
РІВНЕНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
і м е н е м У к р а ї н и
24 листопада 2021 року м. Рівне №564/3326/20
Рівненський окружний адміністративний суд у складі судді Дорошенко Н.О. розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи адміністративну справу за позовом
ОСОБА_1 доГоловного управління ДПС у Рівненській області про скасування податкового повідомлення-рішення, -
В С Т А Н О В И В:
28.12.2020 до Костопільського районного суду Рівненської області надійшов позов ОСОБА_1 (далі - ОСОБА_1 , позивач) до Головного управління ДПС у Рівненській області (далі - ГУ ДПС у Рівненській області, відповідач) про скасування податкового повідомлення-рішення від 08.12.2020 №0093485305/1, яким застосовано штраф в розмірі 2233,80 грн за платежем: єдиний податок з фізичних осіб.
На думку позивача дане податкове повідомлення-рішення винесено з невірним застосуванням норм Податкового кодексу України. Зазначає, що ним вчасно сплачувався єдиний податок протягом 2017-2018 років авансовими платежами до 20 числа поточного місяця, а тому підстав для застосування штрафних санкцій не було. Щодо виникнення податкового боргу по єдиному податку у розмірі 104 грн у січні 2018 року, то податковим органом не враховано наявної переплати по єдиному податку в розмірі 269,00 грн, яка виникла у 2014 році. З наведених підстав просить позовні вимоги задовольнити повністю.
Ухвалою Костопільського районного суду Рівненської області від 30.12.2020 справу передано на розгляд Рівненському окружному адміністративному суду.
Адміністративна справа №564/3326/20 надійшла до Рівненського окружного адміністративного суду 27.01.2021. За наслідками автоматизованого розподілу судової справи між суддями адміністративну справу передано для розгляду судді Дорошенко Н.О.
Ухвалою від 29.01.2021 позовну заяву залишено без руху. Позивачу встановлювався строк для усунення недоліків позовної заяви, який продовжено ухвалою від 06.04.2021. У вказаний строк позивач допущені недоліки усунув, відтак позовна заява вважається поданою у день первинного її подання до адміністративного суду.
Ухвалою від 26.05.2021 позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні). Встановлено строк для подання відповідачем відзиву на позовну заяву.
У встановлений судом строк відповідач подав відзив на позовну заяву. В обґрунтування заперечень вказав, що позивач перебуває на обліку у Костопільській ДПІ ГУ ДПС у Рівненській області з 19.02.2001. З 01.01.2017 ним обрана спрощена система оподаткування, 2 група, ставка податку 20%, вид діяльності 47.19 – інші види роздрібної торгівлі в неспеціалізованих магазинах, дата припинення підприємницької діяльності 27.02.2020. Платником податків - фізичною особою ОСОБА_1 допущено порушення пп.295.1 статті 295 Податкового кодексу України, а саме несвоєчасно сплачено суму авансових внесків по єдиному податку з фізичних осіб по строках сплати 20.05.2017, 20.01.2018, 20.02.2018, 20.03.2018, 20.04.2018, 20.05.2018, 20.06.2018, 20.10.2018, 20.11.2018, 20.01.2019, 20.04.2019, 20.05.2019, 20.07.2019, 20.10.2019 (дані АІС «Податковий блок»). Контролюючим органом 04.05.2020 складено акт камеральної перевірки щодо своєчасності сплати авансових внесків єдиного податку з фізичних осіб та направлено за податковою адресою, зазначеною в реєстраційних даних платника рекомендованим листом з повідомленням про вручення (дата вручення 08.05.2020). Податкове повідомлення-рішення про застосування штрафних санкцій за несвоєчасну сплату єдиного податку на суму штрафних санкцій 4967,60 грн (50%) винесено 18.05.2020 за № 0093485305, яке направлено ОСОБА_1 рекомендованим листом з повідомленням про вручення (дата отримання 28.05.2020). Податкове повідомлення рішення від 18.05.2020 за № 0093485305 оскаржено платником податків ОСОБА_1 до Державної податкової служби України. ДПС України прийнято рішення про результати розгляду скарги 25.09.2020 за № 28739/6/99-00-06-02-04, яким скасовано податкове повідомлення рішення ГУ ДПС у Рівненській області від 18.05.2020 № 0093485305 в частині визначення застосованих штрафних санкцій у розмірі 2733,80 грн, в іншій частині податкове повідомлення рішення залишено без змін, скаргу фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 задоволено частково. За результатом розгляду скарги, контролюючим органом прийнято податкове повідомлення-рішення № 0093485305/1 від 08.12.2020 на суму 2233,80 грн та направлено платнику податків рекомендованим листом з повідомленням про вручення, яке вручено 14.12.2020. Відповідно до заяви платника податків ОСОБА_1 від 10.02.2014 вх.№ 304/6 переплата по єдиному податку зарахована на рахунок податку з фізичних осіб за результатами річного декларування в сумі 269 грн. З огляду на вищенаведене, просить у задоволенні позовних вимог відмовити повністю.
