
ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"25" листопада 2021 р. справа № 300/5078/21
м. Івано-Франківськ
Івано-Франківський окружний адміністративний суд в складі головуючого судді Григорука О.Б., розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 (ідентифікаційний № НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 ) до Головного управління Держгеокадастру в Івано-Франківській області (код ЄДРПОУ 39767437, вул. Сахарова, 34, м. Івано-Франківськ, 76014), Головного управління ДПС в Івано-Франківській області про визнання дій протиправними та скасування витягу і податкового повідомлення-рішення
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 звернувся до суду з адміністративним позовом до Головного управління Держгеокадастру в Івано-Франківській області, Головного управління ДПС в Івано-Франківській області про:
визнання протиправними дій Головного управління Держгеокадастру в Івано-Франківській області щодо видачі відділом у Верховинському районі витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки №272 від 09.06.2021 та скасування витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки, наданої в оренду для рибогосподарських потреб позивачу, площею 0,3153 га, кадастровий номер 2620855100:03:001:0253, сформований відділом у Верховинському районі Головного управління Держгеокадастру в Івано-Франківській області №272 від 09.06.2021;
скасування податкового повідомлення-рішення Головного управління Державної податкової служби в Івано-Франківській області від 06.07.2021 №736495-2408-0907 про нарахування податкового зобов`язання за платежем орендна плата з фізичних осіб.
Позовні вимоги мотивовані тим, що податкове повідомлення-рішення Головного управління Державної податкової служби в Івано-Франківській області від 06.07.2021 №736495-2408-0907 підлягає скасуванню, оскільки неправильно нарахована орендна плата з фізичних осіб. Позивач вважає, що підлягає до скасування витяг з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки, з обґрунтувань, що нормативну грошову оцінку орендованої позивачем земельної ділянки органами Держгеокадастру визначено всупереч чинному законодавству, зокрема з недотриманням вимог пункту 12 Порядку нормативної грошової оцінки земель населених пунктів, затвердженого наказом Міністерства аграрної політики та продовольства України 25.11.2016 №489, відповідно до якого нормативна грошова оцінка земельних ділянок водного фонду, що розташовані в межах населених пунктів, які використовуються для риборозведення, здійснюється згідно з Порядком нормативної грошової оцінки земель несільськогосподарського призначення (крім земель населених пунктів), затвердженим наказом Міністерства аграрної політики та продовольства України від 22.08.2013 №508, та з недотриманням вимог Методики нормативної грошової оцінки земель несільськогосподарського призначення (крім земель населених пунктів), затвердженої постановою Кабінету Міністрів України від 23.11.2011 №1278. Водночас аргументовано, що з врахуванням площі земельної ділянки, всіх зазначених показників і коефіцієнтів визначається нормативна грошова оцінка земельної ділянки, витяг якої видається згідно додатку 22 до Порядку від 22.08.2013 №508.
13.10.2021 до суду надійшов відзив Головного управління Держгеокадастру в Івано-Франківській області, відповідно до якого, відповідач щодо задоволення позову заперечив, з обґрунтувань, що форма витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки, що формується програмним забезпеченням, передбачена наказом Міністерства аграрної політики та продовольства України "Про затвердження Порядку нормативної грошової оцінки земель населених пунктів" №489 від 25.11.2016, та містить коефіцієнт індексації нормативної грошової оцінки. Водночас зазначено, що витяг з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки сформований на підставі технічної документації із нормативно-грошової оцінки земель смт. Верховини, затвердженої та введеної в дію рішенням IV сесії VІІ демократичного скликання Верховинської селищної ради від 19.02.2016 №33-4/2016. Зазначено, що згідно даного рішення встановлено середню базову вартість одного квадратного метра в розмірі 46,92 грн. Розробленою технічною документацією з нормативно-грошової оцінки земель смт. Верховина передбачено, що вартість земель водного фонду (річки, ставки) становить 31,51 грн. Враховуючи коефіцієнти індексації 1,433, 1,060 вартість 1 м. кв. становить 47,86 грн., та відповідно нормативна грошова оцінка земельної ділянки площею 3153 м. кв. становить 150912,03 грн. Крім того, відповідач свої доводи аргументує тим, що витяг з технічної документації за своєю правовою природою є документом інформаційного характеру, в якому зазначаються певні показники земельної ділянки з технічної документації, у тому числі, про нормативну грошову оцінку, та не є рішенням суб`єкта владних повноважень. Просив в задоволенні позову відмовити (а.с.23-27).
