Рішення № 101286291, 23.11.2021, Луганський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
23.11.2021
Номер справи
360/1990/21
Номер документу
101286291
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЛУГАНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

Іменем України

23 листопада 2021 рокуСєвєродонецькСправа № 360/1990/21

Суддя Луганського окружного адміністративного суду Петросян К.Є., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження справу за позовом Державної служби геології та надр України до Державного підприємства «Антрацит» про анулювання спеціального дозволу на користування надрами від 25.11.2004 № 3522,

ВСТАНОВИВ:

12 квітня 2021 року до Луганського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява Державної служби геології та надр України (далі – позивач, Держгеонадра) до Державного підприємства «Антрацит» (далі – відповідач, ДП «Антрацит»), в якій позивач просить припинити право користування надрами шляхом анулювання спеціального дозволу на користування надрами № 3522 від 25.11.2004, наданого Державному підприємству «Антрацит».

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що Державному підприємству «Антрацит» надано спеціальний дозвіл на користування надрами № 3522 від 25.11.2004, з метою видобування вугілля. З моменту отримання спеціального дозволу на користування надрами, у користувача надр виникають права та обов`язки, передбачені Кодексом України про надра, Порядком надання спеціальних дозволів на користування надрами, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 30.05.2011 року № 615 (далі- Порядок № 615), спеціальним дозволом на користування надрами № 3522 від 25.11.2004 року, Угодою про умови користування надрами, тощо.

07.04.2015 на адресу Державної служби геології та надр України надійшов лист Державного науково-виробничого підприємства «Державний інформаційний геологічний фонд України» (ДНВП «Геоінформ України») за № 02/302-0972 (вх. Держгеонадр - від 08.04.2015 р. № 15/15-1305), стосовно суб`єктів господарювання, які не направили щорічну звітність надрокористувачів Донецької та Луганської областей за формою 5-гр за 2014 рік.

Так, відповідач не направив до Державної служби геології та надр України вищевказану звітність за 2014 рік. Саме тому, наказом Державної служби геології та надр України від 19.05.2015 № 122 «Щодо зупинення дозволів на користування надрами», зупинено дію спеціального дозволу на користування надрами ДП «Антрацит» та надано 30 днів для усунення порушень.

Так, відповідно до Переліку населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, затвердженого розпорядженням Кабінету Міністрів України від 7 листопада 2014 р. № 1085, місто Антрацит Луганської області відноситься до тих населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження. Саме тому, Державна служба геології та надр України розмістила оголошення в офіційному виданні «Урядовий кур`єр» від червня 2015 року № 101 стосовно тих, надрокористувачів дія спеціальних дозволів яких зупинена, ДП «Антрацит» є в даному переліку.

Проте, надрокористувач у встановлені терміни не усунув порушення. 25.08.2020 р. на адресу Державної служби геології та надр України надійшов лист Державного науково-виробничого підприємства «Державний інформаційний геологічний фонд України» (ДНВП «Геоінформ України») за № 02/303-2487 (вх. Держгеонадр - від 26.08.2020 № 11142/02/07-20), стосовно суб`єктів господарювання які не подали звітні баланси запасів корисних копалин за формами 5-гр,6-гр,7-гр за 2019 рік у письмовому та електронному вигляді.

Державна податкова служба України повідомила листом від 17.12.2020 № 14284/15/99-04-03-01-05 стосовно суб`єктів господарювання, що не вносили, несвоєчасно вносили суми податкових зобов`язань з рентної плати за користування надрами. ДП «Антрацит» відповідно до даного листа має податкове зобов`язання, і як наслідок сума боргу сягнула 30020,3 тис.грн.

Державна служба геології та надр України направила лист щодо надання згоди/незгоди на припинення права користування надрами.