Розглянувши позовну заяву, відзив відповідача та матеріали справи, оцінивши належність, допустимість та достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок наявних у матеріалах справи доказів у їх сукупності, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні, суд встановив та врахував таке.
З матеріалів справи встановлено і сторони не заперечують, що ОСОБА_1 перебував на обліку у Костопільській ДПІ ГУ ДПС у Рівненській області з 19.02.2001, з 01.01.2017 на спрощеній системі оподаткування, 2 група, ставка податку 20%, вид діяльності 47.19 – інші види роздрібної торгівлі в неспеціалізованих магазинах. 27.02.2020 позивачем припинено підприємницьку діяльність, що підтверджується Витягом з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань.
ГУ ДПС у Рівненській області проведено камеральну перевірку з питання своєчасності сплати ОСОБА_1 авансових внесків єдиного податку з фізичних осіб, за результатами якої складено акт від 04.05.2020 № 005723/17-00-53-05/ НОМЕР_1 .
На підставі акту перевірки ГУ ДПС у Рівненській області винесено податкове повідомлення-рішення від 18.05.2020 № 0093485305 про застосування штрафних санкцій по єдиному податку на загальну суму 4967,60 грн (50 відсотків ставки єдиного податку).
Рішенням Державної податкової служби України від 25.09.2020 №28739/16/990006020406 скаргу ОСОБА_1 задоволено частково. Скасовано податкове повідомлення-рішення ГУ ДПС у Рівненській області від 18.05.2020 № 0093485305 в частині визначення застосованих штрафних санкцій у розмірі 2733,80 грн, а в іншій частині зазначене податкове повідомлення-рішення залишено без змін (а.с.6-7).
Суд встановив, що на підставі акту перевірки від 04.05.2020 № 005723/17-00-53-05/ НОМЕР_1 та рішення Державної податкової служби України від 25.09.2020 №28739/16/990006020406 ГУ ДПС у Рівненській області 08.12.2020 винесено податкове повідомлення-рішення №0093485305/1, яким на підставі ст. 122 Податкового кодексу України за несвоєчасну сплату авансових внесків єдиного податку в сумі 4467,60 грн позивача зобов`язано сплатити штраф у розмірі 50% за платежем: єдиний податок з фізичних осіб на суму 2 233,80 грн (а.с.3).
Не погодившись із таким податковим повідомленням-рішенням, позивач звернувся з позовом до суду.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з такого.
Відповідно до статті 67 Конституції України кожен зобов`язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.
Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів регулюються Податковим кодексом України (далі - ПК України).