18.10.2021 Головне управління ДПС в Івано-Франківській області подало відзив на позовну заяву. Згідно відзиву відповідач щодо задоволення позову заперечив. Зазначено, що оскаржуване податкове повідомлення-рішення прийнято у порядку і спосіб, визначений чинним законодавством. Просив в задоволенні позову відмовити (а.с.37-39).
03.11.2021 до суду надійшла відповідь позивача на відзив Головного управління Держгеокадастру в Івано-Франківській області, відповідно до якої позивач щодо доводів, зазначених у відзиві заперечив, з підстав неврахування вимог пункту 12 Порядку від 25.11.2016 №489 та того, що витяг з технічної документації на земельну ділянку видається за формою згідно додатку 22 Порядку від 22.08.2013 №508. Щодо аргументів відповідача про те, що витяг з технічної документації є документом інформаційного характеру, позивач зазначив, що відповідачем видано витяг з технічної документації на земельну ділянку, який не відповідає нормативному акту, а такі дії відповідача породили негативні наслідки для позивача в нарахуванні податкового зобов`язання за платежем орендна плата з фізичних осіб у завищеному розмірі. Просив позов задовольнити.
Суд, розглянувши у відповідності до вимог статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України справу за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні), дослідивши докази і письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи, встановив наступне.
Між Верховинською селищною радою Івано-Франківської області (орендодавець) та ОСОБА_1 (орендар) укладено договір оренди земельної ділянки, про що у книзі записів державної реєстрації Договорів оренди землі вчинено запис №040630000031 від 19.10.2006. Відповідно до умов даного договору орендодавець на підставі рішення Верховинської селищної ради "Про надання земельної ділянки в оренду в АДРЕСА_2 " від 24.03.2006 надає, а орендар приймає в строкове в строкове платне користування земельну ділянку для рибогосподарських потреб, яка знаходиться в смт Верховина, присілок Підобіч, площею 0,3158 га., терміном на 49 років (а.с.7, 8).
На заяву позивача, Відділом у Верховинському районі Головного управління Держгеокадастру в Івано-Франківській області сформовано оскаржуваний витяг з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки від 09.06.2021 №272, відповідно до якого, заявник: ОСОБА_1 , житель АДРЕСА_3 ; кадастровий номер земельної ділянки: 2620855100:03:001:0253; місце розташування земельної ділянки: смт Верховина, присілок Підобіч, Верховинського району, Івано-Франківської області; категорія земель: землі водного фонду; цільове призначення земельної ділянки: 10.07 Для рибогосподарських потреб; площа земельної ділянки, кв.м.: 3153; середня (базова) вартість земель населеного пункту, грн/кв.м: 46,92; номер економіко-планувальної зони: II; коефіцієнт Км2: 1,11; локальні коефіцієнти на місцезнаходження земельної ділянки: сукупний коефіцієнт Км3: 1,21; коефіцієнт Кф: 0,5; площа сільськогосподарських угідь, га: нормативна грошова оцінка сільськогосподарських угідь, грн.: коефіцієнт індексації нормативної грошової оцінки: 1,433; 1,060; 1,000, 1,0000; нормативна грошова оцінка земельної ділянки, грн.: 150912,03 грн. В т. ч. за 1 метр квадратний: 47,8630 грн. (а.с.6).
06.07.2021 Головним управлінням Державної податкової служби в Івано-Франківській області прийнято податкове повідомлення-рішення №736495-2408-0907, яким визначено позивачу податкове зобов`язання за платежем орендна плата з фізичних осіб (18010900) за 2021 рік в сумі 4524,49 грн. (а.с.9).
На переконання позивача витяг з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки №272 від 09.06.2021 сформований у невідповідності до вимог чинного законодавства, що вплинуло на нарахування позивачу податкового зобов`язання за платежем орендна плата з фізичних осіб за 2021 рік, тому позивач просить визнати протиправними дії відповідача щодо видачі витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки та скасувати спірні витяг і податкове повідомлення-рішення.
При вирішенні даного спору суд виходить з наступного нормативно-правового регулювання спірних правовідносин.
