсійного фонду України з питань, що входять до компетенції Комісії.
Згідно з пунктом 12 Порядку № 18-1 територіальні органи Пенсійного фонду України надають заявникам допомогу у зборі необхідних документів та отриманні через портал електронних сервісів юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань, що не мають статусу юридичної особи, витягу з Єдиного державного реєстру в електронній формі для підтвердження стажу роботи.
Пунктом 14 Порядку № 18-1 передбачено, що Комісії розглядають заяви про підтвердження стажу роботи, на бажання заявника, у його присутності або в присутності його законного представника, або представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально. Комісії приймають рішення щодо підтвердження стажу роботи або про відмову в його підтвердженні та не пізніше п`яти робочих днів з дня його прийняття повідомляють заявника про прийняте рішення.
ІV. ВИСНОВКИ СУДУ
Системний аналіз наведених норм законодавства свідчить, що умовами для призначення пільгової пенсії за віком за Списком 2 відповідно до пункту 2 частини 2 статті 114 Закону України №1058-IV є: 1) досягнення 55-річного віку; 2) наявність страхового стажу не менше 30 років у чоловіків, з них не менше 12 років 6 місяців на зазначених роботах; 3) проведення атестації робочих місць.
При цьому працівникам, які не мають стажу роботи з шкідливими і важкими умовами праці, передбаченого абзацом першим цього пункту, але мають не менше половини стажу на зазначених роботах, за наявності передбаченого абзацами першим і п`ятнадцятим - двадцять третім цього пункту відповідного страхового стажу пенсії на пільгових умовах призначаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого абзацом першим частини першої статті 26 цього Закону: чоловікам - на 1 рік за кожні 2 роки 6 місяців такої роботи; жінкам - на 1 рік за кожні 2 роки такої роботи.
Основним документом, що підтверджує стаж роботи є трудова книжка. Проте, якщо у трудовій книжці не зазначені відомості про умови праці та характер виконуваної роботи, то для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників.
Тобто, надання уточнюючої довідки підприємства, установи або організації необхідне лише у двох випадках: за відсутності трудової книжки як такої або необхідних записів у ній, які визначають право на пільгове пенсійне забезпечення.
Аналогічна позиція висловлена Верховним Судом у постановах від 20 лютого 2018 року у справі № 234/13910/17, від 07 березня 2018 року у справі № 233/2084/17 та від 25.04.2019 у справі № 593/283/17.
Атестація робочих місць здійснюється на підприємствах, в організаціях та установах незалежно від форм власності і господарювання згідно з Порядком проведення атестації робочих місць за умовами праці, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 01 серпня 1992 року № 442.
Матеріалами справи встановлено, що спір між сторонами виник з приводу зарахування стажу роботи ОСОБА_1 за період з 25.04.2003 по 31.07.2003 до пільгового стажу роботи, що надає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до пункту 2 частини 2 статті 114 Закону України №1058-IV.
Із рішення відділу призначення пенсій (Автозаводський район) Управління пенсійного забезпечення ГУ ПФУ в Полтавській області від 19.04.2021 № 752 слідує, що гр. ОСОБА_1 відмовлено у призначенні дострокової пенсії за віком на пільгових умовах згідно підпункту 2 пункту 2 статті 114 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" в зв`язку з відсутністю необхідного пільгового стажу роботи, підтвердженого в установленому порядку /а.с. 48/. При цьому зміст рішення свідчить, що пенсійним органом встановлено, що загальний страховий стаж роботи позивача становить 36 років 06 місяців 20 днів, пільговий стаж роботи за Списком № 2 становить згідно наданої довідки 06 років 00 місяців 29 днів, що недостатньо для призначення пенсії. Таким чином відповідачем для визначення пільгового стажу позивача враховано лише довідку про підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії, видану ПАТ «АвтоКрАЗ» 26.02.2019 за № 29, та не взято до уваги записи у трудовій книжці щодо роботи позивача з 25.04.2003 по 31.07.2003 працював на посаді виконроба в Кременчуцькому колективному підприємстві "Шляхбуд".