Згідно з пунктом 15.1 статті 15 ПК України платниками податків визнаються фізичні особи (резиденти і нерезиденти України), юридичні особи (резиденти і нерезиденти України) та їх відокремлені підрозділи, які мають, одержують (передають) об`єкти оподаткування або провадять діяльність (операції), що є об`єктом оподаткування згідно з цим Кодексом або податковими законами, і на яких покладено обов`язок із сплати податків та зборів згідно з цим Кодексом.
Платник податків зобов`язаний сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи (п. 16.1.4. статті 16 ПК України).
Пунктом 38.1 статті 38 ПК України встановлено, що виконанням податкового обов`язку визнається сплата в повному обсязі платником відповідних сум податкових зобов`язань у встановлений податковим законодавством строк.
Відповідно до пункту 31.1 статті 31 ПК України строком сплати податку та збору визнається період, що розпочинається з моменту виникнення податкового обов`язку платника податку із сплати конкретного виду податку і завершується останнім днем строку, протягом якого такий податок чи збір повинен бути сплачений у порядку, визначеному податковим законодавством. Податок чи збір, що не був сплачений у визначений строк, вважається не сплаченим своєчасно.
Відповідно до п. 295.1 ст. 295 ПК України платники єдиного податку першої і другої груп сплачують єдиний податок шляхом здійснення авансового внеску не пізніше 20 числа (включно) поточного місяця. Такі платники єдиного податку можуть здійснити сплату єдиного податку авансовим внеском за весь податковий (звітний) період (квартал, рік), але не більш як до кінця поточного звітного року.
Згідно з п. 87.9 ст. 87 ПК України у разі наявності у платника податків податкового боргу контролюючі органи зобов`язані зарахувати кошти, що сплачує такий платник податків, в рахунок погашення податкового боргу згідно з черговістю його виникнення незалежно від напряму сплати, визначеного платником податків. У такому ж порядку відбувається зарахування коштів, що надійдуть у рахунок погашення податкового боргу платника податків відповідно до статті 95 ПК України або за рішенням суду у випадках, передбачених законом.
Згідно з пунктом 131.2 статті 131 ПК України при погашенні суми податкового боргу (його частини) кошти, що сплачує такий платник податків, у першу чергу зараховуються в рахунок податкового зобов`язання. У разі повного погашення суми податкового боргу кошти, що сплачує такий платник податків, в наступну чергу зараховуються у рахунок погашення штрафів, в останню чергу зараховуються в рахунок пені.
Якщо платник податків не виконує встановленої цим пунктом черговості платежів або не визначає її у платіжному документі (чи визначає з порушенням зазначеного порядку), контролюючий орган самостійно здійснює такий розподіл такої суми у порядку, визначеному цим пунктом.
Відповідно до п. 122.1 ст. 122 ПК України несплата (неперерахування) або сплата (перерахування) не в повному обсязі фізичною особою - платником єдиного податку, визначеною підпунктами 1 і 2 пункту 291.4 статті 291 ПК України, авансових внесків єдиного податку в порядку та у строки, визначені ПК України, тягне за собою накладення штрафу в розмірі 50 відсотків ставки єдиного податку, обраної платником єдиного податку відповідно до ПК України.
Крім того, п. 116.1 ст. 116 ПК України встановлено, що у разі застосування контролюючими органами до платника податків штрафних (фінансових) санкцій (штрафів) за порушення законів з питань оподаткування та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, такому платнику податків надсилаються (вручаються) податкові повідомлення - рішення.
З матеріалів справи та, зокрема, з рішення Державної податкової служби України від 25.09.2020 №28739/16/990006020406, встановлено, що відповідно до інтегрованої картки (далі - ІКП) ОСОБА_1 по платежу «єдиний податок», на підставі заяви про застосування спрощеної системи оподаткування (II група) здійснено нарахування авансових внесків по єдиному податку, по термінах сплати не пізніше 20 числа (включно) поточного місяця щомісяця, а саме у 2017 році - 640 грн, у 2018 році – 744,60 грн, у 2019 році - 834,60 грн.
