
ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
24 листопада 2021 року Справа № 280/7210/21 м.ЗапоріжжяЗапорізький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Сацького Р.В., розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу
за позовом: ОСОБА_1
до – Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області
до - Головне управління Пенсійного фонду України в Полтавській області
про скасування рішення та зобов`язання вчинити дії,-
ВСТАНОВИВ:
13.08.2021 засобами системи «Електронний суд» до Запорізького окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 (далі - позивач) до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (далі – відповідач), в якій позивач просить суд:
- скасувати рішення № 519 від 26.07.2021 відділу перерахунків пенсій № 3 управління пенсійного забезпечення Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області;
- зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Полтавській області (36014, м. Полтава, вул. Соборності, буд. 66, код ЄДРПОУ: 13967927) перерахувати ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) пенсію по інвалідності відповідно до положень статті 8 Закону України “Про підвищення престижності шахтарської праці” та ст. 24 Закону України “Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування” у розмірі 80% його заробітної плати (доходу), визначеної відповідно до ст. 40 Закону України “Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування” з якої обчислюється пенсія, але не менше як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність.
В обґрунтування позовних вимог зазначено, що в липні 2021 року на веб-портал Пенсійного Фонду України позивач подав заяву про перерахунок пенсії, відповідно до ст. 24 Закону України « Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» та ст. 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» пенсію. 26.07.2021 відповідачем було прийнято рішення № 519, яким було відмовлено в перерахунку пенсії внаслідок недоцільності проведення перерахунку (зменшення розміру пенсії).Вказане стало підставою для звернення до суду з даним адміністративним позовом. Просить задовольнити позовні вимоги.
Ухвалою суду від 18.08.2021 у задоволенні заяви ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 , адреса для листування: АДРЕСА_3 , іпн НОМЕР_1 ) про відстрочення від сплати судового збору - відмовлено.
Ухвалою від 15.09.2021 відкрито спрощене позовне провадження в адміністративній справі без виклику (повідомлення) сторін в адміністративній справі № 280/7210/21. Відповідачу запропоновано у 15-денний строк з дня отримання ухвали надати відзив на позовну заяву.
01.10.2021 від представника відповідача через канцелярію суду (вх. №56631) надійшов відзив на позовну заяву, в якому відповідач зазначає, що доводи наведені в позовній заяві є безпідставними і не підлягають задоволенню. Як зазначив відповідач, позивач не погоджується із нібито відмовою відповідача у перерахунку пенсії по інвалідності відповідно до положень ст. 8 Закону України "Про підвищення престижності шахтарської праці" та ст. 24 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", яка викладена у рішенні Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області № 519 від 26.07.2021, надісланого листом Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області № 0800-0211 - 8/54289 від 11.08.2021. При цьому при зверненні до ПФУ позивачем не надавалась заява встановленої форми про перерахунок пенсії, зокрема про переведення з пенсії по інвалідності на пенсію, призначену відповідно до положень ст. 8 Закону України "Про підвищення престижності шахтарської праці" та ст. 24 Закону 1058. Просить відмовити у задоволенні позовних вимог.
06.10.2021 від представника позивача надійшла відповідь на відзив.
13.10.2022 від представника відповідача через канцелярію суду (вх. №59067) подані заперечення на відповідь на відзив.
19.10.2021 від представника позивача надійшла заява про зміну предмету позову.
З цього приводу суд зазначає.
Відповідно до частини першої статті 47 Кодексу адміністративного судочинства України крім прав та обов`язків, визначених у статті 44 цього Кодексу, позивач має право на будь-якій стадії судового процесу відмовитися від позову. Позивач має право змінити предмет або підстави позову, збільшити або зменшити розмір позовних вимог шляхом подання письмової заяви до закінчення підготовчого засідання або не пізніше ніж за п`ять днів до першого судового засідання, якщо справа розглядається в порядку спрощеного позовного провадження.
Згідно частиною 3 статті 44 Кодексу адміністративного судочинства України особи, які беруть участь у справі, мають право подавати заяви та клопотання, надавати пояснення суду, наводити свої доводи, міркування щодо питань, які виникають під час судового розгляду, і заперечення проти заяв, клопотань, доводів і міркувань інших осіб.
