Рішення № 101285939, 22.11.2021, Київський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
22.11.2021
Номер справи
320/4978/21
Номер документу
101285939
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

22 листопада 2021 року справа №320/4978/21

Суддя Київського окружного адміністративного суду Терлецька О.О., розглянувши у порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області про визнання протиправною бездіяльність,

в с т а н о в и в:

До Київського окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_1 з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області, в якому просить суд:

- визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області, щодо не нарахування та невиплати як непрацюючому пенсіонеру, який проживає на території радіоактивного забруднення, за період з 01 січня по 02 серпня 2014 року підвищення до пенсії, у розмірі, визначеному статтею 39 Закону України від 28 лютого 1991 року №796-ХІІ «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», та за цей же період основну і додаткову пенсію в розмірі визначеному ст.ст. 50, 54 Закону №796-ХІІ «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали в наслідок Чорнобильської катастрофи» (згідно із законом про Державний бюджет України на відповідний рік);

- зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України у Київській області (ідентифікаційний код: 22933548), нарахувати на виплатити за період з 01.01.2014 року по 02.08.2014 року як непрацюючому пенсіонеру, який проживає на території радіоактивного забруднення, підвищення до пенсії в розмірі визначеному ст. 39 Закону №796-ХП «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали в наслідок Чорнобильської катастрофи», однієї мінімальної заробітної плати (згідно із законом про Державний бюджет України на відповідний рік);

- зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України у Київській області (ідентифікаційний код: 22933548), нарахувати на виплатити за період з 01.01.2014 року по 02.08.2014 року, основну пенсію у відповідності до ч.4 ст. 54 Закону №796-ХІІ «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали в наслідок Чорнобильської катастрофи», у розмірі восьми мінімальних пенсій за віком встановленого частиною першою ст.28 ЗУ «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування, з урахуванням раніше сплачених сум;

- зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України у Київській області (ідентифікаційний код: 22933548), нарахувати на виплатити за період з 01.01.2014 року по 02.08.2014 року, додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров`ю, у відповідності до ст.50 Закону №796-ХІІ «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали в наслідок Чорнобильської катастрофи», у розмірі 75% мінімальної пенсії за віком, виходячи із мінімального розміру пенсії за віком встановленого частиною першою ст.28 ЗУ «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування, з урахуванням раніше сплачених сум.

Позов мотивовано безпідставністю відмови відповідачем у нарахуванні та виплаті позивачу, як особі, яка є постраждалою внаслідок Чорнобильської катастрофи, в період з 01.04.2014 по 02.08.2014 пенсії в розмірі, встановленому статтями 39, 50, 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», оскільки у вказаний період законодавством не обмежувалось пряме застосування зазначених норм Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

Ухвалою суду від 05.05.2021 відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження, запропоновано відповідачу подати відзив на позовну заяву.

Відповідачем подано відзив на позовну заяву, згідно якого позов не визнано. Зазначено, що починаючи з 23.07.2011 у органів Пенсійного фонду відсутні правові підстави для виплати пенсій в інших розмірах, ніж встановлено постановою Кабінету Міністрів України від 06.07.2011 №745, тому виплати, передбачені статтями 39, 50, 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», застосовуються в порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України. Також, у відзиві наголошено на пропуск позивачем встановленого Кодексом адміністративного судочинства України шестимісячного стоку звернення до адміністративного суду.

Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з`ясувавши фактичні обставини на яких ґрунтується позов, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню, з огляду на наступне.

Позивач є особою яка постраждала в наслідок Чорнобильської катастрофи, так як постійно проживає в зоні радіоактивного забруднення, зокрема зоні посиленого радіологічного контролю, до якої входить місто Тараща, КИЇВСЬКОЇ області (підстава: Постанова КМ України від 23.1991р. №106).

Перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Київській області, (далі Відповідач) зокрема в Таращанському відділі обслуговування громадян (сервісний центр), як непрацюючий пенсіонер, з травня 2008 року.

Позивач є інвалідом другої групи з 16.05.2008 року, довічно, захворювання пов`язано з впливом аварії на Чорнобильській АЕС.

Позивач вважає, що йому не було нараховано і відповідно не було виплачено за період з 01 січня 2014 року по 02 серпня 2014 року, підвищення до пенсії як непрацюючому пенсіонеру, який проживає на території радіоактивного забруднення, у розмірі визначеному ст.39 Закону №796-ХІІ «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали в наслідок Чорнобильської катастрофи», від 28.02.1991р., що дорівнює одній мінімальній заробітній платі -1218 грн., проти 56.94 грн. які виплачував Відповідач.

