
СВЯТОШИНСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД М. КИЄВА
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
ун. № 759/14816/21
пр. № 2-а/759/223/21
22 листопада 2021 року м. Київ
Святошинський районний суд м. Києва в складі:
головуючого судді Твердохліб Ю.О.
за участю секретаря Кушнірчук А.Р.,
розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до державного інспектора у сфері державного контролю за використанням та охороною земель і дотримання вимог законодавства України про охорону земель - головний спеціаліст відділу державного контролю за використанням та охороною земель у Баришівському, Бориспільському, Броварському, Згурівському, Переяслав-Хмельницькому, Яготинському районах та м. Броварах Управління з контролю за використанням та охороною земель Головного управління Держгеокадастру у Київській області Шмиголь Богдана Івановича, третя особа: Головне управління Держгеокадастру у Київській області про визнання незаконною та скасування постанови про накладення адміністративного стягнення, -
В С Т А Н О В И В :
В липні 2021 року ОСОБА_1 звернулась до суду з позовом до державного інспектора у сфері державного контролю за використанням та охороною земель і дотримання вимог законодавства України про охорону земель - головний спеціаліст відділу державного контролю за використанням та охороною земель у Баришівському, Бориспільському, Броварському, Згурівському, Переяслав-Хмельницькому, Яготинському районах та м. Броварах Управління з контролю за використанням та охороною земель Головного управління Держгеокадастру у Київській області Шмиголь Богдана Івановича, третя особа: Головне управління Держгеокадастру у Київській області, в якому просить визнати незаконною (протиправною) та скасувати постанову №593-ДК/0087По/08/01/-21 від 25.06.2021 року, винесену державним інспектором у сфері державного контролю за використанням та охороною земель і дотримання вимог законодавства України про охорону земель - головного спеціалісту відділу державного контролю за використанням та охороною земель у Баришівському, Бориспільському, Броварському, Згурівському, Переяслав-Хмельницькому, Яготинському районах та м. Броварах Управління з контролю за використанням та охороною земель Головного управління Держгеокадастру у Київській області Шмиголь Б.І, про накладення адміністративного стягнення на ОСОБА_1 за адміністративне правопорушення, відповідальність за яке передбачена ст. 53 КУпАП. Закрити провадження по адміністративній справі відповідно до п. 1 ст. 247 КУпАП у зв`язку з відсутністю в діях ОСОБА_1 складу адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 53 КУпАП. Визнати незаконними дії державного інспектора у сфері державного контролю за використанням та охороною земель і дотримання вимог законодавства України про охорону земель - головного спеціалісту відділу державного контролю за використанням та охороною земель у Баришівському, Бориспільському, Броварському, Згурівському, Переяслав-Хмельницькому, Яготинському районах та м. Броварах Управління з контролю за використанням та охороною земель Головного управління Держгеокадастру у Київській області Шмиголь Б.І. щодо складання протоколу про адміністративне правопорушення №593-ДК/0077П/07/01/-21 від 14.06.2021 року.
Визнати незаконними дії державного інспектора у сфері державного контролю за використанням та охороною земель і дотримання вимог законодавства України про охорону земель - головного спеціалісту відділу державного контролю за використанням та охороною земель у Баришівському, Бориспільському, Броварському, Згурівському, Переяслав-Хмельницькому, Яготинському районах та м. Броварах Управління з контролю за використанням та охороною земель Головного управління Держгеокадастру у Київській області Шмиголь Б.І. щодо складання припису №593-ДК/0063Пр/03/01/-21 від 30.06.2021 року. Судові витрати покласти на відповідача.
