
РІВНЕНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
і м е н е м У к р а ї н и
22 листопада 2021 року м. Рівне №460/3551/21
Рівненський окружний адміністративний суд у складі головуючої судді Дудар О.М., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи, адміністративну справу за позовом
ОСОБА_1 , третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні позивача, Обласне комунальне підприємство «Міжнародний Аеропорт Рівне» доГоловного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області про визнання бездіяльності протиправною, зобов`язання вчинення певних дій, В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 (далі - позивач) звернувся з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області (далі - відповідач) про визнання бездіяльності протиправною, зобов`язання вчинення певних дій.
Позивач просив суд:
- визнати протиправною бездіяльність відповідача щодо незарахування до страхового стажу період роботи з 01.07.2013 по 28.02.2021 у Обласному комунальному підприємстві «Міжнародний аеропорт Рівне»;
- зобов`язати відповідача зарахувати до страхового стажу період роботи з 01.07.2013 по 28.02.2021 у Обласному комунальному підприємстві «Міжнародний аеропорт Рівне» та провести перерахунок пенсії з дня її призначення.
Позовні вимоги обґрунтовано тим, що відповідачем протиправно не зараховано до загального страхового стажу позивача період роботи з 01.07.2013 по 28.02.2021 у Обласному комунальному підприємстві «Міжнародний аеропорт Рівне», що призвело до порушення його права на належне пенсійне забезпечення.
Ухвалою суду від 29.04.2021 прийнято позовну заяву до розгляду, відкрито провадження та вирішено здійснювати розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін, встановлено відповідачу строк для подання відзиву на позовну заяву.
02.07.2021 від відповідача надійшов відзив на позовну заяву. В обґрунтування заперечень вказано, що підстави для зарахування періоду роботи з 01.07.2013 по 28.02.2021 у Обласному комунальному підприємстві «Міжнародний аеропорт Рівне» до страхового стажу відсутні, оскільки сплата страхових внесків за вказаний період страхувальником не проводилася.
Ухвалою суду від 29.04.2021 залучено до участі у справі як третю особу, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні позивача, Обласне комунальне підприємство «Міжнародний аеропорт Рівне», встановлено третій особі строк для надання пояснень щодо позову.
Зазначена ухвала отримана третьою особою 28.07.2021.
Жодних пояснень щодо предмету спору від третьої особи не надходило.
Відтак, враховуючи положення ст.ст.162-165 Кодексу адміністративного судочинства України, суд розглянув справу за наявними в ній матеріалами.
Розглянувши позовну заяву та відзив, дослідивши письмові докази, суд встановив наступні фактичні обставини справи та відповідні їм правовідносини.
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , перебуває на обліку у Головному управлінні Пенсійного фонду України в Рівненській області та отримує пенсію за вислугу років за нормами Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування».
ОСОБА_1 працює у Обласному комунальному підприємстві «Міжнародний аеропорт Рівне» з 01.07.2013 на посаді авіатехніка з приладів та електроустаткування, що підтверджується трудовою книжкою НОМЕР_1 , довідкою від 14.04.2021 №194, виданою Обласним комунальним підприємством «Міжнародний аеропорт Рівне» (а.а.с.10, 12).
На заяву позивача від 18.03.2021 (а.с.24) щодо зарахування до страхового стажу періоду роботи в ОКП «Міжнародний аеропорт Рівне» відповідач листом від 06.04.2021 №2166-2081/Я-02/8-1700/21 повідомив про те, що за результатами розгляду сплати страхових внесків страхувальником ОКП «Міжнародний аеропорт Рівне» встановлено, що за період, зокрема, з 01.07.2013 по 28.02.2021 на даний час внески до Пенсійного фонду України не сплачено. Відповідно, враховуючи вимоги чинного пенсійного законодавства, підстави для зарахування зазначеного періоду до страхового стажу відсутні (а.с.9).
