
СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
24 листопада 2021 року справа №480/5803/21
Суддя Сумського окружного адміністративного суду Бондар С.О., розглянувши у письмовому провадженні в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу №480/5803/21 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області, Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити дії,-
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 звернувся до Сумського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області (далі по тексту - ГУ ПФУ в Сумській області), Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області (далі по тексту – ГУ ПФУ в Кіровоградській області) про визнання протиправним та скасування рішення від 18.05.2021 №959240174653 щодо відмови у перерахунку пенсії та зобов`язання провести перерахунок та виплату пенсії за вислугу років на підставі довідки Сумської обласної прокуратури від 13.04.2021 №21-281вих-21 у розмірі 90 % від загальної суми місячної заробітної плати (чинного) заробітку без обмежень її граничного розміру починаючи з 13.05.2021 (першого числа наступного місяця після виникнення права на перерахунок пенсії) з урахуванням проведених виплат.
Вимоги мотивовані тим, що позивач з 01.11.2001 перебуває на обліку в ГУ ПФУ в Сумській області як пенсіонер органів прокуратури та отримує пенсію за вислугою років. Пенсія була призначена відповідно до ч. 1 ст. 50-1 Закону України “Про прокуратуру” від 05.11.1991 № 1789-ХІІ у розмірі 90% від суми (чинного) заробітку без обмежень її граничного розміру. При підвищенні розміру заробітної плати працюючим працівникам прокуратури, Пенсійний фонд неодноразово здійснював перерахунок пенсії позивача згідно з наданими довідками прокуратури за правилами частин 12 та 17 статті 50-1 Закону України “Про прокуратуру” у розмірі 90% від суми (чинного) заробітку без обмежень її граничного розміру. Після чергового підвищення заробітної плати, Сумською обласною прокуратурою позивачу була видана довідка від 13.04.2021 №21-281вих-21 про розмір заробітної плати (грошового забезпечення), що враховується для перерахунку пенсії за відповідною (прирівняною) посадою прокурора Сумської транспортної прокуратури (на правах міжрайонної), яку позивач 14.05.2021 надав до Пенсійного фонду для перерахунку пенсії. 29.05.2021 поштою позивач отримав повідомлення Пенсійного фонду від 25.05.2021 №18000-0204/25181 про відмову у перерахунку пенсії. На думку позивача, рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області № 959240174653 від 18.05.2021, яким при перерахунку пенсії змінено (зменшено) відсотковий розмір пенсії за вислугу років з 90% до 60% від загальної суми складових місячної (чинної) заробітної плати вказаних у довідці та обмежено пенсію максимальним розміром є протиправним, оскільки пенсія йому призначалася у 2001 році в розмірі 90% заробітної плати працюючого працівника прокуратури без будь-яких обмежень максимального її розміру. Тому подальші зміни в законодавстві про зменшення пенсії у відсотковому значенні та застосування обмежень розміру пенсії не повинні застосовуватися до позивача.
05.08.2021 та 14.09.2021 відповідачі надали суду відзиви на позов, у яких проти позову заперечують та зазначають, що рішенням ГУ ПФУ в Кіровоградській області від 18.05.2021 №959240174653 ОСОБА_1 було відмовлено у перерахунку пенсії. За наслідками розгляду поданої позивачем заяви, головне управління дійшло висновку, що відповідно до пункту 7 постанови Кабінету Міністрів України від 11.12.2019 № 1155 зміна розмірів посадових окладів для працівників прокуратури, передбачених цією постановою, не є підставою для перерахунку пенсій, що призначені згідно із Законом України “Про прокуратуру”. Також зазначено, що дія нормативно-правового акта в часі починається з моменту набрання цим актом чинності і припиняється з втратою ним чинності, тобто, до події, факту, застосовується той закон або інший нормативно-правовий акт, під час дії якого вони стали або мали місце. Таким чином, для перерахунку пенсії позивачу має застосовуватися частина 20 статті 86 Закону № 1697. Разом з цим, Рішенням Конституційного Суду України від 13.12.2019 року № 7- р(ІІ)/2019 у справі № 3-209/2018 (2413/18, 2807/19) положення частини 20 статті 86 Закону № 1697 зі змінами, визнано таким, що не відповідає Конституції України. У своєму Рішенні від 13.12.2019 року № 7-р(ІІ)/2019 Конституційний суд визначив порядок його виконання: “до врегулювання Верховною Радою України вказаного питання на законодавчому рівні, а саме: частина 20 статті 86 Закону України “Про