Отже, в зазначені строки відповідач так і не усунув порушення законодавства в сфері надрокористування. Особливими умовами № 2-3 Спеціального дозволу № 3522 від 25.11.2004 передбачено, що надрокористувач зобов`язаний подавати щорічну звітність перед ДНВП «Геоінформ України» про стан запасів корисних копалин за формою 5-гр та сплачувати рентні платежі.

Враховуючи, що відповідач порушив законодавство в сфері надрокористування та не усунув порушення, наявні підстави для анулювання Дозволу, згідно статті 26 Кодексу України про надра.

Ухвалою суду від 16.04.2021 позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі, справу визначено розглядати за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи.

Ухвалою суду від 25.05.2021 зупинено провадження у справі до набрання законної сили судовим рішенням Судової палати з розгляду справ щодо захисту соціальних прав Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду у справі № 812/1743/17.

Ухвалою суду від 23.11.2021 поновлено провадження у справі.

Відповідач правом надання відзиву не скористався.

Дослідивши матеріали справи та оцінивши докази відповідно до вимог статей 72-77, 90 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), суд встановив.

Державне підприємство «Антрацит», ідентифікаційний код 32226065, місце знаходження: 94613, Луганська обл., м. Антрацит, вул. Ростовська, б. 38, зареєстроване у якості юридичної особи 30.04.2003 за № 13791200000000021 в процесі припинення не перебуває, що підтверджено витягом з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань (арк. спр. 28-29).

25 листопада 2004 року Державною службою геології та надр України видано ДП «Антрацит» спеціальний дозвіл на користування надрами № 3522 (а.с. 6).

Цей дозвіл надав відповідачу право на видобування кам`яного вугілля - антрациту. Дозвіл виданий строком 20 років. Особливою умовою спеціального користування надрами є зокрема щорічна звітність перед ДНВП «Геоінформ України» про стан запасів корисних копалин за формою 5-гр.

Невід`ємною частиною спеціального дозволу є Угода про умови користування надрами від 25.11.2004, укладена між Міністерством охорони навколишнього природного середовища України та ДП «Анрацит» (арк. спр. 7-9).

Подання до Держгеонадр України щорічних звітів відповідно до форми державної статистичної звітності 5-гр є обов`язковою умовою спеціального користування надрами, прямо передбаченою дозволом та Угодою.

Відповідно до листа Державного науково-виробничого підприємства «Державний інформаційний геологічний фонд України» від 07.04.2015 № 02/302-0972, ДП «Антрацит» не направило до Державної служби геології та надр України звітність за формою 5-гр за 2014 рік (арк. спр. 10-11).

Наказом Державної служби геології та надр України від 19.05.2015 № 122 «Щодо зупинення дозволів на користування надрами» - зупинено дію спеціального дозволу на користування надрами ДП «Антрацит» та надано 30 днів для усунення порушень (арк. спр. 12).

Державна служба геології та надр України розмістила оголошення в офіційному виданні «Урядовий кур`єр» від червня 2015 року № 101 стосовно тих, надрокористувачів дія спеціальних дозволів яких зупинена, ДП «Антрацит» є в даному переліку (арк. спр. 13).

Відповідно до листа Державного науково-виробничого підприємства «Державний інформаційний геологічний фонд України» від 25.08.2020 за № 03/303-2487 ДП «Антрацит» не подало звітні баланси запасів корисних копалин за формами 5-гр,6-гр,7-гр за 2019 рік у письмовому та електронному вигляді (арк. спр. 14)

Державна податкова служба України повідомила листом від 17.12.2020 р. № 14284/15/99-04-03-01-05 стосовно суб`єктів господарювання, що не вносили, несвоєчасно вносили суми податкових зобов`язань з рентної плати за користування надрами. ДП «Антрацит» відповідно до даного листа має податкове зобов`язання, і як наслідок сума боргу сягнула 30020,3 тис.грн (арк. спр. 15-16).

