Рішення № 101329027, 22.11.2021, Окружний адміністративний суд міста Києва

Дата ухвалення
22.11.2021
Номер справи
640/16291/21
Номер документу
101329027
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1 Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

22 листопада 2021 року м. Київ № 640/16291/21

Окружний адміністративний суд міста Києва у складі судді Погрібніченка І.М., розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу

за позовомТовариства з обмеженою відповідальністю «КІНГ МАРКЕТ»доГоловного управління ДПС у м. Києвіпровизнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення від 15 січня 2021 року №10000415,

ОБСТАВИНИ СПРАВИ:

До Окружного адміністративного суду міста Києва звернулось Товариство з обмеженою відповідальністю «КІНГ МАРКЕТ» (далі по тексту - позивач, ТОВ «КІНГ МАРКЕТ») з адміністративним позовом до Головного управління ДПС у м. Києві (далі по тексту - відповідач, ГУ ДПС у м. Києві), у якому просить визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення від 15 січня 2021 року №10000415.

В обґрунтування позову позивач зазначив про протиправність спірного податкового повідомлення-рішення, посилаючись на те, що воно складено у зв`язку з неправильно встановленими відповідачем фактичними обставинами, без урахування наданих ТОВ «КІНГ МАРКЕТ» пояснень, а тому наявні всі підстави для його скасування.

Ухвалою від 06 липня 2021 року Окружний адміністративний суд міста Києва відкрив загальне позовне провадження у справі та призначив її до розгляду у підготовчому засіданні.

Вказаною ухвалою суду відповідачу надано п`ятнадцятиденний строк з дня вручення йому даної ухвали надати відзив на позовну заяву, який повинен відповідати вимогам статті 162 Кодексу адміністративного судочинства України, або заяву про визнання позову.

05 серпня 2021 року представником відповідача подано відзив на позовну заяву, у якому зазначено про відповідність прийнятого ГУ ДПС у м. Києві податкового повідомлення-рішень вимогам чинного законодавства, оскільки перевіркою дотримання норм формування податкового кредиту встановлено порушення ТОВ «КІНГ МАРКЕТ» вимог пункту 198.2 статті 198, пункту 200.4 статті 200 Податкового кодексу України.

Крім того, за даними інформаційних ресурсів ДПС станом на дату складання акту, уточнюючий розрахунок податкових зобов`язань з податку на додану вартість у зв`язку з виправленням самостійно виявлених помилок до податкової декларації за жовтень 2020 року підприємством не подавався, про що зазначено в акті від 18 грудня 2020 року №13206/ж5/26-15-04-09-20/42672906.

З огляду на викладене, відповідач вважає, що підстави для задоволення позовних вимог відсутні.

14 вересня 2021 року позивач, через систему «Електронний суд» подав відповідь на відзив, у якому зазначив, що підприємство скористалось своїм правом на виправлення самостійно виявлених помилок до податкової декларації за жовтень 2020 року, яку подав 24 грудня 2020 року. Таким чином, у зв`язку з поданням уточнюючого розрахунку податкова звітність є виправленою, а тому нівелює правові наслідки помилки, допущеної при її поданні, на підставі чого податкове повідомлення-рішення від 15 січня 2021 року №1000415 є незаконним та підлягає скасуванню.

Ухвалою від 16 вересня 2021 року Окружний адміністративний суд міста Києва закрив підготовче провадження та призначив справу до судового розгляду, а також, з урахуванням думок сторін, вирішив її подальший розгляд здійснювати в письмовому провадженні.

Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, Окружний адміністративний суд міста Києва, -

В С Т А Н О В И В:

ТОВ «КІНГ МАРКЕТ» є юридичною особою, основним видом діяльності якого є неспеціалізована оптова торгівля (КВЕД 46.90).

На підставі пункту 200.10 статті 200, підпункту 75.1.1 пункту 75.1 статті 75 та у порядку статті 76 Податкового кодексу України, ГУ ДПС у м. Києві проведено камеральну перевірку даних, задекларованих у податковій звітності з податку на додану вартість ТОВ «КІНГ МАРКЕТ» (код 42672906) за жовтень 2020 року.

