
ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
справа№380/17172/21
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
22 листопада 2021 року
Львівський окружний адміністративний суд у складі головуючого - судді Кухар Н.А., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження справу за позовом ОСОБА_1 до Західного регіонального управління Державної прикордонної служби України (Військова частина 1468) про визнання протиправними дій та зобов`язання вчинити дії,-
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) звернувся в суд з позовом до Західного регіонального управління Державної прикордонної служби України (Військова частина 1468) (79017, м. Львів, вул. Мечнікова, 16а) про визнання протиправними дій та зобов`язання вчинити дії, в якій просить суд:
- визнати протиправними дії відповідача щодо нарахування та виплаті позивачу індексації грошового забезпечення за період з грудня 2015 року по лютий 2018 року включно з урахуванням жовтня 2013 року та березня 2016 року як базових місяців;
- зобов`язати відповідача перерахувати та виплатити позивачу індексацію грошового забезпечення за період з грудня 2015 року по лютий 2018 року включно з урахуванням січня 2008 року як місяця для обчислення індексу споживчих цін (базового місяця), виплату здійснити з урахуванням виплачених сум.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що всупереч чинному законодавству ОСОБА_1 за час служби в період з грудня 2015 року по лютий 2018 року здійснювалася виплата індексації заробітної плати з урахуванням жовтня 2013 року та березня 2016 року як базових місяців. Вважає, що січень 2008 року є базовим місяцем для нарахування індексації грошового забезпечення військовослужбовців.
Ухвалою Львівського окружного адміністративного суду від 11 жовтня 2021 року відкрито провадження у справі в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами.
Ухвалою Львівського окружного адміністративного суду від 16 листопада 2021 року у задоволенні клопотання представника відповідача про розгляд справи в спрощеному позовному провадженні з викликом сторін відмовлено.
Ухвалою про відкриття провадження запропоновано відповідачу протягом п`ятнадцяти днів з дня вручення ухвали про відкриття провадження у справі подати до суду відзив на позовну заяву, а також роз`яснено, що у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин справа буде вирішена за наявними матеріалами.
Представник відповідача на поштову адресу суду надіслав відзив на позовну заяву (вх. №82360 від 11.11.2021 року), де просить відмовити в задоволенні позовних вимог з огляду на наступне. За період з липня 2015 року підставою для визначення базового місяця (жовтень 2013 року) для нарахування індексації грошового забезпечення стала зміна розміру надбавки за вислугу років, яка вплинула на збільшення грошового забезпечення. Після надходження листа з Адміністрації Держприкордонслужби від 02.06.2020 №5760 «Про окремі питання індексації грошового забезпечення», було проведено детальний перерахунок індексації, тому для подальшого розрахунку індексації грошового забезпечення за період з грудня 2016 року по лютий 2018 року брався до уваги базовий місяць (березень 2016 року), оскільки в березні 2016 року відбулося підвищення посадового окладу. Постанова №1078 від 17.07.2003 року не зобов`язує роботодавця змінювати раніше встановлений позивачу базовий місяць (жовтень 2013 року). В березні 2016 року у позивача в результаті збільшення посадового окладу змінився базовий місяць (березень 2016 року), відповідно до п. 5 Порядку1078 від 17.07.2003 року визначено, що обчислення індексу споживчих цін для проведення подальшої індексації здійснюється з місяця, наступного за місяцем підвищення тарифних ставок (окладів).
Представник позивача на поштову адресу суду надіслав відповідь відзив, де зазначив, що підвищення посадових окладів відбулося лише 01.01.2008 року згідно з постановою КМУ від 07.11.2007 №1294 та з 01.03.2018 року згідно з постановою КМУ від 30.08.2017 №704. Отже, у період з січня 2008 року по березень 2018 року тарифні ставки (оклади) військовослужбовців були незмінними. Відтак, з 01.12.2015 відповідач, керуючись вимогами чинного на той час законодавства, зокрема, як і п. 5, так і п. 10-2 Порядку №1078 не міг застосовувати інший місяць для обчислення індексу споживчих цін, ніж січень 2008 року, як місяць підвищення тарифних ставок окладів, оскільки застосування будь – яких інших місяців прямо суперечило б нормам Порядку №1078.
Частиною 1 ст. 262 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження здійснюється судом за правилами, встановленими цим Кодексом для розгляду справи за правилами загального позовного провадження, з особливостями, визначеними у цій главі.
Відповідно до ч. 2 ст. 262 Кодексу адміністративного судочинства України, визначено, що розгляд справи по суті за правилами спрощеного позовного провадження починається з відкриття першого судового засідання. Якщо судове засідання не проводиться, розгляд справи по суті розпочинається через тридцять днів, а у випадках, визначених статтею 263 цього Кодексу, - через п`ятнадцять днів з дня відкриття провадження у справі.