Позовні вимоги обґрунтовує тим, що 14.06.2021 року державним інспектором у сфері державного контролю за використанням та охороною земель і дотримання вимог законодавства України про охорону земель - головний спеціаліст відділу державного контролю за використанням та охороною земель у Баришівському, Бориспільському, Броварському, Згурівському, Переяслав-Хмельницькому, Яготинському районах та м. Броварах Управління з контролю за використанням та охороною земель Головного управління Держгеокадастру у Київській області Шмиголем Б.І. було складено протокол про адміністративне правопорушення №593-ДК/0077П/07/01/-21, в якому зазначено, що земельна ділянка площею 5,9398 га з цільовим призначенням: (01.02) «Для ведення фермерського господарства», кадастровий номер 3220882600:04:006:0319, що розташована на території Золочівської ОТГ Бориспільського району Київської області, яка згідно відомостей Державного земельного кадастру перебуває у її приватній власності, фактично використовується не за цільовим призначенням. Відповідачем зазначено, що на вищевказаній земельній ділянці фактично здійснюється діяльність пов`язана з видобутком та подальшою реалізацією корисних копалин. Таким чином, земельна ділянка фактично використовується для розміщення та експлуатації основних, підсобних і допоміжних будівель та споруд підприємствами, що пов`язанні з користуванням надрами. Відповідальність за вчинене правопорушення, передбачена ст. 53 КУпАП та п. ґ ч. 1 ст. 211 Земельного кодексу України.
Позивач зазначає, що розгляд справи про адміністративне правопорушення було призначено 25.06.2021 року. та цього ж дня відповідачем було винесено постанову №593-ДК/0087По/08/01/-21 про накладення адміністративного стягнення, якою визнано її винною у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 53 КУпАП та накладено адміністративне стягнення у вигляді штрафу в розмірі 425 грн.
30.06.20201 року відповідачем винесено припис №593-ДК/0063Пр/03/01/-21, яким зобов`язано позивача вжити вичерпних заходів реагування щодо усунення виявлених порушень та приведення землекористування у відповідність до вимог земельного законодавства до 30.07.2021 року.
Вважає протокол про адміністративне правопорушення №593-ДК/0077П/07/01/-21 від 14.06.2021 року, постанову про накладення адміністративного стягнення №593-ДК/0087По/08/01/-21 від 25.06.2021 року та припис №593-ДК/0063Пр/03/01/-21 від 30.06.2021 року, які складені відповідачем є незаконними та підлягають скасуванню.
Відповідачем було порушено процедуру розгляду справи про адміністративне правопорушення та її права, передбачені ч. 1 ст. 268 КУпАП, оскільки вона, як особа, яка притягається до адміністративної відповідальності має право знайомитися з матеріалами справи, давати пояснення, подавати докази, заявляти клопотання, при розгляді справи користуватися юридичною допомогою адвоката, іншого фахівця у галузі права. Справа про адміністративне правопорушення розглядається в присутності особи, яка притягається до адміністративної відповідальності. Під час відсутності цієї особи справу може бути розглянуто лише у випадках, коли є дані про своєчасне її сповіщення про місце і час розгляду справи і якщо від неї не надійшло клопотання про відкладення розгляду справи. Вона не була ознайомлена з матеріалами справи про адміністративне правопорушення та 25.06.2021 року нею було направлено на електронну адресу відповідача клопотання про відкладення розгляду справи про адміністративне правопорушення у зв`язку з погіршенням здоров`я. Але відповідач розглянув справу за її відсутності.
Зазначає, що вона є членом фермерського господарства «Переяславська Русь». Належна їй на праві власності земельна ділянка, яка знаходиться на території Гнідинської сільської ради Бориспільського району Київської області, використовується ФГ «Переяславська Русь» для сімейного обробітку та вирощування на ній сіна. На вказаній земельній ділянці за можливе лише вирощувати сіно та збирати сіножаті. Після збору сіножаті ФГ «Переяславська Русь» у разі можливості, реалізовувало сіно тваринницьким підприємствам.
В середині травня 2021 року нею було виявлено, що невідомі особи самовільно зайняли належну їй земельну ділянку та нею було подано заяву про вчинення кримінального правопорушення до Бориспільської окружної прокуратури, яку було скеровано начальнику СВ Бориспільського РУП ГУ НП в Київській області з метою перевірки слідчим шляхом викладених у заяві доводі, та в подальшому 18.06.2021 року внесено відомості до Єдиного реєстру досудових розслідувань за №12021111100000551 за ознаками вчинення кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 197-1 КК України.
