Рішення № 101281607, 23.11.2021, Донецький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
23.11.2021
Номер справи
200/11501/21
Номер документу
101281607
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

23 листопада 2021 р. Справа№200/11501/21

приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов`янськ, вул. Добровольського, 1

Донецький окружний адміністративний суд у складі:

головуючого - судді Мозгової Н.А.

розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання протиправними дії та зобов`язання вчинити певні дії, -

В С Т А Н О В И В:

06.09.2021 року позивач, ОСОБА_1 (РНОКПП: НОМЕР_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 ), звернувся до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (код ЄДРПОУ:13486010, місцезнаходження: Донецька область, м. Слов`янськ, пл.Соборна, 3) про визнання протиправними дії щодо відмови в перерахунку з листопада 2019 року розміру пенсії з урахуванням щомісячної надбавки за специфічні умови проходження служби в поліції та премії на підставі довідки про розмір грошового забезпечення в листопаді 2019 року за прирівняною посадою начальника ізолятора №33/25 – 1422 від 30.06.2021 року ДУ «Територіальне медичне об`єднання Міністерства внутрішніх справ України по Донецькій області, зобов`язання здійснити з листопада 2019 року перерахунок та виплату пенсії з урахуванням щомісячної надбавки за специфічні умови проходження служби в поліції та премії на підставі довідки про розмір грошового забезпечення в листопаді 2019 року за прирівняною посадою начальника ізолятора №33/25 – 1422 від 30.06.2021 року ДУ «Територіальне медичне об`єднання Міністерства внутрішніх справ України по Донецькій області, визнання протиправними дії щодо зменшення розміру пенсії за рахунок виплати у листопаді та у грудні 2019 року 50% суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01.01.2018 року, зобов`язання провести перерахунок та виплату пенсії за листопад та грудень 2019 року з урахуванням 100% суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01.01.2018 року.

В обґрунтування позовних вимог зазначає, що ДУ Територіальне медичне об`єднання Міністерства внутрішніх справ України по Донецькій області надіслано до відповідача довідку №33/25–1422 від 30.06.2021 року про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії. На звернення позивача Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області листом №0500-1502-8/46365 від 03.08.2021р. повідомило, що підстав для перерахунку пенсії згідно вказаної довідки не має. Вказане, на думку позивача, свідчить про вчинення відповідачем протиправних дій, чим порушено його права.

Також зазначає, що у зв`язку із скасуванням судовим рішенням Окружного адміністративного суду м.Києва від 14 травня 2019 року у справі №826/12704/18 пункту 3 постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року №103, починаючи з листопада 2019 року по грудень 2019 року включно, пенсійний орган повинен був здійснювати виплату 100 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01 січня 2018 року. Відповідач безпідставно продовжив виплату щомісячно 50 відсотків такого підвищення пенсії, що на думку позивача, є незаконними діями з боку Головного управління ПФУ в Донецькій області.

Ухвалою суду від 13.09.2021 року адміністративний позов залишено без руху та надано строк на усунення недоліків.

Ухвалою суду від 04.10.2021 відкрито провадження в адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи.

Ухвалою суду від 23.11.2021 року відмовлено у задоволенні клопотання представника відповідача про розгляд справи за правилами загального позовного провадження.

27.10.2021 року до суду надійшов відзив на позовну заяву, в якому відповідач просить відмовити у задоволенні позову. Свої заперечення мотивує тим, що перерахунок пенсій військовослужбовцям та прирівняних до них осіб здійснюється на підставі статті 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб". Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на такий перерахунок і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною 2 статті 51 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб". Відповідач зауважує, що рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 14.05.2019 року у справі № 826/12704/18, яким визнано протиправним та нечинним пункт 3 Постанови КМУ № 103 (далі Постанова №103), не покладає обов`язку проведення перерахунку пенсії позивачу на Головне управління Пенсійного фонду України у Донецькій області. Також відповідач звертає увагу на те, що Кабінет Міністрів України не приймав нового порядку подання та оформлення документів для здійснення перерахунку пенсії колишнім поліцейським. Таким чином, оскільки Кабінет Міністрів України не приймав відповідного рішення, на думку відповідача відсутні правові підстави для перерахунку пенсії позивача з урахуванням щомісячних додаткових видів грошового забезпечення на підставі оновленої довідки Державної установи "Територіальне медичне об`єднання Міністерства внутрішніх справ України по Донецькій області".

