
Справа № 234/15942/21
Провадження № 2-о/234/1240/21
УХВАЛА
про залишення заяви без руху
22 листопада 2021 року
Суддя Краматорського міського суду Донецької області Чернобай А.О., розглянувши заяву ОСОБА_1 в особі представника ОСОБА_2 ,заінтересована особа Краматорський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Краматорському районі Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Харків), про встановлення факту народження дитини, -
В С Т А Н О В И В:
22.11.2021 року до суду надійшла заява ОСОБА_1 в особі представника ОСОБА_2 про встановлення факту народження дитини на тимчасово окупованій території.
Відповідно до ч. 3 ст. 294 ЦПК України справи окремого провадження розглядаються судом з додержанням загальних правил, встановлених цим Кодексом, за винятком положень щодо змагальності та меж судового розгляду. Інші особливості розгляду цих справ встановлені розділом ІV цього Кодексу.
Заява про встановлення факту, що має юридичне значення має відповідати загальним вимогам ст.ст.175, 177, 318 ЦПК України.
Вивчивши матеріали даної заяви, суд прийшов до висновку, що заява підлягає залишенню без руху, оскільки подана з порушенням вимог ч.4 ст.177 ЦПК України - позивачем до позовної заяви не доданий документ, що підтверджує сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі, або документи, що підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.
Із змісту заяви вбачається, що заявниця просить встановити факт народження дитини в м. Макіївка, Донецької область, Україна.
В обґрунтування звільнення від сплати судового збору заявниця посилається на те, що на підставі Закону України «Про судовий збір», звільнена від сплати судового збору, так як народила дитину на тимчасово окупованій території.
Згідно п. 21 ч. 1 ст. 5 Закону України «Про судовий збір» від сплати судового збору під час розгляду справи в усіх судових інстанціях заявники – у справах за заявами про встановлення фактів, що мають юридичне значення, поданих у зв`язку із збройною агресією, збройним конфліктом, тимчасовою окупацією території України, надзвичайними ситуаціями природного чи техногенного характеру, що призвели до вимушеного переселення з тимчасово окупованих територій України, загибелі, поранення, перебування в полоні, незаконного позбавлення волі або викрадення, а також порушення права власності на рухоме та/або нерухоме майно.
Тобто у справах за заявами про встановлення фактів, що мають юридичне значення, поданих у зв`язку із збройною агресією, збройним конфліктом, тимчасовою окупацією території України, надзвичайними ситуаціями природного чи техногенного характеру, заявники мають пільги виключно тоді, коли такі обставини призвели до вимушеного переселення з тимчасово окупованих територій України, загибелі, поранення, перебування в полоні, незаконного позбавлення волі або викрадення, а також порушення права власності на рухоме та/або нерухоме майно.
Звертаючись до суду, заявниця ОСОБА_1 просить встановити факт народження дитини у місті Макіївка Донецької області та дані про її батьків, посилаючись на те, що встановлення факту народження необхідно для здійснення законної реєстрації органом державної реєстрації актів цивільного стану факту її народження, як громадянина України.
Крім того, в наданих заявником матеріалах не міститься доказів про її вимушене переселення з тимчасово окупованої території, натомість в заяві вказано, що адресою проживання ОСОБА_1 є АДРЕСА_1 , тобто заявником не підтверджено, що вона має статус внутрішньо переміщеної особи, що є підставою для звільнення її від сплати судового збору згідно з п.21 ч.1 ст.5 Закону України «Про судовий збір».
Таким чином, у даній справі пільги по сплаті судового збору, визначені п. 21 ч. 1 ст. 5 Закону України «Про судовий збір» не поширюються на заявницю.
Аналогічний висновок викладено в постанові Верховного Суду від 14 листопада 2019 року у справі № 350/2002/18 та постанові Верховного Суду від 20 листопада 2019 року у справі № 243/12928/18.
У відповідності до частини четвертої статті 263 ЦПК України при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування відповідних норм права, викладені в постановах Верховного Суду.
З огляду на зазначене, суд не вбачає підстав для звільнення заявниці від сплати судового збору на підставі п. 21 ч. 1 ст. 5 Закону України «Про судовий збір».