В оскаржуваних протоколі про адміністративне правопорушення та постанові про накладення адміністративного стягнення відповідачем вказано, що на земельній ділянці, яка їй належить фактично здійснюється діяльність пов`язана з видобутком та подальшою реалізацією корисних копалин (піску). Однак відповідач не встановив, яка саме особа здійснила вищевказане правопорушення, яким способом та дату вчинення даного правопорушення.
12.07.2021 року ухвалою Святошинського районного суду м. Києва відкрито спрощене позовне провадження за вищезазначеним позовом без повідомлення (виклику) сторін. (а.с. 44).
Відповідач копію ухвали та позовну заяву з додатками отримав 28.07.2021 року, що підтверджується відміткою на копії супровідного листа (а.с. 47).
Третя особа копію ухвали та позовну заяву з додатками отримали 28.07.2021 року, що підтверджується відміткою на копії супровідного листа (а.с. 48).
14.09.2021 року ОСОБА_1 надала через канцелярію суду додаткові докази по справі.
29.09.2021 року головне управління Держгеокадастру у Київській області - державний інспектор у сфері державного контролю за використанням та охороною земель і дотримання вимог законодавства України про охорону земель - головного спеціалісту відділу державного контролю за використанням та охороною земель у Баришівському, Бориспільському, Броварському, Згурівському, Переяслав-Хмельницькому, Яготинському районах та м. Броварах Управління з контролю за використанням та охороною земель Головного управління Держгеокадастру у Київській області Шмиголь Б.І. через канцелярію суду подали відзив на позовну заяву у якій в задоволенні позову просили відмовити у зв`язку з його необґрунтованістю та недоведеністю (а.с. 62-69).
Оскільки розгляд справи відбувається в порядку спрощеного провадження без повідомлення учасників справи, особи, які беруть участь у справі не викликались.
Відповідно до ч. 1 ст. 269 КАС України у справах, визначених статтями 263-277, 280-283, 285-289 цього Кодексу, заявами по суті справи є позовна заява та відзив на позовну заяву (відзив).
Дослідивши матеріали справи, проаналізувавши надані докази, суд дійшов наступного висновку.
Відповідно до статті 8 Конституції України в Україні визнається і діє принцип верховенства права.
Згідно зі ст. 19 Конституції України органи державної влади, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Частиною 3 статті 2 КАС України встановлено критерії, якими керується адміністративний суд при перевірці рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень.
Відповідність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень передбаченим частиною 3 статті 2 КАС України критеріям перевіряється судом з урахуванням закріпленого статтею 9 КАС України принципу законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
З матеріалів справи вбачається, що 25.06.2021 року державний інспектор - головний спеціаліст відділу державного контролю за використанням та охороною земель у Баришівському, Бориспільському, Броварському, Згурівському, Переяслав-Хмельницькому, Яготинському районах та м. Броварах Управління з контролю за використанням та охороною земель Головного управління Держгеокадастру у Київській області Шмиголь Б.І. виніс постанову №593-ДК/0087По/08/01/-21 про накладення адміністративного стягнення (а.с 15-17).