За результатами проведення перевірки податковим органом складено акт від 18 грудня 2020 року №13206/ж5/26-15-04-09-20/42672906 (далі по тексту - Акт перевірки), за висновками якого встановлено порушення пункту 198.2 статті 198, пункту 200.4 статті 200 Податкового кодексу України та пункту 5 розділу 6 наказу від 28 січня 2016 року №21 «Про затвердження форм та Порядку заповнення і подання податкової звітності з податку на додану вартість, що призвело до заниження позитивних нарахувань, які підлягають сплаті до бюджету на суму ПДВ 4 678 105,00 грн.

Листом від 15 січня 2021 року №1973/6/26-15-04-15-16 ГУДПС у м. Києві повідомила ТОВ «КІНГ МАРКЕТ» про внесення змін до Акту перевірки у зв`язку з допущенням технічних помилок в номері акту та у номерах та назві рядків таблиці 2 до акту та за вірне слід вважати акт від 18 грудня 2020 року №13206/ж5/26-15-04-14-20/42672906 та додану до листа таблицю.

Не погоджуючись з висновками Акта перевірки, позивач звернувся до ГУ ДПС у м. Києві з письмовими запереченнями.

ГУ ДПС у м. Києві листом від 12 січня 2021 року №67/1/26-15-0415-16 повідомило позивача про залишення без змін висновків Акта перевірки.

На підставі висновків Акта перевірки ГУ ДПС у м. Києві прийнято податкове повідомлення-рішення від 15 січня 2021 року №10000415, яким позивачу збільшено суму грошового зобов`язання з податку на додану вартість на 5 847 631,00 грн., з яких: 4 678 105,00 грн. - за податковими зобов`язаннями, 1 169 526,00 грн. - за штрафними (фінансовими) санкціями.

Вказаних висновків податковий орган дійшов у зв`язку з тим, що ТОВ «КІНГ МАРКЕТ» в податковій декларації з податку на додану вартість за жовтень 2020 року відображено від`ємне значення, що включається до складу податкового кредиту поточного звітного (податкового) періоду: збільшено/зменшено залишок від`ємного значення за результатами поданих уточнюючих розрахунків - 1 500 922,00 грн., за рахунок подання уточнюючого розрахунку до декларації з ПДВ за жовтень 2020 року від 01 жовтня 2020 року №9250062750 на суму 1 500 922,00 грн.

За результатами перевірки ТОВ «КІНГ МАРКЕТ» встановлено подання уточнюючого розрахунку до декларації з ПДВ за серпень 2020 року (реєстраційний №9250062750 від 01 жовтня 2020 року) на зменшення залишку від`ємного значення (графа 6 рядка 21 уточнюючого розрахунку) у розмірі 1 233 905,00 грн.

Крім того, ТОВ «КІНГ МАРКЕТ» в декларації з ПДВ за вересень 2020 року (з урахуванням уточнюючого розрахунку (реєстраційний №9275083161 від 23 жовтня 2020 року)) не відображено від`ємне значення, що включається до складу податкового кредиту поточного звітного періоду (розділ 16 декларації) та задекларовано позитивне значення різниці між сумою податкового зобов`язання та сумою податкового кредиту поточного звітного (податкового) періоду (розділ 18 декларації) у розмірі 50 367,00 грн.

ТОВ «КІНГ МАРКЕТ» в податковій декларації з податку на додану вартість за жовтень 2020 року відображено розділ 11.1Б декларації (ввезені на митну територію України товари, необоротні активи з основною ставкою) у сумі 8 040 171,00 грн.

За даними інформаційних ресурсів ДПС України зазначена інформація про ввезення товарів, необоротних активів на митну територію України ТОВ «КІНГ МАРКЕТ» у жовтні 2020 року на суму 4 862 987,52 грн.

Згідно інформації, що міститься в інформаційній базі ДПС України, станом на дату складання акта, уточнюючий розрахунок податкових зобов`язань з податку на додану вартість у зв`язку з виправленням самостійно виявлених помилок до податкової декларації з ПДВ за жовтень 2020 року ТОВ «КІНГ МАРКЕТ» не подавався.