Рішенням Комісії ГУ ПФУ в Полтавській області від 28.04.2021 № 52 відмовлено ОСОБА_1 в підтвердженні періоду роботи, передбаченої пунктом 2 частини 2 статті 114 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" з 25.04.2003 по 31.07.2003 з підстав відсутності відомостей про ліквідацію підприємства без визначення правонаступника /а.с. 77/.
Надаючи правову оцінку спірним рішенням, суд виходить з таких міркувань.
Записами трудової книжки позивача від 13.09.1985 НОМЕР_1 /а.с. 20/ підтверджено, що з 25.04.2003 по 31.07.2003 ОСОБА_1 працював на посаді прораба в Кременчуцькому колективному підприємстві "Шляхбуд".
Для підтвердження пільгового характеру роботи за оспорюваний період, позивачем були надані пенсійному органу також наступні документи: витяг з Єдиного державного реєстру юридичних та фізичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань /а.с. 79-80/, архівну довідку, видану архівним відділом Кременчуцької міської ради Кременчуцького району Полтавської області від 08.02.2021 № 02-04/1/0115-П /а.с. 82/, архівну довідку про заробітну плату для обчислення пенсії, видану архівним відділом Кременчуцької міської ради Кременчуцького району Полтавської області від 08.02.2021 № 02-04/1/0114-П /а.с. 83/, наказ Кременчуцького колективного підприємства "Шляхбуд" від 29.10.2001 № 51/1 "Про результати атестації робочих місць за умовами праці" /а.с. 84/, Перелік професій, посад, робочих місць ККП "Шлябуд", яким підтверджено право на пільги і компенсації, в тому числі на пільгове пенсійне забезпечення /а.с. 85/, наказ Кременчуцького колективного підприємства "Шляхбуд" від 31.10.2001 № 52/1 "Додаток до наказу № 51/1 від 29.10.2001 про результати атестації робочих місць щодо умов праці" /а.с. 86/, наказ Кременчуцького колективного підприємства "Шляхбуд" від 04.10.2002 № 14 "Про проведення додаткової атестації робочих місць по умовах праці" /а.с. 88/, наказ Кременчуцького колективного підприємства "Шляхбуд" від 16.10.2002 № 17 "Про результати атестації робочих місць по умовах праці" /а.с. 89/, висновок № 19 експертизи на правильність застосування Списків виробництв, професій, посад і показників, згідно з якими призначаються пенсії за віком на пільгових умовах у Кременчуцького колективному підприємстві "Шляхбуд" Державної експертизи умов праці Головного управління праці та соціального захисту населення Полтавської обласної державної адміністрації /а.с. 91-92/, особову картку /а.с. 93/.
Відповідно до архівної довідки від 08.02.2021 № 02-04/1/0115-П, виданої архівним відділом Кременчуцького району Полтавської області Кременчуцької міської ради, встановлено, що у наказах особового складу Кременчуцького колективного підприємства "Шляхбуд" ОСОБА_1 прийнятий виконробом з 25.04.2003 (наказ від 25.04.2003 № 7-К), звільнений 31.07.2003 (наказ від 31.07.2003 № 20-К) /а.с. 82/.
Згідно з наказом Кременчуцького колективного підприємства "Шляхбуд" від 29.10.2001 № 51/1 "Про результати атестації робочих місць по умовах праці" професія виконавець робіт підтверджено право на пільги і компенсації, в тому числі на пільгове забезпечення за Списком № 2 /а.с. 84/.
Крім того, згідно з висновком № 19 експертизи на правильність застосування Списків виробництв, професій, посад і показників, згідно з якими призначаються пенсії за віком на пільгових умовах у Кременчуцького колективному підприємстві "Шляхбуд" Державної експертизи умов праці Головного управління праці та соціального захисту населення Полтавської обласної державної адміністрації /а.с. 91-92/ експертиза на правильність застосування Списку № 2, згідно з яким призначаються пенсії за віком на пільгових умовах, показала, що указаний список у Кременчуцькому колективному підприємстві "Шляхбуд" на робочих місцях, зокрема, виконавець робіт, застосований відповідно вимог чинного законодавства.
Вказані документи підтверджують, що посада позивача за спірний період відноситься до Списку №2 виробництв, робіт, професій, посад і показників на роботах із шкідливими і важкими умовами праці, зайнятість в яких дає право на пенсію за віком на пільгових умовах.
