Ухвала суду № 101327827, 24.11.2021, Харківський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
24.11.2021
Номер справи
520/9289/19
Номер документу
101327827
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Харківський окружний адміністративний суд 61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710

УХВАЛА

24 листопада 2021 р. Справа № 520/9289/19

Суддя Харківського окружного адміністративного суду Шевченко О.В., розглянувши в порядку письмового провадження звіт Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області про виконання рішення суду, заяву ОСОБА_1 про розгляд звіту, по справі за позовом ОСОБА_1 до Красноградського відділу обслуговування громадян Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області, Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

Ухвалою Харківського окружного адміністративного суду від 26 серпня 2021 року встановлено новий строк подання звіту про виконання рішення Харківського окружного адміністративного суду від 25.11.2019 року по справі №520/9289/19 в частині виплати нарахованих сум за результатом перерахунку пенсії ОСОБА_1 відповідно до Закону України “Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”. Зобов`язано Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області подати до суду у двомісячний строк після набрання чинності ухвали, звіт про виконання рішення Харківського окружного адміністративного суду від 25.11.2019 року по справі №520/9289/19 в частині виплати нарахованих сум за результатом перерахунку пенсії ОСОБА_1 відповідно до Закону України “Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”.

28.10.2021 року та 01.11.2021 року до канцелярії Харківського окружного адміністративного суду надійшов звіт Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області про виконання рішення суду від 25.11.2019 року по справі №520/9289/19.

Також, 28.10.2021 року до канцелярії Харківського окружного адміністративного суду надійшла заява ОСОБА_1 , в якій позивач просив суд призначити розгляд у судовому засіданні звіту Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області, поданого на виконання рішення суду від 25.11.2019 року та ухвали суду від 26.08.2021 року.

Враховуючи положення частин 1 та 2 статті 382 КАС України, суд розглядає заяву позивача та звіт відповідача з додатками в порядку письмового провадження.

Згідно з ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Положеннями ст. 129-1 Конституції України передбачено, що суд ухвалює рішення іменем України. Судове рішення є обов`язковим до виконання. Держава забезпечує виконання судового рішення у визначеному законом порядку.

Відповідно до ст. 370 КАС України передбачено, що судове рішення, яке набрало законної сили, є обов`язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України, або за принципом взаємності, - за її межами. Невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність, встановлену законом.

Отже рішення суду, яке набрало законної сили є обов`язковим для учасників справи.

Зокрема Конституційний Суд України, розглядаючи справу №1-7/2013 у рішенні від 26.06.2013 року, звернув увагу, що вже неодноразово вказував на те, що виконання судового рішення є невід`ємною складовою права кожного на судовий захист і охоплює, зокрема, законодавчо визначений комплекс дій, спрямованих на захист і відновлення порушених прав, свобод, законних інтересів фізичних та юридичних осіб, суспільства, держави (пункт 2 мотивувальної частини Рішення від 13.12.2012 року N 18-рп/2012); невиконання судового рішення загрожує сутності права на справедливий розгляд судом (пункт 3 мотивувальної частини Рішення від 25.04.2012 року № 11-рп/2012).

Згідно з приписами ст. 17 Закону України "Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини", суди застосовують при розгляді справ Конвенцію про захист прав людини та основоположних свобод та практику Суду як джерело права.

У справі “Сорінг проти Об`єднаного Королівства” від 07.07.1989 Європейський суд визначив, що на державі лежить прямий обов`язок дотримуватися громадянських прав осіб і забезпечувати належне та своєчасне виконання рішення суду, що набрало законної сили. Виконання будь-якого судового рішення є невід`ємною стадією процесу правосуддя, а отже, має відповідати вимогам ст. 6 Конвенції. Поза сумнівом, вирішення справи в суді без невиправданого і необґрунтованого зволікання є запорукою ефективного захисту особою своїх прав. Водночас судовий захист, як і діяльність суду, не може вважатися дієвим, якщо судові рішення не виконуються або виконуються неналежним чином і без контролю суду за їх виконанням, зазначено в Концепції Пункт 1 ст. 6 Конвенції гарантує кожному право на звернення до суду з позовом стосовно його прав та обов`язків цивільного характеру.

Рішенням Харківського окружного адміністративного суду від 25.11.2019 року по справі №520/9289/19 адміністративний позов ОСОБА_1 до Красноградського відділу обслуговування громадян Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області, Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити певні дії задоволено. Визнано протиправною бездіяльність Красноградського відділу обслуговування громадян Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області щодо відмови в перерахунку пенсії ОСОБА_1 . Зобов`язано Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області провести перерахунок та виплату пенсії за період з 1 січня по 2 серпня 2014 року у розмірі шести мінімальних пенсії за віком відповідно до ч.4 ст.54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" №796-ХІІ та додаткової пенсії відповідно до ст. 50 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" №796-ХІІ у розмірі 50 відсотків мінімальної пенсії за віком, виходячи із розміру мінімальної пенсії за віком, встановленого на рівні прожиткового мінімуму для непрацездатних осіб, відповідно до ч.1 ст. 28 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" на момент нарахування пенсії та провести відповідні виплати, з урахуванням раніше виплачених сум.

