Рішення № 101328132, 24.11.2021, Хмельницький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
24.11.2021
Номер справи
560/991/21
Номер документу
101328132
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 560/991/21

РІШЕННЯ

іменем України

24 листопада 2021 рокум. Хмельницький

Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Шевчука О.П. розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління ДПС у Хмельницькій області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернулась до суду з позовом до Головного управління ДПС у Хмельницькій області, в якому просить визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення №0002114001, прийняте Головним управління Державної фіскальної служби у Хмельницькій області 17 квітня 2018 року, про нарахування ОСОБА_1 адміністративних штрафів та штрафних санкцій за порушення законів у сфері виробництва та обігу алкогольних напоїв та тютюну в сумі 23800 гривень.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що на підставі Акта перевірки контролюючим органом 17.04.2018 року було прийнято податкове повідомлення-рішення №0002114001, яким ОСОБА_2 нараховані адміністративні штрафи та штрафні санкції за порушення законів у сфері виробництва та обігу алкогольних напоїв та тютюну в сумі 23800,00 грн.

Підставою для прийняття зазначеного податкового повідомлення-рішення став акт (довідка) про результати фактичної перевірки з питань додержання суб`єктами господарювання вимог, встановлених законодавством України, які є обов`язковими для виконання при здійсненні оптової та роздрібної торгівлі алкогольними напоями та/або тютюновими виробами №0060/22-01-40-01/ НОМЕР_1 від 04.04.2018. Під час перевірки виявлено, що в магазині " ІНФОРМАЦІЯ_1 " за адресою АДРЕСА_1 , продавець ОСОБА_3 , відсутні алкогольні напої, в тому числі пиво та тютюнові вироби. Тобто, під час перевірки будь-яких порушено не виявлено.

Не погоджуючись з винесеним рішенням позивач звернувся до суду з даним позовом.

Ухвалою суду від 27.09.2021 відкрито провадження в адміністративній справі та призначено розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без виклику (повідомлення) сторін.

Від відповідача на адресу суду надійшов відзив в якому останній просить відмовити в задоволенні позовних вимог. Відповідач вказує, що фактичну перевірку проведено в присутності продавця ОСОБА_3 , що зафіксовано в акті від 04.04.2018 №0060/22-01-40-01/ НОМЕР_1 . В акті перевірки зазначено, що згідно матеріалів адміністративної справи (протокол серії ГП 629211 від 29.09.2017) які підтверджують, що в вищезазначеному магазині, де здійснювала господарську діяльність ОСОБА_1 , встановлено факт реалізації пляшки алкогольного напою, пива "Хмельпиво", особі що недосягла 18 річного віку. За вказаним фактом посадовими особами Дунаєвецького ВП ГУНП у Хмельницькій області складено протокол про адміністративне правопорушення. Рішенням Дунаєвецької міської ради від 05.10.2017 ОСОБА_3 (продавця магазину " ІНФОРМАЦІЯ_1 ") визнано винною у вчиненні адміністративного правопорушення передбаченого ч.2 ст. 156 КУпАП та накладено стягнення у вигляді штрафу 510 грн. Відповідно до даних Єдиного реєстру судових рішень інформація про оскарження вказаного рішення відсутня.

Таким чином ОСОБА_1 порушено норми які містять заборону щодо реалізації алкогольних напоїв особі, що не досягла 18 річного віку та накладено штраф у розмірі 6800,0 гривень.

В ході проведення перевірки також встановлено, що в магазині " ІНФОРМАЦІЯ_1 ", що належить суб`єкту господарювання ОСОБА_1 за адресою: АДРЕСА_1 відсутня ліцензія на право роздрібної торгівлі алкогольними напоями, чим порушуються вимоги ч. 16 ст. 15 Закону №481.

В зв`язку із зазначеним, ГУ ДПС в області прийнято податкове повідомлення рішення за вказані порушення №0002114001 від 17.04.2018 року на суму 23800 гривень .

Дослідивши позовну заяву, відзив на позовну заяву, оцінивши наявні в матеріалах справи належні та допустимі докази у їх взаємозв`язку та сукупності суд дійшов наступних висновків.

Суд встановив, що посадовими особами ГУ ДПС у Хмельницькій області 04.04.2018 року на виконання наказу від 03.04.2018 за №1159 на підставі пп.80.2.5 п.80.2 ст.80 ПК України, проведено фактичну перевірку СГ - фізичної особи ОСОБА_1 за місцем здійснення господарської діяльності, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 , з питань дотримання вимог, встановлених законодавством України під час провадження діяльності, пов`язаної з обігом алкогольних напоїв та тютюнових виробів.

До початку проведення перевірки продавцю магазину-кафе ОСОБА_2 вручено копію наказу від 03.04.2018 за №1159 "Про проведення фактичної перевірки" та пред`явлено направленню на проведення фактичної перевірки, що слугувало підставою для початку проведення такої перевірки.