З вказаної постанови вбачається, що відповідач розглянувши протокол від 14 червня 2021 року №593-ДК/0077П/07/01/-21, який склав державний інспектор - головний спеціаліст відділу державного контролю за використанням та охороною земель у Баришівському, Бориспільському, Броварському, Згурівському, Переяслав-Хмельницькому, Яготинському районах та м. Броварах Управління з контролю за використанням та охороною земель Головного управління Держгеокадастру у Київській області Шмиголь Б.І. встановив, громадянка ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 порушила вимоги п. ґ) ч. 1 ст. 211 Земельного кодексу України та п. а) ч. 1 ст. 91 Земельного кодексу України, а саме: згідно з відомостями Державного земельного кадастру земельна ділянка площею 5,9398 га з цільовим призначенням: (01.02) «Для ведення фермерського господарства», кадастровий номер 3220882600:04:006:0319, що розташована на території Золочівської ОТГ Бориспільського району Київської області, зареєстрована на підставі технічної документації із землеустрою щодо поділу та об`єднання земельних ділянок, розробленої ТОВ «Відродження-2006» та перебуває у приватній власності гр. ОСОБА_1 . Дата державної реєстрації земельної ділянки 06.07.2016 року. В ході проведення перевірки на місцевості встановлено, що на земельній ділянці сільськогосподарського призначення з кадастровим номером 3220882600:04:006:0319 площею - 5,9398 га за допомогою земснаряду та іншої спеціальної техніки, фактично здійснюється діяльність пов`язана з видобутком та подальшою реалізацією корисних копалин (піску). Під час перевірки здійснено фото фіксацію. Земельна ділянка з кадастровим номером 3220882600:04:006:0319 площею - 5,9398 га для розміщення та експлуатації основних, підсобних і допоміжних будівель та споруд підприємствами, що пов`язані з користуванням надрами у встановленому законодавством порядку не відводилась. Головним управлінням Держгеокадастру у Київській області гр.. ОСОБА_1 рекомендаційним листом з повідомленням направлено виклик від 04.06.2021 №593-ДК/0147/04/01/-21 для надання усних або письмових пояснень у зв`язку з виявленими правопорушеннями та подальшим складанням протоколу про адміністративне правопорушення (згідно відомостей Укрпошти лист з викликом отримано особисто 10.06.21 року з відміткою про вручення). Однак, гр. ОСОБА_1 у зазначений інспектором час не з`явилась, будь-яких пояснень не надала. Таким чином, після складання протоколу про адміністративне правопорушення, у зв`язку з необхідністю неупередженого та об`єктивного розгляду справи гр. ОСОБА_1 рекомендаційним листом з повідомленням направлено повідомлення про розгляд справи від 14.06.2021 №31-10-0.43-143/90-21 з інформацією про місце, дату та час розгляду справи, а також зазначено, що у разі нез`явлення справу про адміністративне правопорушення буде розглянуто без її участі. Гр. ОСОБА_1 на розгляд справи о 10 год. 00 хв. 25.06.2021 не з`явилась, пояснень не надала. За результатами розгляду справи встановлено, що гр. ОСОБА_1 порушено вимоги земельного законодавства України в частині виконання вимог щодо використання земель за їх цільовим призначенням. Зазначене підтверджується актом перевірки від 07.06.2021 року №593-ДК/572/АП/09/01/-21 з відповідною фотофіксацією. Постановив: визнати гр.. ОСОБА_1 винною у вчиненні адміністративного правопорушення відповідальність за яке передбачена ст. 53 КУпАП та накласти на неї адміністративне стягнення у вигляді штрафу в розмірі 425,00 грн (а.с 15-17).
Судом встановлено, що головним спеціалістом відділу державного контролю за використанням та охороною земель у Баришівському, Бориспільському, Броварському, Згурівському, Переяслав-Хмельницькому, Яготинському районах та м. Броварах Управління з контролю за використанням та охороною земель Головного управління Держгеокадастру у Київській області Шмиголь Б.І. складено повідомлення про сплату шкоди, заподіяної внаслідок самовільного зайняття земельних ділянок, використання земельних ділянок не за цільовим призначенням, зняття ґрунтового покриву (родючого шару ґрунту) без спеціального дозволу від 25.06.2021 р. №593-ДК/0078ШК/11/01/-21, згідно якого вимагається у 15-ти денний термін сплатити розмір шкоди заподіяної внаслідок нецільового використання земельної ділянки з кадастровим номером 3220882600:04:006:0319 площею - 5,9398 га у розмірі 171 600,79 грн (а.с. 18).
