Рішення № 10132757, 24.06.2010, Господарський суд Волинської області

Дата ухвалення
24.06.2010
Номер справи
01/69-40
Номер документу
10132757
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ВОЛИНСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

РІШЕННЯ

                    

"24" червня 2010 р. Справа № 01/69-40 за позовом Державної екологічної інспекції у Волинській області до Рожищенського спеціалізованого лісогосподарського підприємства, м. Рожище

про стягнення 403078,03 грн.,

                              Суддя І.О.Якушева

за участю представників:

від позивача: Куптій Г.А. (довір. № 3 від 21.01.2010р.)

від відповідача: Ярмолюк А.В. –директор Рожищенського спеціалізованого лісогосподарського підприємства

          В судовому засіданні з 23.06.2010р. до 24.06.2010р. було оголошено перерву для уточнення позивачем розрахункових рахунків сільських рад.

Суть спору: позивач в позовній заяві просить стягнути з відповідача 403078,03 грн. шкоди, заподіяної державі порушенням природоохоронного законодавства.

Представники позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримали.

Відповідачем 31.05.2010р. подано до господарського суду письмові пояснення (а.с.57), в яких він повідомляє, що в 2009р. Державна екологічна інспекція у Волинській області проводила перевірку у Рожищенському спеціалізованому лісогосподарському підприємстві. За результатами перевірки екологічної інспекції до Рожищенського СЛП виставлено претензію про сплату майнових стягнень в сумі 403078,03 грн. Рожищенське СЛП не погоджується із висунутою претензією. Рожищенське СЛП здійснює господарську діяльність на підставі статуту, основним завданням є ведення лісогосподарської діяльності, відтворення лісів, забезпечення їх охорони та захисту.

З 22 липня 2007року лісові насадження Рожищенського СЛП були пошкоджені буреломом на загальній площі 96 га. Спеціальною комісією було проведено лісопатологічне обстеження пошкоджених насаджень та намічено об'єм проведення санітарно-оздоровчих заходів у розладжених деревостанах. Санітарно-оздоровчі заходи затверджені в обласному управлінні лісомисливського господарства. Під час перевірки було виявлено рубку без продовження лісового квитка: 188 дерев породи вільха, береза (84.30м.деревини), 69 дерев породи сосна (22.49м.) В кварталі відділ пл. 9.0га., 33 дерева породи вільха, ясен, липа(16.87м.). Лісові ділянки, на яких проводилась рубка вказаних дерев, також були пошкоджені. Заготовлена деревина оприбуткована та реалізована, кошти поступили на рахунок підприємства. Підприємство лише усувало наслідки завданої природою шкоди. Аналогічна ситуація на ділянці у кварталі 28 відділ 14 площа 3.0га., квартал 26 видділ26. Площа 2.2га.,квартал 26 відділ 11 площа 6га були порушені проведені терміни проведення санітарно- оздоровчих заходів в осередках кореневої губки.

Крім цього, відповідач просить дозволити підприємству відшкодувати шкоду в натурі, шляхом відтворення пошкоджених буреломом лісів-створенням нових насаджень на місці загиблих.

Представник відповідача в судовому засіданні позову не визнав.

Дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін, господарський суд

встановив:

на підставі ст. 20 Закону України „Про охорону навколишнього природного середовища", Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності»та згідно з наказом №105 від 03.07.2009р. Державною екологічною інспекцією у Волинській області (надалі-позивач) проведено планову перевірку дотримання вимог природоохоронного законодавства на території Рожищенського спеціалізованого лісогосподарського підприємства (надалі –Рожищенське СЛП).

