Рішення № 101362905, 03.11.2021, Київський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
03.11.2021
Номер справи
320/9651/21
Номер документу
101362905
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД 01133, м. Київ, бульвар Лесі Українки, 26, тел. +380 (044) 207 80 91Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

03 листопада 2021 року № 320/9651/21

Київський окружний адміністративний суд у складі: головуючого судді Щавінського В.Р., при секретарі судового засідання Ставничому Н.В., за участю: представника позивача - Тітової О.В., представника відповідача - Деревинської О,В., розглянувши у відкритому судовому засіданні за правилами спрощеного позовного провадженя адміністративну справу за позовом Заступника керівника Броварської окружної прокуратури Київської області Шайтанова М.Г. до Калитянської селищної ради про визнання протиправною бездіяльності та зобов`язання вчинити певні дії,

в с т а н о в и в:

Заступник керівника Броварської окружної прокуратури Київської області Шайтанова М.Г. звернувся до суду з позовом до Калитянської селищної ради з вимогами:

- визнати протиправною бездіяльність Калитянської селищної ради щодо утворення у складі виконавчих органів ради служби у справах дітей;

- зобов`язати Калитянську селищної раду здійснити державну реєстрацію служби у справах дітей.

Ухвалою Київського оружного адміністративного суду від 16.08.2021 відкрито спрощене позовне провадження в даній адміністративній справі.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що безпосереднє ведення справ і координація діяльності стосовно захисту прав дітей покладається на служби у справах дітей, зокрема, виконавчих органів міських, сільських, селищних рад об`єднаних територіальних громад, а тому органи місцевого самоврядування зобов`язані утворити для цього у складі відповідних виконавчих органів рад служби у справах дітей. Зазначає, що невиконання Калитянською селищною радою діючих вимог законодавства може призвести до порушення інтересів держави в частині гарантування забезпечення належного захисту прав дітей. Вказує на неможливість звернення з таким позовом до суду Міністерства соціальної політики України, так як останнє лише контролює та координує діяльність служб у справах дітей, здійснює координацію та методологічне забезпечення діяльності органів місцевого самоврядування щодо соціального захисту дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, осіб з їх числа.

Відповідач проти позову заперечував, просив суд відмовити у його задоволенні. Зазначив, що позивач не будучи обізнаний про те, що Калитянською селищною радою створено виконавчий орган ради - Виконавчий комітет Калитянської селищної ради, який є юридичною особою (ідентифікаційний код 40689106) і відповідно до ч. 2 Регламенту Виконавчого комітету Калитянської селищної ради забезпечує розгляд та вирішення питань, віднесених законодавством до відання виконавчих органів ради, які визначені у статтях 27-40 глави 2 «Повноваження виконавчих органів сільських, селищних, міських рад» Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», зокрема в частині захисту прав дітей через створений структурний підрозділ «Служба у справах дітей та сім`ї» Виконавчого комітету Калитянської селищної ради, безпідставно подав адміністративний позов, оскільки на момент звернення до суду спір був відсутній.

Позивач надав до суду відповідь на відзив, у якому проти доводів відповідача заперечував, зазначив, що викладені відповідачем у відзиві заперечення не ґрунтуються на вимогах чинного законодавства та не підтверджені належними доказами щодо правомірності своїх рішень, дій чи бездіяльності, та навпаки, лише підтверджують обґрунтованість та законність позовних вимог прокурора.

Стверджує, що утворення служби у справах дітей, яка згідно із законодавством є виконавчим органом відповідної ради та за своїм статусом має бути юридичною особою, відноситься до виключної компетенції, зокрема, Калитянської селищної ради Броварського району Київської області. Також для територіальних громад важливо при формуванні організаційної структури створити Службу у справах дітей як виконавчий орган (юридичну особу публічного права), оскільки, відповідно до пункту 14 постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2007 №1068 «Про затвердження типових положень про службу у справах дітей» служба у справах дітей є юридичною особою, має самостійний баланс, рахунки в органах Казначейства, печатку із зображенням Державного Герба України і своїм найменуванням. Зауважив, що штатна чисельність Сектор «Служба у справах дітей та сім`ї» становить 1 штатну одиницю не відповідає вимогам ст. 4 Закону України «Про органи і служби у справах дітей та спеціальні установи для дітей», оскільки відповідно до вимог зазначеного Закону кількість штатних одиниць спеціалістів Служби у справах дітей повинна складати 3 штатних одиниці.

Відповідач надав до суду письмові пояснення, у яких зазначив, що Виконавчий комітет Калитянської селищної ради, в особі сектору «Служба у справах дітей та сім`ї» Виконавчого комітету Калитянської селищної ради, забезпечує захист прав та інтересів дітей у судах, та як доказ зазначеного, надав до суду копії ухвал про відкриття проваджень у справах. Зауважив, що відповідно до п.2.10. Положення про Сектор «Служба у справах дітей та сім`ї» Виконавчого комітету Калитянської селищної ради, затвердженого розпорядженням селищного голови від 24.02.2021 №55, Сектор в порядку самопредставництва здійснює захист прав та інтересів Виконавчого комітету Калитянської селищної ради в інтересах дітей в судах та інших органах під час розгляду правових питань і спорів.