Також, позивач вважає, що йому не було нараховано і виплачено основної пенсії за період з 01.01.2014 року по 02.08.2014 року, у відповідності до ч.4 ст. 54 Закону №796-ХІІ «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали в наслідок Чорнобильської катастрофи», у розмірі восьми мінімальних пенсій за віком ( 949 грн. х 8 = 7592 грн.), Відповідач виплатив значно менше, Та за цей же період додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров`ю, у відповідності до ст.50 Закону №796-ХІІ «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали в наслідок Чорнобильської катастрофи», у розмірі 75% мінімальної пенсії за віком, (які Відповідач не виплачував), виходячи із мінімального розміру пенсії за віком встановленого частиною першою ст.28 ЗУ «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування, з урахуванням раніше сплачених сум.

Тому у вересні 2020 року, по місцю свого проживання направлено письмову заяву до відповідача про донарахування та виплату недоотриманих пенсійних виплат.

10 листопада 2020 року, Головне управління Пенсійного фонду України у Київській області, далі Відповідач, у відповідь на це звернення, повідомило позивача про те, що не буде виплачувати за період з 01.01.2014 року по 02.08.2014 року, підвищення до пенсії, у розмірі, визначеному ст.39 Закону №796-ХИ «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали в наслідок Чорнобильської катастрофи», який дорівнює одній мінімальній заробітній платі а також за цей період основної пенсії, у відповідності до ч.4 ст. 54 Закону №796-ХІІ, у розмірі восьми мінімальних пенсій за віком та додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров`ю, у відповідності до ст.50 Закону №796-ХІІ у розмірі 75% мінімальної пенсії за віком, виходячи із мінімального розміру пенсії за віком встановленого частиною першою ст.28 ЗУ «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування, з урахуванням раніше сплачених сум.

Цим же, відповідач мотивував свою бездіяльність тим, що пенсійні виплати нараховуються і виплачуються відповідно до постанов Кабінету Міністрів України і змінені не будуть до часу появи в особистій справі позивача конкретного судового рішення.

Вважаючи таке рішення (бездіяльність) протиправним, оскільки ним порушено статті 39, 50, 54 Закону Ж796-ХІІ «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали в наслідок Чорнобильської катастрофи», позивач за захистом своїх інтересів звернувся до суду з цим позовом.

Надаючи правову оцінку відносинам, що виникли між сторонами, суд виходить з наступного.

Статтею 39 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» в редакції від 28.02.1991 р., яка діяла до 01.01.2015р. і відновила свою дію з 17.07.2018р. передбачено, що громадянам, які працюють на територіях радіоактивного забруднення, провадиться доплата в таких розмірах:

- у зоні безумовного (обов`язкового) відселення - три мінімальні заробітні плати;

- у зоні гарантованого добровільного відселення - дві мінімальні заробітні плати;

- у зоні посиленого радіоекологічного контролю - одна мінімальна заробітна плата.

Пенсії непрацюючим пенсіонерам, які проживають на цих територіях, і стипендії студентам, які там навчаються, підвищуються у розмірах, встановлених частиною першою цієї статті. Пенсіонерам які працюють у зонах радіоактивного забруднення, оплата праці додатково підвищується на 25 процентів від розміру мінімальної заробітної плати».

Статтею 50 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» в редакції яка діяла до 01.01.2014 року, передбачено, що особам, віднесеним до 1-ої категорії, інвалідам 2-ої групи щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров`ю, призначається у розмірі 75% мінімальної пенсії за віком. Виплата зазначеної пенсії відповідно до ст.53 цього Закону здійснюється повністю незалежно від заробітку, пенсії чи іншого доходу.

Відповідно до ч.4 статті 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» в редакції яка діяла до 01.01.2015 року, передбачено, що особам, віднесеним до 1-ої категорії, інвалідам 2-ої групи пенсія призначається в розмірі восьми мінімальних пенсій за віком.

Розмір мінімальної пенсії за віком визначається за правилами, передбаченими ч. 1 статті 28 ЗУ «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування».

Щодо бездіяльності Відповідача по невиплаті позивачу підвищення до пенсії, державної та додаткової пенсії за період з 01 січня 2014 року по 02 серпня 2014 року, в розмірах визначених ст.ст.39, 50, 54 Закону №796-ХІІ, обґрунтовую правовою позицією викладеною у висновках нижче наведених судових рішеннях, суд звертає увагу на таке.