Зміна предмета або підстав позову при новому розгляді справи допускається в строки, встановлені частиною першою цієї статті, лише у випадку, якщо це необхідно для захисту прав позивача у зв`язку із зміною фактичних обставин справи, що сталася після закінчення підготовчого засідання, або, якщо справа розглядалася за правилами спрощеного позовного провадження - початку першого судового засідання при первісному розгляді справи (ч. 3 ст. 47 КАС України).
Статтею 258 КАС України передбачено, що суд розглядає справи за правилами спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів із дня відкриття провадження у справі.
Розгляд справи по суті за правилами спрощеного позовного провадження починається з відкриття першого судового засідання. Якщо судове засідання не проводиться, розгляд справи по суті розпочинається через тридцять днів, а у випадках, визначених статтею 263 цього Кодексу, - через п`ятнадцять днів з дня відкриття провадження у справі (ч. 2 ст. 262 КАС України).
Суд зазначає, що провадження по справі було відкрито 15.09.2021, уточнений позов поданий 19.10.2021, тобто після спливу 30 днів, з дня відкриття провадження.
За таких осбавин, суд не приймає уточнений позов до розгляду.
Ухвалою суду від 01.11.2021 залучено співвідповідача по справі - Головне управління ПФУ у Полтавській області.
23.11.2021 від Головне управління Пенсійного фонду України в Полтавській області надійшов відзив на позовну заяву. У відзиві зазначено, що проводити розрахунок пенсії по інвалідності внаслідок трудового каліцтва відповідно до положень статті 24 Закону № 1058 та статті 8 Закону України "Про підвищення престижності шахтарської праці" немає підстав у зв`язку з відсутністю необхідного пільгового стажу роботи, підтвердженого в установленому законодавством порядку. Щодо позовної вимоги про проведення перерахунку пенсії за віком з 21.07.2021 то вона не підлягає задоволенню, оскільки з заявою про перехід з пенсії по інвалідності на пенсію за віком Позивач звернувся 06.10.2021, про що він сам зазначає в позовній заяві. Враховуючи вищевикладене, Відповідач вважає, що діяв на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, тому позовні вимоги Позивача є безпідставними та такими, що не підлягають задоволенню.
Статтею 258 КАС України передбачено, що суд розглядає справи за правилами спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів із дня відкриття провадження у справі.
Відповідно до п. 10 ч.1 ст. 4 КАС України, письмове провадження - розгляд і вирішення адміністративної справи або окремого процесуального питання в суді першої, апеляційної чи касаційної інстанції без повідомлення та (або) виклику учасників справи та проведення судового засідання на підставі матеріалів справи у випадках, встановлених цим Кодексом.
За таких обставин, суд дійшов висновку про наявність підстав для розгляду справи в порядку письмового провадження, фіксація судового засідання за допомогою технічного засобу, відповідно до ч. 4 ст. 229 КАС України не здійснювалось.
Суд, розглянувши матеріали та з`ясувавши всі обставини адміністративної справи, які мають юридичне значення для розгляду та вирішення спору по суті, дослідивши наявні у справі докази у їх сукупності, встановив наступне.
Згідно з актом розслідування нещасного випадку який виник 25 вересня 2007 року, актом № 121 про нещасний випадок, пов`язаний з виробництвом, ОСОБА_1 перебуваючи на роботі гірничого очисного забою 25 вересня 2007 року став потерпілим внаслідок нещасного випадку на шахті «Комсомолець Донбасу». Внаслідок даного випадку, з 21.01.2018 ОСОБА_1 став інвалідом II групи, що підтверджується призначенням з 21.01.2008 пенсії по інвалідності та довідкою до акта огляду МСЕК серія 10 ААБ № 280599 (наявна в матеріалах пенсійної справи). Станом на сьогоднішній день, ОСОБА_1 є інвалідом III групи, що підтверджується довідкою до акта огляду МСЕК серія 12 ААВ № 075373.
У зв`язку з переїздом позивач з 01.10.2020 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Запорізькій області як внутрішньо переміщена особа згідно ст.1 Закону України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб» від 20.10.2014 №1706-VII на підставі заяви про запит пенсійної справи з іншого району та довідки від 10.03.2020 № 2306-5000276512/26882 про взяття на обпік внутрішньо переміщеної особи та отримує пенсію по інвалідності з 29.02.2008, призначену на підставі п. 3 ст. 30 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 №1058-ІУ в розмірі 50 відсотків пенсії за віком, обчисленої відповідно до статей 27 і 28 цього Закону.
