
ХЕРСОНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
____________
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
03 листопада 2021 р.м. ХерсонСправа № 540/3391/21
Херсонський окружний адміністративний суд у складі: головуючої судді: Хом`якової В.В., при секретарі: Перебийніс Н.Ю., за участю представника позивача Сильчук В.І., представника відповідача Куцак М.Т.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Головного управління Держпраці у Херсонській області до Товариства з обмеженою відповідальністю "Чаплинський комбікормовий завод" про вжиття заходів реагування під час здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності,
встановив:
Головне управління Держпраці у Херсонській області (далі - позивач) звернулось до суду з адміністративним позовом до товариства з обмеженою відповідальністю "Чаплинський комбікормовий завод" (відповідач), в якому просить застосувати заходи реагування згідно з частиною 5 статті 4 , частиною 7 статті 7 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності":
- заборонити ТОВ "Чаплинський комбікормовий завод" , що знаходиться за адресою: вул. Івана Кудрі, 1, смт. Чаплинка, Каховського р-ну, Херсонської області, інд. 75200, виконання робіт підвищеної небезпеки, що зазначені у групі А додатка 2 Порядку видачі дозволів на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів устаткування підвищеної небезпеки, затвердженого постановою КМУ 26 жовтня 2011 року №1107, а саме: роботи в колодязях, шурфах, траншеях, котлованах, бункерах, камерах, колекторах, замкнутому просторі (ємностях, боксах, топках, трубопроводах тощо); вантажно-розвантажувальні роботи за допомогою машин і механізмів; роботи в охоронних зонах діючих магістральних трубопроводів та ліній електропередачі, до усунення порушення зазначеного в пункті 1 описової частині акту перевірки суб`єкта господарювання (виробничого об`єкта) № 87 від 13 травня 2021 року.
Також позивач просить заборонити ТОВ "Чаплинський комбікормовий завод" експлуатацію машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки, що зазначені у групі А переліку машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки Порядку видачі дозволів на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів устаткування підвищеної небезпеки затвердженого постановою КМУ 26 жовтня 2011 року №1107, саме: обладнання та захисні системи, призначені для використання в потенційно вибухонебезпечних середовищах, зазначених у додатку №1 до Технічного регламенту обладнання та захисних систем, призначених для використання в потенційно вибухонебезпечних середовищах затвердженого постановою КМУ від 28 грудня 2016 року 2016 р. №1055, до усунення порушення зазначеного в пункті 1 описової частині акту перевірки суб`єкта господарювання (виробничого об`єкта) № 87 від 13 травня 2021 року.
Ухвалою від 19.07.2021 відкрито спрощене провадження у справі та призначено підготовче засідання на 29.09.2021 о 10:30 год.
Позовні вимоги обгрунтовані тим, що на виконання Плану заходів зі здійснення державного нагляду (контролю) Державної служби України з питань праці на 2021 рік, затвердженого наказом Державної служби України з питань праці від 27.11.2020 року № 158, на підставі повідомлення про проведення планової перевірки суб`єкта господарювання від 08 квітня 2021 року № 290, наказу Головного управління Держпраці у Херсонській області від 22.04.2021 року № 350, направлення на проведення перевірки № 346 від 22.04.2021 року, проведено планову перевірку щодо дотримання вимог законодавства з питань охорони праці, промислової безпеки та гігієни праці у ТОВ "Чаплинський комбікормовий завод".
Відповідно до вимог частини 6 статті 7 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" (далі - Закон № 877) посадовими особами Головного управління Держпраці у Херсонській області за результатами перевірки було складено акт № 87 від 13.05.2021, яким зафіксовані такі порушення, як:
- порушення вимог ст. 21 Закону України "Про охорону праці", ТОВ "Чаплинський комбікормовий завод" не отримано дозвіл на виконання робіт підвищеної небезпеки, що зазначені у групі А додатка 2 Порядку видачі дозволів на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів устаткування підвищеної небезпеки затвердженого постановою КМУ 26 жовтня 2011 року № 1107, а саме:
а) роботи в колодязях, шурфах, траншеях, котлованах, бункерах, камерах, колекторах, замкнутому просторі (ємностях, боксах, топках, трубопроводах тощо);
б) вантажно-розвантажувальні роботи за допомогою машин і механізмів;
в) роботи в охоронних зонах діючих магістральних трубопроводів та ліній електропередачі.
