Рішення № 101351578, 24.11.2021, Покровський міськрайонний суд Донецької області (до 25.04.2025 - Красноармійський міськрайонний суд Донецької області)

Дата ухвалення
24.11.2021
Номер справи
235/3873/21
Номер документу
101351578
Форма судочинства
Цивільне
Державний герб України

Провадження № 2/235/1427/21

Справа № 235/3873/21

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

24 листопада 2021 року м. Покровськ

Красноармійський міськрайонний суд Донецької області

у складі: головуючого – судді Назаренко Г.В.

за участю секретаря судового засідання Овчаренко В.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в порядку загального позовного провадження цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України у Ворошиловському районі м. Донецька, Ворошиловської районної в м. Донецьку ради, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору: Селидівська міська рада Донецької області, про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини, -

ВСТАНОВИВ:

В червні 2021 року ОСОБА_1 звернулася до суду із зазначеним позовом.

В обґрунтування позовних вимог зазначила, що ІНФОРМАЦІЯ_1 померла її тітка ОСОБА_2 . Після її смерті відкрилась спадщина у вигляді сум недоотриманої пенсії. Вона є єдиним спадкоємцем майна за законом після смерті ОСОБА_2 . Для оформлення спадщини вона звернулась до нотаріуса, однак їй було відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину у зв`язку з пропущенням строку на звернення. У встановлений законом строк для прийняття спадщини вона не звернулась до нотаріуса, оскільки проживала разом з тіткою на непідконтрольній Україні території в м. Донецьку, доглядаючи її. На час смерті тітки згідно з розпорядженням КМУ від 14.03.2020 року № 287-р, 288-р з 17.03.2020 року було закрито пункти пропуску. Крім того, в Україні вже діяли карантинні обмеження у зв`язку із COVID-19. Тільки у травні 2021 року вона змогла виїхати з непідконтрольної території України та звернутися до нотаріуса з питання прийняття спадщини.

На підставі наведеного просила встановити їй додатковий строк для подання заяви про прийняття спадщини після смерті тітки ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 , у три місяці.

Позивач в судове засідання не з`явилась, надала клопотання, в якому підтримала позовні вимоги, просила справу розглянути за її відсутності.

Відповідач - Ворошиловська районна у м. Донецьку рада про дату, час та місце судового розгляду повідомлений належним чином, його представник в судове засідання не з`явився, не повідомив про причини неявки, у встановлений законом строк відзив не подав.

Третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, - Селидівська міська рада Донецької області надала клопотання про розгляд справи за відсутності її представника на розсуд суду.

У встановлений судом строк Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області подав відзив, в якому зазначив, що відповідно до постанови правління Пенсійного фонду України від 12.05.2015 року № 9-1 «Про здійснення повноважень з обслуговування страхувальників», на Покровське об`єднане управління Пенсійного фонду України Донецької області покладено виконання обов`язків Управління ПФУ в Ворошиловському та Київському районах м. Донецьк, але лише в частині обслуговування страхувальників. Згідно постанови Кабінету Міністрів України від 09.10.2020 року № 925 «Деякі питання функціонування органів Пенсійного фонду України» з 01.06.2021 року Покровське об`єднане управління Пенсійного фонду України Донецької області реорганізовано шляхом приєднання до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області, яке є правонаступником. Постановою № 9-1 повноваження надані не в повному обсязі. Управління не має права виконувати обов`язки УПФУ в Київському та Ворошиловському районах м. Донецьк відповідно до Положення «Про управління Пенсійного фонду України в районах, містах, районах у містах, а також про об`єднання у містах». Згідно з ч.1 ст.21 Закону України «Про центральні органи виконавчої влади» територіальні органи центрального органу виконавчої влади ліквідуються, реорганізовуються Кабінетом Міністрів України. Відповідно до ч.1 ст.104 ЦПК України юридична особа припиняється в результаті реорганізації (злиття, приєднання, поділу, перетворення) або ліквідації. У разі реорганізації юридичних осіб майно, права та обов`язки переходять до правонаступників. Рішення про ліквідацію, реорганізацію Управління Уряд не приймав. Відповідно до п.3 постанови КМУ від 07.11.2014 № 595 «Деякі питання фінансування бюджетних установ, здійснення соціальних виплат населенню та надання фінансової підтримки окремим підприємствам і організаціям Донецької та Луганської областей» міністерства, інші центральні органи виконавчої влади, місцеві державні адміністрації було зобов`язано забезпечити до 01 грудня 2014 року переміщення бюджетних установ, підприємств та організацій, що належать до сфери їх управління, з населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, в населені пункти, на території яких органи державної влади здійснюють свої повноваження в повному обсязі. Постановою Кабінету Міністрів України від 11.03.2015 № 109 «Про внесення змін до постанови Кабінету міністрів України від 07 листопада 2014 № 595» пункт 3 постанови КМУ від 07.11.2014 № 5958 доповнено новим реченням, згідно якого переміщення здійснюється лише тих бюджетних установ, підприємств та організацій, що у разі зміни місцезнаходження зможуть забезпечити провадження своєї діяльності. На даний час зазначене управління не функціонує. УПФУ в Ворошиловському районі м. Донецька не є ліквідованим, не знаходиться в стані припинення або реорганізації. Діяльність управління не здійснюється у зв`язку з відсутністю організаційних та технічних умов, необхідних для його функціонування. Керівний склад працівників управління відсутній. Таким чином, Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області не є правонаступником Управління Пенсійного фонду України в Ворошиловському районі м. Донецька та не виконує обов`язки зазначеного управління. Просило вирішити питання щодо визначення додаткового строку для подання заяви ОСОБА_1 про прийняття спадщини на розсуд суду.

