Рішення № 101326140, 24.11.2021, Львівський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
24.11.2021
Номер справи
380/16076/21
Номер документу
101326140
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

24 листопада 2021 року

справа №380/16076/21

провадження № П/380/16278/21

Львівський окружний адміністративний суд в складі головуючої судді Сподарик Н.І. розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну ОСОБА_1 до Головного управління ДФС у Львівській області про визнання протиправної бездіяльності та зобов`язання до вчинення дій,-

В С Т А Н О В И В :

На розгляд Львівського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_2 (Львівська область, Мостиський район, с. Нагірне; ІПН НОМЕР_1 ) до Головного управління ДФС у Львівській області (79003, м. Львів, вул. Стрийська, 35; код ЄДРПОУ 39462700) з вимогами:

- визнати протиправною бездіяльність Головного управління ДФС у Львівській області, яка виразилась у не включенні до вислуги років ОСОБА_2 для призначення пенсії у календарному обчисленні стажу роботи в органах Державної податкової служби з 27 липня 2021 року по 12 вересня 2019 року;

-зобов`язати Головне управління ДФС у Львівській області зарахувати ОСОБА_2 до вислуги років для призначення пенсії у календарному обчисленні стаж роботи в органах Державної податкової служби з 27 липня 2012 року по 12 вересня 2019 року;

- стягнути з Головного управління Державної фіскальної служби у Львівській області за рахунок бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_2 судові витрати в сумі 5908 грн.

В обгрунтування позовних вимог позивач зазначає, що 27.07.2012 прийнятий на посаду головного державного податковго ревізора-інспектора відділу оподатування юридичних осіб та 12.09.2019 звільнений у зв`язку з припиненням державної служби за згодою сторін. З 17.12.2020 прийнятий на службу в органи податкової міліції. 28.07.2021 позивач звернувся в Головне управління ДФС у Львівській області із заявою про зарахуванням до вислуги років для призначення пенсії як особи на яку поширюється дія Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» період його роботи з 27.07.2012 по 12.09.2019. 09.08.2021 отримав відповідь про відмову у зарахуванні до вислуги років для призначення пенсії часу роботи в ОДПС з посиланням на те, що на теперішній час Перелік посад центральними органами виконавчої влади, що забезпечують формування державної політики у сферах виконання державної фінансової політики не затверджений.

Ухвалою суду від 24.09.2021 відкрито спрощене позовне провадження у адміністративній справі.

30.09.2021 за вх.№71139 представником позивача подано клопотання про долучення судової практики.

Відповідач позов не визнав, 19.10.2021 за вх. №10701ел, від представника відповідача надійшов відзив на позовну заяву. Відповідач заперечив проти заявлених позовних вимог, звертає увагу на Закон України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» № 2262-ХІІ від 09.04.1992 зі змінами та доповненнями та Постанову Кабінету Міністрів України «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським, співробітникам Служби судової охорони та членам їх сімей» від 17.07.1992 № 393 та зазначає, що на даний час Перелік посад центральними органами виконавчої влади, що забезпечують формування державної політики у сферах виконання державної фінансової політики не затверджений, а тому до вислуги років для призначення пенсії, позивачу не зараховано час роботи в державних органах.

Дослідивши докази та письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи, суд виходив з наступного.

ОСОБА_2 27.07.2012 зарахований на конкурсній основі на посаду головного державного податкового ревізора – інспектора відділу оподаткування юридичних осіб Городоцької МДПІ (наказ №23-о від 27.07.2012).

04.07.2013 у зв`язку з реорганізацією Городоцької МДПІ шляхом приєднання до Городоцької ОДПІ ГУ Міндоходів у Львівській області переведений на посаду головного державного ревізора-інспектора відділу податку на прибуток, місцевих, ресурсних, рентних та неподаткових платежів Городоцької ОДПІ ГУ Міндоходів у Львівській області. Присвоєно 13-й ранг державного службовця.

04.02.2015 у зв`язку з реорганізацією Городоцької ОДПІ ГУ Міндоходів у Львівській області шляхом приєднання до Городоцької ОДПІ ГУ ДФС у Львівській області переведений на посаду головного державного ревізора-інспектора відділу податку на прибуток, місцевих, ресурсних, рентних та неподаткових платежів Городоцької ОДПІ ГУ ДФС у Львівській області.

03.02.2016 у зв`язку з структурними змінами переведений на посаду головного державного ревізора-інспектора відділу податків і зборів з юридичних осіб Городоцької ОДПІ ГУ ДФС у Львівській області.

01.06.2017 звільнений із займаної посади в порядку переведення для подальшого працевлаштування в Головному управлінні ДФС у Львівській області відповідно до частини першої ст. 41 Закону України «Про державну службу» від 10.12.2015 №889-VIII та п. 5 ст. 36 Кодексу законів про працю України.

