
ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
17 листопада 2021 року Справа № 280/6481/21 м.Запоріжжя
Запорізький окружний адміністративний суд у складі
головуючого судді Максименко Л.Я.
за участю секретаря судового засідання П`яниди Б.В.
представника позивача - Плахотної О.М.
представника відповідача - не прибув
розглянувши у відкритому судовому засіданні за правилами загального позовного провадження адміністративну справу
за позовною заявою Товариства з обмеженою відповідальністю “БІЛЯЇВСЬКИЙ ЗБАГАЧУВАЛЬНИЙ КОМБІНАТ” (70002, Запорізька область, Вільнянський район, м. Вільнянськ, вул. Бочарова, 16, оф. 175, код ЄДРПОУ 34441335)
до Павлівської сільської ради Вільнянського району Запорізької області (70005, Запорізька області, Вільнянський район, с. Павлівка, вул. Залізнична, буд.28, код ЄДРПОУ 04353285)
про скасування рішення в частині,-
ВСТАНОВИВ:
Товариство з обмеженою відповідальністю “БІЛЯЇВСЬКИЙ ЗБАГАЧУВАЛЬНИЙ КОМБІНАТ” (далі – позивач) звернулось із позовною заявою до Павлівської сільської ради Вільнянського райну Запорізької області (далі – відповідач), в якій позивач просить суд скасувати частину 2 рішення Павлівської сільської ради Вільнянського району Запорізької області 20.01.2021 року рішення №5 “Щодо ситуації, що склалася внаслідок початку будівельних робіт з розробки каолінового кар`єру та будівництва фабрики ТОВ “БЗК” щодо “доручення виконавчому комітету Павлівської сільської ради звернутися до суду з позовом про заборону діяльності товариства з обмеженою відповідальністю “Біляївський збагачувальний комбінат” на території Павлівської ОТГ”.
В обґрунтування заявленого позову позивач посилається на те, що при прийнятті оскаржуваного рішення були порушені вимоги абз. 1 ч. 3 ст. 15 Закону України «Про доступ до публічної інформації» щодо оприлюднення проекту оскаржуваного рішення Павлівської сільської ради не пізніш як за 10 робочих днів до дати його розгляду з метою прийняття. Крім того були порушені норми Регламенту Павлівської сільської ради, затвердженого рішенням сільської ради від 24.11.2020 року №8 І сесії VIII скликання, а саме ст.ст.22-24. Так, із наданої копії Протоколу № 1 від 20.01.2021 року п`ятої позачергової сесії сільської ради восьмого скликання не вбачається дотримання відповідачем вимог ст. 22 Регламенту Павлівської сільської ради, ані щодо обґрунтування невідкладності оскаржуваного рішення, ані проведення засідання відповідної комісії з розгляду внесеного до порядку денного питання. Також в порушення вимог ст. 24 Регламенту Павлівської сільської ради проект оскаржуваного рішення Павлівської сільської ради № 5 від 20.01.2021 року не було погоджено у встановленому порядку. Також, вважає, що відповідач діяв не в межах повноважень, наданих йому законом, ним було повністю проігноровано норми Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», які не наділяють його повноваженнями звертатися чи доручати за зверненням до суду виконкому, оскільки виконком не є самостійним органом і створений для здійснення виконавчих функцій і повноважень місцевого самоврядування, за забороною діяльності позивача. На підставі викладеного, просить суд задовольнити позовні вимоги.
Відповідач письмового відзиву на позовну заяву не надав.
Ухвалою судді від 02.08.2021 позовну заяву ТОВ “БІЛЯЇВСЬКИЙ ЗБАГАЧУВАЛЬНИЙ КОМБІНАТ” залишено без руху. Позивачу надано строк на усунення недоліків.
Ухвалою суду від 16.08.2021 відкрито загальне позовне провадження в адміністративній справі №280/6481/21. Призначено підготовче судове засідання на 16.09.2021.
Ухвалою суду від 14.09.2021 забезпечено участь представника позивача у підготовчому засіданні 16.09.2021 в режимі відеоконференцзв`язку.
Протокольною ухвалою суду від 16.09.2021 відкладено підготовче засідання до 04.10.2021.
