Рішення № 101328100, 23.11.2021, Хмельницький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
23.11.2021
Номер справи
560/8075/21
Номер документу
101328100
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 560/8075/21

РІШЕННЯ

іменем України

23 листопада 2021 рокум. ХмельницькийХмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Блонського В.К.розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся в суд з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області, в якому просить визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України у Хмельницькій області про відмову у призначенні пенсії від 31.12.2020 №221650001542 та зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області призначити позивачу пенсію за віком.

В обгрунтування позовних вимог позивач зазначає, що відповідач протиправно відмовив у призначенні йому пенсії. Вважає, що ним дотримані всі вимоги законодавства для призначення пенсії.

Ухвалою Хмельницького окружного адміністративного суду від 09.07.2021 відкрито провадження в цій справі та вирішено її розглянути за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи.

До суду надійшов відзив, в якому відповідач просить відмовити в задоволенні позовної заяви. Зазначає, що позивачу відмовлено у призначенні пенсії за віком згідно з статтею 26 Закону України від 09.07.2003 №1058-ІV "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" (далі - Закон №1058-ІV) у зв`язку з відсутністю необхідного страхового стажу.

Так, страховий стаж позивача становить 19 років 25 днів, що недостатньо для призначення пенсії за віком. При цьому, до страхового стажу позивача не враховано періоди роботи з 05.05.1992 по 31.12.2003, оскільки запис про прийом на роботу з 05.05.1992 в трудовій книжці оформлений неналежним чином - відсутня дата та номер наказу і відсутня інформація про нарахування та сплату страхових внесків до Пенсійного фонду України; та з 01.01.2004 по 31.01.2008, з 01.01.2009 по 31.03.2012, з 01.01.2013 по 30.09.2015, з 01.11.2015 по 30.11.2016, оскільки в Державному реєстрі загальнообов`язкового державного соціального страхування відомостей про сплату страхових внесків немає.

Зважаючи не викладене вище, у задоволенні позову просить відмовити.

Позивач подав до суду відповідь на відзив, в якій не погодився із позицією відповідача викладеною у позовній заяві.

Досліджуючи спірні правовідносини, суд встановив наступне.

За змістом трудової книжки позивачка серії НОМЕР_1 позивач починаючи з 05.05.1992 року працював у СФГ «Побута К» на різних посадах.

Позивач звернувся до відповідача з заявою від 24.12.2020 про призначення пенсії за віком згідно з Законом №1058-ІV.

Рішенням Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області від 31.12.2020 №221650001542 відмовлено позивачу у призначенні пенсії за віком згідно заяви від 24.12.2020 у зв`язку з відсутністю необхідного стажу роботи 27 років, передбаченого статтею 26 Закону №1058-ІV. Зазначено, що тривалість страхового стажу становить 25 років 4 місяці 22 дні. Тривалість страхового стажу становить 19 років 25 днів.

Про вказане рішення позивача повідомлено листом Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області від 17.02.2021, де зазначається про те, що у зв`язку із відсутністю відомостей про сплату селянсько - фермерським господарством «Побута К» страхових внесків до Пенсійного фонду України, періоди роботи з 01.01.2012 по 31.03.2012 та з 01.01.2013 по 24.02.2014 (припинення діяльності за судовим рішенням) не зараховано до страхового стажу.

Позивач звернувся до відповідача з повторною заявою від 22.03.2021.

Листом від 27.03.2021 Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій повідомило позивача про те, що його страховий стаж становить 19 років 25 днів, що недостатньо для призначення пенсії за віком.

При цьому, до страхового стажу позивача не враховано періоди роботи з 05.05.1992 по 31.12.2003, оскільки запис про прийом на роботу з 05.05.1992 в трудовій книжці оформлений неналежним чином - відсутня дата та номер наказу і відсутня інформація про нарахування та сплату страхових внесків до Пенсійного фонду України; та з 01.01.2004 по 31.01.2008, з 01.01.2009 по 31.03.2012, з 01.01.2013 по 30.09.2015, з 01.11.2015 по 30.11.2016, оскільки в Державному реєстрі загальнообов`язкового державного соціального страхування відомостей про сплату страхових внесків немає.

