
Справа № 486/1492/21
Провадження № 2/486/713/2021
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
18 листопада 2021 року Южноукраїнський міський суд Миколаївської області
у складі : головуючого судді - Савіна О.І.
при секретарі Коршак О.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Южноукраїнську Миколаївської області цивільну справу за позовом Управління соціального захисту населення Южноукраїнської міської ради Миколаївської області до ОСОБА_1 про повернення надміру виплачених державних коштів,
без участі сторін,
ВСТАНОВИВ:
13.09.2021 року Управління соціального захисту населення Южноукраїнської міської ради Миколаївської області звернулося до суду з позовом до ОСОБА_1 про повернення надміру виплачених державних коштів. В обґрунтування позову зазначає, що ОСОБА_1 перебувала на обліку в Управлінні соціального захисту населення Южноукраїнської міської ради Миколаївської області (в минулому Департамент соціальних питань та охорони здоров`я Южноукраїнської міської ради Миколаївської області), як отримувач державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям та в період з 01.10.2019 року по 31.03.2020 року отримувала щомісячно соціальну допомогу в сумі 589.88 грн.. В подальшому, у зв`язку зі зміною прожиткового мінімуму з 01.12.2019 року по 31.12.2019 року місячна виплата складала 703.33 грн., з 01.01.2020 року по 31.01.2020 року - 787.41 грн.. Однак, під час здійснення перевірки призначення та виплати соціальних допомог, головним державним соціальним інспектором департаменту було отримано інформацію Южноукраїнської міської філії Миколаївського обласного центру зайнятості, що з 12.11.2019 року реєстрація ОСОБА_1 припинена у зв`язку з відмовою виконання, без поважних причин, індивідуального плану працевлаштування. На підставі вказаної інформації, Департаментом (зараз Управління), 23.12.2019 року прийнято рішення про припинення виплати, як малозабезпеченій сім`ї ОСОБА_1 , державної соціальної допомоги з 01.02.2020 року та проведено перерахунок надміру виплачених коштів з грудня 2019 року по січень 2020 року, сума яких склала 1 490.74 грн.. У зв`язку з цим просить стягнути на користь позивача надміру виплачені кошти в сумі 1 490.74 грн. та судові витрати у розмірі сплаченого судового збору.
Сторони в судове засідання не з`явились, перед початком судового засідання направили суду письмові заяви, в яких просять розглянути справу без їх участі. Представник позивача Спасенко Л.І. зазначила, що підтримує позовні вимоги, відповідач ОСОБА_1 , вказала, що визнає позов у повному обсязі.
Згідно ч.3 ст. 211 ЦПК України, учасник справи має право заявити клопотання про розгляд справи за його відсутності.
На підставі ч.2 ст. 247 ЦПК України, у зв`язку неявкою в судове засідання всіх учасників справи, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалось.
З`ясувавши правові позиції сторін, дослідивши письмові матеріали справи суд приходить до наступного.
У відповідності до ч.4 ст. 206 ЦПК України, у разі визнання відповідачем позову суд за наявності для того законних підстав ухвалює рішення про задоволення позову.
В судовому засіданні встановлено, що 16.10.2019 року ОСОБА_1 звернулась до органу праці та соціального захисту населення з заявою про призначення державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям (а.с. 3-4).
Одночасно надала декларацію про доходи та майновий стан, де в розділі І про відомості про доходи, зазначила, що отримує допомогу по безробіттю (а.с. 5-6).
23.12.2019 року Южноукраїнським ГУСЗН було прийнято рішення про призначення ОСОБА_1 державної соціальної допомоги, як малозабезпеченій сім`ї, з 01.10.2019 року по 31.03.2020 року в сумі 589.88 грн., з 01.12.2019 року по 31.12.2019 року місячна виплата складала 703.33 грн., з 01.01.2020 року по 31.01.2020 року - 787.41 грн. (а.с. 10).
З розрахунку державної соціальної допомоги від 17.10.2019 року вбачається, що ОСОБА_1 з 01.10.2019 року по 31.03.2020 року було встановлено розмір соціальної допомоги 589.88 грн. (а.с. 7), розпорядженням від 20.11.2019 року, перераховано розмір допомоги, який з 01.12.2019 року по 31.12.2019 року склав 703.33 грн. (а.с. 8).
