
Україна
Донецький окружний адміністративний суд
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
23 листопада 2021 р. Справа№200/13794/21
приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов`янськ, вул. Добровольського, 1
Донецький окружний адміністративний суд у складі:
головуючого - судді Аляб`єва І.Г.,
розглянувши в порядку письмового провадження (за правилами спрощеного позовного провадження) адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії, -
в с т а н о в и в:
Позивач, ОСОБА_1 , звернувся до Донецького окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області, у якому просить:
- визнати протиправними дії відповідача щодо відмови в перерахунку з листопада 2019 року розміру пенсії ОСОБА_1 з урахуванням щомісячних надбавки за специфічні умови проходження служби в поліції та премії на підставі довідки про розмір грошового забезпечення в листопаді 2019 року за прирівняною посадою старший інспектор (управління, відділи (відділення) поліції) №33/25-1879 від 19.07.2021 Державної установи «Територіальне медичне об`єднання Міністерства внутрішніх справ України по Донецькій області»;
- зобов`язати відповідача здійснити починаючи з листопада 2019 року перерахунок та виплату пенсії (із врахуванням раніше виплачених сум) ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) з урахуванням щомісячних надбавки за специфічні умови проходження служби в поліції та премії на підставі довідки про розмір грошового забезпечення в листопаді 2019 року за прирівняною посадою старший інспектор (управління, відділи (відділення) поліції) №33/25-1879 від 19.07.2021 Державної установи «Територіальне медичне об`єднання Міністерства внутрішніх справ України по Донецькій області»;
- визнати протиправними дії відповідача щодо зменшення розміру пенсії ОСОБА_1 за рахунок виплати у листопаді та грудні 2019 року 50 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01 січня 2018 року;
- зобов`язати відповідача провести перерахунок та виплату пенсії (із врахуванням раніше виплачених сум) ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) за листопад та грудень 2019 року з урахуванням 100 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01 січня 2018 року;
- стягнути з Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області на користь ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) суму судового збору, сплаченого при поданні цього адміністративного позову.
Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 21.10.2021 відкрито провадження в адміністративній справі за правилами спрощеного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 23.11.2021 заяву Головного управління Пенсійного фонду України Донецької області про розгляд справи за правилами загального позовного провадження залишено без задоволення.
За приписами частини 5 статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.
Відповідно до положень статті 258 КАС України суд розглядає справи за правилами спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів із дня відкриття провадження у справі.
Щодо позиції позивача та заперечень відповідача.
Позивач в обґрунтування позовних вимог зазначає, що з 30.10.2020 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Донецькій області та отримує пенсію за вислугу років, призначену відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб». Відповідно до матеріалів пенсійної справи позивач отримував пенсію, розмір якої до серпня 2018 року з врахуванням індексації, поточних доплат та підвищень становив 4821,87 грн.
В серпні 2018 року ГУ ПФУ в Донецькій області на виконання пункту 3 постанови № 103 та на підставі довідки про розмір грошового забезпечення №7351лк від 13.03.2018, що надійшла від ліквідаційної комісії ГУ МВС України в Донецькій області і попередньо додатково наданих документів здійснено перерахунок пенсії з 01.01.2016 з урахуванням таких видів грошового забезпечення: посадовий оклад - 2500 грн., оклад за військовим (спеціальним) званням - 2000 грн., надбавка за стаж служби (50%) - 2250 грн., премія (2,05 %) -138,38 грн.
З 19 листопада 2019 року у зв`язку з набранням чинності рішення Окружного адміністративного суду м. Києва від 14.05.2019 у справі № 826/12704/18 з визнанням протиправним та скасуванням пункту 3 Постанови № 103 скасовано юридичне обмеження щодо врахування при перерахунку пенсії позивача видів і розмірів грошового забезпечення, що виплачувалися поліцейським саме в січні 2016 року та, відповідно, у позивача виникло право на врахування в його пенсії суттєво вищих у розмірі визначених Постановою КМУ № 988 від 11.11.2015 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» видів і розмірів грошового забезпечення для поліцейських, які виплачувалися останнім, як мінімум, на час виникнення такого права (19.11.2019) та, в подальшому, при зміні (підвищенні) розміру хоча б з одного видів такого грошового забезпечення поліцейських та/чи у зв`язку із підвищенням їх грошового забезпечення без обмеження часом виникнення таких обставин. З урахуванням зазначених висновків ДУ «ТМО МВС України по Донецькій області» листом від 15.09.2021 №Ш-2045/1 надіслало до ГУ ПФУ в Донецькій області довідку №33/25-1879 від 19.07.2021 про розмір грошового забезпечення в листопаді 2019 року за прирівняною посадою поліцейського, оформлену на ім`я ОСОБА_1 , для проведення перерахунку пенсії останньому.