Згідно розрахунку розміру шкоди, заподіяної внаслідок використання земельної ділянки не за цільовим призначенням (для всіх категорій земель (крім земель житлової та громадської забудови) за адресою: Золочівська об`єднана територіальна громада, Бориспільський район, Київська область додатку № до повідомлення 25.06.2021 №593-ДК/0078ШК/11/01/-21, який здійснено державним інспектором у сфері державного контролю за використанням та охороною земель і дотримання вимог законодавства України про охорону земель - головним спеціалістом відділу державного контролю за використанням та охороною земель №2 Управління з контролю за використанням та охороною земель Головного управління Держгеокадастру у Київській області Шмиголь Б.І., розрахунок перевірений державним інспектором у сфері державного контролю за використанням та охороною земель і дотримання вимог законодавства України про охорону земель - головним спеціалістом відділу державного контролю за використанням та охороною земель №2 Управління з контролю за використанням та охороною земель Головного управління Держгеокадастру у Київській області Синицьким І.П, розмір заподіяної шкоди становить 171 600,79 грн (а.с. 19).
Як вбачається з протоколу про адміністративне правопорушення від 14.06.2021 року №593-ДК/0077П/07/01/-21, який складений державним інспектором у сфері державного контролю за використанням та охороною земель і дотримання вимог законодавства України про охорону земель - головного спеціалісту відділу державного контролю за використанням та охороною земель у Баришівському, Бориспільському, Броварському, Згурівському, Переяслав-Хмельницькому, Яготинському районах та м. Броварах Управління з контролю за використанням та охороною земель Головного управління Держгеокадастру у Київській області Шмиголь Б.І. встановлено, що 07 червня 2021 року земельна ділянка площею 5,9398 га з цільовим призначенням: (01.02) «Для ведення фермерського господарства», кадастровий номер 3220882600:04:006:0319, що розташована на території Золочівської ОТГ Бориспільського району Київської області, яка згідно відомостей Державного земельного кадастру перебуває у приватній власності гр. ОСОБА_1 , фактично використовується не за цільовим призначенням.
В ході проведення перевірки на місцевості встановлено, що зокрема на земельній ділянці сільськогосподарського призначення з кадастровим номером 3220882600:04:006:0319 за допомогою земснаряду та іншої спеціальної техніки фактично здійснюється діяльність пов`язана з видобутком та подальшою реалізацією корисних копалин. Вищезазначене підтверджується актом перевірки від 07.06.2021 року за №593-ДК/572/АП/09/01/-21 з відповідною фотофіксацією.
Таким чином, земельна ділянка з кадастровим номером 3220882600:04:006:0319 відводилась з цільовим призначенням - 01.02 «Для ведення фермерського господарства», а фактично використовується для розміщення та експлуатації основних, підсобних і допоміжних будівель та споруд підприємствами, що пов`язані з користуванням надрами, що є порушенням статті п. а) ч. 1 ст. 91 та п. ґ) ст. 211Земельного кодексу України. Відомості про особу, яка вчинила адміністративне правопорушення: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .
25.06.2021 року ОСОБА_1 надіслала державному інспектору у сфері державного контролю за використанням та охороною земель і дотримання вимог законодавства України про охорону земель - головного спеціалісту відділу державного контролю за використанням та охороною земель у Баришівському, Бориспільському, Броварському, Згурівському, Переяслав-Хмельницькому, Яготинському районах та м. Броварах Управління з контролю за використанням та охороною земель Головного управління Держгеокадастру у Київській області Шмиголю Б.І. клопотання про перенесення розгляду справи у зв`язку з погіршенням здоров`я (а.с. 24).
Згідно пояснень Голови Фермерського господарства «Переяславська Русь» Потапенка М.І. фермерське господарство «Переяславська Русь» повідомляє про те, що члени сім`ї голови господарства являються власниками земельних ділянок, які використовуються фермерським господарством «Переяславська Русь» для вирощування на ній сіна. ОСОБА_1 має земельну ділянку площею 5,9398 га згідно державного акту від 03.07.2007 року та має кадастровий номер 3220882600:04:006:0319 (а.с. 28).
