
ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
справа №380/16554/21
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
22 листопада 2021 року
Львівський окружний адміністративний суд, у складі головуючого судді Ланкевича А.З., розглянувши у письмовому провадженні в м.Львові в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про визнання протиправною бездіяльності та зобов`язання вчинити дії, -
в с т а н о в и в :
Позивач звернувся з позовом, в якому просить:
- визнати протиправною бездіяльність відповідача по виконанню рішення Львівського окружного адміністративного суду від 11.01.2021 року у справі №380/10367/20 щодо перерахунку та виплати пенсії позивачу із 01.04.2019 року, виходячи із розміру 70%, а не 90% його грошового забезпечення, зазначеного у довідці від 19.08.2020 року №11/1328 Адміністрації Державної прикордонної служби України;
- зобов`язати відповідача здійснити перерахунок та виплату пенсії позивачу із 01.04.2019 року без обмежень її максимальним розміром, виходячи із розміру 90% його грошового забезпечення, зазначеного у довідці від 19.08.2020 року №11/1328 Адміністрації Державної прикордонної служби України, з урахуванням раніше проведених виплат.
Ухвалою судді від 01.10.2021 року прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі; на підставі п.2 ч.1 ст.263 Кодексу адміністративного судочинства України справу вирішено розглядати за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (у письмовому провадженні) за наявними у справі матеріалами.
Посилається на те, що перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України у Львівській області та з 01.03.2004 року отримує пенсію за вислугу років згідно із Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб». Вказав, що при перерахунку пенсії позивача з 01.04.2019 року з урахуванням додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії відповідно до оновленої довідки про розмір грошового забезпечення за нормами, чинними на 05.03.2019 року, відповідачем протиправно застосовано відсоткове визначення основного розміру пенсії у розмірі 70% відповідних сум грошового забезпечення. Вважаючи у зв`язку із цим свої конституційні права та гарантії на належний соціальний захист порушеними та такими, що потребують захисту, позивач звернувся до суду з даним позовом. Просить позов задовольнити повністю.
У встановлений судом строк від відповідача надійшов відзив на позовну заяву, в якому посилається на те, що при проведенні перерахунку пенсії на виконання рішення суду від 11.01.2021 року у справі №380/10367/20 пенсія за вислугу років позивача обчислювалась в розмірі, визначеному ст.13 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 року №2262-ХІІ в редакції, яка діяла на дату, з якої рішенням суду зобов`язано провести такий перерахунок. Оскільки судовим рішенням від 11.01.2021 року у справі №380/10367/20 на Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області не покладено зобов`язань щодо обчислення пенсії, виходячи з відсоткового значення розміру пенсії 90% сум грошового забезпечення, основний розмір пенсії за вислугу років визначено відповідно до ст.13 Закону №2262-ХІІ, чинної на дату перерахунку пенсії, тобто із 70% відповідних сум грошового забезпечення. Просить відмовити в задоволенні позову повністю.
Дослідивши докази і письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи, суд встановив наступні обставин.
Позивач з 01.03.2004 року перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України у Львівській області як отримувач пенсії за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 року №2262-ХІІ (далі - Закон №2262-ХІІ).
Основний розмір пенсії становив 90% грошового забезпечення.
Головним управлінням Пенсійного фонду України у Львівській області з 01.01.2018 року проведено перерахунок пенсії позивача, в результаті якого основний розмір пенсії обраховано у розмірі 70% грошового забезпечення.
Позивач оскаржив до суду зменшення управлінням основного розміру пенсії у відсотковому значенні.
Рішенням Львівського окружного адміністративного суду від 05.12.2019 року у справі №1.380.2019.005751, яке набрало законної сили, адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про визнання неправомірними дій, зобов`язання здійснити перерахунок пенсії задоволено повністю. Визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області щодо відмови здійснити перерахунок та виплату пенсії за вислугу років ОСОБА_1 з 01.01.2018 року із застосуванням 90% відповідних сум грошового забезпечення. Зобов`язано Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з 01.01.2018 року у розміру 90% відповідних сум грошового забезпечення з урахуванням проведених виплат.