Листом від 13.09.2021 Головне управління ПФУ в Донецькій області підтвердило факт отримання ним від ДУ «ТМО МВС України по Донецькій області» довідки №33/25-1879 від 19.07.2021, повідомило, що підстав для перерахунку згідно довідки пенсії, яка виплачується на даний час, не має та запропонувало у випадку незгоди оскаржити таке рішення у суді. Вважає дії Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області щодо відмови у перерахунку належної пенсії на підставі надісланої Державною установою «Територіальне медичне об`єднання Міністерства внутрішніх справ України по Донецькій області» довідки №33/25-1879 від 19.07.2021 про розмір грошового забезпечення в листопаді 2019 року за прирівняною посадою поліцейського «старший інспектор», оформленої на ім`я позивача, та щодо зменшення розміру належної пенсії за рахунок виплати з 19 листопада 2019 року 50 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01 січня 2018 року протиправними.
Відповідач до суду надав відзив на позовну заяву, де зазначає, що Головним управлінням відповідно до статті 63 Закону № 2262, Порядку № 45 та постанови КМУ № 103 здійснено перерахунок пенсії Позивачу на підставі довідки № 7351лк від 13.03.2018, в якій зазначені такі складові, як: посадовий оклад - 2500 грн., оклад за (військове званням спеціальне) звання - 2000 грн., надбавка за вислугу років 50% - 2250 грн., премія 2,05% - 138,38 грн. При цьому, пункт 3 постанови КМУ № 103, на підставі якого проводився перерахунок пенсії, визнано протиправним та нечинним частковим рішенням Окружного адміністративного суду м. Києва від 14 травня 2019 року у справі №826/12704/18. Відповідно до Кодексу адміністративного судочинства України нормативно-правовий акт втрачає чинність повністю або в окремій його частині з моменту набрання законної сили відповідним рішенням суду. Після визнання протиправним та скасування пункту 3 постанови КМУ № 103 інших рішень Кабінетом Міністрів України про умови та порядок проведення перерахунку пенсій не приймалося. Разом з тим, як зазначалося вище, підставою для проведення перерахунку пенсії є фактична зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, проведена на підставі рішення суб`єкта владних повноважень, наділеного правом установлювати чи змінювати види грошового забезпечення військовослужбовців. Слід зазначити, що у зв`язку із скасування пункту 3 постанови КМУ № 103 не відбулося жодних змін розмірів хоча б одного з видів грошового забезпечення, передбачених Постановою № 988, яка є чинною. Розміри грошового забезпечення, які визначені вказаною постановою жодним чином не переглядалися та не змінювалися, а перерахунок пенсій означеній категорії осіб проводився не лише з урахуванням окладу за посадою, спеціальним званням та відсотковою надбавкою за вислугу років, а й урахуванням щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії, які виплачені за відповідною посадою поліцейського за січень 2016 року. Таким чином, скасування пункту 3 постанови КМУ № 103 не є підставою для перерахунку пенсії в розумінні статті 63 Закону № 2262, оскільки вказана постанова визначала виключно процедуру перерахунку та виплати пенсії. Оскільки перелік умов для перерахунку пенсії військовослужбовцям є вичерпний, то у Головного управління не має законодавчих підстав для перерахунку пенсії на підставі довідки від 19.07.2021 № 33/25-1879.