Згідно статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до частини 3 статті 201 Земельного кодексу України нормативна грошова оцінка земельних ділянок використовується для визначення розміру земельного податку, втрат сільськогосподарського і лісогосподарського виробництва, економічного стимулювання раціонального використання та охорони земель тощо.
Згідно з підпунктом 14.1.136 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України, орендна плата за земельні ділянки державної і комунальної власності - обов`язковий платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою.
Розмір орендної плати встановлюється у договорі оренди, але річна сума платежу не може бути меншою для земельних ділянок, нормативну грошову оцінку яких проведено, - у розмірі не більше 3 відсотків їх нормативної грошової оцінки, для земель загального користування - не більше 1 відсотка їх нормативної грошової оцінки, для сільськогосподарських угідь - не менше 0,3 відсотка та не більше 1 відсотка їх нормативної грошової оцінки (пункт 288.5 статті 288 Податкового кодексу України).
Суд зазначає, що в договорі оренди земельної ділянки, зареєстрованому в книзі записів державної реєстрації Договорів оренди землі за №040630000031 від 19.10.2006, не встановлено розмір орендної плати. При цьому, згідно з пунктом 5 вказаного договору в розділі об`єкт оренди зазначено: "нормативна грошова оцінка земельної ділянки" (а.с.7, 8).
Згідно пункту 289.1 статті 289 Податкового кодексу України, для визначення розміру податку та орендної плати використовується нормативна грошова оцінка земельних ділянок з урахуванням коефіцієнта індексації, визначеного відповідно до законодавства. Центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин здійснює управління у сфері оцінки земель та земельних ділянок.
Щодо аргументів відповідача про те, що витяг з технічної документації за своєю правовою природою є документом інформаційного характеру, в якому зазначаються певні показники земельної ділянки з технічної документації, у тому числі, про нормативну грошову оцінку, суд зазначає таке.
Згідно вимог частини 5 статті 242 Кодексу адміністративного судочинства України, при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постанові Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду від 22.11.2021 у справі №160/5299/19, відповідно до яких, витяг з технічної документації з нормативної грошової оцінки земель, у якому визначено конкретний розмір такої оцінки, безпосередньо пов`язаний з колом прав та обов`язків позивача який є користувачем земельної ділянки, є рішенням суб`єкта владних повноважень.
Оскільки, для визначення розміру податку та орендної плати використовується нормативна грошова оцінка земельних ділянок з урахуванням коефіцієнта індексації, визначеного відповідно до законодавства (пункт 289.1 статті 289 Податкового кодексу України), то витяг з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки №272 від 09.06.2021, у якому визначено конкретний розмір такої оцінки, безпосередньо пов`язаний з колом прав і обов`язків позивача, та впливає на їх обсяг.
Правові засади проведення оцінки земель, професійної оціночної діяльності у сфері оцінки земель в Україні визначає Закон України "Про оцінку земель" від 11.12.2003 №1378-IV, який спрямований на регулювання відносин, пов`язаних з процесом оцінки земель, забезпечення проведення оцінки земель, з метою захисту законних інтересів держави та інших суб`єктів правовідносин у питаннях оцінки земель, інформаційного забезпечення оподаткування та ринку земель.
У відповідності до положень статті 5 Закону України "Про оцінку земель" нормативна грошова оцінка земельних ділянок використовується для визначення розміру земельного податку, державного мита при міні, спадкуванні (крім випадків спадкування спадкоємцями першої та другої черги за законом (як випадків спадкування ними за законом, так і випадків спадкування ними за заповітом) і за правом представлення, а також випадків спадкування власності, вартість якої оподатковується за нульовою ставкою) та даруванні земельних ділянок згідно із законом, орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, втрат сільськогосподарського і лісогосподарського виробництва, вартості земельних ділянок площею понад 50 гектарів для розміщення відкритих спортивних і фізкультурно-оздоровчих споруд, а також при розробці показників та механізмів економічного стимулювання раціонального використання та охорони земель.
Відповідно до статті 13 Закону України "Про оцінку земель" нормативна грошова оцінка земельних ділянок, серед інших, проводиться у разі визначення розміру орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності тощо.
Згідно із статтею 18 Закону України "Про оцінку земель" нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться відповідно до норм, правил, а також інших нормативно-правових актів на землях усіх категорій та форм власності. Нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться: розташованих у межах населених пунктів незалежно від їх цільового призначення - не рідше ніж один раз на 5-7 років; розташованих за межами населених пунктів земельних ділянок сільськогосподарського призначення - не рідше ніж один раз на 5-7 років, а несільськогосподарського призначення - не рідше ніж один раз на 7-10 років.
