Рішення № 101283215, 22.11.2021, Луцький міськрайонний суд Волинської області

Дата ухвалення
22.11.2021
Номер справи
161/16241/21
Номер документу
101283215
Форма судочинства
Цивільне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 161/16241/21

Провадження № 2/161/4062/21

ЛУЦЬКИЙ МІСЬКРАЙОННИЙ СУД ВОЛИНСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

22 листопада 2021 року місто Луцьк

Луцький міськрайонний суд Волинської області в складі:

головуючого судді - Пахолюка А.М.

при секретарі - Будько І.Ю.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Луцьку цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Приватного акціонерного товариства «Волиньобленерго» про визнання недійсним та скасування рішення комісії з розгляду актів про порушення ПРРЕЕ ПрАТ «Волиньобленерго», яке оформлене протоколом від 22.07.2021 року, -

в с т а н о в и в :

ОСОБА_1 звернувся до суду з позовною заявою до Приватного акціонерного товариства «Волиньобленерго» (далі - ПрАТ «Волиньобленерго») про визнання недійсним та скасування рішення комісії з розгляду актів про порушення ПРРЕЕ ПрАТ «Волиньобленерго», яке оформлене протоколом від 22.07.2021 року.

Свої вимоги обґрунтовує тим, що між ним та відповідачем 25.06.2015 року укладено договір № 205145 на користування електричною енергією для побутових потреб.

Вказує, що 09.07.2021 року він повернувся додому та виявив, що лічильник не працює та у зв`язку з цим звернувся до відповідача із відповідною заявою. 14.07.2021 року за його заявою працівниками ПрАТ «Волиньобленерго» проведено огляд за адресою: АДРЕСА_1 і та виявлено порушення п.п. 2 п. 8.4.2 Правил роздрібного ринку електричної енергії (далі - ПРРЕЕ), а саме: відсутні пломби з відбитками тавр оператора системи, установлених на ЗВТ та ШЗУ. Електролічильник не працює внаслідок пошкодження, при наявному навантаженні споживача електроенергія не обліковується.

Зазначає, що 22.07.2021 року на засіданні комісії з розгляду актів про порушення ПРРЕЕ ПрАТ «Волиньобленерго», результати якого оформлені протоколом, прийнято рішення провести нарахування обсягу вартості електричної енергії не облікованої внаслідок порушення ПРРЕЕ в розмірі 62806,07 грн.

Вважає, що рішення комісії з розгляду актів про порушення ПРРЕЕ ПрАТ «Волиньобленерго» від 22.07.2021 року, оформлене протоколом на підставі акту про порушення №000321 від 14.07.2021 року є незаконним, необґрунтованим та таким, що порушує його права та законні інтереси, оскільки, саме ним було повідомлено відповідача про виявлені пошкодження електролічильника, а при складанні акту про порушення №000321 від 14.07.2021 року, працівники відповідача порушили процедуру складання та ПРРЕЕ.

На підставі наведеного, просить суд, визнати недійсним та скасувати рішення комісії з розгляду актів про порушення ПРРЕЕ ПрАТ «Волиньобленерго», яке оформлене протоколом від 22.07.2021 року на основі акту про порушення №000321 від 14.07.2021 року, стягнути судові витрати по справі.

У відзиві на позовну заяву відповідач вважає позов не обґрунтованим з наступних підстав. Згідно вимог ПРРЕЕ, з 01.01.20219 року договори, які були укладені відповідно до Правил користування електричною енергією для населення, затверджених постановою КМУ від 26.07.1999 №1357 припинили свою дію, в тому числі і договір №205145 від 25.06.2015 року укладений з позивачем. На даний час, договірні відносини між ОСОБА_1 та ПрАТ «Волиньобленерго» врегульовано умовами Договору споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії №529205145 від 01.01.2019 року, що є публічним договором приєднання.