За результатами перевірки складено акт фактичної перевірки від 04.04.2018 №0060/22-01-40-01/ НОМЕР_1 в якому зафіксовано наступні порушення: - вимоги статті 15-3 Закону України від 19.12.1995 №481/95ВР "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального" в результаті реалізації алкогольних напоїв неповнолітній особі. ОСОБА_1 порушено абз. 14 ч.2 ст.17 Закону №481 який містить заборону щодо реалізації алкогольних напоїв особі, що не досягла 18 річного віку та накладено штраф у розмірі 6800,0 гривень.

Крім того, в ході проведення перевірки також встановлено, що в магазині " ІНФОРМАЦІЯ_1 ", що належить суб`єкту господарювання ОСОБА_1 за адресою: АДРЕСА_1 відсутня ліцензія на право роздрібної торгівлі алкогольними напоями, чим порушуються вимоги ч.16 ст.15 Закону №481.

Також, за порушення ОСОБА_1 абз. 7 ч. 2 ст.17 Закону №481, а саме за реалізацію алкогольних напоїв без ліцензії на право роздрібної торгівлі алкогольними напоями накладено на позивача штраф в розмірі 17000,0 гривень.

На підставі висновків Акту перевірки ГУ ДПС в Хмельницькій області прийнято податкове повідомлення рішення за вказані вище порушення №0002114001 від 17.04.2018 року на суму 23800 гривень.

Не погоджуючись з вказаним податковим повідомленням-рішенням, позивач звернувся до суду з відповідним позовом.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам суд враховує наступне.

Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов`язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов`язки їх посадових осіб під час адміністрування податків, а також відповідальність за порушення податкового законодавства, регулює Податковий кодекс України (далі - ПК України).

Цим Кодексом визначаються функції та правові основи діяльності контролюючих органів, визначених пунктом 41.1 статті 41 цього Кодексу, та центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику.

Відповідно до п.75.1 ст.75 ПК України передбачено, що контролюючі органи мають право проводити камеральні, документальні (планові або позапланові; виїзні або невиїзні) та фактичні перевірки.

Згідно п.75.1.3 ст.75 ПК України, фактичною вважається перевірка, що здійснюється за місцем фактичного провадження платником податків діяльності, розташування господарських або інших об`єктів права власності такого платника. Така перевірка здійснюється контролюючим органом щодо дотримання норм законодавства з питань регулювання обігу готівки, порядку здійснення платниками податків розрахункових операцій, ведення касових операцій, наявності ліцензій, свідоцтв, у тому числі про виробництво та обіг підакцизних товарів, дотримання роботодавцем законодавства щодо укладення трудового договору, оформлення трудових відносин з працівниками (найманими особами).

Відповідно до ст. 80 ПК України, фактична перевірка здійснюється без попередження платника податків (особи). Фактична перевірка може проводитися на підставі рішення керівника (його заступника або уповноваженої особи) контролюючого органу, оформленого наказом, копія якого вручається платнику податків або його уповноваженому представнику, або особам, які фактично проводять розрахункові операції, під розписку до початку проведення такої перевірки, та за наявності хоча б однієї з таких підстав, зокрема пп.80.2.5, у разі наявності та/або отримання в установленому законодавством порядку інформації про порушення вимог законодавства в частині виробництва, обліку, зберігання та транспортування спирту, алкогольних напоїв та тютюнових виробів та цільового використання спирту платниками податків, обладнання акцизних складів витратомірами-лічильниками та/або рівномірами-лічильниками, а також здійснення функцій, визначених законодавством у сфері виробництва і обігу спирту, алкогольних напоїв та тютюнових виробів, пального.

Згідно п.80.7 ст.80 ПК України, фактична перевірка проводиться двома і більше посадовими особами контролюючого органу у присутності посадових осіб суб`єкта господарювання або його представника та/або особи, що фактично здійснює розрахункові операції.

Щодо правомірності винесення оскаржуваного податкового повідомлення-рішення, яким застосовано штрафну санкцію, суд враховує наступне.

Відповідно до ч.1 ст. 15 Закону України від 19.12.1995 №481/95-ВР "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального" (далі - Закон №481) забороняється продаж пива (крім безалкогольного), алкогольних, слабоалкогольних напоїв, вин столових, тютюнових виробів, електронних сигарет, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, пристроїв для споживання тютюнових виробів без їх згоряння особам, які не досягли 18 річного віку.

Згідно абз. 14 ч.2 ст.17 Закону №481 за порушення вимог статті 15 цього Закону передбачена відповідальність у вигляді штрафу 6800 гривень/

Відповідно до ч.16 ст.15 Закону №481 роздрібна торгівля алкогольними напоями (крім столових вин) або тютюновими виробами, або рідинами, що використовуються в електронних сигаретах, або пальним може здійснюватися суб`єктами господарювання (у тому числі іноземними суб`єктами господарювання, які діють через свої зареєстровані постійні представництва) всіх форм власності, у тому числі їх виробниками, за наявності у них ліцензій на роздрібну торгівлю.