З наявної у матеріалах справи квитанції (а.с.11) вбачається, що 20.01.2018 позивачем було сплачено авансовий платіж за січень 2018 року в сумі 640,00 грн, що є на 104,60 грн менше, ніж встановлено законом.
В подальшому, у зв`язку з частковою сплатою авансового внеску за січень 2018 (необхідний платіж 744,60 грн, фактично сплачено 640 грн) виник податковий борг у розмірі 104,60 грн, який погашався за рахунок сплати єдиного податку за лютий - червень 2018 року та виникав новий згідно з календарною черговістю його виникнення відповідно до п. 87.9 ст. 87 ПК України. Борг в повному обсязі погашено 19.07.2018.
Таким чином, матеріалами справи підтверджено, що позивач у період з січня 2018 року по червень 2018 року (за рахунок виникнення податкового боргу в розмірі 104,60 грн у січні 2018 року) здійснював сплату авансових платежів по єдиному податку у розмірі меншому, ніж встановлено законом, що є порушенням вимог п. 295.1 ст. 295 ПК України.
Відповідно до п. 122.1 ст. 122 ПК України несплата (неперерахування) або сплата (перерахування) не в повному обсязі фізичною особою - платником єдиного податку, визначеною підпунктами 1 і 2 пункту 291.4 статті 291 ПК України, авансових внесків єдиного податку в порядку та у строки, визначені ПК України, тягне за собою накладення штрафу в розмірі 50 відсотків ставки єдиного податку, обраної платником єдиного податку відповідно до ПК України.
Таким чином, на підставі п.122.1 ст. 122 ПК України, за порушення позивачем вимог п. 295.1 ст. 295 ПК України ГУ ДПС у Рівненській області було застосовано до позивача штраф у розмірі 2233,80 грн. (744,60грн.*50%/100*6 місяців).
Щодо тверджень позивача, що податковим органом не враховано наявності переплати по єдиному податку в розмірі 269,00 грн, яка виникла у 2014 році, то як зазначив відповідач, вказана сума переплати єдиного податку в розмірі 269 грн відповідно до заяви ОСОБА_1 від 10.02.2014 вх.№ 304/6 була зарахована на рахунок податку з фізичних осіб за результатами річного декларування у 2014 році. Докази протилежного в матеріалах судової справи відсутні і на їх наявність позивач не покликається.
Інші доводи та аргументи, наведені позивачем, судом не оцінюються, позаяк не впливають на правомірність оскаржуваного рішення, а тому не мають значення для правильного вирішення судового спору по суті.
Відповідно до ч. 2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Відтак, перевіривши юридичну та фактичну обґрунтованість доводів сторін, оцінивши докази суб`єкта владних повноважень на підтвердження правомірності вчинення своїх дій і докази, надані позивачем, суд дійшов висновку, що в спірних правовідносинах відповідач діяв обґрунтовано та розсудливо, з урахуванням всіх обставин. Доводи позивача не спростовують правомірності оскарженого рішення та не дають суду підстав для задоволення адміністративного позову.
Враховуючи результати судового розгляду справи, сплачений позивачем при зверненні до суду судовий збір відшкодуванню не підлягає.
Керуючись статтями 241-246, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
В И Р І Ш И В :
В задоволенні позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ІПН НОМЕР_1 ) до Головного управління ДПС у Рівненській області (вул. Відінська, 12, м. Рівне, 33023, код ЄДРПОУ 44070166) про скасування податкового повідомлення-рішення відмовити повністю.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення безпосередньо до Восьмого апеляційного адміністративного суду.
Учасники справи:
Позивач - ОСОБА_1 . АДРЕСА_1 .
Відповідач - Головне управління ДПС у Рівненській області. вул. Відінська, 12, м. Рівне, 33023. ЄДРПОУ/РНОКПП 44070166.
Повний текст рішення складений 24 листопада 2021 року
Суддя Н.О. Дорошенко