Зазначає, що 14.07.2021 року під час проведення технічної перевірки засобу обліку електричної енергії житлового будинку позивача по АДРЕСА_1 було виявлено відсутність пломби з відбитками тавр оператора системи, установлених на ЗВТ та ШЗУ. При цьому, пломби №20549651 та №20549652 були передані на збереження ОСОБА_1 згідно акту про пломбування і передачу пломб на збереження від 25.06.2015 року. За фактом виявленого порушення ПРРЕЕ працівниками ПрАТ «Волиньобленерго» оформлено акт про порушення №000321 в присутності ОСОБА_2 - особи, що допустила працівників підприємства на територію домоволодіння позивача для проведення перевірки електролічильника. Разом з тим, вказує, що посилання позивача на повідомлення про несправність лічильника, як на підставу виключення його вини, є безпідставним, оскільки, факт відсутності пломб, незалежно від обставин є достатньою підставою для застосування нарахування вартості не облікованої електричної енергії. Просив відмовити в задоволенні позову за безпідставністю вимог.

Ухвалою Луцького міськрайонного суду Волинської області від 14.09.2021 року відкрито провадження у справі в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) осіб.

Дослідивши та оцінивши представлені по справі докази, суд прийшов до висновку, що позов безпідставний та не підлягає до задоволення.

Згідно ч.1 ст.714 Цивільного кодексу України за договором постачання енергетичними та іншими ресурсами через приєднану мережу одна сторона (постачальник) зобов`язується надавати другій стороні (споживачеві, абонентові) енергетичні та інші ресурси, передбачені договором, а споживач (абонент) зобов`язується оплачувати вартість прийнятих ресурсів та дотримуватись передбаченого договором режиму її використання, а також забезпечити безпечну експлуатацію енергетичного та іншого обладнання.

Із матеріалів справи вбачається, що між ОСОБА_1 та відповідачем 25.06.2015 року укладено договір № 205145 на користування електричною енергією для побутових потреб по АДРЕСА_1 (а.с. 8-9). Даний договір був укладений відповідно до Правил користування електричною енергією для населення, затверджених Постановою КМУ від 26.07.1999 №1357, яка припинила свою дію на підставі Постанови КМУ від 20.06.2018 року № 502 «Про визнання такими, що втратили чинність, деяких постанов Кабінету Міністрів України».

Відтак, договір № 205145, на який посилається позивач у позовній заяві, на даний час, припинив свою дію.

Судом встановлено, що договір між сторонами не укладався.

Згідно вимог Правил роздрібного ринку електричної енергії, затверджені постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальні послуги, № 312 від 14.03.2018 року, договірні відносини між ОСОБА_1 та ПрАТ «Волиньобленерго» врегульовано умовами Договору споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії №529205145 від 01.01.2019 року, що є публічним договором приєднання.

Судом встановлено, що 09.07.2021 року ОСОБА_1 звернувся до ПрАТ «Волиньобленерго» із заявою, в якій повідомив, що лічильник, за адресою: АДРЕСА_1 і, не працює (а.с. 8).

14.07.2021 року працівниками ПрАТ «Волиньобленерго» під час проведення технічної перевірки засобу обліку електричної енергії житлового будинку ОСОБА_1 по АДРЕСА_1 було виявлено відсутні пломби з відбитками тавр оператора системи, установлених на ЗВТ та ШЗУ та складено акт про порушення №000321, схему електроживлення споживача в присутності ОСОБА_2 - особи, яка допустила працівників відповідача на територію домоволодіння позивача для проведення перевірки електролічильника (а.с. 11-12).

22.07.2021 року на засіданні комісії з розгляду актів про порушення ПРРЕЕ ПрАТ «Волиньолбенерго», в присутності представника ОСОБА_1 , розглянуто факти, викладені в акті про порушення, встановлено, що споживачем порушено п.п. 2 п. 8.4.2. ПРРЕЕ, вирішено провести нарахування згідно Глави VIII ПРРЕЕ за термін 180 діб до дня виявлення порушення та оформлено протокол засідання комісії від 22.07.2021 року. Розрахунок обсягу та вартості не облікованої електричної енергії склав 62806,07 грн. (а.с. 13-14).

Правові,економічні та організаційні засади функціонування ринку електричної енергії, регулювання відносин,пов`язаних з виробництвом, передачею, розподілом, купівлею-продажем, постачанням електричної енергії для забезпечення надійного та безпечного постачання електричної енергії споживачам з урахуванням інтересів споживачів, тощо, регулюється спеціальним законодавством, зокрема Законом України «Про ринок електричної енергії», Правилами роздрібного ринку електричної енергії, затверджені постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальні послуги, № 312 від 14.03.2018 року (далі - ПРРЕЕ).

