
ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
справа № 380/15190/21
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
22 листопада 2021 року м. Львів
Львівський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Качур Р.П. розглянув у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Національної поліції у Львівській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити дії -
УСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 (далі - позивач, ОСОБА_1 ) звернувся до Львівського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Головного управління Національної поліції у Львівській області (далі - відповідач), у якому просить:
- визнати протиправною бездіяльність відповідача щодо ненадання відповіді на запит на отримання публічної інформації від 30.05.2021, результатом чого є порушення його права на отримання інформації, гарантованого статтею 5 Закону України «Про інформацію» та статтею 34 Конституції України;
- зобов`язати відповідача надати відповідь на інформаційний запит позивача від 30.05.2021.
В обґрунтування позовних вимог зазначено, що 30.05.2021 позивачем листом AT «Укрпошта» 7900064444278 скеровано інформаційний запит до Відділу поліції № 6 Головного управління Національної поліції у Львівській області та такий вручено відповідачу 01.06.2021. Відповідь на зазначений запит ОСОБА_1 просив надіслати на його електронну адресу < ІНФОРМАЦІЯ_1 >. Станом на день подання позовної заяви відповіді на зазначений інформаційний запит від 30.05.2021 позивач не отримав, хоча минуло вже три місяці, інформації щодо подовження строку розгляду запиту до мене не надходило. Позивач вважає таку бездіяльність відповідача протиправною, відтак звернувся до суду із цим позовом.
Ухвалою від 14.09.2021 позовну заяву залишено без руху для усунення її недоліків.
Ухвалою від 29.09.2021 позивача звільнено від сплати судового збору за подання позовної заяви у цій справі; провадження у справі відкрито за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи за наявними у справі матеріалами (у письмовому провадженні).
Ухвалою суду від 09.11.2021 відповідачу продовжено процесуальний строк, встановлений ухвалою судді Львівського окружного адміністративного суду від 29.09.2021 про відкриття спрощеного позовного провадження в адміністративній справі для подання відзиву, на 5 днів з дня вручення копії ухвали від 29.09.2021 про відкриття спрощеного позовного провадження.
На адресу суду від відповідача надійшов відзив (вх. № 11584ел від 11.11.2021) в якому проти позову заперечив. Вказав, що запит позивача на інформацію від 30.05.2021 надійшов на адресу відповідача 01.06.2021 та зареєстровано за вх. № ІЗ-43. На вказаний запит відповідач надав відповідь листом від 07.06.2021 № 43/ЗІ/43/05/01-21, яку направив поштовим відправленням на поштову адресу позивача: АДРЕСА_1 . Стверджує, що до цієї відповіді надано всі запитувані документи. Відтак вважає, що Головним управлінням Національної поліції у Львівській області правомірну відповідь, у строки, визначені Законом України «Про доступ до публічної інформації». Просив у задоволенні позову відмовити.
Суд дослідив долучені до матеріалів справи письмові докази та встановив такі обставини справи.
ОСОБА_1 30.05.2021 звернувся до Відділу поліції № 6 Головного управління Національної поліції у Львівській області із запитом в порядку Закону України «Про доступ до публічної інформації», у якому просив надати йому таку інформацію:
1) фотознімки та відеозапис з місця події біля села Сокільники (протиправне розміщення відходів/несанкціонованих сміттєзвалищ), здійснені на службову нагрудну камеру співробітниками поліції, які прибули на виклик позивача 21.05.2021; зйомка почалася близько 12 години 25 хвилин і тривала близько 12 хвилин; запитуваний відеозапис був здійснений поліцейським орієнтовно з 12:25 по 12:37 год. 21.05.2021;
2) завірену копію заяви позивача та пояснення, яке 21.05.2021 подано позивачем безпосередньо на місці можливого правопорушення співробітникам поліції, які прибули за його викликом через спеціальну лінію « 102».
Запитувану інформацію просив надати йому особисто та з цією метою повідомити де і коли позивач має отримати запитувану ним інформацію. Відповідь просив надіслати на його електронну адресу: < ІНФОРМАЦІЯ_1 >.
Запит на отримання публічної інформації від 30.05.2021 ОСОБА_1 надіслав на адресу Відділу поліції № 6 Головного управління Національної поліції у Львівській області (81100 Львівська область м. Пустомити вул. Шевченка 1) засобами поштового зв`язку, що підтверджується копією фіскального чека АТ «Укрпошта» № ПН 215600426655 від 30.05.2021.
Вказаний запит надійшов на адресу Відділу поліції № 6 Головного управління Національної поліції у Львівській області 01.06.2021, підтвердження чого є роздруківка із сайту АТ «Укрпошта» про відстеження поштового відправлення ШКІ 7900064444278.