Державна служба геології та надр України направила лист від 05.01.2021 № 102/01/07-21 на адресу ДП «Антрацит» щодо надання згоди/незгоди на припинення права користування надрами (арк. спр. 17).

Як вбачається з матеріалів справи жодної відповіді від відповідача не надходило.

Докази усунення відповідачем допущених ним порушень, у визначений Державною службою геології та надр України строк, суду не надані.

Вирішуючи справу по суті, до спірних правовідносин суд застосовує нижченаведені правові норми.

Статтею 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.

Державна служба геології та надр України є центральним органом виконавчої влади, який наділений функціями для забезпечення реалізації державної політики у сфері надрокористування, та діє відповідно до Положення про Державну службу геології та надр України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30.12.2015 № 1174.

Згідно з підпунктом 12 пункту 4 Положення № 1174 Держгеонадра відповідно до покладених завдань здійснює державний контроль за геологічним вивченням надр (державний геологічний контроль) та раціональним і ефективним використанням надр України.

Відповідно до статті 2 Кодексу України про надра завданням цього Кодексу є регулювання гірничих відносин з метою забезпечення раціонального, комплексного використання надр для задоволення потреб у мінеральній сировині та інших потреб суспільного виробництва, охорони надр, гарантування при користуванні надрами безпеки людей, майна та навколишнього природного середовища, а також охорона прав і законних інтересів підприємств, установ, організацій та громадян.

Так, статтею 15 Кодексу України про надра встановлено, що надра надаються у постійне або тимчасове користування. Постійним визнається користування надрами без заздалегідь встановленого строку. Тимчасове користування надрами може бути короткостроковим (до 5 років) і довгостроковим (до 50 років). У разі необхідності строки тимчасового користування надрами може бути продовжено.

Відповідно до статті 19 зазначеного Кодексу надра надаються у користування підприємствам, установам, організаціям і громадянам лише за наявності у них спеціального дозволу на користування ділянкою надр. Право на користування надрами засвідчується актом про надання гірничого відводу. При укладенні угод про розподіл продукції надра надаються в користування на підставі угоди про розподіл продукції з оформленням спеціального дозволу на користування надрами та акта про надання гірничого відводу.

Виключно з моменту отримання спеціального дозволу на користування надрами у користувача надр виникають права та обов`язки, передбачені Кодексом України про надра та Порядком надання спеціальних дозволів на користування надрами, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 30.05.2011 № 615 (далі - Порядок № 615).

За змістом частини другої статті 24 Кодексу України про надра користувачі надр зобов`язані: 1) використовувати надра відповідно до цілей, для яких їх було надано; 2) забезпечувати повноту геологічного вивчення, раціональне, комплексне використання та охорону надр; 3) забезпечувати безпеку людей, майна та навколишнього природного середовища; 4) приводити земельні ділянки, порушені при користуванні надрами, в стан, придатний для подальшого їх використання у суспільному виробництві; 5) виконувати інші вимоги щодо користування надрами, встановлені законодавством України та угодою про розподіл продукції.

Статтею 60 Кодексу України про надра встановлено, що державний контроль і нагляд за веденням робіт по геологічному вивченню надр, їх використанням та охороною спрямовані на забезпечення додержання всіма державними органами, підприємствами, установами, організаціями та громадянами встановленого порядку користування надрами, виконання інших обов`язків щодо охорони надр, встановлених законодавством України.

Згідно з положеннями частини першої статті 61 Кодексу України про надра державний контроль за геологічним вивченням надр (державний геологічний контроль) та раціональним і ефективним використанням надр України здійснюється центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері геологічного вивчення та раціонального використання надр.

Правові та організаційні засади, основні принципи і порядок здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності, повноваження органів державного нагляду (контролю), їх посадових осіб і права, обов`язки та відповідальність суб`єктів господарювання під час здійснення державного нагляду (контролю), визначає Закон України від 05.04.2007 № 877-V «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» (далі - Закон № 877-V).