Незгода із зазначеним податковим повідомленням-рішенням відповідача, обумовила звернення позивача до адміністративного суду за захистом своїх прав.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.

Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов`язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов`язки їх посадових осіб під час адміністрування податків, а також відповідальність за порушення податкового законодавства регулює Податковий кодекс України.

Відповідно до підпункту 20.1.4 пункту 20.1 статті 20 Податкового кодексу України контролюючі органи мають право проводити відповідно до законодавства перевірки і звірки платників податків (крім Національного банку України), у тому числі після проведення процедур митного контролю та/або митного оформлення.

Спосіб дій органів державної податкової служби України при виконанні владних управлінських функцій по здійсненню контролю за платниками податків шляхом проведення перевірок правильності та повноти обчислення податкових зобов`язань визначений, зокрема, статтями 75 - 86 Податкового кодексу України.

Так, пунктом 75.1 статті 75 Податкового кодексу України передбачено, що органи державної податкової служби мають право проводити камеральні, документальні (планові або позапланові; виїзні або невиїзні) та фактичні перевірки.

Камеральна перевірка є одним з видів податкових перевірок, встановлених пунктом 75.1 статті 75 Податкового кодексу України, та за своєю правовою сутністю є формою поточного документального контролю за дотриманням платником вимог податкового законодавства на підставі декларацій та інших документів податкової звітності, одержаних від платника.

Пунктом 76.3 статті 76 Податкового кодексу України встановлено, що камеральна перевірка податкової декларації або уточнюючого розрахунку може бути проведена лише протягом 30 календарних днів, що настають за останнім днем граничного строку їх подання, а якщо такі документи були надані пізніше, - за днем їх фактичного подання.

Поряд із цим, обов`язки платника податків визначені статтею 16 Податкового кодексу України, зокрема згідно підпунктів 16.1.2, 16.1.3, 16.1.4, 16.1.7 пункту 16.1 даної статті платник податків зобов`язаний вести в установленому порядку облік доходів і витрат, складати звітність, що стосується обчислення і сплати податків та зборів, подавати до контролюючих органів у порядку, встановленому податковим та митним законодавством, декларації, звітність та інші документи, пов`язані з обчисленням і сплатою податків та зборів, сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи, а також подавати контролюючим органам інформацію в порядку, у строки та в обсягах, встановлених податковим законодавством.

Відповідно до пункту 46.1 статті 46 Податкового кодексу України податкова декларація, розрахунок, звіт (далі - податкова декларація) - документ, що подається платником податків (у тому числі відокремленим підрозділом у випадках, визначених цим Кодексом) контролюючому органу у строки, встановлені законом, на підставі якого здійснюється нарахування та/або сплата податкового зобов`язання або відображаються обсяги операції (операцій), доходів (прибутків), щодо яких податковим та митним законодавством передбачено звільнення платника податку від обов`язку нарахування і сплати податку і збору, чи документ, що свідчить про суми доходу, нарахованого (виплаченого) на користь платників податків - фізичних осіб, суми утриманого та/або сплаченого податку.

Відповідальність за неподання, порушення порядку заповнення документів податкової звітності, порушення строків їх подання контролюючим органам, недостовірність інформації, наведеної у зазначених документах, несуть юридичні особи, постійні представництва нерезидентів, які відповідно до цього Кодексу визначені платниками податків, а також їх посадові особи (підпункт 47.1.1 пункту 47.1 статті 47 Податкового кодексу України).

Згідно з пунктом 48.1 статті 48 Податкового кодексу України податкова декларація складається за формою, затвердженою в порядку, визначеному положеннями пункту 46.5 статті 46 цього Кодексу та чинному на час її подання. Форма податкової декларації повинна містити необхідні обов`язкові реквізити і відповідати нормам та змісту відповідних податку та збору.

Пунктами 49.1, 49.2 статті 49 Податкового кодексу України визначено, що податкова декларація подається за звітний період в установлені цим Кодексом строки контролюючому органу, в якому перебуває на обліку платник податків.