Частиною 1 статті 20 Закону України "Про оцінку земель" визначено, що дані про нормативну грошову оцінку окремої земельної ділянки оформляються як витяг з технічної документації з нормативної грошової оцінки земель. Розробники технічної документації з бонітування ґрунтів та нормативної грошової оцінки земельних ділянок, а також звітів про проведення експертної грошової оцінки земельних ділянок зобов`язані безоплатно передавати копії матеріалів у Державний фонд документації із землеустрою та оцінки земель. Користування матеріалами Державного фонду документації із землеустрою та оцінки земель здійснюється в порядку, встановленому Законом України "Про землеустрій".
Витяг з технічної документації про нормативну грошову оцінку окремої земельної ділянки видається органами, що здійснюють ведення Державного земельного кадастру (стаття 23 Закону України "Про оцінку земель").
Відповідно до статті 12 Закону України "Про оцінку земель" нормативно-правові акти з проведення оцінки земель затверджуються Кабінетом Міністрів України.
Згідно Методики нормативної грошової оцінки земель несільськогосподарського призначення (крім земель населених пунктів), затвердженої постановою Кабінету Міністрів України від 23.11.2011 №1278, нормативна грошова оцінка земель несільськогосподарського призначення (крім земель населених пунктів) (далі - нормативна грошова оцінка земель) проводиться з метою визначення розміру земельного податку, державного мита в разі міни, успадкування та дарування земельних ділянок згідно із законом, орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, втрат сільськогосподарського і лісогосподарського виробництва, а також під час розроблення показників та механізму економічного стимулювання раціонального використання та охорони земель (пункт 1).
Об`єктом нормативної грошової оцінки земель є земельна ділянка, що використовується за функціональним призначенням незалежно від того, до якої категорії вона віднесена (крім земельної ділянки сільськогосподарського призначення) (пункт 2 Методики від 23.11.2011 №1278).
Нормативна грошова оцінка земель проводиться з урахуванням відомостей державних кадастрів (земельного, лісового, водного), документації із землеустрою, містобудівної документації на регіональному рівні (схеми планування території областей та районів) (пункт 3 Методики від 23.11.2011 №1278).
У відповідності до пункту 4 Методики від 23.11.2011 №1278 нормативна грошова оцінка земельної ділянки (Цн) визначається за формулою: Цн = Пд х Рд х Ск х Км х Кв х Кмц х Кі, де: Пд - площа земельної ділянки; Рд - рентний дохід для відповідної категорії земель (у гривнях на рік); Ск - строк капіталізації (у роках); Км - коефіцієнт, який враховує місце розташування земель; Кв - коефіцієнт, який враховує вид використання земельної ділянки і встановлюється залежно від складу угідь земельної ділянки відповідно до даних Державного земельного кадастру; Кмц - коефіцієнт, який враховує належність земельної ділянки до земель природоохоронного, оздоровчого, рекреаційного, історико-культурного призначення; Кі - коефіцієнт індексації нормативної грошової оцінки земель.
Рентний дохід для відповідної категорії земель (Рд), на які поділяються землі України за основним цільовим призначенням, визначається як дохід, який можна отримати в результаті використання земельної ділянки залежно від її якості та місця розташування. Нормативи рентного доходу для відповідних категорій земель визначаються Мінагрополітики (пункт 5 Методики від 23.11.2011 №1278).
Відповідно до статті 12 Закону України "Про оцінку земель", пункту 16 Положення про державну реєстрацію нормативно-правових актів міністерств, інших органів виконавчої влади, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 28.12.1992 №731, пункту 8 Положення про Міністерство аграрної політики та продовольства України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25.11.2015 №1119, наказом Міністерства аграрної політики та продовольства України від 25.11.2016 №489 затверджено Порядок нормативної грошової оцінки земель населених пунктів.
Згідно з пунктом 12 розділу ІІ Порядку нормативної грошової оцінки земель населених пунктів, затвердженого наказом Міністерства аграрної політики та продовольства України від 25.11.2016 №489, нормативна грошова оцінка земельних ділянок водного фонду, що розташовані в межах населених пунктів, які використовуються для риборозведення, здійснюється згідно з Порядком нормативної грошової оцінки земель несільськогосподарського призначення (крім земель населених пунктів), затвердженим наказом Міністерства аграрної політики та продовольства України від 22 серпня 2013 року №508, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 12 вересня 2013 року за №1573/24105.