Відповідно до статті 1 Закону № 877-V у цьому Законі нижчезазначені терміни вживаються в такому значенні:

державний нагляд (контроль) - діяльність уповноважених законом центральних органів виконавчої влади, їх територіальних органів, державних колегіальних органів, органів виконавчої влади Автономної Республіки Крим, місцевих державних адміністрацій, органів місцевого самоврядування (далі - органи державного нагляду (контролю)) в межах повноважень, передбачених законом, щодо виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства суб`єктами господарювання та забезпечення інтересів суспільства, зокрема належної якості продукції, робіт та послуг, допустимого рівня небезпеки для населення, навколишнього природного середовища;

заходи державного нагляду (контролю) - планові та позапланові заходи, які здійснюються у формі перевірок, ревізій, оглядів, обстежень та в інших формах, визначених законом;

спосіб здійснення державного нагляду (контролю) - процедура здійснення державного нагляду (контролю), визначена законом.

За приписами статті 2 Закону № 877-V дія цього Закону поширюється на відносини, пов`язані зі здійсненням державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності.

Держгеонадра на час виникнення спірних правовідносин здійснювали державний контроль за геологічним вивченням надр у Порядку здійснення державного геологічного контролю, затвердженому постановою Кабінету Міністрів України від 14.12.2011 року № 1294 (далі - Порядок № 1294), який втратив чинність 15.04.2017 року на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 10.03.2017 року № 239.

За приписами пункту 5 Порядку № 1294 державний геологічний контроль здійснюється шляхом проведення органами державного геологічного контролю планових і позапланових перевірок надрокористувачів.

Порядком № 1294 визначено підстави та порядок проведення Держгеонадрами планових та позапланових перевірок надрокористувачів.

Пунктом 15 Порядку № 1294 визначено, що за результатами проведення планової або позапланової перевірки надрокористувача посадовими особами органу державного геологічного контролю складається акт перевірки за формою, затвердженою Держгеонадрами.

Посадова особа органу державного геологічного контролю зазначає в акті стан виконання вимог законодавства у сфері геологічного вивчення та використання надр, а в разі невиконання зазначених вимог - детальний опис виявленого порушення з посиланням на відповідне положення акта законодавства.

У разі виявлення порушення вимог законодавства у сфері геологічного вивчення та раціонального використання надр на підставі акта перевірки протягом п`яти робочих днів з дати її завершення складається припис або розпорядження за формою, затвердженою Держгеонадрами (пункт 16 Порядку № 1294).

Аналіз зазначених вище норм дає підстави для висновку, що Держгеонадра є органом з питань надання дозволу на користування надрами, який у межах своїх повноважень здійснює державний геологічний контроль, зокрема, за дотриманням умов спеціальних дозволів на користування надрами та угод про умови користування надрами.

Заходами Державного геологічного контролю є проведення планових та позапланових перевірок.

Таким чином, контроль за дотриманням надрокористувачем умов спеціальних дозволів на користування надрами та угод про умови користування надрами, як складова державного геологічного контролю, має здійснюватися виключно шляхом проведення планових та позапланових перевірок надрокористувачів.

Будь-яких інших способів реалізації Держгеонадрами своїх контролюючих функцій законодавцем не передбачено.

Особливими умовами № 2-3 Спеціального дозволу № 3522 від 25.11.2004 передбачено, що надрокористувач зобов`язаний подавати щорічну звітність перед ДНВП «Геоінформ України» про стан запасів корисних копалин за формою 5-гр та сплачувати рентні платежі.

