
Справа № 200/18927/18
Провадження № 2/932/1290/20
Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
23 квітня 2021 року Бабушкінський районний суд м. Дніпропетровська у складі:
головуючого - судді Кудрявцевої Т.О.
при секретарі - Скопа Н.О.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Дніпро цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Акціонерного товариства «ДТЕК Дніпровські електромережі», Комунального підприємства «Дніпроводоканал» Дніпровської міської ради про порушення вимог законодавства при укладенні і використанні договорів про надання житлово-комунальних послуг, -
В С Т А Н О В И В:
20.11.2018 року до Бабушкінського районного суду м. Дніпропетровська надійшла позовна заява ОСОБА_1 до АТ «ДТЕК Дніпровські електромережі», Міського комунального підприємства «Дніпроводоканал» про порушення вимог законодавства при укладенні і використанні договорів про надання житлово-комунальних послуг, в якій позивач просив визнати навмисними і протиправними дії відповідача АТ «ДТЕК Дніпровські електромережі» при укладені договорів зі своїми споживачами на надання послуг з постачання електричною енергією для населення; визнати навмисними і протиправними дії відповідача Міського комунального підприємства «Дніпроводоканал» при укладені договорів зі своїми споживачами на надання послуг по централізованому постачанню холодною водою і водовідведенню; визнати договір АТ «ДТЕК Дніпровські електромережі» про користування електричною енергією № 0612200 від 01.01.2018 року не відповідним чинному законодавству; визнати договір ВАТ «Енергопостачальна компанія Дніпрообленерго» про користування електричною енергією для побутових споживачів Дніпропетровської області №8054204 від 19.05.2008 року не відповідним чинному законодавству; визнати договір Міського комунального підприємства «Дніпроводоканал» про надання послуг з централізованого постачання холодною водою і водовідведення від 12.05.2017 року не відповідним чинному законодавству; зобов`язати АТ «ДТЕК Дніпровські електромережі» привести договори про користування електричною енергією населенням у відповідність з чинним законодавством; зобов`язати Міське комунальне підприємство «Дніпроводоканал» привести договори про надання послуг з централізованого постачання холодною водою і водовідведення у відповідність з чинним законодавством; зобов`язати відповідачів при змінах тарифів (ціни) на свої послуги для населення в обов`язковому порядку письмово (під розпис) направляти кожному споживачеві доповнення до договору з наданням відповідних обгрунтувань з посиланням на відповідні органи; вважати законним і обгрунтованим у випадку відсутності (по провині відповідачів) вказівки ціни в договорах, застосування позивачем при оплаті послуг відповідачів ч.4 ст. 632 ЦК України.
Протоколом автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 30.11.2018 року суддя Томаш В.І. був визначений для розгляду даної справи.
Ухвалою судді від 06.12.2018 року вказана позовна заява була залишена без руху з наданням позивачу строку для усунення її недоліків.
На виконання вказаної ухвали до суду 26.12.2018 року надійшла уточнена позовна заява позивача ОСОБА_1 до АТ «ДТЕК Дніпровські електромережі», Міського комунального підприємства «Дніпроводоканал» про порушення вимог законодавства України при укладенні і використанні договорів про надання житлово-комунальних послуг, в якій позивач просив визнати навмисними і протиправними дії відповідача АТ «ДТЕК Дніпровські електромережі» при укладені договорів зі своїми споживачами на надання послуг з постачання електричною енергією для населення; визнати навмисними і протиправними дії відповідача Міського комунального підприємства «Дніпроводоканал» при укладені договорів зі своїми споживачами на надання послуг по централізованому постачанню холодною водою і водовідведенню; визнати договір АТ «ДТЕК Дніпровські електромережі» про користування електричною енергією № 0612200 від 01.01.2018 року не відповідним чинному законодавству; визнати договір ВАТ «Енергопостачальна компанія Дніпрообленерго» про користування електричною енергією для побутових споживачів Дніпропетровської області №8054204 від 19.05.2008 року не відповідним чинному законодавству; визнати договір Міського комунального підприємства «Дніпроводоканал» про надання послуг з централізованого постачання холодною водою і водовідведення від 12.05.2017 року не відповідним чинному законодавству; зобов`язати АТ «ДТЕК Дніпровські електромережі» привести договори про користування електричною енергією населенням у відповідність з чинним законодавством; зобов`язати Міське комунальне підприємство «Дніпроводоканал» привести договори про надання послуг з централізованого постачання холодною водою і водовідведення у відповідність з чинним законодавством; зобов`язати відповідачів при змінах тарифів (ціни) на свої послуги для населення в обов`язковому порядку письмово (під розпис) направляти кожному споживачеві доповнення до договору з наданням відповідних обгрунтувань з посиланням на відповідні органи; вважати законним і обгрунтованим у випадку відсутності (по провині відповідачів) вказівки ціни в договорах, застосування позивачем при оплаті послуг відповідачів ч.4 ст. 632 ЦК України.
В обгрунтування позовних вимог позивач посилається на те, що у сфері комунальних послуг практично не існує конкуренції, споживачі позбавлені права вибору підприємств, які постачають воду, газ, тепло і електроенергію; фактично всі комунальні підприємства м. Дніпро, в тому числі відповідачі, будучи в своїй діяльності монополістами, умисно, протиправно тривалий час і систематично порушують Закони України: «Про житлово-комунальні послуги», «Про захист прав споживачів», «Про захист персональних даних», «Про інформацію», «Про Антимонопольной Комітет України», cт.cт. 627,632 п.2 і п.4 ЦК України, конституційні права громадян, зокрема при укладенні договорів зі своїми споживачами, використовуючи своє монопольне положення, протиправно з наміром, у вигідних для себе цілях нав`язують свої проекти договорів про наданням ними житлово-комунальних послуг, не відповідні вимогам законодавства в житлово-комунальній сфері, типовим договорам. Законом, що визначає основні принципи організаційних, господарських відносин, які виникають у сфері надання і споживання житлово-комунальних послуг між їх виробниками, виконавцями і споживачами, а також їх права і обов`язки, є Закони України «Про житлово-комунальні послуги», Закон України «Про ЖКУ», предметом регуляції яких є правовідносини, які виникають між виробниками, виконавцями і споживачами в процесі створення, надання і споживання житлово-комунальних послуг. Відповідно до вимог цих Законів всі взаємини у сфері житлово-комунальних послуг, надання житлово-комунальних послуг здійснюються виключно на договірних принципах, основоположним юридичним документом, регулюючим взаємини між споживачем і виконавцем, є договір, який є підставою виникнення цивільних прав і обов`язків. Відносини між сторонами виникають після укладання між ними договору і громадянські обов`язки виконуються в межах, встановлених договором. Договори про надання житлово-комунальних послуг укладаються з урахуванням особливостей Законів «Про ЖКУ», відповідно до типових договорів, тільки договір визначає споживачеві комунальних послуг за що конкретно, скільки як і кому конкретно він повинен платити за надану йому конкретну послугу. Істотними є умови, визнані такими за законом або необхідні для договорів даного виду, а також умови, щодо яких на вимогу однієї із сторін повинна бути досягнута згода. Згідно ст.638 ч.1 п.2 ЦК України - «Істотними умовами договору є умови про предмет договору, умови, які визначені законом як істотні або є необхідними для договорів даного вигляду, а також все ті умови, щодо яких за заявою хоч би однієї із сторін повинна бути досягнута згода». У договорах повинні бути вказані вичерпний перелік послуг, обгрунтування тарифів (цін) і інші істотні умови. Істотними, тобто обов`язковими умовами договору між виконавцем/виробником і споживачем на надання житлово-комунальних послуг, є: Закон «О ЖКУ», а саме: вичерпний перелік житлово-комунальних послуг, тарифи і їх складові на кожну з них послуг, загальна вартість послуг; порядок оплати за спожиті житлово-комунальні послуги; права і обов`язки сторін; умови зміни, пролонгації, припинення дії договору; в Законі «Про ЖКУ» -2: перелік послуг; права і обов`язки сторін; ціна послуги; порядок оплати послуги; порядок і умови внесення змін до договору, зокрема щодо ціни послуги. Відсутність істотних обставин (умов) в договорі робить його не відповідним дійсності, тобто недійсним і вимагає його заміни або внесення до нього відповідних змін/доповнень або перезаключення, укладення нового договору, враховуючи, що закони допускають внесення до договору інших умов, але при згоді сторін. Аналогічні вимоги по обов`язковій вказівці в договорах вищеперелічених істотних умов закріплені в обов`язкових для виконання всіма побутовими споживачами незалежно від форм власності: Правилах користування електричною енергією для населення», затверджених Кабінетом Міністрів України № 1357 від 26.07.1999р.; Правилах надання послуг з централізованого опалювання, постачання холодної і гарячої води і водовідведення і Типового договору про надання послуг з централізованого опалювання, постачання холодною і гарячою водою і водовідведення і в прикладеному до них Типовому договорі.
