Рішення № 101361757, 16.11.2021, Дніпропетровський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
16.11.2021
Номер справи
160/10665/21
Номер документу
101361757
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

16 листопада 2021 року Справа № 160/10665/21

Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Врони О. В.

розглянувши у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи у письмовому провадженні у місті Дніпро адміністративну справу за позовною заявою Товариства з обмеженою відповідальністю "Євробуд Плюс" до Державної служби України з безпеки на транспорті про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

Товариство з обмеженою відповідальністю "Євробуд Плюс" звернулось до Дніпропетровського окружного адміністративного суду із позовом до Державної служби України з безпеки на транспорті, в якому просить:

- визнати дії уповноважених представників Державної служби України з безпеки на транспорті щодо накладення адміністративно-господарського штрафу на ТОВ «ЄВРОБУД ПЛЮС» не законними;

-скасувати постанову Придніпровського міжрегіонального управління Укртрансбезпеки про застосування адміністративно-господарського штрафу №226539 від 09.02.2021р.

Позовні вимоги обгрунтовані посиланням на неправильне встановлення перевищення транспортним засобом загальної маси та відсутність на час проведення габаритно-вагового контролю методики визначення параметрів фактичної маси та навантаження на вісь щодо рідких та сипучих вантажів, що призвело до незаконної і безпідсавної постанови про застосування адміністративно-господарського штрафу.

Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 16.07.2021 року відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи (у письмовому провадженні).

З метою недопущення порушення строків розгляду адміністративної справи та з метою забезпечення процесуальних гарантій повного, всебічного та об`єктивного розгляду справи по суті заявлених позовних вимог, ухвалою суду від 16.09.2021 зупинено провадження в адміністративній справі №160/10665/21 за позовною заявою товариства з обмеженою відповідальністю "Євробуд Плюс" до Державної служби України з безпеки на транспорті про визнання дій протиправними та визнання протиправним і скасування рішення, до надання представником відповідача відзиву на позовну заяву.

Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 27.09.2021 відмовлено у задоволенні клопотання позивача про розгляд справи в судовому засіданні з викликом учасників справи.

Станом на 16.11.2021 від Державної служби України з безпеки на транспорті в особі Придніпровського міжрегіонального управління Укртрансбезпеки, відзив на позов не надійшов.

Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 16.11.2021 оскільки відповідач так і не скористався свої правом подати відзив на позовну заяву поновлено провадження у справі.

У разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами (ч. 6 ст. 162 Кодексу адміністративного судочинства України).

Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини справи, на яких ґрунтуються вимоги позову, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступні обставини справи.

09.12.2020 при здійсненні перевезення вантажу автомобілем DAF FT XE 105460, державний номер НОМЕР_1 , причіп WIELTON NW3, державний номер НОМЕР_2 , який належить Товариству з обмеженою відповідальністю «Євробуд Плюс» на а/ М03 Київ-Харків-Довжанський км 674+499 м посадовими особами Східно-Міжрегіонального управління Уктрансбезпеки проведено габаритно-ваговий контроль, про що складено довідку №0022457.

При проведенні вагового контролю встановлено навантаження на осі, тон:

1)6,25; 2) 6,95; 3) 8,75; 4) 9; 5) 9,15; 6) 9,15; повна маса транспорнтного засобу 49,25 тон.

За результатами габаритно-вагового контролю складено акт про перевищення транспортним засобом нормативних вагових параметрів №038880 від 09.12.2020.

До акту доданий розрахунок плати за проїзд великовагових та (або) великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування №038880 від 09.12.2020 на суму 100,44 евро.

Придніпровським міжрегіональним управлінням Уктрансбезпеки 09.02.2021 за №226539 винесено постанову про застосування адміністративно-господарського штрафу. Розглянувши справу про порушення законодавства про автомобільний транспорт ТОВ «Євробуд Плюс» посадовою особою Придніпровського міжрегіонального управління Уктрансбезпеки встановлено допущення порушення товариством Закону України «Про автомобільний транспорнт», відповідальність за яке передбачена абзацом 16 ч. 1 ст. 60 Заколну України «Про автомобільний транспорт». Постановлено стягнути з ТОВ «Євробуд Плюс» адміністративно-господарський штраф у сумі 34000 грн.