19.08.2020 року Адміністрацією Державної прикордонної служби України видано довідку №11/1328 про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії за нормами, чинними на 05.03.2019 року.
Рішенням Львівського окружного адміністративного суду від 11.01.2021 року у справі №380/10367/20, яке набрало законної сили, позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про визнання протиправною бездіяльності, зобов`язання вчинити дії задоволено повністю. Визнано протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області щодо не проведення перерахунку пенсії за вислугою років на підставі оновленої довідки Адміністрації Державної прикордонної служби України від 19.08.2020 року №11/1328 про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 05.03.2019 року відповідно до положень постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 року №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців рядового і начальницького складу та деяких інших осіб». Зобов`язано Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області перерахувати та виплачувати ОСОБА_1 з 01.04.2019 року пенсію, на підставі довідки Адміністрації Державної прикордонної служби України від 19.08.2020 року №11/1328 «Про розмір грошового забезпечення» станом на 05.03.2019 року, з урахуванням виплачених сум.
На виконання рішення Львівського окружного адміністративного суду від 11.01.2021 року у справі №380/10367/20Головним управлінням Пенсійного фонду України у Львівській області перераховано пенсію позивача відповідно до довідки про розмір грошового забезпечення від 19.08.2020 року №11/1328, складеної Адміністрацією Державної прикордонної служби України, станом на 05.03.2019 року, з 01.04.2019 року.
З указаного перерахунку пенсії встановлено, що при його проведенні відповідач зменшив розмір грошового забезпечення позивача, з якого обраховано основний розмір пенсії, до 70%.
Вважаючи протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області щодо зменшення при проведенні перерахунку та виплати з 01.04.2019 року пенсії за вислугу років відсоткового розміру пенсії з 90% до 70% грошового забезпечення, визначеного станом на 05.03.2019 року в оновленій довідці від 19.08.2020 року №11/1328, складеній Адміністрацією Державної прикордонної служби України, позивач звернувся до суду з даним позовом.
Вказані обставини та зміст спірних правовідносин підтверджені наявними у справі доказами.
Вирішуючи спір, суд застосовує наступні норми права.
Згідно зі ст.46 Конституції України, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках передбачених законом.
Відповідно до ст.2 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» від 02.06.2016 року №1402-VIII (далі - Закон №1402-VIII), суд, здійснюючи правосуддя на засадах верховенства права, забезпечує кожному право на справедливий суд та повагу до інших прав і свобод, гарантованих Конституцією і законами України, а також міжнародними договорами, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України.
Статтею 13 Закону №1402-VIII визначено, що судові рішення, що набрали законної сили, є обов`язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об`єднаннями на всій території України. Обов`язковість урахування (преюдиційність) судових рішень для інших судів визначається законом.
Контроль за виконанням судового рішення здійснює суд у межах повноважень, наданих йому законом.
Невиконання судових рішень має наслідком юридичну відповідальність, установлену законом.
Висновки щодо застосування норм права, викладені у постановах Верховного Суду, є обов`язковими для всіх суб`єктів владних повноважень, які застосовують у своїй діяльності нормативно-правовий акт, що містить відповідну норму права.
Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи не можуть приймати рішення, які скасовують судові рішення або зупиняють їх виконання.
Спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, в органах внутрішніх справ, є Закон України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 року №2262-ХІІ (далі - Закон №2262-ХІІ).
Згідно ч.2 ст.13 цього Закону (у редакції, чинній на час звільнення позивача зі служби та призначення йому пенсії), максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 90 процентів відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43), а особам, які під час проходження служби брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і віднесені в установленому законом порядку до категорії 1, - 100 процентів, до категорії 2, - 95 процентів.
Законами України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» від 08.07.2011 року №3668-VI (далі - Закон №3668-VI) та «Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні» від 27.03.2014 року №1166-VII (далі - Закон №1166-VII) внесено зміни до ч.2 ст.13 Закону №2262-ХІІ, в силу вимог яких максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 70 процентів відповідних сум грошового забезпечення.
