Рішення № 101323268, 22.11.2021, Волинський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
22.11.2021
Номер справи
140/9577/21
Номер документу
101323268
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ВОЛИНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

22 листопада 2021 року ЛуцькСправа № 140/9577/21

Волинський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Мачульського В.В.,

розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження (у письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Локачинської селищної ради про визнання бездіяльності протиправною, зобов`язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (далі – ОСОБА_1 , позивач) звернувся з позовом до Локачинської селищної ради (далі відпаовідач) про визнання щодо відмови у розгляді звернення про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки кадастровий номер 0722485200:04:000:1114, прощею - 1,5176 га для ведення особистого селянського господарства на території Локачинської селищної ради Володимир-Волинського району Волинської області з метою передачі у власність; зобов`язання відповідача затвердити проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки (кадастровий номер 0722485200:04:000:1114, прощею - 1,5176 га) у власність гр. ОСОБА_1 для ведення особистого селянського господарства із земель сільськогосподарського призначення на території Локачинської селищної ради Володимир-Волинського району Волинської області за межами населених пунктів та передати таку земельну ділянку у власність ОСОБА_1 .

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що 23.01.2021 на адресу Локачинської селищної ради представником позивача було скеровано заяву про затвердження ОСОБА_1 документації із землеустрою щодо відведення земельної ділянки, кадастровий номер 0722485200:04:000:1114, прощею 1,5176 га, для ведення особистого селянського господарства.

Листом від 08.07.2021 № Ш-261 відповідач повідомив, що у зв`язку із відсутністю реєстрації права комунальної власності на вказану земельну ділянку за Локачинською селищною радою, вирішено відкласти розгляд зазначеної заяви до часу, коли земельна ділянка буде зареєстрована в комунальній власності територіальної громади селищної ради в порядку, встановленому статтями 117, 125 Земельного кодексу України (далі - ЗК України).

Позивач вважає таку підставу відмови незаконною та вказує, що службові особи, зловживаючи службовими повноваженнями, всупереч чинному законодавству не виносили заяву ОСОБА_1 на розгляд сесії, та вказали недостовірну інформацію про відсутність реєстрації земельної ділянки у комунальній власності. Лист від 08.07.2021 № Ш-261 не містить жодної з підстав, передбачених ЗК України, для відмови у затвердженні проекту землеустрою, а відповідач створив перешкоди позивачу на шляху реалізації права на отримання земельної ділянки у власність.

На підставі вищевикладеного просить позов задовольнити.

Ухвалою судді Волинського окружного адміністративного суду від 10.09.2021 відкрито спрощене позовне провадження у справі без проведення судового засідання та виклику сторін, суддею одноособово (а.с.87).

Відповідач правом подання відзиву на позовну заяву не скористався.

Відповідно до частини шостої статті 162 КАС України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.

Інші заяви по суті справи від сторін не надходили.

Дослідивши письмові докази та письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи, суд дійшов висновку, що позов підлягає до задоволення частково з таких мотивів та підстав.

Судом встановлено, що рішенням Старозагорівської сільської ради Локачинського району Волинської області №28/11 від 23.07.2019 «Про надання дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки в приватну власність», ОСОБА_1 надано дозвіл на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність для ведення особистого селянського господарства, площею 1,66 га, на території Старозагорівської сільської ради Локачинського району Волинської області.

На підставі заяв ОСОБА_1 та ОСОБА_2 від 15.11.2019 фізичною особою-підприємцем ОСОБА_3 розроблено проект землеустрою щодо відведення земельних ділянок громадянам ОСОБА_1 та ОСОБА_2 для ведення особистого селянського господарства за межами населених пунктів на території Старозагорівської сільської ради Локачинського району Волинської області за рахунок поділу земельної ділянки з кадастровим номером 0722485200:04:000:0964, площею -3,0352 га.

В подальшому, ОСОБА_1 звернувся до Локачинської селищної ради, як правонаступника Старозагорівської сільської ради Локачинського району Волинської області, із заявою про затвердження зазначеного проекту землеустрою.