Позивач зазначає, що згідно ст. 18 Закону "Про захист прав споживача", Закону України "Про ЖКУ" споживач має право на повну інформацію про послугу, зокрема про структуру тарифу, ціну та іншу передбачену вказаними законами інформацію, права та обов`язки споживача передбачені Законом України «Про житлово-комунальні послуги». У разі зміни ціни/тарифів на житлово-комунальні послуги виконавець/виробник не менше ніж за 15 днів до введення їх в дію повідомляє про це споживачів з посиланням на рішення відповідних органів. Відповідно до Закону України «Про житлово-комунальні послуги»: надання житлово-комунальних послуг здійснюється виключно на договірних принципах; договори про надання житлово-комунальних послуг укладаються відповідно до типових. Відповідно до ст. 7 цього Закону споживач має право: без додаткової оплати отримувати від виконавця житлово-комунальних послуг інформацію про ціну/тарифи, загальну вартість місячного платежу, структуру ціни/тарифу, норми споживання і порядку надання відповідної послуги, а також про її споживчі властивості. Виконавець комунальної послуги зобов`язаний підготувати і укладати із споживачем договори про надання комунальних послуг з визначенням відповідальності за дотримання умов їх виконання згідно типового договору: без додаткової оплати надавати у встановленому законодавством порядку необхідну інформацію про ціну/тарифи, загальну вартість місячного платежу, структуру ціни/тарифу, норми споживання і порядку надання відповідної послуги, а також про її споживчі властивості і іншу інформацію, передбачену законодавством; інформувати споживачів про намір зміни цін/тарифів на комунальні послуги відповідно до законодавства. У разі ухвалення уповноваженим органом рішення про зміну цін/тарифів на комунальні послуги виконавець в строк, який не перевищує 15 днів з дати введення їх в дію, повідомляє про це споживачів з посиланням на рішення відповідних органів.
Позивач також зазначає про те, що Правила користування електричною енергією для населення містять наступні статті з аналогічними вимогами: споживання електричної енергії здійснюється на підставі договору про користування електричною енергією між побутовим споживачем і енергопостачальником, який розробляється енергопостачальником згідно типового договору; у разі зміни тарифів (цін) на електричну енергію оплата заборгованості здійснюється по тарифам (цінам), які діяли в період, за який платиться борг. При цьому енергопостачальник зобов`язується: повідомляти побутового споживача письмово або через засоби масової інформації і в місцях оплати за електричну енергію про зміни в тарифах (цінах) не пізніше, чим за 5 днів до введення їх в дію; енергопостачальник безкоштовно: надає інформацію щодо якості електричної енергії, тарифів (цін), порядку оплати, умов і режимів її споживання і порядку продажу і обліку електроенергії, а також розрахунків за неї. Побутовий споживач електричної енергії має право на: отримання інформації щодо якості електричної енергії, тарифів (цін), порядку оплати, умов і режимів її споживання; споживач має право на: отримання інформації щодо якості електричної енергії, тарифів (цін), порядку оплати, умов і режимів її споживання. Енергопостачальник зобов`язаний повідомляти споживача письмово або через засоби масової інформації і в місцях оплати за електричну енергію про зміни тарифів не пізніше ніж за 5 днів до їх впровадження. Аналогічні вимоги по обов`язковій вказівці в договорах вищеперелічених істотних умов закріплені в Правилах надання послуг з централізованого опалювання, постачання холодною і гарячою водою, водовідведенню і в прикладеному до них Типовому договорі.
Позивач у позові вказує на те, що на сьогоднішній день він має наступні укладені договори з відповідачем АТ «ДТЕК Дніпровські електромережі» - договір, що діє, з «ПАТ ДТЕК Дніпробленерго» про користування електричною енергією № 0612200 від 1.01.2018р.; договір, що діє, з ВАТ «Енергопостачальна компанія Дніпрообленерго» про користування електричною енергією для побутових споживачів Дніпропетровської області № 8054204 від 19.05.2008 р. Не дивлячись на зміну своєї назви і реквізитів, а саме; у 2011 році - на ДМЕМ, потім - на ДТЕК Дніпробленерго ДМЕМ; з жовтня 2013р. - на ПАТ ДТЕК Дніпробленерго; в 2013-2015р.р. - на ПАТ Дніпробленерго, виконавець даної послуги ні разу не повідомляв про це своїх споживачів, хоча в листопаді 2001 року ВАТ «Енергопостачальна компанія Дніпрообленерго» шляхом додаткової угоди до Договору № 8054204 вносило зміни до цього договору.
З відповідачем - Комунальним підприємством «Дніпроводоканал» діє Договір про надання послуг з централізованого постачання холодною водою і водовідведення без номера від 12 травня 2017 р. Не дивлячись на те, що в Законах «Про ЖКУ», у відомчих законодавчих і нормативних актах конкретно перераховані обов`язкові для вказівки в договорах істотні умови, відповідачі в договорах із споживачами свідомо, умисно, з вигодою для себе, допускають наступні грубі порушення вищепереліченого законодавства. Так, тільки відповідач - Комунальне підприємство «Дніпроводоканал» вказав (п.4) ціну/тариф на момент укладення договору, проте, в подальшому при змінах тарифів не вносив змін до договору, відповідач АТ «ДТЕК Дніпровські електромережі» взагалі не вказує в договорах нову ціну/тариф. Обгрунтування тарифів (цін), структура ціни/тарифу, розшифровка калькуляції складових послуги, загальна вартість платежу з урахуванням пільг (споживачі самі вимушені визначати покладені відсотки і суми платежів по пільзі) - відповідачі в Договорах не вказують, хоча ст.21 ч.2 п.4 і ст.32 ч 5 Закону України «Про ЖКУ» передбачено виконавцям, тобто відповідачам, надавати саме споживачеві, тобто йому, таку інформацію. Не дивлячись на неодноразові зміни у тарифах/ціні на свої послуги, в період дії Договорів, відповідачі, ігноруючи вказані вимоги законодавства, своїх же договорів, у разі зміни вартості (тарифа/ціни) в обов`язковому порядку письмово, направляючи кожному споживачеві доповнення до договору з визначенням причин зміни вартості і наданням відповідних обгрунтувань з посиланням на узгодження відповідних органів, з урахуванням показань приладу обліку і вказівкою суми пільгової оплати, протиправно, безпідставно, під надуманими приводами (або взагалі без приводів) ігнорують цю вимогу закону, хоча тільки по отриманню вказаного доповнення до договору і на його підставі споживач має юридичне право і обов`язок оплачувати житлово-комунальні послуги нових розцінок. Без отримання доповнення до договору виконавець і споживач не мають юридичного права змінювати суму оплати послуг, тобто вносити зміни до договору. Не дивлячись на те, що в подібних випадках застосована ч.4 ст. 632 ЦК України, згідно якої, якщо ціна в договорі не встановлена і не може бути визначена, виходячи з його умов, вона визначається, виходячи із звичайних цін, які склалися на аналогічні товари, роботи або послуги на момент укладення договору. Він нагадував відповідачам, що «Надавати» це означає, що споживач, тобто позивач повинен знати, отримуючи саме від виконавця, тобто відповідачів, офіційно таку інформацію, а не зобов`язаний її знати з інтернету, газет, сусідів і тому подібне, оскільки не зобов`язаний мати того, що йому не покладене - інтернет, передплачувати газети і тому подібне, що інформація в газетах, в інтернеті, інших місцях носить інформаційний характер, тобто до відома і не є підставою для розрахунку позивача з відповідачами. При цьому, відповідачі знають. але не використовують, ігноруюючи положення ч.1 ст.654 ЦК України, приписуючи зміни договору здійснювати в такій же формі, що і договір. Проте, відповідачі проігнорували ці зауваження, наполегливо продовжували порушувати Закони України, тим самим демонструючи своє відношення до споживачів, і вказані протиправні дії відповідачів не грунтуються на вимогах закону.
Позивач зазначає, що протиправні умисні дії відповідачів при укладенні договорів із споживачами - не вказівка в договорах цін, загальної вартості послуги, в т.ч. з урахуванням пільг, не інформування їх передбаченим законом способом про зміни цін /тарифів, своїх реквізитів і інші порушення законодавства, штучно заплутують юридично неінформованих споживачів, створюють передумови для виникнення у них заборгованості, необгрунтованого привласнення виконавцями послуг значних сум, що свідчить про те, що відповідачами не тільки грубо порушуються вимоги Законів України, його права, але вони здійснені свідомо і умисно. Зважаючи на викладене, його порушене право повинне бути відновлене в судовому порядку шляхом визнання дій відповідачів протиправними і навмисними.
Ухвалою судді від 27.12.2018 року прийнято позовну заяву до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін.
25.01.2019 року до суду від АТ «ДТЕК Дніпровські електромережі» надійшов письмовий Відзив на позовну заяву, в якому представник даного відповідача просила відмовити позивачу у задоволенні позовних вимог в повному обсязі.
30.01.2019 року до суду від КП «Дніпроводоканал» Дніпровської міської ради надійшов письмовий Відзив на позовну заяву, в якому представник даного відповідача просив відмовити позивачу у задоволенні позовних вимог в повному обсязі.