прокуратуру” від 14 жовтня 2014 року № 1697-УІІзі змінами не підлягає застосуванню з дня ухвалення Конституційним Судом України цього Рішення, натомість застосуванню підлягає частина 20 статті 86 Закону № 1697-УІІ в первинній редакції: “20. Призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв`язку з підвищенням заробітної плати прокурорським працівникам на рівні умов та складових заробітної плати відповідних категорій працівників, які проходять службу в органах і установах прокуратури на момент виникнення права на перерахунок. Перерахунок призначених пенсій проводиться з першого числа місяця, наступного за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув право на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Пенсія працюючим пенсіонерам перераховується також у зв`язку з призначенням на вищу посаду, збільшенням вислуги років, присвоєнням почесного звання або наукового ступеня та збільшенням розміру складових його заробітної плати в порядку, передбаченому частинами другою, третьою та четвертою цієї статті, при звільненні з роботи або за кожні два відпрацьовані роки””. Після 13.12.2019 нормативно-правові акти про підвищення заробітної праці прокурорським працівникам не приймалися. Таким чином, перерахунок працівникам органів прокуратури може бути проведений з урахуванням заробітної плати, визначеної нормативно-правовими актами, які прийняті та набрали законної сили після набрання чинності рішенням Конституційного Суду України № 7-р(ІІ)/2019, та обумовлюють підстави для перерахунку пенсії. Окрім цього, рішенням Конституційного Суду України від 26.03.2020 № 6-р/2020 визнано таким, що не відповідає Конституції України (є неконституційним), окреме положення пункту 26 розділу VI "Прикінцеві та перехідні положення" Бюджетного кодексу України у частині, яка передбачає, що норми і положення статті 81 Закону України "Про прокуратуру" від 14 жовтня 2014 року № 1697-УІІ зі змінами застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України, виходячи з наявних фінансових ресурсів державного і місцевого бюджетів та бюджетів фондів загальнообов`язкового державного соціального страхування. Таким чином, постанова Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 657 “Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України щодо оплати праці працівників прокуратури” з урахуванням рішення Конституційного Суду України від 26.03.2020 № 6-р/2020 не є підставою для перерахунку пенсії, так як норма яка визначала право Кабінету Міністрів України визначати розмір заробітної плати працівників прокуратури визнана неконституційною.
Ухвалою суду прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі, розгляд ухвалено здійснювати за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи. Відповідно до ухвали від 13.08.2021 суд залучив до розгляду справи другим відповідачем ГУ ПФУ в Кіровоградській області.
Згідно з ухвалою від 13.08.2021 суд витребував від відповідача пенсійну справу позивача.
Дослідивши наявні матеріали справи, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини справи та об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.
ОСОБА_1 перебуває на обліку в ГУ ПФУ в Сумській області, з 10.10.2001 йому призначена пенсія за вислугою років як працівнику органів прокуратури у розмірі 90% від суми місячного заробітку відповідно до ч. 1 ст. 50-1 Закону України “Про прокуратуру” від 05.11.1991 № 1789-ХІІ.
06.05.2016 ОСОБА_1 звернувся до Сумського об`єднаного управління ПФУ Сумської області із заявою про перерахунок пенсії відповідно до ст.50-1 Закону України “Про прокуратуру”, виходячи з розрахунку 90% від середнього заробітку. До заяви позивачем надана довідка прокуратури Сумської області № 143-зп16 від 05.05.2016.
Проте рішенням від 11.05.2016 №174653 пенсійний орган відмовив позивачу у проведенні перерахунку з посиланням на положення п. 5 Прикінцевих положень Закону України № 213-VIII “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення”.
Тому позивач звернувся до суду за захистом своїх прав.
Постановою Ковпаківського районного суду м. Суми від 07.07.2016 у справі №592/4937/16-а скасовано рішення Сумського об`єднаного УПФ України Сумської області від 11.05.2016 №174653 щодо відмови у перерахунку пенсії на підставі Закону України “Про прокуратуру”. Зобов`язано Сумське об`єднане управління Пенсійного фонду України Сумської області провести перерахунок пенсії ОСОБА_1 на підставі довідки прокуратури Сумської області від 05.05.2016 №143-зп 16 в розмірі 90% від суми заробітку за відповідною посадою без обмеження граничного розміру пенсії з 01.01.2016.
