Рішення № 101359372, 23.11.2021, Господарський суд м. Києва

Дата ухвалення
23.11.2021
Номер справи
910/13570/21
Номер документу
101359372
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД міста КИЄВА 01054, м.Київ, вул.Б.Хмельницького,44-В, тел. (044) 284-18-98, E-mail: inbox@ki.arbitr.gov.uaРІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

м. Київ

23.11.2021Справа № 910/13570/21

Суддя Господарського суду міста Києва ДЖАРТИ В. В., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження справу

за позовом Департаменту муніципальної безпеки виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) (04074, місто Київ, ВУЛИЦЯ ВИШГОРОДСЬКА, будинок 21; ідентифікаційний код 42698051)

за участі третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні позивача - Департамент комунальної власності міста Києва виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) (01001, місто Київ, ВУЛИЦЯ ХРЕЩАТИК, будинок 10; ідентифікаційний код 19020407).

до Департаменту цивільного захисту, оборони та взаємодії з правоохоронними органами Київської обласної державної адміністрації (04074, місто Київ, ВУЛИЦЯ ВИШГОРОДСЬКА, будинок 21; ідентифікаційний код 14372952)

про стягнення заборгованості в розмірі 318 780,28 грн,

Без повідомлення (виклику) представників учасників справи,

ОБСТАВИНИ СПРАВИ:

У серпні 2021 року Департамент муніципальної безпеки виконавчого органу Київської міської ради (далі - позивач, Департамент КМР) звернувся до Господарського суду міста Києва з позовом до Департаменту цивільного захисту, оборони та взаємодії з правоохоронними органами Київської обласної державної адміністрації (далі - відповідач, Департамент КОДА) про стягнення заборгованості в розмірі 318 780,28 грн.

Обґрунтовуючи позовні вимоги, позивач посилається на неналежне виконання відповідачем як орендарем своїх зобов`язань за договором № 2236-1 про передачу майна територіальної громади міста Києва в оренду від 12.08.2019 в частині своєчасної сплати орендної плати за період з 12.08.2019 по 23.06.2021.

Ухвалою Господарського суду міста Києва від 31.08.2021 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі № 910/13570/21, ухвалено здійснювати розгляд справи в порядку спрощеного позовного провадження без виклику сторін (без проведення судового засідання), визначено сторонам строки на вчинення процесуальних дій.

17.09.2021 через відділ діловодства та документообігу Господарського суду міста Києва від відповідача надійшло клопотання про зупинення провадження.

Ухвалою суду від 20.09.2021 було зупинене провадження в справі до набрання законної сили судовим рішенням в справі Господарського суду міста Києва № 910/8910/21 за позовом Департаменту цивільного захисту, оборони та взаємодії з правоохоронними органами Київської обласної державної адміністрації до Департаменту комунальної власності м. Києва виконавчого органу Київської міської ради про визнання договору укладеним.

22.09.2021 через відділ діловодства та документообігу Господарського суду міста Києва від третьої особи надійшли письмові пояснення.

13.10.2021 відповідачем до суду було подане клопотання, в якому останній просив суд поновити провадження в справі, а також повідомив про визнання позову в порядку частини 4 статті 191 Господарського процесуального кодексу України (далі - ГПК України).

22.10.2021 від позивача надійшло клопотання про поновлення провадження у справі.

22.11.2021 ухвалою суду поновлено провадження в справі.

Відповідно до частини 4 статті 240 Господарського процесуального кодексу України у разі розгляду справи без повідомлення (виклику) учасників справи суд підписує рішення без його проголошення.

Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з`ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об`єктивно оцінивши надані суду докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, Господарський суд міста Києва -

ВСТАНОВИВ:

12.08.2019 між Департаментом комунальної власності м. Києва виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) (орендодавець, третя особа), Департаментом з питань цивільного захисту та ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи Київської обласної державної адміністрації (орендар, відповідач) та Управлінням з питань цивільного захисту виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) (підприємство-балансоутримувач, позивач) було укладено договір № 2236-1 про передачу майна територіальної громади міста Києва в оренду (нова редакція договору про передачу майна територіальної громади міста Києва в оренду № 2236 від 29.07.2016), згідно п. 1.1 якого орендодавець на підставі протоколу засідання постійної комісії Київської міської ради з питань власності від 25.06.2019 р. N 26/161 (п. 187) передає, а орендар приймає в оренду нерухоме майно (нежитлові приміщення), що належать до комунальної власності територіальної громади міста Києва, які знаходяться за адресою: м. Київ, вул. Вишгородська, 21 корп. 1, для розміщення бюджетної установи, яка утримується за рахунок органів місцевого самоврядування. Цей Договір визначає взаємовідносини сторін щодо строкового, платного користування орендарем Об`єктом (пункт 1.2 Договору).