Отже, Калитянської селищною радою створено виконавчий орган ради - Виконавчий комітет Калитянської селищної ради, який є юридичною особою та забезпечує розгляд та вирішення питань, зокрема в частині захисту прав та інтересів дітей через створений структурний підрозділ «Служба у справах дітей та сім`ї» Виконавчого комітету Калитянської селищної ради.

Представник позивача у судових засідання позовні вимоги підтримав у повному обсязі, просив суд даний адміністративний позов задовольнити.

Представник відповідача проти адміністративного позову заперечував, просив суд відмовити у його задоволенні.

Дослідивши наявні у матеріалах справи докази та з`ясувавши обставини справи, заслухавши пояснення представників сторін, суд вважає, що у задоволенні даного адміністративного позову слід відмовити, виходячи з наступного.

Відповідно до розпорядження Київської обласної державної адміністрації від 13.08.2015 №302 «Про затвердження висновку Київської обласної державної адміністрації щодо відповідності Конституції та законам України проекту рішення «Про добровільне об`єднання територіальних громад», Висновку щодо відповідності Конституції та законам України проекту рішення, Рішення Заворицької сільської ради від 08.09.2015 №387- 47-VІ «Про добровільне об`єднання територіальних громад», рішення Калитянської селищної ради від 08.09.2015 №472-ХХХХV-VІ «Про добровільне об`єднання територіальних громад», Рішення Мокрецької сільської ради від 08.09.2015 №752 «Про добровільне об`єднання територіальних громад», рішення Семиполківської сільської ради від 18.09.2015 №1190-36-VІ «Про добровільне об`єднання територіальних громад», у серпні 2015 року утворено Калитянську селищну територіальну громаду з центром у смт. Калита, Броварського району, Київської області.

До Калитянської територіальної громади, приєдналися 6 населених пунктів: с. Семиполки, смт. Калита, с. Заворичі, с. Мокрець, с. Опанасів, с. Бервиця.

Як вбачається із матеріалів справи, Броварською окружною прокуратурою при вивченні стану дотримання гарантованих Конституцією та іншими законами України прав дитини на життя, охорону здоров`я, освіту, соціальний захист населення, надіслано лист до Калитянської селищної ради №52-1942 від 05.07.2021.

Відповідно до інформації Калитянської селищної ради, яка міститься в листі №1517 від 06.07.202,1 на території громади проживає 2766 дітей, з них: які позбавлені батьківського піклування - 28 дітей, 9 дітей сиріт, дітей, які перебувають в складних життєвих обставинах - 75. Вказано, що при Виконавчому комітеті Калитянської селищної ради створено Сектор «Служба у справах дітей та сім`ї», який займається питаннями щодо захисту інтересів держави у сфері охорони дитинства. Сектор не є юридичною особою.

Позивач вказав, що опрацювавши інформацію, зазначену у листі Калитянської селищної ради №1517 від 06.07.2021, встановив, що в порушення вимог законодавства у сфері охорони дитинства щодо захисту прав дітей, у Калитянській об`єднаній територіальній громаді не утворено службу у справах дітей, у зв`язку з чим і звернувся до суду з даним адміністративним позовом.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, що виникли між сторонами, суд зазначає наступне.

Відповідно до статті 7 Конституції України, в Україні визнається і гарантується місцеве самоврядування.

Статтею 140 Конституції України передбачено, що місцеве самоврядування є правом територіальної громади - жителів села чи добровільного об`єднання у сільську громаду жителів кількох сіл, селища та міста - самостійно вирішувати питання місцевого значення в межах Конституції і законів України.

Статтею 34 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» передбачено питання, вирішення яких віднесено до компетенції виконавчих органів місцевого самоврядування, зокрема, належать повноваження щодо вирішення відповідно до законодавства питань про надання пільг і допомоги, пов`язаних з охороною материнства і дитинства; вирішення у встановленому законодавством порядку питань опіки і піклування, забезпечення утримання та виховання дітей, які перебувають у складних життєвих обставинах.

Відповідно до статті 40 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», виконавчі органи сільських, селищних, міських рад крім повноважень, передбачених цим Законом, здійснюють й інші надані їм законом повноваження.