На виконання постанови Ковпаківського районного суду м. Суми, відповідним органом пенсійного фонду проведений перерахунок пенсії позивача.
Відповідно до рішення Конституційного Суду України від 13.12.2019 № 7-р(11)2019 та постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 657 "Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України щодо оплати праці працівників прокуратури" на звернення позивача прокуратурою Сумської області йому надано довідку від 11.03.2020 №18-321вих-20 про розмір заробітної плати (грошового забезпечення), що враховується для перерахунку пенсії.
З метою реалізації свого права на перерахунок пенсії, позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області із заявою про перерахунок пенсії за вислугу років.
Рішенням Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області від 20.03.2020 № 174653 відмовлено ОСОБА_1 у проведенні перерахунку пенсії згідно заяви від 18.03.2020 з урахуванням довідки про складові заробітної плати, виданої Прокуратурою Сумської області від 11.03.2020 №18-321вих20, оскільки відповідно до пункту 7 постанови Кабінету Міністрів України від 11.12.2019 №1155 встановлено, що зміна розмірів посадових окладів для працівників прокуратури, передбачених цією постановою, не є підставою для перерахунку пенсій, що призначені згідно із Законом України “Про прокуратуру”.
Не погодившись із вказаною відмовою, позивач звернувся до суду.
Рішенням Сумського окружного адміністративного суду від 09.04.2021 у справі №480/5550/20 задоволено частково адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного Управління Пенсійного фонду України в Сумській області. Визнано протиправним та скасовано рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області від 20.03.2020 № 174653 про відмову ОСОБА_1 у перерахунку пенсії за вислугу років. Зобов`язано Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області з 13.12.2019 здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії за вислугу років відповідно до статті 86 Закону України “Про прокуратуру” №1697-VII на підставі довідки прокуратури Сумської області від 11.03.2020 №18-321вих-20 з виплатою різниці між фактично отриманою та перерахованою сумою пенсії.
На виконання рішення суду, відповідачем проведено перерахунок пенсії за вислугу років, при цьому зменшено позивачу відсоток розміру пенсії з 90% до 60% та застосовано обмеження суми пенсії максимальним розміром.
Відповідно до рішення Конституційного Суду України від 26.03.2020 № 6-З/2020 у справі №1-223/2018(2840/18) на звернення позивача, прокуратурою Сумської області йому надано довідку від 13.04.2021 №21-281вих-21 про розмір заробітної плати (грошового забезпечення), що враховується для перерахунку пенсії (а.с.10)
14.05.2021 звернувся до ГУ ПФУ в Сумській області із заявою про проведення перерахунку пенсії у розмірі 90% від суми чинного заробітку без обмежень її граничного розміру. До заяви ОСОБА_1 додав довідку від 13.04.2021 (а.с.8).
Рішенням ГУ ПФУ в Кіровоградській області від 18.05.2021 №959240174653 відмовлено позивачу у проведенні перерахунку пенсії на підставі заяви від 17.05.2021 та довідки про заробітну плату від 20.03.2020 №18-321вих.20 (а.с.13).
Вважаючи вказане рішення протиправними, ОСОБА_1 звернувся до суду з даним позовом.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з наступного.
Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.
Згідно з частиною першою та третьою статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також: у старості та в інших випадках, передбачених законом. Це право гарантується загальнообов`язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також: бюджетних та інших джерел соціального забезпечення. Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий, від прожиткового мінімуму, встановленого законом.
За змістом пункту 6 частини першої статті 92 Конституції України, виключно законами України визначаються, зокрема, основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення.
Статтею 1 Закону України "Про пенсійне забезпечення" визначено, що громадяни України мають право на державне пенсійне забезпечення за віком, по інвалідності, у зв`язку з втратою годувальника та в інших випадках, передбачених цим Законом.
Умови пенсійного забезпечення відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників до 15 липня 2015 року визначалися Законом від 05.11.1991 №1789-ХІІ "Про прокуратуру".
Відповідно до частин 1, 2 статті 50-1 Закону України "Про прокуратуру" №1789-ХІІ від 05.11.1991 (чинного на час призначення позивачу пенсії) прокурори і слідчі зі стажем роботи не менше 20 років, у тому числі зі стажем роботи на посадах прокурорів і слідчих прокуратури не менше 10 років, мають право на пенсійне забезпечення за вислугу років незалежно від віку. Пенсія призначається в розмірі 80 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до котрої включаються всі види оплати праці, на які нараховуються страхові внески, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії. За кожен повний рік роботи понад 10 років на цих посадах пенсія збільшується на 2 відсотки, але не більше 90 відсотків від суми місячного (чинного) заробітку.