Листом від 06.07.2021 № Ш-261 Локачинська селищна рада повідомила позивача та його представника, що подана заява була розглянута на засіданні постійної комісії селищної ради з питань земельних відносин, містобудування та благоустрою територій селищної ради 05.07.2021, однак, у зв`язку із відсутністю реєстрації права комунальної власності на вищевказану земельну ділянку за Локачинською селищною радою в порядку статей 125, 126 Земельного кодексу України комісією вирішено відкласти розгляд звернення до часу коли вказана земельна ділянка (кадастровий номер 0722485200:04:000:1114) буде зареєстрована в комунальній власності територіальної громади Локачинської селищної ради в порядку встановленому ст.ст. 117, 125 Земельного кодексу України.

Крім того, виконавчий комітет Локачинської селищної ради листом від 19.07.2021 №02.14/462 повідомив представника позивача про наступні обставини:

- заяви громадян про затвердження документації із землеустрою з метою передачі у власність для ведення особистого селянського господарства, в тому числі заява ОСОБА_1 , були включені в порядок денний третьої сесії селищної ради згідно Розпорядження №19-Р від 05.02.2021 під номером 2.21 «Про розгляд земельних питань», однак на другому пленарному засіданні третьої сесії 17.02.2021 під час розгляду таких заяв надійшла пропозиція одного із депутатів селищної ради про перенесення розгляду даних питань порядку денного на наступну сесію Локачинської селищної ради, оскільки є потреба в досконалому вивченні рішень та розпоряджень Старозагорівської сільської ради, робота якої протягом 2019 - 2020 років не проводилась належним чином і дана пропозиція була підтримана більшістю голосів депутатів селищної ради;

- повторно дані заяви було розглянуто на засіданні постійної комісії селищної ради з питань земельних відносин, містобудування та благоустрою територій селищної ради 19.04.2021 і в зв`язку із відсутністю реєстрації права комунальної власності на вищевказані земельні ділянки (в тому числі земельна ділянка з кадастровим номером 0722485200:04:000:1114) за Локачинською селищною радою в порядку статей 125, 126 Земельного кодексу України комісією вирішено подати на розгляд селищної ради ряд проектів рішень, в тому числі проект рішення «Про відмову у затвердженні проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 1,5176 га у власність для ведення особистого селянського господарства гр. ОСОБА_1 »;

- оскільки дані проекти не набрали достатньої кількості голосів на сесії селищної ради 21.04.2021, рішення не було прийняте;

- зазначені заяви громадян (в тому числі позивача) були також розглянуті на засіданнях постійної комісії селищної ради з питань земельних відносин, містобудування та благоустрою територій селищної ради 08.06.2021 та 05.07.2021 і в зв`язку із відсутністю реєстрації права комунальної власності на вказані у заявах земельні ділянки (в тому числі земельна ділянка з кадастровим номером 0722485200:04:000:1114) за Локачинською селищною радою в порядку статей 125, 126 Земельного кодексу України, комісією вирішено відкласти розгляд звернення до часу коли вказані земельні ділянки (в тому числі земельна ділянка з кадастровим номером 0722485200:04:000:1114) будуть зареєстровані в комунальній власності територіальної громади Локачинської селищної ради в порядку встановленому ст.ст. 117, 125 Земельного кодексу України.

Вважаючи протиправною бездіяльність Локачинської селищної ради, з приводу неналежного розгляду заяви про затвердження проекту землеустрою, позивач звернувся до суду з даним позовом.

Надаючи правову оцінку відносинам, що виникли між сторонами, суд виходить з наступного.

За приписами частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно із статтею 78 Земельного кодексу України (ЗК України) право власності на землю - це право володіти, користуватися і розпоряджатися земельними ділянками. Право власності на землю набувається та реалізується на підставі Конституції України, цього Кодексу, а також інших законів, що видаються відповідно до них. Земля в Україні може перебувати у приватній, комунальній та державній власності.

Відповідно до пункту «б» частини першої статті 81 ЗК України громадяни України набувають права власності на земельні ділянки на підставі безоплатної передачі із земель державної і комунальної власності.