Докази надання відповідачем відповіді на запит ОСОБА_1 від 30.05.2021 у матеріалах справи відсутні.
Позивач вважає, що відповідачем порушено встановлені Законом України «Про доступ до публічної інформації» порядок та строк розгляду запиту, відтак він звернувся до суду із цим позовом.
При вирішенні спору по суті суд керується таким.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Наведена норма означає, що суб`єкт владних повноважень зобов`язаний діяти лише на виконання закону, за умов і обставин, визначених ним, вчиняти дії, не виходячи за межі прав та обов`язків, дотримуватися встановленої законом процедури, обирати лише встановлені законодавством України способи правомірної поведінки під час реалізації своїх владних повноважень.
Статтею 40 Конституції України визначено, що усі мають право направляти індивідуальні чи колективні письмові звернення або особисто звертатися до органів державної влади, органів місцевого самоврядування та посадових і службових осіб цих органів, що зобов`язані розглянути звернення і дати обґрунтовану відповідь у встановлений законом строк.
Порядок здійснення та забезпечення права кожного на доступ до інформації, що знаходиться у володінні суб`єктів владних повноважень, інших розпорядників публічної інформації, визначених цим Законом, та інформації, що становить суспільний інтерес визначає Закон України «Про доступ до публічної інформації» № 2939-VI від 13.01.2011 (далі - Закон № 2939-VI).
Частиною 1 статті 1 Закону № 2939-VI визначено, що публічна інформація - це відображена та задокументована будь-якими засобами та на будь-яких носіях інформація, що була отримана або створена в процесі виконання суб`єктами владних повноважень своїх обов`язків, передбачених чинним законодавством, або яка знаходиться у володінні суб`єктів владних повноважень, інших розпорядників публічної інформації, визначених цим Законом.
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 13 Закону № 2939-VI розпорядниками інформації для цілей цього Закону визнаються суб`єкти владних повноважень - органи державної влади, інші державні органи, органи місцевого самоврядування, органи влади Автономної Республіки Крим, інші суб`єкти, що здійснюють владні управлінські функції відповідно до законодавства та рішення яких є обов`язковими для виконання;
Запит на інформацію - це прохання особи до розпорядника інформації надати публічну інформацію, що знаходиться у його володінні. Запитувач має право звернутися до розпорядника інформації із запитом на інформацію незалежно від того, стосується ця інформація його особисто чи ні, без пояснення причини подання запиту. Запит на інформацію може бути індивідуальним або колективним. Запити можуть подаватися в усній, письмовій чи іншій формі (поштою, факсом, телефоном, електронною поштою) на вибір запитувача (ч.ч. 1-3 ст. 19 Закону № 2939-VI).
За загальним правилом, встановленим ч. 1 ст. 20 Закону № 2939-VI, розпорядник інформації має надати відповідь на запит на інформацію не пізніше п`яти робочих днів з дня отримання запиту.
У разі якщо запит на інформацію стосується інформації, необхідної для захисту життя чи свободи особи, щодо стану довкілля, якості харчових продуктів і предметів побуту, аварій, катастроф, небезпечних природних явищ та інших надзвичайних подій, що сталися або можуть статись і загрожують безпеці громадян, відповідь має бути надана не пізніше 48 годин з дня отримання запиту. Клопотання про термінове опрацювання запиту має бути обґрунтованим. У разі якщо запит стосується надання великого обсягу інформації або потребує пошуку інформації серед значної кількості даних, розпорядник інформації може продовжити строк розгляду запиту до 20 робочих днів з обґрунтуванням такого продовження. Про продовження строку розпорядник інформації повідомляє запитувача в письмовій формі не пізніше п`яти робочих днів з дня отримання запиту (ч.ч. 2-4 ст. 20 Закону № 2939-VI).
Розпорядник інформації, який не володіє запитуваною інформацією, але якому за статусом або характером діяльності відомо або має бути відомо, хто нею володіє, зобов`язаний направити цей запит належному розпоряднику з одночасним повідомленням про це запитувача. У такому разі відлік строку розгляду запиту на інформацію починається з дня отримання запиту належним розпорядником (ч. 3 ст. 22 Закону № 2939-VI).
Відповідно до п. 10 розділу ІІ Порядку порядку прийому, реєстрації і розгляду запитів на публічну інформацію, розпорядником якої є Національна поліція України, та відшкодування запитувачами фактичних витрат на копіювання і друк документів у Національній поліції України, затвердженого наказом Міністерства внутрішніх справ України № 95 від 07.02.2017 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 01.03.2017 за № 285/30153, відповідь на запит надається в спосіб, обраний запитувачем, протягом п`яти робочих днів з дня надходження та реєстрації запиту. У разі неможливості надання запитуваної інформації в запитуваній формі така інформація надається в тому вигляді, в якому вона зберігається в її розпорядника. Реєстрація відповідей на запити громадян ведеться за індексами, присвоєними під час реєстрації.