0l.0l.2014 набрав чинності Закон України «Про Державний бюджет України на 20І4рік» від 16.01.2014 №719-VII, прикінцевими положеннями якого не встановлювалось будь яких обмежень щодо застосування розмірів основної та додаткової пенсій встановлених статтями Закону №796-ХІІ.

Законом України від 31.07.2014 №1622-VII, «Про внесення змін до Закону України «Про державний бюджет України на 2014рік» розділ «Прикінцеві положення» Закону України від 16.01.2014 №719- VII «Про державний бюджет України на 2014 рік» доповнено пунктом 6-7 яким, зокрема, встановлено, що норми і положення статей 20-23, 30, 31, 37, 39, 48, 50-52, 54 Закону №796-ХІІ застосовується в порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України виходячи з наявних фінансових ресурсів Державного бюджету України та бюджету Пенсійного фонду України на 2014рік. Закон ЛЫ622- VII набрав чинності 03.08.2014.

Такті чином Кабінету Міністрів України надано повноваження встановлювати інші, ніж передбачені статтями 20-23, 30, 31, 37, 39, 48, 50-52, 54 Закону №796-ХІІ, розміри державної та додаткової пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи - з 03.08.2014.

У період з 01 січня по 02 серпня 2014 року правове регулювання відносин щодо виплати підвищення до пенсії та додаткової пенсії особам, які мають статус осіб, що постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, іншими законами, крім Закону №796-Х11, не встановлювалися.

Отже, тільки з 3 серпня 2014р. Законом №719-VII Кабінету Міністрів України надано повноваження встановлювати інші, ніж передбачені статтями 50-54 закону №796-ХІІ, розміри державної та додаткової пенсії особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи.

Таким чином, у період з І січня 2014 р. по 2 серпня 2014 р. виплата позивачу пенсії по інвалідності мала здійснюватись відповідно до ст..54 Закону № 796-ХІ1 у розмірі 8 мінімальних пенсій за віком, а додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров`ю позивача, мат здійснюватись відповідно до ст..50 Закону №796-ХП у розмірі 75 відсотків мінімальної пенсії за віком.

Аналогічна правова позиція щодо застосування зазначених норм матеріального права викладена у постановах Верховного Суду від 21 лютого 2018р. у справі №619/2262/17 та 11 вересня 2018р. у справі №522 6810 17».

Щодо шестимісячного строк звернення до суду, передбаченого частиною другою статті 122 КАС України, слід врахувати правовою позицією викладеною у висновках нижче наведених судових рішеннях.

Зокрема на постанову Верховного Суду від 29.11.2019 р. справа № 608/957/16-а,

Статтею 122 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами (частина перша. Для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свободи та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено іншого, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів (частина друга).

Таким чином, Кодексом адміністративного судочинства України передбачено можливість встановлення іншими законами строків звернення до адміністративного суду.

Відповідно до статті 46 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 №1058-ІУ, нараховані суми пенсії, на виплату яких пенсіонер мав право, але не отримав своєчасно з власної вини, виплачуються за минулий час але не більше ніж за три роки до дня звернення за отриманням пенсії; нараховані суми пенсії, не отримані з вини органу, що призначає і виплачує пенсію, виплачуються за минулий час без обмеження будь-яким строком з нарахуванням компенсації втрати частини доходів.

Аналіз зазначеної статті дає підстави для висновку про наявність двох строкових обмежень стосовно виплат пенсії за минулий час: три роки - для особи, яка не отримувала нараховану пенсію з власної вини; без обмеження строку для особи, яка не отримувала нараховану пенсію з вини відповідного суб`єкта владних повноважень.

Оскільки, під час судового розгляду судом було встановлено, що виплата позивачеві пенсії за період з 01.01.2014 по 02.08.2014 є наслідком протиправних дій суб`єкта владних повноважень, на спірні відносини не поширюється дія строкових обмежень в три роки, передбачених Законом №1058-ІУ, в тому числі щодо строку звернення до адміністративного суду».

Великою Палатою Верховного Суду в постанові від 20.05.2020р. справа №815/1226/18, зазначена правова позиція:

«(62) пенсія за віком призначається особі один раз та витичується державою протягом всього життя пенсіонера, крім виняткових випадків, що можуть бути встановлені законом. Водночас пенсія стає «нарахованою» в момент призначення пенсії і зачитається такою («нарахованою») до її чергової зміни.