Вважаючи таку відмову відповідача протиправною, позивач звернувся до суду з цим позовом.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.
Відповідно до ст.19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцію та законами України.
Згідно зі ст.46 Конституції України, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Це право гарантується загальнообов`язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними. Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.
За приписами п.6 ч.1 ст.92 Конституції України виключно законами України визначаються основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення.
Правовідносини, що виникають у сфері пенсійного забезпечення громадян, регулюються Законом України «Про пенсійне забезпечення» від 05.11.1991 №1788-XII (далі - Закон №1788-XII) та Законом України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 №1058-IV (далі - Закон №1058-IV).
Статтею 8 Закону №1058-ІV передбачене право громадян на отримання пенсійних виплат та соціальних послуг, яке, в силу положень ст.2 Закону №1058-ІV гарантується, зокрема, солідарною системою загальнообов`язкового державного пенсійного страхування.
Відповідно до ст.1 Закону №1058-ІV, страхові внески - кошти відрахувань на соціальне страхування, збір на обов`язкове державне пенсійне страхування та страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування, сплачені (які підлягають сплаті) згідно із законодавством, що діяло раніше; надходження від сплати єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, що спрямовуються на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування.
Страхувальники - це роботодавці та інші особи, які відповідно до закону сплачують єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування та/або є платниками відповідно до цього Закону.
Згідно із ч.1 ст.24 Закону №1058-IV, страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов`язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок.
Частиною 2 статті 24 Закону №1058-IV передбачено, що страховий стаж обчислюється територіальними органами Пенсійного фонду відповідно до вимог цього Закону за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку, а за періоди до впровадження системи персоніфікованого обліку - на підставі документів та в порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності цим Законом.
Згідно з ч.3 ст.24 Закону №1058-IV, страховий стаж обчислюється в місяцях. Неповний місяць роботи, якщо застрахована особа підлягала загальнообов`язковому державному пенсійному страхуванню або брала добровільну участь у системі загальнообов`язкового державного пенсійного страхування, зараховується до страхового стажу як повний місяць за умови, що сума сплачених за цей місяць страхових внесків з урахуванням сум страхових внесків, сплачених виходячи з мінімальної заробітної плати, є не меншою, ніж мінімальний страховий внесок.
Якщо сума сплачених за відповідний місяць страхових внесків з урахуванням сум страхових внесків, сплачених виходячи з мінімальної заробітної плати, є меншою, ніж мінімальний страховий внесок, цей період зараховується до страхового стажу як повний місяць за умови здійснення в порядку, визначеному правлінням Пенсійного фонду, відповідної доплати до суми страхових внесків з урахуванням сум страхових внесків, сплачених виходячи з мінімальної заробітної плати, таким чином, щоб загальна сума сплачених коштів за відповідний місяць була не меншою, ніж мінімальний страховий внесок.
У силу приписів ч.1 ст.15 Закону №1058-IV, платниками страхових внесків до солідарної системи є, зокрема, страхувальники, зазначені в статті 14 цього Закону.
Відповідно до п.1 ст.14 Закону №1058-IV страхувальниками відповідно до цього Закону є, зокрема, роботодавці.
Згідно із ч.2 ст.20 Закону №1058-IV, обчислення страхових внесків застрахованих осіб, зазначених у пунктах 1, 2, 5 - 7, 9, 10, 12, 15, 17 і 18 статті 11 цього Закону, здійснюється страхувальниками на підставі бухгалтерських та інших документів, відповідно до яких провадиться нарахування (обчислення) або які підтверджують нарахування (обчислення) заробітної плати (доходу), грошового забезпечення, на які відповідно до цього Закону нараховуються страхові внески.
За приписами ч.6 ст.20 Закону №1058-IV, страхувальники зобов`язані сплачувати страхові внески, нараховані за відповідний базовий звітний період, не пізніше ніж через 20 календарних днів із дня закінчення цього періоду.