Не погодившись з вказаною постановою, ТОВ «Євробуд Плюс» звернулось із скаргою до Державної служби України з безпеки на транспорті.

У відповідь листом №1634/3.3/15-21 від 04.03.2021 Державна служба України з безпеки на транспорті повідомила про залишення постанови про застосування адміністративно-господарського штрафу від 09.02.2021 №226539 без змін, а скаргу- без задоволення.

Позивач з постановою Придніпровського міжрегіонального управління Уктрансбезпеки від 09.02.2021 №226539 не згоден, вважає її безпідставною,незаконною і такою, що підлягає скасуванню, у зв`язку з чим звернувся з відповідним позовом до суду.

При вирішенні спору по суті суд виходить з наступного:

Відповідно до ч. 2 ст. 29 Закону України «Про дорожній рух» з метою збереження автомобільних доріг, вулиць та залізничних переїздів участь у дорожньому русі транспортних засобів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні, допускається за наявності дозволу на участь у дорожньому русі таких транспортних засобів.

За ст. 33 Закону України «Про автомобільні дороги» рух транспортних засобів, навантаження на вісь, загальна маса або габарити яких перевищують норми, встановлені державними стандартами та нормативно-правовими актами, дозволяється за погодженнями з відповідними органами у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.

Засади організації та діяльності автомобільного транспорту визначені Законом України «Про автомобільний транспорт» .

Автомобільні перевізники, водії повинні мати і пред`являти особам, які уповноважені здійснювати контроль на автомобільному транспорті та у сфері безпеки дорожнього руху, документи, на підставі яких виконують вантажні перевезення.

Документами для здійснення внутрішніх перевезень вантажів є: для автомобільного перевізника - документ, що засвідчує використання транспортного засобу на законних підставах, інші документи, передбачені законодавством; для водія - посвідчення водія відповідної категорії, реєстраційні документи на транспортний засіб, товарно-транспортна накладна або інший визначений законодавством документ на вантаж, інші документи, передбачені законодавством (ч.1,ч 2 ст. 48 Закону України «Про автомобільний транспорт»).

Постановою Кабінету Міністрів України №30 від 18.01.2001 затверджені Правила проїзду великогабаритних та великовагових транспортних засобів автомобільними дорогами, вулицями та залізничними переїздами.

Відповідно до пунктів 2, 3 вказаних Правил транспортний засіб чи автопоїзд з вантажем або без вантажу вважається великогабаритним, якщо його габарити перевищують хоча б один з параметрів, зазначених у пункті 22.5 Правил дорожнього руху, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 10 жовтня 2001 р. № 1306.Транспортний засіб чи автопоїзд з вантажем або без вантажу вважається великоваговим, якщо максимальна маса або осьова маса перевищує хоча б один з параметрів, зазначених у пункті 22.5 Правил дорожнього руху.

Пунктом 22.5 Правил дорожнього руху, затверджених постановою Кабінету Міністрів України №1306 від 10.10.2001 встановлено, що .за спеціальними правилами здійснюється дорожнє перевезення небезпечних вантажів, рух транспортних засобів та їх составів у разі, коли хоч один з їх габаритів перевищує за шириною 2,6 м (для сільськогосподарської техніки, яка рухається за межами населених пунктів, дорогами сіл, селищ, міст районного значення, - 3,75 м), за висотою від поверхні дороги - 4 м (для контейнеровозів на встановлених Укравтодором і Національною поліцією маршрутах - 4,35 м), за довжиною - 22 м (для маршрутних транспортних засобів - 25 м), фактичну масу понад 40 т (для контейнеровозів - понад 44 т, на встановлених Укравтодором і Національною поліцією для них маршрутах - до 46 т), навантаження на одиночну вісь - 11 т (для автобусів, тролейбусів - 11,5 т), здвоєні осі - 16 т, строєні - 22 т (для контейнеровозів навантаження на одиночну вісь - 11 т, здвоєні осі - 18 т, строєні - 24 т) або якщо вантаж виступає за задній габарит транспортного засобу більш як на 2 м.

