Рішення № 101286340, 23.11.2021, Луганський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
23.11.2021
Номер справи
360/5572/21
Номер документу
101286340
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЛУГАНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

Іменем України

23 листопада 2021 рокуСєвєродонецькСправа № 360/5572/21

Суддя Луганського окружного адміністративного суду Басова Н.М., розглянувши в порядку письмового провадження справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області про визнання протиправними дії та зобов`язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

До Луганського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 (далі - позивач, ОСОБА_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області (далі - відповідач), в якому позивач просив суд:

-визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області щодо відмови ОСОБА_1 у зарахуванні до спеціального стажу періоду роботи з 01.01.1995 по 28.02.1997, з 01.03.1997 по 30.06.1998, з 01.07.1998 по 14.09.1998, з 15.09.1998 по 07.10.1998 для призначення пенсії відповідно до п.2 ч.2 ст.114 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування";

-зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Луганській області призначити та виплачувати ОСОБА_1 пенсію за віком на пільгових умовах відповідно до п.2 ч.2 ст.114 Законом України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" з 01 жовтня 2020 року, зарахувавши до пільгового стажу період роботи з 01.01.1995 по 28.02.1997, з 01.03.1997 по 30.06.1998, з 01.07.1998 по 14.09.1998, з 15.09.1998 по 07.10.1998 (а.с.1-5).

В обґрунтування позовних вимог зазначив, що 01 жовтня 2020 року ОСОБА_1 звернулась до Білокуракинського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Луганської області із заявою про призначення пенсії за віком, надавши відповідні документи. Рішенням Білокуракинського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Луганської області від 09.10.2020 № 123750002102 позивачу відмовлено у призначенні пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до п.2 ч.2 ст.114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування». Не погоджуючись з вказаним рішенням, ОСОБА_1 звернулася до Луганського окружного адміністративного суду з позовом. Рішенням Луганського окружного адміністративного суду від 28.12.2020 позов ОСОБА_1 задоволено частково, визнано протиправним та скасовано рішення Білокуракинського об`єднаного управління Пенсійного фонду України в Луганській області від 09 жовтня 2020 року №123750002102 про відмову в призначенні пенсії за віком на пільгових умовах ОСОБА_1 , зобов`язано Білокуракинське об`єднане управління Пенсійного фонду України Луганської області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 про призначення пенсії за віком на пільгових умовах за списком № 2 від 01.10.2020 з урахуванням правових висновків суду. Листом Білокуракинського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Луганської області від 01.04.2021 позивачу за її заявою від 25.03.2021 повторно відмовлено у призначенні пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до п.2 ч.2 ст.114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування». Рішення мотивоване відсутністю необхідного пільгового стажу за Списком №2.

Вважаючи протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області щодо відмови ОСОБА_1 у зарахуванні до спеціального стажу періоду роботи з 01.01.1995 по 28.02.1997, з 01.03.1997 по 30.06.1998, з 01.07.1998 по 14.09.1998, з 15.09.1998 по 07.10.1998 для призначення пенсії відповідно до п.2 ч.2 ст.114 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", позивач звернувся до суду за захистом своїх прав.

25.10.2021 від Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області до відділу діловодства та обліку звернень громадян (канцелярію) суду за вхідним реєстраційний номером 36240/2021 надійшов відзив на позовну заяву від 22.10.2021 №1200-0803-7/45281, відповідно до якого вважає позовні вимоги необґрунтованими та просить суд відмовити у задоволені позовних вимог в повному обсязі (а.с.73-79).

В обґрунтування відзиву зазначив, що ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 звернулась до Білокуракинського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Луганської області із заявою від 01.10.2020 про призначення пенсії за віком на пільгових умовах до відповідно до п.2 ч.2 ст.114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування». За результатами заяви управлінням було винесено рішення про відмову в призначенні пенсії №123750002102 від 09.10.2020. Рішенням Луганського окружного адміністративного суду від 28.12.2020 позов ОСОБА_2 задоволено частково, визнано протиправним та скасовано рішення Білокуракинського об`єднаного управління Пенсійного фонду України в Луганській області від 09 жовтня 2020 року №123750002102 про відмову в призначенні пенсії за віком на пільгових умовах ОСОБА_2 , зобов`язано Білокуракинське об`єднане управління Пенсійного фонду України Луганської області повторно розглянути заяву ОСОБА_2 про призначення пенсії за віком на пільгових умовах за списком № 2 від 01.10.2020 з урахуванням правових висновків суду. Вказане рішення набрало законної сили 18.03.2021. На виконання рішення суду управлінням повторно розглянуто заяву ОСОБА_2 про призначення пенсії за віком на пільгових умовах згідно п.2 ч.2 ст.114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування». Управлінням вдруге винесено рішення про відмову в призначенні пенсії №123750002102 від 30.03.2021. Відповідач зазначив, що періоди роботи позивача з 01.01.1995 по 28.02.1997, з 01.03.1997 по 30.06.1998, з 01.07.1998 по 14.09.1998, з 15.09.1998 по 07.10.1998 не зараховано, оскільки Списком №2 не передбачена посада бригадира телефоністів міжміського телефонного зв`язку. На підставі викладеного, відповідач просив відмовити в задоволенні позовних вимог в повному обсязі.