- в порушення вимог ст. 21 Закону України "Про охорону праці" ТОВ "Чаплинський комбікормовий завод" не отримано дозвіл на експлуатацію машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки, що зазначені у групі А переліку машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки Порядку видачі дозволів на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів устаткування підвищеної небезпеки затвердженого постановою КМУ 26 жовтня 2011 року №1107, саме:
а) обладнання та захисні системи, призначені для використання в потенційно вибухонебезпечних середовищах, зазначених у додатку №1 до Технічного регламенту обладнання та захисних систем, призначених для використання в потенційно вибухонебезпечних середовищах затвердженого постановою КМУ від 28 грудня 2016 року 2016 р. №1055.
Головним державним інспектором відділу нагляду в промисловості управління нагляду в промисловості і на об`єктах підвищеної небезпеки Головного управління Держпраці у Херсонській області Шаховим С.В. було винесено припис за №87-182 від 13 травня 2021 року з вимогою про усунення виявлених у ході перевірки порушень законодавства у сфері охорони праці та промислової безпеки у термін до 13 червня 2021 року, в тому числі усунути порушення вказані у пункті 1 Припису;
- усунути порушення вимог ст. 21 Закону України "Про охорону праці" та отримати дозвіл на виконання робіт підвищеної небезпеки, що зазначені у групі А додатка 2 Порядку видачі дозволів на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів устаткування підвищеної небезпеки затвердженого постановою КМУ 26 жовтня 2011 року №1107, а саме: а) роботи в колодязях, шурфах, траншеях, котлованах, бункерах, камерах, колекторах, замкнутому просторі (ємностях, боксах, топках, трубопроводах тощо); б) вантажно-розвантажувальні роботи за допомогою машин і механізмів; в) роботи в охоронних зонах діючих магістральних трубопроводів та ліній електропередачі.
- усунути порушення вимог ст. 21 Закону України "Про охорону праці" та отримати дозвіл щодо експлуатації машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки, що зазначені у групі А переліку машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки Порядку видачі дозволів на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів устаткування підвищеної небезпеки затвердженого постановою КМУ 26 жовтня 2011 року №1107, саме: а) обладнання та захисні системи, призначені для використання в потенційно вибухонебезпечних середовищах, зазначених у додатку №1 до Технічного регламенту обладнання та захисних систем, призначених для використання в потенційно вибухонебезпечних середовищах затвердженого постановою КМУ від 28 грудня 2016 року 2016 р. №1055.
Позивач зазначає, що зазначені порушення, які виявлені у ході перевірки, несуть загрозу життю та здоров`ю працівників, виникненню умов, за яких подальше продовження виконання робіт або експлуатація об`єкта, машин і механізмів несе ризик спричинення внаслідок цих умов фізичної шкоди працівникові, в тому числі такої, яка може призвести до смертельних наслідків, тому позивач звернувся до суду.
25.08.2021 до суду надійшли заперечення до позову від ТОВ "Чаплинський комбікормовий завод", в яких відповідач вказує, що заводом проведена робота по отриманню декларації та дозволів, отже, підстав для заборони виконання тих робіт, які вказані у позовній заяві немає. В серпні 2021 року отримано дозвіл № 080.21.65 на виконання робіт в бункерах в замкнутому просторі. Також отримано дозвіл на експлуатацію № 081.21.65 на експлуатацію лебідки вантажопідйомністю 150 кг. Роботи в охоронних зонах діючих магістральних трубопроводів та ліній електропередач відповідач не проводить , оскільки через територію заводу не проходять магістральні трубопроводи та лінії електропередач. Для виконання робіт в діючих електроустановках понад 100 В до 10 кВ включно на час обслуговування власного електрогосподарства є дозвіл № 082.17.65. Отримано декларації та дозволи на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію машин, механізмів та устаткування підвищеної небезпеки, проведено навчання та тестування спеціалістів та робітників підприємства в учбово-курсових комбінатах.