Осі слід вважати здвоєними або строєними, якщо відстань між ними (суміжними) не перевищує 2,5 м.

Рух транспортних засобів та їх составів з навантаженням на одиночну вісь понад 11 т, здвоєні осі - понад 16 т, строєні осі - понад 22 т або фактичною масою понад 40 т (для контейнеровозів - навантаження на одиночну вісь - понад 11 т, здвоєні осі - понад 18 т, строєні осі - понад 24 т або фактичною масою понад 44 т, а на встановлених Укравтодором і Національною поліцією для них маршрутах - понад 46 т) у разі перевезення подільних вантажів автомобільними дорогами забороняється.

Забороняється рух транспортних засобів з навантаженням на вісь понад 7 т або фактичною масою понад 24 т автомобільними дорогами загального користування місцевого значення.

Пунктом 4 Правил проїзду великогабаритних та великовагових транспортних засобів автомобільними дорогами, вулицями та залізничними переїздами визначено, що рух великовагових та великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами, вулицями та залізничними переїздами здійснюється на підставі дозволу на участь у дорожньому русі транспортних засобів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні (далі - дозвіл), виданим перевізникові уповноваженим підрозділом Національної поліції, або документа про внесення плати за проїзд таких транспортних засобів.

Видача (відмова у видачі, переоформлення, видача дубліката, анулювання) дозволу здійснюється відповідно до Закону України "Про дозвільну систему у сфері господарської діяльності" через центри надання адміністративних послуг.

Дозвіл оформлюється уповноваженим підрозділом Національної поліції на підставі погоджувальних документів з власниками вулично-дорожньої мережі, залізничних переїздів, мостового господарства, служб міського електротранспорту, електромереж, електрифікації, електрозв`язку, в яких визначаються умови і режим проїзду зазначених транспортних засобів.

Допускається перевищення вагових параметрів порівняно з визначеними у пункті 22.5 Правил дорожнього руху на 2 відсотки (величина похибки) без оформлення відповідного дозволу та внесення плати за проїзд.

Відповідно до ст. 6 Закону України «Про автомобільний транспорт» державний контроль автомобільних перевізників здійснюється шляхом проведення планових, позапланових і рейдових перевірок.

Постановою Кабінету Міністрів України від 11.02.2015 №103 затверджено Положення про Державну службу України з безпеки на транспорті, п. 1 якого визначено, що Державна служба України з безпеки на транспорті (Укртрансбезпека) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра інфраструктури і який реалізує державну політику з питань безпеки на наземному транспорті.

Пунктом 5 Положення встановлено, що Укртрансбезпека, зокрема, відповідно до покладених на неї завдань: здійснює габаритно-ваговий контроль транспортних засобів на автомобільних дорогах загального користування; здійснює нарахування, вживає заходів щодо стягнення плати за проїзд автомобільними дорогами транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні, під час здійснення габаритно-вагового контролю; у випадках, передбачених законом, складає протоколи про адміністративні правопорушення, розглядає справи про адміністративні правопорушення і накладає адміністративні стягнення.

Укртрансбезпека здійснює свої повноваження безпосередньо, через утворені в установленому порядку територіальні органи та Держспецтрансслужбу (п. 8 Положення).