Суд, з`ясувавши обставини, на які учасники справи посилаються як на підставу своїх вимог та заперечень, дослідивши докази, якими вони обґрунтовуються, встановив наступне.
ОСОБА_1 до 16 листопада 2019 року проходив військову службу у Західному регіональному управлінні Державної прикордонної служби України (військова частина 1468).
Наказом начальника 7 прикордонного загону Державної прикордонної служби України №271-ос від 16.10.2019 року старшого прапорщика ОСОБА_1 , звільнено з військової служби за підпунктом «а» (у зв`язку із закінченням строку контракту) пункту 2 частини п`ятої статті 26 Закону України «Про військовий обов`язок і військову службу».
Наказом начальника 7 прикордонного загону Державної прикордонної служби України №310-ос від 15.11.2019 року виключено зі списків військової частини та всіх видів забезпечення з 16 листопада 2019 року.
Представник позивача звернувся до відповідача із адвокатським запитом від 28.09.2021 року, в якому просив нарахувати та виплатити індексацію грошового забезпечення за період з 2015 року по 2018 рік.
Західне регіональне управління Державної прикордонної служби України листом від 07.10.2020 № 11/6279, надіслало представнику позивачу довідку про нараховану та виплачену індексацію грошового забезпечення за період з січня 2015 року по серпень 2018 року.
Відповідно до вище вказаної довідки ОСОБА_1 за період з грудня 2015 року по лютий 2018 року включно проведено нарахування та виплату індексації грошового забезпечення з врахуванням жовтня 2013 року та березня 2016 року як базових місяців з урахуванням фіксованої суми індексації у розмірі 371,73 грн. (з березня 2016 року).
Позивач вважає, що базовим місяцем для нарахування йому індексації грошового забезпечення із грудня 2015 року по лютий 2018 року повинен бути січень 2008 року.
З цього приводу суд зазначає таке.
Враховуючи положення Порядку №1078 місяць, у якому підвищилося грошове забезпечення з урахуванням виплат, що входять до його складу (посадовий оклад, оклад за військовим званням; щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення), є базовим. У разі підвищення військовослужбовцю грошового забезпечення, для визначення базового місяця при проведенні індексації здійснюється порівняння суми підвищення грошового забезпечення та суми індексації, що нараховується в місяці збільшення грошового доходу. При проведенні такого порівняння береться грошове забезпечення до підвищення у розрахунку за повний відпрацьований місяць та величина приросту індексу споживчих цін, на який нараховується індексація. Якщо відбувається підвищення грошового забезпечення на суму меншу, ніж сума індексації, має бути здійснено підвищення грошового забезпечення та додано суму індексації, визначену з урахуванням суми підвищення грошового забезпечення.
Відповідно до пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 07 листопада 2007 року №1294 “Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб” (далі - Постанова №1294) грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.
Перелік одноразових додаткових видів грошового забезпечення військовослужбовців Збройних Сил затверджено Додатком 25 до Постанови №1294.
Згідно з абзацом 5 пункту 5 Порядку №1078 у разі зростання заробітної плати за рахунок інших її складових без підвищення тарифних ставок (окладів) сума індексації не зменшується на розмір підвищення заробітної плати. У разі коли відбувається підвищення тарифної ставки (окладу), у місяці підвищення враховуються всі складові заробітної плати, які не мають разового характеру.
В свою чергу схема посадових окладів осіб офіцерського складу Збройних Сил України затверджена Постановою №1294, яка набрала чинності з 01 січня 2008 року.
Отже, з набранням чинності Постановою № 1294 відбулись зміни розміру тарифних ставок (посадових окладів) відповідних категорій військовослужбовців.
Згідно із пунктом 14 Порядку №1078 роз`яснення щодо застосування цього Порядку надає Мінсоцполітики.
Відповідно до роз`яснення Мінсоцполітики від 08 серпня 2017 року №48/о/66-17 на запит ДФ Міноборони від 18 липня 2017 року №248/3/9/1/863 зміна розміру доплат, надбавок та премій не впливає на початок обчислення індексації, якщо не підвищується посадовий оклад.
У роз`ясненні Мінсоцполітики від 18 квітня 2018 року №28/о/66-18 вказано, що у разі зростання грошового забезпечення за рахунок інших його складових, без підвищення посадового окладу, сума індексації не зменшується на розмір підвищення грошового забезпечення.
Зі змісту роз`яснення Мінсоцполітики від 09 лютого 2005 року №024-106 встановлено, що зміна розміру премії за рахунок фінансових можливостей підприємства не є підставою вважати місяць базовим, при розрахунку індексу для проведення індексації.
