
ХЕРСОНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
____________
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
23 листопада 2021 р.м. ХерсонСправа № 540/5092/21 Херсонський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Пекного А.С., розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Департаменту патрульної поліції про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити певні дії,
встановив:
ОСОБА_1 (далі - позивач) звернувся до суду з позовом до Департаменту патрульної поліції України (далі - відповідач, Департамент), у якому просить:
- визнати протиправною бездіяльність Департаменту патрульної поліції України щодо ненарахування та невиплати позивачу грошового забезпечення у вигляді доплати за службу в нічний час за період з 19.05.2016 по 31.12.2017 (включно) та індексації грошового забезпечення за період з 18.02.2016 по 31.10.2017 (включно);
- зобов`язати Департамент патрульної поліції України нарахувати та сплатити на користь позивача невиплачене грошове забезпечення у вигляді доплати за службу в нічний час за період з 19.05.2016 по 31.12.2017 (включно);
- зобов`язати Департамент патрульної поліції України нарахувати та сплатити на користь позивача заборгованість з індексації грошового забезпечення за період з 18.02.2016 по 31.10.2017 (включно).
Позовні вимоги мотивує тим, що він з 18.02.2016р. працює на посаді інспектора взводу №2 роти №1 батальйону №1 полку патрульної поліції в місті Кривий Ріг управління патрульної поліції в Дніпропетровській області. Відповідач у період з 19.05.2016 по 31.12.2017 безпідставно та неправомірно не виплачував йому передбачену діючим законодавством доплату за службу в нічний час, незважаючи на те, що протягом 2016-2021р.р. позивачем відпрацьовано 332 нічні зміни, а в погодинній кількості, зокрема: липень 2016 - 56 годин, серпень 2016 - 48 годин, вересень 2016 - 56 годин, жовтень 2016 - 64 години, листопад 2016 - 8 годин, грудень 2016 - 24 години; січень 2017 - 48 годин, лютий 2017 - 48 годин, березень 2017 - 32 години, квітень 2017 - 56 годин, травень 2017 - 56 годин, червень 2017 - 64 години, липень 2017 - 32 години, серпень 2017 - 64 години, вересень 2017 - 24 години, жовтень 2017 - 56 годин, листопад 2017 - 40 годин, грудень 2017 - 48 годин.
Крім того, відповідач в період з 18.02.2016 по 31.10.2017 не нараховував йому індексацію грошового забезпечення.
З посиланням на викладене, позивач вважає, що відповідач допустив протиправну бездіяльність щодо виплати йому доплати за службу в нічний час за період з 19.05.2016 по 31.12.2017 (включно) та індексації грошового забезпечення за період з 18.02.2016 по 31.10.2017 (включно).
Ухвалою від 09.09.2021р. провадження у справі відкрито та вирішено розглядати її за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
Відповідачем подано відзив, в якому він з посиланням на необґрунтованість позовних вимог просить відмовити у задоволенні позову.
Щодо виплати доплати за службу в нічний час Департамент зазначає, що виплата грошового забезпечення позивачу здійснювалась у відповідності до вимог чинного законодавства в межах номенклатури посад та встановлених відповідними наказами керівника конкретних граничних розмірів окладів, надбавок, доплат.
Щодо індексації грошового забезпечення відповідач вказує, що така здійснюється лише з листопада 2017 року, оскільки до вказаної дати затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003р. №1078 Порядок проведення індексації грошових доходів населення не містив посилання на поширення свої дії на поліцейських.
Також відповідачем викладені свої заперечення щодо стягнення середнього заробітку за час затримки розрахунку при звільненні, хоча позовна заява таких вимог не містить.
На виконання вимог ухвали суду в частині витребування доказів відповідачем подано дислокації сил та засобів тих підрозділів полку патрульної поліції в місті Кривий Ріг управління патрульної поліції в Дніпропетровській області, в яких проходив службу позивач, за час з 20:00 год. по 08:00 год., окремі накази щодо призначення на посади позивача, накази про встановлення граничних розмірів грошового забезпечення поліцейських, а також письмові пояснення, за змістом яких вбачається, що позивачу доплата за службу в нічний час не виплачувалась у зв`язку з тим, що належним чином оформлені довідки обліку несення поліцейськими служби в нічний час за період з травня 2016р. по грудень 2017р. від полку патрульної поліції в місті Кривий Ріг до управління патрульної поліції в Дніпропетровській області не надходили, а індексація грошового забезпечення поліцейським здійснюється після прийняття Кабінетом Міністрів України постанови №782 від 18.10.2017р., якою доповнено "Порядок проведення індексації грошових доходів населення" та передбачено право на індексацію особам, що проходять службу в лавах Національної поліції.