Згідно з актом перевірки дотримання вимог законодавства про охорону навколишнього природного середовища від 10.08.2009р., проведеної державними інспекторами з охорони навколишнього природного середовища Степанюком В.В., Байцимом С.В. в присутності виконуючого обов'язки лісничого Мороза Р.В., заступника директора Грицюка І.В., встановлено: відповідачем при здійсненні лісогосподарської діяльності у 2009 році були проведенні незаконні порубки дерев без спеціального дозволу-лісорубного квитка, що є порушенням ст. 69 Лісового кодексу України. Протягом 2009 року було незаконно зрізано 188 дерев породи вільха, береза в кварталі 36, виділ 15; 69 дерев породи сосна в кварталі 36, виділ 4 та 33 дерева породи вільха, ясен, липа в кварталі 36, виділ 12, також під час проведення відповідачем у 2009 році вибіркових санітарних рубок у насадженнях, пошкоджених кореневою губкою, в кварталі 28, виділі 14, квартал 26, виділ 26, квартал 26, виділ 11 порушено терміни проведення санітарних рубок.

На проведення у 2008 році суцільних санітарних рубок у кварталі 36, виділ 15 площею 3 га та в кварталі 36, виділ 12 площею 5,4 га (уражених буреломами та вітровалами) Рожищенським СЛП був виписаний і виданий спеціальний дозвіл - лісорубний квиток від 09 вересня 2008 року, серія 02 ЛКБ № 184163 (а.с.13), у якому зазначено, що строк закінчення заготівлі деревини становить 31 грудня 2008 року.

У відповідності із п.2 ч.2 ст.19 Лісового кодексу України постійні лісокористувачі зобов'язані дотримуватись правил і норм використання лісових ресурсів.

Згідно із п.п.46,47 постанови Кабінету Міністрів України від 23 травня 2007 року „Про врегулювання питань щодо спеціального використання лісових ресурсів" заготівля деревини здійснюється протягом року, на який лісосіка призначена для рубки, і деревина вважається заготовленою, якщо проведено валку дерев, обрубування гілок та сучків.

В даному випадку строк заготівлі деревини на двох ділянках згідно із вищезазначеним лісорубним квитком встановлений з 09 вересня по 31 грудня 2008 року.

В ході перевірки кварталу 36, виділ 15, площею 3 га встановлено, що дане лісове насадження у 2008 році не рубалось (валка дерев не проводилась). Згідно з наданими 28.07.2009р. письмовими поясненнями лісника Рожищенського СЛП Максимчука О.В. роботи по заготівлі деревини на вищезазначеній ділянці були розпочаті у відповідності до письмового наказу директора підприємства 21.07.2009р., тобто після закінчення строку дії дозволу - лісорубного квитка від 09 вересня 2008 року, серія 02 ЛКБ № 184163.

На момент перевірки без виписки та видачі лісорубного квитка на проведення суцільної санітарної рубки у 2009 році в кварталі 36, виділ 15 Рожищенським СЛП незаконно зрубано 188 дерев вільхи, берези, ліквідною масою 84,30 м3 деревини. Облік та заміри незаконно зрізаних дерев по діаметрах, їх породи відображені у польовій переліковій відомості №1 від 29.07.2009 року, підписаній в.о. лісничого Рожищенського СЛП Морозом Р.В.

У відповідності із ч.1 ст.69 Лісового кодексу України, спеціальне використання лісових ресурсів на виділеній лісовій земельній ділянці проводиться за спеціальним дозволом - лісорубним квитком.

Відповідно до ч.1 ст.10 Закону України „Про рослинний світ" за умови додержання вимог законодавства можуть здійснюватися такі види спеціального використання природних рослинних ресурсів, як , зокрема, заготівля деревини під час рубок головного користування.

Як визначено п.2 Порядку видачі спеціальних дозволів на використання лісових ресурсів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23 травня 2007р. №761, лісорубний або лісовий квиток є основним документом, на підставі якого: здійснюється спеціальне використання лісових ресурсів; ведеться облік дозволених до відпуску запасів деревини та інших продуктів лісу, встановлюються строки здійснення лісових користувань та вивезення заготовленої продукції, строки і способи очищення лісосік від порубкових решток, а також облік природного поновлення лісу, що підлягає збереженню; ведеться облік плати, нарахованої за використання лісових ресурсів.