Ухвалою суду від 10.09.2021 суд вирішив подальший розгляд справи здійснювати за правилами загального позовного провадження, продовжити строк підготовчого провадження на 30 днів, призначено підготовче засідання на 29.09.2021 на 10 год. 30 хвилин, витребувано у позивача пояснення по питанню усунення заводом порушень вимог законодавства у сфері охорони праці, які стали підставою подання позову.
Представники позивача в судовому засіданні 29.09.2021 погодились із частковим усуненням заводом порушень, які були викладені в акті перевірки № 87 від 13.05.2021.ТОВ заводом отриманий дозвіл на виконання робіт підвищеної небезпеки, а саме: роботи в колодязях, шурфах, траншеях, котлованах, бункерах, камерах, колекторах, замкнутому просторі (ємностях, боксах, топках, трубопроводах тощо); вантажно-розвантажувальні роботи за допомогою машин і механізмів (лебідки в/п 150кг); дозвіл на експлуатацію обладнання та захисних систем, призначені для використання в потенційно вибухонебезпечних середовищах, зазначених у додатку №1 до Технічного регламенту обладнання та захисних систем, призначених для використання в потенційно вибухонебезпечних середовищах затвердженого постановою КМУ від 28 грудня 2016 року №1055.
Разом з тим, представники позивача наполягають на частковому задоволенню позовних вимог, оскільки відповідачем не усунено порушення щодо отримання дозволу на виконання робіт в охоронних зонах ліній електропередачі, не отримано дозволу на вантажно-розвантажувальні роботи за допомогою інших механізмів, як то автомобілерозвантажувачі.
Ухвалою від 29.09.2021 закрито підготовче провадження у справі. Призначено до розгляду по суті на 03.11.2021.
27.10.2021 відповідачем надано до суду пояснення щодо усунення виявлених ГУ Держпраці порушень, з яких вбачається, що товариством отриманий дозвіл № 144.21.65 від 26.10.2021 на вантажно-розвантажувальні роботи за допомогою машин і механізмів, копія дозволу надана суду. Звертає увагу суду, що через територію підприємства не проходять магістральні трубопроводи. До заводу підведена лінія електропередач в 10кв, яка з`єднується з електропідстанцією заводу. В охоронній зоні , над якою проходить лінія електропередачі , встановлені знаки, які забороняють проведення будь-яких робіт, що можуть призвести до порушень правил по техніці безпеки. Опора електропередачі, яка знаходиться на території заводу, закрита огорожею , на якій закріплені попереджувальні таблички. В разі необхідності виконання будь-яких робіт в охоронній зоні, вони виконуються спеціалістами АТ "Херсонобленерго". У працівників товариства є дозволи на обслуговування власного електрогосподарства. Робітники служби енергетика пройшли навчання в 2021 році та мають допуски до виконання робіт в діючих електроустановках понад 1000в до 10кв включно.
Позивач 01.11.2021 подав до суду пояснення, з яких вбачається, що станом на 01.11.2021 відповідачем усунені наступні пункти заявлених позовних вимог, зокрема:
отриманий дозвіл на виконання робіт в колодязях, шурфах, траншеях, котлованах, бункерах, камерах, колекторах, замкнутому просторі (ємностях, боксах, топках, трубопроводах тощо);
отриманий дозвіл на виконання вантажно-розвантажувальних робіт за допомогою машин і механізмів; який також передбачає виконання робіт за допомогою автомобілерозвантажувача,
отриманий дозвіл на експлуатацію обладнання та захисних систем, призначені для використання в потенційно вибухонебезпечних середовищах.
Позивач підтримує позовні вимоги в частині заборони відповідачу виконувати роботи в охоронній зоні діючої лінії електропередачі, оскільки діюче законодавство передбачає виконання таких робіт тільки при наявності відповідного дозволу.