Згідно статей 5, 8 Закону України «Про охорону дитинства», місцеві органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування відповідно до їх компетенції, визначеної законом, забезпечують: проведення державної політики у сфері охорони дитинства, розроблення і здійснення галузевих та регіональних програм поліпшення становища дітей, підтримки сімей з дітьми, вирішення інших питань у цій сфері; розвиток мережі навчальних закладів, закладів охорони здоров`я, соціального захисту, а також позашкільних навчальних закладів, діяльність яких спрямована на організацію дозвілля, відпочинку і оздоровлення дітей, зміцнення їх матеріально-технічної бази; вирішення питань щодо забезпечення прав дітей, встановлення опіки і піклування, створення інших передбачених законодавством умов для виховання дітей, які внаслідок смерті батьків, позбавлення батьків батьківських прав, хвороби батьків чи з інших причин залишилися без батьківського піклування, а також для захисту особистих і майнових прав та інтересів дітей; організацію безкоштовного харчування дітей-сиріт, дітей, позбавлених батьківського піклування, дітей з особливими освітніми потребами, які навчаються у спеціальних і інклюзивних класах, та учнів 1-4 класів загальноосвітніх навчальних закладів із сімей, які отримують допомогу відповідно до Закону України "Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім`ям"; можуть забезпечувати пільговий проїзд учнів, вихованців, студентів до місця навчання і додому у порядку та розмірах, визначених органами місцевого самоврядування, та передбачати на це відповідні видатки з місцевих бюджетів; вирішення питань про надання пільг та державної допомоги дітям та сім`ям з дітьми відповідно до законодавства; контроль за дотриманням в ігрових залах, комп`ютерних клубах, відеотеках, дискотеках, інших розважальних закладах та громадських місцях правопорядку та етичних норм стосовно дітей; вжиття інших заходів щодо охорони дитинства, віднесених до їх компетенції законодавством України. Кожна дитина має право на рівень життя, достатній для її фізичного, інтелектуального, морального, культурного, духовного і соціального розвитку.

Частиною 2 статті 6 Закону України «Про охорону дитинства» визначено, що держава гарантує дитині право на охорону здоров`я, сприяє створенню безпечних умов для життя і здорового розвитку дитини, формуванню навичок здорового способу життя тощо.

Крім того, відповідно до частини 7 статті 4 Закон України «Про органи і служби у справах дітей та спеціальні установи для дітей», штатна чисельність працівників служб у справах дітей виконавчих органів сільських, селищних рад відповідних територіальних громад встановлюється з розрахунку один працівник служби не більше ніж на одну тисячу дітей, але не менше одного працівника на об`єднану територіальну громаду.

Враховуючи наведене, держава здійснює захист прав дітей, у тому числі через діяльність служб у справах дітей, які безпосередньо забезпечують реалізацію на території відповідних рад державної політики з питань захисту прав дітей. Реалізація державної політики у сфері забезпечення прав дитини є безпосереднім обов`язком об`єднаної територіальної громади. Кожна дитина, яка мешкає у громаді, має право на захист майнових і немайнових прав, який за законом надає об`єднана територіальна громада як орган опіки та піклування, що має особливі повноваження виконавчих органів влади об`єднаної громади представляти та відстоювати інтереси своїх громадян.

За таких обставин об`єднані територіальні громади набули повноважень щодо забезпечення та дотримання прав дитини та відповідно обов`язків з питань захисту прав дітей як орган опіки та піклування.

При цьому передбачено, що безпосереднє ведення справ і координація діяльності стосовно захисту прав дітей, зокрема дітей-сиріт і дітей, позбавлених батьківського піклування, дітей, які перебувають у складних життєвих обставинах, дітей, які постраждали внаслідок воєнних дій і збройних конфліктів, покладається на служби у справах дітей, зокрема, виконавчих органів міських, сільських, селищних рад об`єднаних територіальних громад.

Отже, питання створення виконавчих органів, до складу яких входять служби у справах дітей, належить до повноважень органу місцевого самоврядування.

В адміністративному позові прокурор стверджує, що Калитянська селищна рада не виконала, покладені на неї повноваження щодо утворення служби у справах дітей та порушила таким чином інтереси держави у сфері охорони дитинства.

Відповідно до правової позиції Верховного Суду, що міститься, зокрема, у постанові від 15.10.2019 у справі №810/3894/17, особливістю органів місцевого самоврядування як суб`єктів владних повноважень є те, що кожен з таких суб`єктів, з урахуванням положень Конституції України, є самостійним, автономним та не знаходиться у підпорядкуванні жодного органу.

Таким чином, позови прокурора до органу місцевого самоврядування, за загальним правилом, подаються з такої підстави, як відсутність суб`єкта, до компетенції якого віднесені відповідні повноваження. У такій категорії справ орган прокуратури повинен лише довести, що оскаржуваним рішенням, дією або бездіяльністю суб`єкта владних повноважень завдано шкоду інтересам держави.