Суд критично оцінює доводи відповідача щодо відмови у зарахуванні періоду роботи з 25.04.2003 по 31.07.2003 в Кременчуцькому колективному підприємстві "Шляхбуд" у зв`язку з відсутністю відомостей про ліквідацію підприємства без визначення правонаступника. Так, згідно з Витягом з Єдиного державного реєстру юридичних, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань /а.с. 79-81/ Кременчуцьке колективне підприємство "Шляхбуд" (код ЄДРПОУ 01270546) припинено в результаті реорганізації (запис від 01.06.2006 № 158511200020002668). Водночас відомості з Єдиного державного реєстру юридичних, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, загальнодоступні на порталі Міністерства юстиції України, свідчать, що юридична особа із кодом ЄДРПОУ 01270546 ТОВ «Спеціалізовано-будівельна компанія «Шляхбуд» припинена 21.03.2012 на підставі судового рішення про припинення юридичної особи у зв`язку із визнанням її банкрутом від 06.03.2012, справа № 5015/7222/11 (Господарський суд Львівської області), тобто правонаступник і Кременчуцького колективного підприємства "Шляхбуд" ліквідований без визначення правонаступника, що свідчить про наявність підстав для здійснення процедури підтвердження періодів роботи, що зараховуються до стажу для призначення пенсії відповідно до Порядку № 18-1.
Вказані обставини не були з`ясовані Комісією ГУ ПФУ в Полтавській області, у зв`язку з чим безпідставно відмовлено у підтвердженні пільгового стажу позивача.
Отже, рішення Комісії Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області №52 від 28.04.2021, яким ОСОБА_1 відмовлено у підтвердженні періоду роботи, передбаченої пунктом 2 частини 2 статті 114 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", з 25.04.2003 по 31.07.2003, є необґрунтованим, прийнятим без урахування обставин, які мали значення для його прийняття, а тому підлягає визнанню протиправним та скасуванню, а позовні вимоги у відповідній частині – задоволенню.
Також, враховуючи те, що в ході розгляду справи знайшло підтвердження право позивача на зарахування до пільгового стажу роботи за Списком № 2 періоду роботи з 25.04.2003 по 31.07.2003 в Кременчуцькому колективному підприємстві "Шляхбуд", що не взято до уваги ГУ ПФУ в Полтавській області під час прийняття рішення №752 від 19.04.2021 про відмову у призначенні дострокової пенсії за віком на пільгових умовах ОСОБА_1 згідно з підпунктом 2 пункту 2 статті 114 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", суд приходить до висновку, що зазначене рішення не ґрунтується на вимогах законодавства та достовірно встановлених обставинах, у зв`язку з підлягає визнанню протиправним та скасуванню, а позовні вимоги – задоволенню.
Обираючи належний та ефективний засіб захисту прав позивача суд вважає за необхідне також зобов`язати ГУ ПФУ в Полтавській області зарахувати ОСОБА_1 роботу на посаді виконроба в Кременчуцькому колективному підприємстві "Шляхбуд" в період з 25.04.2003 по 31.07.2003 до стажу роботи, який дає право на пенсію за віком на пільгових умовах відповідно до пункту 2 частини 2 статті 114 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", задовольнивши відповідні позовні вимоги.
Стосовно позовних вимог в частині зобов`язання Головне управління Пенсійного фонду України в Полтавській області призначити ОСОБА_1 пенсію за віком з 13.03.2021 та провести, починаючи з 13.03.2021 нарахування та виплату пенсії ОСОБА_1 , суд виходить з того, що уповноваженим органом для призначення (перерахунку) пенсії є Пенсійний фонд, до компетенції якого входить розгляд документів, в тому числі і поданих вперше.
Адміністративний суд не може підміняти уповноважений орган державної влади та перебирати на себе повноваження щодо вирішення питань по суті, які законодавством віднесені до компетенції цього органу державної влади.
Питання про наявність підстав для призначення пенсії за віком на пільгових умовах відноситься до повноважень органу Пенсійного фонду - ГУ ПФУ в Полтавській області, і, за відсутності всіх вихідних даних, необхідних для вирішення цього питання, не може бути розглянуте по суті судом.