Абзацом 2 п.9 постанови Пленуму Верховного Суду України „Про судову практику у справах про злочин та інші правопорушення проти довкілля" від 10.12.2004 №17 визначено, що вчинена без відповідного дозволу порубка дерев, або порубка дерев вчинена після закінчення установлених у дозволі строків, визнається незаконною.

Згідно з розрахунком позивача (а.с.15), виконаним у відповідності до вимог додатку 1 „Такса для обчислення розміру шкоди, заподіяної лісу підприємствами, установами, організаціями та громадянами незаконним вирубуванням та пошкодженням дерев і чагарників до ступеня припинення росту" постанови Кабінету Міністрів України від 23 липня 2008 року № 665 „Про затвердження такс для обчислення розміру шкоди, заподіяної лісу", Порядку проведення індексації такс для обчислення розміру шкоди, заподіяної лісу підприємствами, установами, організаціями та громадянами, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23 липня 2008 року №665, розмір шкоди, заподіяної відповідачем у 2009 році незаконною порубкою 188 дерев в кварталі 36, виділ 15 становить 304 704,34 грн.

На іншій ділянці суцільної санітарної рубки квартал 36, виділ 12 площею 5,4 га було встановлено, що заготівля деревини у 2008 році не була завершена, оскільки на даній ділянці виявлено і обліковано порубку 33 свіжозрізаних дерев різних порід, ліквідною масою 16,87 м деревини, зрубаних у 2009          році без лісорубного квитка. На ділянці також знаходиться і певна кількість зростаючих дерев (недоруб), які в ході перевірки не обліковувались, оскільки вони знаходяться в болотистій місцевості. Строк заготівлі деревини на даній ділянці згідно із лісорубним квитком від 09 вересня 2008 року, серія 02 ЛКБ № 184163 (а.с.13) був встановлений з 09 вересня 2008 року по 31 грудня 2008 року. Відмітка про надання відстрочки на заготівлю деревини в лісорубному квитку відсутня.

У відповідності із п.2 ч.2 ст.19 Лісового кодексу України постійні лісокористувачі зобов'язані дотримуватись правил і норм використання лісових ресурсів.

Згідно із абз.7 п.2 та п.п.50,51,53,54 постанови Кабінету Міністрів України від 23 травня 2007 року №761 „Про врегулювання питань щодо спеціального використання лісових ресурсів" підприємства, установи, організації, які здійснюють спеціальне використання лісових ресурсів, зобов'язані не залишати недоруби (не вирубані своєчасно призначені для рубки окремі дерева або групи дерев на розпочатих рубкою лісосіках). Лісокористувачеві у випадку стихії або інших причин, що унеможливлюють заготівлю деревини, може бути надане відстрочення на заготівлю деревини до п'яти місяців. Відстрочення надається органами Держкомлісгоспу за погодженням з уповноваженими органами Мінприроди на підставі обґрунтованої письмової заяви лісокористувача, яка подається не пізніше ніж за десять днів до закінчення встановленого строку заготівлі деревини. У такому ж порядку надається відстрочення на заготівлю деревини під час проведення інших рубок та робіт, пов'язаних і не пов'язаних з веденням лісового господарства. Про відстрочення заготівлі деревини робиться відмітка в усіх примірниках лісорубного квитка.

Відповідачем не було продовжено строку дії лісорубного квитка на заготівлю деревини, відповідних доказів суду про це не подано.

Відповідно до абз.2 п.9 постанови Пленуму Верховного Суду України „Про судову практику у справах про злочин та інші правопорушення проти довкілля" від 10.12.2004 № 17, визначено, що вчинена без відповідного дозволу порубка дерев, або порубка дерев вчинена після закінчення установлених у дозволі строків, визнається незаконною.

