
707/2528/21
3/707/1463/21
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
24 листопада 2021 року м. Черкаси
Суддя Черкаського районного суду Черкаської області Миколаєнко Т.А., розглянувши матеріали справи про адміністративне правопорушення, які надійшли від Головного управління ДПС у Черкаській області, відносно гр. ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , зареєстрованого за адресою: АДРЕСА_1 , директора Черкаської міської філії ПАТ «Черкасиобленерго», про притягнення його до адміністративної відповідальності за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 163-4 КУпАП,-
в с т а н о в и л а :
22 жовтня 2021 року до Черкаського районного суду Черкаської області надійшли матеріали про притягнення гр. ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 163-4 КУпАП.
Згідно із протоколом про адміністративне правопорушення № 290/23-00-07-1318 від 12 жовтня 2021 року, складеним головним державним ревізором-інспектором відділу перевірок податкових агентів управління податкового аудиту ГУ ДПС у Черкаській області Євоновою Людмилою Володимирівною за результатами проведеної документальної планової виїзної перевірки Черкаської міської філії ПАТ «Черкасиобленерго», «гр. ОСОБА_1 вчинив порушення вимог:
- пп. 16.1.4 п. 16.1 ст. 16; п. 38.1 ст. 38; абз. 2 п. 57.1 ст. 57; пп.168.1.1, пп. 168.1.5, ст. 168, п. 176.2 «а» ст.176 Податкового кодексу України від 02.12.2010 року № 2755-VI, що призвело до несвоєчасного перерахування податкового зобов`язання з податку на доходи фізичних осіб на загальну суму «3754646,18,18 грн», в тому числі за 2017 рік в сумі 3407385,67 грн та за січень 2018 року в сумі 347260,51 грн;
- пп. 168.1.1, пп. 168.1.5, п. 168.1 ст. 168 та пп. 1.4 п. 161 підрозділу 10 розділу XX Податкового кодексу України від 02.12.2010 року № 2755-VI, що призвело до несвоєчасного перерахування податкового зобов`язання з військового збору на загальну суму 243977,58 грн, в тому числі за 2017 рік в сумі 211702,57 грн та за січень 2018 року в сумі 32275,01 грн;
що встановлено актом перевірки від 22 вересня 2021 року № 6575/23-00-07-0205/25204608».
Дії гр. ОСОБА_1 кваліфіковано за ч. 1 ст. 163-4 КУпАП.
Гр. ОСОБА_1 , будучи належним чином повідомленим про дату, час та місце розгляду справи, у судове засідання не з`явився, однак 22 листопада 2021 року подав до канцелярії суду письмові заперечення на протокол про адміністративне правопорушення.
Водночас, у судове засідання з`явилася захисник гр. ОСОБА_1 – адвокат Головчак О.В., яка підтримала письмове заперечення на протокол про адміністративне правопорушення, подане гр. ОСОБА_1 , та заявила клопотання про закриття провадження у даній справі у зв`язку із закінченням строків притягнення гр. ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності, передбачених ст. 38 КУпАП.
Вислухавши адвоката Головчак О.В., вивчивши матеріали справи, вважаю необхідним зазначити наступне.
Згідно з частиною 2 статті 38 КУпАП, якщо справи про адміністративні правопорушення відповідно до цього Кодексу чи інших законів підвідомчі суду (судді), стягнення може бути накладено не пізніш як через три місяці з дня вчинення правопорушення, а при триваючому правопорушенні не пізніш як через три місяці з дня його виявлення.
Триваюче правопорушення це проступок, пов`язаний з тривалим, неперервним невиконанням обов`язків, передбачених законом. Тобто, триваючі правопорушення характеризуються тим, що особа, яка вчинила якісь певні дії чи бездіяльність, перебуває надалі у стані безперервного продовження цих дій (бездіяльності). Ці дії безперервно порушують закон протягом якогось часу. Іноді такий стан продовжується значний час і увесь час винний безперервно вчиняє правопорушення у вигляді невиконання покладених на нього обов`язків. Триваюче правопорушення припиняється лише у випадку усунення стану за якого об`єктивно існує цей обов`язок, виконанням обов`язку відповідним суб`єктом або припиненням дії відповідної норми закону.
Подібна правова позиція щодо застосування норм права викладена у постановах Верховного Суду від 11 квітня 2018 року у справі № 804/401/17 та від 11 грудня 2018 року у справі № 242/924/17.