Судом по справі вчинено такі процесуальні дії:

- ухвалою суду від 07.10.2021 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі, призначено до розгляду в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) (а.с.66-67).

Дослідивши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих доказів, оцінивши докази відповідно до вимог ст.ст.72-79, 90 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), суд дійшов наступного.

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , і.н. НОМЕР_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 (а.с.8-9,10).

01.10.2020 позивач звернувся до Білокуракинського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Луганської області з заявою про призначення пенсії відповідно п.2 ч.2 ст.114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» (а.с.149).

Рішенням Білокуракинського об`єднаного управління Пенсійного фонду України в Луганській області від 09 жовтня 2020 року №123750002102 ОСОБА_1 відмовлено в призначенні пенсії за віком на пільгових умовах (а.с.176-177).

Позивач не погодився з вказаним рішенням та оскаржив його до суду.

З даних КП «ДСС» вбачається, що рішенням Луганського окружного адміністративного суду від 28.12.2020 у справі №360/4623/20 позовні вимоги ОСОБА_1 до Білокуракинського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Луганської області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання утриматися від вчинення певних дій задоволено частково.

Визнано протиправним та скасовано рішення Білокуракинського об`єднаного управління Пенсійного фонду України в Луганській області від 09 жовтня 2020 року №123750002102 про відмову в призначенні пенсії за віком на пільгових умовах ОСОБА_1 . Зобов`язано Білокуракинське об`єднане управління Пенсійного фонду України Луганської області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 про призначення пенсії за віком на пільгових умовах за списком № 2 від 01.10.2020, з урахуванням правових висновків суду.

Стягнуто за рахунок бюджетних асигнувань Білокуракинського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Луганської області (92200, Луганська область, Білокуракинський район, смт.Білокуракине, вул.Історична, 81, код ЄДРПОУ 41246789) на користь ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , і.н. НОМЕР_1 , місце проживання: АДРЕСА_2 ) судові витрати зі сплати судового збору в сумі 840,80 грн (вісімсот сорок гривень 80 коп).

Ухвалою Першого апеляційного адміністративного суду від 18.03.2021 апеляційну скаргу Білокуракинського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Луганської області на рішення Луганського окружного адміністративного суду від 28 грудня 2020 року у справі № 360/4623/20 за позовом ОСОБА_1 до Білокуракинського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Луганської області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання утриматися від вчинення певних дій повернуто заявникові.

Рішенням Білокуракинського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Луганської області від 30 березня 2021 року № 123750002102 на виконання вказаного рішення суду повторно розглянуто заяву ОСОБА_1 та відмовлено у призначенні пенсії за віком на пільгових умовах за Списком № 2 (а.с.178-179).

Підставою для відмови у призначенні пенсії позивачу стало те, що у позивача відсутній необхідний пільговий стаж за Списком №2.

При цьому відповідач не зарахував до пільгового стажу позивача періоди з 01.01.1995 по 28.02.1997, з 01.03.1997 по 30.06.1998, з 01.07.1998 по 14.09.1998, з 15.09.1998 по 07.10.1998, оскільки трудова книжка не містить відомостей, що визначають право на пенсію на пільгових умовах, установлені для окремих категорій працівників. Зарахувати пільговий стаж лише згідно записів трудової книжки відсутні підстави, оскільки в ній відсутні відомості щодо зайнятості протягом повного робочого дня на роботах зі шкідливими чи важкими умовами праці, перебування у відпустках без збереження заробітної плати, відволікання, переведення на роботу з неповним робочим днем, також в трудовій книжці відсутні відомості щодо підтвердження права на пільгове пенсійне забезпечення за результатами атестації робочих місць. Крім того, з 01.03.1997 по 30.06.1998, з 01.07.1998 по 14.09.1998 та з 15.09.1998 по 07.10.1998 ОСОБА_2 працювала бригадиром телефоністів міжміського телефонного зв`язку, проте Списком №2 не передбачена посада бригадира телефоністів міжміського телефонного зв`язку.

Уточнюючу довідку від 18.04.2014 №448602/2-255, видану Луганською філією ПАТ «Укртелеком» не враховано, оскільки інформація, яка в ній міститься, суперечить записам трудової книжки.

Згідно оскаржуваного рішення відповідача загальний стаж позивача складає 39 років 7 місяців 24 дні, в тому числі пільговий стаж за Списком №2 - 4 роки 8 місяців 23 дні.