Розмір виплат (крім посадових окладів, надбавок за класні чини, вислугу років), що включаються в заробіток для обчислення пенсії, визначається за вибором того, хто звернувся за пенсією, за останні 24 календарні місяці роботи, яка дає право на даний вид пенсії, підряд перед зверненням за пенсією або за будь-які 60 календарних місяців такої роботи підряд перед зверненням за пенсією незалежно від наявності перерв протягом цього періоду на даній роботі.
Згідно із частиною дванадцятою статті 50-1 Закону України "Про прокуратуру" №1789-ХІІ від 05.11.1991, обчислення (перерахунок) пенсій провадиться за документами пенсійної справи та документами, додатково поданими пенсіонерами, виходячи з розміру місячного заробітку за відповідною посадою, з якої особа вийшла на пенсію, станом на час звернення за призначенням або перерахунком.
Частиною сімнадцятою статті 50-1 Закону України "Про прокуратуру" №1789-ХІІ від 05.11.1991 передбачено, що призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв`язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників. Перерахунок призначених пенсій провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Перерахунок пенсій провадиться з урахуванням фактично отримуваних працівником виплат і умов оплати праці, що існували на день його звільнення з роботи.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 працював в органах прокуратури та набув права на пенсійне забезпечення на підставі статті 50-1 Закону України "Про прокуратуру" №1789-ХІІ від 05.11.1991 (в редакції, чинній на час набуття такого права).
У подальшому, Законом України "Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи" від 08.07.2011 №3668-VІ до статті 50-1 Закону України "Про прокуратуру" №1789-ХІІ від 05.11.1991 внесено нову норму, згідно з якою максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність. Цим же Законом зменшено максимальний розмір при призначенні пенсії до 80 відсотків місячного заробітку.
Разом з тим, положення статті 50-1 Закону України "Про прокуратуру" №1789-ХІІ від 05.11.1991 щодо підстав та порядку перерахунку пенсій прокурорам змін у зв`язку з прийняттям Закону №3668-VI від 08.07.2011 не зазнали. Відбулась лише зміна порядкового номеру частин статті, що регламентували вказаний порядок та підстави.
Так, згідно з частинами 13, 18 статті 50-1 Закону України "Про прокуратуру" №1789-ХІІ від 05.11.1991 (в редакції Закону №3668-VI від 08.07.2011) обчислення (перерахунок) пенсій провадиться за документами пенсійної справи та документами, додатково поданими пенсіонерами, виходячи з розміру місячного заробітку за відповідною посадою, з якої особа вийшла на пенсію, станом на час звернення за призначенням або перерахунком.
Призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв`язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників. Перерахунок призначених пенсій провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсій. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий період може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Перерахунок пенсій провадиться з урахуванням фактично отримуваних працівником виплат і умов оплати праці, що існували на день його звільнення з роботи.
З урахуванням викладеного суд зазначає, що при перерахунку пенсії працівникам прокуратури має застосовуватися норма, що визначає розмір пенсії у відсотках, яка діяла на момент призначення пенсії. Внесені Законом № 3668-УІ зміни до статті 50-1 Закону № 1789-ХІІ щодо розміру пенсії у відсотках стосуються порядку призначення пенсії прокурорам і слідчим у разі реалізації ними права на пенсійне забезпечення, а не перерахунку вже призначеної пенсії. Процедури призначення та перерахунку пенсії різні за змістом і механізмом їх проведення. Нормами, які визначають механізм проведення перерахунку пенсії за вислугу років прокурорам є частини тринадцята, вісімнадцята статті 50-1 Закону №1789- XII, які змін у зв`язку із прийняттям Закону № 3668-УІ не зазнали.
Крім того, вирішуючи питання про застосування цього Закону в часі, суд виходить із того, що згідно зі статтею 22 Конституції України закріплені нею права і свободи не є вичерпними, гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законодавчих актів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
14 жовтня 2014 року Верховною Радою України прийнято новий Закон України “Про прокуратуру” №1697-VII (далі - Закон № 1697-VII), який набрав чинності 15 липня 2015 року.