Платник податків зобов`язаний за кожний встановлений цим Кодексом звітний період, в якому виникають об`єкти оподаткування, або у разі наявності показників, які підлягають декларуванню, відповідно до вимог цього Кодексу подавати податкові декларації щодо кожного окремого податку, платником якого він є. Цей абзац застосовується до всіх платників податків, в тому числі платників, які перебувають на спрощеній системі оподаткування обліку та звітності.

Пунктом 50.1 статті 50 Податкового кодексу України встановлено, що у разі якщо у майбутніх податкових періодах (з урахуванням строків давності, визначених статтею 102 цього Кодексу) платник податків самостійно (у тому числі за результатами електронної перевірки) виявляє помилки, що містяться у раніше поданій ним податковій декларації (крім обмежень, визначених цією статтею), він зобов`язаний надіслати уточнюючий розрахунок до такої податкової декларації за формою чинного на час подання уточнюючого розрахунку.

Платник податків має право не подавати такий розрахунок, якщо відповідні уточнені показники зазначаються ним у складі податкової декларації за будь-який наступний податковий період, протягом якого такі помилки були самостійно (у тому числі за результатами електронної перевірки) виявлені.

Платник податків, який самостійно (у тому числі за результатами електронної перевірки) виявляє факт заниження податкового зобов`язання минулих податкових періодів, зобов`язаний, за винятком випадків, установлених пунктом 50.2 цієї статті:

а) або надіслати уточнюючий розрахунок і сплатити суму недоплати та штраф у розмірі трьох відсотків від такої суми до подання такого уточнюючого розрахунку. Цей штраф не застосовується у разі подання уточнюючого розрахунку до податкової декларації з податку на прибуток підприємств за попередній податковий (звітний) рік з метою здійснення самостійного коригування відповідно до статті 39 цього Кодексу у строк не пізніше 1 жовтня року, наступного за звітним;

б) або відобразити суму недоплати у складі декларації з цього податку, що подається за податковий період, наступний за періодом, у якому виявлено факт заниження податкового зобов`язання, збільшену на суму штрафу у розмірі п`яти відсотків від такої суми, з відповідним збільшенням загальної суми грошового зобов`язання з цього податку.

Аналогічні за змістом положення містить розділ IV Порядку заповнення і подання податкової звітності з податку на додану вартість, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 28 січня 2016 року №21 (далі по тексту - Порядок №21), зокрема, у разі якщо у майбутніх податкових періодах (з урахуванням строків давності, визначених статтею 102 глави 9 розділу II Кодексу) платник податку самостійно виявляє помилки, що містяться у раніше поданій ним декларації, він зобов`язаний надіслати уточнюючий розрахунок до такої декларації за формою, встановленою на дату подання уточнюючого розрахунку.

Внесення змін до податкової звітності за результатами самостійного виявлення помилок здійснюється у порядку, визначеному статтею 50 розділу II Кодексу.

У разі виправлення помилок у рядках поданої раніше декларації, до яких повинні додаватися додатки, до уточнюючого розрахунку повинні бути додані відповідні додатки, що містять інформацію щодо уточнених показників.

Порядок заповнення податкової декларації регламентовано розділом V Порядку №21, а його наступним розділом VI - порядок заповнення уточнюючого розрахунку.

Відповідно до положень розділу VI Порядку №21 уточнюючий розрахунок може бути поданий у спосіб, визначений в абзаці четвертому пункту 50.1 статті 50 розділу II Кодексу.

У графі 4 відображаються відповідні показники декларації звітного періоду, що виправляється. У разі якщо до декларації за цей звітний період раніше вносилися зміни, у графі 4 відображаються відповідні показники графи 5 останнього уточнюючого розрахунку, який подавався до декларації звітного (податкового) періоду, що виправляється.

У графі 5 уточнюючого розрахунку відображаються відповідні показники з урахуванням виправлення.

У графі 6 відображається сума помилки (абсолютне значення).

