
ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
15 листопада 2021 року (16:30)Справа № 280/8315/21 м.ЗапоріжжяЗапорізький окружний адміністративний суд у складі: головуючого судді Калашник Ю.В., розглянув за правилами спрощеного позовного провадження у письмовому провадженні адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління ДПС у Запорізькій області (69107, м. Запоріжжя, пр. Соборний, 166, код ЄДРПОУ ВП: 44118663) про зобов`язання вчити певні дії,
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 (далі – позивач) звернулась до Запорізького окружного адміністративного суду (далі - суд) із позовної заявою до Головного управління ДПС у Запорізькій області (далі - відповідач), в якій просить суд: зобов`язати відповідача здійснити коригування даних в інтегрованій картці платника податків ОСОБА_1 з єдиного соціального внеску, що сплачується фізичними особами підприємцями, у тому числі тими, які обрали спрощену систему оподаткування, та особами які провадять незалежну професійну діяльність (технологічний код 71040000), шляхом виключення самостійно нарахованої недоїмки у розмірі 18276,72 грн. (операцій з нарахування єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування для фізичних осіб-підприємців від 09.02.2018 на суму 8448,00 грн., від 19.04.2018 на суму 2457,18 грн., від 19.07.2018 на суму 2457,18 грн., від 19.10.2018 на суму 2457,18 грн., від 21.01.2019 на суму 2457,18 грн.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що 06 квітня 2021 року (згідно з постановою Третього апеляційного адміністративного суду) набрало законної сили рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 10.11.2020 у справі № 280/5914/20, згідно якої визнано протиправною та скасовано вимогу про сплату боргу (недоїмки) з єдиного внеску від 11.02.2019 №Ф-3761-49 на суму 18276,72 грн. Водночас, Олександрівським відділом податків і зборів з фізичних осіб позивача повідомлено, що на виконання рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 10.11.2020 у справі №80/5914/20 ГУ ДПС відкликано Вимогу від 11.02.2019 №Ф-3761-49, проте зміни до інтегрованої картки платника податків з єдиного соціального внеску ОСОБА_1 за технологічним кодом 71040000 не внесені у зв`язку із тим, що це не передбачено вказаним рішенням суду. Таким чином, відповідачем не було забезпечено своєчасне відображення в ІКП позивача з єдиного внеску достовірних даних щодо стану розрахунків з бюджетом, а саме, не внесено відповідних змін/коригувань до ІКП за технологічним кодом 71040000 щодо зменшення (виключення) нарахування сум єдиного внеску в сумі 18276,72 грн. відповідно до рішення суду у справі №280/5914/20, яким визнано протиправною та скасовано вимогу, а отже визнано протиправним нарахування позивачу єдиного внеску в сумі, зазначеній у вимозі. Таким чином, позивач просить суд зобов`язати відповідача здійснити коригування даних в інтегрованій картці шляхом виключення самостійно нарахованої відповідачем суми ЄСВ.
Ухвалою суду від 14.09.2021 відкрито провадження у справі та призначено справу до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення та виклику учасників справи (у письмовому провадженні).