(64) У свою чергу, спеціальне законодавство у сфері соціального захисту, а саме стаття 46 Закону №1058-ІУ, визначає, що нараховані суми пенсії, не отримані з вини органу, що призначає і виплачує пенсію, виточується за минулий час без обмеження будь яким строком з нарахуванням компенсації втрати частини доходів.

(65) Аналіз зазначених положень статті 46 Закону №1058-ІУ свідчить про те, що в Україні не існувала та не існує на сьогодні жодного строкового обмеження стосовно виплати пенсії у визначеному законодавством розмірі за минулий час, яку особа не отримала з вини держави в особі її компетентних органів.

(66) Отже, якщо за національним законодавством особа має обґрунтоване право на отримання виплат в рамках національної системи соціального забезпечення та якщо відповідні умови дотримано, органи влади не можуть відмовляти у таких виплатах доти, доти виплати передбачено законодавством. Конституція України та Закон №1058-ІУ гарантують всім громадянам України, за певних умов, право на матеріальне забезпечення за рахунок трудових та соціальних пенсій.

(67) Велика Палата Верховного Суду наголошує, що при первинному встановленні розміру пенсії орган Пенсійного фонду діє на підставі звернення громадянина із заявою про призначення йому пенсії. У випадках поновлення раніше призначеної пенсії органи пенсійного фонду діють на підставі цієї ж заяви пенсіонера у строки. Встановлені статтею 49 Закону №1058-ІУ».

Суд звертає увагу, що пенсію в належному розмірові позивачем не отримано з вини органу, що призначає і виплачує пенсію. Відтак, суд дійшов висновку, що позивачем строки звернення до суду з даним позовом не пропущено.

Відповідно до ч. 2 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Системно проаналізувавши приписи законодавства України, що були чинними на момент виникнення спірних правовідносин між сторонами, зважаючи на взаємний та достатній зв`язок доказів у їх сукупності, суд дійшов висновку, що адміністративний позов є обґрунтованим та підлягає задоволенню у повному обсязі.

Керуючись статтями 9, 14, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 90, 143, 242- 246, 250, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

в и р і ш и в:

Адміністративний позов - задовольнити.

Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області, щодо не нарахування та невиплати ОСОБА_1 як непрацюючому пенсіонеру, який проживає на території радіоактивного забруднення, за період з 01 січня по 02 серпня 2014 року підвищення до пенсії, у розмірі, визначеному статтею 39 Закону України від 28 лютого 1991 року №796-ХІІ «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», та за цей же період основну і додаткову пенсію в розмірі визначеному ст.ст. 50, 54 Закону №796-ХІІ «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали в наслідок Чорнобильської катастрофи» (згідно із законом про Державний бюджет України на відповідний рік).

Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України у Київській області (ідентифікаційний код: 22933548), нарахувати на виплатити ОСОБА_1 (ІПН НОМЕР_1 ) за період з 01.01.2014 року по 02.08.2014 року як непрацюючому пенсіонеру, який проживає на території радіоактивного забруднення, підвищення до пенсії в розмірі визначеному ст. 39 Закону №796-ХП «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали в наслідок Чорнобильської катастрофи», однієї мінімальної заробітної плати (згідно із законом про Державний бюджет України на відповідний рік).

Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України у Київській області (ідентифікаційний код: 22933548), нарахувати на виплатити ОСОБА_1 (ІПН НОМЕР_1 ) за період з 01.01.2014 року по 02.08.2014 року, основну пенсію у відповідності до ч.4 ст. 54 Закону №796-ХІІ «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали в наслідок Чорнобильської катастрофи», у розмірі восьми мінімальних пенсій за віком встановленого частиною першою ст.28 ЗУ «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування, з урахуванням раніше сплачених сум.

Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України у Київській області (ідентифікаційний код: 22933548), нарахувати на виплатити ОСОБА_1 (ІПН НОМЕР_1 ) за період з 01.01.2014 року по 02.08.2014 року, додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров`ю, у відповідності до ст.50 Закону №796-ХІІ «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали в наслідок Чорнобильської катастрофи», у розмірі 75% мінімальної пенсії за віком, виходячи із мінімального розміру пенсії за віком встановленого частиною першою ст.28 ЗУ «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування, з урахуванням раніше сплачених сум.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

У разі оголошення судом лише вступної та резолютивної частини рішення, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення.

Суддя Терлецька О.О.