Постановою Кабінету Міністрів України від 08.11.2006 №1567 затверджений Порядок здійснення державного контролю на автомобільному транспорті, яким визначено процедуру здійснення державного контролю за додержанням суб`єктами господарювання, які провадять діяльність у сфері автомобільного транспорту (далі - суб`єкти господарювання), вимог законодавства про автомобільний транспорт, норм та стандартів щодо організації перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом, норм міжнародних договорів про міжнародне автомобільне сполучення, виконанням умов перевезень, визначених дозволом на перевезення на міжобласних автобусних маршрутах, вимог Європейської угоди щодо роботи екіпажів транспортних засобів, які виконують міжнародні автомобільні перевезення, дотриманням габаритно-вагових параметрів, наявністю дозвільних документів на виконання перевезень та відповідністю виду перевезень, відповідних ліцензій, внесенням перевізниками-нерезидентами платежів за проїзд автомобільними дорогами.

За п.14 Порядку здійснення державного контролю на автомобільному транспорті,рейдова перевірка транспортних засобів проводиться в будь-який час на окремо визначених ділянках дороги, маршрутах руху, автовокзалах, автостанціях, автобусних зупинках, місцях посадки та висадки пасажирів, стоянках таксі і транспортних засобів, місцях навантаження та розвантаження вантажних автомобілів, місцях здійснення габаритно-вагового контролю, під час виїзду з підприємств та місць стоянки, на інших об`єктах, що використовуються суб`єктами господарювання для забезпечення діяльності автомобільного транспорту.

Аналогічні норми встановлені і в ст.ст. 1,6 Закону України «Про автомобільний транспорт».

Відповідно до п.20,п.21 Порядку здійснення державного контролю на автомобільному транспорті виявлені під час перевірки порушення вимог законодавства та норм і стандартів щодо організації перевезень автомобільним транспортом зазначаються в акті з посиланням на порушену норму.У разі виявлення в ході перевірки транспортного засобу порушення законодавства про автомобільний транспорт посадовими особами, що провели перевірку, складається акт за формою згідно з додатком 3 (акт проведення перевірки додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час виконання перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом).

Пунктом 6 Порядку зупинення транспортного засобу, що здійснює автомобільні перевезення пасажирів та вантажів, посадовими особами Державної інспекції з безпеки на наземному транспорті та її територіальних органів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20 травня 2013 р. № 422 встановлено, що у разі виявлення порушень правил перевезення великогабаритних, великовагових і небезпечних вантажів посадові особи складають акти за формою згідно з додатками 2 (акт про перевищення транспортним засобом нормативних габаритних параметрів) і 3 (акт про перевищення транспортним засобом нормативних вагових параметрів) до цього Порядку та повідомляють відповідний підрозділ МВС про такі порушення.

Механізм здійснення габаритно-вагового контролю регламентується Порядком здійснення габаритно-вагового контролю та справляння плати за проїзд автомобільними дорогами загального користування транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, вагові та/або габаритні параметри яких перевищують нормативні, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 27.06.2007 №879 (далі - Порядок №879).

За п. 3 Порядку №879 габаритно-ваговий контроль транспортних засобів на автомобільних дорогах загального користування здійснюється Укртрансбезпекою, її територіальними органами та уповноваженими підрозділами Національної поліції.

Відповідно до визначень наведених у п. 2 Порядку №879

-вимірювання (зважування) - процес визначення за допомогою вимірювального (зважувального) обладнання габаритно-вагових параметрів фактичної маси та навантаження на вісь (осі) транспортного засобу, що проводяться згідно з методикою, затвердженою спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади у сфері метрології (підп. 2);

- великовагові та великогабаритні транспортні засоби - транспортні засоби, вагові та/або габаритні параметри яких перевищують нормативні навантаження на вісь (осі) та загальна маса або габарити яких перевищують один з параметрів, що зазначені у пункті 22.5 Правил дорожнього руху, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 10 жовтня 2001 р. № 1306 (Офіційний вісник України, 2001 р., № 41, ст. 1852). При цьому транспортний засіб не може вважатися великоваговим та/або великогабаритним, якщо його параметри не перевищують нормативи більш як на 2 відсотки (підп. 3);

-габаритно-ваговий контроль - контроль за проїздом великовагових та/або великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування, який включає перевірку відповідності габаритно-вагових параметрів таких транспортних засобів установленим законодавством параметрам і нормам, наявності дозволу на рух за визначеними маршрутами, а також дотримання визначених у дозволі умов та режиму руху транспортних засобів (підп. 4).