Частиною 1 ст. 23 Закону № 2939-VI визначено, що рішення, дії чи бездіяльність розпорядників інформації можуть бути оскаржені до керівника розпорядника, вищого органу або суду.
Запитувач має право оскаржити ненадання відповіді на запит на інформацію (п. 3 ч. 2 ст. 23 Закону № 2939-VI).
Із матеріалів справи судом встановлено, що скерований ОСОБА_1 запит на отримання публічної інформації від 30.05.2021 стосувався інформації, яка за своїм характером є публічною, що також не заперечується відповідачем. Відтак спірні правовідносини регулюються зазначеними вище нормами Закону України «Про доступ до публічної інформації».
Судом встановлено, що запит на отримання публічної інформації від 30.05.2021 позивач надіслав на адресу Відділу поліції № 6 Головного управління Національної поліції у Львівській області та такий отриманий останнім 01.06.2021, що підтверджується роздруківкою із сайту АТ «Укрпошта» про відстеження поштового відправлення ШКІ 7900064444278.
Відповідачем вказано, що на вказаний запит ним надано відповідь листом від 07.06.2021 № 43/ЗІ/43/05/01-21, яку направив поштовим відправленням на поштову адресу позивача: АДРЕСА_1 . На підтвердження вказаних обставин, представниця відповідача надала копію з журналу обліку інформаційних запитів за № 43.
З цього приводу суд зазначає таке.
Згідно з п. 1 Правил організації діловодства та архівного зберігання документів у державних органах, органах місцевого самоврядування, на підприємствах, в установах і організаціях, затверджених наказом Міністерства юстиції України № 1000/5 від 18.06.2015 та зареєстрованих в Міністерстві юстиції України 22.06.2015 за № 736/27181 (далі - Правила), ці Правила встановлюють єдині вимоги щодо створення управлінських документів і роботи зі службовими документами, а також порядок їх архівного зберігання в державних органах, органах місцевого самоврядування, на підприємствах, в установах і організаціях незалежно від форм власності (далі - установи). Ці Правила є нормативно-правовим актом, обов`язковим для виконання всіма установами.
Пунктом першим глави 3 розділу ІІІ Правил визначено, що службовий документ, отриманий установою або створений нею, у тому числі для внутрішнього користування, вважається внесеним до документаційного фонду установи з моменту його реєстрації.
У разі застосування автоматизованої системи реєстрації документів може використовуватися штрих-код. Для вихідних документів штрих-код включає реєстраційний індекс і дату документа та розташовується у межах, зазначених у ДСТУ 4163-2003 для реквізитів бланка, а саме: з кутовим розташуванням реквізитів - 73 мм від початку першого реквізиту, з поздовжнім - 77 мм (пункт 6 глави 3 розділу ІІІ Правил).
Вихідні документи надсилаються адресатам з використанням засобів поштового зв`язку, електрозв`язку, а також доставляються кур`єрською, фельд`єгерською службами. Опрацювання документів для відправлення поштовим зв`язком здійснюється службою діловодства установи відповідно до Правил надання послуг поштового зв`язку, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 05 березня 2009 року № 270 (із змінами) (п. 1 глави 7 розділу ІІІ Правил).
Згідно з п. 3 глави 7 розділу ІІІ Правил вихідні документи опрацьовуються і надсилаються централізовано в день їх надходження від структурних підрозділів - виконавців або не пізніше наступного робочого дня.
Відповідно до визначення, наведеного у п. 2 Правил надання послуг поштового зв`язку, затверджених постановою Кабінету Міністрів України № 270 від 05.03.2009 (далі - Правила № 270), згруповані поштові відправлення, поштові перекази - внутрішні реєстровані поштові відправлення, поштові перекази, кількість яких становить п`ять і більше, що одночасно подаються для пересилання одним відправником.
Пунктами 66-68 Правил № 270 визначено, що у разі відправлення згрупованих поштових відправлень, поштових переказів відправник складає їх список в електронному вигляді за формою, визначеною оператором поштового зв`язку. Кількість поштових відправлень, поштових переказів одного виду та категорії (згрупованих за способом пересилання), що включаються до одного списку, та кількість таких списків визначаються оператором поштового зв`язку.
Список засвідчується підписом відправника. Якщо відправником є юридична особа, список згрупованих внутрішніх рекомендованих поштових карток, листів, бандеролей засвідчується підписом відповідального працівника цієї особи, список згрупованих внутрішніх листів та бандеролей з оголошеною цінністю, посилок, прямих контейнерів, поштових переказів - підписами керівника та головного бухгалтера. Підписи скріплюються відповідними печатками (за наявності).