Представник позивача прибув в судове засідання, просить задовольнити позов частково. Представник відповідача просить відмовити в задоволенні позову.
Дослідивши надані письмові докази, заслухавши представників сторін, перевіривши матеріали справи, а також проаналізувавши законодавство, яке регулює спірні правовідносини, вирішуючи питання про наявність підстав для застосування заходів реагування, суд виходить з наступного.
Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно з частиною четвертою статті 43 Конституції України проголошено, що кожен має право на належні, безпечні і здорові умови праці.
Основні положення щодо реалізації конституційного права працівників на охорону їх життя і здоров`я у процесі трудової діяльності, на належні, безпечні і здорові умови праці, регулювання за участю відповідних органів державної влади відносин між роботодавцем і працівником з питань безпеки, гігієни праці та виробничого середовища і встановлення єдиного порядку організації охорони праці в Україні визначено Законом України "Про охорону праці" від 14 жовтня 1992 року №2694-ХІІ (в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин, далі - Закон №2694-XII)
Частиною першою статті 4 Закону №2694-ХІІ встановлено, що державна політика в галузі охорони праці визначається відповідно до Конституції України Верховною Радою України і спрямована на створення належних, безпечних і здорових умов праці, запобігання нещасним випадкам та професійним захворюванням.
Положеннями статті 13 Закону №2694-ХІІ закріплено, що роботодавець зобов`язаний створити на робочому місці в кожному структурному підрозділі умови праці відповідно до нормативно-правових актів, а також забезпечити додержання вимог законодавства щодо прав працівників у галузі охорони праці. З цією метою роботодавець забезпечує функціонування системи управління охороною праці, серед іншого, забезпечує належне утримання будівель і споруд, виробничого обладнання та устаткування, моніторинг за їх технічним станом. Роботодавець несе безпосередню відповідальність за порушення зазначених вимог.
Правові та організаційні засади, основні принципи і порядок здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності встановлено Законом України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" №877-V від 05.04.2007 року (надалі - Закон №877-V).
Згідно з ст.1 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" державний нагляд (контроль) це - діяльність уповноважених законом центральних органів виконавчої влади, їх територіальних органів, державних колегіальних органів, органів виконавчої влади Автономної Республіки Крим, місцевих державних адміністрацій, органів місцевого самоврядування (органи державного нагляду (контролю)) в межах повноважень, передбачених законом, щодо виявлення та запобігання порушення вимог законодавства суб`єктами господарювання та забезпечення інтересів суспільства, зокрема належної якості продукції, робіт та послуг, допустимого рівня безпеки для населення, навколишнього середовища.
Відповідно до ст. 38 Закону України "Про охорону праці" державний нагляд за додержанням законів та інших нормативно-правових актів про охорону праці здійснюють центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони праці.
Згідно Положення про Державну службу України з питань праці, затвердженою постановою Кабінету Міністрів України від 11.02.2015 року № 96 (зі змінами) Державна служба України з питань праці (Держпраці) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства, і який реалізує державну політику у сферах промислової безпеки, охорони праці, гігієни праці, поводження з вибуховими матеріалами промислового призначення, здійснення державного гірничого нагляду, та інш.
Відповідно до п.7 Положення про Державну службу України з питань праці Держпраці здійснює свої повноваження безпосередньо та через утворені в установленому порядку територіальні органи.
Згідно Положення про Головне управління Держпраці у Херсонській області (нова редакція), затвердженого наказом голови Державної служби України з питань праці від 03.08.2018 року № 84 (далі - Положення про Головне управління), одним з основних завдань Головного управління є реалізація державної політики у сферах промислової безпеки та охорони праці.