Отже, нормативна грошова оцінка земельних ділянок водного фонду, що розташовані в межах населених пунктів, які використовуються для риборозведення, здійснюється згідно з Порядком нормативної грошової оцінки земель несільськогосподарського призначення (крім земель населених пунктів), затвердженим наказом Міністерства аграрної політики та продовольства України від 22.08.2013 №508.
В даному випадку видано витяг з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки №272 від 09.06.2021 кадастровий номер: 2620855100:03:001:0253, яка розташована в смт Верховина, присілок Підобіч, Верховинського району, Івано-Франківської області, категорії земель: землі водного фонду, цільове призначення земельної ділянки: 10.07 Для рибогосподарських потреб (а.с.6).
Оскільки, спірний витяг №272 від 09.06.2021 видано з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки водного фонду, що розташована в межах населеного пункту, яка використовуються для риборозведення, враховуючи вимоги пункту 12 розділу ІІ Порядку нормативної грошової оцінки земель населених пунктів від 25.11.2016 №489, видача даного витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки повинна бути здійснена у відповідності до вимог Порядку нормативної грошової оцінки земель несільськогосподарського призначення (крім земель населених пунктів), затвердженим наказом Міністерства аграрної політики та продовольства України від 22.08.2013 №508.
Згідно пункту 3.3 Порядку від 22.08.2013 №508, дані про нормативну грошову оцінку окремої земельної ділянки оформлюються за заявою за формою згідно з додатком 21 до цього Порядку як витяг із технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки за формою згідно з додатком 22 до цього Порядку.
Відповідно до додатку 22 до Порядку нормативної грошової оцінки земель несільськогосподарського призначення (крім населених пунктів) від 22.08.2013 №508, у витязі із технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки вказується: заявник; кадастровий номер земельної ділянки; місце розташування земельної ділянки; категорія земель за основним цільовим призначенням; цільове призначення земельної ділянки; площа земельної ділянки (Пд), м-2; у тому числі за угіддями, м-2 (перелік угідь); значення нормативу рентного доходу (Рд); строк капіталізації (Ск); коефіцієнт Кр1; коефіцієнт Кпт; коефіцієнт Кр2; коефіцієнт Кр3; сукупний коефіцієнт Кр; коефіцієнт Кл; сукупний коефіцієнт Км; коефіцієнт Кв1; коефіцієнт Кв2; коефіцієнт Кл1; коефіцієнт Кл2; коефіцієнт Кл3; сукупний коефіцієнт Кв3; коефіцієнт Квд1; коефіцієнт Квд2; коефіцієнт Квд3; сукупний коефіцієнт Кв4; сукупний коефіцієнт Кв; коефіцієнт Кмц1; коефіцієнт Кмц2; сукупний коефіцієнт Кмц; коефіцієнт індексації нормативної грошової оцінки земель Кі; нормативна грошова оцінка земельної ділянки, грн/м-2; нормативна грошова оцінка земельної ділянки, грн.
Однак, витяг з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки №272 від 09.06.2021 оформлено за заявою за формою згідно з додатком 9 до Порядку від 25.11.2016 №489, в якому зазначено: заявник; кадастровий номер земельної ділянки; місце розташування земельної ділянки; категорія земель; цільове призначення земельної ділянки; площа земельної ділянки, м-2; середня (базова) вартість земель населеного пункту, грн/м-2; номер економіко-планувальної зони; коефіцієнт Км2; локальні коефіцієнти на місцезнаходження земельної ділянки; сукупний коефіцієнт Км3; коефіцієнт Кф; площа сільськогосподарських угідь, га; нормативна грошова оцінка сільськогосподарських угідь, грн; коефіцієнт індексації нормативної грошової оцінки; нормативна грошова оцінка земельної ділянки, грн. (а.с.6).