Страхові внески підлягають сплаті незалежно від фінансового стану платника страхових внесків (частина дванадцята статті 20 Закону №1058-IV).
Відповідно до положень статті 106 Закону №1058-IV, відповідальність за несплату страхових внесків несе підприємство-страхувальник.
Правові та організаційні засади забезпечення збору та обліку єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, умови та порядок його нарахування і сплати та повноваження органу, що здійснює його збір та ведення обліку визначені Законом України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування» від 08.07.2010 №2464-VI (далі - Закон №2464-VI).
Згідно з п.10 ч.1 ст.1 Закону №2464-VI, страхувальники - роботодавці та інші особи, які відповідно до цього Закону зобов`язані сплачувати єдиний внесок.
Зокрема ч.1 ст.4 Закону №2464-VI встановлено, що платниками єдиного внеску є роботодавці.
Відповідно до п.1 ч.2 ст.6 Закону №2464-VI, платник єдиного внеску зобов`язаний своєчасно та в повному обсязі нараховувати, обчислювати і сплачувати єдиний внесок.
Отже, обов`язок щодо сплати страхових внесків та відповідальність за несвоєчасну або не в повному обсязі сплату страхових внесків законом покладено на страхувальника - роботодавця, оскільки він здійснює нарахування страхових внесків із заробітної плати застрахованої особи - працівника.
Застрахована особа не повинна відповідати за неналежне виконання підприємством-страхувальником свого обов`язку щодо належної сплати страхових внесків, а отже, наявність заборгованості підприємства за страховими внесками не може бути підставою для незарахування до страхового стажу такої особи періодів її роботи.
Така правова позиція висловлена Верховним Судом у постановах від 27.03.2018 у справі №208/6680/16-а, від 24.05.2018 у справі №490/12392/16-а, від 20.03.2019 у справі №688/947/17, від 30.09.2019 у справі №414/736/17, від 23.07.2019 у справі №617/927/17.
Таким чином, усі місяці роботи, в тому числі ті, за які підприємство-страхувальник нарахувало застрахованій особі-працівнику заробітну плату та нараховувало відповідні страхові внески з неї, повинні зараховуватися до страхового стажу цієї застрахованої особи-працівника незалежно від того, чи сплатило фактично підприємство-страхувальник ці страхові внески чи ні або незалежно від того, чи обліковуються вказані страхові внески відповідачем у реєстрі застрахованих осіб.
Відповідно до п.1 ст.12-1 Закону №2464-VI, Пенсійний фонд України формує та веде реєстр застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов`язкового державного соціального страхування.
У частині 2 статті 20 Закону №2464-VI зазначено, що персоніфіковані відомості про заробітну плату (дохід, грошове забезпечення, допомогу, компенсацію) застрахованих осіб на яку нараховано і з якої сплачено страхові внески, та інші відомості подаються до Пенсійного фонду роботодавцями, підприємствами, установами, організаціями, військовими частинами та органами, які виплачують грошове забезпечення, допомогу та компенсацію відповідно до законодавства.
Судом встановлено, що в спірний період з 01.07.2013 по 28.02.2021 ОКП «Міжнародний аеропорт Рівне» позивачу була нарахована та виплачена заробітна плата, на яку нараховувалися страхові внески.
Ці обставини не заперечуються відповідачем та підтверджуються індивідуальними відомостями про застраховану особу (форма ОК-5), а також довідкою від 14.04.2021 №194, виданою Обласним комунальним підприємством «Міжнародний аеропорт Рівне» (а.а.с.25-27).
Несплата Обласним комунальним підприємством «Міжнародний аеропорт Рівне» нарахованого єдиного соціального внеску за вищезазначений спірний період підтверджується індивідуальними відомостями про застраховану особу (форма ОК-5) (а.а.с.25-27).
Суд зазначає, що згідно з вимогами статті 62 Закону №1788-ХІІ основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, що затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.1993 №637 (далі - Порядок №637), основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка.