Верховний Суд у рішенні від 04.02.2019 року у зразковій справі №240/5401/18 зазначив, що внесені Законом №3668-VІ та Законом №1166-VII зміни до ст.13 Закону №2262-ХІІ щодо розміру пенсії у відсотках стосуються порядку призначення пенсії за вислугу років військовослужбовцям та особам, які мають право на пенсію за цим Законом у разі реалізації ними права на пенсійне забезпечення, а не перерахунку вже призначеної пенсії. Процедури призначення та перерахунку пенсії є різними за змістом і механізмом їх проведення. Нормами, які визначають механізм здійснення перерахунку пенсії за вислугу років, є норми ст.63 Закону №2262-ХІІ, яка не зазнала змін у зв`язку з прийняттям Закону №3668-VІ та Закону №1166-VII.
Суд встановив, що звернення до суду з даним позовом зумовлено протиправною поведінкою Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області, яка полягає у ігноруванні відповідачем при проведенні перерахунку пенсії позивачу, на виконання судового рішення Львівського окружного адміністративного суду від 11.01.2021 року у справі №380/10367/20, обставин, встановлених судовим рішенням Львівського окружного адміністративного суду від 05.12.2019 року у справі №1.380.2019.005751.
Рішенням Львівського окружного адміністративного суду від 05.12.2019 року у справі №1.380.2019.005751, з урахуванням правової позиції Верховного Суду, викладеної в рішенні від 04.02.2019 року у зразковій справі №240/5401/18, встановлено наявність у позивача права на основний розмір пенсії в розмірі 90% грошового забезпечення та відсутність підстав для застосування механізму нового обчислення пенсії із застосуванням норм ч.2 ст.13 Закону №2262-ХІІ, яка застосовується при призначенні пенсії. Разом з тим, судом встановлено, що при перерахунку пенсії змінною величиною є лише розмір грошового забезпечення, натомість відсоткове значення розміру основної пенсії, яке обчислюється при її призначенні, відповідно до наявної у позивача вислуги років, є незмінним.
Відповідно до ч.4 ст.78 Кодексу адміністративного судочинства України, обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.
За таких обставин, суд приходить висновку, що право позивача на основний розмір пенсії в розмірі 90% грошового забезпечення підтверджене судовим рішенням Львівського окружного адміністративного суду від 05.12.2019 року у справі №1.380.2019.005751, яке набрало законної сили, та не є предметом доказування при розгляді даної справи.
Натомість, для Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області при проведенні будь-яких подальших перерахунків пенсії позивача, застосування норм права, викладених у постанові Верховного Суду у зразковій справі №240/5401/18, є обов`язковим.
Вказане в сукупності зумовлює висновок суду про протиправність дій Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області щодо зменшення відсоткового розміру пенсії позивачу з 90% до 70% грошового забезпечення, визначеного станом на 05.03.2019 року в оновленій довідці від 19.08.2020 року №11/1328, складеній Адміністрацією Державної прикордонної служби України, при проведенні перерахунку та виплати пенсії за вислугу років з 01.04.2019 року.
А тому, з метою ефективного захисту прав позивача та забезпечення відновлення його порушеного права, суд вважає за необхідне зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області провести з 01.04.2019 року перерахунок та виплату пенсії за вислугу років позивачу, виходячи з розміру 90% сум грошового забезпечення, визначеного станом на 05.03.2019 року в оновленій довідці від 19.08.2020 року №11/1328, складеній Адміністрацією Державної прикордонної служби України, з урахуванням проведених виплат.
Відтак, позовні вимоги в цій частині є підставними та такими, що підлягають задоволенню.
Щодо позовних вимог про зобов`язання відповідача здійснити перерахунок та виплату пенсії позивачу із 01.04.2019 року без обмежень її максимальним розміром, виходячи із розміру 90% його грошового забезпечення, зазначеного у довідці від 19.08.2020 року №11/1328 Адміністрації Державної прикордонної служби України, з урахуванням раніше проведених виплат, суд враховує таке.
Відповідно до ч.1 ст.2 Кодексу адміністративного судочинства України, завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.