Про прийняття для пересилання згрупованих поштових відправлень, поштових переказів видається один розрахунковий документ на один список. Один примірник списку видається відправникові.
З огляду на вищевказані норми суд зазначає, що долучена до матеріалів справи копія з журналу обліку інформаційних запитів за № 43 не є належним доказом відправлення ОСОБА_1 відповіді на запит на публічну інформацію, оскільки відповідачем не долучено розрахункового документа, який би свідчив про прийняття згрупованих поштових відправлень для пересилання, а також не надано копії списку згрупованих поштових відправлень.
При цьому, у запиті на отримання публічної інформації від 30.05.2021 позивач просив надати відповідь на запит на поштову адресу позивача, а також на електронну адресу « ІНФОРМАЦІЯ_1 ».
Однак відповідачем не надано доказів направлення зазначеної відповіді відповідно до ч. 1 ст. 20 Закону України «Про доступ до публічної інформації» на електронну адресу позивача, а долучена позивачем до матеріалів справи копія з журналу обліку інформаційних запитів не є належним доказом направлення відповіді на запит на отримання публічної інформації позивача від 30.05.2021. Вказане в сукупності свідчить про факт бездіяльності відповідача щодо ненадання відповіді на запит ОСОБА_1 від 30.05.2021 на отримання публічної інформації в передбачений законодавством строк.
Такий висновок суду узгоджується із правовою позицією, викладеною у постанові Верховного Суду від 30.01.2019 у справі № 805/2982/17-а.
У своїй постанові від 06 вересня 2019 року у справі № 128/4752/15-а Верховний Суд висловив правову позицію, відповідно до якої належними і допустимими доказами відправлення відповіді на запит є список згрупованих поштових відправлень із відміткою працівника зв`язку про його прийняття (пункт 66 Правил № 270), опис вкладення у цінний лист, зворотне повідомлення про вручення поштового відправлення, докази направлення електронною поштою або розписка про отримання у разі вручення заявнику особисто.
Проте жодних доказів надання позивачу відповіді на його запит від 30.05.2021 у порядку та строки, передбачені Законом України «Про доступ до публічної інформації», відповідачем суду не надано.
Крім цього, відсутні докази того, що запит позивача стосувався великого обсягу інформації та потребував пошуку інформації, позивач про продовження строку розгляду запиту не повідомлявся.
Таким чином, суд доходить висновку про недотримання відповідачем встановлених Законом України «Про доступ до публічної інформації» порядку та строків при розгляді запиту позивача на інформацію від 30.05.2021.
З огляду на вищевикладене суд вважає належним способом захисту, необхідним для поновлення прав позивача, прийняття судом рішення про визнання протиправною бездіяльності відповідача щодо ненадання відповіді на запит позивача на отримання публічної інформації від 30.05.2021 та зобов`язання відповідача у визначені Законом України «Про доступ до публічної інформації» порядку та строки розглянути запит ОСОБА_1 на отримання публічної інформації 30.05.2021.
Частиною першою статті 2 КАС України передбачено, що завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.
Згідно із ч. 1 ст. 5 КАС України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб`єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист у спосіб, визначений в цій статті.
Згідно із ч. 1 ст. 6 КАС України суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого, зокрема, людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави.
Відповідно до ч. 1 ст. 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Згідно з вимогами ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. У таких справах суб`єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.
Згідно з ч. 1 ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні. Докази, подані позивачем, переконують у безпідставності позовних вимог.
Беручи до уваги вищенаведене в сукупності, проаналізувавши матеріали справи та долучені сторонами письмові докази, суд дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню.
Оскільки позивача звільнено від сплати судового збору, доказів понесення ним інших судових витрат матеріали справи не містять, відтак відповідно до вимог ст. 139 КАС України судові витрати стягненню із сторін не підлягають.
Керуючись ст.ст. 2, 6, 8-10, 13, 14, 72-77, 139, 241-246, 250, 255, 262, 263, 293, 295, пп. 15.5 п. 15 розділу VII «Перехідні положення» КАС України, суд -
ВИРІШИВ:
1. Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Національної поліції у Львівській області (79007 м. Львів пл. Генерала Григоренка 3; код ЄДРПОУ 40108833) про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити дії задовольнити.
2. Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Національної поліції у Львівській області щодо ненадання відповіді на запит ОСОБА_1 на отримання публічної інформації від 30.05.2021.
3. Зобов`язати Головне управління Національної поліції у Львівській області у визначені Законом України «Про доступ до публічної інформації» порядку та строки розглянути запит ОСОБА_1 на отримання публічної інформації від 30.05.2021.
4. Судові витрати розподілу не підлягають.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Суддя Р.П. Качур