В матеріалах справи наявні: довідка ТОВ "Луганська телефонна компанія" від 16.06.2021 №101/204 (а.с.11), наказу №24 про переведення на іншу роботу від 07.10.1998 (а.с.12), кадровий наказ центру №6 смт.Білокуракине (а.с.13), наказ № 1-а від 01.01.1995 (а.с.14-16), наказ №18 від 01.03.1997 (а.с.17), наказу №1 від 15.09.1998 (а.с.18-20), наказ №8 від 15.04.1998 (а.с.21), довідка №448602/2-255 від 18.04.2014 про підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній (а.с.22), довідка №448602/2-205 від 03.04.2014 (а.с.23), довідка від 20.03.2014 №112 про заробітну плату для обчислення пенсії (а.с.24), довідка №113 від 20.03.2014 (а.с.25), наказ №18 від 01.03.1997 (а.с.26), довідка №02-1320 від 08.09.2020 (а.с.27), довідка №339 від 17.09.2020 (а.с.28), довідка про заробітну плату для обчислення пенсії від 17.09.2020 №338 (а.с.29), довідка №107 від 02.04.2014 (а.с.30), довідка №327 від 14.08.2014 про підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній (а.с.31), довідка від 16.03.2015 №52 про заробітну плату для обчислення пенсії (а.с.32), наказ №25 від 16.05.1994 (а.с.33), перелік робочих місць, що підтверджують право на пенсійне забезпечення (а.с.34), лист №80Д611-625 від 06.11.2020 (а.с.35), лист №35-19-343 від 30.09.2020 (а.с.36), лист №2695/031-08 від 19.10.2020 (а.с.37-40), лист від 26.04.2021 (а.с.41), лист від 01.04.2021 (а.с.42-45), лист від 12.05.2021 (а.с.46-47), трудова книжка серії НОМЕР_2 (а.с.48-61), реєстр застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов`язкового державного соціального страхування (а.с.136-141).

Вирішуючи адміністративну справу по суті заявлених вимог, надаючи оцінку обставинам (фактам), якими обґрунтовано вимоги і заперечення учасників справи, суд виходить з такого.

Статтею 46 Конституції України визначено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх в разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та інших випадках передбачених законом. Це право гарантується загальнообов`язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними. Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.

Відповідно до частини першої, другої статті 5 Закону України від 09 липня 2003 року № 1058-IV «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» (далі - Закон №1058-IV) цей Закон регулює відносини, що виникають між суб`єктами системи загальнообов`язкового державного пенсійного страхування. Дія інших нормативно-правових актів може поширюватися на ці відносини лише у випадках, передбачених цим Законом, або в частині, що не суперечить цьому Закону.

Виключно цим Законом визначаються: принципи та структура системи загальнообов`язкового державного пенсійного страхування; коло осіб, які підлягають загальнообов`язковому державному пенсійному страхуванню; види пенсійних виплат; умови набуття права та порядок визначення розмірів пенсійних виплат; пенсійний вік чоловіків та жінок, при досягненні якого особа має право на призначення пенсії за віком; мінімальний розмір пенсії за віком; порядок здійснення пенсійних виплат за загальнообов`язковим державним пенсійним страхуванням; порядок використання коштів Пенсійного фонду та накопичувальної системи пенсійного страхування; організація та порядок здійснення управління в системі загальнообов`язкового державного пенсійного страхування.

Відповідно до частини першої статті 24 Закону № 1058-IV страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов`язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок. […].

Частиною другою статті 24 Закону № 1058-IV визначено, що страховий стаж обчислюється територіальними органами Пенсійного фонду відповідно до вимог цього Закону за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку, а за періоди до впровадження системи персоніфікованого обліку - на підставі документів та в порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності цим Законом.

Абзацами 9, 10 частини 3 статті 24 Закону № 1058-IV визначено, що страховий стаж враховується в одинарному розмірі, крім випадків, передбачених цим Законом. За кожний повний рік стажу роботи (врахованого в одинарному розмірі) на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, зайнятість на яких давала та дає право на пенсію на пільгових умовах, до страхового стажу додатково зараховується по одному року.

Відповідно до частини четвертої статті 24 Закону № 1058-IV періоди трудової діяльності та інші періоди, що враховувалися до стажу роботи для призначення пенсії до набрання чинності цим Законом, зараховуються до страхового стажу в порядку і на умовах, передбачених законодавством, що діяло раніше, крім випадків, передбачених цим Законом.

Пільговий порядок обчислення стажу роботи, передбачений законодавством, що діяло раніше, за період з 1 січня 2004 року застосовується виключно в частині визначення права на пенсію за віком на пільгових умовах та за вислугу років.

Статтею 44 Закону № 1058-IV визначено, що:

- заява про призначення (перерахунок) пенсії та необхідні документи подаються до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженій особі в порядку, визначеному правлінням Пенсійного фонду за погодженням із центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, особисто або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально (частина перша);

- заява про призначення пенсії за віком може бути подана застрахованою особою не раніше ніж за місяць до досягнення пенсійного віку (частина друга);

- органи Пенсійного фонду мають право вимагати відповідні документи від підприємств, організацій і окремих осіб, видані ними для оформлення пенсії, а також в необхідних випадках перевіряти обґрунтованість їх видачі та достовірність поданих відомостей про осіб, які підлягають загальнообов`язковому державному пенсійному страхуванню, умови їх праці та інших відомостей, передбачених законодавством для визначення права на пенсію. На такі перевірки не поширюється дія положень законодавства про здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності (частина третя).

Відповідно до пункту 1 частини першої статті 45 Закону № 1058-IV пенсія призначається з дня звернення за пенсією, крім таких випадків, коли пенсія призначається з більш раннього строку: пенсія за віком призначається з дня, що настає за днем досягнення пенсійного віку, якщо звернення за пенсією відбулося не пізніше трьох місяців з дня досягнення особою пенсійного віку.