Пунктом 21 Порядку №879 передбачено, що у разі виявлення факту перевищення хоча б одного вагового та/або габаритного нормативного параметра більш як на 2 відсотки подальший рух транспортного засобу забороняється до внесення плати за його проїзд автомобільними дорогами загального користування. Плата за проїзд великовагового та/або великогабаритного транспортного засобу, що рухався без відповідного дозволу, здійснюється у подвійному розмірі за пройдену частину маршруту по території України. У разі здійснення руху з порушенням умов, визначених у дозволі на рух, подвійний розмір застосовується в частині перевищення фактичних показників над показниками, визначеними у дозволі, за пройдену частину маршруту. Довідка про здійснення габаритно-вагового контролю та/або сертифікат зважування, або документ щодо внесення плати за проїзд є чинними протягом усього маршруту.

Відповідно до п. 28 Порядку № 879 плата за проїзд автомобільними дорогами загального користування великовагового та/або великогабаритного транспортного засобу вноситься перевізником за затвердженими ставками виходячи з вагових та/або габаритних параметрів транспортного засобу, протяжності маршруту, кількості перевезень.

Згідно ст. 60 Закону України «Про автомобільний транспорт» за порушення законодавства про автомобільний транспорт до автомобільних перевізників застосовуються адміністративно-господарські штрафи за: перевищення встановлених законодавством габаритно-вагових норм від 5% до 10% включно при перевезенні вантажу без відповідного дозволу - штраф у розмірі п`ятисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян; перевищення встановлених законодавством габаритно-вагових норм понад 10%, але не більше 20% при перевезенні вантажу без відповідного дозволу - штраф у розмірі однієї тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян; перевищення встановлених законодавством габаритно-вагових норм понад 20% при перевезенні вантажу без відповідного дозволу - штраф у розмірі двох тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Позивач вважає дії уповноважених осіб Укртрансбезпеки під час габаритно -вагового контролю, в результаті якого виявлені порушення вимог законодавства незаконними. На переконання позивача габаритно-ваговий контроль був здійснений лише відносно автомобіля DAF FT XE 105460, державний номер НОМЕР_1 , не дивлячись на те, що в акті про перевищення транспортним засобом нормативних вагових параметрів №038880 від 09.12.2020 та в довідці про результати здійснення габаритно-вагового контролю №0022457 від 09.12.200 вказаний і причіп WIELTON NW3, державний номер НОМЕР_2 .

Такі твердження засновані на тому, що в п. 6 акту про перевищення транспортним засобом нормативних вагових параметрів, в якому наводяться найменування та вид вантажу, вказано будівельну техніку.

Оскільки вказаним причіпом можливе перевезення лише сипучіх матеріалів, а не будівельної техніки результати габаритно-вагового контролю не можуть бути визнані судом правильними.

В матеріалах справи відсутні будь-які документи на підтвердження перевезення позивачем як будівельної техніки так і іншого вантажу.

В п. 16 довідки про результати здійснення габаритно-вагового контролю №0022457 відмічено зображення чотирьохосьового транспортного засобу, тоді як причіп WIELTON NW3, державний номер НОМЕР_2 має строєну вісь.

Крім того, не спростовано доводів позивача про прийняття неправомірного рішення про застосування адміністративно-господарського штрафу на підставі документів, що не підтверджують обставини порушення Закону України «Про автомобільний транспорт» і під час розгляду скарги Товариства Державною службою України з безпеки на транспорті. Під час розгляду скарги Державна служба України з безпеки на транспорті обмежилась лише посиланням на правові норми і не розглянула доводи ТОВ «Євробуд Плюс».