У відповідності до пункту 22 Порядку здійснення державного геологічного контролю, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 14.12.2011 року № 1294 (далі - Порядок №1294) дія дозволу може бути зупинена органом з питань надання дозволу безпосередньо або за поданням органів державного гірничого та санітарно-епідеміологічного нагляду, державного геологічного і екологічного контролю, органів місцевого самоврядування, органів державної податкової служби. Після зупинення дії дозволу надрокористувач зобов`язаний зупинити проведення на наданій йому в користування ділянці надр роботи, передбачені дозволом. Зупинення дії дозволу не звільняє надрокористувача від обов`язку проводити на ділянці надр роботи, пов`язані із запобіганням виникненню аварійної ситуації або усуненням її наслідків. Дія дозволу поновлюється органом з питань надання дозволу після усунення надрокористувачем причин, що призвели до зупинення його дії, і сплати сум фінансових санкцій, застосованих у зв`язку із зупиненням дії дозволу.

Згідно з пунктом 23 Порядку №615 право користування надрами припиняється з підстав та у порядку, передбаченому Кодексом України про надра та Законом України "Про дозвільну систему у сфері господарської діяльності".

Пунктом 5 частини першої статті 26 Кодексу України про надра встановлено, що право користування надрами припиняється у разі використання надр не для тієї мети, для якої їх було надано, порушення інших вимог, передбачених спеціальним дозволом на користування ділянкою надр.

У відповідності до частини другої статті 26 Кодексу України про надра, право користування надрами припиняється органом, який надав надра у користування, а у випадках, передбачених пунктами 4, 5, 6 цієї статті, у разі незгоди користувачів, - у судовому порядку. При цьому питання про припинення права користування земельною ділянкою вирішується у встановленому земельним законодавством порядку.

Згідно із пунктом 2 абзацу 5 частини сьомої статті 4-1 Закону України "Про дозвільну систему у сфері господарської діяльності" № 2806-IV від 06 вересня 2005 року, дозвільний орган, що видав документ дозвільного характеру, може звернутися до адміністративного суду з позовом про застосування заходу реагування у виді анулювання документа дозвільного характеру за наявності хоча б однієї з таких підстав: здійснення суб`єктом господарювання певних дій щодо провадження господарської діяльності або видів господарської діяльності, на які отримано документ дозвільного характеру, з порушенням вимог законодавства, щодо яких дозвільний орган видавав припис про їх усунення із наданням достатнього часу для їх усунення.

Законом можуть передбачатись інші підстави для анулювання документа дозвільного характеру.

Анулювання документа дозвільного характеру з підстав, не передбачених законом, забороняється.

Судом встановлено, та матеріалами справи підтверджено, що ДП «Антрацит» не виконало перед Державним науково-виробничим підприємством «Геоінформ України» обов`язку звітувати за 2014 рік про стан запасів корисних копалин за формою 5-гр, про необхідність подання яких визначено у спеціальному дозволі на користування надрами від 25.11.2004 № 3522.

Відповідачем не вжито заходів для усунення порушень, які стали підставою для зупинення дії спеціального дозволу.

Докази, які б свідчили про те, що ДП «Антрацит» повідомило позивача про згоду або незгоду на припинення права користування надрами згідно із спеціальним дозволом на користування надрами, у матеріалах справи відсутні.

Як зазначено вище, орган, який надав надра у користування, повноважний припинити право користування надрами у випадку, передбаченому пунктом 5 частини першої статті 26 Кодексу України «Про надра», лише за наявності згоди на це користувача надрами.

З огляду на те, що ДП «Антрацит» не надало згоду на припинення права користування надрами, наявні підстави для припинення цього права в судовому порядку.

Суд зазначає, що Верховним Судом України у постановах від 25.06.2011 у справі №21-36а11, від 19.09.2011 у справі №21-164а11 та від 10.12.2013 у справі №21-450а13 та постановах Верховного Суду від 10.05.2018 у справі №802/4846/13-а, від 26.06.2018 у справі №802/923/14-а було зроблено правовий висновок про те, що право користування надрами припиняється органом, який надав надра у користування, самостійно або у судовому порядку. У разі відсутності спору відповідач має право у випадках, передбачених пунктами 1, 2, 3, 7 частини першої статті 26 Кодексу, самостійно припиняти право користування надрами, а у випадках, передбачених пунктами 4, 5, 6 цієї статті, у разі незгоди користувачів це право припиняється у судовому порядку.

