
ВОЛИНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
про відмову у задоволенні заяви про встановлення судового контролю
за виконанням рішення суду
22 листопада 2021 року ЛуцькСправа № 140/13542/20 Волинський окружний адміністративний суд у складі судді Каленюк Ж.В., розглянувши в порядку письмового провадження заяву ОСОБА_1 про встановлення судового контролю в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити дії,
ВСТАНОВИВ:
Рішенням Волинського окружного адміністративного суду від 30 жовтня 2020 року позов у цій справі задоволено повністю: визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області щодо ненарахування ОСОБА_1 пенсії за віком за період з 01 жовтня 2015 року по 17 лютого 2017 року та не виплати пенсії з 01 жовтня 2015 року по 31 березня 2020 року; зобов`язано Головне управління Пенсійного фонду України у Волинській області здійснити ОСОБА_1 нарахування пенсії за віком за період з 01 жовтня 2015 року по 17 лютого 2017 року та виплатити пенсію за період з 01 жовтня 2015 року по 31 березня 2020 року.
19 жовтня 2021 року до суду надійшла заява ОСОБА_1 про встановлення судового контролю за виконанням рішення Волинського окружного адміністративного суду від 30 жовтня 2020 року у справі №140/13542/20 шляхом зобов`язання Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області подати в установлений судом термін звіт про виконання рішення суду від 30 жовтня 2020 року у справі №140/13542/20, а саме щодо виплати нарахованої пенсії за віком, призначеної на пільгових умовах за Списком №2, за період з 01 жовтня 2015 року по 31 березня 2020 року у сумі 78472,44 грн. Заява обґрунтована тим, що відповідач частково виконав рішення суду у цій справі, здійснивши нарахування недоплаченої частини пенсійної виплати з 01 жовтня 2015 року по 31 березня 2020 року в розмірі 78472,44 грн, однак її виплату не здійснив. Виконавчий лист був пред`явлений для примусового виконання та постановою державного виконавця повернутий стягувачу з тих підстав, що за період з 01 жовтня 2015 року по 31 березня 2020 року Головним управлінням Пенсійного фонду України у Волинській області нараховано заборгованість у сумі 78472,44 грн та до визначення окремого порядку нарахована пенсійна виплата обліковується в Головному управлінні Пенсійного фонду України у Волинській області. Позивач вважає, що Головне управління Пенсійного фонду України у Волинській області не взято до уваги висновки суду, викладені у рішенні Волинського окружного адміністративного суду від 30 жовтня 2020 року у справі №140/13542/20, що вказує на ухилення від виконання судового рішення.
Ухвалою Волинського окружного адміністративного суду від 20 жовтня 2021 року вказану заяву прийнято до розгляду в порядку письмового провадження.
У письмовому поясненні щодо стану виконання рішення суду від 28 жовтня 2021 року (а.с.95-97) відповідач повідомив, що здійснив у добровільному порядку нарахування пенсії у розмірі 78472,44 грн. Виплата пенсії буде здійснена в межах бюджетних асигнувань на цю мету. Також відповідач зауважив, що у 2021 році йому на виконання надійшло 4751 судових рішень у справах про пенсійне забезпечення, фінансування яких здійснюється за окремою бюджетною програмою на погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду. На виконання зазначених рішень суду проведені нарахування на загальну суму 302670,74 тис. грн, при цьому бюджетом Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області на погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішенням суду виділено кошти в сумі 4597,9 тис. грн. Враховуючи недостатність бюджетних призначень для Пенсійного фонду України на погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду, певна кількість таких рішень перебуває на обліку і після виділення коштів з Державного бюджету України заборгованість за такими рішеннями буде погашена. Виділення коштів із Державного бюджету для фінансування відповідної бюджетної програми не залежить від волі територіального органу Пенсійного фонду України. Така ситуація зумовлена дефіцитом бюджетних призначень на фінансування пенсійних виплат у загальнодержавному масштабі. Відповідач вважає, що ним здійснено всі залежні від нього дії для забезпечення виконання рішення Волинського окружного адміністративного суду від 30 жовтня 2020 року у справі №140/13542/20.
У зв`язку із тимчасовою непрацездатністю судді заява ОСОБА_1 про встановлення судового контролю за виконанням рішення Волинського окружного адміністративного суду від 30 жовтня 2020 року у справі №140/13542/20 вирішена у перший робочий день.
Дослідивши письмові докази, суд дійшов висновку, що заяву необхідно залишити без задоволення з таких мотивів та підстав.
Відповідно до частини першої статті 382 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, може зобов`язати суб`єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.
Згідно з частиною другою статті 382 КАС України за наслідками розгляду звіту суб`єкта владних повноважень про виконання рішення суду або в разі неподання такого звіту суддя своєю ухвалою може встановити новий строк подання звіту, накласти на керівника суб`єкта владних повноважень, відповідального за виконання рішення, штраф у сумі від двадцяти до сорока розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Таким чином, частиною першою статті 382 КАС України передбачено право суду встановити судовий контроль за виконанням рішення суду. Такий контроль здійснюється судом шляхом зобов`язання надати звіт про виконання судового рішення, розгляду поданого звіту на виконання постанови суду, а в разі неподання такого звіту - встановленням нового строку для подання звіту і накладенням штрафу. Одночасно зазначені процесуальні дії є диспозитивним правом суду, яке може використовуватися в залежності від наявності об`єктивних обставин, які підтверджені належними і допустимими доказами (вказані висновки щодо застосування положень статті 382 КАС України викладені у постанові Верховного Суду від 23 червня 2020 року у справі №802/357/17-а).