Згідно з розрахунком позивача (а.с.23), виконаним у відповідності до вимог додатку 1 „Такса для обчислення розміру шкоди, заподіяної лісу підприємствами, установами, організаціями та громадянами незаконним вирубуванням та пошкодженням дерев і чагарників до ступеня припинення росту" постанови Кабінету Міністрів України від 23 липня 2008 року № 665 „Про затвердження такс для обчислення розміру шкоди, заподіяної лісу", Порядку проведення індексації такс для обчислення розміру шкоди, заподіяної лісу підприємствами, установами, організаціями та громадянами, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23 липня 2008 року №665, розмір шкоди, заподіяної у 2009 році незаконною порубкою 33 дерев в кварталі 36, виділ 12 становить 64 247, 86 грн.

На проведення суцільної санітарної рубки в кварталі 36, виділі 4, площею 9 га (пошкоджена буреломом у 2007 році) відповідачу було видано лісорубний квиток від 16 січня 2008 року, серія 02 ЛКБ № 184151 (а.с.47). Дану ділянку на підставі укладених з відповідачем угод розробляли підприємці. В ході перевірки виявлено, що заготівля деревини не завершена, на даній ділянці залишена частина незрубаних дерев (недоруб), а також проводиться у 2009 році незаконна порубка дерев сосни, оскільки відстрочення на заготівлю деревини не видавалось, в лісорубному квитку відсутня відмітка про продовження строку його дії. В ході перевірки зафіксовано незаконну порубку 69 дерев породи сосна (22,49 м.куб. деревини). Згідно із письмовими пояснення лісника Іванюка Ю.М. він проводив рубку дерев сосни, оскільки отримав усну вказівку від директора підприємства відправити з даної ділянки техсировину.

Всупереч вимог абз.7 п.2 та п.п.50,51,53,54 постанови Кабінету Міністрів України від 23 травня 2007 року „Про врегулювання питань щодо спеціального використання лісових ресурсів" відповідачем не було продовжено строку дії лісорубного квитка на заготівлю деревини на даній ділянці, відповідних доказів суду про це не подано.

Згідно з розрахунком позивача, виконаним у відповідності до вимог додатку 1 „Такса для обчислення розміру шкоди, заподіяної лісу підприємствами, установами, організаціями та громадянами незаконним вирубуванням та пошкодженням дерев і чагарників до ступеня припинення росту" постанови Кабінету Міністрів України від 23 липня 2008 року № 665 „Про затвердження такс для обчислення розміру шкоди, заподіяної лісу", Порядку проведення індексації такс для обчислення розміру шкоди, заподіяної лісу підприємствами, установами, організаціями та громадянами, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23 липня 2008 року №665, розмір шкоди, заподіяної відповідачем у 2009 році незаконною порубкою 69 дерев сосни в кварталі 36, виділ 12, становить 33 808,08 грн. (а.с.31).

Таким чином, загальний розмір шкоди, завданої відповідачем у 2009 році незаконною порубкою 290 дерев (123,66 м.куб. деревини) у кварталі 36, виділи 4, 12, 15, становить 402 760,28 грн.

Згідно із п.п. „в" п. 6 Санітарних правил в лісах України, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 27 липня 1995 року № 555, насадження під санітарні рубки відводяться в рік здійснення цих рубок не пізніше ніж за три місяці (в період з квітня по жовтень - не пізніше одного місяця) до початку їх проведення: в) у насадженнях, пошкоджених кореневою губкою, - з розрахунку проведення рубки тільки в морозний період (листопад - березень).

Відповідачу на проведення у 2009 році вибіркових санітарних рубок у насадженнях, пошкоджених кореневою губкою, було видано два лісорубні квитки:           

- від 20 квітня 2009 року, серія 02 ЛКБ № 184175, (а.с.35), яким дозволено провести у весняно-літній період санітарну рубку у кварталі 26, виділ 11, на площі 6 га, із заготівлею 41 м ліквідної деревини. Строк закінчення заготівлі деревини даним дозволом встановлений до 20 липня 2009 року;

- від 20 травня 2009 року, серія 02 ЛКБ № 184188, (а.с.34), яким дозволено у весняно-літній період провести санітарну рубку у кварталі 26, виділ 26, на площі 2,2 га із заготівлею 22 м ліквідної деревини та кварталі 28, виділ 14 на площі 3 га із заготівлею 25 м ліквідної деревини.