Позивач надав до суду відповідь на відзив, де зазначив, що з 19 листопада 2019 року з набранням чинності рішення Окружного адміністративного суду м. Києва від 14.05.2019 у справі № 826/12704/18 з визнанням протиправним та скасуванням пункту 3 Постанови № 103 скасовано юридичне обмеження щодо врахування при перерахунку пенсії позивача видів і розмірів грошового забезпечення, що виплачувалися поліцейським саме в січні 2016 року та, відповідно, у позивача виникло право на врахування в його пенсії суттєво вищих у розмірі визначених Постановою КМУ №988 від 11.11.2015 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» видів і розмірів грошового забезпечення для поліцейських, які виплачувалися останнім, як мінімум, на час виникнення такого права (19.11.2019) та, в подальшому, при зміні (підвищенні) розміру хоча б з одного видів такого грошового забезпечення поліцейських та/чи у зв`язку із підвищенням їх грошового забезпечення без обмеження часом виникнення таких обставин. Реалізація такого права позивача можлива виключно через здійснення пенсійним органом перерахунку пенсії на підставі та з врахуванням відомостей з довідки №33/25-1879 від 19.07.2021 про розмір грошового забезпечення в листопаді 2019 року за прирівняною посадою поліцейського, оформленої на ім`я ОСОБА_1 , надісланої відповідачеві Державною установою «Територіальне медичне об`єднання Міністерства внутрішніх справ України по Донецькій області». Крім того, зазначає, що відповідач повністю ігнорує факт того, що із скасуванням з 19 листопада 2019 року судовим рішенням Окружного адміністративного суду м. Києва від 14 травня 2019 року у справі № 826/12704/18 пункту 3 Постанови №103, починаючи з листопада 2019 року по грудень 2019 року, включно, пенсійний орган мав би здійснювати виплату 100 відсотків суми підвищення пенсії позивача, визначеного станом на 1 січня 2018 року, тобто за період з 1 січня 2016 року по 31 грудня 2017 року.
Суд, розглянувши матеріали справи, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, встановив.
Позивач - ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 є громадянином України, що підтверджується копією паспорта серія НОМЕР_2 , виданим 12.07.2001 Слов`янським МВ УМВС України в Донецькій області. Позивач перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Донецькій області з 30.12.2000 як пенсіонер за вислугу років, відповідно до Закону України від 09.04.1992 № 2262-ХІІ "Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (надалі - Закон № 2262-ХІІ). При цьому, пенсія призначена із розрахунку 90% грошового забезпечення при вислузі років 32 (календ. 27), що підтверджується протоколом за пенсійною справою №А-27514 (МВС) від 12.04.2018.
На підставі Постанови Кабінету Міністрів України від 1 листопада 2015 року №988 «Про грошове забезпечення Поліцейських Національної поліції», Постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року № 103«Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» позивачу здійснено перерахунок пенсії з 1 січня 2016 року та встановлено максимальний розмір пенсії - 70% відповідних сум грошового забезпечення, що підтверджується протоколом про перерахунок пенсії.
13.03.2018 ліквідаційною комісією Головного управління МВС України в Донецькій області було сформовано довідку №7351лк про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, у порядку, визначеному відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 № 103. Зокрема у довідці зазначено: посадовий оклад - 2500,00 грн., оклад за військовим (спеціальним) званням - 2000,00 грн., надбавка за стаж служби (50%) - 2250,00 грн, премія (2,05%)-138,38 грн.
Відповідно до протоколу з пенсійної справи позивача вбачається, що ОСОБА_1 було здійснено перерахунок пенсії на підставі постанови Кабінету Міністрів України № 103, виходячи з розміру 70 % грошового забезпечення позивача. При цьому, розмір пенсії після перерахунку, тобто з 01.05.2018 складає 4821,87 грн.
Рішенням Донецького окружного адміністративного суду від 30.04.2020 в справі №200/3229/20-а Адміністративний позов задоволено.
Визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області щодо зменшення ОСОБА_1 відсоткового значення розміру пенсії з 90 відсотків до 70 відсотків сум грошового забезпечення при перерахунку пенсії з 1 січня 2016 року.
Зобов`язано Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (місцезнаходження: Донецька область, м. Слов`янськ, площа Соборна, 3, код ЄДРПОУ 13486010) здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 (місце реєстрації: АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 ) з 1 січня 2016 року виходячи з розрахунку 90% грошового забезпечення, із урахуванням раніше виплачених сум.
Стягнуто за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (місцезнаходження: Донецька область, м. Слов`янськ, площа Соборна, 3, код ЄДРПОУ 13486010) на користь ОСОБА_1 (місце реєстрації: АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 ) судові витрати зі сплати судового збору в розмірі 840,80 грн.