Рішення набрало законної сили 09.01.2020 року.

Матеріалами справи також підтверджено, що позивачем отримано виконавчий лист від 25.11.2019 року по справі №520/9289/19.

Ухвалою Харківського окружного адміністративного суду від 26.10.2020 року заяву позивача про встановлення судового контролю за виконанням рішення суду по справі задоволено. Зобов`язано Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області подати у місячний термін звіт про виконання рішення Харківського окружного адміністративного суду від 25.11.2019 року по справі №520/9289/19 в частині зобов`язання Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області провести виплату пенсії ОСОБА_1 за період з 1 січня по 2 серпня 2014 року у розмірі шести мінімальних пенсії за віком відповідно до ч.4 ст.54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" №796-ХІІ та додаткової пенсії відповідно до ст. 50 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" №796-ХІІ у розмірі 50 відсотків мінімальної пенсії за віком, виходячи із розміру мінімальної пенсії за віком, встановленого на рівні прожиткового мінімуму для непрацездатних осіб, відповідно до ч.1 ст. 28 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" на момент нарахування пенсії, з урахуванням раніше виплачених сум, з дня отримання копії даної ухвали.

26.11.2020 до канцелярії Харківського окружного адміністративного суду надійшов звіт Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області про виконання рішення суду по справі.

Ухвалою суду від 28.12.2020 року заяву позивача про розгляд звіту в судовому засіданні та накладення на відповідача штрафу - задоволено частково. Зобов`язано Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області подати до суду у двомісячний строк після набрання чинності даної ухвали, звіт про виконання рішення Харківського окружного адміністративного суду від 25.11.2019 року по справі №520/9289/19 в частині виплати перерахованої пенсії. В задоволенні решти вимог заяви - відмовлено.

18.02.2021 року до канцелярії Харківського окружного адміністративного суду надійшов звіт Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області про виконання рішення суду від 25.11.2019 року по справі №520/9289/19.

Також, ухвалою суду від 16.04.2021 року затверджено звіт Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області про виконання рішення суду від 18.02.2021 № 2000-0806-7/25453 в частині проведення перерахунку та нарахування пенсії позивачу відповідно до Закону України “Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”. Встановлено новий строк подання звіту про виконання рішення Харківського окружного адміністративного суду від 25.11.2019 року по справі №520/9289/19 в частині виплати нарахованих сум за результатом перерахунку пенсії ОСОБА_1 відповідно до Закону України “Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”. Зобов`язано Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області подати до суду у тримісячний строк після набрання чинності ухвали, звіт про виконання рішення суду від 25.11.2019 року по справі №520/9289/19 в частині виплати нарахованих сум за результатом перерахунку пенсії ОСОБА_1 відповідно до Закону України “Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”. У задоволенні заяви позивача в частині накладення за невиконання рішення Харківського окружного адміністративного суду від 25.11.2019 року по справі №520/9289/19 штрафу на керівника суб`єкта владних повноважень та постановлення окремої ухвали відмовлено.

Також, ухвалою суду від 26.08.2021 року встановлено новий строк подання звіту про виконання рішення Харківського окружного адміністративного суду від 25.11.2019 року по справі №520/9289/19 в частині виплати нарахованих сум за результатом перерахунку пенсії ОСОБА_1 та зобов`язано ГУ ПФУ в Харківській області подати до суду у двомісячний строк після набрання чинності ухвали, звіт про виконання рішення суду від 25.11.2019 року по даній справі в частині виплати нарахованих сум за результатом перерахунку пенсії ОСОБА_1 відповідно до Закону України “Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”.

28.10.2021 року та 01.11.2021 року до канцелярії суду надійшов звіт Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області про виконання рішення суду від 25.11.2019 року по даній справі.

В звіті відповідачем зазначено, що на виконання рішення суду від 25.11.2019 року пенсійним органом здійснено перерахунок пенсії позивача. За результатами проведеного перерахунку пенсії ОСОБА_1 нараховано 30 624,25 грн. Процес проведення фінансування виплати грошових коштів направлених на виконання рішення суду не є завершеним, у зв`язку з чим Головне управління ПФУ в Харківській області вимушено пасивно очікувати завершення процесу фінансування, який вже було розпочато та частково проведено.