Зазначені спеціальні дозволи - лісорубні квитки видані Рожищенським СЛП з порушенням вимог п.п. „в" п. 6 Санітарних правил в лісах України, Лісового кодексу України, оскільки видані на санітарну рубку у весняно-літній період.

Виходячи із нарядів-актів на виконання робіт, вибіркові санітарні рубки у насадженнях, пошкоджених кореневою губкою, були проведені відповідачем в квітні-липні 2009 року, тобто відповідачем були порушені терміни проведення санітарних рубок у насадженнях, пошкоджених кореневою губкою.

Пунктом 52 Санітарних правил в лісах України, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 27 липня 1995 року №555, за порушення термінів проведення санітарних рубок встановлено трикратну таксову вартість деревини, що підлягає вирубуванню.

Згідно з розрахунком позивача, виконаним у відповідності до вимог постанови Кабінету Міністрів України від 20.01.1997р. №44, розмір стягнення за порушення відповідачем термінів проведення санітарних рубок у 2009 році, становить 317,75 грн. (а.с.33).

          У відповідності із ст.ст. 1, 19, 86, 90 Лісового кодексу України усі ліси на території України, залежно від того, на землях яких категорій за основним цільовим призначенням вони зростають, та незалежно від права власності на них, становлять лісовий фонд України і перебувають під охороною держави.

          Постійні лісокористувачі зобов’язані забезпечувати охорону, захист, відтворення, підвищення продуктивності лісових насаджень, посилення їх корисних властивостей, підвищення родючості ґрунтів, вживати інших заходів відповідно до законодавства на основі принципів сталого розвитку.

          Організація охорони і захисту лісів передбачає здійснення комплексу заходів, спрямованих, зокрема, на збереження лісів від незаконних рубок.

          Охорону і захист лісів здійснюють і лісова охорона інших постійних користувачів.

          Основними завданнями державної лісової охорони є: здійснення державного контролю за додержанням лісового законодавства; забезпечення охорони лісів від пожеж, незаконних рубок, захист від шкідників і хвороб, пошкодження внаслідок антропогенного та іншого шкідливого впливу.

Відповідно до вимог ч.4 ст.68 Закону України „Про охорону навколишнього природного середовища", ст.107 Лісового кодексу України підприємства, установи, організації і громадяни зобов'язані відшкодувати шкоду, заподіяними ними лісу внаслідок порушення лісового законодавства, у розмірах і порядку, визначених законодавством України.

          Згідно зі ст.1166 Цивільного кодексу України, ст.69 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища", ст.105 Лісового кодексу України майнова шкода, завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю особистим немайновим правам фізичної або юридичної особи, а також шкода, завдана майну фізичної або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала. Особа, яка завдала шкоди, звільняється від її відшкодування, якщо вона доведе, що шкоди завдано не з її вини.

          Статтею 107 Лісового кодексу України встановлено, що підприємства, установи, організації і громадяни зобов'язані відшкодувати шкоду, заподіяну ними лісу внаслідок порушення лісового законодавства, у розмірах і порядку, визначених законодавством України.

          Враховуючи наведене, позовна вимога про стягнення з відповідача 403078,03 грн. шкоди обгрунтована і підлягає до задоволення.

          08.02.2010 року з метою досудового врегулювання господарського спору в порядку, передбаченому ст.ст. 5-8 Господарського процесуального кодексу України, позивачем було надіслано відповідачу претензію (вих. № 162/10 від 08.02.10р.) з пропозицією добровільно відшкодувати державі спричинені порушенням природоохоронного законодавства збитки в розмірі 403 078,03 грн. Однак, відповідач відповіді на претензію не надав, шкоди не відшкодував.

Того факту, що лісові насадження в Рожищенському СЛП, де в ході перевірки виявлено незаконну порубку дерев, були пошкоджені буреломами і вітровалами, позивач у справі не заперечує. Проте сама по собі ця обставина не звільняла відповідача при проведенні санітарних рубок у вказаних кварталах та виділах дотримуватись встановлених вимог законодавства, а тому не може бути підставою для відмови в позові про стягнення з відповідача шкоди.