Листом Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області від 24.09.2020 №0500-0301-8/17631 повідомлено позивача, що на виконання рішення суду відповідачем проведено перерахунок пенсії з 01.01.2016, розмір пенсії після виконання рішення суду складає 6199,54 (6888,38 грн х 90% відповідних сум грошового забезпечення). Доплату по пенсії за рішенням суду за період з 25.08.2020 по 30.09.2020 буде зараховано в сумі 1688,76 грн в жовтні поточного року, а за період з 01.01.2016 по 24.08.2020 у розмірі 76838,43 грн буде виплачена після фінансування з Державного бюджету України на зазначені цілі.
Судом також встановлено, що Державною установою «Територіальне медичне об`єднання Міністерства внутрішніх справ України по Донецькій області» (далі - ДУ «ТМО МВС України по Донецькій області») листом від 15.09.2021 надіслало позивачу довідку № 33/25-1879 від 19.07.2021 про розмір грошового забезпечення в листопаді 2019 року за прирівняною посадою поліцейський заступник начальника відділу (управління, відділи, (відділення) поліції), оформлену на ім`я ОСОБА_1 , для проведення перерахунку пенсії останньому.
Згідно з відомостями у вище наведеній довідці, у листопаді 2019 року розмір грошового забезпечення за прирівняною посадою поліцейський, заступник начальника відділу (управління, відділи, (відділення) поліції) становив: посадовий оклад - 2500 грн., оклад за спеціальним званням «майор поліції» - 2000 грн., надбавка за стаж служби в поліції (відсотків посадового окладу з урахуванням окладу за спеціальним званням) 50% - 2250 грн., надбавка за специфічні умови проходження служби в поліції (відсотків посадового окладу з урахуванням окладу за спеціальним званням та надбавки за стаж служби) 44,91% - 3031,43 грн., премія (відсотків нарахованого грошового забезпечення) (62,58%) - 6121,22 грн.; всього - 15902,65 грн.
Листами від 13.09.2021 та від 06.10.2021 Головне управління ПФУ в Донецькій області повідомило позивача, що підстав для перерахунку пенсії згідно довідки ДУ «ТМО МВС України по Донецькій області» № 33/25-1879 від 19.07.2021, яка виплачується на даний час позивачу, не має та запропонувало у випадку незгоди оскаржити таке рішення у суді.
Надаючи правову оцінку встановленим обставинам справи, суд зазначає наступне.
Дослідивши матеріали справи, вирішивши питання чи мали місце обставини, якими обґрунтовувалися вимоги та заперечення, та якими доказами вони підтверджуються, чи є інші фактичні дані, які мають значення для вирішення справи, та докази на їх підтвердження, які правові норми належить застосувати до цих правовідносин, суд дійшов висновку, що позов підлягає частковому задоволенню з таких підстав.
Частиною другою статті 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, є Закон України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 №2262-ХІІ (далі-Закон № 2262-ХІІ).
Так, статтею 43 Закону № 2262-ХІІ передбачено, що пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Питання перерахунку раніше призначених пенсій регламентовано статтею 63 Закону №2262-XII, згідно із якою перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв`язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.
Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.
Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Отже, Кабінету Міністрів України надано право на встановлення умов та порядку перерахунку пенсій, а також розміри складових грошового забезпечення для такого перерахунку.
Пунктом 1 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою КМУ від 13.02.2008 № 45 (далі - Порядок № 45), передбачено, що пенсії, призначені відповідно до Закону № 2262-ХІІ, у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.
Абзацами 1 та 2 пункту 5 Порядку № 45, в редакції Постанови КМУ №103 від 21.02.2020 (надалі Постанова № 103), передбачено, що під час перерахунку пенсій використовуються такі види грошового забезпечення, як посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною або аналогічною посадою та військовим (спеціальним) званням.
Особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) перерахунок пенсії з 1 січня 2016 року проводиться з розміру грошового забезпечення за прирівняною посадою поліцейського, враховуючи оклади за посадою, спеціальним званням, відсоткову надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, за січень 2016 року відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 № 988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції". Розмір премії визначається у середніх розмірах, що фактично виплачені за відповідною посадою (посадами) поліцейського за січень 2016 року. Подальші перерахунки здійснюються з урахуванням складових грошового забезпечення, передбачених абзацом першим цього пункту.
При цьому у Додатку 2 до Порядку №45 міститься форма довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, яку Постановою №103 було викладено в новій редакції, в якій відсутні такі складові грошового забезпечення, як щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення).
Рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05.03.2019, по адміністративній справі №826/3858/18 визнано протиправними та нечинними пункти 1, 2 Постанови №103 та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку №45.
Таким чином, зміни, внесені Постановою №103, зокрема до додатку 2 до Порядку №45, в якому визначено форму довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, були визнані судом протиправними та нечинними, відтак з 05.03.2019 - дня набрання законної сили рішенням у справі №826/3858/18, діє редакція додатку 2 до Порядку №45, яка діяла до зазначених змін та до якої входили наступні види грошового забезпечення: посадовий оклад, підвищення посадового окладу, оклад за військовим (спеціальним) званням, надбавка за вислугу років, надбавка за виконання особливо важливих завдань, надбавка за службу в умовах режимних обмежень, надбавка за знання та використання в роботі іноземної мови, надбавка за почесне звання "заслужений" чи "народний", доплата за науковий ступінь кандидата або доктора наук чи вчене звання, надбавка за спортивні звання, премія.
Крім того, пунктом 3 Постанови № 103 встановлено перерахувати з 01.01.2016 пенсії, призначені згідно із Законом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) за прирівняною посадою з розміру грошового забезпечення поліцейського, враховуючи відповідні оклади за посадою, спеціальним званням, відсоткову надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, за січень 2016 року відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 №988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції". Розмір премії визначається у середніх розмірах, що фактично виплачені за відповідною посадою (посадами) поліцейського за січень 2016 року.
Згідно з п. 5 Постанови № 103 перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) відповідно до пункту 3 цієї постанови проводиться на підставі довідок про розміри грошового забезпечення, поданих Міністерством внутрішніх справ органам Пенсійного фонду України до набрання чинності цією постановою, або довідок, додатково оформлених та поданих відповідно до Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 № 45.
Водночас, рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 14.05.2019 у справі №826/12704/18, яке залишено без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 19.11.2019, визнано протиправним та скасовано пункт 3постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб". Тобто, рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 14.05.2019 у справі №826/12704/18 набрало законної сили 19.11.2019.
У вказаних рішеннях суди дійшли висновку, що пункт 3 Постанови КМ України №103, передбачає перерахунок пенсії з урахуванням додаткових видів грошового забезпечення та премій виплачених поліцейським у січні 2016 року, хоча фактично додаткові види грошового забезпечення поліцейським були затверджені лише у квітні 2016 року наказом МВС України № 260 від 06.04.2016. За таких обставин оскаржуваний пункт 3 постанови №103 у відсотковому співставленні встановлює зменшення виплати пенсії військовослужбовцям у порівнянні з тими умовами, які вони мали до його прийняття, фактично звужують складові грошового забезпечення, які підлягають врахуванню при обрахунку пенсії вказаним особам, а тому звужують зміст вже існуючих прав таких осіб.
Отже, Кабінет Міністрів України, визначаючи новий порядок перерахунку раніше призначених пенсій, з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, не враховував всі види грошового забезпечення військовослужбовців, вичерпний перелік яких встановлений Законом України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей", і які відображають умови, особливості військової служби кожної особи, яка має право на пенсію за Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
Згідно ч. 2ст. 265 КАС України нормативно-правовий акт втрачає чинність повністю або в окремій його частині з моменту набрання законної сили відповідним рішенням суду.
З урахуванням наведеного вище, суд зауважує, що позивач після скасування в судовому порядку п. 3 Постанови № 103 набув право на врахування всіх видів грошового забезпечення військовослужбовців, вичерпний перелік яких встановлений Законом України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей", і які відображають умови, особливості військової служби кожної особи, яка має право на пенсію за Законом № 2262-ХІІ.
11.11.2015 Кабінет Міністрів України прийняв Постанову №988, яка набрала чинності 02.12.2015 та якою затверджено схеми окладів за спеціальним званням поліцейських, схеми посадових окладів курсантів вищих навчальних закладів Міністерства внутрішніх справ із специфічними умовами навчання та схеми посадових окладів поліцейських у розмірах згідно з додатками 3 - 10.
Відповідно до статті 94 Закону України "Про Національну поліцію", Постанови №988, з метою впорядкування структури та умов грошового забезпечення поліцейських та курсантів вищих навчальних закладів МВС із специфічними умовами навчання, які здійснюють підготовку поліцейських,наказом Міністерства внутрішніх справ України від 06.04.2016 №260 затверджено Порядок та умов виплати грошового забезпечення поліцейським Національної поліції та курсантам вищих навчальних закладів МВС із специфічними умовами навчання (далі - Порядок №260).