У п. 2.1 договору № 2236-1 від 12.08.2019 вказано, що об`єктом оренди є нежитлові приміщення загальною площею 529,80 кв. м на 1 та 2 поверхах згідно з викопіюванням з поверхневого плану, що складає невід`ємну частину договору N 2236 від 29.07.2016.

Згідно п. 3.1 договору N 2236-1 від 12.08.2019 р. орендна плата визначена на підставі Методики розрахунку орендної плати за майно територіальної громади міста Києва, яке передається в оренду, затвердженої рішенням Київської міської ради від 21.04.2015 р. № 415/1280 (із змінами, внесеними рішенням Київської міської ради від 08.02.2018 р. № 21/4285) в редакції Положення про оренду майна територіальної громади міста Києва, затвердженого рішенням Київської міської ради від 06.12.2018 р. № 253/6304 та становить без податку на додану вартість за базовий місяць розрахунку червень 2019 р. 42,16 грн. за 1 кв. м, що в цілому складає 22 496,16 грн.

Згідно з пунктом 3.2 Договору орендна плата за кожний наступний місяць визначається шляхом коригування орендної плати за попередній місяць на індекс інфляції за поточний місяць. Оперативна інформація про індекси інфляції, розраховані Державною службою статистики України, розміщується на веб-сайті Фонду державного майна України.

Пунктом 3.5 Договору передбачено, що додатково до орендної плати нараховується податок на додану вартість у розмірах та порядку, визначених законодавством України, який сплачується орендарем разом з орендною платою.

Орендна плата сплачується орендарем незалежно від наслідків господарської діяльності орендаря щомісячно не пізніше 15 числа поточного місяця (пункт 3.7 Договору).

За умовами пункту 3.9 Договору оплата комунальних послуг, витрат на утримання прибудинкової території, вартість послуг по ремонту і технічному обслуговуванню інженерного обладнання та внутрішньобудинкових мереж, ремонту будівлі, у тому числі покрівлі, фасаду, вивіз сміття тощо, компенсацію витрат підприємства-балансоутримувача за користування земельною ділянкою не входить до складу орендної плати.

У пункті 4.2.3 Договору визначено, що орендар зобов`язаний своєчасно і у повному обсязі сплачувати орендну плату.

Цей договір є укладеним з моменту підписання його сторонами і діє з 12.08.2019 по 10.08.2022 (п.9.1 Договору).

08.10.2019 рішенням постійної комісії Київської міської ради з питань власності було задоволено клопотання орендаря про зменшення орендної ставки до 0,01 % від ринкової вартості приміщення за адресою: м. Київ, вул. Вишгородська, 21 корп. 1 літ. А.

17.10.2019 відповідач звернувся до третьої особи з листом, в якому просив підготувати проект додаткової угоди до договору № 2236-1 від 12.08.2019 р. з урахуванням рішення постійної комісії Київської міської ради з питань власності щодо зменшення орендної ставки до 0,01 % від ринкової вартості приміщення та визначення вказаної орендної ставки саме з 12.08.2019.

Третьою особою було направлено додаткову угоду до договору № 2236-1 від 12.08.2019 р., в якій визначено орендну ставку до 0,01 % від ринкової вартості з 08.10.2019.

Відповідачем означену додаткову угоду було підписано з протоколом розбіжностей, в якому визначено про застосування вказаної вище ставки орендної плати саме з 12.08.2019.

Листом № 062/056/16-142 від 09.01.2020 відповідачем було повідомлено про відмову від підписання додаткової угоди до договору № 2236-1 від 12.08.2019 разом з протоколом розбіжностей, де нарахування орендної ставки у розмірі 0,01 % починається з 12.08.2019.