Ухвалою суду від 29.09.2021 забезпечено участь представника позивача у підготовчому засіданні 04.10.2021 в режимі відеоконференцзв`язку.
Протокольною ухвалою суду від 04.10.2021 задоволено клопотання представника відповідача та відкладено підготовче засідання на 25.10.2021.
Ухвалою суду від 20.10.2021 забезпечено участь представника позивача у підготовчому засіданні 25.10.2021 в режимі відеоконференцзв`язку.
Протокольною ухвалою суду від 25.10.2021 закрито підготовче провадження і призначено справу до судового розгляду на 17.11.2021.
Ухвалою суду від 10.11.2021 забезпечено участь представника позивача у судовому засіданні 17.11.2021 в режимі відеоконференцзв`язку.
У судовому засіданні представник позивача підтримав заявлені вимоги, просив суд задовольнити позовну заяву.
Представник відповідача у судове засідання не прибув. Причини неявки суду не відомі. Про час і місце розгляду справи був повідомлений належним чином.
У судовому засіданні 17.11.2021 оголошено вступну та резолютивну частини рішення суду.
Розглянувши матеріали справи, суд встановив наступне.
Павлівською сільською радою Вільнянського району Запорізької області 20.01.2021 року прийнято рішення №5 “Щодо ситуації, що склалася внаслідок початку будівельних робіт з розробки каолінового кар`єру та будівництва фабрики TOB “БЗК”, яким в п.2 зазначено: “Доручити виконавчому комітету Павлівської сільської ради звернутися до суду з позовом про заборону діяльності товариства з обмеженою відповідальністю “Біляївський збагачувальний комбінат” на території Павлівської ОТГ.
Не погоджуючись із ч. 2 рішення Павлівської сільської ради Вільнянського району Запорізької області від 20.01.2021 № 5, позивач звернувся з даним позовом до суду.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає таке.
Відповідно до статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно зі статті 144 Конституції України передбачено, що органи місцевого самоврядування в межах повноважень, визначених законом, приймають рішення, які є обов`язковими до виконання на відповідній території. Рішення органів місцевого самоврядування з мотивів їх невідповідності Конституції чи законам України зупиняються у встановленому законом порядку з одночасним зверненням до суду.
Система та гарантії місцевого самоврядування в Україні, засади організації та діяльності, правового статусу і відповідальності органів та посадових осіб місцевого самоврядування визначені Законом України “Про місцеве самоврядування в Україні” від 21.05.1997 №280/97-ВР.
Відповідно до ст.2 Закону №280/97-ВР місцеве самоврядування в Україні - це гарантоване державою право та реальна здатність територіальної громади - жителів села чи добровільного об`єднання у сільську громаду жителів кількох сіл, селища, міста - самостійно або під відповідальність органів та посадових осіб місцевого самоврядування вирішувати питання місцевого значення в межах Конституції і законів України.
Місцеве самоврядування здійснюється територіальними громадами сіл, селищ, міст як безпосередньо, так і через сільські, селищні, міські ради та їх виконавчі органи, а також через районні та обласні ради, які представляють спільні інтереси територіальних громад сіл, селищ, міст.
Згідно з чч.1-2 ст.10 Закону №280/97-ВР сільські, селищні, міські ради є органами місцевого самоврядування, що представляють відповідні територіальні громади та здійснюють від їх імені та в їх інтересах функції і повноваження місцевого самоврядування, визначені Конституцією України, цим та іншими законами. Обласні та районні ради є органами місцевого самоврядування, що представляють спільні інтереси територіальних громад сіл, селищ, міст, у межах повноважень, визначених Конституцією України, цим та іншими законами, а також повноважень, переданих їм сільськими, селищними, міськими радами.
Частинами 1-2 ст.11 Закону №280/97-ВР визначено, що виконавчими органами сільських, селищних, міських, районних у містах (у разі їх створення) рад є їх виконавчі комітети, відділи, управління та інші створювані радами виконавчі органи.
Виконавчі органи сільських, селищних, міських, районних у містах рад є підконтрольними і підзвітними відповідним радам, а з питань здійснення делегованих їм повноважень органів виконавчої влади - також підконтрольними відповідним органам виконавчої влади.