При цьому інтереси держави, у тому числі охоплюють інтереси мешканців територіальної громади, зокрема, у таких сферах, як охорона здоров`я, безпека, охорона дитинства, оскільки, відповідно до статті 3 Конституції України, людина, її життя і здоров`я, честь і гідність, недоторканність і безпека визнаються в Україні найвищою соціальною цінністю. Діти, як члени громад, мають свої права як особлива група. Право на життя, на освіту, на охорону здоров`я, на розвиток, на правосуддя, на батьківську турботу, на сім`ю, на захист з боку громади й держави тощо.

Закон України «Про місцеве самоврядування в Україні» від 21.05.1997 №280/97-ВР (далі - Закон №280/97-ВР) відповідно до Конституції України визначає систему та гарантії місцевого самоврядування в Україні, засади організації та діяльності, правового статусу і відповідальності органів та посадових осіб місцевого самоврядування.

Відповідно до статті 2 Закону №280/97-ВР, місцеве самоврядування в Україні - це гарантоване державою право та реальна здатність територіальної громади - жителів села чи добровільного об`єднання у сільську громаду жителів кількох сіл, селища, міста - самостійно або під відповідальність органів та посадових осіб місцевого самоврядування вирішувати питання місцевого значення в межах Конституції і законів України. Місцеве самоврядування здійснюється територіальними громадами сіл, селищ, міст як безпосередньо, так і через сільські, селищні, міські ради та їх виконавчі органи, а також через районні та обласні ради, які представляють спільні інтереси територіальних громад сіл, селищ, міст.

Сільські, селищні, міські ради є органами місцевого самоврядування, що представляють відповідні територіальні громади та здійснюють від їх імені та в їх інтересах функції і повноваження місцевого самоврядування, визначені Конституцією України, цим та іншими законами (частина перша статті 10 Закону №280/97-ВР).

Згідно зі статтею 25 Закону №280/97-ВР, сільські, селищні, міські ради правомочні розглядати і вирішувати питання, віднесені Конституцією України, цим та іншими законами до їх відання.

Підпунктами 6, 8 пункту "б" статті 32 Закону №280/97-ВР встановлено, що до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належать забезпечення школярів із числа дітей-сиріт, дітей з інвалідністю/осіб з інвалідністю I-III групи, дітей, позбавлених батьківського піклування, та дітей із сімей, які отримують допомогу відповідно до Закону України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім`ям», які навчаються в державних і комунальних навчальних закладах, безоплатними підручниками, створення умов для самоосвіти; вирішення відповідно до законодавства питань про повне державне утримання дітей-сиріт і дітей, позбавлених батьківського піклування, у дитячих будинках сімейного типу, закладах професійної (професійно-технічної) освіти та утримання учнів спеціальних закладів освіти, про надання пільг на утримання дітей у пансіонах закладів освіти, а також щодо оплати харчування дітей у закладах освіти (групах подовженого дня).

Відповідно до пунктів 2, 2-1 пункту "б" частини 1 статті 34 Закону №280/97-ВР, до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належать: делеговані повноваження щодо: забезпечення здійснення передбачених законодавством заходів щодо поліпшення житлових і матеріально-побутових умов осіб з інвалідністю, ветеранів війни та праці, громадян, реабілітованих як жертви політичних репресій, військовослужбовців, а також військовослужбовців, звільнених у запас або відставку, сімей, які втратили годувальника, багатодітних сімей, громадян похилого віку, які потребують обслуговування вдома, до влаштування в будинки осіб з інвалідністю і громадян похилого віку, які мають потребу в цьому, дітей, що залишилися без піклування батьків, на виховання в сім`ї громадян; вирішення відповідно до законодавства питань надання соціальних послуг особам та сім`ям з дітьми, які перебувають у складних життєвих обставинах та потребують сторонньої допомоги, забезпечення утримання та виховання дітей, які перебувають у складних життєвих обставинах.

Статтями 10, 11 Закону №280/97-ВР передбачено, що порядок формування та організація діяльності рад визначаються Конституцією України, цим та іншими законами, а також статутами територіальних громад. Виконавчими органами сільських, селищних, міських, районних у містах (у разі їх створення) рад є їх виконавчі комітети, відділи, управління та інші створювані радами виконавчі органи.

Виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради вирішуються, зокрема, такі питання: утворення виконавчого комітету ради, визначення його чисельності, затвердження персонального складу; внесення змін до складу виконавчого комітету та його розпуск; утворення за поданням сільського, селищного, міського голови інших виконавчих органів ради (стаття 26 Закону №280/97-ВР).

Сільська, селищна, міська, районна у місті (у разі її створення) рада у межах затверджених нею структури і штатів може створювати відділи, управління та інші виконавчі органи для здійснення повноважень, що належать до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад (стаття 54 №280/97-ВР).