21.02.2019 року до суду від позивача надійшла письмова Відповідь на відзив відповідача АТ «ДТЕК Дніпровські електромережі», в якому позивач вважає заперечення відповідача такими, що підлягають відхиленню.
28.02.2019 року до суду від позивача надійшла письмова Відповідь на відзив відповідача КП «Дніпроводоканал» Дніпровської міської ради, в якому позивач вважає заперечення відповідача такими, що підлягають відхиленню.
06.03.2019 року до суду від КП «Дніпроводоканал» Дніпровської міської ради надійшли письмові заперечення на відзив позивача.
Ухвалою судді від 19.07.2019 року призначено розгляд справи за правилами загального позовного провадження з проведенням підготовчого засідання.
Відповідно до Розпорядження керівника апарату суду від 21.10.2019 року № 176 та Протоколу повторного розподілу судової справи між суддями від 22.10.2019 року суддя Женеску Е.В. була визначена для розгляду даної справи.
Ухвалою від 22.10.2019 року справа прийнята суддею до провадження, призначено проведення у справі підготовчого засідання.
Відповідно до Розпорядження керівника апарату суду від 13.02.2020 року № 72 та Протоколу повторного розподілу судової справи між суддями від 20.02.2020 року суддя Сліщенко Ю.Г. був визначений для розгляду даної справи.
Ухвалою від 20.02.2020 року справа прийнята суддею до провадження, призначено проведення у справі підготовчого засідання.
Відповідно до Розпорядження в.о.керівника апарату суду від 06.10.2020 року № 368 та Протоколу повторного розподілу судової справи між суддями від 07.10.2020 року для розгляду даної справи була визначена суддя Кудрявцева Т.О.
Ухвалою від 09.10.2020 року справа прийнята суддею до провадження, визначено про розгляд справи зав правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) сторін, призначено судове засідання по розгляду даної справи.
22.12.2020 року до суду від КП «Дніпроводоканал» Дніпровської міської ради надійшов письмовий Відзив на позовну заяву, в якому представник даного відповідача просив відмовити позивачу у задоволенні позовних вимог в повному обсязі.
В судовому засіданні позивач підтримав позовні вимоги та просив їх задовольнити, в подальшому в наданій суду заяві позивач просив розглядати справу за наявними в ній матеріалами.
В судовому засіданні представник АТ «ДТЕК Дніпровські електромережі» позовні вимоги не визнала, посилаючись на їх необгрунтованість.
В судовому засіданні представник КП «Дніпроводоканал» Дніпровської міської ради позовні вимоги не визнала, посилаючись на їх необгрунтованість.
10.03.2021 року до суду від позивача надійшли уточнені позовні вимоги до позову, заявленому у даній справі, в яких позивач уточнив свої позовні вимоги та просив визнати навмисними і протиправними дії відповідача Акціонерного товариства «ДТЕК Дніпровські електромережі», систематично порушуючого Цивільний кодекс України, Закони України «Про житлово-комунальні послуги», «Про захист прав споживачів» при укладенні діючих договорів з позивачем № 8054204 від 19.05.2008 року і № 0612200 від 01.01.2018 року про надання послуг з постачання електричною енергією для населення; визнати навмисними і протиправними дії відповідача Комунального підприємства «Дніпроводоканал» Дніпровської міської ради, систематично порушуючого Цивільний кодекс України, Закони України «Про житлово-комунальні послуги», «Про захист прав споживачів» при укладенні діючого договору з позивачем № 64 від 12.05.2017 року на надання послуг по централізованому постачанню холодною водою і водовідведенню; визнати не включення відповідачем Акціонерним товариством «ДТЕК Дніпровські електромережі» у діючі договори із позивачем № 8054204 від 19.05.2008 року і № 0612200 від 01.01.2018 року на надання послуг з постачання електричною енергією для населення істотних умов і інших основоположних положень відповідно до вимог Законів «Про житлово-комунальні послуги» № 1875-ІV від 24.06.2004 року і № 2189-VІІІ від 09.11.2017 року, ст. 638 ч.1 п.2 ЦК України не відповідним чинному законодавству; визнати не включення відповідачем Комунальним підприємством «Дніпроводоканал» Дніпровської міської ради у діючий договір із позивачем № 64 від 12.05.2017 року на надання послуг по централізованому постачанню холодною водою і водовідведенню істотних умов і інших основоположних положень відповідно до вимог Законів «Про житлово-комунальні послуги» № 1875-ІV від 24.06.2004 року і № 2189-VІІІ від 09.11.2017 року, ст. 638 ч.1 п.2 ЦК України не відповідним чинному законодавству; зобов`язати відповідача Акціонерне товариство «ДТЕК Дніпровські електромережі» привести договори із позивачем № 8054204 від 19.05.2008 року і № 0612200 від 01.01.2018 року про надання послуг з постачання електричною енергією для населення про користування електричною енергією населенням у відповідність з чинним законодавством; зобов`язати відповідача Комунальне підприємство «Дніпроводоканал» Дніпровської міської ради привести договір № 64 від 12.05.2017 року на надання послуг по централізованому постачанню холодною водою і водовідведенню у відповідність з чинним законодавством; зобов`язати відповідачів при змінах тарифів (ціни) на свої послуги для населення, відповідно до вимог ст.638 ч.1 п.2 ЦК України, ст. 26 ч.2 Закону № 1875-ІV від 24.06.2004 року і ч. 12 ч.3 Закону № 2189-VІІІ від 09.11.2017 року в обов`язковому порядку письмово (під розпис) направляти позивачеві доповнення до договору з наданням відповідних обгрунтувань з посиланням на відповідні органи; вважати законним і обгрунтованим у випадку відсутності (по провині відповідачів) вказівки ціни, загальній вартості послуг у діючих і укладених договорах, застосування позивачем при оплаті їх послуг ч.4 ст. 632 ЦК України.
Вислухавши учасників справи, дослідивши докази у справі, суд дійшов наступного висновку.
Частина 3 ст. 3 ЦПК України передбачає, що провадження в цивільних справах здійснюється відповідно до законів, чинних на час вчинення окремих процесуальних дій, розгляду і вирішення справи.
Статтею 4 ЦПК України передбачено, що кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів. Відповідно до вимог ч. 3 ст.12 ЦПК України, кожна сторона повинна довести ті обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається, як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Згідно із вимогами ст. 13 ЦПК України, суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках. Збирання доказів у цивільних справах не є обов`язком суду, крім випадків, встановлених цим Кодексом. Суд має право збирати докази, що стосуються предмета спору, з власної ініціативи лише у випадках, коли це необхідно для захисту малолітніх чи неповнолітніх осіб або осіб, які визнані судом недієздатними чи дієздатність яких обмежена, а також в інших випадках, передбачених цим Кодексом. Учасник справи розпоряджається своїми правами щодо предмета спору на власний розсуд. Таке право мають також особи, в інтересах яких заявлено вимоги, за винятком тих осіб, які не мають процесуальної дієздатності.
Згідно із вимогами ст.76 ЦПК України, доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.
Відповідно до вимог ст. 77 ЦПК України, належними є докази, які містять інформацію щодо предмета доказування. Предметом доказування є обставини, що підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення. Сторони мають право обґрунтовувати належність конкретного доказу для підтвердження їхніх вимог або заперечень. Суд не бере до розгляду докази, що не стосуються предмета доказування.
Відповідно до вимог ст. 81 ЦПК України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Згідно із вимогами ч. 6 ст. 82 ЦПК України, вирок суду у кримінальному провадженні, ухвала про закриття кримінального провадження і звільнення особи від кримінальної відповідальності або постанова суду в справі про адміністративне правопорушення обов`язкові для суду, що розглядає справу про правові наслідки дій чи бездіяльності особи, стосовно якої ухвалено вирок або постанову суду, лише в питанні, чи мали місце ці дії (бездіяльність) та чи вчинені вони цією особою.
Судом встановлено, що позивач ОСОБА_1 проживає за адресою АДРЕСА_1 і є споживачем електричної енергії, що надається Акціонерним товариством «ДТЕК Дніпровські електромережі» за вказаною адресою, де на його ім`я відкрито особовий рахунок.
19.05.2008 року між ОСОБА_1 (споживач) та ВАТ «Енергопостачальна компанія «Дніпрообленерго» (енергопостачальник) був укладений Договір № 8054204 про користування електричною енергією для побутових споживачів Дніпропетровської області.
Вказаний Договір містить розділи - «Предмет договору», «Права та обов`язки споживача», «Права та обов`язки енергопостачальника», «Умови та порядок оплати», «Відповідальність енергопостачальника», «Відповідальність споживача», «Інші умови», «Дія обставин непереборної сили», «Термін дії договору».
За цим договором енергопостачальник бере на себе зобов`язання надійно постачати споживачеві електричну енергію у необхідних йому обсягах з гарантованим рівнем надійності, безпеки і якості, а споживач зобов`язується оплачувати одержану електричну енергію за обумовленими тарифами (цінами) у терміни, передбачені цим договором.
