
КІРОВОГРАДСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
24 листопада 2021 року справа № 340/2419/21
Кіровоградський окружний адміністративний суд у складі головуючого - судді Брегея Р.І., розглянувши у м.Кропивницький у порядку спрощеного позовного провадження з викликом сторін (у порядку письмового провадження) адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю «Олександрійська Зернова Компанія» (далі - Товариство) до Центрального міжрегіонального управління Укртрансбезпеки (далі - Управління) про визнання протиправною та скасування постанови про накладення штрафу,
В С Т А Н О В И В:
Позивач звернувся до суду зі заявою до Управління Укртрансбезпеки у Кіровоградській області (далі - Управління 2) про визнання протиправними та скасування 5 постанов від 17 листопада та 01 грудня 2020 року щодо застосування адміністративно-господарських штрафів (а.с.1-11).
13 січня 2021 року у справі №340/5982/20 відкрито спрощене позовне провадження без виклику сторін (а.с.45-46).
23 березня 2021 року прийнято ухвалу про розгляд справи у судовому засіданні з викликом сторін (а.с.123-124).
20 травня 2021 року суд роз`єднав 4 позовні вимоги в окремі провадження (а.с.69-70).
Цьому провадженню присвоєно №340/2419, а предметом позову є постанова Управління про накладення штрафу у сумі 34000 грн. від 01 грудня 2020 року №222180.
13 жовтня 2021 року Управління 2 замінено правонаступником, яким стало Управління (а.с.108-109).
У судовому засіданні представник Товариства підтримала вимоги позову.
Пояснила, що відсутня методика зважування сипучого вантажу.
Стверджувала, що допущено неточність у написанні номера транспортного засобу в акті перевірки.
Зазначила, що діюче законодавство не передбачає фінансової відповідальності за перевезення з перевищенням вагових параметрів, коли не встановлено видачу дозволу.
Відповідач заперечив щодо задоволення позову, подавши відзив на нього (а.с.47-55).
У судовому засіданні представник пояснив, що перевізник здійснював перевезення з перевищенням габаритно-вагових параметрів транспортного засобу та без відповідного дозволу.
Вагу автомобіля встановили на підставі відомостей товарно-транспортної накладної.
Стверджує, що за таке порушення встановлена фінансова відповідальність.
15 листопада 2021 року сторони до суду не з`явились, хоча про час та місце розгляду справи повідомлені належним чином (а.с.112-113, 117).
Сторони клопотали про розгляд справи за відсутності представників (а.с.116, 118-122).
Суд зробив висновок про завершення розгляду справи в порядку письмового провадження відповідно до приписів частини 9 статті 205 КАС України.
Суд, дослідивши матеріали справи, зробив висновок про відмову у задоволенні позову з таких підстав.
Встановлені судом факти і обставини, що стали підставами звернення.
Так, транспортний засіб марки «КТС» № НОМЕР_1 з причепом № НОМЕР_2 перебуває у володінні Товариства (а.с.91-100).
07 жовтня 2020 року під час проведення перевірки додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт у сфері перевезення пасажирів і вантажів інспектори Управління Укртрансбезпеки в Дніпропетровській області зупинили автомобіль під керуванням водія ОСОБА_1 на 204 км дороги М 18 (а.с.56).
Водій надав товарно-транспортну накладну (а.с.66).
У ній зазначено, що перевозилося насіння соняшника.
Загальна вага автомобіля 55560 кг.
Транспортний засіб інспектори не зважували.
Інспектори провели документальний габаритно-ваговий контроль, за наслідком якого встановлено порушення вагових параметрів (а.с.56-58).
Водночас встановлено відсутність дозволу, який дає право на рух автомобільними дорогами з перевищенням вагових параметрів.
Перевантаження становило 15560 кг. (а.с.58).
Повідомлення про виклик на розгляд матеріалів перевірки відправлено Товариству поштовим зв`язком 25 листопада 2020 року (а.с.64).
Позивач отримав його 27 листопада 2020 року (а.с.65).
01 грудня 2020 року Управління прийняло постанову про накладення адміністративно-господарського штрафу у сумі 34000 грн. №222180 (а.с.28).
Штраф застосовано на підставі приписів абзацу 16 частини 1 статті 60 Закону України «Про автомобільний транспорт» (далі - Закон).
У акті перевірки і постанові про накладення штрафу вказано один і той же номер транспортного засобу, який правильний.
Юридична оцінка, встановлених судом, фактів і обставин справи.