Позивач, вважаючи порушеними його права, звернувся з позовом до суду.

Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд звертає увагу на наступне.

Спірні правовідносини регулюються Законом України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» № 1058-IV, Законом України «Про пенсійне забезпечення» від 05.11.1991 року №1788-XII, Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", затвердженим Постановою правління Пенсійного фонду України №22-1 від 25.11.2005 року.

Звернення за призначенням пенсії може здійснюватися в будь-який час після виникнення права на пенсію або не раніше ніж за місяць до досягнення пенсійного віку.

Відповідно до ст. 45 Закону №1058-IV пенсія призначається з дня звернення за пенсією, крім таких випадків, коли пенсія призначається з більш раннього строку, зокрема, пенсія за віком призначається з дня, що настає за днем досягнення пенсійного віку, якщо звернення за пенсією відбулося не пізніше трьох місяців з дня досягнення особою пенсійного віку.

Згідно з частиною 1 статті 26 Закону №1058-IV починаючи з 1 січня 2018 року право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років мають особи за наявності страхового стажу: з 1 січня 2020 року по 31 грудня 2020 року - не менше 27 років.

Відповідно до ст. 1 Закону №1058-IVстраховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягала державному соціальному страхуванню, якою або за яку сплачувався збір на обов`язкове державне пенсійне страхування згідно із законодавством, що діяло раніше, та/або підлягає загальнообов`язковому державному пенсійному страхуванню згідно із цим Законом і за який сплачено страхові внески.

Статтею 62 Закону України «Про пенсійне забезпечення» та пунктом 1 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 року № 637 (далі - Порядок № 637), передбачено, що основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка.

Лише за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній трудовий стаж встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами.

Судом встановлено, що згідно записів трудової книжки серії НОМЕР_1 позивач починаючи з 05.05.1992 року працював у СФГ «Побута К» на різних посадах.

Згідно з п.2.2 Інструкції про порядок ведення трудових книжок працівників, затвердженої наказом Міністерства праці України, Міністерства юстиції України, Міністерства соціального захисту населення України 29.07.93 №58 (далі Інструкція № 58), заповнення трудової книжки вперше проводиться власником або уповноваженим ним органом не пізніше тижневого строку з дня прийняття працівника на роботу або прийняття студента вищого, учня професійно-технічного навчального закладу, що здобули професію (кваліфікацію) за освітньо-кваліфікаційним рівнем "кваліфікований робітник", "молодший спеціаліст", "бакалавр", "спеціаліст" та продовжують навчатися на наступному освітньо- кваліфікаційному рівні, на стажування. До трудової книжки вносяться: відомості про працівника: прізвище, ім`я та по батькові, дата народження; відомості про роботу, переведення на іншу постійну роботу, звільнення; відомості про нагородження і заохочення: про нагородження державними нагородами України та відзнаками України, заохочення за успіх у роботі та інші заохочення відповідно до чинного законодавства України; відомості про відкриття, на які видані дипломи, про використані винаходи і раціоналізаторські пропозиції та про виплачені у зв`язку з цим винагороди.

Пунктом 2.4 Інструкції № 58 визначено, що усі записи в трудовій книжці про прийняття на роботу, переведення на іншу постійну роботу або звільнення, а також про нагороди та заохочення вносяться власником або уповноваженим ним органом після видання наказу (розпорядження), але не пізніше тижневого строку, а в разі звільнення - у день звільнення і повинні точно відповідати тексту наказу (розпорядження).

Записи виконуються акуратно, ручкою кульковою або з пером, чорнилом чорного, синього або фіолетового кольорів, і завіряються печаткою запис про звільнення, а також відомості про нагородження та заохочення.

Пунктом 2.12 Інструкції №58 визначено, що після зазначення дати заповнення трудової книжки працівник своїм підписом завіряє правильність внесених відомостей.

Першу сторінку (титульний аркуш) трудової книжки підписує особа, відповідальна за видачу трудових книжок, і після цього ставиться печатка підприємства (або печатка відділу кадрів), на якому вперше заповнювалася трудова книжка.