Розглянувши надані сторонами документи, з`ясувавши фактичні обставини справи, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду спору по суті, проаналізувавши норми законодавства, які регулюють спірні відносини та їх застосування сторонами, суд приходить до таких висновків.
Як видно з матеріалів справи, позивач з 18.02.2016р. проходив службу на посаді інспектора взводу №2 роти №1 батальйону №1 полку патрульної поліції в місті Кривий Ріг управління патрульної поліції в Дніпропетровській області, посадовий оклад - 2400,00 грн.
За період з травня 2016р. по грудень 2017р. позивачем фактично відпрацьовано нічні зміни в погодинному виразі, зокрема: липень 2016 - 56 годин, серпень 2016 - 48 годин, вересень 2016 - 56 годин, жовтень 2016 - 64 години, листопад 2016 - 8 годин, грудень 2016 - 24 години; січень 2017 - 48 годин, лютий 2017 - 48 годин, березень 2017 - 32 години, квітень 2017 - 56 годин, травень 2017 - 56 годин, червень 2017 - 64 години, липень 2017 - 32 години, серпень 2017 - 64 години, вересень 2017 - 24 години, жовтень 2017 - 56 годин, листопад 2017 - 40 годин, грудень 2017 - 48 годин.
Тобто, всього за вказаний період позивач відпрацював 824 години у нічний час.
Ці обставини підтверджуються дислокаціями сил та засобів тих підрозділів полку патрульної поліції в місті Кривий Ріг управління патрульної поліції в Дніпропетровській області, в яких проходив службу позивач, а також листом Департаменту патрульної поліції від 13.05.2021р. №482аз/1/41/5/01-2021 з додатком №1 до нього (інформація полку патрульної поліції в місті Кривий Ріг управління патрульної поліції в Дніпропетровській області щодо кількості відпрацьованих нічних змін та голин ОСОБА_1 ).
У спірному періоді з травня 2016р. по грудень 2017р. позивачу не виплачувалась доплата за службу в нічний час, а за період з лютого 2016р. по жовтень 2017р. не нараховувалась і не виплачувалась індексація грошового забезпечення, що і стало підставою для звернення до суду з цим позовом.
При вирішенні цього спору суд виходить з такого.
Відповідно до частин 1 та 2 статті 94 Закону України "Про Національну поліцію" поліцейські отримують грошове забезпечення, розмір якого визначається залежно від посади, спеціального звання, строку служби в поліції, інтенсивності та умов служби, кваліфікації, наявності наукового ступеня або вченого звання. Порядок виплати грошового забезпечення визначає Міністр внутрішніх справ України.
Згідно з пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 № 988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" грошове забезпечення поліцейських складається з посадового окладу, окладу за спеціальним званням, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер), премії та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.
Підпунктом 3 пункту 5 цієї Постанови, визначено обов`язок виплачувати доплату за службу в нічний час - у розмірі 35 відсотків посадового окладу з розрахунку за кожну годину служби в нічний час.
Наказом Міністерства внутрішніх справ України від 06.04.2016 № 260, з метою впорядкування структури та умов грошового забезпечення поліцейських та курсантів вищих навчальних закладів МВС із специфічними умовами навчання, які здійснюють підготовку поліцейських та відповідно до статті 94 Закону України "Про Національну поліцію", постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року № 988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції", затверджено Порядок та умови виплати грошового забезпечення поліцейським Національної поліції та курсантам вищих навчальних закладів МВС із специфічними умовами навчання.
Згідно п. 5 Розділу І вказаного Порядку № 260, грошове забезпечення поліцейських визначається залежно від посади, спеціального звання, стажу служби в поліції, інтенсивності та умов служби, кваліфікації, наукового ступеня або вченого звання. До складу грошового забезпечення входять: 1) посадовий оклад; 2) оклад за спеціальним званням; 3) щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер); 4) премії; 5) одноразові додаткові види грошового забезпечення.