Пунктом 3 Порядку №260 передбачено, що грошове забезпечення поліцейських визначається залежно від посади, спеціального звання, стажу служби в поліції, інтенсивності та умов служби, кваліфікації, наукового ступеня або вченого звання. До складу грошового забезпечення входять: 1) посадовий оклад; 2) оклад за спеціальним званням; 3) щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер); 4) премії; 5) одноразові додаткові види грошового забезпечення.
Порядком №260 установлено такі додаткові види грошового забезпечення: надбавка за специфічні умови проходження служби в поліції (пункт 4 Порядку №260); надбавка за безперервний стаж на шифрувальній роботі (пункт 5 Порядку №260); надбавка за виконання функцій державного експерта з питань таємниць (пункт 6 Порядку №260); надбавка за службу в умовах режимних обмежень (пункт 7 Порядку №260); надбавка за почесне звання "заслужений" (пункт 8 Порядку №260); доплата за науковий ступінь з відповідної спеціальності (пункт 9 Порядку №260); доплата за вчене звання (пункт 10 Порядку №260); доплата за службу в нічний час (пункт 11 Порядку №260).
Крім того, пунктом 13 Порядку №260 передбачено, що поліцейським у межах асигнувань, що виділяються на їх утримання, один раз на рік надається матеріальна допомога для оздоровлення в розмірі посадового окладу. Допомога для оздоровлення надається поліцейському за його рапортом, погодженим керівником фінансового підрозділу, в межах асигнувань на зазначені цілі.
Таким чином, починаючи з 19.11.2019 - дня набрання чинності судовим рішенням у справі №826/12704/18, виникли підстави для перерахунку пенсій, призначених згідно із Законом №2262-ХІІ, з урахуванням розміру посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням та відсоткової надбавки за вислугу років, а також додаткових видів грошового забезпечення.
Оскільки пункт 3 Постанови №103, що стосується перерахунку розміру грошового забезпечення особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції), визнано нечинним судовим рішенням у справі № 826/12704/18, яке набрало законної сили 19.11.2019, - саме з цієї дати позивач має право на отримання пенсії, виходячи з розміру складових, розрахованих згідно з Постановами №988 і №260 у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону №2262-ХІІ.
Суд застосовує, як норми прямої дії, ч. 2 ст.3, ст.8, ст.19, ст.46, ч.ч. 1 та 2 ст.55 Основного Закону України та ст.ст.43,63 Закону №2262-ХІІ, оскільки після набрання чинності судовими рішеннями у справах № 826/3858/18 та № 826/12704/18 держава, в особі її органів виконавчої влади, не вчинила жодних дій на відновлення порушених прав осіб, в тому числі і позивача, які були порушенні внаслідок прийняття Кабінетом Міністрів України постанови № 103 від 21.02.2018 в частині її положень, які в подальшому визнані нечинними.
Суд зауважує, що підставою для вчинення дій, спрямованих на перерахунок раніше призначених пенсій, може бути як відповідна заява пенсіонера та додані до неї документи, так і рішення, прийняте Кабінетом Міністрів України, про що державні органи, визначені Порядком №45, повідомляють орган Пенсійного фонду України.
Аналогічний правовий висновок міститься, зокрема, у постанові Верховного Суду від 10.10.2019 у справі №553/3619/16-а.
Як встановлено частиною другою статті 2 КАС України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
За приписами частини другої статті 6 КАС України суд застосовує принцип верховенства права з урахуванням судової практики Європейського суду з прав людини.
Відповідно до пункту 30 Рішення Європейського Суду з прав людини у справі «Hirvisaari v. Finland» від 27.09.2001, рішення судів повинні достатнім чином містити мотиви, на яких вони базуються для того, щоб засвідчити, що сторони були заслухані. Згідно пункту 41 висновку № 11 (2008) Консультативної ради європейських суддів до Комітету Міністрів Ради Європи щодо якості судових рішень, обов`язок суддів наводити підстави для своїх рішень не означає необхідності відповідати на кожен аргумент захисту на підтримку кожної підстави захисту. Обсяг цього обов`язку може змінюватися залежно від характеру рішення. Згідно з практикою Європейського суду з прав людини, очікуваний обсяг обґрунтування залежить від різних доводів, що їх може наводити кожна зі сторін, а також від різних правових положень, звичаїв та доктринальних принципів, а крім того, ще й від різних практик підготовки та представлення рішень у різних країнах.
