
ТЕРНОПІЛЬСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
Справа № 500/4366/21
22 листопада 2021 рокум.ТернопільТернопільський окружний адміністративний суд, у складі головуючої судді Дерех Н.В., розглянувши в порядку письмового провадження заяву представника Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області про надання роз`яснення в порядку ст.254 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії,
ВСТАНОВИВ:
В провадженні Тернопільського окружного адміністративного суду перебувала адміністративна справа за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії.
Рішенням Тернопільського окружного адміністративного суду від 23.09.2021 позов задоволено повністю; визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Тернопільській щодо зменшення основного розміру пенсії за вислугу років ОСОБА_1 під час перерахунку пенсії на підставі оновленої довідки про розмір грошового забезпечення станом на 05.03.2019, з 90% до 70% відповідних сум грошового забезпечення; зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області здійснити ОСОБА_1 перерахунок та виплату пенсії (із врахуванням раніше виплачених сум) на підставі оновленої довідки про розмір грошового забезпечення станом на 05.03.2019, виходячи з відсоткового значення розміру пенсії 90% сум грошового забезпечення, починаючи з 01.04.2019; стягнено за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області на користь ОСОБА_1 908 (дев`ятсот вісім) грн. 00 коп. сплаченого судового збору.
Представник Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області подав до суду заяву про роз`яснення рішення суду в даній адміністративній справі, а саме, чи має враховуватися при виконанні судового рішення довідка про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 , видана Західним міжрегіональним управлінням з питань виконання кримінальних покарань Міністерства юстиції України супровідним листом №5к/вих./7.2/3921 від 08.06.2021. В обґрунтування вказує, що рішення суду є незрозумілим та викликає ускладнення щодо його виконання.
На підставі частини третьої статті 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд прийшов до висновку про можливість розгляду справи за відсутністю представників сторін.
Розглядаючи подану заяву про роз`яснення судового рішення, суд виходить з наступного.
Згідно зі статтею 129-1 Конституції України судове рішення є обов`язковим до виконання. Держава забезпечує виконання судового рішення у визначеному законом порядку.
Відповідно до статей 14, 370 КАС України судове рішення, яке набрало законної сили, є обов`язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України, або за принципом взаємності, - за її межами. Невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність, встановлену законом.
Порядок роз`яснення судового рішення унормований статтею 254 КАС України.
Положеннями частини першої статті 254 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що за заявою учасника справи, державного виконавця суд роз`яснює ухвалене ним судове рішення, яке набрало законної сили, не змінюючи змісту судового рішення, шляхом постановлення ухвали.
Відповідно до частини третьої статті 254 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, суд розглядає заяву про роз`яснення судового рішення у порядку, в якому було ухвалено відповідне судове рішення, протягом десяти днів з дня її надходження. У разі необхідності суд може розглянути питання про роз`яснення судового рішення в судовому засіданні з повідомленням учасників справи та державного виконавця. Неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені про дату, час та місце судового засідання, не перешкоджає розгляду заяви.
Постановою Пленуму Вищого адміністративного суду України №7 від 20.05.2013 року "Про судове рішення в адміністративній справі" судам роз`яснено, що за правовою природою роз`яснення судового рішення є продовженням його ухвалення, а ухвала про роз`яснення є його складовою, тому заява про роз`яснення судового рішення розглядається у тому ж провадженні, в якому було ухвалене судове рішення, про роз`яснення якого ставиться питання. В ухвалі про роз`яснення судового рішення суд викладає більш повно та зрозуміло ті частини рішення, розуміння яких викликає труднощі, не змінюючи при цьому суть рішення і не торкаючись питань, які не були предметом судового розгляду. (п.19)
З аналізу даних норм вбачається, що в даному випадку законодавець передбачає можливість роз`яснення рішення, яке може підлягати виконанню, в тому числі й примусовому, а метою такого роз`яснення має бути точне та неухильне виконання судового рішення. Тобто, роз`яснення судового рішення є одним із способів усунення його недоліків, які в подальшому можуть викликати певні ускладнення при його виконанні, або взагалі перешкодити виконанню судового рішення.