Згідно з пунктом 3 розділу XII Прикінцевих положень Закону №1697-VІІ попередній Закон України “Про прокуратуру” № 1789-ХІІ із змінами, в тому числі ч. 13, 18 ст. 50-1, які визначали умови та порядок перерахунку пенсій працівникам прокуратури, втратили чинність.
Новий Закон України “Про прокуратуру” також містив положення щодо пенсійного забезпечення працівників прокуратури, а саме, ст. 86 Закону, згідно з частиною 13 якої пенсії за вислугу років відповідно до цієї статті призначаються, перераховуються і виплачуються уповноваженими на це державними органами.
Відповідно до ч. 20 ст. 86 Закону № 1697-VII, призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв`язку з підвищенням заробітної плати прокурорським працівникам на рівні умов та складових заробітної плати відповідних категорій працівників, які проходять службу в органах і установах прокуратури на момент виникнення права на перерахунок. Перерахунок призначених пенсій проводиться з першого числа місяця, наступного за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув право на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути сплачено йому не більш як за 12 місяців. Пенсія працюючим пенсіонерам перераховується також у зв`язку з призначенням на вищу посаду, збільшенням вислуги років, присвоєнням почесного звання або наукового ступеня та збільшенням розміру складових його заробітної плати в порядку, передбаченому частинами другою, третьою та четвертою цієї статті, при звільненні з роботи або за кожні два відпрацьовані роки.
Частиною другою ст. 86 Закону № 1697-VII визначалося, що пенсія призначається в розмірі 70 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до якої включаються всі види оплати праці, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування.
У подальшому Законом України №76-VІІІ від 28.12.2014 до частини другої цієї статті внесено зміни, відповідно до яких пенсія призначається в розмірі 60% від суми місячної (чинної) заробітної плати.
Цим же Законом були внесені зміни до частини двадцятої статті 86, згідно якої умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України.
Однак, Кабінетом Міністрів України не прийнято жодного нормативно-правового акта, який би регулював умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури.
13.12.2019 Конституційний Суд України своїм рішенням №7-р(ІІ)/2019 визнав положення частини двадцятої статті 86 Закону №1697-VII таким, що не відповідає Конституції України (є неконституційним), зазначивши, що вона втрачає чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України цього Рішення.
За змістом частини першої статті 97 Закону України "Про Конституційний Суд України" суд у рішенні, висновку може встановити порядок і строки їх виконання.
Так, Конституційний Суд України у пункті 3 резолютивної частини Рішення №7-р(ІІ)/2019 установив такий порядок його виконання:
частина двадцята статті 86 Закону України "Про прокуратуру" від 14 жовтня 2014 року №1697-VII зі змінами не підлягає застосуванню з дня ухвалення Конституційним Судом України цього Рішення (тобто, з 13 грудня 2019 року);
частина двадцята статті 86 Закону України "Про прокуратуру" від 14 жовтня 2014 року №1697-VII підлягає застосуванню в первинній редакції:
"20. Призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв`язку з підвищенням заробітної плати прокурорським працівникам на рівні умов та складових заробітної плати відповідних категорій працівників, які проходять службу в органах і установах прокуратури на момент виникнення права на перерахунок. Перерахунок призначених пенсій проводиться з першого числа місяця, наступного за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув право на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Пенсія працюючим пенсіонерам перераховується також у зв`язку з призначенням на вищу посаду, збільшенням вислуги років, присвоєнням почесного звання або наукового ступеня та збільшенням розміру складових його заробітної плати в порядку, передбаченому частинами другою, третьою та четвертою цієї статті, при звільненні з роботи або за кожні два відпрацьовані роки".
Отже, з огляду на ухвалення Конституційним Судом України Рішення №7-р(ІІ)/2019 у Законі №1697-VII з 13.12.2019 відсутня вимога про необхідність визначення умов та порядку перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури Кабінетом Міністрів України.
Натомість підставою для проведення перерахунку пенсій працівників прокуратури є підвищення заробітної плати відповідної категорії працівників, як те передбачено частиною двадцятою статті 86 Закону №1697-VII.