Таким чином, документи, оформлені уповноваженими особами відповідача, не доводять факт порушення ТОВ «Євробуд Плюс» перевищення встановлених законодавством габаритно-вагових норм понад 20% при перевезенні вантажу без відповідного дозволу.

Щодо посилань позивача на той факт, що він не є автомобільним перевізником, оскільки транспортний засіб було передано в оренду, то такі доводи позивача не можуть бути прийняті судом виходячи з наступного.

Пунктами 20 та 21 Постанови Кабінету Міністрів України «Про затвердження Порядку здійснення державного контролю на автомобільному транспорті від 08.11.2006 № 1567 передбачено, що виявлені під час перевірки порушення вимог законодавства та норм і стандартів щодо організації перевезень автомобільним транспортом зазначаються в акті з посиланням на порушену норму. У разі виявлення в ході перевірки транспортного засобу порушення законодавства про автомобільний транспорт посадовими особами, що провели перевірку, складається акт за формою згідно з Додатком 3.

Відповідно до зазначеного Додатку в графі «що належить» зазначається суб`єкт, якому належить транспортний засіб, що перевіряється, тобто власник цього транспортного засобу, а не перевізник. Випадком, коли у даній графі Акту може зазначатися автомобільний перевізник, є ситуація, коли і власником транспортного засобу і перевізником є одна і та сама людина.

Пунктом 1.10 Правил дорожнього руху визначено, що власник транспортного засобу - фізична або юридична особа, яка володіє майновими правами на документів, перелік яких визначений статтями 39 та 48 цього Закону.

Постановою № 1567 передбачено, що справа про порушення розглядається транспортний засіб, що підтверджується відповідними документами.

В той же час, відповідно до ст.1 Закону України «Про автомобільний транспорт», автомобільний перевізник - фізична або юридична особа, яка здійснює на комерційній основі чи за власний кошт перевезення пасажирів чи (та) вантажів транспортними засобами.

Таким чином, власником транспортного засобу і автомобільним перевізником не завжди є одна і та сама особа.

Абзац 1 ч.1, ст. 60 ЗУ «Про автомобільний транспорт» передбачає відповідальність саме автомобільних перевізників за порушення транспортного законодавства у вигляді адміністративно - господарських штрафів, зокрема, за надання послуг з перевезень вантажів без оформлення в органі державного контролю за місцезнаходженням суб`єкта господарювання або за місцем виявлення порушення. За наявності підстав керівник органу державного контролю або його заступник виносить постанову про застосування адміністративно-господарських штрафів, яка оформляється згідно з додатком 5.

У постанові про застосування адміністративно-господарський санкцій вже зазначається суб`єкт, на якого накладається штраф за порушення законодавства про автомобільний транспорт, тобто автомобільний перевізник.

Позивач зазначає, що не має ніякого відношення до даного перевезення, оскільки 01.10.2020 між ним (орендодавець) і ТОВ «Унко» (орендар) був укладений договір оренди транспорту №201001, за умовами якого в порядку та на умовах, визначених цим договором, орендодавець зобов`язався передати, а орендар зобов`язався прийняти у тимчасове платне користування транспортні засоби назва, марка, модель, номер державної реєстрації яких визначені сторонами у Додатках до цього договору.

Пунктом 8.1. договору встановлено, що він вступає в дію з моменту підписання і є чинним до 31 грудня 2021 року.

Відповідно до п. 2.2. договору об`єкт оренди вважається переданим орендодавцем та прийнятим орендарем з моменту підписання сторонами відповідного акту приймання-передачі.

На виконання вказаного пункту договору 11.11.2020 за актом приймання-передачі в оренду транспортних засобів №3 сторонами орендодавцем передано орендарю транспортні засоби, в тому числі спеціалізований вантажний сідловий тягач (білий ) DAF FT XE 105460, державний номер НОМЕР_1 і напівпричіп (сірий) WIELTON NW3, державний номер НОМЕР_2 .