ОСОБА_1 01.07.2021 сплатила земельний податок з фізичних осіб у розмірі 8649,00 грн та 04.05.2021 сплатила земельний податок з фізичних осіб у розмірі 7124,76 грн. (а.с. 40, а.с. 40 зворот).
З матеріалів справи вбачається та не заперечується сторонами, що земельна кадастровий номер 3220882600:04:006:0319 з цільовим призначенням ведення фермерського господарства належить ОСОБА_1 .
З матеріалів справи вбачається, що фермерське господарство «Переяславська Русь» зареєстровано 10.01.2005 року.
Фермерське господарство «Переяславська Русь» у 2018, 2019 році, 2020 році подавало фінансовий звіт та податкову декларацію (а.с. 30-31,32-33,34-35, 36,37).
Згідно звіту про площі та валові збори сільськогосподарських культур, плодів, ягід і винограду на 01.12.2020 року фермерське господарство «Переяславська Русь» виробляло культури кормові (а.с. 38-39).
Відповідно до положень статті 211 ЗК України громадяни та юридичні особи несуть цивільну, адміністративну або кримінальну відповідальність відповідно до законодавства за такі порушення: а) укладення угод з порушенням земельного законодавства; б) самовільне зайняття земельних ділянок; в) псування сільськогосподарських угідь та інших земель, їх забруднення хімічними та радіоактивними речовинами і стічними водами, засмічення промисловими, побутовими та іншими відходами; г) розміщення, проектування, будівництво, введення в дію об`єктів, що негативно впливають на стан земель; ґ) невиконання вимог щодо використання земель за цільовим призначенням; д) порушення строків повернення тимчасово займаних земель або невиконання обов`язків щодо приведення їх у стан, придатний для використання за призначенням; е) знищення межових знаків; є) приховування від обліку і реєстрації та перекручення даних про стан земель, розміри та кількість земельних ділянок; ж) непроведення рекультивації порушених земель; з) знищення або пошкодження протиерозійних і гідротехнічних споруд, захисних насаджень; и) невиконання умов знімання, збереження і нанесення родючого шару ґрунту; і) самовільне відхилення від проектів землеустрою; ї) ухилення від державної реєстрації земельних ділянок та подання недостовірної інформації щодо них; й) порушення строків розгляду заяв щодо відведення земельних ділянок.
Згідно зі ст. 9 КУпАП, адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
У постанові зазначено, що в ході проведення перевірки на місцевості встановлено, що на земельній ділянці за допомогою земснаряду та іншої спеціальної техніки, фактично здійснюється діяльність пов`язана з видобутком та подальшою реалізацією корисних копалин (піску).
Проте, у постанові не конкретизовано які саме протиправні дії було вчинено гр. ОСОБА_1 та не зазначено конкретно, яке правопорушення вчинила саме вона і в чому його суть, не зазначив доказів на підтвердження обставин вчинення адміністративного правопорушення, також у постанові не зазначено, які саме особи здійснюють діяльність пов`язану з видобутком корисних копалин (піску), а тим більше, як встановлено державним інспектором, що відбувається реалізація цих корисних копалин, якими особами та яким чином.
Крім того матеріали справи містять витяг з Єдиного реєстру досудових розслідувань з якого вбачається, що СВ Бориспільського РУП ГУ НП в Київській області за заявою про вчинення злочину ОСОБА_1 18.06.2021 року внесено до Єдиного реєстру досудових розслідувань відомості про вчинення кримінального правопорушення за №12021111100000551 за ознаками вчинення кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 197-1 КК України, щодо виявлення самовільного зайняття невідомими особами її земельної ділянки 3220882600:04:006:0319 (а.с. 52).
Зазначені обставини свідчать про формальне прийняття посадовою особою, яка уповноважена приймати відповідні рішення про притягнення осіб до адміністративної відповідальності, постанови, без урахуванням всіх обставин справи, без чіткого зазначення в постанові в чому воно полягає з конкретним зазначенням, які саме протиправні дії вчинила зазначена особа.