Водночас суд враховує, що право на захист - це самостійне суб`єктивне право, яке з`являється у володільця регулятивного права лише в момент порушення чи оспорення останнього.
Таким чином, завдання адміністративного судочинства полягає у захисті саме порушених прав особи в публічно-правових відносинах. При цьому захист прав, свобод та інтересів осіб передбачає наявність встановленого судом факту їх порушення.
У межах спірних правовідносин, які виникли між сторонами, відповідач порушив право позивача саме діями щодо відмови у проведенні перерахунку та виплаті з 01.04.2019 року пенсії, виходячи із розміру 90% його грошового забезпечення, зазначеного у довідці від 19.08.2020 року №11/1328 Адміністрації Державної прикордонної служби України, що і є предметом спору у цій справі.
Право позивача на перерахунок та виплату пенсії з обмеженням її максимального розміру відповідачем не порушене; доказів протилежного матеріали справи не містять.
З огляду на наведене, враховуючи, що судовому захисту підлягає порушене, а не ілюзорне право, суд вважає, що в цій частині позовних вимог належить відмовити.
Відповідно до ч.ч.1, 2 ст.77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. А, згідно ч.1 ст.90 цього ж Кодексу, суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні.
Отже, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України, оцінки поданих сторонами доказів, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об`єктивному розгляді всіх обставин справи в їх сукупності, суд дійшов висновку про обґрунтованість позовних вимог та вважає їх такими, що підлягають частковому задоволенню.
Щодо клопотання про встановлення судового контролю за виконанням рішення суду, суд враховує таке.
Частиною 1 ст.382 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що суд, який ухвалив рішення в адміністративній справі, може зобов`язати суб`єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.
Тобто положеннями вказаної норм закріплено право саме суду встановлювати контроль за виконанням судового рішення і вирішувати у яких випадках належить подавати відповідний звіт; при цьому, строк встановлює також саме суд. Втім, у суду відсутні підстави вважати, що відповідач буде ухилятись від виконання судового рішення після набрання ним законної сили.
Проаналізувавши обставини справи та зміст позовних вимог, суд не вбачає достатніх підстав для встановлення судового контролю за виконанням судового рішення у вказаній адміністративній справі.
Щодо судового збору, то відповідно до вимог ч.3 ст.139 Кодексу адміністративного судочинства України такий відшкодовуються позивачу пропорційно до розміру задоволених позовних вимог.
Керуючись ст.ст.2, 6, 8-10, 13, 14, 72-77, 139, 241-246, 250, 262, 382, підп.15.5 п.15 Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
в и р і ш и в :
позов задовольнити частково.
Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області щодо зменшення відсоткового розміру пенсії з 90% до 70% грошового забезпечення, визначеного станом на 05.03.2019 року в оновленій довідці від 19.08.2020 року №11/1328, складеній Адміністрацією Державної прикордонної служби України, при проведенні перерахунку та виплати пенсії за вислугу років з 01.04.2019 року ОСОБА_1 .
Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області (місцезнаходження: вул.Митрополита Андрея, 10, м.Львів, 79016; код ЄДРПОУ: 13814885) провести з 01.04.2019 року перерахунок та виплату пенсії за вислугу років ОСОБА_1 (місце проживання: АДРЕСА_1 ; РНОКПП: НОМЕР_1 ), виходячи з розміру 90% грошового забезпечення, визначеного станом на 05.03.2019 року в оновленій довідці від 19.08.2020 року №11/1328, складеній Адміністрацією Державної прикордонної служби України, з урахуванням проведених виплат.
У задоволенні решти позовних вимог - відмовити.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області (місцезнаходження: вул.Митрополита Андрея, 10, м.Львів, 79016; код ЄДРПОУ: 13814885) на користь ОСОБА_1 (місце проживання: АДРЕСА_1 ; РНОКПП: НОМЕР_1 ) судовий збір в сумі 454 (чотириста п`ятдесят чотири) гривні 00 копійок.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги, рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту судового рішення до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Львівський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Восьмого апеляційного адміністративного суду.
Суддя Ланкевич А.З.