
ЧЕРНІГІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
22 листопада 2021 року Чернігів Справа № 620/11203/21
Чернігівський окружний адміністративний суд у складі головуючої судді Соломко І.І., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін в приміщенні суду справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до 105 прикордонного загону імені князя Володимира Великого Державної прикордонної служби України (військова частина 2253), 11 прикордонного загону Державної прикордонної служби України (військова частина 2382) про визнання протиправними дій та зобов`язання вчинити певні дії,
У С Т А Н О В И В:
ОСОБА_2 (далі також – ОСОБА_2 , позивач) звернувся до суду з позовом до 105 прикордонного загону імені князя Володимира Великого Державної прикордонної служби України, військова частина 2253, (далі також – В/ч 2253, відповідач1), та 11 прикордонного загону Державної прикордонної служби України, військова частина 2382, (далі також – В/ч 2382, відповідач 2), в якому просить визнати протиправними дії відповідачів щодо нарахування та виплати позивачу індексації грошового забезпечення не у повному обсязі за період з 01.01.2015 по 01.08.2020 та зобов`язання відповідачів здійснити нарахування та виплату індексації грошового забезпечення за період з 01.01.2015 по 01.08.2020 з урахуванням базового місяця індексації – січень 2008 року.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що для нарахування індексації грошового забезпечення позивача за період з 01.01.2015 по 01.08.2020 базовим місяцем є січень 2008 року, проте відповідачі при нарахуванні спірної індексації вказане не врахували.
22.09.2021 ухвалою суду провадження у справі відкрито, розгляд справи призначено за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін.
У відзиві відповідач 1 позов не визнав та зазначив, що базовий місяць при розрахунку індексації грошового забезпечення за період з 01.01.2015 по 30.07.2018 повинен бути січень та лютий 2015 року, а не січень 2008 року. Також зазначає, що відповідно до Директиви Адміністрації державної прикордонної служби України від 09.06.2021 №82-ДСК «Про переведення на новий штат органу охорони державного кордону Державної прикордонної служби України» визначено дійсне найменування -105 прикордонний загін імені князя Володимира Великого Державної прикордонної служби України (військова частина 2253).
Відповідно до статті 52 Кодексу адміністративного судочинства України у разі вибуття або заміни сторони чи третьої особи у відносинах, щодо яких виник спір, суд допускає на будь-якій стадії судового процесу заміну відповідної сторони чи третьої особи її правонаступником. Усі дії, вчинені в адміністративному процесі до вступу правонаступника, обов`язкові для нього в такій самій мірі, у якій вони були б обов`язкові для особи, яку він замінив.
Таким чином, відповідачем у справі є 105 прикордонний загін імені князя Володимира Великого Державної прикордонної служби України, військова частина 2253.
Відповідачем 2 подано відзив на позовну заяву, в якому позов не визнає та зазначає, що у зв`язку із збільшенням посадових окладів за посадами військовослужбовців відповідно до постанови КМУ від 30.08.2017 № 704 для всіх військовослужбовців обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації здійснюється виходячи з березня 2018 року як базового місяця. Просив врахувати, що 11 прикордонний загін Державної прикордонної служби України (військова частина 2382) створено лише у 2015, а тому підстави застосовувати до обрахування індексу інфляції січень 2008 року у відповідача відсутні. Також просив врахувати, що позивачем пропущено строк звернення до суду, встановлений частиною п`ятою статті 122 КАС України, а тому просить залишити позов без розгляду.
Розглянувши подані документи і матеріали, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив таке.
Щодо клопотання відповідача 2 про залишення позову без розгляду, суд зазначає таке.
Згідно з частинами першою, другою, п`ятою статті 122 КАС України, позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами. Для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів. Для звернення до суду у справах щодо прийняття громадян на публічну службу, її проходження, звільнення з публічної служби встановлюється місячний строк. Водночас відповідно до статті 98 Кодексу законів про працю України оплата праці працівників установ і організацій, що фінансуються з бюджету, здійснюється на підставі законів та інших нормативно-правових актів України, генеральної, галузевих, регіональних угод, колективних договорів, у межах бюджетних асигнувань та позабюджетних доходів. Згідно з частиною другою статті 233 Кодексу законів про працю України у разі порушення законодавства про оплату праці працівник має право звернутися до суду з позовом про стягнення належної йому заробітної плати без обмеження будь-яким строком. Виплата індексації доходів є складовою грошового забезпечення. В аспекті спірних правовідносин, суд дійшов висновку, що поняття “грошове забезпечення” і “заробітна плата”, які використано у законодавстві, що регулює трудові правовідносини, є рівнозначними, а тому спір щодо виплати грошового забезпечення військовослужбовця охоплюється застосованим в частині другій статті 233 КЗпП України визначенням “законодавство про оплату праці” та, відповідно, звернення до суду з заявленими позивачем вимогами не обмежується будь-яким строком. Такий висновок відповідає правовій позиції Верховного Суду, що неодноразово була висловлена, зокрема, у постанові від 25.04.2019 у справі №804/496/18, а також у постанові Великої Палати Верховного Суду від 21.08.2019 у справі №360/3359/19. Враховуючи наведені вище положення, суд вважає, що позивачем строк звернення до суду з метою захисту порушеного права не пропущено, оскільки працівник має право без обмежень будь-яким строком звернутись до суду з позовом про стягнення заробітної плати, яка йому належить, тобто усіх виплат, на які працівник має право згідно з умовами трудового договору і відповідно до державник гарантій, встановлених законодавством, незалежно від того, чи здійснив роботодавець нарахування таких виплат.
