
ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
22 листопада 2021 року Справа № 280/7855/21 м.Запоріжжя
Запорізький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Сацького Р.В., розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу
за позовом ОСОБА_1
до - Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області
про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії,-
ВСТАНОВИВ:
31 серпня 2021 року до Запорізького окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 (далі по тексту - позивач) до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (далі по тексту - відповідач), в якій позивач просить суд:
- визнати протиправними дії відповідача щодо виплати позивачу пенсії за віком з 24.04.2017 без врахування ч.2 ст.56 Закону України "Про статус і соціальний зачне і громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»;
- зобов`язати відповідача здійснити перерахунок та виплату позивачу призначеної пенсії за віком з врахуванням ч.2 ст.56 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», а саме щодо збільшений пенсії на один процент заробітку за кожний рік роботи понад 20 річний стаж, але не вище 75 процентів заробітку, починаючи з 24.04.2017.
В обґрунтування позовних вимог зазначає, що є особою, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи та перебуває на обліку в ГУ ПФУ в Запорізькій області та отримує пенсію за віком з 24.04.2017 згідно рішення суду по справі № 808/379/18. Пенсію призначено згідно ч. 1 ст. 55 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, що постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", як учаснику ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС. Позивач зазначає, що пенсію розраховано без врахування положень ч. 2 ст. 56 Закону України «Про статус та соціальним захист громадян, що постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», тобто без збільшення пенсії на 1% заробітку за рік за кожний рік роботи понад 20-ти річний стаж. В липні 2021 року позивач звернувся до відповідача із заявою щодо перерахунку пенсії та усунення таких порушень. Проте, відповідач відмовив у перерахунку пенсії, мотивуючи тим, що пенсія перераховується і виплачується відповідно до вимог діючого законодавства. Позивач вважає, що вказана відмова відповідача є необґрунтованою, а дії відповідача є такими, що порушують його право на пільговий характер розрахункової величини, визначеної ч. 2 ст. 56 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», з урахуванням страхового стажу на момент звернення до відповідача за перерахунком, який складає 27 років 05 місяців. Відтак, звернувся з вказаним позовом до суду.
Не погоджуючись з такою позицією відповідача, позивач звернувся до суду з даним адміністративним позовом.
Ухвалою суду від 06.09.2021 відкрито провадження по справі №280/7855/21 за правилами спрощеного позовного провадження без виклику (повідомлення) сторін.
Відповідачу запропоновано у 15-денний строк з дня отримання ухвали надати відзив на позовну заяву.
21 жовтня 2021 року відповідач подав відзив на позовну заяву (вх. №60245). Вказує, що відповідно до ч. 2 ст. 56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» право на пенсію в повному розмірі мають громадяни, віднесені до категорій 1, 2, 3, 4 за умови наявності стажу роботи не менше як: чоловіки - 20 років, жінки - 15 років, із збільшенням пенсії на 1% заробітку за кожен рік роботи понад встановлений цим пунктом стаж, але не вище 75% заробітку. Отже, згадана стаття визначає розмір пенсії громадянина залежно від наявного в нього стажу, але не розмір доплати до пенсії за понаднормативний стаж. Розмір пенсії за віком зі зменшенням пенсійного віку обчислюється за нормами Закону №1058 та залежить від тривалості страхового стажу та заробітної плати особи, з якої сплачено страхові внески. В результаті перерахунку пенсії з 01.04.2020 пенсія позивача обчислена з урахуванням страхового стажу 27 років 05 міс., врахованого по 29.02.2020 (коефіцієнт стажу з урахуванням кратності 1 % - 0,27417) та із заробітної плати 3675,87 грн (середня заробітна плата за 2014 - 2016 роки - 4404,35 грн (3764,40 грн х 1,17) х 0,83460 - індивідуальний коефіцієнт заробітної плати), визначеної за періоди роботи з 01.12.1989 по 30.11.1994 на підставі довідки та з 01.07.2000 по 31.03.2017 (з перервами) відповідно до даних персоніфікованого обліку. Відтак, у задоволенні позовних вимог просить відмовити.
Статтею 258 КАС України передбачено, що суд розглядає справи за правилами спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів із дня відкриття провадження у справі.
Відповідно до п. 10 ч.1 ст. 4 КАС України, письмове провадження - розгляд і вирішення адміністративної справи або окремого процесуального питання в суді першої, апеляційної чи касаційної інстанції без повідомлення та (або) виклику учасників справи та проведення судового засідання на підставі матеріалів справи у випадках, встановлених цим Кодексом.