Відповідно до положень ч. 1 ст. 9 КАС України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
В силу ч. 1 ст. 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Згідно з ч. 2 ст. 77 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Статтею 242 КАС України встановлено, що рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з`ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти тільки на підставі, в межах повноважень та способом, які передбачені Конституцією та законами України.
Крім того, відповідно до положень ст. 55 Конституції України, кожен має право звернутись за захистом прав, які вважає порушеними, у судовому порядку.
Статтею 7 КУпАП визначено, що ніхто не може бути підданий заходу стягнення у зв`язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах та у порядку, встановлених законом. Провадження по справах про адміністративні правопорушення здійснюється на підставі суворого дотримання законності.
Відповідно до ст. 2 КАС України, завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень. У справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони, зокрема, на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії).
Відповідно до ст. 252 Кодексу України про адміністративні правопорушення орган (посадова особа) оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об`єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю.
Відповідно до ст. 281 Кодексу України про адміністративні правопорушення орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов`язаний з`ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом`якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з`ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
У тому числі, посадова особа при розгляді справи повинна пересвідчитись чи підтверджується відповідними доказами вина особи, яка притягується до відповідальності.
Згідно з ч. 1 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст. 78 цього Кодексу.
Частиною 2 ст. 77 КАС України передбачено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
В силу принципу презумпції невинуватості, всі сумніви у винуватості особи, що притягується до відповідальності, тлумачаться на її користь. Недоведена вина прирівнюється до доведеної невинуватості. Всі факти встановлені судом у сукупності викликають сумніви щодо факту самого правопорушення та законності його фіксації. Рішення суб`єкта владних повноважень повинно бути законним і обґрунтованим і не може базуватись на припущеннях та неперевірених фактах.
Суд, аналізуючи матеріали справи, приходить до висновку про винесення державним інспектором у сфері державного контролю за використанням та охороною земель і дотримання вимог законодавства України про охорону земель - головного спеціалісту відділу державного контролю за використанням та охороною земель у Баришівському, Бориспільському, Броварському, Згурівському, Переяслав-Хмельницькому, Яготинському районах та м. Броварах Управління з контролю за використанням та охороною земель Головного управління Держгеокадастру у Київській області Шмиголь Б.І. постанови за №593-ДК/0087По/08/01/-21 від 25.06.2021 року з порушенням прав особи відповідно до норм КУпАП, стосовно якої було винесено постанову, оскільки ОСОБА_1 не була присутня під час винесення оскаржуваної постанови, про що також зазначено відповідачем у відзиві на позов.
Відповідно до ч. 1 ст. 268 КУпАП особа, яка притягається до адміністративної відповідальності має право: знайомитися з матеріалами справи, давати пояснення, подавати докази, заявляти клопотання; при розгляді справи користуватися юридичною допомогою адвоката, іншого фахівця у галузі права, який за законом має право на надання правової допомоги особисто чи за дорученням юридичної особи, виступати рідною мовою і користуватися послугами перекладача, якщо не володіє мовою, якою ведеться провадження; оскаржити постанову по справі. Справа про адміністративне правопорушення розглядається в присутності особи, яка притягається до адміністративної відповідальності. Під час відсутності цієї особи справу може бути розглянуто лише у випадках, коли є дані про своєчасне її сповіщення про місце і час розгляду справи і якщо від неї не надійшло клопотання про відкладення розгляду справи.
Матеріали справи містять клопотання ОСОБА_1 , направлене на електронну адресу відповідача про відкладення розгляду справи у зв`язку з погіршенням самопочуття, яке не було прийнято до уваги відповідачем.
Суд вважає, що встановлені судом обставини є свідченням того, що оскаржуване рішення відповідача не відповідає критеріям, встановленим п.п. 1, 3 ч. 3 ст. 2 КАС України, оскільки обов`язок доказування в даних справах покладається на відповідача, постанова прийнята за результатом розгляду протоколу, який було складено без присутності та повідомлення особи, стосовно якої складається оскаржуване рішення, у зв`язку з чим приходить до висновку, що оскаржувана постанова прийнята без урахування усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення, що є підставою для її скасування.