Водночас положення Закону № 1697-VІІ в первинній редакції щодо підстав та порядку перерахунку раніше призначених пенсій працівникам органів прокуратури змін не зазнали, а вимоги ч.2 ст. 86 цього Закону стосуються виключно призначення пенсій працівникам органів прокуратури в розмірі 60 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати у разі реалізації ними такого права після набрання чинності Закону № 1697-VII, а не перерахунку вже призначеної пенсії.
Аналіз наведеної норми дає підстави для висновку, що при перерахунку пенсії пенсіонерам органів прокуратури має застосовуватися норма, що визначає розмір пенсії у відсотках, яка діяла на момент призначення пенсії (ст.50-1 Закону№1789-ХІІ).
Частина друга статті 86 Закону № 1697-VІІ регулює правовідносини з призначення пенсії, а не її перерахунку, що не є тотожним поняттям, оскільки процедури призначення та перерахунку пенсії різні за змістом і механізмом їх проведення.
Оскільки перерахунок пенсії пов`язаний з переглядом розміру вже призначеної пенсії у зв`язку з підвищенням заробітної плати, то при визначенні перерахованого розміру не може бути застосоване законодавство, яке стосується порядку призначення пенсії.
Частина двадцята ст. 86 Закону України “Про прокуратуру”, яка регулює порядок перерахунку пенсії, не містить жодних положень про зміну відсоткового значення розміру призначених пенсій при їх перерахунку.
Також, на законодавчому рівні чи нормативними актами не передбачено право органів Пенсійного фонду переглядати процент розрахунку вже призначеної пенсії за вислугу років за Законом України “Про прокуратуру”.
Отже, при перерахунку пенсії ОСОБА_1 відсутні підстави для застосування механізму нового обчислення пенсії визначеного частиною другою ст.86 Закону України “Про прокуратуру”, яка застосовується саме при призначенні пенсії. При перерахунку пенсії змінною величиною є лише розмір заробітної плати (грошового забезпечення).
Така позиція суду узгоджується із висновками Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду, викладеними у рішенні від 04.02.2019 у зразковій справі № 240/5401/18, згідно яких відсотки, які були визначенні при призначенні пенсії, повинні зберігатись і в подальшому при проведенні перерахунку.
Стосовно посилань відповідача на застосування обмеження пенсії позивача максимальним розміром суд зазначає наступне.
Відповідно до ч. 15 ст. 86 Закону України “Про прокуратуру” №1697-VII (в редакції станом на 14.10.2014), максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, встановлених для осіб, які втратили працездатність.
Після прийняття даного Закону, ще до вступу його в силу 15.07.2015, вносились зміни, і на даний час положення щодо обмеження пенсій максимальним розміром міститься в абзаці 6 ч. 15 ст. 86 Закону №1697- VII.
Разом з тим, суд звертає увагу, що вперше після прийняття Закону України “Про прокуратуру” №1789-XII, обмеження максимального розміру пенсії працівникам прокуратури було застосоване Законом України “Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи” від 08.07.2011 №3668-VІ.
Так відповідно до ст. 2 цього Закону було визначено, що максимальний розмір пенсій, призначених (перерахованих) відповідно до, зокрема Закону України “Про прокуратуру”, (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність.
Проте, слід зауважити, що згідно із статтями 22 та 64 Конституції України, конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
Відповідно до статті 58 Конституції України, закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотньої дії в часі, крім випадків, коли вони пом`якшують або скасовують відповідальність особи.
Як встановлено судом, ОСОБА_1 пенсія за вислугу років була призначена з 01.11.2001, тобто за нормами Закону України "Про прокуратуру" №1789-ХІІ від 05.11.1991.
На момент призначення позивачу пенсії жодних обмежень максимального розміру пенсії не передбачалось.
Питання правомірності зменшення відсоткового значення пенсії з 90% до 60% та застосування обмеження граничного розміру пенсії при перерахунку пенсії позивачу, вже вирішувалося судом.
Згідно з постановою Ковпаківського районного суду м. Суми від 07.07.2016 у справі № 592/4937/16-а скасовано рішення Сумського об`єднаного УПФ України Сумської області від 11.05.2016 №174653 щодо відмови у перерахунку пенсії на підставі Закону України “Про прокуратуру”. Зобов`язано Сумське об`єднане управління Пенсійного фонду України Сумської області провести перерахунок пенсії ОСОБА_1 на підставі довідки прокуратури Сумської області від 05.05.2016 №143-зп 16 в розмірі 90% від суми заробітку за відповідною посадою без обмеження граничного розміру пенсії з 01.01.2016.