Права та обов`язки споживача передбачені розділом 2 договору, відповідно до якого споживач має право, зокрема, на отримання інформації щодо якості електричної енергії, тарифів (цін), порядку оплати, умов та режимів її споживання (п.2.2.); отримання пільг з оплати електроенергії, передбачених законодавством України (п.2.4); отримання електричної енергії, якісні характеристики якої визначені державними стандартами (п.2.5.).
Права та обов`язки енергопостачальника передбачені розділом 3 цього договору, відповідно до якого енергопостачальник, зокрема, зобов`язується: забезпечувати надійне постачання електричної енергії згідно з умовами ліцензій та договором про користування електричною енергією (п.3.10); повідомляти споживача письмово або через засоби масової інформації та в місцях оплати за електричну енергію про зміни тарифів не пізніше ніж за 5 днів до їх запровадження (п.3.13); розглядати звернення споживача щодо надання послуг, пов`язаних з постачанням електричної енергії, та приймати з цього приводу рішення у терміни, передбачені Правилами користування електричною енергією для населення (п.3.16).
Відповідно до п.3.22 Договору, енергопостачальник безкоштовно надає інформацію щодо якості електричної енергії, тарифів (цін), порядку оплати, умов та режимів її споживання.
Згідно з п.п.4.2 розділу 4 Договору оплата за спожиту електричну енергію здійснюється за діючими в розрахунковий період тарифами. Відповідно до п.п.4.3 Договору при зміні тарифів (цін) енергопоситачальник зобов`язаний довести до відома споживача письмово або через засоби масової інформації, письмовим повідомленням та в місцях оплати за електричну енергію нові величини тарифів не пізніше ніж за 5 днів до їх запровадження.
Пунктом 5.4. розділу 5 договору передбачена відповідальність енергопостачальника у разі порушення прав споживача (відмова в реалізації його прав, у наданні необхідної інформації, надання послуг, що за якістю не відповідають вимогам нормативно-технічних документів, ухилення від перевірки якості електричної енергії тощо).
Відповідно до п.9.1 цей договір укладається на три роки, набирає чинності з дня його підписання та вважається продовженим на рік, якщо за місяць до закінчення терміну його дії жодна із сторін не висловила наміру внести до нього зміни або доповнення.
Також, 01.01.2018 року між ОСОБА_1 (споживач) та ПАТ «ДТЕК Дніпрообленерго» (Електропостачальник) укладений Договір № 0612200 про користування електричною енергією.
Вказаний Договір містить розділи - «Предмет договору», «Права та обов`язки споживача», «Права та обов`язки електропостачальника», «Умови та порядок оплати», «Відповідальність електропостачальника», «Відповідальність споживача», «Інші умови», «Дія обставин непереборної сили», «Термін дії договору».
Відповідно до п.1.1. договору, за цим договором Електропостачальник бере на себе зобов`язання надійно постачати електричну енергію на об`єкт споживача - в квартиру за адресою АДРЕСА_1 у необхідних йому обсягах відповідно до потужності 4,5 кВт, з гарантованим рівнем надійності, безпеки і якості, а споживач зобов`язується оплачувати спожиту електричну енергію за тарифами, встановленими НКРЕКП, у строки, передбачені цим договором.
Права та обов`язки споживача передбачені розділом 2 договору, відповідно до якого споживач має право, зокрема, на отримання інформації щодо якості електричної енергії, тарифів (цін), порядку оплати, умов та режимів її споживання (п.2.3.); отримання електричної енергії, якісні характеристики якої визначені державними стандартами (п.2.4.); користування інтернет-сервісом «Личный кабинет потребителя», «SMS», звернення (письмове, очне до центрів обслуговування клієнтів, заочне до Контакт-центру та/або за допомогою інтернет-сервісу) з питань, що стосуються умов договору та розрахунків по ньому (п.2.7).
Права та обов`язки електропостачальника передбачені розділом 3 цього договору, відповідно до якого електропостачальник, зокрема, зобов`язується: забезпечувати надійне постачання електричної енергії згідно з умовами ліцензій та договором про користування електричною енергією (п.3.11); надавати інформацію про послуги, пов`язані з постачанням електричної енергії, їх перелік та вартість, порядок надання, а також інформацію щодо якості електричної енергії, тарифів (цін), порядку оплати, умов та режимів її споживання тощо (п.3.12); повідомляти споживача через засоби масової інформації, сайт електропостачальника, а адресу електронної пошти споживача або іншим способом про зміни тарифів не пізніше ніж за 5 днів до їх запровадження (п.3.15); розглядати звернення споживача щодо надання послуг, пов`язаних з постачанням електричної енергії, та приймати з цього приводу рішення у терміни, передбачені ПКЕЕн (п.3.18).
Відповідно до п.3.23 Договору, електропостачальник безплатно надає інформацію щодо якості електричної енергії, тарифів (цін), порядку оплати, умов та режимів її споживання.
Позивач у позові, з урахуванням уточнених позовних вимог, просить визнати навмисними і протиправними дії відповідача Акціонерного товариства «ДТЕК Дніпровські електромережі», систематично порушуючого Цивільний кодекс України (ст.ст.627, 632 п.2 і п.4), Закони України №1875-ІV від 24.06.2004 року і №2189-VІІІ від 9.11.2017 року «Про житлово-комунальні послуги», «Про захист прав споживачів») при укладенні діючих з ним договорів № 8054204 від 19.05.2008 року і № 0612200 від 01.01.2018 року на надання послуг з постачання електричною енергією для населення; визнати не включення відповідачем АТ «ДТЕК Дніпровські електромережі» у діючі договори із позивачем № 8054204 від 19.05.2008 року і № 0612200 від 01.01.2018 року на надання послуг з постачання електричною енергією для населення істотних умов і інших основоположних положень відповідно до вимог Законів «Про житлово-комунальні послуги»: № 1875-ІV від 24.06.2004 року і № 2189-VІІІ від 09.11.2017 року, ст. 638 ч.1 п.2 ЦК України - не відповідним чинному законодавству; зобов`язати відповідача АТ «ДТЕК Дніпровські електромережі» привести договори із позивачем № 8054204 від 19.05.2008 року і № 0612200 від 01.01.2018 року про надання послуг з постачання електричною енергією для населення про користування електричною енергією населенням у відповідність з чинним законодавством; зобов`язати відповідача АТ «ДТЕК Дніпровські електромережі» при змінах тарифів (ціни) на свої послуги для населення, відповідно до вимог ст.638 ч.1 п.2 ЦК України, ст. 26 ч.2 Закону № 1875-ІV від 24.06.2004 року і ч. 12 ч.3 Закону № 2189-VІІІ від 09.11.2017 року в обов`язковому порядку письмово (під розпис) направляти позивачеві доповнення до договору з наданням відповідних обгрунтувань з посиланням на відповідні органи; вважати законним і обгрунтованим у випадку відсутності (по провині відповідачів) вказівки ціни, загальній вартості послуг у діючих і укладених договорах, застосування позивачем при оплаті їх послуг ч.4 ст. 632 ЦК України.
Відповідно до ч.1, 3 ст. 626 ЦК України, договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов`язків. Договір є двостороннім, якщо правами та обов`язками наділені обидві сторони договору.
У відповідності до ст. 627 ЦК України, відповідно до статті 6 цього Кодексу сторони є вільними в укладенні договору, виборі контрагента та визначенні умов договору з урахуванням вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, звичаїв ділового обороту, вимог розумності та справедливості. У договорах за участю фізичної особи - споживача враховуються вимоги законодавства про захист прав споживачів.
Згідно до ч.1 ст. 628 ЦК України, зміст договору становлять умови (пункти), визначені на розсуд сторін і погоджені ними, та умови, які є обов`язковими відповідно до актів цивільного законодавства. У відповідності до положень ст. 629 ЦК України договір є обов`язковим для виконання сторонами.
Статтею 630 ЦК України передбачено, що договором може бути встановлено, що його окремі умови визначаються відповідно до типових умов договорів певного виду.
Відповідно до ст. 631 ЦК України строком договору є час, протягом якого сторони можуть здійснити свої права і виконати свої обов`язки відповідно до договору. Договір набирає чинності з моменту його укладення.
Частиною 1 ст. 632 ЦК України передбачено, що ціна в договорі встановлюється за домовленістю сторін. У випадках, встановлених законом, застосовуються ціни (тарифи, ставки тощо), які встановлюються або регулюються уповноваженими органами державної влади або органами місцевого самоврядування.
Відповідно до ч.2, 3 ст. 632 ЦК України, зміна ціни після укладення договору допускається лише у випадках і на умовах, встановлених договором або законом. Зміна ціни в договорі після його виконання не допускається. У відповідності до ч. 4 ст. 632 ЦК України, якщо ціна у договорі не встановлена і не може бути визначена виходячи з його умов, вона визначається виходячи із звичайних цін, що склалися на аналогічні товари, роботи або послуги на момент укладення договору.