Так, станом на 26.10.2021 року процес проведення фінансування виплати грошових коштів направлених на виконання судових рішень, а саме рішення від 25.11.2019 року №520/9289/19, за яким було нараховано 30 624,25 грн., не є завершеним, у зв`язку з чим, Головне управління ПФУ в Харківській області вимушено пасивно очікувати завершення процесу фінансування, який вже було розпочато та частково проведено.

Згідно службової записки начальника відділу опрацювання пенсійної документації № 3 управління з питань виплати пенсій Головного управління ПФУ в Харківській області від 21.10.2021 року № 6615/04-16, виплата пенсій здійснюється з урахуванням пунктів 20 та 29 ч. 1 ст. 116 Бюджетного кодексу України в межах бюджетних призначень, у зв`язку з чим заборгованість за рішенням суду буде виплачена при надходженні відповідного фінансування.

У зв`язку з тим, що управління ПФУ не має можливості вжити будь-які дієві заходи направлені на прискорення та завершення проведення фінансування, представник пенсійного органу просив суд відкласти розгляд та затвердження звіту в частині виплати нарахованих сум за результатом перерахунку пенсії позивача.

З цього приводу суд зазначає наступне.

Так, статтею 382 КАС України передбачено дві форми судового контролю за виконанням судового рішення: 1) зобов`язання суб`єкта владних повноважень подати звіт про виконання рішення суду; 2) накладення на керівника суб`єкта владних повноважень, відповідального за виконання рішення, штрафу в сумі від двадцяти до сорока розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.

Згідно з ч. 1 ст. 382 КАС України, суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, може зобов`язати суб`єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати в установлений судом строк звіт про виконання судового рішення.

За наслідками розгляду звіту суб`єкта владних повноважень про виконання рішення суду або в разі неподання такого звіту суддя своєю ухвалою може встановити новий строк подання звіту, накласти на керівника суб`єкта владних повноважень, відповідального за виконання рішення, штраф в сумі від двадцяти до сорока розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб (частина 2 статті 382 КАС України).

Зі змісту поданого на виконання вимог ухвали суду від 26.08.2021 звіту встановлено, що пенсійним органом не виконано рішення Харківського окружного адміністративного суду від 25.11.2019 року по справі №520/9289/19 в частині виплати нарахованих сум за результатом перерахунку пенсії ОСОБА_1 у розмірі 30 624,25 грн.

Отже, поданий Г ПФУ в Харківській області звіт не підтверджує виконання рішення суду від 25.11.2019 року по даній справі у повному обсязі, оскільки на час розгляду цієї справи повної виплати перерахованої суми пенсії (30 624,25 грн.) ОСОБА_1 здійснено не було.

У звіті представник пенсійного органу зазначив, що заборгованість за рішенням суду буде виплачена при надходженні відповідного фінансування.

Відповідно до ч. 1 ст. 3 Закону України «Про гарантії держави щодо виконання судових рішень», виконання рішень суду про стягнення коштів, боржником за якими є державний орган, здійснюється центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, в межах відповідних бюджетних призначень шляхом списання коштів з рахунків такого державного органу, а в разі відсутності у зазначеного державного органу відповідних призначень - коштами, передбаченими за бюджетною програмою для забезпечення виконання рішень суду.

Повноваження Пенсійного фонду України, як виконавця бюджетних програм у спірних правовідносинах, передбачені статтею 23 Бюджетного кодексу України, в частині першій якої зазначено, що будь-які бюджетні зобов`язання та платежі з бюджету здійснюються лише за наявності відповідного бюджетного призначення, якщо інше не передбачено законом про Державний бюджет України.

Крім того, приписами пунктів 20 та 29 частини першої статті 116 Бюджетного кодексу України встановлено, що взяття зобов`язань без відповідних бюджетних асигнувань або з перевищенням повноважень, встановлених цим Кодексом чи законом про Державний бюджет України та здійснення видатків бюджету чи надання кредитів з бюджету без встановлених бюджетних призначень або з їх перевищенням всупереч цьому Кодексу чи закону про Державний бюджет України є порушенням бюджетного законодавства.

Зі змісту постанови Кабінету Міністрів "Про затвердження бюджету Пенсійного фонду України на 2021 рік" від 17.02.2021 року № 126 вбачається, що останнім на 2021 за окремою бюджетною програмою передбачено кошти на погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду.

Системний аналіз наведених правових норм дає підстави дійти до висновку про те, що виплата нарахованих (перерахованих) сум пенсій за рішенням суду здійснюється управлінням Пенсійного фонду виключно за рахунок коштів Пенсійного Фонду України та інших джерел, визначених законодавством, зокрема, за рахунок коштів, передбачених за бюджетною програмою для забезпечення виконання рішень суду. Черговість виконання судових рішень визначається датою їх надходження. Інших фінансових можливостей крім зазначених, для здійснення виплат управління не має.