29.09.2021 до суду від представника відповідача надійшов відзив на позовну заяву (вх. № 56269), в якому зазначає, що з 06.08.2002 по 30.01.2020 ФОП ОСОБА_1 (р.н.о.к.п.п. НОМЕР_1 ) перебувала на обліку у Головному управлінні ДПС у Запорізькій області, Олександрівська ДПІ (Шевченківський район м. Запоріжжя), як фізична особа -підприємець на загальній системі оподаткування. 25.08.2020 до відділу податків і зборів з фізичних осіб Олександрівського управління у м. Запоріжжі ГУ ДПС у Запорізькій області Руденко Н.В. подано заяву № 43448/фоп від 25.08.2020 щодо списання несплачених сум недоїмки, нарахованих платникам єдиного внеску, фізичним особам-підприємцям за період з 01.01.2017 до дня набрання чинності Закону № 592-ІХ, а також штрафів та пені нарахованих на ці суми недоїмки. Відповідно до пункту 9-15 Закону України № 592-ІХ розділ VIII «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України від 08 липня 2010 року № 2464-VI «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування» по ФОП ОСОБА_1 рішенням ГУ ДПС у Запорізькій області від 23.12.2020 №1130 проведено (списання боргу (недоїмки) з єдиного внеску на суму 11017,22 грн. Вимога від 11.02.2019 № 3761-49 погашена, а саме: стягнуто за рахунок Шевченківського відділу державної виконавчої служби у м. Запоріжжі Південно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Дніпро) та зараховано до ІКП платника 27.12.2019 з кодом операції 147 на суму 18276,22 грн. Отже, на теперішній час в ІКП ФОП ОСОБА_1 за технологічним кодом 7104000 заборгованість по єдиному внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування відсутня, а сальдо станом на 23.09.2021 становить «0». Враховуючи вищезазначене, здійснити коригування даних в інтегрованій картці ОСОБА_1 з єдиного соціального внеску (технологічний код 71040000), шляхом виключення самостійно нарахованої недоїмки у розмірі 18276,72 грн. - є неможливим, оскільки така суму вже є зарахована в ІКП платника, а отже заборгованість відсутня. Просить в задоволенні позову відмовити в повному обсязі.
Згідно зі ст. 258 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), суд розглядає справи за правилами спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів із дня відкриття провадження у справі.
Відповідно до ч. 5 ст. 262 КАС України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше.
Згідно з ч. 4 ст. 243 КАС України, судове рішення, постановлене у письмовому провадженні, повинно бути складено у повному обсязі не пізніше закінчення встановлених цим Кодексом строків розгляду відповідної справи, заяви або клопотання.
Згідно з ч. 4 ст. 229 КАС України, у разі неявки у судове засідання всіх учасників справи або якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Таким чином, суд визнав за доцільне вирішити справу за наявними в ній матеріалами, в порядку письмового провадження.
Суд, оцінивши повідомлені обставини та наявні у справі докази у їх сукупності, встановив наявність достатніх підстав для прийняття законного та обґрунтованого рішення у справі.
Розглянувши матеріали справи, судом встановлені наступні обставини.
Так, судом встановлено, що рішенням Запорізького окружного адміністративного суду від 10.11.2020 у справі № 280/6914/20, яке набрало законної сили 06.04.2021 позовні вимоги ОСОБА_1 задоволено, зокрема: визнано протиправною та скасовано вимогу Головного управління ДФС у Запорізькій області про сплату боргу (недоїмки) №Ф-3761-49 від 11.02.2019.
17.05.2020 позивач звернувся із заявою про повернення безпідставно стягнутих сум єдиного внеску.
Листом ГУ ДПС у Запорізькій області від 27.08.2021 № 52004/6/08-01-24-05 позивача повідомлено, що відповідно до пункту 9-15 Закону України № 592-ІХ розділ VIII «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України від 08 липня 2010 року № 2464-VI «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування» по ФОП ОСОБА_1 рішенням ГУ ДПС у Запорізькій області від 23.12.2020 №1130 проведено (списання боргу (недоїмки) з єдиного внеску на суму 11017,22 грн. Рішенням Запорізького окружного адміністративного суду від 10.11.2020 у справі № 280/5914/20 не передбачено змін в ІКП з єдиного соціального внеску ОСОБА_1 за технологічним кодом 71040000. На виконання зазначеного рішення вимогу від 11.02.2019 №3761-49 відкликано. Виходячи з наведеного вище, повідомлено про неможливість повернути стягнуті в межах виконавчого провадження кошти у зв`язку з відсутністю в інтегрованій картці платника надміру сплачених сум єдиного внеску. Стягнуті кошти в межах виконавчого провадження на суму 18276,22 гри. зараховані в погашення щоквартальних нарахувань по єдиному внеску. Отже, на теперішній час в ІКП ФОП ОСОБА_1 за технологічним кодом 7104000 заборгованість по єдиному внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування відсутня, а сальдо станом на 01.07.2021 становить «0».