Зазначена норма спрямована на захист інтересів надрокористувачів шляхом надання їм права вимагати (шляхом надання/висловлення письмової незгоди) від уповноваженого органу судової, а не адміністративної процедури припинення права користування надрами. При цьому, законом презюмується, що саме судовий порядок є додатковою гарантією ефективного захисту прав надрокористувача, що і було забезпечено позивачем у цій справі шляхом звернення до суду.

Судом встановлено та підтверджено матеріалами справи, що ДП «Антрацит» не направило позивачу жодної інформації стосовно припинення права користування надрами.

Разом з тим, Верховним Судом у постанові від 03.05.2018 у справі №812/1074/17 висловлювалась правова позиція з приводу застосування положень частини першої статті 26 Кодексу України про надра. Зокрема, згідно з цією позицією ненадходження будь-якої інформації від надрокористувача з приводу питання про анулювання спеціального дозволу не може розцінюватися, як відсутність заперечень.

Суд зазначає, що висновок Державної служби геології та надр України про порушення ДП «Антрацит» умов спеціального дозволу на користування надрами ґрунтується на інформації відносно статистичної звітності, наданої позивачу Державним науково-виробничим підприємством «Державний інформаційний геологічний фонд України».

Оскільки обов`язок надання щорічних звітів про рух запасів відповідно до форм державної статистичної звітності 5-гр безпосередньо визначений у спеціальному дозволі на користування надрами від 25.11.2004 № 3522, суд приходить до висновку, що з огляду на надану Державним науково-виробничим підприємством «Державний інформаційний геологічний фонд України» інформацію про неподання ДП «Антрацит» відповідної звітності, необов`язково проведення Держгеонадрами додаткової перевірки.

Аналогічний висновок викладений у постанові Верховного Суду від 03.11.2021 у справі № 812/1743/17 (провадження К/9901/49897/18).

Порушення відповідачем обов`язку звітувати перед Державним науково-виробничим підприємством «Геоінформ України» за 2014 рік про стан запасів корисних копалин за формою 5-гр, є самостійною підставою для припинення права користування ними шляхом анулювання спеціального дозволу на користування надрами.

Судом не встановлено фактів звернення ДП «Антрацит» до Міністерства охорони навколишнього природного середовища України із заявою про настання форс-мажорних обставин, як це передбачено пунктом 9.3 Угоди про умови користування надрами від 25.11.2004, що є підставою для звільнення від відповідальності за невиконання або неналежне виконання зобов`язань за цією Угодою.

Відтак, позовні вимоги є обґрунтованими та підлягають задоволенню.

Судові витрати, понесені позивачем у вигляді сплати судового збору, відшкодуванню за рахунок бюджетних асигнувань відповідача не підлягають, оскільки згідно частиною другою статті 139 КАС України при задоволенні позову суб`єкта владних повноважень з відповідача стягуються виключно судові витрати суб`єкта владних повноважень, пов`язані із залученням свідків та проведенням експертиз.

Керуючись статтями 2, 9, 139, 241-250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов Державної служби геології та надр України (код ЄДРПОУ 37536031, місцезнаходження: 03057, м. Київ, вул. Цедіка Антона, 16) до Державного підприємства «Антрацит» про припинення права користування надрами шляхом анулювання спеціального дозволу на користування надрами задовольнити.

Припинити право користування надрами Державному підприємству «Антрацит» (код ЄДРПОУ 32226065, 94613, Луганська обл., м. Антрацит, вул. Ростовська, буд. 38) шляхом анулювання спеціального дозволу на користування надрами від 25 листопада 2004 року № 3522.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Апеляційна скарга подається безпосередньо до Першого апеляційного адміністративного суду.

Суддя К.Є. Петросян