Згідно із частинами першою, другою статті 116 ЗК України громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом, або за результатами аукціону. Набуття права на землю громадянами та юридичними особами здійснюється шляхом передачі земельних ділянок у власність або надання їх у користування.

Пунктом «в» частини третьої статті 116 ЗК України визначено, що безоплатна передача земельних ділянок у власність громадян провадиться у разі: одержання земельних ділянок із земель державної і комунальної власності в межах норм безоплатної приватизації, визначених цим Кодексом.

За правилами пункту «б» частини першої статті 121 ЗК України громадяни України мають право на безоплатну передачу їм земельних ділянок із земель державної або комунальної власності в таких розмірах: для ведення особистого селянського господарства - не більше 2,0 гектара.

Відповідно до частини шостої статті 118 ЗК України громадяни, зацікавлені в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності для ведення фермерського господарства, ведення особистого селянського господарства, ведення садівництва, будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибної ділянки), індивідуального дачного будівництва, будівництва індивідуальних гаражів у межах норм безоплатної приватизації, подають клопотання до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу. У клопотанні зазначаються цільове призначення земельної ділянки та її орієнтовні розміри. До клопотання додаються графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки, погодження землекористувача (у разі вилучення земельної ділянки, що перебуває у користуванні інших осіб) та документи, що підтверджують досвід роботи у сільському господарстві або наявність освіти, здобутої в аграрному навчальному закладі (у разі надання земельної ділянки для ведення фермерського господарства). У разі якщо земельна ділянка державної власності розташована за межами населених пунктів і не входить до складу певного району, заява подається до Ради міністрів Автономної Республіки Крим. Верховній Раді Автономної Республіки Крим, Раді міністрів Автономної Республіки Крим, органам виконавчої влади або органам місцевого самоврядування, які передають земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, забороняється вимагати додаткові матеріали та документи, не передбачені цією статтею.

Згідно із частиною сьомою статті 118 ЗК України відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу розглядає клопотання у місячний строк і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні. Підставою відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування об`єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.

За приписами частин дев`ятої, десятої статті 118 ЗК України відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, що передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, у двотижневий строк з дня отримання проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки приймає рішення про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та надання її у власність. Відмова органу виконавчої влади чи органу місцевого самоврядування у передачі земельної ділянки у власність або залишення клопотання без розгляду можуть бути оскаржені до суду.

Системний аналіз наведених норм права дає можливість дійти висновку, що законом передбачено певний алгоритм та поетапність процесу безоплатної передачі земельних ділянок державної та комунальної власності у власність громадян, а саме:

1) подання громадянином клопотання до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування щодо отримання земельної ділянки у власність;

2) отримання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки (або мотивовану відмову у його наданні);

3) після розроблення проекту землеустрою такий проект погоджується, зокрема з територіальним органом центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин у відповідності до приписів статті 186-1 ЗК України;

4) здійснення державної реєстрації сформованої земельної ділянки у Державному земельному кадастрі;

5) подання громадянином погодженого проекту землеустрою до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність, про що, в свою чергу, такий орган у двотижневий строк, зобов`язаний прийняти відповідне рішення про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та надання її у власність або рішення про відмову у передачі земельної ділянки у власність чи залишення клопотання без розгляду.

Вказані висновки щодо застосування норм права викладені, зокрема, у постанові Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду від 30.10.2018 у справі №820/4852/17, та враховуються при вирішенні цієї справи.

Крім того, відповідно до частини першої статті 10 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» від 21.05.1997 №280/97-ВР (далі - Закон №280/97-ВР) сільські, селищні, міські ради є органами місцевого самоврядування, що представляють відповідні територіальні громади та здійснюють від їх імені та в їх інтересах функції і повноваження місцевого самоврядування, визначені Конституцією України, цим та іншими законами.

Статтею 25 Закону №280/97-ВР визначено, що сільські, селищні, міські ради правомочні розглядати і вирішувати питання, віднесені Конституцією України, цим та іншими законами до їх відання.