Згідно Протоколу про адміністративне правопорушення від 19.09.2017 року (бланк №629211) продавцем магазину "Лілія" ОСОБА_3 , що знаходиться в АДРЕСА_1 , реалізовано неповнолітній особі ОСОБА_4 пляшку алкогольного напою (пиво "Хмельпиво") вартістю 14 грн, що відображено у акті фактичної перевірки.

Крім того, вказаний факт підтверджується поясненнями неповнолітньої ОСОБА_4 та продавця ОСОБА_3 від 29.09.2017 року та рішенням адміністративної комісії при виконавчому комітеті Дунаєвецької міської ради про накладення адміністративного стягнення від 05.10.2017 року, копії яких місяться в матеріалах справи.

Основні засади державної політики щодо регулювання виробництва, експорту, імпорту, оптової і роздрібної торгівлі спиртом етиловим, коньячним і плодовим та зерновим дистилятом, спиртом етиловим ректифікованим виноградним, спиртом етиловим ректифікованим плодовим, дистилятом виноградним спиртовим, спиртом-сирцем плодовим, біоетанолом, алкогольними напоями, тютюновими виробами, рідинами, що використовуються в електронних сигаретах, та пальним, забезпечення їх високої якості та захисту здоров`я громадян, а також посилення боротьби з незаконним виробництвом та обігом алкогольних напоїв, тютюнових виробів та пального на території України визначені законом України від 19.12.95 №481/95 ВР (зі змінами та доповненнями) "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів" (далі - Закон № 481/95).

Згідно статті 15-3 Закону №481/95 забороняється продаж пива (крім безалкогольного), алкогольних, слабоалкогольних накоїв, вин столових, тютюнових виробів, електронних сигарет, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, пристроїв для споживання тютюнових виробів без їх згоряння особам, які не досягли 18-річного віку.

Якщо у продавця пива (крім безалкогольного), алкогольних, слабоалкогольних напоїв, вин столових, тютюнових виробів, електронних сигарет, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, пристроїв для споживання тютюнових виробів без їх згоряння виникли сумніви щодо досягнення 18-річного віку покупцем, який купує пиво (крім безалкогольного), алкогольні, слабоалкогольні напої, вина столові, тютюнові вироби, електронні сигарети, рідини, що використовуються в електронних сигаретах, пристрої для споживання тютюнових виробів без їх згоряння, продавець повинен звернутися до такого покупця з вимогою пред`явити паспорт громадянина України або інший документ, що підтверджує його вік.

У разі відмови покупця надати такий документ продаж пива (крім безалкогольного), алкогольних, слабоалкогольних напоїв, вин столових, тютюнових виробів, електронних сигарет, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, пристроїв для споживання тютюнових виробів без їх згоряння такій особі забороняється.

Крім того, статтею 17 Закону №481/95ВР визначено до суб`єктів господарювання (у тому числі іноземних суб`єктів господарювання, які діють через свої зареєстровані постійні представництва) застосовуються фінансові санкції у вигляді штрафів у разі порушення вимог статті 15-3 цього Закону - 6800 гривень.

Суд звертає увагу, що оскільки продавцем магазину "Лілія", який належить позивачу, здійснено продаж алкогольного пива неповнолітній особі, до суб`єкта господарювання застосовано фінансову санкцію у розмірі 6800 грн, що підтверджується поясненням та протоколом, постановою копії яких містяться в матеріалах справи.

Суд зазначає, що оскільки суб`єктом господарювання було здійснено продаж алкогольного пива неповнолітній особі, Головним управлінням ДПС у Хмельницькій області та при цьому, у позивача була відсутня ліцензія на продаж алкогольних напоїв, а тому відповідачем було прийнято оскаржуване податкове повідомлення-рішення.

При цьому, позивачем не наведено жодних доводів протиправності вказаного рішення а тому підстав для його скасування у суду немає.

Враховуючи наведене вище, суд дійшов висновку, що позивачем не доведено позовні вимоги, а суб`єкт владних повноважень, який заперечує проти позову, у свою чергу довів, що діяв у межах закону при прийнятті оскаржуваного рішення, що підтверджено наявними в матеріалах справи доказами, отже приймаючи оскаржене податкове повідомлення-рішення відповідач діяв в межах наданих йому повноважень, а тому таке рішення є правомірним та не підлягає скасуванню, у зв`язку із чим адміністративний позов не підлягає задоволенню.

Відповідно до частини 1 статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

В задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до Головного управління ДПС у Хмельницькій області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення №0002114001, прийнятого Головним управління Державної фіскальної служби у Хмельницькій області 17 квітня 2018 року, про нарахування ОСОБА_1 адміністративних штрафів та штрафних санкцій за порушення законів у сфері виробництва та обігу алкогольних напоїв та тютюну в сумі 23800 гривень - відмовити.

Підстави для розподілу судових витрат відсутні.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Позивач:ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 , ідентифікаційний номер - НОМЕР_1 ) Відповідач:Головне управління ДПС у Хмельницькій області (вул. Пилипчука, 17,Хмельницький,Хмельницька область,29000 , ідентифікаційний код - 44070171)

Головуючий суддя О.П. Шевчук