Відтак, адміністративне правопорушення, передбачене ч. 1 ст. 163-4 КУпАП, не є триваючим.
Водночас, у протоколі про адміністративне правопорушення № 290/23-00-07-1318 від 12 жовтня 2021 року зазначено, що датою вчинення правопорушення є 22 вересня 2021 року.
Суд не може погодитись з таким твердженням, оскільки, як вбачається з матеріалів адміністративної справи, вказана дата відповідає даті складення акта № 6575/23-00-07-0205/25204608 про результати документальної планової виїзної перевірки Черкаської міської філії ПАТ «Черкасиобленерго», а, відтак, є датою виявлення адміністративного правопорушення, а не датою його вчинення. Інкриміновані ж ОСОБА_1 діяння мали місце у 2017 – 2018 роках.
З огляду на те, що правопорушення за ч. 1 ст. 163-4 КУпАП не носить характеру триваючого, на даний час закінчилися строки притягнення до адміністративної відповідальності, визначені ч. 2 статті 38 КУпАП.
Відповідно до п. 7 ст. 247 КУпАП провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю у разі закінчення на момент розгляду справи про адміністративне правопорушення строків, передбачених ст. 38 цього Кодексу.
Між тим, п. 7 ст. 247 КУпАП не містить положень про наявність у суду повноважень щодо встановлення обставин вчинення адміністративного правопорушення, наявності вини особи у його вчиненні у разі закриття провадження про адміністративні правопорушення.
Крім того, формулювання абзацу першого статті 247 КУпАП дозволяє дійти висновку, що встановлення юридичних фактів є єдиною необхідною підставою для припинення будь-яких дій щодо притягнення особи до адміністративної відповідальності незалежно від встановлених будь-яких інших обставин, що підлягають з`ясуванню при розгляді справи про адміністративне правопорушення, у тому числі й вини особи у його вчиненні.
Так, після спливу строків, передбачених ст. 38 КУпАП, у відповідності до вимог ст. 247 КУпАП, суд позбавлений можливості досліджувати та давати будь-яку оцінку доказам у справі, а також встановлювати наявність вини особи у скоєному.
Наявність або відсутність вини встановлюється саме під час здійснення провадження у справі про адміністративне правопорушення. Відтак, вина осіб, що притягуються до адміністративної відповідальності, не встановлюється у справах, у яких провадження закривається з підстав закінчення на момент розгляду справи про адміністративне правопорушення строків, передбачених ст. 38 КУпАП.
Відповідно до ст. 19 Закону України «Про міжнародні договори України», ст. 17 Закону України «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини» стала практика Європейського суду з прав людини є частиною національного законодавства та обов`язкова до застосування судами як джерело права.
Європейський суд з прав людини у рішенні у справі «Олександр Волков проти України», заява № 21722/11, п. 137, від 09 січня 2013 року, зазначає, що строки давності слугують кільком важливим цілям, а саме: забезпеченню юридичної визначеності та остаточності, захисту потенційних відповідачів від не заявлених вчасно вимог, яким може бути важко протистояти, та запобігти будь-якій несправедливості, яка могла б виникнути, якби від судів вимагалося виносити рішення щодо подій, що мали місце у віддаленому минулому, на підставі доказів, які через сплив часу стали ненадійними та неповними (див. рішення від 22 жовтня 1996 року у справі «Стаббінгз та інші проти Сполученого Королівства» (Stubbings and Others v. the United Kingdom), п. 51, Reports 1996-IV). Строки давності є загальною рисою національних правових систем договірних держав щодо кримінальних, дисциплінарних та інших порушень.
Враховуючи наведене, оскільки на момент розгляду судом адміністративного матеріалу відносно гр. ОСОБА_1 сплинув строк накладення адміністративного стягнення, провадження по справі підлягає закриттю.
На підставі викладеного, керуючись п. 7 ст. 247, ст.ст. 38, 163-4, 283-285 КУпАП, суддя, -
у х в а л и л а :
Закрити провадження у справі про притягнення гр. ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 163-4 Кодексу України про адміністративні правопорушення, у зв`язку із закінченням строків накладення адміністративного стягнення, передбачених ст. 38 КУпАП.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.
Апеляційна скарга може бути подана до судової палати у кримінальних справах Черкаського апеляційного суду через Черкаський районний суд Черкаської області протягом десяти днів з дня винесення постанови.
Суддя: Т. А. Миколаєнко