Оскільки, відповідач не провів жодних коригувань в КОР, у зв`язку із скасуванням вимоги про сплату боргу (недоїмки) вимога від 11.02.2019 № 3761-49, позивач звернувся до суду із вказаним позовом.
Всебічно і повно з`ясувавши фактичні обставини справи, на яких ґрунтується позов, дослідивши надані позивачем та відповідачем докази, суд приходить до наступних висновків.
Згідно із ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Правила ведення в податкових органах оперативного обліку податків, зборів, платежів та єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування (далі - єдиний внесок) визначені Порядком ведення податковими органами оперативного обліку податків, зборів, платежів та єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, затвердженим Наказом Міністерства фінансів України від 12 січня 2021 року №5 (зареєстровано в Міністерстві юстиції України 15 березня 2021 р. за № 321/35943, дата набрання чинності 05.04.2021), далі - Порядок.
Відповідно до п.3 Розділу 1 Порядку, оперативний облік платежів здійснюється податковими органами в інформаційній системі.
Метою ведення оперативного обліку і складання звітності податкових органів є забезпечення користувачів повною, достовірною та неупередженою інформацією щодо стану розрахунків платників з бюджетами та фондами загальнообов`язкового державного соціального і пенсійного страхування для прийняття оптимальних управлінських рішень.
Оперативний облік та звітність податкових органів ґрунтується на таких принципах:
нарахування - показники фіксуються в оперативному обліку згідно з правилами оподаткування, установленими Кодексом та іншими законодавчими актами з питань податкового законодавства;
превалювання сутності над формою - законність відображення облікових операцій та відповідність їх сутності;
повне висвітлення - звітність податкових органів мас містити інформацію, яка всебічно характеризує стан розрахунків платників податків з бюджетами та фондами загальнообов`язкового державного соціального і пенсійного страхування;
безперервність - виконання повноважень та функцій податкових органів здійснюється виходячи з припущення, що їх діяльність буде тривати і надалі:
єдиний грошовий вимірник - вимірювання та узагальнення всіх показників в інформаційній системі та звітності податкових органів в єдиній грошовій одиниці.
Для забезпечення достовірності відображення облікових показників в ІКП структурними підрозділами за напрямами роботи здійснюється попередній та загальний контроль у терміни, встановлені цим Порядком.
Загальний контроль, відповідно до п.2 розділу І Порядку, це процес контролю, що забезпечує досягнення достовірності відображення облікових показників в інтегрованій картці платника податків.
Як визначено у п. 1 підрозділу 1 Розділу II Порядку, з метою обліку нарахованих і сплачених, повернутих та відшкодованих сум платежів територіальними органами ДПС відкриваються інтегровані картки платника податків (далі - ІКП) за кожним платником та кожним видом платежу, які мають сплачуватися такими платниками на рахунки, відкриті в розрізі адміністративно-територіальних одиниць. ІКП містить інформацію про облікові операції та облікові показники, які характеризують стан розрахунків платника з бюджетами та фондами загальнообов`язкового державного соціального і пенсійного страхування за відповідним видом платежу та відповідною адміністративно-територіальною одиницею. Під час проведення облікової операції в ІКП зазначається дата запису операції, зміст операції та/або документ, на підставі якого здійснюється запис.
Під обліковою операцією у п.2 розділу І Порядку розуміється дія в ІКП, яка призводить до змін облікових показників (показників в ІКП, які породжуються у процесі перетворення у підсистемах інформаційної системи первинних показників).
Первинні показники, згідно п.2 розділу І Порядку, це показники, що містяться у первинних документах та є визначальними для характеристики процесів адміністрування платежів, контроль за справлянням яких покладено на податкові органи.
При цьому до первинних документів відповідно до того ж пункту Порядку віднесені документи, що складені платниками та/або податковими органами, отримані від інших органів влади згідно з чинним законодавством, в тому числі: податкові декларації, уточнюючі розрахунки, податкові повідомлення-рішення, рішення податкового органу, вимоги про сплату боргу (недоїмки) з єдиного внеску, судові рішення, рішення про розстрочення (відстрочення) грошових зобов`язань (податкового боргу), інформація Казначейства про надходження податків і зборів та єдиного внеску тощо.