Відповідно до ч.1, 2 ст. 633 ЦК України публічним є договір, в якому одна сторона - підприємець взяла на себе обов`язок здійснювати продаж товарів, виконання робіт або надання послуг кожному, хто до неї звернеться (роздрібна торгівля, перевезення транспортом загального користування, послуги зв`язку, медичне, готельне, банківське обслуговування тощо). Умови публічного договору встановлюються однаковими для всіх споживачів, крім тих, кому за законом надані відповідні пільги. Відповідно до ч. 5 цієї статті, актами цивільного законодавства можуть бути встановлені правила, обов`язкові для сторін при укладенні і виконанні публічного договору.
Відповідно до ст. 638 ЦК України договір вважається укладеним, якщо сторони в належній формі досягли згоди з усіх істотних умов договору, якими є умови про предмет договору, умови, визначені законом як істотні або є необхідними для даного виду договору, а також усі ті умови, щодо яких за заявою хоча б однієї сторони має бути досягнуто згоди.
Згідно до ч.1 ст.203 ЦК України зміст правочину не може суперечити цьому Кодексу, іншим актам цивільного законодавства, а також інтересам держави і суспільства, його моральним засадам суспільства.
Частиною 1 ст. 651 ЦК України передбачено, що зміна або розірвання договору допускається лише за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або законом. Відповідно до ч.2 ст. 651 ЦК України, договір може бути змінено або розірвано за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у разі істотного порушення договору другою стороною та в інших випадках, встановлених договором або законом. Істотним є таке порушення стороною договору, коли внаслідок завданої цим шкоди друга сторона значною мірою позбавляється того, на що вона розраховувала при укладенні договору.
Статтею 653 ЦК України передбачено, що у разі зміни договору зобов`язання сторін змінюються відповідно до змінених умов щодо предмета, місця, строків виконання тощо. У разі розірвання договору зобов`язання сторін припиняються. У разі зміни або розірвання договору зобов`язання змінюється або припиняється з моменту досягнення домовленості про зміну або розірвання договору, якщо інше не встановлено договором чи не обумовлено характером його зміни. Якщо договір змінюється або розривається у судовому порядку, зобов`язання змінюється або припиняється з моменту набрання рішенням суду про зміну або розірвання договору законної сили. Сторони не мають права вимагати повернення того, що було виконане ними за зобов`язанням до моменту зміни або розірвання договору, якщо інше не встановлено договором або законом. Якщо договір змінений або розірваний у зв`язку з істотним порушенням договору однією із сторін, друга сторона може вимагати відшкодування збитків, завданих зміною або розірванням договору.
Статтею 654 ЦК України передбачено, що зміна або розірвання договору вчиняється в такій самій формі, що й договір, що змінюється або розривається, якщо інше не встановлено договором або законом чи не випливає із звичаїв ділового обороту.
Відповідно до ст. 714 ЦК України за договором постачання енергетичними та іншими ресурсами через приєднану мережу одна сторона (постачальник) зобов`язується надавати другій стороні (споживачеві, абонентові) енергетичні та інші ресурси, передбачені договором, а споживач (абонент) зобов`язується оплачувати вартість прийнятих ресурсів та дотримуватись передбаченого договором режиму її використання, а також забезпечити безпечну експлуатацію енергетичного та іншого обладнання.
Нормативно-правове регулювання відносин у сфері надання послуг з електропостачання регулюється п.5 ч.1 ст. 92 Конституції України, відповідно до якого засади організації та експлуатації енергосистем, визначаються виключно законами України. Такими є Закон України "Про електроенергетику", Закон України «Про ринок електричної енергії», Закон України "Про засади функціонування ринку електричної енергії України", Закон України "Про природні монополії", а також відповідні положення Цивільного кодексу України та Господарського кодексу України.
Як зазначено в преамбулі Закону України "Про електроенергетику", цим Законом визначаються правові, економічні та організаційні засади діяльності в електроенергетиці і регулюються відносини, пов`язані з виробництвом, передачею, розподілом, постачанням і використанням енергії, забезпеченням енергетичної безпеки України, конкуренцією та захистом прав споживачів і працівників галузі.
Законом України «Про ринок електричної енергії» визначаються правові, економічні та організаційні засади функціонування ринку електричної енергії, регулює відносини, пов`язані з виробництвом, передачею, розподілом, купівлею-продажем, постачанням електричної енергії для забезпечення надійного та безпечного постачання електричної енергії споживачам з урахуванням інтересів споживачів, розвитку ринкових відносин, мінімізації витрат на постачання електричної енергії та мінімізації негативного впливу на навколишнє природне середовище.
Особливістю нормативно-правового регулювання електропостачання є наявність численних підзаконних нормативно-правових актів, у тому числі нормативно-технічних, якими визначається та деталізується порядок отримання та споживання електроенергії.
Норми названих законодавчих актів деталізовані, зокрема, в положеннях Правил користування електричною енергією, затверджених постановою Національної комісії регулювання електроенергетики України від 31.07.96 № 28, Методики визначення обсягу та вартості електричної енергії, не облікованої внаслідок порушення споживачами правил користування електричною енергією, затвердженої постановою Національної комісії регулювання електроенергетики України від 04.05.2006 № 562, Порядку визначення розміру і відшкодування збитків, завданих енергопостачальнику внаслідок викрадення електричної енергії, затвердженому постановою Кабінету Міністрів України від 08.02.2006 № 122, Методики обрахування плати за спільне використання технологічних електричних мереж, затвердженої постановою Національної комісії регулювання електроенергетики України від 12.06.2008 № 691, Порядку визначення класів споживачів електричної енергії, диференційованих за ступенями напруги, затвердженому постановою Національної комісії регулювання електроенергетики України від 13.08.98 № 1052, Правилах технічної експлуатації електроустановок споживачів, затверджених наказом Міністерства палива та енергетики України від 25.07.2006 № 258, Умовах та Правилах здійснення підприємницької діяльності з постачання електричної енергії за нерегульованим тарифом, затверджених постановою Національної комісії з питань регулювання електроенергетики від 12.08.96 № 36, Правилах користування електричною енергією для населення, затверджених Постановою Кабінету Міністрів України від 26.07.1999 року № 1357.
Постачання електроенергії - одна з форм, у яких здійснюється господарсько-торгівельна діяльність суб`єктів господарювання. Як зазначено в ст. 1 Закону України «Про електроенергетику», постачання електричної енергії є господарською діяльністю, пов`язаною з наданням електричної енергії споживачеві за допомогою технічних засобів передачі та розподілу електричної енергії на підставі договору. Електрична енергія є товарною продукцією, призначеною для купівлі-продажу.
Договірні відносини у сфері постачання електроенергії мають свої особливості, що пов`язано зі специфікою предмету договору та обумовлює спеціальний порядок його укладання.
Особливістю договору електропостачання є покладення на споживача додаткових обов`язків, пов`язаних з необхідністю: дотримуватись передбаченого договором режиму споживання електроенергії; забезпечувати безпечну експлуатацію енергетичних мереж та справність приладів і устаткування, що використовуються у процесі споживання електричної енергії.
Державне регулювання відносин з постачання електроенергії до 27.08.2014 здійснювалося Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сфері енергетики (НКРЕ), утвореною відповідно до Указу Президента України від 23.11.2011 року №1059/2011, що ліквідована Указом Президента України від 27.08.2014 року № 693/2014, та яка відповідно до покладених на неї завдань та наданих повноважень, зокрема, розробляла і затверджувала обов`язкові до виконання норми і правила (у т.ч. правила користування електричною енергією) та типові форми господарських договорів.
Відповідно до наданих повноважень, НКРЕ було затверджено Типовий договір про постачання електричної енергії, Типовий договір про користування електричною енергією на території населеного пункту, Типовий договір про тимчасове постачання електричної енергії без засобів обліку, Типовий договір про спільне використання технологічних електричних мереж, Типовий договір про технічне забезпечення електропостачання споживача, якими, зокрема, визначаються права, обов`язки та відповідальність сторін.
На час укладення позивачем з енергопостачальником Договору користування електричною енергією №8054204 від 19.05.2008 року та Договору № 0612200 про користування електричною енергією від 01.01.2018 року відносини між побутовими споживачами та енергопостачальниками регулювались Правилами користування електричною енергією для населення, затвердженими Постановою Кабінету Міністрів України від 26.07.1999 року № 1357, які втратили чинність в зв`язку із втратою чинності вказаної постанови на підставі постанови Кабінету Міністрів № 502 від 20.06.2018 року.
Відповідно до п.3 цих Правил споживання електричної енергії здійснюється на підставі договору про користування електричною енергією між побутовим споживачем і електропостачальником, що розробляється енергопостачальником згідно з Типовим договором про користування електричною енергією (додаток 1) і укладається на три роки. Договір про користування електричною енергією (далі - договір) вважається продовженим на кожен наступний рік, якщо за місяць до закінчення зазначеного строку жодна із сторін не заявила про розірвання договору або про внесення до нього змін.