Отже, в задоволенні клопотання відповідача 2 про залишення позову без розгляду слід відмовити.
Суд встановив, що позивач звернувся до відповідачів з заявами про перерахунок індексації грошового забезпечення, виходячи з базового місяця січень 2008 року.
20.08.2021 листом за № 11/2315 відповідач 1 повідомив, що індексація грошового забезпечення позивачу проводилась з розрахунку січень, лютий 2015 року, (а.с.7).
25.08.2021 листом за № 11/М-83/4828 відповідач 2 повідомив позивача, що за період з 31.07.2018 по 01.08.2020 індексація обраховувалась позивачу з базового місяця березень 2018 року.
Відповідачем 1 надано довідку від 13.10.2021 № 180 та від 25.10.2021 № 186, з якої видно, що за період з січня 2015 по березень 2018 року позивачу нараховувалась індексація грошового забезпечення з базового місяця січень та лютий 2015 року .
Відповідачем 2 надано довідку від 19.10.2021 №327, з якої видно, що позивачу нараховувалась індексація грошового забезпечення за період з грудня 2018 по 01.08.2020, виходячи з базового місяця березень 2018 року.
Вважаючи свої права порушеними, позивач звернувся до суду з позовом за захистом своїх прав та інтересів.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з наступного.
Стосовно визначення «січня 2008» базовим місяцем для нарахування індексації суд зазначає, що за приписами Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17 липня 2003 року №1078 (далі - Порядок №1078) місяць, у якому підвищилося грошове забезпечення з урахуванням виплат, що входять до його складу (посадовий оклад, оклад за військовим званням; щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення), є базовим. У разі підвищення військовослужбовцю грошового забезпечення, для визначення базового місяця при проведенні індексації здійснюється порівняння суми підвищення грошового забезпечення та суми індексації, що нараховується в місяці збільшення грошового доходу. При проведенні такого порівняння береться грошове забезпечення до підвищення у розрахунку за повний відпрацьований місяць та величина приросту індексу споживчих цін, на який нараховується індексація. Якщо відбувається підвищення грошового забезпечення на суму меншу, ніж сума індексації, має бути здійснено підвищення грошового забезпечення та додано суму індексації, визначену з урахуванням суми підвищення грошового забезпечення.
Відповідно до пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України № 1294 «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» від 07.11.2007 (надалі також - Постанова №1294) грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.
Згідно з абзацом 5 пункту 5 Порядку № 1078 у разі зростання заробітної плати за рахунок інших її складових без підвищення тарифних ставок (окладів) сума індексації не зменшується на розмір підвищення заробітної плати. У разі коли відбувається підвищення тарифної ставки (окладу), у місяці підвищення враховуються всі складові заробітної плати, які не мають разового характеру.
Схема посадових окладів осіб офіцерського складу Збройних Сил України затверджена Постановою № 1294, яка набрала чинності з 01.01.2008. Отже, з набранням чинності Постановою № 1294 відбулись зміни розміру тарифних ставок (посадових окладів) відповідних категорій військовослужбовців.
Згідно з пунктом 14 Порядку № 1078 роз`яснення щодо застосування цього Порядку надає Мінсоцполітики.
Відповідно до роз`яснення Мінсоцполітики від 08.08.2017 № 48/о/66-17 на запит ДФ Міноборони № 248/3/9/1/863 від 18.07.2017 зміна розміру доплат, надбавок та премій не впливає на початок обчислення індексації, якщо не підвищується посадовий оклад.
За змістом роз`яснення Мінсоцполітики від 18.04.2018 № 28/о/66-18 у разі зростання грошового забезпечення за рахунок інших його складових, без підвищення посадового окладу, сума індексації не зменшується на розмір підвищення грошового забезпечення.
