Рішення № 101362006, 24.11.2021, Донецький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
24.11.2021
Номер справи
200/12668/21
Номер документу
101362006
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

24 листопада 2021 р. Справа№200/12668/21

приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов`янськ, вул. Добровольського, 1

Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Михайлик А.С. розглянув в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Департаменту соціального захисту населення Маріупольської міської ради про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити певні дії, -

ЗМІСТ ПОЗОВНИХ ВИМОГ ТА ЗАПЕРЕЧЕНЬ

ОСОБА_1 звернулася до суду з позовною заявою до Департаменту соціального захисту населення Маріупольської міської ради про визнання протиправним та скасування рішення від 24.05.2021, зобов`язання призначити та виплатити допомогу при народженні дитини у сумі 41 280 грн.

В обґрунтування вимог позивач посилається на те, що у 06.05.2021 звернулася до відповідача із заявою про призначення допомоги при народженні дитини, в задоволенні якої їй відмовлено через пропуск 12-місячного строку на звернення за призначенням такої допомоги. Вказану відмову відповідача позивач вважає протиправною, оскільки строк звернення був пропущений з поважних причин: позивач не мала можливості своєчасно звернутись із заявою про отримання державної допомоги через народження дитини на окупованій території, ускладнений проїзд через карантинні обмеження, вирішення спору щодо реєстрації дитини в судовому порядку (справа № 759/14210/20).

Відповідач проти задоволення заявлених вимог заперечував, просив суд відмовити в задоволенні позову. За змістом наданого відзиву позивач звернулась із заявою про отримання допомоги при народженні дитини із пропуском дванадцятимісячного строку на звернення за її призначенням. Відповідач вважає, що відновлення такого строку не передбачено, а нехтування ним може бути розцінено як неправомірна поведінка співробітників управління .

ПРОЦЕСУАЛЬНІ ДІЇ У СПРАВІ

Ухвалою від 04.10.2021 позовну заяву залишено без руху, позивачеві надано строк на усунення її недоліків. Ухвалою від 26.10.2021 відкрито провадження у справі, призначено справу до розгляду у спрощеному позовному провадженні без повідомлення учасників справи.

Згідно з ч. 4 ст. 243 Кодексу адміністративного судочинства України судове рішення, постановлене у письмовому провадженні, повинно бути складено у повному обсязі не пізніше закінчення встановлених цим Кодексом строків розгляду відповідної справи, заяви або клопотання.

Відповідно до ч. 5 ст. 250 цього Кодексу датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення.

ВСТАНОВЛЕНІ СУДОМ ОБСТАВИНИ

Позивач – ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , ІПН НОМЕР_1 , зареєстрована у м. Єнакієво (Донецька обл.).

Згідно з довідкою від 06.05.2021 № 1411-5000357133/156659 позивач перебуває на обліку як внутрішньо переміщена особа, фактичним місцем її проживання визначено адресу у АДРЕСА_1 ). Дочка позивача – ОСОБА_2 , яка народилася у м. Донецьк ІНФОРМАЦІЯ_2 (свідоцтво про народження від 20.02.2021 серії НОМЕР_2 ), згідно з довідкою від 28.05.2021 № 1426-5000362659 також зареєстрована як внутрішньо переміщена особа за тією ж адресою, що позивач.

06.05.2021 позивач звернулась до відповідача із заявою про призначення допомоги при народженні дитини.

Рішенням від 24.05.2021 відповідач відмовив у призначенні допомоги при народженні дитини, згідно ст. 11 Закону України “Про державну допомогу сім`ям з дітьми” через пропуск 12 місяців з дня народження дитини.

ДЖЕРЕЛА ПРАВА Й АКТИ, ЇХ ЗАСТОСУВАННЯ, ОЦІНКА АРГУМЕНТІВ УЧАСНИКІВ СПРАВИ ТА ВИСНОВКИ

Частиною 1 статті 46 Конституції України встановлено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Правовідносини, що виникають у сфері соціального захисту сімей з дітьми, регулюються Законом України “Про державну допомогу сім`ям з дітьми” від 21.11.1992 № 2811-XII (далі – Закон № 2811-XII).

За приписами ст. 1 Закону № 2811-XII громадяни України, в сім`ях яких виховуються та проживають неповнолітні діти, мають право на державну допомогу у випадках та на умовах, передбачених цим Законом та іншими законами України.

Порядок призначення і виплати державної допомоги сім`ям з дітьми та перелік документів, необхідних для призначення допомоги за цим Законом, встановлюється Кабінетом Міністрів України.