Згідно із пунктом 34 частини першої статті 26 Закону №280/97-ВР виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради вирішуються такі питання: вирішення відповідно до закону питань регулювання земельних відносин.

За правилами частин першої, другої статті 59 Закону №280/97-ВР рада в межах своїх повноважень приймає нормативні та інші акти у формі рішень. Рішення ради приймається на її пленарному засіданні після обговорення більшістю депутатів від загального складу ради, крім випадків, передбачених цим Законом. При встановленні результатів голосування до загального складу сільської, селищної, міської ради включається сільський, селищний, міський голова, якщо він бере участь у пленарному засіданні ради, і враховується його голос.

Відповідно до статті 12 ЗК України до повноважень сільських, селищних, міських рад у галузі земельних відносин на території сіл, селищ, міст належить: а) розпорядження землями територіальних громад; б) передача земельних ділянок комунальної власності у власність громадян та юридичних осіб відповідно до цього Кодексу; в) надання земельних ділянок у користування із земель комунальної власності відповідно до цього Кодексу; г) вилучення земельних ділянок із земель комунальної власності відповідно до цього Кодексу; ґ) викуп земельних ділянок для суспільних потреб відповідних територіальних громад сіл, селищ, міст; д) організація землеустрою; е) координація діяльності місцевих органів земельних ресурсів; є) здійснення контролю за використанням та охороною земель комунальної власності, додержанням земельного та екологічного законодавства; ж) обмеження, тимчасова заборона (зупинення) використання земель громадянами і юридичними особами у разі порушення ними вимог земельного законодавства; з) підготовка висновків щодо вилучення (викупу) та надання земельних ділянок відповідно до цього Кодексу; и) встановлення та зміна меж районів у містах з районним поділом; і) інформування населення щодо вилучення (викупу), надання земельних ділянок; ї) внесення пропозицій до районної ради щодо встановлення і зміни меж сіл, селищ, міст; й) вирішення земельних спорів; к) вирішення інших питань у галузі земельних відносин відповідно до закону. До повноважень виконавчих органів сільських, селищних, міських рад у галузі земельних відносин на території сіл, селищ, міст належать:1) надання відомостей з Державного земельного кадастру відповідно до закону; 2) вирішення інших питань у галузі земельних відносин відповідно до закону.

Отже, селищна рада на пленарному засіданні вирішує відповідно до закону питання регулювання земельних відносин шляхом прийняття актів у формі рішень, в т. ч. у двотижневий строк з дня отримання проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки приймає рішення про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та надання її у власність або рішення про відмову у передачі земельної ділянки у власність чи залишення клопотання без розгляду.

Проте, як вбачається із матеріалів справи, заяву представника позивача про затвердження проекту землеустрою на даний час не винесено на розгляд сесії селищної ради, щодо вказаної заяви саме Локачинська селищна рада жодного рішення не приймала (зокрема, про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та надання її у власність або рішення про відмову у передачі земельної ділянки у власність чи залишення клопотання без розгляду), а листами від 06.07.2021 № Ш-261, від 19.07.2021 №02.14/462 відповідач повідомив, що звернення про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 1,5176 га, кадастровий номер 0722485200:04:000:1114 з метою передачі у власність для ведення особистого селянського господарства розглянуто на засіданні постійної комісії селищної ради з питань земельних відносин, містобудування та благоустрою територій селищної ради 05.07.2021 та у зв`язку із відсутністю реєстрації права комунальної власності на земельну ділянку за Локачинською селищною радою комісією вирішено відкласти розгляд звернення до часу, коли земельна ділянка (кадастровий номер 0722485200:04:000:1114) буде зареєстрована в комунальній власності територіальної громади Локачинської селищної ради.

На думку суду, оскільки вказана заява позивача стосувалася вирішення земельного питання, тому повинна були бути розглянута саме на сесії селищної ради із прийняттям відповідного рішення.

Відсутність належним чином оформленого рішення (рішення про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та надання її у власність або рішення про відмову у передачі земельної ділянки у власність чи залишення клопотання без розгляду) після спливу встановленого законом двотижневого строку розгляду заяви (клопотання) особи свідчить про те, що даний орган не прийняв жодного рішення з числа тих, які він повинен ухвалити за законом.