За таких обставин, суд дійшов висновку про наявність підстав для розгляду справи в порядку письмового провадження, фіксація судового засідання за допомогою технічного засобу, відповідно до ч. 4 ст. 229 КАС України не здійснювалось.
Суд, дослідивши матеріали справи, повно та всебічно встановивши обставини справи, оцінивши надані докази, їх достатність і взаємний зв`язок у сукупності, встановив наступне.
Рішенням Запорізького окружного адміністративного суду від 06.03.2018 по справі № 808/379/18 позовні вимоги ОСОБА_1 (місце проживання: АДРЕСА_1 , код НОМЕР_1 ) до Бердянського об`єднаного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (місцезнаходження: 71100, м.Бердянськ, вул. Консульська, 23-л, код ЄДРПОУ 37963785) про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити певні дії задоволено повністю.
Визнано протиправним та скасовано рішення від № 44 від 28.07.2017 Бердянського об`єднаного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області щодо відмови ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , ПІН НОМЕР_1 , у призначенні пенсії за віком, зі зменшенням пенсійного віку як ліквідатору аварії на ЧАЕС.
Зобов`язано Бердянське об`єднане управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (місцезнаходження: 71100, м.Бердянськ, вул. Консульська, 23-л, код ЄДРПОУ 37963785) призначити ОСОБА_1 , (місце проживання: АДРЕСА_1 , код НОМЕР_1 ) ІНФОРМАЦІЯ_1 , пенсію зі зменшенням пенсійного віку, встановленого ст.26 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" на підставі ч. 1 ст. 55 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, що постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", як учаснику ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, з дня звернення, тобто з 24 квітня 2017 року та здійснити її виплату. ОСОБА_2 перебуває на обліку у Головному управлінні Пенсійного фонду України у Запорізькій області та отримує пенсію по інвалідності згідно Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Рішення набрало законної сили 04.07.2018.
З 24.04.2017 позивачу призначено пенсію.
Не погоджуючись із розрахунком пенсії, позивач у липні 2021 року звернувся із заявоб до відповідача.
У листі відповідача від 30.07.2021 за вих. №10118-9306/Л-02/8-0800/21 зазначено наступне.
Відповідно до ч. 2 ст. 56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» право на пенсію в повному розмірі мають громадяни, віднесені до категорій 1, 2, 3, 4 за умови наявності стажу роботи не менше як: чоловіки - 20 років, жінки - 15 років, із збільшенням пенсії на 1% заробітку за кожен рік роботи понад встановлений цим пунктом стаж, але не вище 75% заробітку. Отже, згадана стаття визначає розмір пенсії громадянина залежно від наявного в нього стажу, але не розмір доплати до пенсії за понаднормативний стаж. Розмір пенсії за віком зі зменшенням пенсійного віку обчислюється за нормами Закону №1058 та залежить від тривалості страхового стажу та заробітної плати особи, з якої сплачено страхові внески. 24.04.2017 позивачу призначена пенсія за віком, як учаснику ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС із зниженням пенсійного віку відповідно до ст. 55 Закону № 796.
Пенсію призначено з урахуванням страхового стажу 24 роки 06 місяців, в тому числі стаж роботи за Списком 1-06 міс., стаж врахований по 31.03.2017 (коефіцієнт страхового стажу з урахуванням кратності 1,35 - 0,33075) та із заробітної плати 3141,77 грн (середня заробітна плата за 2016 рік - 3764,40 грн х 0,83460 - індивідуальний коефіцієнт заробітної плати), визначеної за періоди роботи з 01.12.1989 по 30.11.1994 на підставі довідки та з 01.07.2000 по 31.03.2017 (з перервами) відповідно до даних персоніфікованого обліку. Розмір пенсійної виплати складав 1209,96 грн., де: 1039,14 грн - розмір пенсії за віком (заробіток - 3141,77 грн х 0,33075-коефіцієнт стажу); 170,82 грн - додаткова пенсія особам, віднесеним до 2 категорії ЧАЕС (ліквідатори). Протягом 2017 - 2020 років пенсія перераховувалась відповідно до змін, що відбувалися у пенсійному законодавстві. З 01.04.2020 позивачу проведено автоматичний перерахунок пенсії по стажу згідно ч. 3 ст. 42 Закону № 1058. В результаті перерахунку пенсії з 