Отже, підставою для встановлення базового місяця індексації є підвищення, зокрема, посадових окладів особи. Зміна розміру доплат, надбавок та премій не випливає на встановлення базового місяця індексації для початку обчислення індексу споживчих цін при нарахуванні індексації.
Підвищення тарифних ставок (окладів) військовослужбовців за період з січня 2008 року по березень 2018 року, що є підставою для встановлення іншого базового місяця для проведення індексації, не відбувалося.
Таким чином, січень 2008 року є базовим місяцем для нарахування індексації грошового забезпечення позивача за період з грудня 2015 року по лютий 2018 року включно.
Аналогічна правова позиція висловлена Верховним Судом в постанові від 10 вересня 2020 року у справі №200/9297/19-а, де судом прямо вказано, що базовий місяць для нарахування індексації грошового забезпечення з 01.12.2015 має застосовуватись січень 2008 року.
09.12.2015 Кабінет Міністрів України прийняв постанову №1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» (далі Постанова №1013). Ця постанова набрала чинності 15.12.2015 та відповідно до пункту 6 цієї постанови застосовується з 01.12.2015.
Відповідно до пункту 3 Постанови №1013 міністрам, керівникам інших центральних органів виконавчої влади, головам обласних, Київської міської державних адміністрацій та інших державних органів у межах передбачених коштів державного бюджету, місцевих бюджетів та власних коштів необхідно було вжити заходів для підвищення з 1 грудня 2015 року розмірів посадових окладів (тарифних ставок, ставок заробітної плати), перегляду розмірів надбавок, доплат, премій, спрямувавши на зазначені цілі всі виплати, пов`язані з сумою індексації, яка склалась у грудні 2015 року, з тим, щоб розмір підвищення всіх складових заробітної плати у сумарному виразі для кожного працівника у грудні 2015 року перевищив суму індексації, яку йому повинні були виплатити у грудні 2015 року. Для проведення подальшої індексації заробітної плати обчислення індексу споживчих цін починається з січня 2016 року відповідно до Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17 липня 2003 року №1078.
З урахуванням викладеного, суд приходить до висновку щодо наявності підстав для задоволення позовних вимог в частині визнання протиправними дій відповідача 1 щодо нарахування та виплати індексації грошового забезпечення за період з 01.12.2015 по 28.02.2018 у зменшеному розмірі та зобов`язання відповідача нарахувати та виплатити позивачу індексацію грошового забезпечення за період з 01.12.2015 по 28.02.2018 із застосуванням січня 2008 року як місяця, з якого починається обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації грошового забезпечення (базового місяця).
Щодо позовних вимог про застосування базового місяця січень 2008 року за період виплати індексації з 01.03.2018 по 01.08.2020 суд зазначає наступне.
Як встановлено судом, базовим місяцем для обчислення індексу споживчих цін для розрахунку індексації грошового забезпечення за період з 01.03.2018 по 01.08.2020 є місяць підвищення грошового забезпечення позивача - березень 2018 року.
З матеріалів справи вбачається, що за період з 01.03.2018 по 01.08.2020 позивачу нараховувалася індексація, починаючи з грудня 2018 року.
Відповідно до п. 1-1 Порядку № 1078 підвищення грошових доходів громадян у зв`язку з індексацією здійснюється з першого числа місяця, що настає за місяцем, в якому офіційно опубліковано індекс споживчих цін. Індексація грошових доходів населення проводиться у разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який встановлюється в розмірі 103 відсотка.
Так, за даними Державної служби статистики України", розміщеними на сайті http://www.ukrstat.gov.ua/operativ/operativ2018/ct/is_c/isc_u/isc2018m_u.html, Індекс споживчих цін складав за 2018 рік складав: у січні - 101,5 %; лютому - 100,9 %; березні - 101,1; квітні - 100,8 %; травні - 100,0 %; червні - 100,0 %; липні - 99,3 %; серпні - 100,0 %; вересні - 101,9 %; жовтні - 101,7 %; листопаді - 101,4 %; грудні - 100,8%.
Отже, за період з березня 2018 року по вересень 2018 року величина індексу споживчих цін не перевищувала порогу індексації.
У жовтні 2018 величина індексу інфляції розрахована судом таким чином: 1.008 (Квітень 2018) *1 (Травень 2018) * 1 (Червень 2018) * 0.993 (Липень 2018) * 1 (Серпень 2018) * 1.019 (Вересень 2018) * 1.017 (Жовтень 2018) = 1.037301 = 1.037. Отже, у жовтні 2018 року величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації.
Індекс інфляції опубліковано в газеті «Урядовий кур`єр» № 213 від 13.11.2018, що підтверджується за посиланням: https://ukurier.gov.ua/uk/articles/indeks-spozhivchih-cin-u-zhovtni-2018-roku/.