Як вбачаться з листа №1517 від 06.07.2021 Калитянської селищної ради, що на території громади проживає 2766 дітей, з них: які позбавлені батьківського піклування - 28 дітей, 9 дітей сиріт, дітей, які перебувають в складних життєвих обставинах - 75. При Виконавчому комітеті Калитянської селищної ради створено Сектор «Служба у справах дітей та сім`ї», який займається питаннями щодо захисту інтересів держави у сфері охорони дитинства. Сектор не є юридичною особою.

За змістом статті 3 Конвенції про права дитини від 20.11.1989, ратифікованої постановою Верховної Ради Української РСР від 27.02.1991 №789-ХІІ, держави-учасниці зобов`язуються забезпечити дитині такий захист і піклування, які необхідні для її благополуччя, беручи до уваги права й обов`язки її батьків, опікунів чи інших осіб, які відповідають за неї за законом, і з цією метою вживають всіх відповідних законодавчих і адміністративних заходів. Держави-учасниці забезпечують, щоб установи, служби і органи, відповідальні за піклування про дітей або їх захист, відповідали нормам, встановленим компетентними органами, зокрема, в галузі безпеки й охорони здоров`я та з точки зору численності і придатності їх персоналу, а також компетентного нагляду.

Виходячи з Конституції України та Конвенції ООН про права дитини Закон України «Про органи і служби у справах дітей та спеціальні установи для дітей» від 24.01.1995 № 20/95-ВР (далі - Закон №20/95-ВР) визначає правові основи діяльності органів і служб у справах дітей та спеціальних установ для дітей, на які покладається здійснення соціального захисту і профілактики правопорушень серед осіб, які не досягли вісімнадцятирічного віку

Згідно зі статтею 1 Закону №20/95-ВР, здійснення соціального захисту дітей і профілактики серед них правопорушень покладається в межах визначеної компетенції, зокрема, на центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері сім`ї та дітей, центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері сім`ї та дітей, орган виконавчої влади Автономної Республіки Крим у сфері сім`ї та дітей, відповідні структурні підрозділи обласних, Київської та Севастопольської міських, районних державних адміністрацій, виконавчих органів міських і районних у містах рад. У здійсненні соціального захисту і профілактики правопорушень серед дітей беруть участь у межах своєї компетенції інші органи виконавчої влади, органи місцевого самоврядування, підприємства, установи та організації незалежно від форми власності, окремі громадяни.

Відповідно до статті 11 Закону України "Про забезпечення організаційно-правових умов соціального захисту дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування" від 13.01.2005 № 2342-IV (далі - Закон № 2342-IV), органами опіки та піклування є районні, районні у містах Києві та Севастополі місцеві державні адміністрації, виконавчі органи міських чи районних у містах, сільських, селищних рад.

Органи опіки та піклування забезпечують вирішення питань щодо:

- встановлення статусу дитини-сироти та дитини, позбавленої батьківського піклування;

- надання опіки та піклування над дітьми-сиротами та дітьми, позбавленими батьківського піклування, та застосування інших форм влаштування дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування;

- соціального захисту і захисту особистих, майнових, житлових прав та інтересів дітей;

- забезпечення пріоритетних форм влаштування дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування;

- притягнення до відповідальності осіб, які порушують права дитини;

- надання письмової згоди або заперечення на відчуження нерухомого майна (у тому числі житла) та іншого майна, власником якого є дитина;

- подання заяв, клопотань, позовів про захист прав дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування.

Разом з тим, згідно з частинами першою та другою статті 12 Закону № 2342-IV визначено, що безпосереднє ведення справ та координація діяльності стосовно дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, покладаються на служби у справах дітей.

Служба у справах дітей:

- бере участь у здійсненні заходів щодо соціального захисту і захисту прав та інтересів дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, і несе відповідальність за їх дотримання, а також координує здійснення таких заходів; оформляє документи на усиновлення і застосування інших форм влаштування дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, визначених цим Законом;

- оформляє клопотання щодо переведення дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, на інші форми влаштування дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування;

- здійснює контроль за умовами влаштування і утримання дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування;

- здійснює моніторинг діяльності стосовно дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування;

- здійснює інші заходи стосовно дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування.

Аналогічні за змістом правові норми передбачені постановою Кабінету Міністрів України від 24.09.2008 №866 "Питання діяльності органів опіки та піклування, пов`язаної із захистом прав дитини", якою затверджено Порядок провадження органами опіки та піклування діяльності, пов`язаної із захистом прав дитини (далі - Порядок №866).