Згідно інформації, яка міститься в автоматизованій системі "Діловодство спеціалізованого суду" рішення Тернопільського окружного адміністративного суду набрало законної сили 26.10.2021. Зазначене рішення не виконано, а строк, протягом якого воно може бути подане для примусового виконання, не закінчився.
Суд зазначає, що у зв`язку з відсутністю у рішенні суду (резолютивній частині) прямої вказівки на необхідність враховування при виконанні судового рішення довідки про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 , виданої Західним міжрегіональним управлінням з питань виконання кримінальних покарань та пробації Міністерства юстиції України супровідним листом №5к/вих./7.2/3921 від 08.06.2021, в учасників справи можуть виникати певні труднощі в його виконанні.
Так, Постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 №45 затверджено Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", згідно з пунктами 2 та 3 якого Пенсійний фонд України після прийняття Кабінетом Міністрів України рішення щодо перерахунку пенсій та отримання відповідного повідомлення від Мінсоцполітики повідомляє своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі (далі - головні управління Пенсійного фонду України) про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку. Головні управління Пенсійного фонду України у десятиденний строк з моменту надходження зазначеного повідомлення складають списки за формою згідно з додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів (далі - уповноважені органи) видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії. На підставі списків уповноважені органи готують довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, для кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно з додатками 2 і 3 (далі - довідки) та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України (редакція, чинна на момент перерахунку пенсії позивача).
Супровідним листом №5к/вих./7.2/3921 від 08.06.2021 Західне міжрегіональне управління з питань виконання кримінальних покарань та пробації Міністерства юстиції України направило Головному управлінню Пенсійного фонду України в Тернопільській області довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 05.03.2019 за відповідною (аналогічною) посадою.
Вказана довідка також долучена позивачем до позовної заяви у справі №500/4366/21 на підтвердження заявлених позовних вимог разом із супровідним листом №5к/вих./7.2/3921 від 08.06.2021.
Суд зазначає, що відповідно до п.4 Порядку №45 перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права і проводиться у строки, передбачені частинами другою і третьою статті 51 Закону.
Згідно із ч.ч.2,3 ст.51 Закону №2262 перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.
Тобто, суд дійшов висновку, що позивач має право на перерахунок пенсії з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії, тобто з 01.04.2019 року.
Таким чином, рішення Тернопільського окружного адміністративного суду у справі №500/4366/21 від 23.09.2021 року підлягає виконанню шляхом врахування довідки про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 , виданої Західним міжрегіональним управлінням з питань виконання кримінальних покарань та пробації Міністерства юстиції України супровідним листом №5к/вих./7.2/3921 від 08.06.2021 при здійсненні перерахунку та виплати основного розміру пенсії ОСОБА_1 з 01.04.2019 року, виходячи з відсоткового значення розміру пенсії 90% сум грошового забезпечення.
Керуючись статтями 241, 248, 254, 255 КАС України, суддя
УХВАЛИВ:
Заяву Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області про роз`яснення судового рішення - задовольнити повністю.
Роз`яснити Головному управлінню Пенсійного фонду України в Тернопільській області, що при здійсненні перерахунку та виплати основного розміру пенсії, виходячи з відсоткового значення розміру пенсії 90% сум грошового забезпечення з 01.04.2019 року, слід враховувати довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 , видану Західним міжрегіональним управлінням з питань виконання кримінальних покарань та пробації Міністерства юстиції України супровідним листом №5к/вих./7.2/3921 від 08.06.2021.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею.
Відповідно до частини першої статті 295 Кодексу адміністративного судочинства України апеляційна скарга на ухвалу суду подається протягом п`ятнадцяти днів з дня її складення.
Згідно із статтею 297 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга подається безпосередньо до Восьмого апеляційного адміністративного суду.
Копію ухвали надіслати учасникам справи.
Головуюча суддя Дерех Н.В.