Відповідно до частини другої статті 77 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Натомість, доводи позивача не було спростовано відповідачем.
Під час розгляду справи відповідач, як суб`єкт владних повноважень, не надав до суду жодних належних і достовірних доказів, а відтак, не довів правомірності своїх дій.
Враховуючи встановлені обставини справи, оцінивши докази у справі в їх сукупності та норми чинного законодавства, що регулюють спірні правовідносини, суд дійшов висновку про наявність підстав для задоволення позовних вимог, оскільки у листопаді 2019 року у позивача виникло право на отримання пенсії, виходячи з розміру складових, розрахованих згідно з Постановами № 988 і № 260 у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону №2262-ХІІ, оскільки пункт 3 Постанови №103, що стосується перерахунку розміру грошового забезпечення особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції), визнано нечинним судовим рішенням у справі №826/12704/18, яке набрало законної сили 19.11.2019 - саме з цієї дати позивач має право на отримання пенсії, виходячи з розміру складових, розрахованих згідно з Постановами №988 і №260 у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону №2262-ХІІ.
Щодо позовних вимог про визнати протиправними дії відповідача щодо зменшення розміру пенсії на 50 відсотків суми підвищення пенсії, та зобов`язання перерахунок та виплату пенсії з урахуванням 100 відсотків суми підвищення пенсії, суд зазначає, що зазначені вимоги не підлягає, оскільки націлена на майбутне, крім того дублюють позовні вимоги зазначені в першому та другому пунктах прохальної частини позову.
Вирішуючи питання розподілу судових витрат, суд зазначає наступне.
Відповідно до ч. 3 ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог. При цьому суд не включає до складу судових витрат, які підлягають розподілу між сторонами, витрати суб`єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката та сплату судового збору.
Враховуючи, що підставою звернення до суду стало прийняття відповідачем спірного рішення про відмову в перерахунку пенсії, суд дійшов висновку про стягнення на користь позивача судового збору в розмірі 500,00 грн. у відповідності до пропорційності задоволених позовних вимог за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.
Керуючись ст.ст. 2, 6, 8-9, 19-20, 22, 25-26, 72-78, 90, 139, 241-246, 255, 295-297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
ВИРІШИВ:
Адміністративний позов ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , АДРЕСА_2 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (код ЄДРПОУ 13486010, пл.Соборна, 3, м.Слов`янськ, Донецька область, 84122) про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії - задовольнити частково.
Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (код ЄДРПОУ 13486010, пл.Соборна, 3, м.Слов`янськ, Донецька область, 84122) щодо відмови в перерахунку з листопада 2019 року розміру пенсії ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , АДРЕСА_2 ) з урахуванням щомісячних надбавки за специфічні умови проходження служби в поліції та премії на підставі довідки про розмір грошового забезпечення в листопаді 2019 року за прирівняною посадою старший інспектор №33/25-1879 від 19.07.2021 Державної установи «Територіальне медичне об`єднання Міністерства внутрішніх справ України по Донецькій області».
Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (код ЄДРПОУ 13486010, пл.Соборна, 3, м.Слов`янськ, Донецька область, 84122) здійснити починаючи з листопада 2019 року перерахунок та виплату пенсії (із врахуванням раніше виплачених сум) ОСОБА_1 ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , АДРЕСА_2 ) з урахуванням щомісячних надбавки за специфічні умови проходження служби в поліції та премії на підставі довідки про розмір грошового забезпечення в листопаді 2019 року за прирівняною посадою старший інспектор №33/25-1879 від 19.07.2021 Державної установи «Територіальне медичне об`єднання Міністерства внутрішніх справ України по Донецькій області».
В задоволені решти позовних вимог - відмовити.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань з Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (код ЄДРПОУ 13486010, пл.Соборна, 3, м.Слов`янськ, Донецька область, 84122) на користь ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , АДРЕСА_2 ) витрати по сплаті судового збору у розмірі 500 (п`ятсот) 00 коп.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до суду апеляційної інстанції протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення (ухвали) суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Повний текст рішення складено та підписано 23 листопада 2021 року.
Суддя І.Г. Аляб`єв