Так, згідно з пунктом 3 Порядку №866, органами опіки та піклування є районні, районні у мм. Києві та Севастополі держадміністрації, виконавчі органи міських, районних у містах, сільських, селищних рад, у тому числі об`єднаних територіальних громад (далі - органи опіки та піклування), які провадять діяльність із соціального захисту дітей, які перебувають у складних життєвих обставинах, у тому числі забезпечення їх права на виховання у сім`ї, надання статусу дитини-сироти та дитини, позбавленої батьківського піклування, дитини, яка постраждала внаслідок воєнних дій і збройних конфліктів, влаштування дітей-сиріт і дітей, позбавлених батьківського піклування, встановлення опіки та піклування над дітьми-сиротами та дітьми, позбавленими батьківського піклування, із захисту особистих, майнових і житлових прав дітей, запобігання та протидії домашньому насильству стосовно дітей та за участю дітей.

Безпосереднє ведення справ і координація діяльності стосовно захисту прав дітей, зокрема дітей-сиріт, дітей, позбавлених батьківського піклування, дітей, які перебувають у складних життєвих обставинах, дітей, які постраждали внаслідок воєнних дій та збройних конфліктів, а також стосовно здійснення передбачених законодавством заходів у сфері запобігання та протидії домашньому насильству стосовно дітей та за участю дітей покладаються на служби у справах дітей районних, районних у мм. Києві та Севастополі держадміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах (у разі їх утворення) рад, сільських, селищних рад об`єднаних територіальних громад (далі - служби у справах дітей).

Безпосереднє ведення справ і координація діяльності стосовно захисту прав дітей, зокрема дітей-сиріт, дітей, позбавлених батьківського піклування, дітей, які перебувають у складних життєвих обставинах, дітей, які постраждали внаслідок воєнних дій та збройних конфліктів, а також стосовно здійснення передбачених законодавством заходів у сфері запобігання та протидії домашньому насильству стосовно дітей та за участю дітей, покладаються на служби у справах дітей районних, районних у мм. Києві та Севастополі держадміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах (у разі їх утворення) рад, сільських, селищних рад об`єднаних територіальних громад (далі - служби у справах дітей).

Для здійснення визначених законом повноважень щодо захисту прав дітей міські, районні у містах (у разі їх утворення), сільські, селищні ради об`єднаних територіальних громад забезпечують:

- утворення служб у справах дітей;

- роботу єдиного електронного банку даних про дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, і сім`ї потенційних усиновлювачів, опікунів, піклувальників, прийомних батьків, батьків-вихователів;

- прийом від райдержадміністрацій особових справ дітей-сиріт, дітей, позбавлених батьківського піклування, та осіб з їх числа, які походять з відповідної територіальної громади, дітей, які перебувають у складних життєвих обставинах та проживають (перебувають) на території відповідної територіальної громади, згідно з примірним порядком, затвердженим Мінсоцполітики;

- облік дітей, які залишились без батьківського піклування, дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування; дітей, які можуть бути усиновлені; дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, які прибули з інших територій; усиновлених дітей, за умовами проживання та виховання яких здійснюється нагляд; дітей, які перебувають у складних життєвих обставинах; потенційних опікунів, піклувальників, прийомних батьків, батьків-вихователів; кандидатів в усиновлювачі; нерухомого майна дітей-сиріт, дітей, позбавлених батьківського піклування, у тому числі дітей, які до утворення служб у справах дітей міськими, районними у містах (у разі їх утворення), сільськими, селищними радами об`єднаних територіальних громад перебували на відповідному обліку в службах у справах дітей райдержадміністрацій (облік потенційних прийомних батьків, батьків-вихователів, дітей, які можуть бути усиновлені, та кандидатів в усиновлювачі ведуть виключно служби у справах дітей виконавчих органів міських, районних у містах (у разі їх утворення) рад).

Судом встановлено, що відповідно до Рішення Калитянської селищної ради від 18.02.2021 №123-6-VIII «Про внесення змін до структури та загальної чисельності Виконавчого комітету Калитянської селищної ради» до структури Виконавчого комітету Калитянської селищної ради з 25.02.2021 введено Сектор «Служба у справах дітей та сім`ї», селищному голові доручено затвердити зміни до штатних розписів в порядку, встановленому законодавством.

Відповідно до вищевказаного рішення Калитянської селищної ради селищний голова видав розпорядження по Виконавчому комітету Калитянської селищної ради від 24.02.2021 №15-К «Про внесення змін до штатного розпису Виконавчого комітету Калитянської селищної ради та затвердження його в новій редакції» (засвідчена копія розпорядження разом з додатками додаються до відзиву), в якому визначено, що з 25.02.2021 до штатного розпису Виконавчого комітету Калитянської селищної ради вводиться Сектор «Служба у справах дітей та сім`ї» Виконавчого комітету Калитянської селищної ради.

Згідно п. 1 Положення про Сектор «Служба у справах дітей та сім`ї» Виконавчого комітету Калитянської селищної ради, який затверджений розпорядженням селищного голови від 24.02.221 №55, Сектор «Служба у справах дітей та сім`ї» Виконавчого комітету Калитянської селищної ради є структурним підрозділом Виконавчого комітету Калитянської селищної ради. підзвітний та підконтрольний голові Калитянської селищної ради та безпосередньо заступнику селищного голови з питань діяльності виконавчих органів ради.