У лютому 2020 року Департамент з питань цивільного захисту та ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи Київської обласної державної адміністрації (змінено назву на Департамент цивільного захисту, оборони та взаємодії з правоохоронними органами Київської обласної державної адміністрації) звернувся до Господарського суду міста Києва (справа №910/2369/20) з позовом до Департаменту комунальної власності м. Києва виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) про визнання укладеним договір про внесення змін до договору оренди № 2236-1 від 12.08.2019.

В обґрунтування позовних вимог позивач послався на безпідставну відмову відповідача в укладанні договору про внесення змін до договору № 2236-1 від 12.08.2019, за яким нарахування орендної ставки у розмірі 0,01 % починається з 12.08.2019, а не з 08.10.2019.

Відмовляючи у задоволенні позову суд вказав, що визнання укладеною додаткової угоди до договору № 2236-1 від 12.08.2019 шляхом зазначення про нарахування орендної ставки у розмірі 0,01 % починаючи з 12.08.2019 є неправомірним та не відповідає вимогам Положення про оренду майна територіальної громади міста Києва, з огляду на відсутність рішення постійної комісії Київської міської ради з питань власності із застосування відповідної ставки саме з дати, визначеної позивачем, а не з 08.10.2019.

Постановою Північного апеляційного господарського суду від 23.12.2020 рішення Господарського суду міста Києва залишено без змін.

Ухвалою Господарського суду міста Києва від 29.06.2021 відкрито провадження у справі № 910/8910/21 за позовною заявою Департаменту цивільного захисту, оборони та взаємодії з правоохоронними органами Київської обласної державної адміністрації (далі - Позивач, Орендар) до Департаменту комунальної власності м. Києва виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) (далі - Департамент, Відповідач, Орендодавець), третя особа, що не заявляє самостійних вимог - Департамент муніципальної безпеки виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) про визнання договору укладеним. Предметом спору є застосування орендної ставки для орендаря у розмірі 0,01 % починаючи з 08.10.2019 року.

Станом на день подання позовної заяви, за період дії договору оренди від 12.08.2019 № 2236-1 Департаментом муніципальної безпеки виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської держаної адміністрації), нараховано орендної плати на суму 319 604, 72 грн, з них було сплачено 824, 44 грн. Заборгованість Орендаря станом на 23.06.2021 року складала 318 780, 28 грн. Орендар не погоджується з сумою нарахованої орендної плати, та, відповідно, не сплачує орендні платежі. Позивачам неодноразово (що підтверджується додатками до позовної заяви) направлялись відповідачу листи з актами та рахунками щодо оплати орендної плати. Відповідачем, в свою чергу, зазначені акти не підписуються, орендна плата не сплачується, посилаючись на невирішені питання щодо розміру орендної плати.

З урахуванням наведеного, позивач звернувся до суду з даним позовом для захисту своїх законних прав та інтересів.

Відповідач у свою чергу подав до суду клопотання про визнання позовних вимог в повному обсязі.

Оцінюючи подані сторонами докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об`єктивному розгляді у судовому засіданні всіх обставин справи в їх сукупності, та враховуючи, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень, суд дійшов висновку про наступне.

Частинами 1 та 2 статті 509 Цивільний кодексу України (далі - ЦК України) встановлено, що зобов`язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов`язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов`язку. Зобов`язання виникають з підстав, встановлених статтею 11 цього Кодексу.

Пунктом 1 частини 2 статті 11 ЦК України передбачено, що однією з підстав виникнення цивільних прав та обов`язків є договори та інші правочини.

Статтею 526 ЦК України встановлено, що зобов`язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.

Договір є обов`язковим для виконання сторонами (стаття 629 ЦК України). Відповідно до частини 1 статті 626 ЦК України договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов`язків.

З огляду на правову природу укладеного між сторонами договору оренди, який у розумінні статей 173, 174 Господарського кодексу України.

Відповідно до частини 1 статті 283 Господарського кодексу України за договором оренди одна сторона (орендодавець) передає другій стороні (орендареві) за плату на певний строк у користування майно для здійснення господарської діяльності.

За приписами частиною 1 статті 762 Цивільного кодексу України, за користування майном з наймача справляється плата, розмір якої встановлюється договором найму.