У відзиві на позов відповідач висловив бажання відшкодувати шкоду в натурі шляхом відтворення пошкоджених буреломом лісів-створенням нових насаджень на місці загиблих.

У відповідності із ч.1 ст.1192 ЦК України з урахуванням обставин справи суд за вибором потерпілого може зобов'язати особу, яка завдала шкоди майну, відшкодувати її в натурі (передати річ того ж роду і такої ж якості, полагодити пошкоджену річ тощо) або відшкодувати завдані збитки у повному обсязі.

Позивачем при зверненні з позовом до суду обрано спосіб захисту - відшкодування шкоди шляхом стягнення її в грошовому виразі. Обраний позивачем спосіб захисту відповідає вимогам ст.16 ЦК України. Заяв про зміну позовних вимог не надходило.

Разом з цим, стягнення з відповідача шкоди в грошовому виразі не позбавляє його права відшкодувати завдану шкоду шляхом створенням нових насаджень на місці незаконно зрізаних.

Пунктом 7 ст.47 Закону України "Про державний бюджет України на 2010 рік" встановлено, що джерелами формування спеціального фонду місцевих бюджетів у 2010 році є 70 відсотків грошових стягнень за шкоду, заподіяну порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища внаслідок господарської та іншої діяльності, що зараховуються до місцевих бюджетів згідно із статтею 46 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища".

Оскільки спір до розгляду судом доведено з вини відповідача, відповідно до ст. ст. 44,49 Господарського процесуального кодексу України на нього слід покласти судові витрати по справі.

Керуючись ст. 16 Конституції України, ст.1166 Цивільного кодексу України, ст.ст. 20, 68, 69 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища», ст.ст. 19, 86, 90, 105, 107 Лісового кодексу України, ст. 10 Закону України «Про рослинний світ», постановами Кабінету Міністрів України від №761 від 23.05.2007р., №665 від 23.07.2008р., №555 від 27.07.1995р., абз.2 п.9 постанови Пленуму Верховного Суду України „Про судову практику у справах про злочин та інші правопорушення проти довкілля" від 10.12.2004 №17, п.7 ст.47 Закону України "Про державний бюджет України на 2010 рік", ст.ст. 44, 49, 82-85 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд

в и р і ш и в:

1. Позов задовольнити.

2. Стягнути з Рожищенського спеціалізованого лісогосподарського підприємства (м. Рожище, вул. Гранична, 86а, код 23020198) 403078 грн. 03 коп. шкоди, завданої порушенням природоохоронного законодавства, зарахувавши

- 402760 грн. 28 коп. до фонду охорони навколишнього природного середовища Вічинівської сільської ради, Рожищенського району, Волинської області ( код платежу 24062100, р/р 33118331700350, ідентифікаційний код 21740445, банк УДК у Волинській області, МФО 803014);

- 317 грн. 75 коп. до фонду охорони навколишнього природного середовища Носачевичівської сільської ради, Рожищенського району, Волинської області (код платежу 24062100, р/р 33114331700365, ідентифікаційний код 21740445, банк УДК у Волинській області, МФО 803014).

3. Стягнути з Рожищенського спеціалізованого лісогосподарського підприємства (м. Рожище, вул. Гранична, 86а, код 23020198) 4030 грн. 78 коп. державного мита в доход Державного бюджету України.

4. Стягнути з Рожищенського спеціалізованого лісогосподарського підприємства (м. Рожище, вул. Гранична, 86а, код 23020198) 236 грн. витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу в доход Державного бюджету України (р/р №31212264700002, одержувач коштів УДК у м. Луцьку, банк одержувача ГУДКУ у Волинській області, код одержувача 21741605, МФО 803014, КЕКД 22050003.).

Суддя                                                                                                              І.О.Якушева

Дата виготовлення повного тексту рішення: 25.06.2010р.