Судом встановлено, що 26.07.2016 на підставі рішення Калитянської селищної ради №234-17-VІІ від 20.07.2016 в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань було зареєстровано юридичну особу, виконавчий орган Калитянської селищної ради - Виконавчий комітет Калитянської селищної ради (ідентифікаційний код - 40689106).

Установчим документом юридичної особи «Виконавчий комітет Калитянської селищної ради» (ідентифікаційний код 40689106) є Регламент Виконавчого комітету Калитянської селищної ради.

Відповідно до ст. 2 Регламенту Виконавчого комітету Калитянської селищної ради:

1) Виконавчий комітет ради є виконавчим органом ради, який утворюється нею на строк її повноважень і забезпечує розгляд та вирішення питань, віднесених законодавством до відання виконавчих органів ради.

2) Виконавчий комітет є юридичною особою, має самостійний баланс, власну печатку із зображенням Державного Герба України і своїм найменуванням, рахунки у фінансових установах, право набувати майнових та немайнових прав та обов`язків.

Відповідно до пункту 1 частини 2 статті 38 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад в частині повноважень щодо забезпечення законності, правопорядку, охорони прав, свобод і законних інтересів громадян, зокрема, належить утворення служб у справах дітей та спостережної, спрямування їх діяльності утворення служб у справах дітей та спостережної, спрямування їх діяльності.

Отже, аналізуючи вищевикладене судом встановлено, що, на дотримання ст. 1, ч. 7 ст. 4 Закону України «Про органи і служби у справах дітей та спеціальні установи для дітей», ст. 11, п. 5 ч. 1 ст. 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», п. 3 Порядку провадження органами опіки та піклування діяльності, пов`язаної із захистом прав дитини, який затверджений Постановою Кабінету Міністрів України від 24.09.2008 №866, підпунктів 6,8 пункту «б» ст. 32, підпунктів 2, 2і пункту «б» частини 1 статті 34, пункту 1 частини 2 статті 38, ст. 40 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», на підставі ст. 2 Регламенту Виконавчого комітету Калитянської селищної ради Калитянська селищна рада утворила у складі юридичної особи, виконавчого органу Калитянської селищної ради, структурний підрозділ - сектор «Служба у справах дітей та сім`ї», на який покладено виконання обов`язків щодо здійснення визначених законом повноважень із захисту прав дітей.

На підставі п.3 Порядку №866, Типового положення про службу у справах дітей обласної, Київської та Севастопольської міської державної адміністрації, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 30.08.2007 №1068, з урахуванням пункту 5 Постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2007 №1068 «Про затвердження типових положень про службу у справах дітей» розпорядженням селищного голови по Виконавчому комітету Калитянської селищної ради від 24.02.2021 №55 затверджено Положення про Сектор «Служба у справах дітей та сім`ї» Виконавчого комітету Калитянської селищної ради.

Окрім того, суд зазначає, що судові рішення по справах №540/1168/20, 540/486/21, на які посилається позивач у своєму позові, не є аналогічними із обставинами, викладеними у позовній заяві. У цих судових справах відповідно Хрестівська сільська рада Чаплинського району Херсонської області та Асканія-Нова селищна рада Чаплинського району Херсонської області не утворили юридичну особу - виконавчий орган ради, який здійснював би повноваження, які визначені у статтях 27-40 глави 2 «Повноваження виконавчих органів сільських, селищних, міських рад» Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», зокрема повноваження щодо захисту прав дітей. У цих радах створені різні комісії, які займаються питаннями опіки і піклування, які відповідно до покладених на них повноважень не замінюють собою службу у справах дітей. Також у справі 540/486/21 визначено, що у селищній раді працює спеціаліст із соціальних питань виконавчого апарату селищної ради, юридичної особи, виконавчого органу ради при цьому не створено. Відповідно до ст. 10 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» селищні ради є представницькими органами місцевого самоврядування, що представляють відповідні територіальні громади та здійснюють від їх імені та в їх інтересах функції і повноваження місцевого самоврядування, визначені Конституцією України, цим та іншими законами, і відповідно селищна рада немає повноважень виконувати завдання, які покладені на виконавчі органи ради (статті 27-40 глави 2 «Повноваження виконавчих органів сільських, селищних, міських рад» Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні»), зокрема повноваження і щодо захисту прав дітей.

Щодо посилання позивача на п.14 постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2007 №1068 «Про затвердження типових положень про службу у справах дітей» служба є юридичною особою, має самостійний баланс, рахунки в органах Казначейства, печатку із зображенням Державного Герба України і своїм найменуванням.