Тобто, за документами на момент здійснення габаритно-вагового контролю вказаний транспортний засіб перебував в оренді і використовувався у підприємницькій діяльності іншим підприємством.

В той же час в матеріалах справи відсутні докази виконання договору, а саме акти приймання-передачі наданих послуг з оренди, платіжних доручень по сплаті орендної плати.

Позивачем не надано доказів перевезення вантажу вказаним тягачем з напівпричепом саме орендарем. Акт про перевищення транспортним засобом нормативних вагових параметрів не містить посилань на товарно-транспортну накладну або іншого документа на вантаж, документів, що засвідчують використання транспортного засобу на підставі оренди.

В п. 5 Акту суб`єктом, що перевіряється вказано саме ТОВ «Євробуд-Плюс», отже саме позивач в межах спірних правовідносинах є суб`єктом відповідальності за порушення законодавства про автомобільний транспорт.

Згідно з ч. 1 ст. 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні (ст. 90 КАС України).

Відповідно до ч. 1, 2 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст. 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Перевіривши юридичну та фактичну обґрунтованість доводів позивача, враховуючи відсутність заперечень відповідача суд приходть до висновку, що оскаржена постанова не відповідає критеріям правомірності рішення суб`єкта владних повноважень, що визначені ч. 2 ст. 2 КАС України.

В частині позовних вимог про визнання дій уповноважених представників Державної служби України з безпеки на транспорті щодо накладення адміністративно-господарського штрафу на ТОВ «Євробуд Плюс» не законними, суд вважає за необхідне відмовити, оскільки протиправність висновків посадових осіб Укртрансбезпеки, викладених в акті про перевищення транспортним засобом нормативних вагових параметрів №038880 від 09.12.2020 та довідці про результати здійснення габаритно-вагового контролю від 09.12.2020 розглядається в межах визначення правомірності або протиправності постанови про застосування адміністративно-господарського штрафу. Тобто, у даному спорі, належним способом захисту порушеного права є визнання протиправною та скасування постанови Придніпровського міжрегіонального управління Укртрансбезпеки про застосування адміністративно-господарського штрафу №226539 від 09.02.2021 року.

Таким чином, позовні вимоги підлягають частковому задоволенню.

Вирішуючи питання про розподіл судових витрат відповідно до Кодексу адміністративного судочинства України, суд виходить з наступного.

Приписами ч. 3 ст. 139 КАС України передбачено, що при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог.

Оскільки позивачем сплачено судовий збір в сумі 2270,00 грн згідно платіжного доручення №1843 від 25.06.2021, судові витрати слід стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Державної служби України з безпеки на транспорті у сумі 1135,00 грн..

Керуючись ст. ст. 139, 241-246, 255,258, 262,295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

Позов Товариства з обмеженою відповідальністю "Євробуд Плюс" (юридична адреса: 51486, Дніпропетровська область, Павлоградський район, с. Богуслав, вул.Нова, буд. 3, код ЄДРПОУ 34898640) до Державної служби України з безпеки на транспорті (01135, м.Київ, пр. Перемоги, 14,код ЄДРПОУ 39816845)-задовольнити частково.

Скасувати постанову Придніпровського міжрегіонального управління Укртрансбезпеки про застосування адміністративно-господарського штрафу №226539 від 09.02.2021р.

В решті позовних вимог відмовити.

Стягнути з Державної служби України з безпеки на транспорті (01135, м.Київ, пр. Перемоги, 14,код ЄДРПОУ 39816845) за рахунок її бюджетних асигнувань на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Євробуд Плюс" (юридична адреса: 51486, Дніпропетровська область, Павлоградський район, с. Богуслав, вул.Нова, буд. 3, код ЄДРПОУ 34898640) судові витрати зі сплати судового збору у розмірі 1135,00 грн.

Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене в строки, передбачені статтею 295 Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя О.В. Врона