Відповідно до частини 1 статті 286 Господарського кодексу України орендна плата - це фіксований платіж, який орендар сплачує орендодавцю незалежно від наслідків своєї господарської діяльності. Розмір орендної плати може бути змінений за погодженням сторін, а також в інших випадках, передбачених законодавством.

Частиною 4 статті 286 Господарського кодексу України визначено, що строки внесення орендної плати визначаються в договорі.

Як було зазначено вище, за умовами пункту 3.7 Договору орендна плата сплачується орендарем незалежно від наслідків господарської діяльності орендаря щомісячно не пізніше 15 числа поточного місяця.

Крім того, умовами цього правочину встановлено обов`язок орендаря з оплати комунальних та інших послуг, пов`язаних з утриманням орендованого майна (у тому числі на утримання прибудинкової території, на ремонт покрівлі, фасаду, вивіз сміття тощо).

Однак всупереч взятих на себе грошових зобов`язань за Договором, відповідач свої обов`язки з оплати орендних платежів виконувало неналежним чином, внаслідок чого за ним утворилася заборгованість.

Факт наявності вказаної заборгованості перед позивачем підтверджується наявними у матеріалах справи копіями актів виконаних робіт, які проте відповідачем не підписуються.

Крім того, наявність спірного боргу відповідача перед позивачем додатково підтверджується наявною в матеріалах справи копією виписки з банківського рахунку позивача.

Приписами частини 4 статті 191 ГПК України в разі визнання відповідачем позову суд за наявності для того законних підстав ухвалює рішення про задоволення позову. Якщо визнання відповідачем позову суперечить закону або порушує права чи інтереси інших осіб, суд постановляє ухвалу про відмову у прийнятті визнання відповідачем позову і продовжує судовий розгляд.

Статтею 76 ГПК України передбачено, що належними є докази, на підставі яких можна встановити обставини, які входять в предмет доказування.

Частиною 1 статті 78 ГПК України визначено, що обставини, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування.

Оскільки судом встановлено та матеріалами справи підтверджено, що визнання позову відповідачем не суперечить закону та не порушує права чи інтереси інших осіб, суд дійшов висновку про задоволення позовних вимог в повному обсязі.

Згідно приписів статті 129 Господарського процесуального кодексу України судовий збір покладається на відповідача у розмірі 50% від сплаченої суми, а саме в розмірі 2 390,85 грн.

При цьому, у разі укладення мирової угоди до прийняття рішення у справі судом першої інстанції, відмови позивача від позову, визнання позову відповідачем до початку розгляду справи по суті суд у відповідній ухвалі чи рішенні у порядку, встановленому законом, вирішує питання про повернення позивачу з державного бюджету 50 відсотків судового збору, сплаченого при поданні позову (частина 1 статті 130 ГПК України). З огляду на вказане 2 390,85 грн судового збору підлягають поверненню позивачу з державного бюджету, у разі подання відповідного клопотання, як то передбачено статтею 7 Закону України «Про судовий зір».

Керуючись статями 74, 76-80, 129, 236 - 242 Господарського процесуального кодексу України, Господарський суд міста Києва, -

ВИРІШИВ:

1. Позов Департаменту муніципальної безпеки виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації), за участі третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні позивача - Департамент комунальної власності міста Києва виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) до Департаменту цивільного захисту, оборони та взаємодії з правоохоронними органами Київської обласної державної адміністрації про стягнення заборгованості в розмірі 318 780,28 грн задовольнити повністю

2. Стягнути з Департаменту цивільного захисту, оборони та взаємодії з правоохоронними органами Київської обласної державної адміністрації (04074, місто Київ, ВУЛИЦЯ ВИШГОРОДСЬКА, будинок 21; ідентифікаційний код 14372952) на користь Департаменту муніципальної безпеки виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) (04074, місто Київ, ВУЛИЦЯ ВИШГОРОДСЬКА, будинок 21; ідентифікаційний код 42698051) заборгованість у розмірі 318 780,28 грн (триста вісімнадцять тисяч сімсот вісімдесят гривень 28 копійок) та 2 390,85 грн (дві тисячі триста дев`яносто гривень 85 копійок) судового збору.

3. Після набрання рішенням Господарського суду міста Києва законної сили видати відповідний наказ.

Рішення Господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів з дня його проголошення до суду апеляційної інстанції. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

СУДДЯ ВІКТОРІЯ ДЖАРТИ