У разі виправлення значення рядка 21 декларації, яке у майбутніх звітних періодах не вплинуло на значення рядка 18 чи рядка 20.2, уточнюючий розрахунок подається за один звітний період, в якому вносяться відповідні зміни. Такий уточнюючий розрахунок може бути поданий у спосіб, визначений в абзаці четвертому пункту 50.1 статті 50 розділу II Кодексу. Значення графи 6 рядка 21 уточнюючого розрахунку (як збільшення, так і зменшення) враховується у рядку 16.2 декларації за звітний період, у якому подано такий уточнюючий розрахунок.

У разі виправлення значення рядка 21 декларації, яке у майбутніх періодах впливатиме на значення рядка 18 чи рядка 20.2, уточнюючий розрахунок подається за кожний звітний період, у якому значення рядка 21 декларації впливало на значення рядка 18 чи рядка 20.2.

Платник податків, який самостійно виявляє факт заниження податкового зобов`язання минулих податкових періодів, зобов`язаний сплатити штраф, нарахований відповідно до абзацу четвертого пункту 50.1 статті 50 розділу II Кодексу. Сума нарахованого штрафу відображається у графі 6 рядка 18.1.

У разі виправлення помилок у рядках поданої раніше декларації, до яких повинні додаватися додатки, до уточнюючого розрахунку повинні бути додані відповідні додатки, що містять інформацію щодо уточнених показників.

Із змісту наведених правових норм слідує, що подання платниками податків податкової звітності здійснюється саме в порядку та за формою, встановленою Податковим кодексом України та Порядком №21 (чинного на час спірних правовідносин). При цьому уточнюючий розрахунок слід вважати невід`ємною частиною податкової декларації у разі, якщо останній був прийнятий контролюючим органом за відсутності підстав для відмови у його прийнятті, передбачених підпунктом 49.11 статті 49 Податкового кодексу України. Існування вимог, зокрема, до форми подання податкової декларації та уточнюючого розрахунку до неї спрямоване на забезпечення правильного відображення контролюючим органом задекларованих платником податків показників податкової звітності.

При цьому Податковим кодексом України передбачено лише два способи виправлення помилок у податковій звітності: подання уточнюючого розрахунку або відображення уточнених показників в податкових деклараціях наступних податкових періодів.

Аналогічна правова позиція висловлена у постановах Верховного Суду від 01 жовтня 2019 року у справі №822/1868/15, від 24 лютого 2020 року у справі №520/1186/19.

З аналізу наведених положень податкового законодавства, суд встановив, що платнику податків надано право подавати уточнюючі декларації (розрахунки) до податкових декларацій у зв`язку з самостійним виявленням помилок, що містяться у раніше поданих ним податкових деклараціях.

При цьому, обмеження щодо подання уточнюючих декларацій (розрахунків) під час проведення контролюючим органом перевірки встановлено кодексом лише щодо періоду проведення документальних планових та позапланових перевірок.

Таким чином, під час проведення камеральної перевірки позивач не був позбавлений можливості подати уточнюючий розрахунок до податкової декларації за жовтень 2020 року у зв`язку з самостійним виявленням у ній помилок.

Як вбачається з матеріалів справи, у жовтні 2020 року ТОВ «КІНГ МАРКЕТ» зареєстровано митні декларації на загальну суму 4 862 987,52 грн., а саме:

- від 02 жовтня 2020 року №UA209170/2020/072917 на суму 173 269,91 грн.;

- від 05 жовтня 2020 року №UA209170/2020/073155 на суму 68 145,03 грн.;

- від 05 жовтня 2020 року №UA209170/2020/073156 на суму 133 384,40 грн.;

- від 07 жовтня 2020 року №UA209170/2020/074031 на суму 92 579,77 грн.;

- від 08 жовтня 2020 року №UA209170/2020/074443 на суму 165 950,32 грн.;

- від 09 жовтня 2020 року №UA209170/2020/074811 на суму 160 174,55 грн.;

- від 09 жовтня 2020 року №UA209170/2020/074839 на суму 86 519,09 грн.;

- від 09 жовтня 2020 року №UA209170/2020/075108 на суму 176 401,42 грн.;

- від 12 жовтня 2020 року №UA209170/2020/075535 на суму 187 030,97 грн.;

- від 12 жовтня 2020 року №UA209170/2020/075536 на суму 85 876,05 грн.;