Статтею 25 Закону №280/97-ВР передбачено, що сільські, селищні, міські ради правомочні розглядати і вирішувати питання, віднесені Конституцією України, цим та іншими законами до їх відання.
Відповідно до ст.40 Закону №280/97-ВР виконавчі органи сільських, селищних, міських рад, крім повноважень, передбачених цим Законом, здійснюють й інші надані їм законом повноваження.
Частиною 1 ст.46 Закону №280/97-ВР передбачено, що сільська, селищна, міська, районна у місті (у разі її створення), районна, обласна рада проводить свою роботу сесійно. Сесія складається з пленарних засідань ради, а також засідань постійних комісій ради.
Відповідно до ч.ч.4-5 ст.46 Закону №280/97-ВР наступні сесії ради скликаються: сільської, селищної, міської - відповідно сільським, селищним, міським головою; районної у місті, районної, обласної - головою відповідної ради.
Сесія ради скликається в міру необхідності, але не менше одного разу на квартал, а з питань відведення земельних ділянок та надання документів дозвільного характеру у сфері господарської діяльності - не рідше ніж один раз на місяць. Сесія сільської, селищної, міської, районної у місті ради повинна бути також скликана за пропозицією не менш як однієї третини депутатів від загального складу відповідної ради, виконавчого комітету сільської, селищної, міської, районної у місті ради, а сесія районної, обласної ради - також за пропозицією не менш як однієї третини депутатів від загального складу відповідної ради або голови відповідної місцевої державної адміністрації (ч.7 ст.46 Закону №280/97-ВР).
Згідно з ч.1 ст.47 Закону №280/97-ВР постійні комісії ради є органами ради, що обираються з числа її депутатів, для вивчення, попереднього розгляду і підготовки питань, які належать до її відання, здійснення контролю за виконанням рішень ради, її виконавчого комітету.
Частиною 4 ст.47 Закону №280/97-ВР встановлено, що постійні комісії за дорученням ради або за власною ініціативою попередньо розглядають проекти програм соціально-економічного і культурного розвитку, місцевого бюджету, звіти про виконання програм і бюджету, вивчають і готують питання про стан та розвиток відповідних галузей господарського і соціально-культурного будівництва, інші питання, які вносяться на розгляд ради, розробляють проекти рішень ради та готують висновки з цих питань, виступають на сесіях ради з доповідями і співдоповідями.
Відповідно до ч.10 ст.47 Закону №280/97-ВР за результатами вивчення і розгляду питань постійні комісії готують висновки і рекомендації. Висновки і рекомендації постійної комісії приймаються більшістю голосів від загального складу комісії і підписуються головою комісії, а в разі його відсутності - заступником голови або секретарем комісії. Протоколи засідань комісії підписуються головою і секретарем комісії. Висновки і рекомендації постійної комісії, протоколи її засідань є відкритими та оприлюднюються і надаються на запит відповідно до Закону України "Про доступ до публічної інформації".
Згідно з ч.1 ст.59 Закону №280/97-ВР рада в межах своїх повноважень приймає нормативні та інші акти у формі рішень.
Частиною 2 ст.59 Закону №280/97-ВР визначено, що рішення ради приймається на її пленарному засіданні після обговорення більшістю депутатів від загального складу ради, крім випадків, передбачених цим Законом. При встановленні результатів голосування до загального складу сільської, селищної, міської ради включається сільський, селищний, міський голова, якщо він бере участь у пленарному засіданні ради, і враховується його голос.
Рішення ради приймаються відкритим поіменним голосуванням, окрім випадків, передбачених пунктами 4 і 16 статті 26, пунктами 1, 29 і 31 статті 43 та статтями 55, 56 цього Закону, в яких рішення приймаються таємним голосуванням. Результати поіменного голосування підлягають обов`язковому оприлюдненню та наданню за запитом відповідно до Закону України "Про доступ до публічної інформації". На офіційному веб-сайті ради розміщуються в день голосування і зберігаються протягом необмеженого строку всі результати поіменних голосувань. Результати поіменного голосування є невід`ємною частиною протоколу сесії ради (ч.3 ст.59 Закону №280/97-ВР).