У відповідності до п. 84 ч.1 ст.1 Закону України «Про ринок електричної енергії», споживач - фізична особа, у тому числі фізична особа - підприємець, або юридична особа, що купує електричну енергію для власного споживання.

На підставі п. 20 ч. 1 ст. 33 Закону України «Про ринок електричної енергії», оператор системи передачі електричної енергії забезпечує комерційний облік електричної енергії та обмін даними комерційного обліку відповідно до цього Закону, правил ринку та кодексу комерційного обліку, інших нормативно-правових актів, що регулюють функціонування ринку електричної енергії.

У відповідності до ст. 58 Закону України «Про ринок електричної енергії» споживач зобов`язаний: 1) сплачувати за електричну енергію та надані йому послуги відповідно до укладених договорів; 2) надавати постачальникам послуг комерційного обліку, з якими він уклав договір, доступ до своїх електроустановок для здійснення монтажу, технічного обслуговування та зняття показників з приладів обліку споживання електричної енергії; 3) дотримуватися правил технічної експлуатації, правил безпеки під час експлуатації власних електроустановок, нормативно-правових актів, що регулюють функціонування ринку електричної енергії, та умов укладених договорів, тощо.

На підставі п. 2.3.4 ПРРЕЕ, відповідальність за збереження і цілісність засобів комерційного обліку електричної енергії та пломб (відбитків їх тавр) відповідно до акта про пломбування покладається на власника (користувача) електроустановки або організацію, на території (у приміщенні) якої вони встановлені. Відповідальним за експлуатацію та технічний стан засобів (вузлів) вимірювальної техніки є їх власник.

Відповідно до п.п. 8 п.5.5.5 ПРРЕЕ, споживач електричної енергії зобов`язаний: забезпечувати збереження і цілісність установлених на його території та/або об`єкті (у його приміщенні) розрахункових засобів комерційного обліку електричної енергії та пломб (відбитків їх тавр) відповідно до акта про пломбування.

Згідно п.п.9 цієї ж норми, споживач зобов`язаний невідкладно повідомляти оператора системи та постачальника послуг комерційного обліку про недоліки в роботі засобу вимірювання.

У відповідності до п.п. 2 п. 8.4.2. ПРРЕЕ, визначення обсягу та вартості необлікованої електричної енергії здійснюється оператором системи на підставі акта про порушення, складеного у порядку, визначеному цими Правилами, у разі виявлення пошкодження або відсутність пломб з відбитками тавр оператора системи чи інших заінтересованих сторін, установлених на засобах (вузлах) вимірювальної техніки в місцях, указаних в акті про пломбування, складеному в порядку, визначеному Кодексом комерційного обліку, або в іншому документі, який підтверджує факт пломбування і передачу на збереження засобів вимірювальної техніки та установлених пломб (крім пломб, установлених на кріпленнях кожуха лічильника електричної енергії).

У відповідності до положень п. 14 та п. 18 ч. 2 ст. 77 Закону України «Про ринок електричної енергії», пошкодження цілісності пломб, повірочного тавра тощо, а також несанкціоноване втручання в роботу об`єктів електроенергетики, є порушеннями на ринку електричної енергії, за які передбачена відповідальність згідно із законом.

Із матеріалів справи вбачається, що пломби №20549651 та №20549652, відсутність яких встановлено працівниками відповідача під час перевірки, були передані на збереження ОСОБА_1 згідно акту про пломбування і передачу пломб на збереження від 25.06.20215 року, який є додатком №В до акту №25536 технічної перевірки точки обліку електричної енергії з трифазними електролічильниками. Прийняття вказаний пломб на збереження, позивач засвідчив особистим підписом безпосередньо в додатку №В до акту №25536 від 25.06.20215 року (а.с. 34-35).