Як було встановлено судом у рішенні Запорізького окружного адміністративного суду від 10.11.2020 у справі №280/5914/20, нарахування єдиного внеску в ІКП фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 станом на дату формування вимоги (11.02.2019) в загальній сумі 18276,72 грн. були проведені автоматично, відповідно до програмного забезпечення, розробленого на підставі діючого чинного законодавства, та відображені наступними операціями:
09.02.2018 - у сумі 8448,00 грн. (за 2017 рік, з розрахунку: мінімальна заробітна плата 2017 року 3200 грн. х 22% = 704 грн в місяць);
19.04.2018 - в сумі 2457,18 грн. (за 1 квартал 2018 року, з розрахунку: мінімальна заробітна плата 2018 року 3723 грн. х 22% = 819,06 грн. в місяць х 3 міс.);
19.07.2018 - 2457,18 грн. (за 2 квартал 2018 року з розрахунку: мінімальна заробітна плата 2018 року 3723 грн. х 22% = 819,06 грн. в місяць х 3 міс.)
19.10.2018 - 2457,18 грн. (за 3 квартал 2018 року, з розрахунку: мінімальна заробітна плата 2018 року 3723 грн. х 22% = 819,06 грн. в місяць х 3 міс.);
21.01.2019 - 2457,18 грн. (за 4 квартал 2018 року по строку з розрахунку: мінімальна заробітна плата 2018 року 3723 грн. х 22% = 819,06 грн. в місяць х 3 міс.).
Відповідно до п.1 підрозділу 4 «Відображення в інформаційній системі результатів адміністративного та/або судового оскарження донарахованих сум з відповідним перенесенням до ІКП» Розділу V Порядку працівники підрозділів адміністративного/судового оскарження податкового органу, до компетенції яких належать розгляд скарг під час проведення процедури адміністративного оскарження або супроводження справ у судах, під час проведення процедури судового оскарження прийнятих податкових повідомлень-рішень / рішень / вимог та/або рішень щодо єдиного внеску, в установленому порядку відповідно до вимог регламентів використання відповідних інформаційних систем вносять дані до інформаційних систем, які забезпечують відображення результатів адміністративного та/або судового оскарження, у день отримання чи складання відповідних документів або отримання інформації з подальшим збереженням даних та встановленням зв`язків записів зазначених інформаційних систем із записами підсистеми, що відображає результати контрольно-перевірочної роботи.
Відображенню в інформаційній системі підлягають матеріали, які зареєстровані в інформаційних системах, що забезпечують відображення результатів адміністративного та/або судового оскарження, та мають безпосередній зв`язок з матеріалами, внесеними до підсистеми, що забезпечує відображення результатів контрольно-перевірочної роботи в ході виконання її функцій.
Такими матеріалами, зокрема, є рішення суду, прийняте по суті.
Як визначено у пп.4 п.2 підрозділу 4 розділу V Порядку залежно від інформації, яка завантажена в інформаційну систему з інформаційних систем, які забезпечують відображення результатів адміністративного та/або судового оскарження, в підсистемі, що забезпечує відображення результатів контрольно-перевірочної роботи, одночасно змінюється статус податкових повідомлень-рішень / рішень / вимог та/або рішень щодо єдиного внеску та в ІКП відображається така інформація щодо оскарження донарахованих сум та прийнятих рішень відповідними органами, як інформація з рішення суду, прийнятого по суті. Статус податкових повідомлень-рішень / рішень / вимог та/або рішень щодо єдиного внеску змінюється відповідно до суті рішення (постанови) («Скасовується в судовому порядку» / «Вручено, судовий розгляд»),
У разі якщо за результатами судового оскарження донарахована/зменшена сума з урахуванням її складових (платіж, санкція, пеня) у повному обсязі скасовується (статус податкових повідомлень-рішень / рішень / вимог та/або рішень щодо єдиного внеску в підсистемі, що забезпечує відображення результатів контрольно-перевірочної роботи, змінюється на «Скасовується в судовому порядку»), то в ІКП відображення облікових показників (операцій) щодо донарахування/зменшення суми не проводиться.