Певні недоліки щодо заповнення трудової книжки не можуть бути підставою для неврахування відповідного періоду роботи для обрахунку стажу при призначенні пенсії (дана позиція зазначена у п.29 постанови Верховного Суду від 24 травня 2018 року по справі №490/12392/16-а).

На особу не може перекладатись тягар доведення правдивості чи достовірності даних, що зазначені у його трудовій книжці. Працівник не може відповідати за правильність та повноту оформлення бухгалтерських та інших документів на підприємстві, та у свою чергу неналежний порядок ведення та заповнення трудової книжки та іншої документації з вини адміністрації підприємства не може бути підставою для позбавлення позивача його конституційного права на соціальний захист щодо вирішення питань надання пенсії відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення".

Відсутність дати та номеру наказу прийняття на роботу, здійснено не з вини позивача, та не може бути підставою для неврахування відповідного періоду роботи для обрахунку стажу при перерахунку пенсії.

На підставі вище зазначеного, суд вважає дії відповідача в цій частині позовних вимог є протиправними та такими, що порушують законні права та інтереси позивача.

Відтак, суд приходить до висновку про те, що робота позивача у період з 05.05.1992 по 31.12.2003 у СФГ «Побута К» підтверджена відомостями трудової книжки, копія якої присутня в матеріалах справи.

Щодо тверджень пенсійного органу на рахунок того, що про періоди роботи позивача з 05.05.1992 по 31.12.2003 та з 01.01.2004 по 31.01.2008, з 01.01.2009 по 31.03.2012, з 01.01.2013 по 30.09.2015, з 01.11.2015 по 30.11.2016 відсутня інформація в Державному реєстрі загальнообов`язкового державного соціального страхування відомостей про сплату страхових внесків, суд звертає увагу на наступне.

Відповідно до статті 1 Закону №1058-IV страхові внески - кошти відрахувань на соціальне страхування, збір на обов`язкове державне пенсійне страхування та страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування, сплачені (які підлягають сплаті) згідно із законодавством, що діяло раніше; надходження від сплати єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, що спрямовуються на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування. Cтрахувальники - роботодавці та інші особи, які відповідно до закону сплачують єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування та/або є платниками відповідно до цього Закону.

Згідно з частиною 1 статті 20 Закону №1058-ІV страхові внески обчислюються виключно в грошовій формі, у тому числі з виплат (доходу), що здійснюються в натуральній формі.

Обчислення страхових внесків із сум, виражених в іноземній валюті, здійснюється шляхом перерахування зазначених сум у національну валюту України за курсом валют, установленим Національним банком України на день обчислення страхових внесків.

Страхові внески підлягають сплаті незалежно від фінансового стану платника страхових внесків (частина 12 статті 20 Закону №1058-ІV).

Якщо страхувальники несвоєчасно або не в повному обсязі сплачують страхові внески, до них застосовуються фінансові санкції, передбачені цим Законом, а посадові особи, винні в порушенні законодавства про сплату страхових внесків, несуть дисциплінарну, адміністративну, цивільно-правову або кримінальну відповідальність згідно із законом (частина 10 статті 20 Закону №1058-ІV).

Згідно з пунктом 7 частини 16 статті 106 Закону №1058-ІV виконавчі органи Пенсійного фонду накладають на посадових осіб, які вчинили правопорушення, адміністративні стягнення у разі несплати або несвоєчасної сплати страхових внесків, у тому числі авансових платежів.

Зі змісту наведених норм слідує, що обов`язок по сплаті страхових внесків та відповідальність за несвоєчасну або не в повному обсязі сплату страхових внесків законом покладено на страхувальника.

Отже, позивач не несе відповідальності за неналежне виконання страхувальником свого обов`язку щодо належної сплати страхових внесків.