Отже, у відповідності до вимог законодавства ОСОБА_1 , як споживач електроенергії, зобов`язаний був слідкувати за збереженням і цілісністю засобу комерційного обліку електричної енергії та пломб (відбитків їх тавр) на них, які прийняв на збереження, а вразі порушення ним даного обов`язку нести відповідальність згідно із законом.

При цьому, суд не бере до уваги посилання позивача на невідкладне повідомлення відповідача про недоліки в роботі засобу вимірювання, як на підставу звільнення від відповідальності, оскільки, в такому повідомленні позивач не вказує на відсутність пломб, які були передані йому на зберігання. Будь-які інші звернення позивача до відповідача про відсутність пломб в матеріалах справи відсутні.

Відтак, на думку суду, виявлення працівниками відповідача відсутності вищезазначених пломб, незалежно від причин їх відсутності, є достатньою правовою підставою для застосування нарахування вартості не облікованої електричної енергії.

Також, не заслуговують на увагу доводи позивача про процесуальні порушення, які були допущені працівниками відповідача, вимог ПРРЕЕ в частині складення акту про порушення № 000321 від 14.07.2021 року та прийняття рішення комісією за результатами розгляду даного акту від 22.07.2021 року, оскільки, порядок оформлення акту про порушення та його розгляду комісією з розгляду актів про порушення, передбачений п.п. 8.2.5-8.2.6 ПРРЕЕ, був дотриманий уповноваженими особами відповідача.

Зокрема, відповідно до зазначений пунктів ПРРЕЕ, присутність самого споживача при оформленні акту про порушення, не є обов`язковою. В даному випадку, акт був складений в присутності ОСОБА_2 , - особи, яка допустила представників відповідача на територію споживача для проведення перевірки. Разом з тим, відмова останньої підписати акт про порушення зафіксована відеозаписом (а.с. 41), доданим до матеріалів справи, а отже працівники відповідача діяли згідно вимог, передбачених ПРРЕЕ.

Крім того, відповідно до п. 8.4.4. ПРРЕЕ, у разі виявлення у споживача порушень, зазначених у підпунктах 2 - 4 пункту 8.4.2 цієї глави (у частині відсутності засобів вимірювальної техніки, пломб, індикаторів та фіксації впливу фізичних полів індикатором), обсяг та вартість необлікованої електричної енергії визначається оператором системи відповідно до положень цієї глави без проведення відповідної експертизи.

Відтак, доводи позивача про необхідність проведення спеціалізованої експертизи приладів обліку спеціалізованою організацією, також не беруться судом до уваги.

Враховуючи наведені обставини, суд не знайшов підстав для визнання рішення комісії з розгляду актів про порушення ПРРЕЕ ПрАТ «Волиньобленерго», яке оформлене протоколом від 22.07.2021 року таким, що не відповідає вимогам законодавства, а тому прийшов до висновку про відмову в задоволенні позову за безпідставністю вимог.

Керуючись ст.ст. 10, 12, 13, 77, 78, 81, 133, 137, 141, 259, 263-265, 268, 354, 355 ЦПК України, на підставі ст. 15, 16, 23, 526, 527, 714 Цивільного кодексу України, Закону України «Про ринок електричної енергії», Правил роздрібного ринку електричної енергії, затверджені постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальні послуги, № 312 від 14.03.2018 року, суд,-

в и р і ш и в :

Відмовити в задоволенні позову ОСОБА_1 до Приватного акціонерного товариства «Волиньобленерго» про визнання недійсним та скасування рішення комісії з розгляду актів про порушення ПРРЕЕ ПрАТ «Волиньобленерго», яке оформлене протоколом від 22.07.2021 року.

Рішення може бути оскаржене до Волинського апеляційного суду шляхом подання апеляційної скарги безпосередньо до Волинського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня проголошення рішення.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Учасники справи:

Позивач - ОСОБА_1 , ідентифікаційний номер - НОМЕР_1 , адреса місця проживання: АДРЕСА_2 .

Відповідач - Приватне акціонерне товариство «Волиньобленерго», код ЄДРПОУ - 00131512, адреса місцезнаходження: 43023, м. Луцьк, вул. Єршова, 4.

Повне судове рішення складено 22 листопада 2021 року.

Суддя Луцького міськрайонного суду А.М. Пахолюк