Інформація, внесена та збережена працівниками підрозділів адміністративного/судового оскарження до інформаційної системи податкових органів, яка забезпечує відображення результатів судового оскарження, та інформаційної системи податкових органів, яка забезпечує відображення результатів адміністративного оскарження, щоденно автоматично відображається в реєстрі «Апеляційне та судове оскарження» підсистеми, що забезпечує відображення результатів контрольно-перевірочної роботи.
Працівники підрозділів, які проводять контрольно-перевірочні заходи, щоденно опрацьовують інформацію, завантажену в підсистему, що забезпечує відображення результатів контрольно-перевірочної роботи з інформаційних систем, які забезпечують відображення результатів адміністративного та/або судового оскаржень.
Аналіз зазначених положень Порядку свідчить, що відображення контролюючим органом в інтегрованій картці платника податків відомостей щодо своєчасного нарахування та сплати податкових зобов`язань створює наявність матеріально - правового інтересу, щоб дані інтегрованих карток правильно відображали фактичний стан розрахунків з бюджетом, відповідно належним способом захисту порушеного права позивача є вимога про зобов`язання відповідача здійснити дії з відображення/коригування у інтегрованій картці позивача дійсного стану зобов`язань перед бюджетом.
Аналогічна правова позиція викладена у постанові Верховного Суду від 26.02.2019 у справі №805/4374/15-а.
При цьому, суд зазначає, що саме у разі скасування вимоги про сплату боргу, контролюючий орган повинен вчинити дії щодо відображення/коригування в інтегрованій картці позивача дійсного стану зобов`язань перед бюджетом.
Як вже встановлено судом, рішенням Запорізького окружного адміністративного суду від 10.11.2020 у справі № 280/5914/20, яке набрало законної сили 06.04.2021 визнано протиправною та скасовано вимогу про сплату боргу (недоїмки) від 11.02.2019 №Ф-3761-49 зі сплати єдиного внеску на суму 18276,72 грн.
Відповідно до ч. 4 ст. 78 КАС України обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.
Відповідно до ч. ч. 1, 2 ст. 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
З огляду на викладене вище, позовні вимоги позивача є обґрунтованими і підлягають задоволенню. Доводи відповідача не приймаються судом до уваги виходячи з вище зазначеного.
Суд вирішує питання щодо судових витрат у рішенні, постанові або ухвалі (частина 1 статті 143 КАС України). Суд вважає за необхідне стягнути на користь позивача документально підтверджені судові витрати по сплаті судового збору у розмірі 908,00 грн. за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.
Керуючись ст.ст.9, 139, 243-246 КАС України, суд,
ВИРІШИВ:
Позовні вимоги ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління ДПС у Запорізькій області (69107, м. Запоріжжя, пр. Соборний, 166, код ЄДРПОУ ВП: 44118663) про зобов`язання вчити певні дії, - задовольнити.
Зобов`язати Головне управління ДПС у Запорізькій області здійснити коригування даних в інтегрованій картці платника податків ОСОБА_1 з єдиного соціального внеску, що сплачується фізичними особами підприємцями, у тому числі тими, які обрали спрощену систему оподаткування, та особами які провадять незалежну професійну діяльність (технологічний код 71040000), шляхом виключення самостійно нарахованої недоїмки у розмірі 18276,72 грн. (операцій з нарахування єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування для фізичних осіб-підприємців від 09.02.2018 на суму 8448,00 грн., від 19.04.2018 на суму 2457,18 грн., від 19.07.2018 на суму 2457,18 грн., від 19.10.2018 на суму 2457,18 грн., від 21.01.2019 на суму 2457,18 грн.).
Стягнути на користь ОСОБА_1 за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС у Запорізькій області судові витрати зі сплати судового збору у розмірі 908,00 грн. (дев`ятсот вісім гривень).
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення суду може бути оскаржено в апеляційному порядку до Третього апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його (її) проголошення, а якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення у повному обсязі складено та підписано 15.11.2021.
Суддя Ю.В. Калашник