Крім того, у постанові Верховного Суду від 11 червня 2020 року у справі №640/13988/19 висловлено позицію, відповідно до якої адміністративним процесуальним законодавством регламентовано право суду застосовувати інститут судового контролю шляхом зобов`язання відповідача подати звіт про виконання рішення суду, визнання протиправними рішень, дій. Для застосування наведених процесуальних заходів мають бути наявні відповідні правові умови. У свою чергу правовою підставою для зобов`язання відповідача подати звіт про виконання судового рішення є наявність об`єктивних підтверджених належними і допустимими доказами підстав вважати, що за відсутності такого заходу судового контролю рішення суду залишиться невиконаним або для його виконання доведеться докласти значних зусиль. При цьому суд, встановлюючи строк для подання звіту, повинен враховувати особливості покладених обов`язків згідно із судовим рішенням та можливості суб`єкта владних повноважень їх виконати. У разі невиконання судового рішення, позивач має право вимагати вжиття спеціальних заходів впливу на боржника, передбачених законодавством про виконавче провадження. Встановлювати судовий контроль за виконанням судового рішення є правом, а не обов`язком суду.
Отже, необхідно встановити наявність підстав для покладення (в порядку частини першої статті 382 КАС України) на відповідача як суб`єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, обов`язку подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення у цій справі.
Як встановлено судом, рішенням Волинського окружного адміністративного суду від 30 жовтня 2020 року у цій справі зобов`язано Головне управління Пенсійного фонду України у Волинській області здійснити ОСОБА_1 нарахування пенсії за віком за період з 01 жовтня 2015 року по 17 лютого 2017 року та виплатити пенсію за період з 01 жовтня 2015 року по 31 березня 2020 року.
25 лютого 2021 року судом позивачу було видано виконавчий лист №4937/21 (а.с.87).
Також встановлено, що постановою державного виконавця Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Волинській області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Львів) від 27 травня 2021 року ВП №64899706 виконавчий лист повернуто стягувачу, оскільки боржник повідомив про те, що за період з 01 жовтня 2015 року по 31 березня 2020 року нараховано заборгованість 78472,44 грн і до визначення окремого порядку нарахована пенсійна виплата з 01 жовтня 2015 року по 31 березня 2020 року в розмірі 78472,44 грн обліковується в Головному управлінні Пенсійного фонду України у Волинській області.
З матеріалів справи вбачається, що відповідач вчиняв активні дії, спрямовані на виконання рішення Волинського окружного адміністративного суду від 30 жовтня 2020 року у справі, зокрема, в добровільному порядку провів нарахування невиплаченої пенсії за період з 01 жовтня 2015 року по 31 березня 2020 року.
Крім того, невиплату позивачу на даний час заборгованості в сумі 78472,44 грн за період з 01 жовтня 2015 року по 31 березня 2020 року відповідач пояснює об`єктивними, незалежними від нього обставинами, а саме відсутністю виділених коштів на цю мету з Державного бюджету України, про що надав інформаційну довідку від 21 вересня 2021 року №0300-04-7/37693, з якої вбачається, що у 2021 році йому на виконання надійшло 4751 судових рішень (станом на 05 вересня 2021 року), за якими проведені нарахування на загальну суму 302670,74 тис. грн, тоді як бюджетом Пенсійного фонду України на 2021 рік передбачені видатки на погашення заборгованості за рішеннями судів за рахунок коштів Державного бюджету України лише у розмірі 4597,9 тис. грн та кошти спрямовуються на виплату заборгованості у порядку черговості за минулі періоди.
На думку суду, дії боржника не можуть свідчити про його ухилення від виконання у повному обсязі рішення Волинського окружного адміністративного суду від 30 жовтня 2020 року у справі №140/13542/20, оскільки відповідач у межах своїх повноважень вчинив необхідні дії для виконання вказаного судового рішення, а невиконання рішення суду в частині виплати нарахованої пенсії зумовлено обставинами, які не залежать від відповідача чи його посадових осіб. Тобто, в даному випадку виконання обов`язку виплатити нараховані кошти залежить від виділення відповідачу бюджетних призначень на такі цілі.
Враховуючи те, що позивачу нарахована пенсія з 01 жовтня 2015 року по 31 березня 2020 року у сумі 78472,44 та відповідач не відмовляє у її виплаті, однак не здійснює її виплату із незалежних від нього причин, суд дійшов висновку про відсутність обгрунтованих підстав для покладення на відповідача як суб`єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, обов`язку подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення в порядку частини першої статті 382 КАС України, а тому у задоволенні заяви ОСОБА_1 належить відмовити.
Керуючись статтями 248, 256, 382 КАС України, суд
УХВАЛИВ:
В задоволенні заяви ОСОБА_1 про встановлення судового контролю в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити дії відмовити.
Копію ухвали направити учасникам справи.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею та може бути оскаржена в апеляційному порядку протягом п`ятнадцяти днів з дня її складення шляхом подання апеляційної скарги до Восьмого апеляційного адміністративного суду.
Суддя Ж.В.Каленюк