- від 13 жовтня 2020 року №UA209170/2020/076228 на суму 187 284,90 грн.;

- від 13 жовтня 2020 року №UA209170/2020/076229 на суму 94 220,75 грн.;

- від 13 жовтня 2020 року №UA209170/2020/076230 на суму 81 354,53 грн.;

- від 13 жовтня 2020 року №UA209170/2020/076405 на суму 162 500,83 грн.;

- від 16 жовтня 2020 року №UA209170/2020/077172 на суму 96 476,61 грн.;

- від 17 жовтня 2020 року №UA209170/2020/077715 на суму 238 434,14 грн.;

- від 17 жовтня 2020 року №UA209170/2020/077716 на суму 234 810,38 грн.;

- від 19 жовтня 2020 року №UA209170/2020/231363 на суму 209 538,26 грн.;

- від 19 жовтня 2020 року №UA209170/2020/231431 на суму 203 647,17 грн.;

- від 21 жовтня 2020 року №UA209170/2020/078686 на суму 87 102,73 грн.;

- від 21 жовтня 2020 року №UA209170/2020/078687 на суму 205 705,68 грн.;

- від 21 жовтня 2020 року №UA209170/2020/078689 на суму 173 492,50 грн.;

- від 23 жовтня 2020 року №UA209170/2020/079545 на суму 187 396,95 грн.;

- від 24 жовтня 2020 року №UA209170/2020/079945 на суму 165 604,64 грн.;

- від 26 жовтня 2020 року №UA209170/2020/080031 на суму 187 569,99 грн.;

- від 26 жовтня 2020 року №UA209170/2020/080034 на суму 187 569,99 грн.;

- від 27 жовтня 2020 року №UA209170/2020/080627 на суму 96 339,68 грн.;

- від 27 жовтня 2020 року №UA209170/2020/080626 на суму 80 632,91 грн.;

- від 28 жовтня 2020 року №UA209170/2020/080876 на суму 188 063,27 грн.;

- від 28 жовтня 2020 року №UA209170/2020/080875 на суму 180 202,39 грн.;

- від 29 жовтня 2020 року №UA209170/2020/081297 на суму 130 160,96 грн.;

- від 19 жовтня 2020 року №UA209170/2020/231431 на суму -30 190,13 грн.;

- від 31 жовтня 2020 року №UA209170/2020/082077 на суму 205 736,88 грн.

У подальшому ТОВ «КІНГ МАРКЕТ» подало декларацію з податку на додану вартість за жовтень 2020 року у рядку 11.1Б «ввезені на митну територію України товари, необоротні активи з основною ставкою» якої, відображено суму 8 040 171,00 грн., у якій відобразило ПДВ за частину ввезених на митну територію України товарів та необоротних активів за жовтень 2020 року.

24 грудня 2020 року у зв`язку з виправленням самостійно виявлених помилок до декларації з ПДВ за жовтень 2020 року ТОВ «КІНГ МАРКЕТ» подало уточнюючий розрахунок (від 24 грудня 2020 року №9343760073), яким збільшило суму від`ємного значення, що зараховується до складу податкового кредиту наступного звітного періоду.

Вказаний уточнюючий розрахунок був наданий позивачем відповідачу разом з письмовими запереченнями на Акт перевірки.

Відповідно до пункту 86.7 статті 86 Податкового кодексу України у разі незгоди платника податків або його представників з висновками перевірки чи фактами і даними, викладеними в акті (довідці) перевірки, вони мають право подати свої заперечення та/або додаткові документи в порядку, визначеному пунктом 44.7 статті 44 цього Кодексу, до контролюючого органу, який проводив перевірку платника податків, протягом 10 робочих днів з дня, наступного за днем отримання акта (довідки). Такі заперечення та/або додаткові документи розглядаються контролюючим органом протягом семи робочих днів, що настають за днем їх отримання (днем завершення перевірки, проведеної у зв`язку з необхідністю з`ясування обставин, що не були досліджені під час перевірки та зазначені у зауваженнях), та платнику податків надсилається відповідь у порядку, визначеному статтею 58 цього Кодексу, для надсилання (вручення) податкових повідомлень-рішень. Платник податків (його уповноважена особа та/або представник) має право брати участь у розгляді заперечень та/або додаткових документів, про що такий платник податків зазначає у запереченнях та/або листі про надання додаткових документів в порядку, визначеному пунктом 44.7 статті 44 цього Кодексу.