Згідно з частиною п`ятою статті 45 Закону № 1058-IV документи про призначення (перерахунок) пенсії розглядає територіальний орган Пенсійного фонду та не пізніше 10 днів з дня їх надходження приймає рішення про призначення (перерахунок) або про відмову в призначенні (перерахунку) пенсії.

Частиною другою статті 114 Закону № 1058-IV визначено, що право на пенсію за віком на пільгових умовах незалежно від місця останньої роботи мають особи, які працювали на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на роботах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, зазначених у частинах другій і третій цієї статті, а пенсії за вислугу років - на умовах, зазначених у частині четвертій цієї статті. Розміри пенсій для осіб, визначених цією статтею, обчислюються відповідно до статті 27 та з урахуванням норм статті 28 цього Закону.

Згідно з пунктом 2 частини другої статті 114 Закону № 1058-IV на пільгових умовах пенсія за віком призначається працівникам, зайнятим повний робочий день на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, - після досягнення 55 років і за наявності страхового стажу не менше 30 років у чоловіків, з них не менше 12 років 6 місяців на зазначених роботах, і не менше 25 років у жінок, з них не менше 10 років на зазначених роботах.

Абзацами першим та другим пункту 2 розділу Прикінцеві положення Закону № 1058-IV визначено, що пенсійне забезпечення застрахованих осіб, які працювали або працюють на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, які відповідно до цього Закону мають право на пенсію на пільгових умовах, здійснюється згідно з окремим законодавчим актом через професійні та корпоративні фонди.

До запровадження пенсійного забезпечення через професійні та корпоративні фонди особам, зазначеним в абзаці першому цього пункту, пенсії призначаються за нормами цього Закону.

Статтею 62 Закону України від 05.11.1991 №1788-XII «Про пенсійне забезпечення» визначено, що основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України.

Зазначеній нормі відповідає пункт 1 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 року № 637 (далі - Порядок № 637).

За відсутності трудової книжки, а також у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні необхідні записи або містяться неправильні чи неточні записи про періоди роботи, для підтвердження трудового стажу приймаються довідки, виписки із наказів, особові рахунки і відомості на видачу заробітної плати, посвідчення, характеристики, письмові трудові договори і угоди з відмітками про їх виконання та інші документи, які містять відомості про періоди роботи (п.3 Порядку).

Пунктом 20 Порядку 637 передбачено, що у тих випадках, коли у трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсію на пільгових умовах або за вислугу років, установлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників.

В довідці має бути вказано: період роботи, що зараховується до спеціального стажу: професія або посада, характер роботи: розділ, пункт, найменування списків або їх номери, куди включаються цій період роботи, первинні документи за час виконання роботи, на підставі яких видана зазначена довідка. Додатково в довідці наводяться такі відомості: стосовно трактористів машиністів підприємств сільського господарства (в тому числі колгоспів) про безпосередню зайнятість у виробництві сільськогосподарської продукції.

У разі коли підприємства, установи, організації або їх правонаступники розміщуються на тимчасово окупованій території України або в районах проведення антитерористичної операції, спеціальний трудовий стаж може підтверджуватися за даними, наявними в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов`язкового державного соціального страхування.

Постановою Пенсійного фонду України від 25 листопада 2005 року № 22-1, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 27 грудня 2005 року за № 1566/11846, затверджений Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» (далі - Порядок № 22-1).

Згідно з пунктом 1.1 розділу І «Звернення за призначенням (перерахунком) пенсії» Порядку № 22-1 заява про призначення пенсії непрацюючим особам, а також членам сім`ї у зв`язку з втратою годувальника подається заявником особисто або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально, безпосередньо до управління Пенсійного фонду України у районі, місті, районі у місті, об`єднаного управління (далі - орган, що призначає пенсію) за місцем проживання (реєстрації).

Відповідно до пункту 1.5 розділу І «Звернення за призначенням (перерахунком) пенсії» Порядку № 22-1 заява про переведення з одного виду пенсії на інший, про перерахунок пенсії, про виплату пенсії у зв`язку з виїздом на постійне місце проживання за кордон, поновлення виплати пенсії, про припинення перерахування пенсії на банківський рахунок та отримання пенсії за місцем фактичного проживання, про виплату частини пенсії на непрацездатних членів сім`ї особи, яка перебуває на повному державному утриманні, про виплату пенсії за довіреністю, термін дії якої більше одного року, через кожний рік дії такої довіреності, подається пенсіонером особисто або його законним представником до органу, що призначає пенсію, за місцем перебування на обліку як одержувача пенсії, а пенсіонерами, які зареєстровані на території Автономної Республіки Крим та м. Севастополя і не отримують пенсії від уповноважених органів Російської Федерації, - до органу, що призначає пенсію, визначеного Пенсійним фондом України. При цьому у заяві про виплату частини пенсії непрацездатним членам сім`ї особи, яка знаходиться на повному державному утриманні, вказується адреса одержувача цієї частини пенсії.