01.04.2020 пенсія позивача обчислена з урахуванням страхового стажу 27 років 05 міс., врахованого по 29.02.2020 (коефіцієнт стажу з урахуванням кратності 1 % - 0,27417) та із заробітної плати 3675,87 грн (середня заробітна плата за 2014 - 2016 роки - 4404,35 грн (3764,40 грн х 1,17) х 0,83460 - індивідуальний коефіцієнт заробітної плати), визначеної за періоди роботи з 01.12.1989 по 30.11.1994 на підставі довідки та з 01.07.2000 по 31.03.2017 (з перервами) відповідно до даних персоніфікованого обліку. Розмір пенсійної виплати з 01.04.2020 складав 1638 грн, де: 1007,81 грн - розмір пенсії за віком (заробіток - 3675,87 грн х 0,27417- коефіцієнт стажу); 170,82 грн - додаткова пенсія особам, віднесеним до 2 категорії ЧАЕС (ліквідатори); 459,37 грн - доплата до мінімальної пенсійної виплати (до 1638 грн). Пенсія, обчислена з урахуванням страхового стажу 27 років 05 міс., врахованого по 29.02.2020 (коефіцієнт страхового стажу - 0,27417) та із заробітної плати 4529,04 грн (середня заробітна плата за 2014-2016 роки - 5426,60 грн (3764,40 грн х 1,17 х 1,11 х 1,11) х 0,83460 - індивідуальний коефіцієнт заробітної плати,), визначеної за періоди роботи з 01.12.1989 по 30.11.1994 на підставі довідки та з 01.07.2000 по 31.03.2017 (з перервами) відповідно до даних персоніфікованого обліку, складає 1854 грн, де: 1241,73 грн - розмір пенсії за віком (4529,04 грн - заробіток х 0,27417- коефіцієнт стажу); 170,82 грн - додаткова пенсія особам, віднесеним до 2 категорії ЧАЕС (ліквідатори); 441,45 грн - доплата до мінімальної пенсійної виплати (до 1854 грн). Протягом 2017 - 2020 років пенсія перераховувалась відповідно до змін, що відбувалися у пенсійному законодавстві. З 01.04.2020 позивачу проведено автоматичний перерахунок пенсії по стажу згідно ч. 4 ст. 42 Закону № 1058. В результаті перерахунку пенсії з 01.04.2020 пенсія позивача обчислена з урахуванням страхового стажу 27 років 05 міс., врахованого по 29.02.2020 (коефіцієнт стажу з урахуванням кратності 1 % - 0,27417) та із заробітної плати 3675,87 грн (середня заробітна плата за 2014 - 2016 роки - 4404,35 грн (3764,40 грн х 1,17) х 0,83460 - індивідуальний коефіцієнт заробітної плати), визначеної за періоди роботи з 01.12.1989 по 30.11.1994 на підставі довідки та з 01.07.2000 по 31.03.2017 (з перервами) відповідно до даних персоніфікованого обліку. Розмір пенсійної виплати з 01.04.2020 складав 1638 грн, де 1007,81 грн - розмір пенсії за віком (заробіток - 3675,87 грн х 0,27417- коефіцієнт стажу); 170,82 грн - додаткова пенсія особам, віднесеним до 2 категорії ЧАЕС (ліквідатори); 459,37 грн - доплата до мінімальної пенсійної виплати (до 1638 грн). Пенсія, обчислена з урахуванням страхового стажу 27 років 05 міс., врахованого по 29.02.2020 (коефіцієнт страхового стажу - 0,27417) та із заробітної плати 4529,04 грн (середня заробітна плата за 2014-2016 роки - 5426,60 грн (3764,40 грн х 1,17 х 1,11 х 1,11) х 0,83460 - індивідуальний коефіцієнт заробітної плати), визначеної за періоди роботи з 01.12.1989 по 30.11.1994 на підставі довідки та з 01.07.2000 по 31.03.2017 (з перервами) відповідно до даних персоніфікованого обліку, складає 1854 грн, де: 1241,73 грн - розмір пенсії за віком (4529,04 грн - заробіток х 0,27417 - коефіцієнт стажу); 170,82 грн - додаткова пенсія особам, віднесеним до 2 категорії ЧАЕС (ліквідатори); 441,45 грн - доплата до мінімальної пенсійної виплати (до 1854 грн).
Не погоджуючись з такими діями відповідача, позивач звернувся до суду з даним позовом.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам суд зазначає наступне.
Згідно з ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ч. 1 ст. 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Закон України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 №1058-IV визначає принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов`язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, передбачених цим Законом, а також регулює порядок формування Накопичувального пенсійного фонду та фінансування за рахунок його коштів видатків на оплату договорів страхування довічних пенсій або одноразових виплат застрахованим особам, членам їхніх сімей та іншим особам (далі - Закон №1058-IV).