Відповідно до частини 11 статті 59 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" акти органів та посадових осіб місцевого самоврядування підлягають обов`язковому оприлюдненню та наданню за запитом відповідно до Закону України "Про доступ до публічної інформації". Проекти актів органів місцевого самоврядування оприлюднюються в порядку, передбаченому Законом України "Про доступ до публічної інформації", крім випадків виникнення надзвичайних ситуацій та інших невідкладних випадків, передбачених законом, коли такі проекти актів оприлюднюються негайно після їх підготовки.
Відповідно до абз. 1 ч. 3 ст. 15 Закону України “Про доступ до публічної інформації” проекти нормативно-правових актів, рішень органів місцевого самоврядування, розроблені відповідними розпорядниками, оприлюднюються ними не пізніш як за 10 робочих днів до дати їх розгляду з метою прийняття.
Як встановлено з матеріалів справи, у відповідь на адвокатський запит адвоката ТОВ “БІЛЯЇВСЬКИЙ ЗБАГАЧУВАЛЬНИЙ КОМБІНАТ”- Нестеренко O.A. від 12.04.2021 року № 12.04.2021, Павлівська сільська рада листом від 15.04.2021 року № 01- 30/0703 падала відповідь про те, що розробником проекту рішення № 5 від 20.01.2021 року с депутат Павлівської сільської ради Оліференко Євген. Даний проект рішення був внесений до Порядку денного п`ятої позачергової сесії за пропозицією нього ж депутата перед голосуванням за порядок денний, тому проект рішення згідно законодавства не був оприлюднений на офіційному сайті Павлівської сільської ради. В підтвердження зазначеного було надано копію Протоколу № 1 від 20.01.2021 року п`ятої позачергової сесії сільської ради восьмого скликання.
Тобто, при прийнятті оскаржуваного рішення Павлівської сільської ради № 5 від 20.01.2021 року були порушені вимоги абз. 1 ч. 3 ст. 15 Закону України “Про доступ до публічної інформації” щодо оприлюднення проекту оскаржуваного рішення Павлівської сільської ради не пізніш як за 10 робочих днів до дати його розгляду з метою прийняття.
Крім того, при прийнятті оскаржуваного рішення Павлівської сільської ради № 5 від 20.01.2021 року були порушені норми Регламенту Павлівської сільської ради, затвердженого рішенням сільської ради від 24.11.2020 року №8 І сесії VIII скликання.
Так, відповідно до ст. 22 Регламенту Павлівської сільської ради включення питання (проекту рішення) до проекту порядку денного та його винесенню на розгляд пленарного засідання ради передує попередній розгляд цього проекту в постійних комісіях ради до сфери повноважень яких належать ці питання (якщо рішення не процедурне). Питання, які не були попередньо розглянуті відповідними постійними комісіями ради, до порядку денного не включаються та не розглядаються на сесії.
Під час прийняття невідкладних рішень на вимогу Павлівського сільського голови за погодженням не менше половини зареєстрованих на засіданні депутатів засідання відповідної комісії з розгляду внесеного до порядку денного питання може бути проведено під час пленарного засідання.
Але із наданої копії Протоколу № 1 від 20.01.2021 року п`ятої позачергової сесії сільської ради восьмого скликання не вбачається дотримання відповідачем вимог ст. 22 Регламенту Павлівської сільської ради, ані до обгрунтування невідкладності оскаржуваного рішення, ані проведення засідання відповідної комісії з розгляду внесеного до порядку денного питання.
Також, в порушення вимог ст. 24 Регламенту Павлівської сільської ради Вільнянського району Запорізької області проект оскаржуваного рішення Павлівської сільської ради № 5 від 20.01.2021 року не було погоджено у встановленому порядку.
Отже, суд дійшов до висновку, що у спірних правовідносинах відповідач як представницький орган місцевого самоврядування, допустив порушення процедури прийняття оскаржуваного рішення, передбаченої Регламентом Павлівської сільської ради Вільнянського району Запорізької області.