Згідно повідомлення Южноукраїнської міської філії Миколаївського обласного центру зайнятості № 2/1333-19 від 09.12.2019 року, відносно ОСОБА_1 з 12.11.2019 року припинено реєстрацію на підставі пп.3 п.30 Порядку реєстрації, перереєстрації та ведення обліку осіб, які шукають роботу, затв. ПКМУ від 19.09.2018 №792, у зв`язку з відмовою від складення, підписання та виконання, без поважних причин, індивідуального плану працевлаштування (а.с. 9).
Розмір надміру виплачених ОСОБА_1 коштів підтверджується довідкою від 21.12.2019 року (а.с. 11) та складає 1 490.74 грн..
Згідно Закону України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім`ям» та Постанови Кабінету міністрів України від 24.02.2003 р. N 250 «Про затвердження Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям», допомога малозабезпеченим сім`ям призначається і виплачується у грошовій формі малозабезпеченим сім`ям, які постійно проживають на території України, мають середньомісячний сукупний дохід, нижчий від прожиткового мінімуму для сім`ї. Прожитковий мінімум для сім`ї визначена для кожної сім`ї залежно від її складу сума прожиткових мінімумів, розрахованих та затверджених відповідно до Закону України «Про прожитковий мінімум» для осіб, які відносяться до основних соціальних і демографічних груп населення.
Малозабезпечена сім`я це сім`я, яка з поважних або незалежних від неї причин має середньомісячний сукупний доход, нижчий від прожиткового мінімуму для сім`ї.
Статтею 5 Закону України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім`ям» та "Порядком призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям" передбачено, що розмір державної соціальної допомоги визначається як різниця між прожитковим мінімумом для сім`ї та її середньомісячним сукупним доходом, який обчислюється за методикою, встановленою центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, але цей розмір не може бути більшим ніж 75 відсотків прожиткового мінімуму для сімї. Середньомісячний сукупний дохід сім`ї визначається згідно з Методикою обчислення сукупного доходу сім`ї для всіх видів соціальної допомоги, що затверджується Мінсоцполітики, Мінекономрозвитку, Мінфіном, тощо.
Згідно з п. 8 Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям, затвердженого постановою КМУ від 24.02.2003 року № 250, державна соціальна допомога малозабезпеченим сім`ям призначаються з місяця звернення на шість місяців. Для призначення допомоги подається в установленому порядку довідка про склад сім`ї та декларація про доходи та майновий стан (заповнюється на підставі довідок про доходи кожного члена сім`ї). При цьому допомога призначається на основі середньомісячного сукупного доходу сім`ї за останні шість місяців, що передують місяцю звернення, сукупного доходу осіб, які входять до складу сім`ї.
Відповідно до ст. 1215 ЦК України, не підлягає поверненню безпідставно набуті: 1) заробітна плата і платежі, що прирівнюються до неї, пенсії, допомоги, стипендії, відшкодування шкоди, завданої каліцтвом, іншим ушкодженням здоров`я або смертю, аліменти та інші грошові суми, надані фізичній особі як засіб до існування, якщо їх виплата проведена фізичною або юридичною особою добровільно, за відсутності рахункової помилки з її боку і недобросовісності з боку набувача.
При цьому, пуктом 12 Постанови Кабінету Міністрів України від 24.02.2003 р. №250 «Про затвердження Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям» та ст. 7 Закону України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім`ям» передбачено, що у разі, коли особами, які входять до складу сім`ї, навмисно подано недостовірні відомості чи приховано відомості, що вплинули або могли вплинути на встановлення права на соціальну допомогу та визначення її розміру, виплата соціальної допомоги припиняється з місяця, в якому виявлено порушення. На наступний строк допомога може бути призначена не раніше ніж через шість місяців починаючи з першого числа місяця виявлення порушення.
Згідно з п. 25 вищезазначеного Порядку, виплата раніше призначеної соціальної допомоги припиняється у разі відмови від складення, підписання, а також з дня встановлення факту невиконання без поважних причин індивідуального плану працевлаштування.