Підпунктом 2 пункту 2.1 розділу II «Документи, необхідні для призначення, перерахунку пенсії, поновлення виплати раніше призначеної пенсії, переведення з одного виду пенсії на інший» Порядку № 22-1 визначено, що до заяви про призначення пенсії за віком додаються такі документи, зокрема:

про стаж, що визначені Порядком підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 року № 637 (далі - Порядок підтвердження наявного трудового стажу). За період роботи, починаючи з 01 січня 2004 року, структурний підрозділ, відповідальний за ведення персоніфікованого обліку (далі - відділ персоніфікованого обліку), надає структурному підрозділу, відповідальному за призначення пенсії, довідку з бази даних реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов`язкового державного соціального страхування (далі - реєстр застрахованих осіб) за формою згідно з додатком 4 до Положення про реєстр застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов`язкового державного соціального страхування, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 18 червня 2014 року № 10-1, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 08 липня 2014 року за № 785/25562 (у редакції постанови правління Пенсійного фонду України від 27 березня 2018 року № 8-1) (далі - Положення), а у разі необхідності - за формою згідно з додатком 3 до Положення (абзац 1 підпункту 2);

для підтвердження заробітної плати відділом персоніфікованого обліку надаються індивідуальні відомості про застраховану особу за період з 01 липня 2000 року (додатки 3, 4 до Положення).

За бажанням пенсіонера ним може подаватись довідка про заробітну плату (дохід) по 30 червня 2000 року (додаток 1) із зазначенням у ній назв первинних документів, на підставі яких її видано, їх місцезнаходження та адреси, за якою можливо провести перевірку відповідності змісту довідки первинним документам (абзаци 1 та 2 підпункту 3).

Абзацом першим пункту 2.7 розділу II «Документи, необхідні для призначення, перерахунку пенсії, поновлення виплати раніше призначеної пенсії, переведення з одного виду пенсії на інший» Порядку № 22-1 встановлено, що до заяви про перерахунок пенсії у зв`язку з урахуванням страхового стажу (заробітної плати) після призначення пенсії, у зв`язку зі зміною кількості членів сім`ї, а також в інших випадках, які спричиняють збільшення чи зменшення розміру пенсії, надаються документи, передбачені підпунктами 2-4 пункту 2.1, пунктом 2.6 цього розділу.

Згідно з абзацами першим, третім пункту 4.1 розділу ІV «Приймання, оформлення і розгляд документів» Порядку № 22-1 орган, що призначає пенсію, розглядає питання про призначення пенсії, перерахунок та поновлення виплати раніше призначеної пенсії, а також про переведення з одного виду пенсії на інший при зверненні особи з відповідною заявою (додаток 2). Заяви осіб про призначення, перерахунок, поновлення, переведення з одного виду пенсії на інший реєструються в журналі реєстрації рішень органу, що призначає пенсію. Особі або посадовій особі органом, що призначає пенсію, видається розписка із зазначенням дати прийняття заяви, а також переліку одержаних і відсутніх документів, які необхідно подати у тримісячний строк з дня прийняття заяви. Копія розписки зберігається в пенсійній справі.

Пунктом 4.2 розділу ІV «Приймання, оформлення і розгляд документів» Порядку № 22-1 встановлено, що при прийманні документів орган, що призначає пенсію:

1) перевіряє правильність оформлення заяви, відповідність викладених у ній відомостей про особу даним паспорта та документам про стаж;

2) перевіряє зміст і належне оформлення наданих документів;

3) перевіряє копії відповідних документів, фіксує й засвідчує виявлені розбіжності (невідповідності). Орган, що призначає пенсію, має право вимагати від підприємств, установ та організацій, фізичних осіб дооформлення у тримісячний строк з дня подання заяви прийнятих і подання додаткових документів, передбачених законодавством, а також перевіряти обґрунтованість їх видачі;

4) видає пам`ятку пенсіонеру (додаток 3), копія якої зберігається у пенсійній справі.

Не пізніше 10 днів після надходження заяви та за наявності документів, необхідних для призначення, перерахунку, переведення з одного виду пенсії на інший та поновлення виплати пенсії (у тому числі документів, одержаних відповідно до абзацу другого підпункту 3 пункту 4.2 цього розділу), орган, що призначає пенсію, розглядає подані документи та приймає рішення щодо призначення, перерахунку, переведення з одного виду пенсії на інший, поновлення раніше призначеної пенсії без урахування періоду, за який відсутня інформація про сплату страхових внесків до Пенсійного фонду України (абзац перший пункту 4.3 розділу ІV «Приймання, оформлення і розгляд документів» Порядку № 22-1).

Наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 18 листопада 2005 року № 383 затверджено Порядок застосування Списків №1 і №2 виробництв, робіт професій, посад і показників при обчисленні стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах (далі - Порядок № 383).

Зазначений Порядок № 383 регулює застосування Списків під час обчислення стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах.

Відповідно до пункту 3 Порядку № 383 при визначенні права на пенсію за віком на пільгових умовах застосовуються Списки, що чинні на період роботи особи. До пільгового стажу зараховується весь період роботи на відповідних посадах або за професіями незалежно від дати їх внесення до Списків за умови підтвердження документами відповідних умов праці за час виконання роботи до 21 серпня 1992 року та за результатами проведення атестації робочих місць за умовами праці після 21 серпня 1992 року.