Встановлено, що вищевказані Договір користування електричною енергією №8054204 від 19.05.2008 року та Договір № 0612200 про користування електричною енергією від 01.01.2018 року є типовими договорами, що відповідають змісту типового договору, передбаченого вказаними Правилами, які були чинними на час їх укладання, публічними і їх умови як публічних договорів встановлювалися і є однаковими для всіх споживачів, крім тих кому за законом надані відповідні пільги.
У позові позивач просить, зокрема, визнати навмисними і протиправними дії відповідача АТ «ДТЕК Дніпровські електромережі», систематично порушуючого Цивільний кодекс України (ст.ст.627, 632 п.2 і п.4), Закони України №1875-ІV від 24.06.2004 року і №2189-VІІІ від 9.11.2017 року «Про житлово-комунальні послуги», «Про захист прав споживачів») при укладенні діючих з ним договорів № 8054204 від 19.05.2008 року і № 0612200 від 01.01.2018 року на надання послуг з постачання електричною енергією для населення.
Зважаючи на викладені положення законодавства, посилання позивача на Закон України «Про житлово-комунальні послуги» у редакції, яка змінена, та у дійсній редакції, як на такий, що порушується даним відповідачем, є не обгрунтованим і таке посилання може буде застосовано лише в частині виконавця послуг, а не щодо засад укладання договору.
Статтею 1-1 Закону України «Про захист прав споживачів» передбачено, що цей Закон регулює відносини між споживачами товарів (крім харчових продуктів, якщо інше прямо не встановлено цим Законом), робіт і послуг та виробниками і продавцями товарів, виконавцями робіт і надавачами послуг. Відповідно до ст. 2 цього Закону, законодавство про захист прав споживачів складається з цього Закону, Цивільного кодексу України, Господарського кодексу України та інших нормативно-правових актів, що містять положення про захист прав споживачів.
Суд вважає, що позивачем не надано доказів порушення даним відповідачем положень ст. 627 ЦК України, якою передбачено, що відповідно до статті 6 цього Кодексу сторони є вільними в укладенні договору, виборі контрагента та визначенні умов договору з урахуванням вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, звичаїв ділового обороту, вимог розумності та справедливості. Встановлено, що вищевказані договори про надання послуг з постачання електричною енергією для населення підписані позивачем, який є споживачем таких послуг, на час розгляду справи вони не розірвані, є дійсними, доказів того, що на час їх укладання у позивача було відсутнє волевиявлення на їх підписання та визначення їх умов суду не надано, як і не надано доказів порушення законодавства про захист прав споживачів.
Крім того, частинами 1, 2 ст.5 ЦПК України передбачено, що, здійснюючи правосуддя, суд захищає права, свободи та інтереси фізичних осіб, права та інтереси юридичних осіб, державні та суспільні інтереси у спосіб, визначений законом або договором. У випадку, якщо закон або договір не визначають ефективного способу захисту порушеного, невизнаного або оспореного права, свободи чи інтересу особи, яка звернулася до суду, суд відповідно до викладеної в позові вимоги такої особи може визначити у своєму рішенні такий спосіб захисту, який не суперечить закону.
Статтею 15 ЦК України передбачено, що кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання. Кожна особа має право на захист свого інтересу, який не суперечить загальним засадам цивільного законодавства.
Відповідно до ч.1 ст. 16 ЦК України передбачено, що кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу.
Частиною 2 ст. 16 ЦК України передбачено, що способами захисту цивільних прав та інтересів можуть бути: 1) визнання права; 2) визнання правочину недійсним; 3) припинення дії, яка порушує право; 4) відновлення становища, яке існувало до порушення; 5) примусове виконання обов`язку в натурі; 6) зміна правовідношення; 7) припинення правовідношення; 8) відшкодування збитків та інші способи відшкодування майнової шкоди; 9) відшкодування моральної (немайнової) шкоди; 10) визнання незаконними рішення, дій чи бездіяльності органу державної влади, органу влади Автономної Республіки Крим або органу місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб. Суд може захистити цивільне право або інтерес іншим способом, що встановлений договором або законом чи судом у визначених законом випадках.
Суд вважає, що обраний позивачем спосіб захист цивільних прав та інтересів, викладений ним у позовних вимогах до відповідача Акціонерного товариства «ДТЕК Дніпровські електромережі», а саме: про визнати навмисними і протиправними дії відповідача, систематично порушуючого Цивільний кодекс України (ст.ст.627, 632 п.2 і п.4), Закони України №1875-ІV від 24.06.2004 року і №2189-VІІІ від 9.11.2017 року «Про житлово-комунальні послуги», «Про захист прав споживачів») при укладенні діючих з ним договорів № 8054204 від 19.05.2008 року і № 0612200 від 01.01.2018 року на надання послуг з постачання електричною енергією для населення; визнання не включення у діючі договори № 8054204 від 19.05.2008 року і № 0612200 від 01.01.2018 року на надання послуг з постачання електричною енергією для населення істотних умов і інших основоположних положень відповідно до вимог Законів «Про житлово-комунальні послуги»: № 1875-ІV від 24.06.2004 року і № 2189-VІІІ від 09.11.2017 року, ст. 638 ч.1 п.2 ЦК України - не відповідним чинному законодавству; зобов`язання даного відповідача привести договори із позивачем № 8054204 від 19.05.2008 року і № 0612200 від 01.01.2018 року про надання послуг з постачання електричною енергією для населення про користування електричною енергією населенням у відповідність з чинним законодавством; вважати законним і обгрунтованим у випадку відсутності (по провині відповідача) вказівки ціни, загальній вартості послуг у діючих і укладених договорах, застосування позивачем при оплаті їх послуг ч.4 ст. 632 ЦК України, не передбачений ст. 16 ЦК України.
Зі змісту заявлених вищевказаних позовних вимог вбачається, що позивач по суті вважає за необхідне змінити умови договорів № 8054204 від 19.05.2008 року та № 0612200 від 01.01.2018 року з урахуванням вимог чинного законодавства. Разом з цим, відповідно до частин 1, 2 ст. 651 ЦК України зміна договору допускається лише за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або законом; договір може бути змінено за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у разі істотного порушення договору другою стороною та в інших випадках, встановлених договором або законом. Істотним є таке порушення стороною договору, коли внаслідок завданої цим шкоди друга сторона значною мірою позбавляється того, на що вона розраховувала при укладенні договору.
Проте, позовні вимоги позивачем про зміну умов зазначених договорів з передбачених законом зазначених підстав позивачем у даній справі не заявлялись, тому у відповідності до положень ст. 13 ЦПК України суд розглядає дану справу за зверненням позивача, поданим відповідно до цього Кодексу, та в межах заявлених ним позовних вимог і на підставі поданих ним доказів.
Зважаючи на викладене, позовні вимоги позивача до відповідача Акціонерного товариства «ДТЕК Дніпропетровські електромережі», а саме: про визнання навмисними і протиправними дії відповідача, систематично порушуючого Цивільний кодекс України (ст.ст.627, 632 п.2 і п.4), Закони України №1875-ІV від 24.06.2004 року і №2189-VІІІ від 9.11.2017 року «Про житлово-комунальні послуги», «Про захист прав споживачів») при укладенні діючих з ним договорів № 8054204 від 19.05.2008 року і № 0612200 від 01.01.2018 року на надання послуг з постачання електричною енергією для населення; про визнання не включення у діючі договори № 8054204 від 19.05.2008 року і № 0612200 від 01.01.2018 року на надання послуг з постачання електричною енергією для населення істотних умов і інших основоположних положень відповідно до вимог Законів «Про житлово-комунальні послуги»: № 1875-ІV від 24.06.2004 року і № 2189-VІІІ від 09.11.2017 року, ст. 638 ч.1 п.2 ЦК України - не відповідним чинному законодавству; зобов`язання даного відповідача привести договори із позивачем № 8054204 від 19.05.2008 року і № 0612200 від 01.01.2018 року про надання послуг з постачання електричною енергією для населення про користування електричною енергією населенням у відповідність з чинним законодавством; вважати законним і обгрунтованим у випадку відсутності (по провині відповідача) вказівки ціни, загальній вартості послуг у діючих і укладених договорах, застосування позивачем при оплаті їх послуг ч.4 ст. 632 ЦК України, не передбачений ст. 16 ЦК України, задоволенню не підлягають.
Що стосується позовних вимог позивача до відповідача Акціонерного товариства «ДТЕК Дніпропетровські електромережі» про зобов`язання при змінах тарифів (ціни) на свої послуги для населення, відповідно до вимог ст.638 ч.1 п.2 ЦК України, ст. 26 ч.2 Закону № 1875-ІV від 24.06.2004 року і ч. 12 ч.3 Закону № 2189-VІІІ від 09.11.2017 року в обов`язковому порядку письмово (під розпис) направляти позивачеві доповнення до договору з наданням відповідних обгрунтувань з посиланням на відповідні органи, суд вважає наступне.