Водночас, незважаючи на наведені положення кодексу, відповідач під час розгляду поданих ТОВ «КІНГ МАРКЕТ» заперечень з додатками обмежився цитуванням відповідних положень податкового законодавства і не дослідив належним чином тих обставин, на які посилався позивач у своїх зауваженнях, які були підтверджені відповідними поданими додатками. При цьому, відповідач зазначив, що уточнюючі розрахунки були подані ТОВ «КІНГ МАРКЕТ» після складання Акта перевірки, у зв`язку з чим не прийняв їх до уваги.

Суд зазначає, що пунктом 50.2 статті 50 Податкового кодексу України визначено, що платник податків під час проведення документальних планових та позапланових перевірок не має права подавати уточнюючі розрахунки до поданих ним раніше податкових декларацій за будь-який звітний (податковий) період з відповідного податку і збору, який перевіряється контролюючим органом.

Тобто цією нормою обмежено право на подачу уточнюючих розрахунків до поданих раніше податкових декларацій лише під час проведення документальних планових та позапланових перевірок, як наслідок, у випадках отримання акта камеральної перевірки щодо певної податкової декларації платник податків не обмежений у праві подати уточнюючий розрахунок до цієї декларації (з урахуванням строків давності, визначених статтею 102 цього Кодексу).

Таким чином, після проведення камеральної перевірки і до прийняття контролюючим органом податкового повідомлення-рішення за наслідками такої перевірки платник має право подавати уточнюючі розрахунки до податкової звітності, а контролюючий орган, приймаючи відповідне податкове повідомлення-рішення, повинен встановити дійсний обов`язок платника зі сплати податку з урахуванням даних уточнюючого розрахунку у разі його подання.

Наведене узгоджується також із змістом пункту 50.3 статті 50 Податкового кодексу України, відповідно до якого контролюючий орган має право на проведення позапланової перевірки платника податків за відповідний період у разі неподання останнім уточнюючого розрахунку до податкової декларації протягом 20 робочих днів після дати складення довідки про проведення електронної перевірки, якою встановлено порушення податкового законодавства.

Аналогічна правова позиція висловлена Верховним Судом у постанові від 05 вересня 2019 року у справі №803/1595/14.

Частиною другою статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що у справах щодо оскарження рішень суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, зокрема чи прийняті вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення.

На думку Окружного адміністративного суду міста Києва, відповідач не довів правомірність та обґрунтованість оскаржуваного податкового повідомлення-рішення від 15 січня 2021 року №10000415 з урахуванням вимог, встановлених частиною другою статті 19 Конституції України та частиною другою статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України, а тому, виходячи з меж заявлених позовних вимог та системного аналізу положень законодавства України, адміністративний позов ТОВ «КІНГ МАРКЕТ» підлягає задоволенню.

Крім того, згідно з частиною першою статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Керуючись статтями 2, 6, 8, 9, 77, 243 - 246, 257 - 263 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

В И Р І Ш И В:

1. Адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю «КІНГ МАРКЕТ» задовольнити повністю.

2. Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення від 15 січня 2021 року №10000415, прийняте Головним управлінням ДПС у м. Києві.

3. Стягнути з Головного управління ДПС у м. Києві (код ЄДРПОУ 44116011, адреса: 04116, м. Київ, вул. Шолуденка, 33/19) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «КІНГ МАРКЕТ» (код ЄДРПОУ 42672906, адреса: 04080, м. Київ, вул. Олексія Терьохіна, 8, офіс 19) понесені ним витрати по сплаті судового збору у розмірі 22 700,00 грн. (двадцять дві тисячі сімсот гривень 00 копійок).

Рішення суду набирає законної сили в строк і порядку, передбачені статтею 255 Кодексу адміністративного судочинства України.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Суддя І.М. Погрібніченко