Зазначена постанова набула чинності з 21.08.92. Це означає, що при призначенні пенсії за віком на пільгових умовах для зарахування до стажу, який дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, певного 5-річного періоду роботи зі шкідливими і важкими умовами праці після 21.08.92, відповідне право впродовж цього періоду повинне бути підтверджене за результатами атестації (пункт 4.1 Порядку № 383).

Відповідно до пункту 4.3 Порядку №383 у разі підтвердження цього права за результатами атестації, вперше проведеної до 21.08.97 (впродовж 5 років після введення в дію Порядку проведення атестації робочих місць, до стажу, який дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, зараховується весь період роботи на даному підприємстві у виробництвах, передбачених Списками, тобто період роботи із шкідливими умовами праці, до дати видання наказу на підприємстві про результати проведення атестації та період роботи впродовж наступних 5 років з урахуванням пункту 4.2 цього Порядку.

Пунктом 10 Порядку №383 встановлено, що для підтвердження стажу роботи зі шкідливими і важкими умовами праці необхідно подати трудову книжку із оформленими належним чином записами про займану посаду і період виконуваної роботи, виписку із наказу по підприємству про проведення атестації на відповідному робочому місці та, у разі відсутності в трудовій книжці відомостей, що визначають право на пенсію на пільгових умовах, уточнюючу довідку, передбачену пунктом 20 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.93 № 637.

З аналізу вищезазначених правових норм суд дійшов висновку, що страховий стаж особи за періоди до впровадження системи персоніфікованого обліку (до 01.01.2004) обчислюється територіальними органами Пенсійного фонду України на підставі документів та в порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності Законом № 1058-IV, - за даними трудової книжки; після впровадження системи персоніфікованого обліку (після 01.01.2004) - за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку.

Після 21 серпня 1992 року основними документами, які підтверджують пільговий стаж - період роботи на відповідних посадах або за професіями, які включені до Списків, є трудова книжка та документи, що підтверджують проведення атестації робочих місць за умовами праці, які підтверджують результати атестації робочого місця за умовами праці, якими можуть бути: карта умов праці, наказ по підприємству про затвердження переліку робочих місць, виробництв, професій і посад з пільговим пенсійним забезпеченням працівників; трудова книжка із записом про витяг із зазначеного наказу або з додатком такого витягу.

При цьому, значення трудової книжки та результатів атестації, як основних документів, що підтверджують пільговий стаж роботи, встановлено статтею 62 Закону № 1788-ХІІ, і будь-які підзаконні нормативно-правові акти, які суперечать цьому положенню, не можуть бути застосовані до спірних правовідносин.

Проте, якщо трудова книжка відсутня або у ній не зазначені відомості про умови праці та характер виконуваної роботи, то для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників.

Дослідженням трудової книжки позивача серії НОМЕР_2 встановлено, зокрема, наступне (а.с.48-61):

-09.04.1990 прийнята телефоністом ІІІ класу в бригаду телефоністів міжміського зв`язку Білокуракинського районного вузла зв`язку;

-25.07.1990 - переведена телефоністом МТС ІІ класу;

-31.12.1994 - звільнена за переводом в Білокуракинський районний вузол електрозв`язку Білокуракинського «Райтелком», у зв`язку з реорганізацією Білокуракинського районного вузла зв`язку;

-01.01.1995 - прийнята на посаду телефоніста МТС ІІ класу в Білокуракинський районний вузол електрозв`язку;

-01.03.1997 - призначена бригадиром телефоністів міжміського телефонного зв`язку;

-30.06.1998 Білокуракинський вузол електрозв`язку «Білокуракинорайтелеком» ОГПЕС Луганськтелеком реорганізовано в цех електрозв`язку №18 п.Білокуракино Центру Електрозв`язку №6 м.Сватове Луганської дирекції УГПЕС Укртелеком, 01.07.1998 позивач призначена за переводом телефоністом міжміського телефонного зв`язку ІІ класу /бигадир/ дільниці по продажу послуг цеху електрозв`язку №18 смт Білокуракине;

-15.09.1998 позивач призначена за переводом бригадиром телефоністів міжміського телефонного зв`язку ІІ класу дільниці по продажу послуг цеха електрозв`язку №17 смт Білокуракине Центру електрозв`язку №6 смт. Білокуракине Луганської дирекції УГПЕС «Укртелеком»;

-07.10.1997 - переведена диспетчером електрозв`язку Центру №6.