Встановлено, що інформування споживачів про зміни тарифів здійснюється відповідно до положень Закону України від 10.12.2015 р. №887-VIII «Про особливості доступу до інформації у сферах постачання електричної енергії, природного газу, теплопостачання, централізованого постачання гарячої воді, централізованого питного водопостачання на водовідведення» та Наказу від 30.07.2012 року №390 Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України «Про затвердження Порядку доведення до споживачів інформації про перелік житлово-комунальних послуг, структуру цін/тарифів, зміну цін/тарифів з обгрунтуванням її необхідності та про врахування відповідної позиції територіальних громад» шляхом розміщення на офіційному веб-сайті органу місцевого самоврядування в мережі Інтернет (за наявності), у друкованому засобі масової інформації місцевої сфери розповсюдження, веб-сайті суб`єкта господарювання (за наявності), на інформаційних стендах в абонентських відділах суб`єктів господарювання, за необхідності, та шляхом розміщення на інформаційних стендах біля адміністративних будинків органів місцевого самоврядування в населених пунктах, де споживачі отримують відповідні послуги тощо.
Згідно з п. 4.2 розділу 4 Договору № 8054204 від 19.05.2008 року, укладеного позивачем з енергопостачальником, оплата за спожиту електричну енергію здійснюється за діючими в розрахунковий період тарифами. Відповідно до п.п.4.3 Договору при зміні тарифів (цін) енергопостачальник зобов`язаний довести до відома споживача письмово або через засоби масової інформації, письмовим повідомленням та в місцях оплати за електричну енергію нові величини тарифів не пізніше ніж за 5 днів до їх запровадження.
У відповідності до умов вищевказаного договору № 0612200 від 01.01.2018 року електропостачальник зобов`язується: надавати інформацію про послуги, пов`язані з постачанням електричної енергії, їх перелік та вартість, порядок надання, а також інформацію щодо якості електричної енергії, тарифів (цін), порядку оплати, умов та режимів її споживання тощо (п.3.12); повідомляти споживача через засоби масової інформації, сайт електропостачальника, на адресу електронної пошти споживача або іншим способом про зміни тарифів не пізніше ніж за 5 днів до їх запровадження (п.3.15).
Разом з цим, відповідачем Акціонерним товариством «ДТЕК Дніпропетровські електромережі» не надано суду будь-яких доказів належного повідомлення споживачів, в тому числі позивача, про зміни тарифів на електроенергію, які відбулися з часу укладання договорів, що не заперечувалося сторонами, у в порядку та у спосіб, що передбачені умовами вищевказаних Договорів № 8054204 від 19.05.2008 року та № 0612200 від 01.01.2018 року, що укладені ним з позивачем.
Таким чином, зазначені позовні вимоги позивача підлягають задоволенню, тому суд вважає за необхідне зобов`язати відповідача Акціонерне товариство «ДТЕК Дніпропетровські електромережі» при зміні тарифів (цін) на послуги для населення по постачанню електроенергії доводити письмово про нові величини тарифів до відома позивача як споживача електричної енергії відповідно до Договорів № 8054204 від 19.05.2008 року та № 0612200 від 01.01.2018 року к строк, не не пізніше ніж за 5 днів до їх запровадження, таким чином частково задовольнивши дані позовні вимоги позивача, оскільки умовами вказаних договорів не передбачено письмового (під розпис) направлення споживачеві вказаних послуг доповнення до договору про зміну тарифів (цін) на послуги з наданням відповідних обгрунтувань з посиланням на відповідні органи.
Щодо позовних вимог позивача, заявлених у даній справі до відповідача Комунального підприємства «Дніпроводоканал» Дніпропетровської міської ради, суд дійшов наступного висновку.
Судом також встановлено, що послуги централізованого постачання холодної води та водовідведення надаються ОСОБА_1 за адресою АДРЕСА_1 відповідно до Договору №64 від 12.05.2017 року про надання послуг з централізованого постачання холодної води і водовідведення, укладеному між ним як споживачем та Комунальним підприємством «Дніпроводоканал» Дніпропетровської міської ради (далі - виконавець).
Вказаний договір укладено на умовах, передбачених Типовим договором, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України №630 від 21.07.2005 року «Про затвердження Правил надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення та типового договору про надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення», з врахуванням положень ч.4 ст. 179 ГК України, а також Закону України «Про житлово-комунальні послуги» від 24.06.2004 року №1875-ІV.
Відповідно до п.1 договору, виконавець зобов`язується своєчасно надавати споживачеві відповідної якості послуги з централізованого постачання холодної води і водовідведення, а споживач зобов`язується своєчасно оплачувати надані послуги за встановленими тарифами у строки і на умовах, що передбачені договором. Як зазначено в п.2 договору, суб`єкти користування послугами: власник квартири та члени його сім`ї - всього чотири особи.
У пункті 4 Договору зазначено, що на момент укладення цього договору Тарифи на послуги становлять: 1) з централізованого постачання холодної води: 7,25 грн. за куб.метр; 2) з водовідведення 5,20 грн. за куб.метр.
Оплата послуг здійснюється споживачем згідно тарифів за послуги водопостачання та водовідведення для населення, що встановлюються відповідно до чинного законодавства уповноваженими органами, які здійснюють державне регулювання. При цьому зміна таких тарифів у період дії цього Договору не вимагає його переоформлення. У випадку зміни тарифів, оплата послуг здійснюється споживачем по новим тарифам без зміни інших умов договору з моменту набуття чинності відповідного рішення такого уповноваженого органу.
Відповідно до п.5 Договору - розмір щомісячної плати за надані послуги згідно з нормативами (нормами) споживання визначається згідно з нормами споживання питної (холодної) води та водовідведення за 1 куб.м. води та стоків на 1 особу, затвердженими органом місцевого самоврядування.
Відповідно до п.п.1.,2 п. 14 цього Договору, споживач має право на: отримання своєчасно та належної якості послуг згідно із законодавством та умовами цього договору; отримання в установленому законодавством порядку інформації про перелік послуг, їх вартість, загальну суму місячного платежу, структуру тарифів, нормативів (норм) споживання, режиму надання послуг, їх споживчі властивості.
П.п. 3 п.17 Договору передбачено, що виконавець зобов`язаний надавати споживачеві в установленому порядку інформацію про перелік послуг, їх вартість, загальну вартість місячного платежу, структуру тарифів, нормативи (норми) споживання, режим надання послуг, їх споживчі властивості, якісні показники надання послуг, граничні строки усунення аварій або інших порушень порядку надання послуг, а також інформацію про Правила (зазначається у цьому договорі, а також розміщується на дошці оголошень у приміщенні виконавця).
Механізм формування тарифів на централізоване водопостачання та водовідведення регламентується постановою Кабінету Міністрів України «Про забезпечення єдиного підходу до формування тарифів на житлово-комунальні послуги» При цьому тарифи на дані послуги визначаються як вартість одиниці (1 куб.м.) централізованого водопостачання чи водовідведення відповідної якості - грошове вираження планованих економічно обгрунтованих витрат з урахуванням планованого прибутку. У разі зміни протягом строку дії тарифів обсягу окремих витрат, може проводитися їх перерахування шляхом коригування складових частин.
Встановлено, що на даний час порядок укладення договорів на надання послуг з централізованого водопостачання та водовідведення визначений положеннями Закону України «Про житлово-комунальні послуги» від 09.11.2017 року №2189-VІІІ, що діє з 01.05.2019 року, з особливостями, передбаченими ч.3-5 Розділу VІ цього Закону (прикінцеві та перехідні положення), Законом України «Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку» від 14.05.2015 року та постановою Кабінету Міністрів України від 05.07.2019 року №690 «Про затвердження правил надання послуг з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення і типових договорів про надання послуг з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення».
З урахуванням уточнених позовних вимог позивач просить визнати навмисними і протиправними дії відповідача - Комунального підприємства «Дніпроводоканал» Дніпровської міської ради, систематично порушуючого Цивільний кодекс України (ст.ст.627, 632 п.2 і п.4), Закони України №1875-ІV від 24.06.2004 року і №2189-VІІІ від 9.11.2017 року «Про житлово-комунальні послуги», «Про захист прав споживачів») при укладенні діючого з ним договору № 64 від 12.05.2017 року на надання послуг по централізованому постачанню холодною водою і водовідведенню; визнати не включення даним відповідачем у діючий з ним договір № 64 від 12.05.2017 року на надання послуг по централізованому постачанню холодною водою і водовідведенню істотних умов і інших основоположних положень відповідно до вимог Законів «Про житлово-комунальні послуги»: № 1875-ІV від 24.06.2004 року і № 2189-VІІІ від 09.11.2017 року, ст. 638 ч.1 п.2 ЦК України - не відповідним чинному законодавству; зобов`язати даного відповідача привести договір № 64 від 12.05.2017 року на надання послуг по централізованому постачанню холодною водою і водовідведенню у відповідність з чинним законодавством; зобов`язати даного відповідача при змінах тарифів (ціни) на свої послуги для населення, відповідно до вимог ст.638 ч.1 п.2 ЦК України, ст. 26 ч.2 Закону № 1875-ІV від 24.06.2004 року і ч. 12 ч.3 Закону № 2189-VІІІ від 09.11.2017 року в обов`язковому порядку письмово (під розпис) направляти позивачеві доповнення до договору з наданням відповідних обгрунтувань з посиланням на відповідні органи; вважати законним і обгрунтованим у випадку відсутності (по провині відповідач) вказівки ціни, загальній вартості послуг у діючих і укладених договорах, застосування позивачем при оплаті їх послуг ч.4 ст. 632 ЦК України.