При вирішенні даного спору суд враховує аналогічні висновки щодо застосування норм права у подібних правовідносинах, викладені у постанові Верховного Суду від 30.10.2018 у справі №820/4852/17.

Отже, з урахуванням встановлених обставин цієї справи, суд дійшов висновку про те, що у даному випадку має місце протиправна бездіяльність відповідача Локачинської селищної ради, яка (як правонаступник Старозагорівської сільської ради Локачинського району Волинської області) будучи наділена повноваженнями або затвердити проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки та надати її у власність або відмовити у передачі земельної ділянки у власність чи залишити клопотання без розгляду, жодного рішення не прийняла.

Відтак, враховуючи, що позивач фактично оскаржує бездіяльність відповідача щодо не розгляду заяви про затвердження проекту землеустрою з прийняттям відповідного рішення, тому з урахуванням повноважень, наданих суду статтею 245 КАС України, позовні вимоги про визнання протиправною бездіяльності належить задовольнити шляхом визнання протиправною бездіяльності Локачинської селищної ради щодо не розгляду на сесії селищної ради з прийняттям відповідного рішення заяви ОСОБА_1 про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, кадастровий номер 0722485200:04:000:1114, площею 1,5176 га, для ведення особистого селянського господарства.

При вирішенні позовних вимог зобов`язального характеру суд враховує, що відповідач не прийняв відповідного рішення по суті стосовно вказаної заяви. Прийняття відповідного рішення (рішення про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та надання її у власність або рішення про відмову у передачі земельної ділянки у власність чи залишення клопотання без розгляду) відноситься до дискреційних повноважень селищної ради, та при відсутності відповідного рішення суд позбавлений можливості надати правову оцінку наявності правових підстав для затвердження спірного проекту землеустрою.

Відтак, позовні вимоги про зобов`язання вчинити дії належить задовольнити частково шляхом зобов`язання відповідача на засіданні чергової сесії селищної ради повторно розглянути вказану заяву та за наслідками розгляду прийняти рішення, з урахуванням правової оцінки, наданої судом у рішенні, та про відмову у задоволенні вимог щодо зобов`язання затвердити проект землеустрою та передати земельну ділянку у власність.

Згідно із частинами першою, третьою статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа. При частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог. При цьому суд не включає до складу судових витрат, які підлягають розподілу між сторонами, витрати суб`єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката та сплату судового збору.

Отже, оскільки позовні вимоги задоволені частково, тому на користь позивача необхідно стягнути за рахунок бюджетних асигнувань відповідача судовий збір, сплачений квитанцією від 03.09.2021 №0.0.2253015911.1 в сумі 908,00 грн. (а.с.12), пропорційно до задоволених вимог в розмірі 454,00 грн.

Керуючись статтями 139, 243, 245, 246, 255, 263, 293, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити частково.

Визнати протиправною бездіяльність Локачинської селищної ради щодо не розгляду на сесії селищної ради з прийняттям відповідного рішення заяви ОСОБА_1 про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, кадастровий номер 0722485200:04:000:1114, площею 1,5176 га, для ведення особистого селянського господарства.

Зобов`язати Локачинську селищну раду на засіданні чергової сесії селищної ради повторно розглянути заяву ОСОБА_1 про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, кадастровий номер 0722485200:04:000:1114, площею 1,5176 га, для ведення особистого селянського господарства, та за наслідками розгляду прийняти рішення, з урахуванням правової оцінки, наданої судом у рішенні.

В задоволенні решти позовних вимог відмовити.

Стягнути з Локачинської селищної ради (45500, Волинська область, селище міського типу Локачі, вулиця Миру, будинок 23, код ЄДРПОУ 04332182) за рахунок бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) судовий збір в сумі 454,00 грн. (чотириста п`ятдесят чотири гривні нуль копійок).

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 295 КАС України. У разі подання апеляційної скарги рішення якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги до Восьмого апеляційного адміністративного суду. Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Головуючий

Суддя В.В. Мачульський