
Україна
Донецький окружний адміністративний суд
У Х В А Л А
про відмову в задоволенні заяви про встановлення судового контролю
23 листопада 2021 р. Справа №200/3412/20-а
приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов`янськ, вул. Добровольського, 1
Суддя Донецького окружного адміністративного суду Давиденко Т.В.
розглянувши заяву ОСОБА_1
про встановлення судового контролю
в адміністративній справі № 200/3412/20-а
за позовом
ОСОБА_1
до відповідача Слов`янського об`єднаного управління Пенсійного фонду України
Донецької області
про визнання протиправними дій, скасування рішення, зобов`язання вчинити певні дії,-
ВСТАНОВИВ:
Рішенням Донецького окружного адміністративного суду від 27.04.2020 року у справі № 200/3412/20-а позовна заява ОСОБА_1 до Слов`янського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області про визнання протиправними дій щодо відмови в перерахунку пенсії та самовільного переведення з пенсії за вислугою років на пенсію за віком з 01.03.2020 року, скасування рішення від 27.02.2020 року № 21 про відмову у перерахунку пенсії, зобов`язання здійснити перерахунок пенсії за вислугу років, призначену відповідно до ст. 50-1 діючого в той час Закону України "Про прокуратуру" в розмірі 90 відсотків від суми місячної заробітної плати, зазначеної у довідці прокуратури Донецької області від 21.05.2020 року № 18-85-707 з дня подання заяви - 05.07.2019 року, зобов`язання виплатити різницю в пенсії за 12 місяців, що передували зверненню за перерахунком пенсії задоволена частково, визнані протиправними дії Слов`янського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області щодо відмови в перерахунку пенсії та самовільного переведення ОСОБА_1 з пенсії за вислугою років на пенсію за віком з 01.03.2020 року, рішення Слов`янського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області від 27.02.2020 року № 21 про відмову ОСОБА_1 в перерахунку пенсії скасоване, Слов`янське об`єднане управління Пенсійного фонду України Донецької області зобов`язане з 13.12.2019 року здійснити ОСОБА_1 перерахунок та виплату пенсії за вислугу років відповідно до статті 86 Закону України "Про прокуратуру" № 1697-VII на підставі довідки прокуратури Донецької області від 21.05.2020 року № 18-85-707 з виплатою різниці між фактично отриманою та перерахованою сумою пенсії.
09.11.2021 року до Донецького окружного адміністративного суду надійшла заява ОСОБА_1 про встановлення судового контролю за виконанням рішення суду в адміністративній справі № 200/3412/20-а.
Доводи заяви обґрунтовані тим, що ОСОБА_1 неодноразово звертався до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області з заявою про виконання рішення суду, але до теперішнього часу рішення суду не виконане.
Дослідивши матеріали справи, доводи заяви, суд вважає заяву такою, що задоволенню не підлягає, з наступних підстав.
Відповідно до ст. 382 Кодексу адміністративного судочинства України суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, може зобов`язати суб`єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.
За наслідками розгляду звіту суб`єкта владних повноважень про виконання рішення суду або в разі неподання такого звіту суддя своєю ухвалою може встановити новий строк подання звіту, накласти на керівника суб`єкта владних повноважень, відповідального за виконання рішення, штраф у сумі від двадцяти до сорока розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Вказаній нормі кореспондують положення пункту 1 частини 6 статті 246 Кодексу адміністративного судочинства України, згідно якими у резолютивній частині рішення у разі необхідності вказується про порядок і строк виконання рішення.
Таким чином, встановити судовий контроль за виконанням рішення суб`єктом владних повноважень - відповідачем у справі, суд першої інстанції може під час прийняття рішення у справі, що є правом суду, а не його обов`язком.
Такий контроль здійснюється судом першої інстанції шляхом зобов`язання надати звіт про виконання судового рішення, розгляду поданого звіту на виконання рішення суду першої, апеляційної чи касаційної інстанції, а в разі неподання такого звіту - шляхом встановлення нового строку для подання звіту та накладення штрафу.
Враховуючи наведене, зобов`язання суб`єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання рішення, є правовим наслідком судового рішення, та саме в його резолютивній частині повинен бути визначений обов`язок подати звіт, оскільки встановити судовий контроль за виконанням рішення суб`єктом владних повноважень - відповідачем у справі суд першої інстанції може лише під час прийняття рішення у справі.
З системного аналізу зазначених норм законодавства вбачається, що встановлення судового контролю за виконанням судових рішень є заходом превентивного впливу на відповідача у справі з метою своєчасного виконання свої зобов`язань у межах відповідної справи.
Тобто, встановлення судового контролю при ухваленні судового рішення по суті позовних вимог попереджує неналежне виконання відповідачем обов`язків, що виникли внаслідок задоволення позовних вимог позивача.
Як вбачається з матеріалів справи, при постановленні рішення судом судовий контроль не встановлювався.
Суд вказує, що судове рішення, яке набрало законної сили, підлягає безумовному виконанню та за бажанням позивача може бути виконано шляхом подання виконавчого листа по справі на примусове виконання до відповідного відділу Державної виконавчої служби, або приватного виконавця згідно Закону України "Про виконавче провадження".
Таким чином, суд позбавлений процесуальної можливості встановлення судового контролю за відповідною заявою позивача вже після постановлення рішення у справі.
Аналогічна правова позиція викладена в постанові Верховного Суду від 03 жовтня 2018 року у справі № 826/18826/14.
Враховуючи наведене, суд не вбачає підстав для задоволення заяви позивача про встановлення судового контролю.
На підставі викладеного, керуючись Кодексом адміністративного судочинства України, суд, -
УХВАЛИВ:
В задоволенні заяви ОСОБА_1 про встановлення судового контролю в адміністративній справі № 200/3412/20-а за позовом ОСОБА_1 до Слов`янського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області про визнання протиправними дій, скасування рішення, зобов`язання вчинити певні дії, - відмовити.
Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку до суду апеляційної інстанції. Апеляційна скарга на ухвалу суду подається протягом п`ятнадцяти днів з дня її проголошення.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення (ухвали) суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Суддя Т.В. Давиденко