З огляду на приписи абз.1 п. 1-1 Порядку № 1078, враховуючи, що індекс інфляції опубліковано у листопаді 2018 року, індексація здійснюється з першого числа місяця, що настає за місяцем, в якому офіційно опубліковано індекс споживчих цін, тобто, з 01 грудня 2018 року.
У грудні 2018 року, за даними військової частини 2382, сума індексації позивача склала 71,08 грн., що є добутком множення прожиткового мінімуму, встановленого на грудень 2018 року (1921,00 грн) та індексу інфляції за жовтень 2018 року (3,7%).
Судом перевірені також суми нарахованої індексації за наступні місяці до дня звільнення позивача, арифметичних помилок у них не встановлено, також такі розрахунки відповідають розрахункам, зробленим за допомогою калькуляторів індексації заробітної плати, розміщених на сайтах https://ips.ligazakon.net/calculator/zp, https://zponline.com.ua/salary/report/indexation, https://buh.ligazakon.net/ru/kalkulyator-indeksatsii-zarplaty.
За таких обставин, суд дійшов висновку, що розрахунок військової частини 2382, наведений у довідці від 19.10.2021 № 327 про нарахування та виплату позивачеві індексації за період з 01.03.2018 по 01.08.2020, є арифметично правильним та відповідає вимогам Порядку № 1078.
При цьому суд враховує, що за загальним правилом, індексація в місяці підвищення заробітної плати/грошового забезпечення проводиться шляхом порівняння суми підвищення та суми поточної індексації (п. 5 Порядку № 1078).
Якщо в результаті такого порівняння сума підвищення зарплати/грошового забезпечення:
а) більше суми індексації, то зарплату/грошове забезпечення в цьому місяці не індексують;
б) менше суми індексації, то в цьому місяці необхідно розрахувати фіксовану суму індексації. Вона визначається як різниця між сумою можливої індексації (яка могла бути нарахована в місяці підвищення доходу) та сумою підвищення окладу.
Отже, абз. 4 п. 5 Порядку № 1078 визначені правила нарахування фіксованої індексації.
З 01.03.2018 розмір посадового окладу позивача збільшився з 800,00 грн до 3260,00 грн, також збільшилися розміри інших видів грошового забезпечення, розрахунок яких провадився у відсотковому відношенню до розміру посадового окладу, встановленого позивачу.
Суд зазначає, що право на індексацію-різницю (фіксовану суму індексації) може виникнути у позивача в місяці підвищення грошового забезпечення (березень 2018 року). Право на таку індексацію-різницю виникає, якщо грошове забезпечення підвищено на суму, яка менша за суму можливої індексації, визначеної в місяці підвищення окладу.
Водночас позивачем не надано безспірних даних, які б посвідчили ту обставину, що його грошове забезпечення у березні 2018 року підвищено на суму меншу за суму можливої індексації, визначеної в місці підвищення його окладу.
За наведених обставин, підстави для задоволення позовних вимог в цій частині відсутні.
З урахуванням вищевикладеного, суд приходить до висновку про задоволення позовних вимог частково.
Підстави відшкодування судового збору відсутні, оскільки позивач звільнений від його сплати.
Керуючись ст. ст.139, 227, 241-243, 246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
В И Р І Ш И В:
Позов задовольнити частково.
Визнати протиправними дії 105 прикордонного загону імені князя Володимира Великого Державної прикордонної служби України, які полягають у здійсненні нарахування та виплати ОСОБА_1 індексації грошового забезпечення за період за період з 01.12.2015 по 28.02.2018 у зменшеному розмірі.
Зобов`язати 105 прикордонний загін імені князя Володимира Великого Державної прикордонної служби України нарахувати і виплатити на користь ОСОБА_1 індексацію грошового забезпечення за період з 01.12.2015 по 28.02.2018 включно із застосуванням місяця для обчислення індексу споживчих цін для розрахунку індексації грошового забезпечення - січень 2008 року.
У задоволенні решти позовних вимог відмовити.
Рішення суду набирає законної сили в порядку статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення суду.
Позивач: ОСОБА_1 АДРЕСА_1 рнокпп НОМЕР_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Відповідач: 105 прикордонний загін імені князя Володимира Великого Державної прикордонної служби України (військова частина 2253) вул.Квітнева, 3-В,м.Чернігів,14026 код ЄДРПОУ 14321765,
Відповідач: 11 прикордонний загін Державної прикордонної служби України (військова частина 2382), вул. Марата,16, м. Краматорськ, 84301, код ЄДРПОУ 14321883.
Повний текст рішення виготовлено 22 листопада 2021 року.
Суддя І.І. Соломко