Крім того, суд вважає необхідним зазначити, що відповідно до ч. 1 ст. 136 ЦПК України суд, враховуючи майновий стан сторони, може своєю ухвалою відстрочити або розстрочити сплату судового збору на визначений строк у порядку, передбаченому законом, але не більше як до ухвалення судового рішення у справі.
Відповідно до ст. 8 Закону України «Про судовий збір» враховуючи майновий стан сторони, суд може своєю ухвалою за її клопотанням відстрочити або розстрочити сплату судового збору на певний строк, але не довше ніж до ухвалення судового рішення у справі за таких умов:
1) розмір судового збору перевищує 5 відсотків розміру річного доходу позивача - фізичної особи за попередній календарний рік; або
2) позивачами є:
а) військовослужбовці;
б) батьки, які мають дитину віком до чотирнадцяти років або дитину з інвалідністю, якщо інший з батьків ухиляється від сплати аліментів;
в) одинокі матері (батьки), які мають дитину віком до чотирнадцяти років або дитину з інвалідністю;
г) члени малозабезпеченої чи багатодітної сім`ї;
ґ) особа, яка діє в інтересах малолітніх чи неповнолітніх осіб та осіб, які визнані судом недієздатними чи дієздатність яких обмежена; або
3) предметом позову є захист соціальних, трудових, сімейних, житлових прав, відшкодування шкоди здоров`ю.
Суд може зменшити розмір судового збору або звільнити від його сплати на підставі, зазначеній у частині першій цієї статті.
Відповідно до ч.1 ст.4 Закону України «Про судовий збір» судовий збір справляється у відповідному розмірі від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.
Частиною 2 статті 4 Закону України "Про судовий збір" визначені ставки судового збору за подання заяви у справах окремого провадженняфізичною особою- 0,2 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, що з 01.01.2021 року складає 454,00 грн.
Таким чином, заявниці необхідно надати документ, що підтверджує сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі, або документи, що підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.
Відповідно до ст. 185 ЦПК України, суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, викладених у статтях 175 і 177 цього Кодексу, протягом п`яти днів з дня надходження до суду позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.
В ухвалі про залишення позовної заяви без руху зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб їх усунення, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху.
Якщо позивач відповідно до ухвали суду у встановлений строк виконає вимоги, визначені статтями 175 і 177 цього Кодексу, сплатить суму судового збору, позовна заява вважається поданою в день первісного її подання до суду. Якщо позивач не усунув недоліки позовної заяви у строк, встановлений судом, заява вважається неподаною і повертається позивачеві.
За таких обставин, заяву слід залишити без руху, надавши заявнику строк для усунення вищевказаних недоліків.
Реквізити для сплати судового збору: отримувач коштів Донецьке ГУК/Краматорська МТГ/22030101, код отримувача (код за ЄДРПОУ) 37967785, Банк отримувача Казначейство України (ел. адм. подат.), код банку отримувача (МФО) 899998, рахунок отримувача UA348999980313171206000005630, код класифікації доходів бюджету 22030101; призначення платежу: *;101; НОМЕР_1 ;Судовий збір, за позовом (ПІБ чи назва установи, організації позивача), Краматорський міський суд Донецької області.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст.175, 177, 185, 260, 261, 318, 353 ЦПК України, суддя,
ПОСТАНОВИВ:
Заяву ОСОБА_1 в особі представника ОСОБА_2 ,заінтересована особа Краматорський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Краматорському районі Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Харків), про встановлення факту народження дитини – залишити без руху.
Надати заявниці строк для усунення недоліків позовної заяви – 10 днів з дня отримання даної ухвали.
В зазначений строк заявниці необхідно надати суду документи, що підтверджують сплату судового збору за подання заяви про встановлення факту народження в сумі 454 грн. 00 коп. або зазначення підстав звільнення заявниці від сплати судового збору.
Роз`яснити заявниці, що в разі якщо у вказаний строк недоліки заяви не будуть усунуті, заява вважається неподаною і повертається заявнику.
Копію ухвали надіслати заявниці.
Ухвала не підлягає оскарженню окремо від рішення суду.
Суддя А.О. Чернобай