Також рішенням Сумського окружного адміністративного суду від 09.04.2021 у справі № 480/5550/20 задоволено частково адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного Управління Пенсійного фонду України в Сумській області. Визнано протиправним та скасовано рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області від 20.03.2020 № 174653 про відмову ОСОБА_1 у перерахунку пенсії за вислугу років. Зобов`язано Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області з 13.12.2019 здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії за вислугу років відповідно до статті 86 Закону України “Про прокуратуру” №1697-VII на підставі довідки прокуратури Сумської області від 11.03.2020 №18-321вих-20 з виплатою різниці між фактично отриманою та перерахованою сумою пенсії.
Разом з тим, Головним управління ПФУ в Кіровоградскій області відмовлено у перерахунку пенсії ОСОБА_1 за заявою від 14.05.2021, до якої позивач надав довідку від 13.04.2021 (а.с.8).
Проте, відмовляючи у проведенні перерахунку, ГУ ПФУ в Кіровоградскій області послалося на довідку про заробітну плату ОСОБА_1 від 20.03.2020 №18-321вих.20 та зазначило, що права на перерахунок пенсії за вислугу років відповідно до Закону України «Про прокуратуру», згідно з довідкою про заробітну плату від 20.03.2020 №18-321 вих.20 (розмір заробітної плати визначено на 06.09.2017 згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №657 «Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України щодо оплати праці працівників прокуратури»), не має, оскільки перерахунок пенсії проводиться у разі зміни розмірів посадових окладів для працівників прокуратури після 13.12.2019, які є підставою для перерахунків пенсії за вислугу років.
Тобто, ГУ ПФУ в Кіровоградскій області прийняло рішення на підставі заяви позивача від 14.05.2021 та довідки про заробітну плату від 20.03.2020 №18-321 вих.20, замість того, щоб прийняти рішення на підставі довідки про заробітну плату ОСОБА_1 від 13.04.2021 №21-281вих-21.
Суд також зауважує, що позивачем до органів Пенсійного фонду не надавалась довідка про його заробітку плату від 20.03.2020 №18-321 вих.20.
У той же час, ОСОБА_1 надавалась до ГУ ПФУ в Сумській області довідка про заробітку плату від 11.03.2020 №18-321вих-20, але по цій довідці ГУ ПФУ в Сумській області уже приймало рішення від 20.03.2020 № 174653, яке було предметом розгляду по справі № 480/5550/20 (рішення від 09.04.2021).
Враховуючи викладене, суд вважає, що рішення ГУ ПФУ в Кіровоградскій області від 18.05.2021 № 959240174653 про відмову у перерахунку пенсії ОСОБА_1 є протиправним та необґрунтованим.
Стосовно вимог позивача про зобов`язання провести перерахунок та виплату пенсії за вислугу років на підставі його заяви від 14.05.2021 та довідки Сумської обласної прокуратури від 13.04.2021 № 21-281вих-21, вказана вимога є передчасною, оскільки пенсійним органом не приймалось рішення про відмову у перерахунку пенсії ОСОБА_1 по довідці від 13.04.2021 № 21-281вих-21.
Відповідно до ч. 1 ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Враховуючи часткове задоволенні позовних вимог, суд вважає за необхідне стягнути на користь позивача з ГУ ПФУ в Кіровоградскій області за рахунок його бюджетних асигнувань суму судового збору в розмірі 454 грн, сплачених позивачем за подання позовної заяви.
Керуючись ст.ст. 90, 139, 143, 241-246, 250, 255, 295 КАС України, суд, -
В И Р І Ш И В:
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області, Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити дії – задовольнити частково.
Визнати протиправними та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградскій області від 18.05.2021 № 959240174653 про відмову ОСОБА_1 в перерахунку пенсії на підставі заяви від 17.05.2021 та довідки про заробітку плату від 20.03.2020 №18-321вих.20.
Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області (код ЄДРПОУ 21108013) повторно розглянути заяву ОСОБА_1 про перерахунок пенсії на підставі довідки Сумської обласної прокуратури від 13.04.2021 №21-281вих-21.
В іншій частині позовних вимог відмовити.
Стягнути на користь ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1 ) за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградскій області (код ЄДРПОУ 20632802) суму судового збору в розмірі 454 (чотириста п`ятдесят чотири) грн.
Рішення може бути оскаржено до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення рішення.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя С.О. Бондар