Дослідивши письмові докази, суд вважає, що в позові необхідно відмовити з наступних підстав.

Судом встановлені такі обставини та відповідні ним правовідносини.

Згідно копії свідоцтва про смерть, виданого 25 вересня 2020 року Дніпровським районним у місті Києві відділом державної реєстрації актів цивільного стану Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ), актовий запис № 2041, ОСОБА_2 померла ІНФОРМАЦІЯ_1 в м. Донецьк (а.с.7).

Розпорядженням КМУ від 7 листопада 2014 № 1085-р «Про затвердження переліку населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження» (в редакції розпорядження Кабінету Міністрів України від 7 лютого 2018 р. № 79-р) місто Донецьк віднесено до населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження.

Після смерті ОСОБА_2 відкрилась спадщина у вигляді сум недоотриманої нею за життя пенсії.

Позивач є племінницею померлої ОСОБА_2 , тобто є спадкоємцем п`ятої черги спадкування за законом (а.с.8-12).

Строк для подання заяви про прийняття спадщини після смерті ОСОБА_2 сплив 28 вересня 2020 року.

Спадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців) (ст.1216 ЦК України).

Відповідно до ст.1218 ЦК України, до складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.

Відповідно до ст.1220 ЦК України, спадщина відкривається внаслідок смерті особи або оголошення її померлою. Часом відкриття спадщини є день смерті особи або день, з якого вона оголошується померлою (частина третя статті 46 цього Кодексу).

Відповідно до ст.1221 ЦК України, місцем відкриття спадщини є останнє місце проживання спадкодавця. Якщо місце проживання спадкодавця невідоме, місцем відкриття спадщини є місцезнаходження нерухомого майна або основної його частини, а за відсутності нерухомого майна - місцезнаходження основної частини рухомого майна. В особливих випадках місце відкриття спадщини встановлюється законом.

Питання щодо місця відкриття спадщини врегульовано статтею 11-1 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» та статтею 9-1 Закону України «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції».

Відповідно до вказаних норм, у разі якщо останнім місцем проживання спадкодавця є тимчасово окупована територія або населений пункт, на території якого органи державної влади тимчасово не здійснюють або здійснюють не в повному обсязі свої повноваження, затверджений рішенням Кабінету Міністрів України, місцем відкриття спадщини є місце подання першої заяви, що свідчить про волевиявлення щодо спадкового майна, спадкоємців, виконавців заповіту, осіб, заінтересованих в охороні спадкового майна, або вимоги кредиторів.

Матеріалами справи підтверджується, що спадкодавець ОСОБА_2 була зареєстрована за адресою АДРЕСА_1 .

Право на спадкування здійснюється спадкоємцями шляхом прийняття спадщини або її неприйняття.

Відповідно до ст.1269 ЦК України, спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно із спадкодавцем, має подати нотаріусу або в сільських населених пунктах - уповноваженій на це посадовій особі відповідного органу місцевого самоврядування заяву про прийняття спадщини.

Для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини (ст.1270 ЦК України).

Якщо спадкоємець протягом шести місяців не подав до нотаріальної контори заяву про прийняття спадщини, він вважається таким, що не прийняв спадщину. За позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини (ст.1272 ЦК України).