Водночас основні положення щодо реалізації конституційного права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, зокрема, соціальний захист потерпілого населення, визначені Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 28.02.1991 №796-XII (далі - Закон №796-XII).
Статтею 9 Закону №1058-IV передбачено, що відповідно до цього Закону за рахунок коштів Пенсійного фонду в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати: 1) пенсія за віком; 2) пенсія по інвалідності; 3) пенсія у зв`язку з втратою годувальника.
Частиною другою статті 27 Закону №1058-IV визначено, що за бажанням застрахованої особи частина розміру пенсії за віком за період страхового стажу, набутого до дня набрання чинності цим Законом, може бути визначена відповідно до раніше діючого законодавства, а частина розміру пенсії за період страхового стажу, набутого після набрання чинності цим Законом, - відповідно до цього Закону.
Відповідно до ч. 1 ст. 28 Закону №1058-IV мінімальний розмір пенсії за віком за наявності у чоловіків 35 років, а у жінок 30 років страхового стажу встановлюється в розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом. У разі виплати застрахованій особі довічної пенсії, передбаченої цим Законом, пенсії або аналогічної виплати, встановленої в інших державах, мінімальний розмір пенсії за віком у солідарній системі встановлюється з урахуванням зазначених сум.
За кожний повний рік страхового стажу понад 35 років чоловікам і 30 років жінкам пенсія за віком збільшується на 1 відсоток розміру пенсії, обчисленої відповідно до статті 27 цього Закону, але не більш як на 1 відсоток мінімального розміру пенсії за віком, передбаченого абзацом першим цієї частини.
Таким чином, Закон №1058-IV визначає загальні умови призначення мінімального розміру пенсії за віком за наявності, зокрема чоловіків 35 років страхового стажу та збільшення пенсії на 1 відсоток понад мінімального розміру пенсії за віком за кожний повний рік страхового стажу понад 35 років.
Разом з тим, приписами ст. 49 Закону №796-XII визначено, що пенсії особам, віднесеним до категорій 1, 2, 3, 4, встановлюються у вигляді: а) державної пенсії; б) додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров`ю, яка призначається після виникнення права на державну пенсію.
Пунктом 3 ст. 55 Закону №796-XII встановлено, що призначення та виплата пенсій названим категоріям (в тому числі, учасникам ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС) провадиться відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» і цього Закону.
Отже, при призначенні пенсії учаснику ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС враховуються норми як Закону №1058-IV, так і норми Закону №796-XII, який є спеціальним щодо осіб, віднесених до категорій 1, 2, 3, 4.
Відповідно до п. 2 ст. 56 Закону №796-XII (в редакції, чинній на момент призначення пенсії позивачу) право на пенсію в повному розмірі мають громадяни, віднесені до категорій 1, 2, 3, 4, за умови стажу роботи не менш як: чоловіки - 20 років, жінки - 15 років, із збільшенням пенсії на один процент заробітку за кожний рік роботи понад встановлений цим пунктом стаж, але не вище 75 процентів заробітку, а громадянам, які відпрацювали за списком № 1, чоловіки - 10 років і більше, жінки - 7 років 6 місяців і більше - не вище 85 процентів заробітку.
Законом №2148-VIII від 03.10.2017 «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій», який набув чинності з 11.10.2017, пункт другий статті 56 Закону №796-XII доповнено словами і цифрами «у разі призначення пенсії на умовах частини другої статті 27 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування».
Отже, з 11.10.2017 діє редакція п. 2 ст. 56 Закону №796-XII, яка визначає, що у разі призначення пенсії на умовах ч.2 ст. 27 Закону №1058-IV право на пенсію в повному розмірі мають, зокрема, чоловіки, віднесені до категорії 1, за умови стажу роботу не менше 20 років із збільшенням пенсії на один процент заробітку за кожний рік роботи понад встановлений стаж, але не вище 75 процентів заробітку
Аналіз норм права, якими врегульовано спірні правовідносини, свідчить про те, що Закон №796-XII визначає особливі норми та умови пенсійного забезпечення громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи.
Так, для громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, розрахункова величина має пільговий характер і визначена в пункті 2 статті 56 Закону №796-XII як сума заробітку за кожний рік роботи понад установлений цим пунктом стаж роботи.
Таким чином, особам, яким призначена пенсія з урахуванням норм Закону №796-XII, розрахунок пенсії має здійснюватися за кожний повний рік стажу роботи понад установлений для них мінімальний трудовий стаж для призначення пенсії (15 років - для жінок і 20 років - для чоловіків) шляхом збільшення пенсії на 1 відсоток заробітку за рік.