Згідно трудової книжки, серії НОМЕР_2 , позивач працював на наступних роботах:
1) 3 24.12.1993 по 31.01.1994 - прийнятий учнем гірничого поверхні;
2) 3 01.02.1994 по 17.01.1995 - переведений учнем гірничого поверхні;
3) 3 18.01.1995 по 27.02.1995 - переведений учнем гірничого підземного з повним робочим днем під землею;
4) 3 06.03.1995 по 28.05.1995 - прийнятий учнем гірничого з повним робочим днем під землею;
5) 3 07.06.1995 по 24.11.1996 - служба в Радянській Армії;
6) 3 21.01.1997 по 07.05.1997 - прийнятий гірничим підземним з повним робочим днем під землею;
7) 3 08.05.1997 по 13.07.1997 - переведений учнем гірничого підземного очисного забою з повним робочим днем під землею;
8) 3 14.07.1997 по 17.09.1997 - переведений гірничим очисного забою підземним з повним робочим днем під землею;
9) 3 16.10.1997 по 07.04.1999 - переведений гірничим очисного забою підземним з повним робочим днем під землею;
10) 3 11.05.1999 по 28.10.2000 - прийнятий гірничим очисного забою підземним з повним робочим днем під землею;
11) 3 13.11.2000 по 10.02.2002 - прийнятий гірничим очисного забою підземним;
12) 3 27.02.2002 по 27.11.2002 - прийнятий гірничим очисного забою з повним робочим днем під землею;
13) 3 20.03.2003 по 21.08.2005 - прийнятий гірничим очисного забою з повним робочим днем під землею;
14) 3 15.05.2006 по 06.11.2006 - прийнятий гірничим очисного забою підземним з повним робочим днем в шахті;
15) 3 07.11.2006 по 04.02.2008 - прийнятий гірничим очисного забою підземним з повним робочим днем під землею;
16) 3 05.02.2008 по 03.04.2008 - прийнятий учнем електрослюсаря чергового по ремонту обладнання на збагачувальну установку.
Відповідно до матеріалів електронної пенсійної справи страховий стаж (повний) складає 47 років 2 місяці 13 днів та складається;
- страховий стаж до 01.01.2004 - складає 9 років 3 місяці 1 день;
- додатковий стаж за Списком № 1 складає - 9 років 0 місяців 0 днів;
- страховий стаж після 01.01.2004 складає 3 роки 5 місяців 29 днів;
- додатковий стаж - складає 25 років 5 місяців 13 днів;
- в тому числі: робота за Списком №1 складає 20 років 2 місяці 1 день.
Розмір страхового стажу не є спірними.
21.07.2021 позивач звернувся із заявою про зміну виду розрахунку через вебпортал .електронних послуг Пенсійного фонду України (абз.8 ст. 2 ст. 33 Закону 1058).
Рішенням відповідача від 26.07.2021 №519 відмовлено в перерахунку пенсії, зміна виду розрахунку, в зв`язку з недоцільністю проведення перерахунку (зменшення розміру пенсії).
Позивач вважає, що розмір його пенсії повинен був перерахований відповідно до ст. 8 Закону України «Про престижність шахтарської праці», ст. 28 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", з липня 2021 року згідно Закону України «Про державний бюджет на 2021 рік», у зв`язку із чим звернувся до суду з даним позовом.
Надаючи правову оцінку встановленим обставинам справи, суд дійшов наступних висновків.
Згідно з частиною другої статті 3 Конституції України, права і свободи людини та їх гарантії визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Держава відповідає перед людиною за свою діяльність. Утвердження і забезпечення прав і свобод людини є головним обов`язком держави.
Відповідно до частини 1 статті 46 Конституції України, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
За змістом ч. 1 ст. 9 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" № 1058-IV (далі - Закон № 1058-IV), за рахунок коштів Пенсійного фонду України в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати: пенсія за віком; пенсія по інвалідності внаслідок загального захворювання (у тому числі каліцтва, не пов`язаного з роботою, інвалідності з дитинства); пенсія у зв`язку з втратою годувальника.