Спадкоємець, який постійно проживав разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини, вважається таким, що прийняв спадщину, якщо протягом строку, встановленого статтею 1270 цього Кодексу, він не заявив про відмову від неї (ч.3 ст.1268 ЦК України).

Постановою державного нотаріуса Другої донецької міської нотаріальної контори Кучеренко О.Л. від 20 травня 2021 року відмовлено ОСОБА_1 у видачі свідоцтва про право на спадщину після смерті ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 у зв`язку з пропуском шестимісячного строку для подання заяви про прийняття спадщини (а.с.13).

Досліджені судом докази свідчать про те, що місцем відкриття спадщини після смерті ОСОБА_2 є місце подання першої заяви до нотаріусу (м. Селидове Донецької області).

Позовні вимоги позивача не можуть бути задоволенні у зв`язку з їх пред`явленням до неналежних відповідачів виходячи з такого.

Визначення відповідачів, предмета та підстав спору є правом позивача. Натомість, встановлення належності відповідачів й обґрунтованості позову – обов`язком суду, який виконується під час розгляду справи (висновки Великої Палати Верховного Суду у постанові від 17 квітня 2018 року у справі № 523/9076/16-ц).

Пред`явлення позову до неналежного відповідача є підставою для відмови у позові.

Відповідачами у справах про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини є спадкоємці, які прийняли спадщину. При відсутності інших спадкоємців за заповітом і за законом, усунення їх від права на спадкування, неприйняття ними спадщини, а також відмови від її прийняття відповідачами є територіальні громади в особі відповідних органів місцевого самоврядування за місцем відкриття спадщини.

Враховуючи те, що суд прийшов до висновку про те, що місцем відкриття спадщини є місце подання першої заяви до нотаріусу (м. Селидове Донецької області), то територіальна громада в особі Ворошилівської районної у м. Донецьку ради не є належним відповідачем у даній справі, оскільки належним відповідачем у справі, за встановлених в судовому засіданні обставин, є територіальна громада м. Селидове Донецької області в особі Селидівської міської ради Донецької області.

Що стосується вимог до Управління Пенсійного фонду України у Ворошиловському районі м. Донецька, то ці вимоги суд вважає необґрунтованими, оскільки органи ПФУ взагалі не можуть бути відповідачами у даній категорії справ.

Відповідно до ст.ст.1270, 1272 ЦК України, керуючись ст.ст.13, 19, 81, 141, 259, 263-265 ЦПК України, суд, -

ВИРІШИВ:

В позові ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Управління Пенсійного фонду України у Ворошиловському районі м. Донецька (м. Слов`янськ Донецької області, площа Соборна, будинок 3, код ЄДРПОУ 13486010), Ворошиловської районної в м. Донецьку ради (м. Краматорськ Донецької області, вулиця Транспортна, будинок 2), третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору: Селидівська міська рада Донецької області ( м. Селидове Донецької області, вулиця К. Маркса, будинок 8, код ЄДРПОУ 04052962), про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини відмовити.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закритті апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного розгляду.

Рішення суду може бути оскаржено в апеляційному порядку учасниками справи, а також особами, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їхні права, свободи, інтереси та (або) обов`язки, повністю або частково безпосередньо до Донецького апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його складання.

Учасник справи, якому рішення не було вручене у день його складання, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому рішення суду.

Строк на апеляційне оскарження може бути також поновлений в разі пропуску з інших поважних причин, крім випадків, зазначених у частині другій статті 358 ЦПК України.

Згідно п.3 Розділу ХІІ «Прикінцеві положення» ЦПК України в редакції Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо перебігу процесуальних строків під час дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19)» № 731-ІХ від 18.06.2020 року під час дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19), суд за заявою учасників справи та осіб, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їхні права, інтереси та (або) обов`язки (у разі наявності у них права на вчинення відповідних процесуальних дій, передбачених цим Кодексом), поновлює процесуальні строки, встановлені нормами цього Кодексу, якщо визнає причини їх пропуску поважними і такими, що зумовлені обмеженнями, впровадженими у зв`язку з карантином. Суд може поновити відповідний строк як до, так і після його закінчення. Суд за заявою особи продовжує процесуальний строк, встановлений судом, якщо неможливість вчинення відповідної процесуальної дії у визначений строк зумовлена обмеженнями, впровадженими у зв`язку з карантином.

Суддя Г.В. Назаренко