Тому доводи відповідача щодо відсутності інформації в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов`язкового державного соціального страхування про нараховану позивачу заробітну плату та сплату СФГ «Побута К» страхових внесків до Пенсійного фонду України не можуть бути підставою для не зарахування до його страхового стажу періодів роботи з роботи позивача з 05.05.1992 по 31.12.2003 та з 01.01.2004 по 31.01.2008, з 01.01.2009 по 31.03.2012, з 01.01.2013 по 30.09.2015, з 01.11.2015 по 30.11.2016.

Надаючи оцінку обставинам цієї справи, суд враховує правову позицію Верховного Суду, викладену у постановах від 17.07.2019 у справі №144/669/17, від 20.03.2019 у справі №688/947/17 та від 12.09.2019 у справі №489/2283/16-а, згідно з якою несплата страхувальником страхових внесків не може бути підставою для не зарахування до страхового стажу позивачки періодів її роботи на такому підприємстві, оскільки працівник не несе відповідальності за неналежне виконання підприємством-страхувальником свого обов`язку сплати страхових внесків.

Тому, з метою належного ефективного захисту прав, свобод та інтересів позивача, необхідно зобов`язати відповідача зарахувати до його страхового стажу періоди роботи з 05.05.1992 по 31.12.2003 та з 01.01.2004 по 31.01.2008, з 01.01.2009 по 31.03.2012, з 01.01.2013 по 30.09.2015, з 01.11.2015 по 30.11.2016.

В зв`язку із тим, що 01 січня 2020 року позивачу виповнилося 60 років, його загальний страховий стаж на дату подання заяви про призначення пенсії (24.12.2020) становить більше 27 років (із врахуванням стажу роботи, обрахованого відповідачем - 19 років і 25 днів), суд приходить до висновку, що позивач має право на пенсію за віком, тому рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області від 31.12.2020 №221650001542, яким позивачу відмовлено в призначенні пенсії за віком, необхідно визнати протиправним та скасувати в частині відмови у призначенні пенсії за віком.

Відповідно до пункту 1 частини 1 статті 45 Закону № 1058-IV, пенсія призначається з дня звернення за пенсією, крім таких випадків, коли пенсія призначається з більш раннього строку, а саме: пенсія за віком призначається з дня, що настає за днем досягнення пенсійного віку, якщо звернення за пенсією відбулося не пізніше трьох місяців з дня досягнення особою пенсійного віку.

Так як позивач звернувся до відповідача із заявою про призначення пенсії 24.12.2020, тобто звернення за пенсією відбулося пізніше трьох місяців з дня досягнення позивачем 50 років, суд вважає, що необхідно зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області призначити позивачу пенсію за віком, починаючи із 24.12.2020 (із дати первинного звернення).

Суд вирішуючи спір враховує, що у рішенні від 31.12.2020 №221650001542 відповідач не навів належних правових підстав для відмови позивачу у призначенні пенсії за віком.

Аналізуючи все в сукупності суд вважає, що позов підлягає задоволенню.

Згідно із статтею 139 КАС України, суд вирішив стягнути на користь позивача судовий збір в сумі 908 грн., за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області.

Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити.

Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області зарахувати до стажу ОСОБА_1 , що дає йому право на призначення пенсії за віком періоди роботи з 05.05.1992 по 31.12.2003 та з 01.01.2004 по 31.01.2008, з 01.01.2009 по 31.03.2012, з 01.01.2013 по 30.09.2015, з 01.11.2015 по 30.11.2016 у СФГ «Побута К».

Визнати протиправними та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області від 31.12.2020 №221650001542 в частині відмови ОСОБА_1 у призначенні пенсії за віком в зв`язку з відсутністю необхідного стажу роботи.

Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області призначити ОСОБА_1 пенсію за віком відповідно до пункту 1 частини 2 статті 114 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" №1058-IV від 09.07.2003, починаючи із 24.12.2020.

Стягнути на користь ОСОБА_1 судовий збір в сумі 908 грн., (дев`ятсот вісім гривень), за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Позивач:ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер - НОМЕР_2 ) Відповідач:Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області (вул. Герцена, 10,Хмельницький,Хмельницька область,29000 , код ЄДРПОУ - 21318350)

Головуючий суддя В.К. Блонський