Крім трудової книжки, позивачем надано довідку ТОВ "Луганська телефонна компанія" від 16.06.2021 №101/204 (а.с.11), наказ №24 про переведення на іншу роботу від 07.10.1998 (а.с.12), кадровий наказ центру №6 смт.Білокуракине (а.с.13), наказ № 1-а від 01.01.1995 (а.с.14-16), наказ №18 від 01.03.1997 (а.с.17), наказ №1 від 15.09.1998 (а.с.18-20), наказ №8 від 15.04.1998 (а.с.21), довідку №448602/2-255 від 18.04.2014 про підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній (а.с.22), довідку №448602/2-205 від 03.04.2014 (а.с.23), довідку від 20.03.2014 №112 про заробітну плату для обчислення пенсії (а.с.24), довідка №113 від 20.03.2014 (а.с.25), наказ №18 від 01.03.1997 (а.с.26), довідку №02-1320 від 08.09.2020 (а.с.27), довідка №339 від 17.09.2020 (а.с.28), довідку про заробітну плату для обчислення пенсії від 17.09.2020 №338 (а.с.29), довідку №107 від 02.04.2014 (а.с.30), довідка №327 від 14.08.2014 про підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній (а.с.31), довідку від 16.03.2015 №52 про заробітну плату для обчислення пенсії (а.с.32), наказ №25 від 16.05.1994 (а.с.33), перелік робочих місць, що підтверджують право на пенсійне забезпечення (а.с.34), лист №80Д611-625 від 06.11.2020 (а.с.35), лист №35-19-343 від 30.09.2020 (а.с.36), лист №2695/031-08 від 19.10.2020 (а.с.37-40), лист від 26.04.2021 (а.с.41), лист від 01.04.2021 (а.с.42-45), лист від 12.05.2021 (а.с.46-47), реєстр застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов`язкового державного соціального страхування (а.с.136-141).

Відповідно до наказу від 16.05.1994 №25 за результатами атестації робочих місць за умовами праці на пільгове пенсійне забезпечення за Списком №2 мають телефоністки МТС (а.с.33).

Таким чином робоче місце позивача пройшло атестація та згідно постанови Кабінету Міністрів України №162 від 11.03.1994 «Про затвердження списків виробництв, робіт, професій, посад і показників, зайнятість в яких дає право на пенсію за віком на пільгових умовах» відноситься до Списку 2 розділу ХХІХ «Зв`язок» підрозділ КП 23100000-19093.

Отже, матеріалами справи підтверджено той факт, що робота позивача у періоди з 01.01.1995 по 28.02.1997, з 01.03.1997 по 30.06.1998, з 01.07.1998 по 14.09.1998, з 15.09.1998 по 07.10.1998 пройшла атестацію на підприємстві.

Що стосується доводів відповідача про не зарахування періодів роботи позивача з 01.03.1997 по 30.06.1998, з 01.07.1998 по 14.09.1998, з 15.09.1998 по 07.10.1998 до пільгового стажу з тих підстав, що Списком №2 не передбачено наявність посади бригадира телефоністів міжміського телефонного зв`язку, суд вважає неприйнятними з наступних підстав.

Суд зазначає, що посада - формально, адміністративно закріплене місце працівника в трудовому колективі, яке передбачає виконання логічно посадових обов`язків, посадові виконання і характер взаємовідносин. Перелік назв посад (номенклатуру) затверджує відповідний орган (організація), що має підпорядковані йому підприємства, установи і організації.

Професія - рід трудової діяльності людини, яка володіє комплексом спеціальних знань, практичних навичок, одержаних шляхом спеціальної освіти, навчання чи досвіду, які дають можливість здійснювати роботу в певній сфері виробництва.

Таким чином, поняття «професія» та «посада» тісно пов`язані між собою. Від професії залежить коло посад, а тому у межах однієї професії можна займати різні посади. Посада вказується в трудовій книжці, професія ж не відзначається.

З трудової книжки та наданих позивачем копій наказів дійсно вбачається, що в період роботи з 01.03.1997 по 30.06.1998, з 01.07.1998 по 14.09.1998, з 15.09.1998 по 07.10.1998 позивач була призначена бригадиром телефоністів.

Вказане свідчить про те, що на позивача були покладені окрім її професіональних обов`язків, ще й адміністративні щодо координування роботи цілої бригади, за що вона отримувала відповідну доплату.

При цьому професія позивача залишилась незмінною - телефоніст міжміського телефонного зв`язку і саме у зв`язку з виконанням позивачем шкідливого характеру робіт за професією телефоністи міжміського телефонного зв`язку, що постійно працюють з мікротелефонною гарнітурою (пристроєм) на міжміських, замовних, довідкових комутаторах і на переговорних пунктах з цілодобовою дією її стаж роботи за періоди з 01.03.1997 по 30.06.1998, з 01.07.1998 по 14.09.1998, з 15.09.1998 по 07.10.1998 повинен також бути зарахований до пільгового стажу за Списком №2.

Підсумовуючи вище викладене, суд дійшов висновку про те, що у розпорядженні відповідача були наявні всі необхідні документи для зарахування періодів роботи позивача з 01.01.1995 по 28.02.1997, з 01.03.1997 по 30.06.1998, з 01.07.1998 по 14.09.1998, з 15.09.1998 по 07.10.1998 до пільгового стажу за Списком №2, однак останній цього не здійснив, тим самим порушив права позивача.

При цьому у разі недостатності будь-якої інформації щодо пільгового стажу позивача, відповідач не позбавлений можливості витребувати таку інформацію від безпосереднього роботодавця позивача.

Однак, відповідачем цього зроблено не було.

Як наслідок, рішення ГУПФУ в Луганській області від №123750002102 від 30.03.2021 є протиправним та підлягає скасуванню, оскільки саме рішення, а не дії, як просив позивач, несе наслідки для позивача.

Відповідно до статті 9 КАС України суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб`єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.