Судом встановлено, що з 12.11.2019 року реєстрація ОСОБА_1 в Южноукраїнській міській філії Миколаївського обласного центру зайнятості припинена у зв`язку з відмовою від складення, підписання та виконання, без поважних причин, індивідуального плану працевлаштування (а.с. 9звор.).
Пункт 28 Порядку передбачає, що якщо сім`єю приховано або навмисно подано недостовірні дані про її доходи та майновий стан, що вплинуло на встановлення права на призначення соціальної допомоги та визначення її розміру, внаслідок чого були надміру виплачені кошти, органи соціального захисту населення: визначають обсяг надміру виплачених коштів та встановлюють строки їх повернення залежно від матеріального стану сім`ї; повідомляють уповноваженого представника малозабезпеченої сім`ї про обсяг надміру виплачених коштів та строки їх повернення; у разі врахування надміру виплачених коштів при виплаті соціальної допомоги у наступні періоди провадять щомісячні відрахування на підставі своїх рішень у розмірі не більш як 20 відсотків суми, що підлягає виплаті; у разі неповернення надміру виплачених коштів добровільно в установлені строки вирішують питання про їх стягнення у судовому порядку.
02.04.2020 року, 01.07.2020 року та 20.05.2021 року ОСОБА_1 направлялись повідомлення про необхідність повернення надміру виплачених коштів (а.с. 13, 14, 16).
З копії заяви від 27.12.2019 року направлених ОСОБА_1 на ім`я директора ДСП та СЗ, остання зобов`язалась повернути переплачені кошти соціальної допомоги частинами протягом чотирьох місяців (а.с. 12).
На думку суду зазначена заява свідчить про визнання відповідачкою факту отримання надміру виплачених державних коштів.
Відповідно до ч.1 ст. 1212 ЦК України, особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов`язана повернути потерпілому це майно. Особа зобов`язана повернути майно і тоді, коли підстава, на якій воно було набуте, згодом відпала.
Отже, враховуючи встановлені судом фактичні обставини справи та надавши належну оцінку доказам, суд дійшов висновку, що відповідач приховала дані про доходи своєї родини та не повідомила відомості про зняття з реєстрації в Центрі Зайнятості, що потягло за собою невірне визначення розміру державної соціальної допомоги малозабезпеченій родині, внаслідок чого Управлінням були надміру виплачені кошти, які підлягають поверненню.
З огляду на те, що з боку відповідача мала місце недобросовісність в частині надання відомостей про доходи, при цьому доказів, які б спростовували вищевикладене, судом не здобуто, суд вважає, що позовні вимоги Управління соціального захисту населення Южноукраїнської міської ради Миколаївської області є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
Таким чином з ОСОБА_1 на користь позивача підлягають стягненню надміру виплачені державні кошти в сумі 1 490.74 грн..
Відповідно до ч.1 ст. 141 ЦПК України, судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.
Позивач поніс документально підтверджені витрати по сплаті судового збору в сумі 2 270.00 грн., які, у зв`язку із задоволенням позову, підлягають стягненню з відповідача на його користь (а.с. 19).
Керуючись ст.ст. 1212, 1215 ЦК України, ст.ст. 4, 11-13, 76-78, 81, 89, 223, 264-265, 268, 352, 354, 355 ЦПК України, суд
ВИРІШИВ:
Позовну заяву Управління соціального захисту населення Южноукраїнської міської ради Миколаївської області до ОСОБА_1 про повернення надміру виплачених державних коштів, задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_1 , РНОКПП: НОМЕР_1 , зареєстрованої в АДРЕСА_1 , на користь Управління соціального захисту населення Южноукраїнської міської ради Миколаївської області (р/р UA858201720343150041000047088 ДКСУ м. Київ, МФО 820172, код ЄДРПОУ 22427868) надміру виплачені кошти державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям у розмірі 1 490.74 (одна тисяча чотириста дев`яносто) гривень 74 коп. та судовий збір в сумі 2 270.00 (дві тисячі двісті сімдесят) гривень 00 коп..
Рішення суду може бути оскаржене до Миколаївського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Суддя Южноукраїнського
міського суду Олександр Іванович Савін