Статтею 10 Закону № 2811-XII визначено, що допомога при народженні дитини за цим Законом надається одному з батьків дитини (опікуну), який постійно проживає разом з дитиною.

Згідно абз. 5 п. 2 Порядку призначення і виплати державної допомоги сім`ям з дітьми, що затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 27.12.2001 № 1751 (далі – Порядок № 1751), допомога за місцем фактичного проживання призначається за умови неотримання зазначеної допомоги за зареєстрованим місцем проживання заявника. Перевірка відомостей щодо неотримання допомоги здійснюється органами соціального захисту населення з використанням інформаційних систем.

Згідно зі ст. 11 Закону № 2811-ХІІ для призначення допомоги при народженні дитини до органу праці та соціального захисту населення за умови пред`явлення паспорта або іншого документа, що посвідчує особу, та свідоцтва про народження дитини подається одним з батьків (опікуном), з яким постійно проживає дитина, заява за формою, встановленою центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, та копія свідоцтва про народження дитини.

Даний перелік документів є вичерпним.

Згідно зі ст. 6 Закону України “Про державну допомогу сім`ям з дітьми” документи, необхідні для призначення державної допомоги сім`ям з дітьми, подаються особою, яка претендує на призначення допомоги, самостійно. За наявності письмової заяви особи, яка претендує на призначення допомоги, але за станом здоров`я або з інших поважних причин не може самостійно зібрати необхідні документи, збір зазначених документів покладається на органи, що призначають допомогу.

Документи, необхідні для призначення державної допомоги сім`ям з дітьми, розглядаються органом, що призначає та здійснює виплату державної допомоги, протягом 10 днів з дня звернення.

Про призначення державної допомоги чи про відмову в її наданні із зазначенням причини відмови та порядку оскарження цього рішення орган, що призначає і здійснює виплату державної допомоги сім`ям з дітьми, видає чи надсилає заявникові письмове повідомлення протягом 5 днів після прийняття відповідного рішення.

Відповідно до ч. 6 ст. 11 Закону № 2811-ХІІ та п. 12 Порядку № 1751 допомога при народженні дитини призначається за умови, якщо звернення за її призначенням надійшло не пізніше дванадцяти місяців з дня народження дитини.

Дочка позивача народилася ІНФОРМАЦІЯ_2 , із заявою про призначення допомоги при народження дитини позивач звернулася 06.05.2021, тобто після спливу 12 місяців з дня народження дитини.

Водночас, статтею 8 Закону України “Про охорону дитинства” визначено, що кожна дитина має право на рівень життя, достатній для її фізичного, інтелектуального, морального, культурного, духовного і соціального розвитку.

Згідно з ч. 7 ст. 7 Сімейного кодексу України дитина має бути забезпечена можливістю здійснення її прав, установлених Конституцією України, Конвенцією про права дитини, іншими міжнародними договорами України, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України.

Відповідно до ст. 3 Конвенції про права дитини, що ратифікована постановою Верховної Ради України від 27.02.1991 № 789-ХІІ, в усіх діях щодо дітей, незалежно від того, здійснюються вони державними чи приватними установами, що займаються питаннями соціального забезпечення, судами, адміністративними чи законодавчими органами, першочергова увага приділяється якнайкращому забезпеченню інтересів дитини. Держави-учасниці зобов`язуються забезпечити дитині такий захист і піклування, які необхідні для її благополуччя, беручи до уваги права й обов`язки її батьків, опікунів чи інших осіб, які відповідають за неї за законом, і з цією метою вживають всіх відповідних законодавчих і адміністративних заходів.

Допомога при народженні дитини за своєю природою є допомогою самій дитині, а не її батькам. Даний адміністративний позов стосується інтересів дитини та спрямований на забезпечення її належного матеріального забезпечення. У спірних правовідносинах неможливість своєчасного звернення одним з батьків до органу, який здійснює призначення допомоги при народженні дитини, призводить до порушення інтересів дитини.

Відповідно до ст. 6 Кодексу адміністративного судочинства України суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого, зокрема, людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави.

Таким чином, беручи до уваги необхідність захисту прав та інтересів малолітньої дитини, враховуючи ту обставину, що позивач народила дитину у м. Донецьк, всупереч своєї волі була змушена змінити місце реєстрації з тимчасово непідконтрольної території на м. Маріуполь Донецької області, зважаючи на те, що свідоцтво про народження дитини видано 20.02.2021, відповідно до довідок внутрішньо переміщених осіб позивач із дочкою перемістились до м. Маріуполь лише 06.05.2021, суд дійшов висновку про протиправність відмови у призначені допомоги при народженні дитини, оформленої рішенням від 24.05.2021.