Пунктом 11 Розділу І Порядку № 260 визначено, що грошове забезпечення, виплачене поліцейському несвоєчасно або в меншому розмірі, ніж належало, виплачується за весь період, протягом якого поліцейський мав на нього право, але не більше ніж за три роки, що передували зверненню за одержанням грошового забезпечення.
Відповідно до п. 11 Розділу ІІ Порядку № 260, поліцейським, які виконують службові обов`язки в нічний час, виплачується доплата за службу в нічний час у розмірі 35 відсотків посадового окладу з розрахунку за кожну годину служби в нічний час. Годинна ставка обчислюється шляхом ділення місячного посадового окладу на кількість годин фактичного часу служби з урахуванням норми тривалості службового часу за відповідний місяць при 40-годинному робочому тижні.
Службою в нічний час вважається виконання поліцейськими службових обов`язків у період з 22.00 до 06.00.
Поліцейським, які несуть службу в нічний час, надається перерва для відпочинку та харчування тривалістю не більше двох годин. Перерва для відпочинку і харчування не включається в службовий час. Поліцейським добового наряду під час чергування почергово надаються перерви для вживання їжі та короткочасного відпочинку. Загальна тривалість такої перерви становить 4 години (2 години вдень і 2 години вночі) та не включається в службовий час.
Підставами для виконання службових обов`язків у нічний час є графіки нарядів та чергувань, затверджені наказами керівників підрозділів органів поліції. Облік фактичного часу служби в нічний час для нарахування доплати здійснюється шляхом оформлення довідки обліку несення поліцейськими служби в нічний час за формою, визначеною у додатку 1 до цих Порядку та умов.
Поліцейським, що залучалися до служби в нічний час, виплата доплати за службу в нічний час за минулий місяць здійснюється одночасно з виплатою грошового забезпечення за поточний місяць.
Як вбачається із матеріалів справи та не спростовується відповідачем, за період з травня 2016 по грудень 2017 року включно, позивач відпрацював 824 години у нічний час, що підтверджується наявними у справі дислокаціями сил та засобів тих підрозділів полку патрульної поліції в місті Кривий Ріг управління патрульної поліції в Дніпропетровській області, в яких проходив службу позивач, а також листом Департаменту патрульної поліції від 13.05.2021р. №482аз/1/41/5/01-2021 з додатком №1 до нього.
Разом з тим, відповідач в супереч вимогам постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 року № 988 та наказу Міністерства внутрішніх справ України від 06.04.2016 року № 260 доплату за службу в нічний час не здійснював.
Суд не бере до уваги доводи відповідача на те, що позивачу виплачувалося грошове забезпечення в межах граничних розмірів такого грошового забезпечення, зокрема, здійснено виплату посадового окладу, доплату за спеціальне звання, за вислугу років, оскільки у відповідності до вимог постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 №988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" та положень Порядку та умов виплати грошового забезпечення поліцейським Національної поліції та курсантам вищих навчальних закладів МВС із специфічними умовами навчання (наказ Міністерства внутрішніх справ України від 06.04.2016 № 260) - доплата за службу в нічний час є щомісячним додатковим видом грошового забезпечення поліцейського, який входить до складу грошового забезпечення поліцейського, а обов`язок виплачувати доплату за службу в нічний час встановлений п.п. 3 п. 5 вищевказаної Постанови.
Жодних інших доводів, ніж указаний вище, відповідач у відзиві не наводить.
Відповідно до частини 1 статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дій чи бездіяльності покладається на відповідача (ч.2 ст.77 КАС України).
Враховуючи наведене, суд приходить до висновку, що відповідачем не доведено правомірність своєї бездіяльності щодо виплати позивачу доплати за службу в нічний час за період з 19.05.2016 по 31.12.2017.
Отже, позовні вимоги в цій частині є обґрунтованими і такими, що підлягають задоволенню у визначений позивачем спосіб - шляхом визнання бездіяльності протиправною та покладення на відповідача обов`язку нарахувати та сплатити позивачу позивача доплату за службу в нічний час за період з 19.05.2016 по 31.12.2017.
Щодо позовних вимог про визнання протиправною бездіяльності по нарахуванню і виплаті позивачу індексації грошового забезпечення за період з 18.02.2016 по 31.10.2017 слід зазначити таке.
Відповідно до ч. 5 ст. 94 Закону України "Про Національну поліцію" грошове забезпечення поліцейських індексується відповідно до закону.
Вказана норма Закону є чинною з моменту прийняття Закону України "Про Національну поліцію".