Таким чином, витяг з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки №272 від 09.06.2021 видано з недотриманням вимог пункту 2 розділу ІІ Порядку нормативної грошової оцінки земель населених пунктів, затвердженого наказом Міністерства аграрної політики та продовольства України від 25.11.2016 №489, Порядку нормативної грошової оцінки земель несільськогосподарського призначення (крім земель населених пунктів), затвердженим наказом Міністерства аграрної політики та продовольства України від 22 серпня 2013 року №508, Методики нормативної грошової оцінки земель несільськогосподарського призначення (крім земель населених пунктів), затвердженої постановою Кабінету Міністрів України від 23.11.2011 №1278, та оформлено за формою, що не відповідає формі, встановленій в додатку 22 до Порядку нормативної грошової оцінки земель несільськогосподарського призначення (крім населених пунктів) від 22.08.2013 №508.
З огляду на наведене, є протиправними дії Головного управління Держгеокадастру в Івано-Франківській області щодо видачі відділом у Верховинському районі витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки №272 від 09.06.2021 згідно додатку 9 до Порядку нормативної грошової оцінки земель населених пунктів, затвердженого наказом Міністерства аграрної політики та продовольства України від 25.11.2016 №489, тому слід визнати протиправним та скасувати витяг з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки №272 від 09.06.2021.
Щодо вимоги про скасування податкового повідомлення-рішення Головного управління Державної податкової служби в Івано-Франківській області від 06.07.2021 №736495-2408-0907, суд зазначає наступне.
Як встановлено, 06.07.2021 Головним управлінням Державної податкової служби в Івано-Франківській області прийнято податкове повідомлення-рішення №736495-2408-0907, яким визначено позивачу податкове зобов`язання за платежем орендна плата з фізичних осіб (18010900) за 2021 рік в сумі 4524,49 грн. (а.с.9).
Згідно пункту 288.7 статті 288 Податкового кодексу України податковий період, порядок обчислення орендної плати, строк сплати та порядок її зарахування до бюджетів застосовується відповідно до вимог статей 285-287 цього розділу.
У відповідності до пункту 286.5 статті 286 Податкового кодексу України нарахування фізичним особам сум плати за землю проводиться контролюючими органами (за місцем знаходження земельної ділянки), які надсилають платнику податку у порядку, визначеному статтею 42 цього Кодексу, до 1 липня поточного року податкове повідомлення-рішення про внесення податку за формою, встановленою у порядку, визначеному статтею 58 цього Кодексу.
Підставою для нарахування земельного податку є дані державного земельного кадастру (п. 286.1 ст. 286 Податкового кодексу України).
Як зазначено вище, відповідно до пункту 289.1 статті 289 Податкового кодексу України, для визначення розміру податку та орендної плати використовується нормативна грошова оцінка земельних ділянок з урахуванням коефіцієнта індексації, визначеного відповідно до законодавства.
Оскільки, підставою для нарахування орендної плати з фізичних осіб є нормативна грошова оцінка земельних ділянок, а витяг з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки №272 від 09.06.2021 є протиправним та підлягає скасуванню, то нарахування позивачу податкового зобов`язання за платежем орендна плата з фізичних осіб згідно даних вказаного витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки є необґрунтованим.
За таких обставин, враховуючи ефективність способу відновлення порушеного права, який виключає подальші протиправні рішення, дії чи бездіяльність суб`єкта владних повноважень, суд дійшов до висновку, що слід визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Головного управління Державної податкової служби в Івано-Франківській області від 06.07.2021 №736495-2408-0907.
Таким чином, позовні вимоги є обґрунтованими та такими, що підлягають до задоволення.
На підставі статті 129-1 Конституції України, керуючись статтями 139, 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ВИРІШИВ:
Позов задовольнити.
Визнати протиправними дії Головного управління Держгеокадастру в Івано-Франківській області щодо видачі відділом у Верховинському районі витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки №272 від 09.06.2021 згідно додатку 9 до Порядку нормативної грошової оцінки земель населених пунктів, затвердженого наказом Міністерства аграрної політики та продовольства України від 25.11.2016 №489.
Визнати протиправним та скасувати витяг Відділу у Верховинському районі Головного управління Держгеокадастру в Івано-Франківській області з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки №272 від 09.06.2021.
Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Головного управління ДПС в Івано-Франківській області (код ЄДРПОУ 43142559, вул. Незалежності, 20, м. Івано-Франківськ, 76018) №736495-2408-0907 від 06.07.2021.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів, з дня складення повного судового рішення.
Апеляційна скарга подається до Восьмого апеляційного адміністративного суду.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя Григорук О.Б.