Таким чином, визначення базового місяця залежить тільки від зміни розміру тарифної ставки (посадового окладу), яка вперше відбулась у січні 2008 року на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 07 листопада 2007 року №1294 “Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб”, яка набрала чинності 01 січня 2008 року та втратила чинність 01 березня 2018 року, у зв`язку з прийняттям наказу Міністерства оборони України від 01 березня 2018 року №90 “Про встановлення тарифних розрядів осіб офіцерського складу Збройних Сил України”.
Підвищення тарифних ставок (окладів) військовослужбовців за період з січня 2008 року по березень 2018 року, що є підставою для встановлення іншого базового місяця для проведення індексації, не відбувалося.
Відтак, суд погоджується з доводами позивача про те, що саме січень 2008 року, є базовим місяцем для нарахування індексації його грошового забезпечення.
Отже, у межах спірних правовідносин, які виникли між сторонами у цій справі саме січень 2008 року є базовим місяцем для нарахування індексації грошового забезпечення позивача.
Як встановив суд з матеріалів справи, відповідач за період з 01 січня 2015 року по серпень 2018 року включно проведено нарахування та виплату індексації грошового забезпечення з врахуванням жовтня 2013 року, березня 2016 року, березня 2018 року як базових місяців в сумі 12508,67 грн.
Водночас, як зазначив суд вище, у межах спірних правовідносин, які виникли між сторонами у цій справі, саме січень 2008 року є базовими місяцями для нарахування індексації грошового забезпечення позивача за період з грудня 2015 року по лютий 2018 року.
Беручи до уваги викладене, суд приходить висновку, що дії відповідача щодо неналежного визначення базових місяців для обрахунку індексації грошового забезпечення ОСОБА_1 за період з грудня 2015 року по лютий 2018 року є протиправними.
Відповідно до пункту 4 частини 2 статті 245 КАС України у разі задоволення позову суд може прийняти рішення про визнання бездіяльності суб`єкта владних повноважень протиправною та зобов`язання вчинити певні дії.
При обранні способу відновлення порушеного права позивача суд виходить з принципу верховенства права щодо гарантування цього права статтею 1 Першого протоколу до Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, як складової частини змісту і спрямованості діяльності держави, та виходячи з принципу ефективності такого захисту, що обумовлює безпосереднє поновлення судовим рішенням прав особи, що звернулась за судовим захистом без необхідності додаткових її звернень та виконання будь-яких інших умов для цього.
Відтак, враховуючи те, що відповідно до норм Закону України “Про індексацію грошових доходів населення” та Порядку проведення індексації грошових доходів населення саме на відповідача покладається обов`язок нарахувати та виплатити позивачу індексацію грошового забезпечення, ефективним способом захисту порушених прав, свобод чи інтересів позивача буде зобов`язання відповідача нарахувати позивачу індексацію грошового забезпечення за період з грудня 2015 року по лютий 2018 року з урахуванням січня 2008 року як базового місяця індексації та здійснити виплату з урахуванням виплачених сум.
За приписами вимог пункту 4 частини першої статті 5 КАС України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб`єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист шляхом визнання бездіяльності суб`єкта владних повноважень протиправною та зобов`язання вчинити певні дії.
Відповідно до положень статті 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Згідно з нормами частин першої, другої статті 77 КАС України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. У таких справах суб`єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.
Перевіривши юридичну та фактичну обґрунтованість доводів сторін, оцінивши докази суб`єкта владних повноважень на підтвердження правомірності своїх дій та докази, надані позивачем, суд доходить висновку, наявність підстав для задоволення даного адміністративного позову.
Керуючись ст.ст.14, 72-77, 134, 139, 241-247, 250-251, 255, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
В И Р І Ш И В :
Позов ОСОБА_1 до Західного регіонального управління Державної прикордонної служби України (Військова частина 1468) про визнання протиправними дій та зобов`язання вчинити дії - задовольнити повністю.
Визнати протиправними дії Західного регіонального управління Державної прикордонної служби України (Військова частина 1468) щодо неналежного визначення базового місяця для обрахунку індексації грошового забезпечення ОСОБА_1 за період з грудня 2015 року по лютий 2018 року.
Зобов`язати Західне регіональне управління (військова частина 1468) (79017, м. Львів, вул. Мечнікова, 16а, код ЄДРПОУ 14321647)нарахувати та виплатити ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідн НОМЕР_1 ) індексацію грошового забезпечення за період з грудня 2015 року по лютий 2018 року, з відрахуванням раніше виплачених сум індексації, із застосуванням базового місяця січень 2008 року.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Восьмого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Суддя Кухар Н.А.