Аналогічних висновків дійшов Верховний Суд, зокрема, у постановах від 14.02.2018 у справах № 591/610/16 (провадження № К/9901/12622/18), від 24.04.2019 № 462/431/17 (провадження № К/9901/22554/18).

Таким чином, вимоги позивача про визнання незаконним та скасування рішення від 24.05.2021 про відмову у наданні допомоги при народженні дитини підлягають задоволенню.

При вирішенні вимоги позивача про зобов`язання відповідача призначити вказану допомогу та здійснити її виплату суд виходить із наступного.

Відповідачем не заперечується факт належності поданих позивачем заяви та документів для призначення допомоги. Єдиною підставою для непризначення позивачу допомоги визначався пропуск 12-місячного строку для звернення за її призначенням.

Згідно з абз. 1 ч. 2 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

При цьому, відповідно до абз. 2 ч. 2 цієї статті Кодексу у таких справах суб`єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.

Враховуючи відсутність спору щодо належності поданих позивачем заяви та документів для призначення допомоги і незаконність визначених відповідачем підстав відмови у призначенні допомоги, беручи до уваги те, що відповідач при розгляді документів позивача мав лише один правомірний та законно обґрунтований варіант поведінки та мав прийняте передбачені законом рішення про призначення допомоги, суд дійшов висновку про те, що в даному випадку вимоги позивача про зобов`язання відповідача призначити та виплатити допомогу при народженні дитини є обґрунтованими і підлягають задоволенню.

Аналогічного висновку дійшов Верховний Суд у постановах від 06.03.2019 у справі № 1640/2594/18, від 20.08.2019 у справі № 813/2273/18, від 23.01.2020 у справі № 580/1617/19.

При цьому, щодо вимог позивача про зобов`язання відповідача призначити та виплатити допомогу в розмірі, передбаченому ст. 12 Закону № 2811-ХІІ у сумі 41280 гривень суд зазначає таке.

Відповідно до ст. 12 Закону № 2811-ХІІ допомога при народженні першої та кожної наступної дитини призначається у розмірі 41280 гривень. Виплата допомоги здійснюється одноразово у сумі 10320 гривень, решта суми допомоги виплачується протягом наступних 36 місяців рівними частинами у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Таким чином, виплата допомоги здійснюється поетапно, а не однією сумою у розмірі 41280 гривень одразу, а відтак у задоволенні вимог в частині визначення суми допомоги, що належить до виплати, слід відмовити.

Отже, наданий позивачем позов підлягає задоволенню частково.

Відповідно до частин першої, третьої статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа. При частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог.

З огляду на таке, суд вважає за можливе покласти на відповідача витрати, пов`язані із розглядом цієї справи, пропорційно задоволеним позовним вимогам – у сумі 454 грн. Вказана сума підлягає присудженню позивачу за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.

Беручи до уваги викладене вище, на підставі Закону України «Про державну допомогу сім`ям з дітьми», Порядку призначення і виплати державної допомоги сім`ям з дітьми, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України № 1751 від 27 грудня 2001 року та керуючись ст.ст. 2, 3, 5, 9, 12, 15, 19, 22, 25, 32, 72, 76, 77, 79, 139, 194, 205, 241-243, 245, 246, 291, 371 КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

Позов ОСОБА_1 до Департаменту соціального захисту населення Маріупольської міської ради про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити певні дії, – задовольнити повністю.

Визнати протиправним та скасувати рішення Департаменту соціального захисту населення Маріупольської міської ради від 24.05.2021 про відмову ОСОБА_1 у призначенні допомоги при народженні дитини.

Зобов`язати Департаменту соціального захисту населення Маріупольської міської ради призначити та виплатити ОСОБА_1 допомогу при народженні 02.03.2020 дочки – ОСОБА_2 за заявою від 06.05.2021.

У задоволенні решти позовних вимог – відмовити.

Стягнути з Департаменту соціального захисту населення Маріупольської міської ради судовий збір у розмірі 454 (чотириста п`ятдесят чотири) гривень 00 копійок на користь ОСОБА_1 .

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо справу було розглянуто в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Відомості про сторін:

ОСОБА_1 (позивач) – ідентифікаційний номер НОМЕР_1 , місце фактичного проживання: АДРЕСА_1 ;

Департамент соціального захисту населення Маріупольської міської ради (відповідач) – код ЄДРПОУ 41336065, адреса: 87500, Донецька обл., місто Маріуполь, проспект Миру, 70.

Суддя А.С. Михайлик