При цьому суд враховує висновки Верховного Суду, викладені у постанові від 07.03.2018 у справі №233/2084/17.
Завданням адміністративного суду є перевірка законності рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень та їх відповідності правовим актам вищої юридичної сили. Завдання правосуддя полягає не у забезпеченні ефективності державного управління, а в гарантуванні дотримання вимог права, інакше порушується принцип розподілу влади. Тому завданням адміністративного суду є саме контроль за легітимністю прийняття рішень.
За таких обставин, вимоги позивача в частині зобов`язання відповідача призначити ОСОБА_1 пенсію за віком з 13.03.2021 та провести, починаючи з 13.03.2021 нарахування та виплату пенсії ОСОБА_1 суд залишає без задоволення.
Водночас суд, з метою ефективного поновлення прав позивача, вважає за необхідне, керуючись приписами частини другої статті 9 КАС України, вийти за межі позовних вимог та зобов`язати ГУ ПФУ в повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 12.04.2021 про призначення пенсії за віком на пільгових умовах.
За вищевикладених обставин, позовні вимоги належить задовольнити частково.
V. РОЗПОДІЛ СУДОВИХ ВИТРАТ
Згідно з частиною першою статті 132 Кодексу адміністративного судочинства України судові витрати складаються із судового збору та витрат, пов`язаних з розглядом справи.
Відповідно до частини першої статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Згідно з частиною третьою статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог. При цьому суд не включає до складу судових витрат, які підлягають розподілу між сторонами, витрати суб`єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката та сплату судового збору.
За приписами частини 8 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України у випадку зловживання стороною чи її представником процесуальними правами або якщо спір виник внаслідок неправильних дій сторони суд має право покласти на таку сторону судові витрати повністю або частково незалежно від результатів вирішення спору.
Беручи до уваги те, що спір виник внаслідок неправильних дій відповідача, суд вважає за необхідне покласти на нього судові витрати повністю та стягнути за рахунок бюджетних асигнувань ГУ ПФУ в Полтавській області на користь позивача судові витрати зі сплати судового збору в розмірі 1816,00 грн.
Керуючись статтями 241-245 Кодексу адміністративного судочинства України,
В И Р І Ш И В:
Позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_3 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області (вул. Соборності, 66, м. Полтава, Полтавська область, 36014, ідентифікаційни код 13967927) про визнання протиправними та скасування рішень, зобов`язання вчинити дії - задовольнити частково.
Визнати протиправним та скасувати рішення про результати розгляду заяви, прийняте Комісією при Головному управлінні Пенсійного фонду України в Полтавській області №52 від 28.04.2021, яким ОСОБА_1 відмовлено у підтвердженні періоду роботи, передбаченої пунктом 2 частини 2 статті 114 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", з 25.04.2003 по 31.07.2003.
Визнати протиправним та скасування рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області №752 від 19.04.2021, яким відмовлено у призначенні дострокової пенсії за віком на пільгових умовах ОСОБА_1 згідно з підпунктом 2 пункту 2 статті 114 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" у зв`язку з відсутністю необхідного пільгового стажу, підтвердженого у встановленому законом порядку.
Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Полтавській області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 12.04.2021 про призначення пенсії за віком на пільгових умовах та зарахувати ОСОБА_1 роботу на посаді виконроба в Кременчуцькому колективному підприємстві "Шляхбуд" в період з 25.04.2003 по 31.07.2003 до стажу роботи, який дає право на пенсію за віком на пільгових умовах відповідно до пункту 2 частини 2 статті 114 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування".
В іншій частині позовних вимог відмовити.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області на користь ОСОБА_1 витрати зі сплати судового збору у розмірі 1816,00 грн (одна тисяча вісімсот шістнадцять гривень нуль копійок).
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене до Другого апеляційного адміністративного суду в порядку, визначеному частиною 8 статті 18, частинами 7-8 статті 44 та статтею 297 Кодексу адміністративного судочинства України, а також з урахуванням особливостей подання апеляційних скарг, встановлених підпунктом 15.5 підпункту 15 пункту 1 розділу VII "Перехідні положення" Кодексу адміністративного судочинства України.
Апеляційна скарга на дане рішення може бути подана протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Cуддя М.В. Довгопол