При цьому положеннями ч. 1 ст. 10 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" особі, яка має одночасно право на різні види пенсії (за віком, по інвалідності, у зв`язку з втратою годувальника), призначається один із цих видів пенсії за її вибором.
Закон України № 1058-IV визначає принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов`язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, передбачених цим Законом, а також регулює порядок формування Накопичувального пенсійного фонду та фінансування за рахунок його коштів видатків на оплату договорів страхування довічних пенсій або одноразових виплат застрахованим особам, членам їхніх сімей та іншим особам, передбаченим цим Законом.
Приписами пункту 1 частини 1 статті 8 Закону України № 1058-IV встановлено: громадяни України, які застраховані згідно із цим Законом та досягли встановленого цим Законом пенсійного віку чи визнані особами з інвалідністю в установленому законодавством порядку і мають необхідний для призначення відповідного виду пенсії страховий стаж, а в разі смерті цих осіб - члени їхніх сімей, зазначені у статті 36 цього Закону, та інші особи, передбачені цим Законом.
Вимоги абзацу 1 частини 1 статті 24 Закону України № 1058-IV передбачають, що пенсія за віком призначається з дня, що настає за днем досягнення пенсійного віку, якщо звернення за пенсією відбулося не пізніше трьох місяців з дня досягнення особою пенсійного віку.
Страховий стаж обчислюється територіальними органами Пенсійного фонду відповідно до вимог цього Закону за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку, а за періоди до впровадження системи персоніфікованого обліку - на підставі документів та в порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності цим Законом.
Статтею 1 Закону України від 02.09.2008 № 345-VI «Про підвищення престижності шахтарської праці» (далі - Закон № 345), дія цього Закону поширюється на працівників, які видобувають вугілля, залізну руду, руди кольорових і рідкісних металів, марганцеві, уранові, магнієві (солі калієво-магнієві та солі магнієві) та озокеритні руди, працівників шахтобудівних підприємств, які зайняті на підземних роботах повний робочий день, та працівників державних воєнізованих аварійно-рятувальних служб (формувань) у вугільній промисловості - за Списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, зайнятість в яких повний робочий день дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженим Кабінетом Міністрів України (далі - шахтарі), та членів їх сімей.
За унормуванням приписів статті 8 Закону № 345, мінімальний розмір пенсії шахтарям, які відпрацювали на підземних роботах не менш як 15 років для чоловіків та 7,5 років для жінок за Списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, встановлюється незалежно від місця останньої роботи, у розмірі 80 відсотків його заробітної плати (доходу), визначеної відповідно до статті 40 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", з якої обчислюється пенсія, але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність. Для обчислення розміру пенсій за віком за кожний повний рік стажу роботи на підземних роботах до страхового стажу додатково зараховується по одному року.
Змість абз. 3 ч. 1 ст. 28 Закону №1058-IV визначає, що мінімальний розмір пенсії особам, на яких поширюється дія Закону України "Про підвищення престижності шахтарської праці", та працівникам, зайнятим повний робочий день під землею обслуговуванням зазначених осіб, які відпрацювали на підземних роботах не менш як 15 років для чоловіків та 7,5 року для жінок за Списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, встановлюється незалежно від місця останньої роботи у розмірі 80 відсотків заробітної плати (доходу) застрахованої особи, визначеної відповідно до статті 40 цього Закону, з якої обчислюється пенсія, але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність.
Згідно зі ст. 44 Закону №1058 заява про призначення (перерахунок) пенсії та необхідні документи подаються до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженій особі в порядку, визначеному правлінням Пенсійного фонду за погодженням із центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, особисто або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально.
Питання щодо подання та оформлення документів для призначення пенсій урегульовано Порядком № 22-1.