Суд зазначає, що затверджене Типове положення про службу у справах дітей обласної, Київської та Севастопольської міської державної адміністрації та Типове положення про службу у справах дітей районної, районної у містах Києві та Севастополі державної адміністрації, поширюються виключно на міські державні адміністрації та мають рекомендаційний характер, стосовно того, що органам місцевого самоврядування слід розробити положення про службу у справах дітей на основі Типового положення про службу у справах дітей обласної, Київської та Севастопольської міської державної адміністрації та Типового положення про службу у справах дітей районної, районної у містах Києві та Севастополі державної адміністрації.

Щодо твердження позивача, що Служба у справах дітей та сім`ї повинна бути зареєстрована, як окрема юридична особа, суд зазначає наступне.

Законодавством (Законами України «Про місцеве самоврядування в Україні», «Про органи і служби у справах дітей та спеціальні установи для дітей», Указом Президента України від 30.09.2019 №721/2019, постановами Кабінету Міністрів України №866 від 24.09.2008, №800 від 03.10.2018, №1068 від 30.08.2007) не установлено прямого обов`язку для органу місцевого самоврядування утворювати службу у справах дітей.

Органи державної влади та органи місцевого самоврядування відповідно до їх компетенції, визначеної законом, забезпечують вирішення питань щодо встановлення опіки і піклування, створення інших передбачених законодавством умов для виховання дітей, які внаслідок смерті батьків, позбавлення батьків батьківських прав, хвороби батьків чи з інших причин залишилися без батьківського піклування, а також для захисту особистих, житлових і майнових прав та інтересів дітей та осіб із числа дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування.

Безпосереднє ведення та координація діяльності стосовно дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, покладаються на служби у справах дітей.

При цьому, передбачено, що безпосереднє ведення справ і координація діяльності стосовно захисту прав дітей, зокрема, дітей-сиріт і дітей, позбавлених батьківського піклування, дітей, які перебувають у складних життєвих обставинах, дітей, які постраждали внаслідок воєнних дій і збройних конфліктів, покладається на службу у справах дітей, зокрема, виконавчих органів міських, сільських, селищних рад об`єднаних територіальних громад.

Отже, питання створення виконавчих органів, до складу яких входять служби у справах дітей, належить до повноважень органу місцевого самоврядування. Останні, в свою чергу, зобов`язані відповідно до вимог законодавства здійснювати повноваження з питань захисту прав дітей, які є мешканцями громади та утворити для цього у складі відповідних виконавчих органів рад службу у справах дітей.

У зв`язку з розширенням повноважень сільських, селищних, міських рад об`єднаних територіальних громад щодо провадження діяльності, пов`язаної із захистом прав дитини, останні набули повноважень щодо забезпечення та дотримання прав дитини та відповідно обов`язків з питань захисту прав дітей, як орган опіки та піклування.

Суд зазначає, що Калитянською селищною радою створено виконавчий орган ради - Виконавчий комітет Калитянської селищної ради, який є юридичною особою (ідентифікаційний код 40689106) і відповідно до ч.2 Регламенту Виконавчого комітету Калитянської селищної ради забезпечує розгляд та вирішення питань, віднесених законодавством до відання виконавчих органів ради, які визначені у статтях 27-40 глави 2 «Повноваження виконавчих органів сільських, селищних, міських рад» Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», зокрема в частині захисту прав та інтересів дітей через створений структурний підрозділ «Служба у справах дітей та сім`ї» Виконавчого комітету Калитянської селищної ради.

Також, судом встановлено, що відповідно до п.2.10. Положення про Сектор «Служба у справах дітей та сім`ї» Виконавчого комітету Калитянської селищної ради, затвердженого розпорядженням селищного голови від 24.02.2021 №55, Сектор в порядку самопредставництва здійснює захист прав та інтересів Виконавчого комітету Калитянської селищної ради в інтересах дітей в судах та інших органах під час розгляду правових питань і спорів. На підтвердження зазначеного, відповідачем наданні до суду належним чином завіренні копії ухвал про відкриття проваджень

Відповідно до ч. 1 ст. 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Згідно ч. 1 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Частиною 2 ст. 77 КАС України визначено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. У таких справах суб`єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.

Відповідач з посиланням на норми законодавства обґрунтував свою правову позицію та довів, що протиправних дій не допускав.

Враховуючи вищевикладене, судом встановлено, що позовна заява не містить доказів протиправності дій Калитянської селищної ради, а заявлені позовні вимоги про зобов`язання вчинити дії не обґрунтовані, не доведені, а тому не підлягають задоволенню.

Керуючись статтями 9, 14, 73-78, 90, 143, 242-246, 250, 255 КАС України, суд

в и р і ш и в:

У задоволенні адміністративного позову - відмовити.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення .

У разі оголошення судом лише вступної та резолютивної частини рішення, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення.

Суддя Щавінський В.Р.

Дата виготовлення і підписання повного тексту рішення- 18 листопада 2021 р.