Суд вважає, що позивачем не надано доказів порушення даним відповідачем положень ст. 627 ЦК України, якою передбачено, що відповідно до статті 6 цього Кодексу сторони є вільними в укладенні договору, виборі контрагента та визначенні умов договору з урахуванням вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, звичаїв ділового обороту, вимог розумності та справедливості. Встановлено, що вищевказаний договір №64 від 12.05.2017 року про надання послуг з централізованого постачання холодної води і водовідведення підписаний позивачем, який є споживачем таких послуг, на час розгляду справи він не розірваний, є дійсним, доказів того, що на час його укладання у позивача було відсутнє волевиявлення на його укладання, підписання та визначення його умов суду не надано, як і не надано доказів порушення законодавства про захист прав споживачів при укладанні цього договору.
Суд вважає, що обраний позивачем спосіб захист цивільних прав та інтересів, викладений ним у позовних вимогах до відповідача Комунального підприємства «Дніпроводоканал» Дніпровської міської ради, а саме про визнання навмисними і протиправними його дій, систематично порушуючого Цивільний кодекс України (ст.ст.627, 632 п.2 і п.4), Закони України №1875-ІV від 24.06.2004 року і №2189-VІІІ від 9.11.2017 року «Про житлово-комунальні послуги», «Про захист прав споживачів») при укладенні діючого з ним договору № 64 від 12.05.2017 року на надання послуг по централізованому постачанню холодною водою і водовідведенню; визнання не включення даним відповідачем у діючий з ним договір № 64 від 12.05.2017 року на надання послуг по централізованому постачанню холодною водою і водовідведенню істотних умов і інших основоположних положень відповідно до вимог Законів «Про житлово-комунальні послуги»: № 1875-ІV від 24.06.2004 року і № 2189-VІІІ від 09.11.2017 року, ст. 638 ч.1 п.2 ЦК України - не відповідним чинному законодавству; зобов`язання даного відповідача привести договір № 64 від 12.05.2017 року на надання послуг по централізованому постачанню холодною водою і водовідведенню у відповідність з чинним законодавством; вважати законним і обгрунтованим у випадку відсутності (по провині відповідач) вказівки ціни, загальній вартості послуг у діючих і укладених договорах, застосування позивачем при оплаті їх послуг ч.4 ст. 632 ЦК України, не передбачений ст. 16 ЦК України.
Зі змісту заявлених вищевказаних позовних вимог вбачається, що позивач по суті вважає за необхідне змінити умови договору № 64 від 12.05.2017 року на надання послуг по централізованому постачанню холодною водою і водовідведенню у відповідність з наведеними ним вимогами законодавства. Разом з цим, відповідно до частин 1, 2 ст. 651 ЦК України зміна договору допускається лише за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або законом; договір може бути змінено за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у разі істотного порушення договору другою стороною та в інших випадках, встановлених договором або законом. Істотним є таке порушення стороною договору, коли внаслідок завданої цим шкоди друга сторона значною мірою позбавляється того, на що вона розраховувала при укладенні договору.
Проте, позовні вимоги позивачем про зміну умов зазначених договорів з передбачених законом зазначених підстав позивачем у даній справі не заявлялись, тому у відповідності до положень ст. 13 ЦПК України суд розглядає дану справу за зверненням позивача, поданим відповідно до цього Кодексу, та в межах заявлених ним позовних вимог і на підставі поданих ним доказів. Тому зазначені позовні вимоги задоволенні не підлягають.
Щодо позовних вимог позивача про зобов`язаня відповідача Комунального підприємства «Дніпроводоканал» Дніпровської міської ради при змінах тарифів (ціни) на свої послуги для населення, відповідно до вимог ст.638 ч.1 п.2 ЦК України, ст. 26 ч.2 Закону № 1875-ІV від 24.06.2004 року і ч. 12 ч.3 Закону № 2189-VІІІ від 09.11.2017 року в обов`язковому порядку письмово (під розпис) направляти позивачеві доповнення до договору з наданням відповідних обгрунтувань з посиланням на відповідні органи, суд вважає наступне.
Як зазначено вище, інформування споживачів про зміни тарифів здійснюється відповідно до положень Закону України від 10.12.2015 р. №887-VIII «Про особливості доступу до інформації у сферах постачання електричної енергії, природного газу, теплопостачання, централізованого постачання гарячої воді, централізованого питного водопостачання на водовідведення» та Наказу від 30.07.2012 року №390 Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України «Про затвердження Порядку доведення до споживачів інформації про перелік житлово-комунальних послуг, структуру цін/тарифів, зміну цін/тарифів з обгрунтуванням її необхідності та про врахування відповідної позиції територіальних громад» шляхом розміщення на офіційному веб-сайті органу місцевого самоврядування в мережі Інтернет (за наявності), у друкованому засобі масової інформації місцевої сфери розповсюдження, веб-сайті суб`єкта господарювання (за наявності), на інформаційних стендах в абонентських відділах суб`єктів господарювання, за необхідності, та шляхом розміщення на інформаційних стендах біля адміністративних будинків органів місцевого самоврядування в населених пунктах, де споживачі отримують відповідні послуги тощо.
П.п. 3 п.17 Договору № 64 від 12.05.2017 року на надання послуг по централізованому постачанню холодною водою і водовідведенню передбачено, що виконавець зобов`язаний надавати споживачеві в установленому порядку інформацію про перелік послуг, їх вартість, загальну вартість місячного платежу, структуру тарифів, нормативи (норми) споживання, режим надання послуг, їх споживчі властивості, якісні показники надання послуг, граничні строки усунення аварій або інших порушень порядку надання послуг, а також інформацію про Правила (зазначається у цьому договорі, а також розміщується на дошці оголошень у приміщенні виконавця).
Таким чином, Типовим договором, умовами Договору № 64 від 12.05.2017 року і діючим законодавством не передбачено при змінах тарифів (ціни) на послуги для населення в обов`язковому порядку направлення письмово (під розпис) споживачам цих послуг доповнення до договору з наданням відповідних обгрунтувань з посиланням на відповідні органи, тому зазначені позовні вимоги задоволенню не підлягають.
Ухвалюючи рішення про часткове задоволення позовних вимог позивача за встановлених обставин, суд враховує висновки Європейського суду з прав людини, який вказав, що згідно з його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов`язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються. Хоча пунктом 1 статті 6 Конвенції зобов`язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов`язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (SERYAVIN AND OTHERS v. UKRAINE (Серявін та інші проти України), №4909/04, §58, ЄСПЛ, від 10 лютого 2010 року).
Відповідно до ст. 141 ЦПК України, з урахуванням часткового задоволення позовних вимог, з відповідача Акціонерного товариства «ДТЕК Дніпровські електромережі» на користь держави підлягає стягненню судовий збір в сумі 2270,00 грн., судові витрати в іншій частині компенсувати за рахунок держави.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст.12, 13, 76-82, 89, 229, 258-259, 263-265, 274-279, 352, 354-355 ЦПК України, суд, -
В И Р І Ш И В:
Позовні вимоги ОСОБА_1 до Акціонерного товариства «ДТЕК Дніпровські електромережі», Комунального підприємства «Дніпроводоканал» Дніпровської міської ради про порушення вимог законодавства при укладенні і використанні договорів про надання житлово-комунальних послуг, - задовольнити частково.
Зобов`язати Акціонерне товариство «ДТЕК Дніпропетровські електромережі» при зміні тарифів (цін) на послуги для населення по постачанню електроенергії доводити письмово про нові величини тарифів до відома ОСОБА_1 як споживача електричної енергії відповідно до Договорів № 8054204 від 19.05.2008 року та № 0612200 від 01.01.2018 року в строк, не пізніше ніж за 5 днів до їх запровадження.
В задоволенні решти частини позовних вимог ОСОБА_1 до Акціонерного товариства «ДТЕК Дніпровські електромережі», Комунального підприємства «Дніпроводоканал» Дніпровської міської ради про порушення вимог законодавства при укладенні і використанні договорів про надання житлово-комунальних послуг, - відмовити.
Стягнути з Акціонерного товариства «ДТЕК Дніпровські електромережі» на користь держави судовий збір в сумі 2270,00 грн.
Судові витрати у даній справі в іншій частині компенсувати за рахунок держави.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Дніпровського апеляційного суду через Бабушкінський районний суд м. Дніпропетровська шляхом подачі в 30-денний строк з дня отримання копії рішення апеляційної скарги. Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Суддя Т.О. Кудрявцева