Відповідно до пункту 1.1 Порядку № 22-1 в редакції, що діяла на час виникнення спірних правовідносин, заява про призначення, перерахунок пенсії, поновлення, переведення з одного виду пенсії на інший (Заява про призначення/перерахунок пенсії подається заявником до територіального органу Пенсійного фонду України через структурний підрозділ, який здійснює прийом та обслуговування осіб. Заява про призначення, перерахунок пенсії, переведення з одного виду пенсії на інший, припинення перерахування пенсії на поточний рахунок пенсіонера в банку та отримання пенсії за місцем фактичного проживання, виплату частини пенсії на непрацездатних членів сім`ї особи, яка перебуває на повному державному утриманні, переведення виплати пенсії за новим місцем проживання, працевлаштування (звільнення), початок (припинення) діяльності, пов`язаної з отриманням доходу, що є базою нарахування єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, виплату недоотриманої пенсії у зв`язку зі смертю пенсіонера .може подаватись заявником разом зі сканованими копіями документів, які відповідають оригіналам документів та придатні для сприйняття їх змісту (мають містити чітке зображення повного складу тексту документа та його реквізитів), через вебпортал електронних послуг Пенсійного фонду України (далі - вебпортал) з використанням кваліфікованого електронного підпису або електронної системи ВапкГО відповідно до Положення про організацію прийому та обслуговування осіб, які звертаються до органів Пенсійного фонду України, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 30 липня 2015 року № 13-1, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 18 серпня 2015 року за № 991/27436.
Згідно пункту 4.1. Порядку 22-1 заяви, що подаються особами відповідно до цього Порядку, реєструються в електронному журналі звернень органу, що призначає пенсію. Заяви про перерахунок пенсії, поновлення виплати раніше призначеної пенсії, переведення з одного виду пенсії на інший, припинення перерахування пенсії на поточний рахунок пенсіонера в банку та отримання пенсії за місцем фактичного проживання, продовження виплати пенсії за довіреністю, виплату частини пенсії на непрацездатних членів сім`ї особи, яка перебуває на повному державному утриманні, виплату пенсії за шість місяців наперед у зв`язку з виїздом на постійне місце проживання за кордон, переведення виплати пенсії за новим місцем проживання, виплату недоотриманої пенсії у зв`язку зі смертю пенсіонера, працевлаштування (звільнення), початок (припинення) діяльності, пов`язаної з отриманням доходу, що є базою нарахування єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування приймаються органом, що призначає пенсію, за наявності в особи всіх необхідних документів.
Пунктом 4.2 Порядку № 22-1 встановлено, що при прийманні документів працівник сервісного центру:
- ідентифікує заявника (його представника);
- надає інформацію щодо умов та порядку призначення (перерахунку) пенсії;
- реєструє заяву, перевіряє зміст і належне оформлення наданих документів, відповідність викладених у них відомостей про особу даним паспорта;
- уточнює інформацію про факт роботи (навчання, служби, підприємницької діяльності) і про інші періоди діяльності до 01.01.2004, що можуть бути зараховані до страхового стажу. У разі необхідності роз`яснює порядок підтвердження страхового стажу, повідомляє про право особи на здійснення доплати до мінімального страхового внеску відповідно до частини третьої статті 24 Закону, та/або на добровільну участь у системі загальнообов`язкового пенсійного страхування;
- з`ясовує наявність у заявника особливого (особливих) статусу (статусів), особливих заслуг, інших обставин, які можуть бути підставою для встановлення підвищень, надбавок, доплат;
- повідомляє про необхідність дооформлення документів або надання додаткових документів у тримісячний строк з дня подання заяви про призначення пенсії, у разі неналежного оформлення поданих документів або відсутності необхідних документів;
- сканує документи;
- на створені електронні копії накладає кваліфікований електронний підпис;
- надсилає запити про витребування з відповідних інформаційних систем необхідних відомостей, передбачених пунктом 2.28 розділу II цього Порядку;
- повідомляє про можливості подавати заяви через вебпортал;
- видає особі або посадовій особі розписку із зазначенням дати прийняття заяви, переліку одержаних і відсутніх документів, строку подання додаткових документів для призначення пенсії та пам`ятку пенсіонеру (додаток 6). Скановані розписка та пам`ятка пенсіонеру зберігаються в електронній пенсійній справі;
- повідомляє особу, у вибраний нею спосіб, про відсутність відомостей або/та наявність розбіжностей у відповідних інформаційних системах та строки подання необхідних документів для призначення пенсії, не пізніше двох робочих днів після отримання відповіді органу, який веде відповідний інформаційний реєстр.
Після реєстрації заяви та сканування копій документів засобами програмного забезпечення за принципом екстериторіальності визначається структурний підрозділ органу, що призначає пенсію, який формує атрибути сканованих документів (із зазначенням часу їх створення), електронну пенсійну справу.