Відповідач перебуваючи у статусі суб`єкта владних повноважень не надав суду доказів щодо дотримання процедури прийняття зазначеного рішення згідно з Законом України “Про місцеве самоврядування” та регламенту Павлівської сільської ради Вільнянського району Запорізької області.
В той же час, суд не розглядає викладені у позовній заяві обгрунтування позовних вимог в частині перевищення наданих Павлівській сільській раді Вільнянського району Запорізької області повноважень, визначених Законом України "Про місцеве самоврядування в Україні", оскільки вказаним доводам вже надана оцінка Запорізьким окружним адміністративним судом у рішенні від 19.04.2021 по справі № 280/1080/21, яке набрало законної сили.
Суд наголошує, що в адміністративному судочинстві діє презумпція неправомірності рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень (стаття 77 КАС України), який зобов`язаний у порядку визначеної процесуальним законом судової процедури довести суду їх правомірність.
Частиною першою статті 2 КАС України встановлено, що завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.
Згідно з частинами першою та другою статті 9 КАС України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості. Суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб`єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.
Оскільки позивач не просив суд визнати рішення Павлівської сільської ради Вільнянського району Запорізької області від 20.01.2021 року №5 повністю протиправним та скасувати його, а суд не вбачає підстав для виходу за межі позоовних вимог, відтак суд визнає протиправним та таким, що підлягає скасуванню частину 2 рішення Павлівської сільської ради Вільнянського району Запорізької області 20.01.2021 року рішення №5 “Щодо ситуації, що склалася внаслідок початку будівельних робіт з розробки каолінового кар`єру та будівництва фабрики ТОВ “БЗК” щодо “доручення виконавчому комітету Павлівської сільської ради звернутися до суду з позовом про заборону діяльності товариства з обмеженою відповідальністю “Біляївський збагачувальний комбінат” на території Павлівської ОТГ”.
Відповідно до частини другої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Перевіривши юридичну та фактичну обґрунтованість доводів сторін, оцінивши докази суб`єкта владних повноважень на підтвердження правомірності своїх дій та докази, надані позивачем, суд доходить висновку, що з наведених у позовній заяві мотивів і підстав, позовній вимоги підлягають задоволенню повністю.
Відповідно до ч.1 ст.139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Відтак, сплачений позивачем судовий збір в сумі 2270,00 грн. підлягає стягненню на його користь за рахунок бюджетних асигнувань Павлівської сільської ради Вільнянського району Запорізької області.
Керуючись ст.ст. 2, 77, 139, 241, 243-246, 255 КАС України, суд, -
ВИРІШИВ:
Позовну заяву Товариства з обмеженою відповідальністю “БІЛЯЇВСЬКИЙ ЗБАГАЧУВАЛЬНИЙ КОМБІНАТ” (70002, Запорізька область, Вільнянський район, м. Вільнянськ, вул. Бочарова, 16, оф. 175, код ЄДРПОУ 34441335) до Павлівської сільської ради Вільнянського району Запорізької області (70005, Запорізька області, Вільнянський район, с. Павлівка, вул. Залізнична, буд.28, код ЄДРПОУ 04353285) про скасування рішення в частині, - задовольнити повністю.
Визнати протиправною та скасувати частину 2 рішення Павлівської сільської ради Вільнянського району Запорізької області 20.01.2021 року рішення №5 “Щодо ситуації, що склалася внаслідок початку будівельних робіт з розробки каолінового кар`єру та будівництва фабрики ТОВ “БЗК” щодо “доручення виконавчому комітету Павлівської сільської ради звернутися до суду з позовом про заборону діяльності товариства з обмеженою відповідальністю “Біляївський збагачувальний комбінат” на території Павлівської ОТГ”.
Стягнути на користь Товариства з обмеженою відповідальністю “БІЛЯЇВСЬКИЙ ЗБАГАЧУВАЛЬНИЙ КОМБІНАТ” за рахунок бюджетних асигнувань Павлівської сільської ради Вільнянського району Запорізької області судовий збір у розмірі 2270 (дві тисячі двісті сімдесят) грн. 00 коп.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення суду може бути оскаржено в апеляційному порядку до Третього апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його (її) проголошення, а якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення в повному обсязі складено та підписано 25.11.2021
Суддя Л.Я. Максименко