Отже, основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка працівника.
Вказаний висновок узгоджується із правовими позиціями Верховного Суду, викладеними у постановах від 05.12.2019 у справі №235/805/17, від 06.12.2019 у справі №663/686/16-а, від 06.12.2019 у справі №500/1561/17, від 05.12.2019 у справі №242/2536/16-а.
У трудовій книжці позивача міститься запис №17 від 01.07.2013, виконаний на підставі наказу №32к від 26.06.2013, про прийняття позивача на роботу в ОКП «Міжнародний аеропорт Рівне» на посаду авіатехніка з приладів на електроустаткування (а.с.10).
Таким чином, позивач позбавлений соціальної захищеності та пенсійного стажу за час роботи в ОКП «Міжнародний аеропорт Рівне» з 01.07.2013 по 28.02.2021 внаслідок невиконання останнім обов`язку зі сплати страхових внесків до Пенсійного фонду України
Суд зазначає, що позивач не може нести відповідальності у виді позбавлення права на включення періоду роботи з 01.07.2013 по 28.02.2021 до страхового стажу за порушення, вчинене Обласним комунальним підприємством «Міжнародний аеропорт Рівне», оскільки згідно із Законом №1058-IV відповідальність за несплату страхових внесків несе саме страхувальник (роботодавець).
Враховуючи наведені норми та встановлені обставини, суд дійшов висновку, що несплата за позивача страхових внесків та наявність у Обласного комунального підприємства «Міжнародний аеропорт Рівне» боргу зі сплати єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування не є підставою для незарахування позивачу вказаного періоду до страхового стажу.
Таким чином, період роботи з 01.07.2013 по 28.02.2021 мав бути зарахований до страхового стажу позивача.
Поряд з цим, суд відмовляє в задоволенні позовних вимог в частині зобов`язання відповідача провести перерахунок пенсії з огляду на те, що така вимога є передчасною.
Відповідно до ч.ч.1, 2 ст.77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Враховуючи встановлені обставини справи в їх сукупності, позовні вимоги ОСОБА_1 підлягають частковому задоволенню.
Зважаючи на часткове задоволення позовних вимог, відповідно до ч.3 ст.139 Кодексу адміністративного судочинства України, на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань відповідача слід стягнути судовий збір в сумі 454,00грн, пропорційно до задоволених вимог.
Керуючись статтями 241-246, 255, 257-262, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
В И Р І Ш И В :
Позов ОСОБА_1 , третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні позивача, Обласне комунальне підприємство «Міжнародний Аеропорт Рівне», до Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області про визнання протиправною бездіяльності та зобов`язання вчинення певних дій задовольнити частково.
Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області щодо незарахування до страхового стажу ОСОБА_1 періоду роботи в Обласному комунальному підприємстві «Міжнародний аеропорт Рівне» з 01 липня 2013 року по 28 лютого 2021 року.
Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Рівненській області зарахувати до страхового стажу ОСОБА_1 період роботи в Обласному комунальному підприємстві «Міжнародний аеропорт Рівне» з 01 липня 2013 року по 28 лютого 2021 року.
У задоволенні решти позовних вимог відмовити.
Стягнути на користь ОСОБА_1 за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області, витрати у виді судового збору у сумі 454,00грн.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення. Апеляційна скарга подається безпосередньо до Восьмого апеляційного адміністративного суду.
Позивач: ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_2 ).
Відповідач: Головне управління Пенсійного фонду України в Рівненській області (вул.Короленка, буд.7, м.Рівне, 33028, ідентифікаційний код юридичної особи: 21084076).
Третя особа: Обласне комунальне підприємство "Міжнародний аеропорт Рівне" (вул.Авіаторів, буд.5а, с.Велика Омеляна, Рівненська область, 35360, ідентифікаційний код юридичної особи: 31620337).
Рішення складено 22 листопада 2021 року.
Суддя О.М. Дудар