За вимогами п. 4.3 Порядку № 22-1 створення та обробка документів здійснюється із накладенням кваліфікованого електронного підпису працівників, відповідальних за здійснення операцій.
Рішення за результатами розгляду заяви підписується керівником органу, що призначає „пенсію (іншою посадовою особою, визначеною відповідно до наказу керівника органу, що призначає пенсію, щодо розподілу обов`язків), та зберігається в електронній пенсійній справі особи.
Рішення за результатами розгляду заяви та поданих документів органом, що призначає пенсію, приймається не пізніше 10 днів після надходження заяви.
Підставою для вчинення дій, спрямованих на призначення пенсії, як це має місце в розглядуваному випадку, є відповідна заява особи та додані до неї необхідні документи, подані до уповноваженого органу ПФУ в установленому порядку.
Як зазначено вище, позивач не погоджується із відмовою відповідача у перерахунку пенсії по інвалідності відповідно до положень ст. 8 Закону України "Про підвищення престижності шахтарської праці" та ст. 24 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", яка викладена у рішенні Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області № 519 від 26.07.2021, надісланого листом Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області № 0800-0211-8/54289 від 11.08.2021.
Як встановлено судом та підтверджено матеріалами справи, 21.07.2021 позивач звернувся із заявою про зміну виду розрахунку через вебпортал електронних послуг Пенсійного фонду України (абз.8 ст. 2 ст. 33 Закону 1058).Зазначене підтверджується наявним в матеріалах справи заявою.
Згідно протоколу перерахунку пенсії вбачається, що у випадку зміни виду розрахунку, її розмір буде зменшений.
При цьому, при зверненні до ПФУ позивачем не надавалась заява встановленої форми про перерахунок пенсії, зокрема про переведення з пенсії по інвалідності на пенсію, призначену відповідно до положень ст. 8 Закону України "Про підвищення престижності шахтарської праці" та ст. 24 Закону 1058.
Згідно з ч. 1 ст. 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.
Частиною третьою статті 2 КАС України передбачено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
В даній адміністративній справі, позивач звертався до відповідача з питання "зміни виду розрахунку", тому відповідачем не приймалось рішення про відмову у перерахунку пенсії або переведенні на інший вид пенсії, тобто, відсутні підстави вважати про порушення відповідачем прав позивача з цього питання.
Тобто відмовлено позивачу у зміні виду розрахунку, що є недоцільним, так як призводить до зменшення розміру пенсії, проте такі підстави не оскаржуються позивачем та не є предметом розгляду даної справи.
Відповідно, відсутнє порушене права позивача, яке підлягає захисту в порядку адміністративного судочинства, що обумовлює висновок про передчасне звернення позивача до суду із цим позовом та про відсутність підстав для задоволення позову.
Аналогічний правовий висновок міститься в постанові Верховного суду України № 2-а- 4639/11/2414 від 06.12.2016.
Згідно з ч.1 ст. 9 КАС України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Відповідно до ч. 1 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Згідно ч. 2 ст.77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
У сукупності викладених обставин, суд дійшов висновку, що заявлені позовні вимоги є безпідставними та не ґрунтуються на нормах чинного законодавства.
Відповідно до частини 5 статті 250 Кодексу адміністративного судочинства України датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення.
Відповідно до ч.1 ст.143 КАС України, суд вирішує питання щодо судових витрат у рішенні, постанові або ухвалі.
В зв`язку з відмовою у задоволенні позовних вимог, питання щодо розподілу судових витрат, витрат на професійну правничу допомогу, судом не вирішувалось.
Керуючись статтями 2, 6, 8-10, 14, 90, 139, 143, 241-246 та 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
ВИРІШИВ:
У задоволенні позовної заяви ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 , адреса для листування: АДРЕСА_3 , іпн НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (69057, м. Запоріжжя, просп. Соборний, буд. 158 - Б, код ЄДРПОУ 20490012), до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області (36014, м. Полтава, вул. Соборності, буд. 66, код ЄДРПОУ 13967927) про скасування рішення та зобов`язання вчинити дії - відмовити у повному обсязі.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Третього апеляційного адміністративного суду шляхом подачі в 30-денний строк з дня його проголошення, а якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення (ухвали) суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення в повному обсязі виготовлено та підписано суддею 24.11.2021.
Суддя Сацький Р.В.