Як зазначалось вище, на виконання рішення суду від 25.11.2019 року по даній справі Головним управлінням Пенсійного фонду у Харківській області проведено перерахунок пенсії позивачу. Сума перерахованих, але не виплачених позивачу коштів, становить 30624,25 грн.

В обґрунтування неможливості виплати вказаної суми, пенсійний орган в звіті зазначив, що станом на 26.10.2021 року процес проведення фінансування виплати грошових коштів, направлених на виконання рішення суду від 25.11.2019 року по цій справі, за яким нараховано 30 624,25 грн., не є завершеним, у зв`язку з чим Головне управління вимушено пасивно очікувати завершення процесу фінансування, який вже було розпочато та частково проведено.

У зв`язку з чим представник пенсійного органу просив суд відкласти розгляд та затвердження звіту в частині виплати нарахованих сум за результатом перерахунку пенсії позивача.

Суд звертає увагу, що переслідуючи мету забезпечення реалізації конституційного принципу обов`язковості судових рішень, адміністративні суди мають зважено підходити до вибору процесуальних засобів такого забезпечення, а саме: встановлювати дійсні причини виникнення затримки у виконанні судового рішення, аналізувати акти законодавства, враховувати здійснені відповідною посадовою особою дії, спрямовані на виконання судового рішення, та їх відповідність вимогам законодавства, встановлювати наявність та форму вини такої посадової особи, а також зазначати про співмірність розміру штрафу та доходів (фінансової спроможності) такої посадової особи. Це не повинно зумовлювати порушення основоположних засад адміністративного судочинства, зокрема, пропорційності, необхідності дотримання оптимального балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи та цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія) тощо. Такі засоби не можуть бути надмірними за визначених умов та не мають призводити до порушення прав, гарантованих Конституцією України та Конвенцією про захист прав людини і основоположних свобод.

Верховний Суд у постанові від 31 жовтня 2018 року у справі №704/1547/17 сформулював правову позицію, що за наслідками розгляду звіту суб`єкта владних повноважень про виконання рішення суду або в разі неподання такого звіту можна, зокрема, встановити новий строк подання звіту. Тобто, суд вправі вжити заходів реагування судового контролю за виконанням судових рішень в адміністративних справах у формі встановлення нового строку для подачі звіту. Для підтвердження мотивації такого підходу потрібно керуватися абзацом першим підпункту 3.2 пункту 3, абзацу другого пункту 4 мотивувальної частини Рішення Конституційного Суду України від 30 червня 2009 року №16-рп/2009, де зазначено, що метою судового контролю є своєчасне забезпечення захисту та охорони прав і свобод людини, а виконання всіма суб`єктами правовідносин приписів, викладених у рішеннях суду, які набрали законної сили, утверджує авторитет держави як правової.

Враховуючи, що поданий Головним управлінням Пенсійного фонду України в Харківській області звіт про виконання Харківського окружного адміністративного суду від 25.11.2019 року по справі №520/9289/19 в частині виплати нарахованих сум за результатом перерахунку пенсії ОСОБА_1 не підтверджує виконання рішення суду у повному обсязі та виплати нарахованої суми заборгованості, відповідно до частини 2 статті 382 КАС України суд вважає за необхідне встановити новий строк для подання відповідачем звіту про виконання судового рішення в цій справі в частині виплати нарахованих на виконання зазначеного рішення суду сум пенсії тривалістю два місяці.

На підставі викладеного, керуючись положеннями ст. ст. 241-243, 248, 256, 294, 295,Ю 297, 382 КАС України, суд, -

УХВАЛИВ:

Встановити новий строк подання звіту про виконання рішення Харківського окружного адміністративного суду від 25.11.2019 року по справі №520/9289/19 в частині виплати нарахованих сум за результатом перерахунку пенсії ОСОБА_1 відповідно до Закону України “Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”.

Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області подати до суду у двомісячний строк після набрання чинності ухвали, звіт про виконання рішення Харківського окружного адміністративного суду від 25.11.2019 року по справі №520/9289/19 в частині виплати нарахованих сум за результатом перерахунку пенсії ОСОБА_1 відповідно до Закону України “Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”.

Ухвала, постановлена судом поза межами судового засідання або в судовому засіданні у разі неявки всіх учасників справи, під час розгляду справи в письмовому провадженні, набирає законної сили з моменту її підписання суддею.

Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом п`ятнадцяти днів з дня її складання.

Суддя О.В.Шевченко