Таким чином, суд наділений правом вийти за межі позовних вимог під час ухвалення рішення у справі та з метою ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб`єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.

Відновленням порушеного права позивача є зобов`язання відповідача зарахувати до пільгового стажу ОСОБА_2 періоди роботи з 01.01.1995 по 28.02.1997, з 01.03.1997 по 30.06.1998, з 01.07.1998 по 14.09.1998, з 15.09.1998 по 07.10.1998.

Що стосується вимог позивача про призначення та виплати ОСОБА_1 пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до п.2 ч.2 ст.114 Законом України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" з 01 жовтня 2020 року, суд зазначає наступне.

З практики Європейського суду слідує таке: в національному праві має бути передбачено засіб правового захисту від довільних втручань органів державної влади в права, гарантовані Конвенцією. Будь-яка законна підстава для здійснення дискреційних повноважень може створити юридичну невизначеність, що є несумісною з принципом верховенства права без чіткого визначення обставин, за яких компетентні органи здійснюють такі повноваження, або, навіть, спотворити саму суть права. Отже, законом повинно з достатньою чіткістю бути визначено межі дискреції та порядок її здійснення, з урахуванням легітимної мети певного заходу, аби убезпечити особі адекватний захист від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.

Конкретна норма закону повинна містити досить чіткі положення про рамки і характер здійснення відповідних дискреційних повноважень, наданих органам державної влади. У разі, якщо ж закон не має достатньої чіткості, повинен спрацьовувати принцип верховенства права.

Статтею 58 Закону № 1058 визначено, що Пенсійний фонд є органом, який призначає пенсії та підготовляє документи для її виплати. Тобто, Пенсійний фонд має виключну компетенцію в питаннях призначення пенсії.

З огляду на встановлені обставини справи та наведені норми закону, якими регулюються спірні відносини, та з урахуванням дискреційних повноважень Пенсійного органу на прийняття рішення, суд дійшов висновку на підставі частини другої статті 9 КАС України вийти за межі позовних вимог, самостійно обравши спосіб захисту, який відповідає об`єкту порушеного права та у спірних правовідносинах є достатнім і необхідним (ефективним), а саме зобов`язати відповідача повторно розглянути заяву ОСОБА_2 від 01.10.2020 про призначення пенсії на пільгових умовах за віком згідно пункту 2 частини другої статті 114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» з урахуванням висновків, викладених у судовому рішенні.

Мотивам, з яких виходив відповідач, відмовляючи позивачу у призначенні пенсії, що зазначені відповідачем у відзиві на позов, суд не надає оцінки та відхиляє, оскільки оцінка рішенню суб`єкта владних повноважень на відповідність критеріям, визначеним частиною другою статті 2 КАС України, надається судом виключно виходячи зі змісту такого рішення.

З урахуванням зазначеного, суд, на підставі наданих доказів в їх сукупності, системного аналізу положень законодавства України приходить до висновку, що адміністративний позов підлягає задоволенню з виходом за межі заявлених позовних вимог з метою повного захисту порушених прав позивача.

Щодо розподілу судових витрат суд зазначає наступне.

При зверненні до суду із позовом позивачем сплачено судовий збір у розмірі 908,00 грн, що підтверджується квитанцією від 14.09.2021 № 16 (а.с.6).

Відповідно до статті 139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Зважаючи на те, що суд дійшов висновку про фактичне задоволення позовних вимог з обранням належного способу захисту порушених прав позивача, відповідно до приписів частини першої статті 139 КАС України позивачу необхідно відшкодувати 908,00 грн за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.

Керуючись ст.ст. 2, 3, 5, 9, 77, 90, 139, 241-246, 255, 262, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області про визнання протиправними дії та зобов`язання вчинити певні дії задовольнити.

Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області від 30 березня 2021 року №123750002102 «Про відмову в призначенні пенсії ОСОБА_1 ».

Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Луганській області (93404, Луганська область, м.Сєвєродонецьк, вул.Шевченка, буд.9, код ЄДРПОУ 21782461) зарахувати ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_2 , ідентифікаційний код НОМЕР_1 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_3 ) до пільгового стажу роботи, який дає право на призначення пенсії на пільгових умовах за Списком №2, періоди з 01.01.1995 по 28.02.1997, з 01.03.1997 по 30.06.1998, з 01.07.1998 по 14.09.1998, з 15.09.1998 по 07.10.1998.

Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Луганській області (93404, Луганська область, м.Сєвєродонецьк, вул.Шевченка, буд.9, код ЄДРПОУ 21782461) повторно розглянути заяву ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_2 , ідентифікаційний код НОМЕР_1 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_3 ) від 01.10.2020 про призначення пенсії на пільгових умовах за віком згідно пункту 2 частини другої статті 114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» з урахуванням висновків, викладених у судовому рішенні.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області (93404, Луганська область, м.Сєвєродонецьк, вул.Шевченка, буд.9, код ЄДРПОУ 21782461) на користь ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_2 , ідентифікаційний код НОМЕР_1 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_3 ) судові витрати по сплаті судового збору у розмірі 908 (дев`ятсот вісім) гривень 00 копійок.

Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Апеляційна скарга подається безпосередньо до Першого апеляційного адміністративного суду.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя Н.М. Басова