Перш за все, постановою Кабінету Міністрів України від 08 листопада 2006 року №1567 затверджено Порядок здійснення державного контролю на автомобільному транспорті (далі - Порядок).
Приписами пункту 25 Порядку встановлено, що справа про порушення розглядається в органі державного контролю за місцезнаходженням суб`єкта господарювання або за місцем виявлення порушення (за письмовою заявою уповноваженої особи суб`єкта господарювання) не пізніше ніж протягом двох місяців з дня його виявлення.
Отже, Управління розглянуло справу у строк, встановлений Порядком.
Приписами пунктів 26 та 27 Порядку передбачено, що справа про порушення розглядається у присутності уповноваженої особи суб`єкта господарювання.
Про час і місце розгляду справи про порушення уповноважена особа суб`єкта господарювання повідомляється під розписку чи рекомендованим листом із повідомленням.
Цих вимог також дотримано.
Постановою Кабінету Міністрів України від 27 червня 2007 року №879 затверджено Порядок здійснення габаритно-вагового контролю та справляння плати за проїзд автомобільними дорогами загального користування транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, вагові та/або габаритні параметри яких перевищують нормативні (далі - Порядок 2).
Приписами підпункту 2.3 пункту 2 Порядку 2 встановлено, що великовагові та великогабаритні транспортні засоби - транспортні засоби, вагові та/або габаритні параметри яких перевищують нормативні навантаження на вісь (осі) та загальна маса або габарити яких перевищують один з параметрів, що зазначені у пункті 22.5 Правил дорожнього руху, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 10 жовтня 2001 р. № 1306. При цьому транспортний засіб не може вважатися великоваговим та/або великогабаритним, якщо його параметри не перевищують нормативи більш як на 2 відсотки.
Приписами підпункту 22.5 пункту 22 Правил дорожнього руху передбачено, що за спеціальними правилами здійснюється дорожнє перевезення небезпечних вантажів, рух транспортних засобів та їх составів у разі, коли хоч один з їх габаритів перевищує за шириною 2,6 м (для сільськогосподарської техніки, яка рухається за межами населених пунктів, дорогами сіл, селищ, міст районного значення, - 3,75 м), за висотою від поверхні дороги - 4 м (для контейнеровозів на встановлених Укравтодором і Національною поліцією маршрутах - 4,35 м), за довжиною - 22 м (для маршрутних транспортних засобів - 25 м), фактичну масу понад 40 т (для контейнеровозів - понад 44 т, на встановлених Укравтодором і Національною поліцією для них маршрутах - до 46 т), навантаження на одиночну вісь - 11 т (для автобусів, тролейбусів - 11,5 т), здвоєні осі - 16 т, строєні - 22 т (для контейнеровозів навантаження на одиночну вісь - 11 т, здвоєні осі - 18 т, строєні - 24 т) або якщо вантаж виступає за задній габарит транспортного засобу більш як на 2 м.
Осі слід вважати здвоєними або строєними, якщо відстань між ними (суміжними) не перевищує 2,5 м.
Рух транспортних засобів та їх составів з навантаженням на одиночну вісь понад 11 т, здвоєні осі - понад 16 т, строєні осі - понад 22 т або фактичною масою понад 40 т (для контейнеровозів - навантаження на одиночну вісь - понад 11 т, здвоєні осі - понад 18 т, строєні осі - понад 24 т або фактичною масою понад 44 т, а на встановлених Укравтодором і Національною поліцією для них маршрутах - понад 46 т) у разі перевезення подільних вантажів автомобільними дорогами забороняється.
Позивач перевозив подільний вантаж.
Перевезення такого вантажу з перевищенням вагових норм заборонено (дозволи не видаються).
Приписами пункту 16 Порядку 2 передбачено, що габаритно-ваговий контроль включає документальний та/або точний контроль.
Приписами підпункту 2.5.1 пункту 2 Порядку 2 встановлено, що документальний габаритно-ваговий контроль - визначення загальної маси транспортного засобу шляхом додавання власної маси транспортного засобу та маси вантажу.
Інспектори провели документальний габаритно-ваговий контроль, використавши інформацію товарно-транспортної накладної.
Отже, не використовували точний контроль.
Тому не застосовували жодної методики зважування.
Загальна маса транспортного засобу склала 55560 кг.
Норма для автомобіля таку типу - 40000 кг.
Таким чином відхилення становить 15560 кг (38,9% (15560 : 40000 х 100)).
Отже, транспортний засіб класифікувався як великоваговий (перевищення навантаження склало більше 2%).