На підставі викладеного, суд приходить до висновку про наявність підстав для задоволення адміністративного позову ОСОБА_1 в частині визнання постанови про накладення адміністративного стягнення №593-ДК/0087По/08/01/-21 від 25.06.2021 року протиправною, скасування її та закриття провадження у справі.
Що стосується позовних вимог в частині визнання протиправними дій державного інспектора у сфері державного контролю за використанням та охороною земель і дотримання вимог законодавства України про охорону земель - головного спеціалісту відділу державного контролю за використанням та охороною земель у Баришівському, Бориспільському, Броварському, Згурівському, Переяслав-Хмельницькому, Яготинському районах та м. Броварах Управління з контролю за використанням та охороною земель Головного управління Держгеокадастру у Київській області Шмиголь Б.І. щодо складання протоколу про адміністративне правопорушення №593-ДК/0077П/07/01/-21 від 14.06.2021 року та припису №593-ДК/0063Пр/03/01/-21 від 30.06.2021 року то суд вважає за необхідне відмовити в цій частині, оскільки під час розгляду справи не знайшли свого підтвердження доводи позивача з приводу відсутності підстав для складання оскарженого протоколу та припису, а також порушення порядку їх складення.
Перевіривши доводи сторін, оцінивши докази суб`єкта владних повноважень на підтвердження правомірності своїх дій та докази, надані позивачем, суд дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають частковому задоволенню.
Вирішуючи питання про розподіл судових витрат у справі, суд зазначає, що згідно ч. 3 ст. 139 КАС України при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог.
При зверненні до суду з даним позовом позивач сплатив судовий збір в розмірі 908,00 грн., у зв`язку з чим з урахуванням пропорційності задоволених позовних вимог (2 вимоги з 4 вимог) 404,00 грн підлягає стягненню на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 9, 19, 241-246, 250, 255, 286, 293, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
УХВАЛИВ:
Позов ОСОБА_1 до державного інспектора у сфері державного контролю за використанням та охороною земель і дотримання вимог законодавства України про охорону земель - головний спеціаліст відділу державного контролю за використанням та охороною земель у Баришівському, Бориспільському, Броварському, Згурівському, Переяслав-Хмельницькому, Яготинському районах та м. Броварах Управління з контролю за використанням та охороною земель Головного управління Держгеокадастру у Київській області Шмиголь Богдана Івановича, третя особа: Головне управління Держгеокадастру у Київській області про визнання незаконною та скасування постанови про накладення адміністративного стягнення - задовольнити частково.
Визнати незаконною (протиправною) та скасувати постанову №593-ДК/0087По/08/01/-21 від 25.06.2021 року, винесену державним інспектором у сфері державного контролю за використанням та охороною земель і дотримання вимог законодавства України про охорону земель - головного спеціалісту відділу державного контролю за використанням та охороною земель у Баришівському, Бориспільському, Броварському, Згурівському, Переяслав-Хмельницькому, Яготинському районах та м. Броварах Управління з контролю за використанням та охороною земель Головного управління Держгеокадастру у Київській області Шмиголь Богданом Івановичем, про накладення адміністративного стягнення на ОСОБА_1 за адміністративне правопорушення, відповідальність за яке передбачена ст. 53 КУпАП.
Стягнути на користь ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) позивача за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.
Закрити провадження по адміністративній справі відповідно до п. 1 ст. 247 КУпАП у зв`язку з відсутністю в діях ОСОБА_1 складу адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 53 КУпАП.
В іншій частині позовні вимоги залишити без задоволення.
Рішення може бути оскаржено до Шостого апеляційного адміністративного шляхом подання апеляційної скарги протягом десяти днів з дня його проголошення. Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження якщо апеляційна скарга подана протягом десяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Суддя Твердохліб Ю.О.