Згідно з ч. 1 статті 4 Закону України "Про індексацію грошових доходів населення" індексація грошових доходів населення проводиться в разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який установлюється в розмірі 103 відсотка.
Відповідно до частини 3 статті 4 Закону України "Про індексацію грошових доходів населення" для проведення подальшої індексації грошових доходів населення обчислення індексу споживчих цін починається за місяцем, у якому індекс споживчих цін перевищив поріг індексації, зазначений у частині першій цієї статті.
Постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 № 1078 затверджено Порядок проведення індексації грошових доходів населення. До вказаної постанови внесено зміни постановою Кабінету Міністрів України від 18.10.2017 № 782 та включено поліцейських до переліку категорій осіб, яким здійснюється індексація грошового забезпечення.
Конституційний Суд України у рішенні від 15 жовтня 2013 року № 9-рп/2013 вказав, що індексація заробітної плати як складова належної працівникові заробітної плати спрямована на забезпечення реальної заробітної плати з метою підтримання достатнього життєвого рівня громадян та купівельної спроможності заробітної плати у зв`язку з інфляційними процесами та зростанням споживчих цін на товари та послуги.
Слід наголосити. що згідно із статтями 18, 19 Закону статті 4 Закону України "Про індексацію грошових доходів населення", індексація є відповідною соціальною гарантією, оскільки це є виплата, що спрямована на забезпечення достатнього життєвого рівня громадян та купівельної спроможності заробітної плати. А тому, враховуючи, що частиною п`ятою статті 94 Закону України "Про Національну поліцію" встановлено, що грошове забезпечення поліцейських підлягає індексації, то є лише один можливий правильний висновок щодо наявності протиправної бездіяльності відповідача щодо нездійснення нарахування та виплати позивачу індексації грошового забезпечення за період з 18.02.2016 по 31.10.2017.
Доводи відповідача щодо відсутності правових підстав для нарахування спірної індексації до 24 жовтня 2017 року, тобто до внесення змін до затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 № 1078 Порядку проведення індексації грошових доходів населення, є необґрунтованими, оскільки Закон України "Про Національну поліцію" має вищу юридичну силу, ніж зазначений Порядок.
Аналогічний правовий висновок у тотожних правовідносинах сформовано Верховним Судом у постанові від 21 січня 2021 року у справі №160/35/20.
Отже, позовні вимоги і в цій частині є обґрунтованими і такими, що підлягають задоволенню у визначений позивачем спосіб - шляхом визнання бездіяльності протиправною та покладення на відповідача обов`язку нарахувати та сплатити позивачу позивача індексацію грошового забезпечення за період з 18.02.2016 по 31.10.2017.
Таким чином, позов підлягає задоволенню в повному обсязі.
Судові витрати розподілу не підлягають у зв`язку з їх відсутністю.
Керуючись статтями 9, 14, 73-78, 90, 143, 242-246, 250, 255, 257-262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
вирішив:
Позов ОСОБА_1 до Департаменту патрульної поліції про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити певні дії - задовольнити.
Визнати протиправною бездіяльність Департаменту патрульної поліції, яка полягала у ненарахуванні та невиплаті ОСОБА_1 доплати за службу в нічний час за період з 19.05.2016 по 31.12.2017 (включно).
Зобов`язати Департамент патрульної поліції (03048, м. Київ, вул. Ф. Ернста, 3, код ЄДРПОУ 40108646) нарахувати та виплатити ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) доплату за службу в нічний час за період з 19.05.2016 року по 31.12.2017 року.
Визнати протиправною бездіяльність Департаменту патрульної поліції, яка полягала у ненарахуванні та невиплаті ОСОБА_1 індексації грошового забезпечення за період з 18.02.2016 по 31.10.2017 (включно).
Зобов`язати Департамент патрульної поліції (03048, м. Київ, вул. Ф. Ернста, 3, код ЄДРПОУ 40108646) нарахувати та виплатити ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) індексацію грошового забезпечення за період з 18.02.2016 року по 31.10.2017 року.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку безпосередньо до П`ятого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги в 30-денний строк з дня складання повного судового рішення, при цьому відповідно до п.п. 15.5 п. 15 розділу VII "Перехідні положення" КАС України до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються через суд першої інстанції, який ухвалив відповідне рішення.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо вона не була подана у встановлений строк. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Суддя А.С. Пекний
кат. 106030000