Приписами абзацу 16 частини 1 статті 60 Закону встановлено, що за порушення законодавства про автомобільний транспорт до автомобільних перевізників застосовуються адміністративно-господарські штрафи за перевищення встановлених законодавством габаритно-вагових норм понад 20% при перевезенні вантажу без відповідного дозволу - штраф у розмірі двох тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Товариство порушило припис підпункту 22.5 пункту 22 Правил дорожнього руху, які є частиною законодавства про автомобільний транспорт.
Вина лежить виключно на ньому, оскільки мав впевнитись, що завантаження транспортного засобу не призведе до порушення Правил дорожнього руху.
Позивач мав можливість уникнути порушення шляхом завантаження меншої кількості вантажу.
Усунення порушення на місці зупинки транспортного засобу не звільняє від відповідальності, а дає право руху далі, не створюючи загрози пошкодження дорожнього полотна.
Відповідальність за згаданою нормою Закону покладається за перевищення встановлених законодавством габаритно-вагових норм понад 20% при перевезенні неподільного вантажу без відповідного дозволу та подільного вантажу, для перевезення якого дозвіл не видається.
Не видається дозвіл, оскільки подільний вантаж можна перевезти за декілька разів, щоб уникнути загрози пошкодження дорожнього полотна.
Словосполучення «при перевезенні вантажу без відповідного дозволу» абзацу 16 частини 1 статті 60 Закону треба розуміти так, що є випадки, коли дозвіл видається та не видається.
Обумовлено видом вантажу: подільний і неподільний.
Якщо перевізник перевищив габаритно-вагові параметри щодо подільного вантажу, дозвіл на перевезення якого не видається, то переміщення вантажу поза межами норми відбувається також без відповідного дозволу (його немає, бо не може бути).
Таким чином Управління правомірно наклало штраф.
Підсумовуючи, суд зробив висновок про відмову у задоволенні позову.
Правовий висновок суду не узгоджується з правовим висновком Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду у постанові від 29 січня 2020 року у подібній справі №814/1460/16 (а.с.101-107).
Верховний Суд зробив такий висновок.
«Крім цього, суд першої інстанції встановив, що позивачем перевозився подільний вантаж - кукурудза. Чинним законодавством взагалі забороняється перевезення подільних вантажів з перевищенням вагових параметрів автомобільними дорогами (пункт 22.5 Правил дорожнього руху), тому дозвіл на рух такого вантажу не видається, а може лише бути застосована відповідальність у вигляді плати за проїзд, якщо при зважуванні вантажу встановлено порушення вагових параметрів, тому позов в цій частині підлягає задоволенню, а постанови від 23 червня 2016 року та від 07 липня 2016 року скасуванню».
Відмінність правових висновків судів обумовлена наступним.
Верховний Суд не зробив детальний аналіз диспозиції абзацу 16 частини 1 статті 60 Закону.
Верховний Суд плату за проїзд ототожнив з відповідальністю (карою).
Однак плата за проїзд визначається державою для тих випадків, де видається дозвіл на перевезення (складається маршрут), що стосується перевезення виключно неподільного вантажу.
Приписами пункту 28 Порядку 2 встановлено, що плата за проїзд автомобільними дорогами загального користування великовагового та/або великогабаритного транспортного засобу вноситься перевізником за затвердженими ставками виходячи з вагових та/або габаритних параметрів транспортного засобу, протяжності маршруту, кількості перевезень.
Отже, для перевезення подільного вантажу з порушенням габаритно-вагових параметрів не може стягуватися плата, так як заборонено видачу дозволу на таке перевезення.
На таких перевізників накладається лише штраф.
За пошкодження дорожнього полотна з них може стягуватися шкода.
Відповідно до приписів частини 5 статті 242 КАС України при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.
Суд переконаний, що під поняттям «суд має враховувати» треба розуміти ознайомлення та осмислення.
У разі непогодження з висновком Верховного Суду, яке ґрунтується на аналізі норм права, котрі не враховувались ним, суд вправі прийняти інше рішення, детально пояснивши мотиви незгоди.
Цим правом суд і скористався.
Судові витрати складаються зі сплати судового збору у сумі 2102 грн. (а.с.125-128).
Суд розподіляє їх відповідно до приписів статті 139 КАС України.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст.139, 243-246, 257 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
В И Р І Ш И В:
Відмовити у задоволенні позову.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Третього апеляційного адміністративного суду в апеляційному окрузі, що включає Дніпропетровську, Запорізьку та Кіровоградську області, протягом тридцяти днів з дня складення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя Кіровоградського
окружного адміністративного суду Р.І. Брегей