02.06.2017 прийнятий в порядку переведення на посаду старшого державного ревізора-інспектора відділу адміністрування та камеральних перевірок податкової звітності з податку на прибуток платників території обслуговування Городоцької ОДПІ управління податків і зборів з юридичних осіб Головного управління ДФС у Львівській області.

24.09.2018 у зв`язку зі зміною організаційної структури Головного управління ДФС у Львівській області переведений на посаду старшого державного ревізора-інспектора відділу податків і зборів з юридичних осіб Городоцького управління Головного управління ДФС у Львівській області.

05.09.2019 відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 41 Закону України «Про державну службу» звільнений з займаної посади у порядку переведення для подальшої роботи в Головному управлінні ДПС у Львівській області, п.5 ч. 1. ст. 36 КЗпП України.

06.09.2019 прийнятий у порядку переведення з Головного управління ДФС у Львівській області на посаду старшого державного ревізора-інспектора відділу податків і зборів з юридичних осіб Городоцького управління ГУ ДПС у Львівській області.

12.09.2019 відповідно до частини 2 ст. 86 Закону України від 10.12.2015 №889-VIII «Про Державну службу» позивача звільнено та припинено державну службу за угодою сторін.

17.12.2020 прийнятий на службу в податкову міліцію Головного управління ДФС у Львівській області.

Вказане підтверджується записами у трудовій книжці позивача серії НОМЕР_2 . (а.с. 9-13).

28.07.2021 представник позивача звернувся до начальника Головного управління ДФС у Львівській області з заявою про зарахування до вислуги років для призначення пенсії роботи на посадах державного службовця в органах державної податкової служби за період 27.07.2012 по 12.09.2019.

Листом від 09.08.2021 за №1097/10/13-97-0 відмовив у зарахуванні до вислуги років для призначення пенсії часу роботи в ОДПС з посиланням на те, що на теперішній час Перелік посад центральними органами виконавчої влади, що забезпечують формування державної політики у сферах виконання державної фінансової політики не затверджений.

Не погодившись з діями відповідача позивач звернувся до суду.

Умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, осіб начальницького і рядового складу Державної служби спеціального зв`язку та захисту інформації України, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв`язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом визначає Закон України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» № 2262-XII від 09.04.1992 року.

Відповідно до пункту «и» статті 17 цього Закону особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби і військової служби за контрактом, іншим особам, зазначеним у пунктах «б» - «д» статті 12 цього Закону, які мають право на пенсію за цим Законом, до вислуги років для призначення пенсії зараховуються час роботи в державних органах у разі переходу на військову службу в органи і військові формування Служби безпеки України, Управління державної охорони України, органи внутрішніх справ, Національну поліцію, державну пожежну охорону, Державну службу спеціального зв`язку та захисту інформації України, органи і підрозділи цивільного захисту, податкову міліцію або Державну кримінально-виконавчу службу України на посади офіцерського та начальницького складу згідно з переліками посад, затверджуваними відповідно Службою безпеки України, Управлінням державної охорони України, Міністерством внутрішніх справ України, Національною поліцією, Державною службою спеціального зв`язку та захисту інформації України, центральними органами виконавчої влади, що забезпечують формування державної політики у сферах виконання кримінальних покарань, цивільного захисту, пожежної і техногенної безпеки, державної фінансової політики, а також у разі переходу на службу до Служби судової охорони на посади середнього і вищого складу згідно з переліком посад, що затверджується Головою Служби судової охорони.

Статтею 17-1 наведеного Закону передбачено, що порядок обчислення вислуги років та визначення пільгових умов призначення пенсій особам, які мають право на пенсію за цим Законом, встановлюється Кабінетом Міністрів України.

Так, відповідно до вимог абзацу 12 пункту 1 Постанови Кабінету Міністрів України №393 від 17.07.1992 року «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та членам їхніх сімей», для призначення пенсій за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення військовослужбовців та осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ» особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ до вислуги років зараховуються час роботи в державних органах у разі переходу на військову службу або службу в органи Служби безпеки, Управління державної охорони, органи внутрішніх справ, Національну поліцію, державну пожежну охорону, Державну службу спеціального зв`язку та захисту інформації, органи і підрозділи цивільного захисту, податкову міліцію або Державну кримінально-виконавчу службу на посади офіцерського та начальницького складу згідно з переліками посад, що затверджуються відповідно Службою безпеки, Управлінням державної охорони, Міністерством внутрішніх справ, Державною службою спеціального зв`язку та захисту інформації, Міністерством юстиції, Міністерством фінансів, а також у разі переходу на службу до Служби судової охорони на посади середнього і вищого складу згідно з переліком посад, що затверджується Головою Служби судової охорони.