Отже, позивач має право на пільги щодо нарахування доплати за понаднормативний стаж, визначені Законом № 796-ХІІ.
Аналогічна правова позиція висловлена Верховним Судом України у постановах від 07 липня 2015 року у справі №21-727а15 та від 20 вересня 2016 року у справі справа №21-1255а16, а також в постановах Верховного Суду від 06 лютого 2018 року у справі №560/675/17 (К/9901/684/17), від 05.09.2018 справа № 708/818/17, від 10.08.2020 у справі №339/8/17.
Водночас, визначаючи розмір пенсії позивача, відповідач керувався загальними нормами, визначеними ч.1 ст. 28 Закону №1058-IV, що суперечить вищенаведеним висновкам суду.
Вирішуючи питання наявності у позивача права на перерахунок пенсії відповідно до ч. 2 ст. 56 Закону №796-XII, суд враховує, що позивач , як особа, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи, має право на одержання пенсії на умовах, визначених даним Законом.
Так, при проведенні розрахунку пенсії відповідач зарахував загальний страховий стаж позивача, який становив 24 роки 06 місяці по 31.03.2017.
З 01.04.2020 пенсію обчислено з урахуванням страхового стажу 27 років 05 місяців, що не заперечується сторонами.
Отже, перерахунок пенсії повинен бути проведений за кожний повний рік стажу роботи, в даному випадку за 4 роки (по 29.02.2020), понад установлений мінімальний страховий стаж для призначення пенсії (20 років) шляхом збільшення пенсії на 1% заробітку за рік, але не вище 75 % заробітку та 7 років з 01.03.2020 понад установлений мінімальний страховий стаж для призначення пенсії (20 років) шляхом збільшення пенсії на 1% заробітку за рік, але не вище 75 % заробітку.
Визначаючись щодо дати, з якої необхідно провести перерахунок пенсії позивача, суд вважає за необхідне взяти до уваги наступне.
Відповідно до ст. 45 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» та Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 №22-1, яка зареєстрована в Міністерстві юстиції України 27 грудня 2005 року за №1566/11846, днем звернення за перерахунком пенсії вважається день прийняття органом, що призначає пенсію, заяви з усіма необхідними документами.
Як встановлено ч. 4 ст. 45 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», перерахунок призначеної пенсії, крім випадків, передбачених частиною першою статті 35, частиною другою статті 38, частиною третьою статті 42 і частиною п`ятою статті 48 цього Закону, провадиться, зокрема, в такі строки: у разі виникнення права на підвищення пенсії - з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа.
Оскільки пенсія призначена за рішенням суду по справі №808/379/18 з 24.04.2017, то застосовуючи механізм захисту права та його відновлення, порушеного суб`єктом владних повноважень, суд вважає за необхідне зобов`язання відповідача провести перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 відповідно до п. 2 ст. 56 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" із збільшенням пенсії на 1% заробітку за кожний рік роботи понад стаж 20 років, починаючи з 24.04.2017.
Відповідно до положень ст. 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Згідно з нормами ч.ч. 1, 2 ст. 77 КАС України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. У таких справах суб`єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.
Згідно зі ст. 242 КАС України рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з`ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами. Судове рішення має відповідати завданню адміністративного судочинства, визначеному цим Кодексом.
Перевіривши юридичну та фактичну обґрунтованість доводів сторін, оцінивши докази суб`єкта владних повноважень на підтвердження правомірності своїх дій та докази, надані позивачем, суд доходить висновку, про наявність підстав для повного задоволення даного адміністративного позову.
Оскільки позивач звільнений від сплати судового збору і такий фактично не сплачувався, відсутні підстави для вирішення питання про відшкодування судового збору.
Керуючись статтями 139, 241, 243-246 та 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя,-
ВИРІШИВ:
Позовні вимоги ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , іпн НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (69057, м. Запоріжжя, просп. Соборний, буд. 158 - Б, код ЄДРПОУ 20490012) про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії,- задовольнити у повному обсязі.
Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області щодо виплати ОСОБА_1 пенсії за віком з 24.04.2017 без врахування ч.2 ст.56 Закону України "Про статус і соціальний зачне і громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 призначеної пенсії за віком з врахуванням ч.2 ст.56 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», а саме щодо збільшений пенсії на один процент заробітку за кожний рік роботи понад 20 річний стаж, але не вище 75 процентів заробітку, починаючи з 24.04.2017.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Третього апеляційного адміністративного суду шляхом подачі в 30-денний строк з дня його проголошення, а якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення (ухвали) суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення в повному обсязі виготовлено та підписане суддею 22.11.2021.
Суддя Р.В. Сацький