Згідно з підпунктом 16 пунктом 4 Положення про Головне управління, управління відповідно до покладених завдань:
здійснює державний нагляд (контроль) за додержанням законодавства з охорони праці в частині безпечного ведення робіт, гігієни праці, промислової безпеки, безпеки робіт у сфері поводження з вибуховими матеріалами промислового призначення, у тому числі з питань:
монтажу, ремонту, реконструкції, налагодження і безпечної експлуатації машин, механізмів, устаткування, транспортних та інших засобів виробництва і машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки;
У пункті 30 Положення про Головне управління зазначено, що Головне управління у передбачених законодавством випадках видає дозволи на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки, контролює дотримання умов дії таких дозволів.
Ст. 21 Закону України "Про охорону праці" передбачає, що роботодавець повинен одержати дозвіл на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки .
Згідно частини 5 статті 4 Закону № 877, виробництво (виготовлення) або реалізація продукції, виконання робіт, надання послуг суб`єктами господарювання можуть бути призупинені виключно за рішенням суду.
За правилами п.3 ч.1 ст.6 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" підставами для здійснення позапланових заходів є перевірка виконання суб`єктом господарювання приписів, розпоряджень або інших розпорядчих документів щодо усунення порушень вимог законодавства, виданих за результатами проведення попереднього заходу органом державного нагляду (контролю).
Відповідно до частини 7 статті 7 вищевказаного закону на підставі акта, складеного за результатами здійснення заходу, в ході якого виявлено порушення вимог законодавства, орган державного нагляду (контролю) за наявності підстав для повного або часткового зупинення виробництва (виготовлення), реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг звертається у порядку та строки, встановлені законом, з відповідним позовом до адміністративного суду. У разі необхідності вжиття інших заходів реагування орган державного нагляду (контролю) протягом п`яти робочих днів з дня завершення здійснення заходу державного нагляду (контролю) складає припис, розпорядження, інший розпорядчий документ щодо усунення порушень, виявлених під час здійснення заходу.
З викладених норм законодавства можна дійти висновку, що для звернення органу державного нагляду (контролю) до суду з позовними вимогами щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення виробництва (виготовлення) або реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг та, відповідно, застосування судом таких заходів реагування обов`язковою умовою є те, що такі порушення створюють загрозу життю та/або здоров`ю людей, та належними доказами існування такої загрози є результати перевірки.
Досліджуючи питання чи створюють загрозу життю та/або здоров`ю людей виявлені органом Держпраці порушення, суд зазначає таке.
Відповідно до ч.1 ст.13 Закону України "Про охорону праці" роботодавець зобов`язаний створити на робочому місці в кожному структурному підрозділі умови праці відповідно до нормативно-правових актів, а також забезпечити додержання вимог законодавства щодо прав працівників у галузі охорони праці.
Частина 3 статті 21 Закону України "Про охорону праці" встановлює, що роботодавець повинен одержати дозвіл на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки (далі - дозвіл). Центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони праці, видає дозволи на безоплатній основі на підставі висновку експертизи стану охорони праці та безпеки промислового виробництва суб`єкта господарювання, проведеної експертно-технічними центрами, які належать до сфери управління центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони праці, або незалежними експертними організаціями, які забезпечують науково-технічну підтримку державного нагляду у сфері промислової безпеки та охорони праці. На застосування машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки виробник або постачальник устаткування підвищеної небезпеки отримує дозвіл до прийняття зобов`язань на постачання. Одержання дозволу не вимагається у разі експлуатації (застосування) устаткування підвищеної небезпеки, яке прийнято в експлуатацію з видачею відповідного сертифіката або щодо якого зареєстровано декларацію про готовність до експлуатації, а також у разі реєстрації машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони праці.
Стаття 1 цього Закону визначає, що роботодавець - це власник підприємства, установи, організації або уповноважений ним орган, незалежно від форм власності, виду діяльності, господарювання, і фізична особа, яка використовує найману працю.