Пункт 356.1. статті 356 Податкового кодексу України визначає, що держава гарантує правовий та соціальний захист осіб начальницького і рядового складу податкової міліції та членів їхніх сімей. На них поширюються гарантії соціального і правового захисту, передбачені Законом України "Про Національну поліцію" та Законом України "Про статус ветеранів військової служби, ветеранів органів внутрішніх справ і деяких інших осіб та їх соціальний захист".

За приписами пункту 357.2. цього кодексу пенсійне забезпечення осіб начальницького складу податкової міліції здійснюється у порядку, встановленому законом для осіб начальницького складу органів внутрішніх справ.

Відповідно до частини 2 статті 1 Закону України «Про державну службу» державний службовець - це громадянин України, який займає посаду державної служби в органі державної влади, іншому державному органі, його апараті (секретаріаті) (далі - державний орган), одержує заробітну плату за рахунок коштів державного бюджету та здійснює встановлені для цієї посади повноваження, безпосередньо пов`язані з виконанням завдань і функцій такого державного органу, а також дотримується принципів державної служби.

Згідно пункту 2 Порядку обчислення стажу державної служби, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 3 травня 1994 р. № 283 (який діяв на час набуття позивачем відповідного стажу) встановлено, що до стажу державної служби зараховується робота (служба): на посадах державних службовців у державних органах, передбачених у статті 25 Закону України "Про державну службу", а також на посадах, віднесених Кабінетом Міністрів України до відповідної категорії посад державних службовців; на посадах керівних працівників і спеціалістів в апараті органів прокуратури, судів, нотаріату, дипломатичної служби, митного контролю, внутрішніх справ, служби безпеки, розвідувальних органів, інших органів управління військових формувань, Держспецзв`язку, Адміністрації Держспецтрансслужби, державної податкової та контрольно-ревізійної служби, Держфінінспекції, її територіальних органів.

Розпорядженням Кабінету Міністрів України від 12 вересня 1997 року № 503-р до категорії посад державних службовців були включені посади працівників ДПА, які не мають спеціальних звань.

Враховуючи викладене, позивач має право на зарахування до вислуги років для призначення пенсії роботи на посадах державного службовця в органах державної податкової служби.

Суд не бере до уваги посилання відповідача на той факт, що відсутній затверджений перелік посад, передбачений ст. 17 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» № 2262-XII від 09.04.1992 року, що позбавляє позивача права на зарахування спірного періоду до вислуги років, оскільки зазначеним законом передбачені гарантії щодо формування вислуги років, необхідної для призначення та нарахування пенсії. Реалізація зазначеної гарантії не повинна залежати від невиконання державними органами покладених на них обов`язків, зокрема, щодо створення та затвердження списку посад.

У свою чергу принцип юридичної визначеності не дозволяє державі посилатися на відсутність певного нормативного акта, який визначає механізм реалізації прав та свобод громадян, закріплених у конституційних та інших актах. Держава не може посилатися на власне порушення зобов`язань для запобігання відповідальності.

Аналогічна позиція викладена в постанові Верховного Суду від 20.09.2019 року у справі № 813/904/15.

Відповідно до статті 71 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, а суд, згідно з статтею 86 цього Кодексу, оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні.

Враховуючи викладене, суд приходить до висновку, що вимоги позивача є обґрунтованими, відповідають дійсним обставинам та підтверджені матеріалами справи, а отже підлягають задоволенню.

Згідно частини 1 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

З огляду на зазначене, сплачений судовий збір в сумі 908,00 грн. підлягає стягненню на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.

Керуючись ст.ст. 72-77, 90, 94, 242-246, 250, 257-262 Кодексу адміністративного судочинства України суд, -

В И Р І Ш И В:

Адміністративний позов ОСОБА_2 (Львівська область, Мостиський район, с. Нагірне; ІПН НОМЕР_1 ) до Головного управління ДФС у Львівській області (79003, м. Львів, вул. Стрийська, 35; код ЄДРПОУ 39462700) про визнання протиправної бездіяльності та зобов`язання до вчинення дій задовольнити повністю.

Визнати протиправною бездіяльність Головного управління ДФС у Львівській області, яка виразилась у не включенні до вислуги років для призначення пенсії у календарному обчисленні ОСОБА_2 стажу роботи в органах державної податкової служби з 27.07.2012 по 12.09.2019.

Зобов`язати Головне управління ДФС у Львівській області зарахувати ОСОБА_2 до вислуги років для призначення пенсії стаж роботи в органах державної податкової служби з 27.07.2012 по 12.09.2019.

Стягнути з Головного управління ДФС у Львівській області за рахунок бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_2 сплачений судовий збір в сумі 908 (дев`ятсот вісім) грн.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення до суду апеляційної інстанції. У випадку розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Суддя Сподарик Н.І.