КМУ постановою від 26.10.2011 № 1107 затверджено Порядок видачі дозволів на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки, відповідно до якого роботодавець, який отримав дозвіл і має намір виконувати роботи підвищеної небезпеки та/або експлуатувати (застосовувати) машини, механізми, устаткування підвищеної небезпеки (у тому числі відокремленим підрозділом), повинен письмово повідомити про це територіальний орган Держпраці за місцем виконання таких робіт та/або експлуатації (застосування) таких машин, механізмів, устаткування не пізніше ніж за десять робочих днів до початку їх виконання та/або експлуатації (застосування) з наданням копії дозволу.(п. 14)
В акті № 87 від 13.05.2021 планової перевірки щодо дотримання вимог законодавства з питань охорони праці, промислової безпеки та гігієни праці у ТОВ "Чаплинський комбікормовий завод" посадовими особами Головного управління Держпраці у Херсонській області зафіксовані порушення вимог ст. 21 Закону України "Про охорону праці", зокрема, ТОВ "Чаплинський комбікормовий завод" не отримано дозвіл на виконання робіт підвищеної небезпеки, що зазначені у групі А додатка 2 Порядку видачі дозволів на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів устаткування підвищеної небезпеки затвердженого постановою КМУ 26 жовтня 2011 року № 1107, а саме: робіт в охоронних зонах діючих магістральних трубопроводів та ліній електропередачі.
Щодо доводів відповідача про відсутність на території заводу діючих магістральних трубопроводів. то суд приймає до уваги, що позивач заперечень не надав.
Що стосується виконання робітниками заводу робіт в охоронній зоні лінії електропередачі, то також належних доказів проведення таких робіт або підготовки до проведення таких робіт позивач суду не надав. Відповідач, в свою чергу, заперечує виконання таких робіт або планування їх в майбутньому, заяв на одержання дозволу на виконання робіт в охоронній зоні лінії електропередач не подавав, оскільки не збирався виконувати будь-які роботи підвищеної небезпеки. Акт проведення перевірки також не зафіксував виконання будь-яких робіт та їх вид в охоронній зоні. В акті не конкретизовано, яка саме охоронна зона знаходиться на території заводу, відсутній опис конкретних порушень та посилання на нормативні акти, які встановлюють норми і правила улаштування і утримання будівель, споруд і приміщень, які знаходяться в охоронній зоні лінії електропередач з метою недопущення виникнення пожеж, аварій, нещасних випадків тощо.
Суд вважає, що застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення робіт певного характеру можливо в тому випадку, якщо суб`єктом господарювання не дотримано вимог охорони праці, визначених певними нормативно-правовими актами, стандартами, нормами і правилами, за обов`язкової умови, що таке порушення вимог законодавства у сфері охорони праці створює реальну загрозу життю та здоров`ю людей, а не є припущенням такої загрози в майбутньому. Тому призупиняти роботи, які не виконувались на час перевірки та не планувались відповідачем, немає потреби.
Вжиття заходів реагування на порушення тих чи інших правил слід оцінювати з урахуванням принципу пропорційності, що передбачає дотримання необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямовані такі заходи.
Згідно з ч.1 та ч.2 ст.77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст.78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
З урахуванням зазначеного, суд, на підставі наданих доказів в їх сукупності, системного аналізу положень законодавства України, приходить до висновку про відсутність підстав для заборони відповідачу здійснювати роботи в охоронних зонах ліній електропередачі до отримання дозволу на виконання таких робіт.
При цьому, інші порушення виявлені під час перевірки та викладені у Акті № 87 в більшості мали місце і не спростовуються відповідачем. Але враховуючи їх відсутність на час розгляду судом по суті адміністративного позову, підстав для застосування заходів реагування у тому вигляді, як викладено в позовній заяві, не має, тому у задоволенні позову суд відмовляє.
В силу ст.139 КАС України судові витрати розподілу не підлягають.
Керуючись статтями 72-74, 77, 132, 134,139, 241-246, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
вирішив:
Відмовити Головному управлінню Держпраці у Херсонській області в задоволенні позову. .
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до П`ятого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги в 30-денний строк з дня складання повного судового рішення.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо вона не була подана у встановлений строк. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Повний текст рішення виготовлений та підписаний 22 листопада 2021 р.
Суддя В.В. Хом`якова
кат. 108010200