Щодо виплати 100 % суми підвищення пенсії вказує, що пунктом 3 постанови КМУ №103 визначено, в якому порядку виплачується заборгованість пенсії за період з 1 січня 2016 року по 31 грудня 2017 року, а не поточна пенсія, як помилково зазначає позивач. Станом на час розгляду справи заборгованість за період з 1 січня 2016 року по 31 грудня 2017 року виплачена. За таких обставин відповідач вважає заявлені позовні вимоги безпідставними, а тому в їх задоволенні просить суд відмовити.

27.10.2021р. представник позивача надав відповідь на відзив, в якому виклав обставини, аналогічні обставинам у позовній заяві.

Дослідивши матеріали справи, суд встановив наступні обставини.

ОСОБА_1 , є пенсіонером органів внутрішніх справ, перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Донецькій області, де отримує пенсію за вислугу років в розмірі 67% грошового забезпечення, призначену відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" № 2262-XII.

Попередній перерахунок пенсії позивача проведено з 01.01.2016 р. на підставі довідки №1229 лк від 13.03.2018р. Ліквідаційної комісії ГУМВС України в Донецькій області, яка містила наступні складові: посадовий оклад, оклад за військове звання, надбавку за вислугу років, премію.

Державною установою «Територіальне медичне об`єднання Міністерства внутрішніх справ України по Донецькій області», складено довідку №33/25–1422 від 30.06.2021 року про розмір грошового забезпечення за листопад 2019 року, згідно із постановою Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 р. № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» за прирівняною посадою поліцейського начальник ізолятора (спеціальні установи), враховуючи рішення Окружного адміністративного суду міста Києва по справі 14.05.2019 р. №826/12704/18 (набрало законної сили 19.11.2019 р.) та постанови Великої Палати Верховного суду від 17.12.2019 р. у зразковій справі №160/8324/19.

Вказана довідка направлена до Головного управління Пенсійного Фонду України в Донецькій області.

Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області у відповідь на запит позивача листом №0500-1502-8/46365 від 03.08.2021р. повідомило, що ОСОБА_1 пенсію за вислугу років призначено відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 № 2262-ХII зі змінами та, що умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ та деяких інших осіб, врегульовано Законом. Також, зазначено, що ч. 4 ст. 63 Закону визначено, що усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. Умови проведення перерахунку відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 р. № 988 були передбачені пунктом 3 постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 р. № 103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб». Одночасно вказано, що позивачу проведено перерахунок пенсії відповідно до Постанови № 103 з 01.01.2018 р. з урахуванням довідки про розмір грошового забезпечення, яку надано уповноваженим органом за відповідною посадою. Після визнання протиправними та скасування пункту 3 Постанови №103 інших рішень Уряду про умови та порядок проведення перерахунку пенсії не приймалось. З огляду на зазначене вказано, що провести позивачу перерахунок пенсії на підставі довідки про розмір грошового забезпечення №33/25–1422 від 30.06.2021 року, яку надано Державною установою «Територіальне медичне об`єднання Міністерства внутрішніх справ України по Донецькій області», немає підстав.

Вважаючи такі дії відповідача протиправними, позивач звернувся до суду з цим позовом.

Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.

Щодо позовних вимог в частині визнання протиправними дії щодо відмови у перерахунку пенсії з листопада 2019 року розміру пенсії з урахуванням щомісячної надбавки за специфічні умови проходження служби в поліції та премії на підставі довідки про розмір грошового забезпечення в листопаді 2019 року за прирівняною посадою начальника ізолятора №33/25 – 1422 від 30.06.2021 року ДУ «Територіальне медичне об`єднання Міністерства внутрішніх справ України по Донецькій області та зобов`язання здійснити перерахунок, починаючи з листопада 2019 року на підставі вказаної довідки, суд доходить наступного висновку.

Відповідно до ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі в межах повноважень та у спосіб що передбачені Конституцією та законами України.

Умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, Службі судової охорони, осіб начальницького і рядового складу Державної служби спеціального зв`язку та захисту інформації України, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв`язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, визначає Закон України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09.04.1992 р. № 2262-XII (в подальшому - Закон 2262-XII).

Відповідно до ч. 3 ст. 51 Закону №2262-XII, перерахунок пенсій у зв`язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв`язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.

Згідно із ч. 4 ст. 63 Закону №2262-XII усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Таким чином, підставою для вчинення дій, спрямованих на перерахунок раніше призначених пенсій, може бути як відповідна заява пенсіонера та додані до неї документи, так і рішення, прийняте Кабінетом Міністрів України, про що державні органи, визначені Порядком № 45, повідомляють орган Пенсійного фонду України.

Постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 р. № 45 затверджено Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (в подальшому - Порядок № 45).

Пунктом 1 Порядку №45 передбачено, що пенсії, призначені відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - Закон), у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.

Абзацами 1, 2 пункту 5 Порядку № 45 в редакції постанови Кабінету Міністрів України № 103 передбачено, що під час перерахунку пенсій використовуються такі види грошового забезпечення, як посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною або аналогічною посадою та військовим (спеціальним) званням. Особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) перерахунок пенсії з 1 січня 2016 року проводиться з розміру грошового забезпечення за прирівняною посадою поліцейського, враховуючи оклади за посадою, спеціальним званням, відсоткову надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, за січень 2016 року відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року № 988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції". Розмір премії визначається у середніх розмірах, що фактично виплачені за відповідною посадою (посадами) поліцейського за січень 2016 року. Подальші перерахунки здійснюються з урахуванням складових грошового забезпечення, передбачених абзацом першим цього пункту.

Рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018 р. у справі № 826/3858/18, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05.03.2019, визнано протиправними та нечинними пункти 1, 2 Постанови № 103 та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку №45.

Крім того, рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 826/12704/18 від 14.05.2019 р., залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 19.11.2019 р., визнано протиправним та скасовано пункт 3 Постанови №103.

Кабінет Міністрів України 11.11.2015 р. прийняв Постанову № 988, яка набрала чинності 02.12.2015 р. та якою затверджені схеми окладів за спеціальним званням поліцейських, схеми посадових окладів курсантів вищих навчальних закладів Міністерства внутрішніх справ із специфічними умовами навчання та схеми посадових окладів поліцейських у розмірах згідно з додатками 3-10.

Відповідно до ст. 94 Закону України "Про Національну поліцію" від 02.07.2015 р. № 580-VII, Постанови № 988 з метою впорядкування структури та умов грошового забезпечення поліцейських та курсантів вищих навчальних закладів МВС із специфічними умовами навчання, які здійснюють підготовку поліцейських, наказом МВС України від 06.04.2016 р. № 260 затверджений Порядок та умови виплати грошового забезпечення поліцейським Національної поліції та курсантам вищих навчальних закладів МВС із специфічними умовами навчання (в подальшому - Порядок № 260).

Пунктом 3 Порядку № 260 передбачено, що грошове забезпечення поліцейських визначається залежно від посади, спеціального звання, стажу служби в поліції, інтенсивності та умов служби, кваліфікації, наукового ступеня або вченого звання. До складу грошового забезпечення входять: 1) посадовий оклад; 2) оклад за спеціальним званням; 3) щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер); 4) премії; 5) одноразові додаткові види грошового забезпечення.

Порядком № 260 установлені такі додаткові види грошового забезпечення: надбавка за специфічні умови проходження служби в поліції (пункт 4); надбавка за безперервний стаж на шифрувальній роботі (пункт 5); надбавка за виконання функцій державного експерта з питань таємниць (пункт 6); надбавка за службу в умовах режимних обмежень (пункт 7); надбавка за почесне звання "заслужений" (пункт 8); доплата за науковий ступінь з відповідної спеціальності (пункт 9); доплата за вчене звання (пункт 10); доплата за службу в нічний час (пункт 11).

Відповідно до п. 3 Порядку № 45 на підставі списків уповноважені органи готують довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, для кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно з додатками 2 і 3 та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.

Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.

Питання щодо подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій, відповідно до Закону № 2262-ХІІ, крім пенсій військовослужбовцям строкової служби та членам їх сімей, регулює Порядок № 3-1.

Відповідно до п. 23 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 30.01.2007 р. № 3-1 (в подальшому - Порядок №3-1), перерахунок раніше призначених пенсій проводиться органами, що призначають пенсії, в порядку, установленому статтею 63 Закону № 2262-ХІІ. Пенсіонери подають органам, що призначають пенсії, додаткові документи, які дають право на підвищення пенсії.

Згідно із п. 24 Порядку №3-1 про виникнення підстав для проведення перерахунку пенсій згідно зі статтею 63 Закону №2262-ХІІ уповноважені структурні підрозділи зобов`язані у п`ятиденний строк після прийняття відповідного нормативно-правового акта, на підставі якого змінюється хоча б один з видів грошового забезпечення для відповідних категорій осіб, або у зв`язку з уведенням для зазначених категорій військовослужбовців нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, повідомити про це орган, що призначає пенсії. Органи, що призначають пенсії, протягом п`яти робочих днів після надходження такого повідомлення подають до відповідних уповноважених структурних підрозділів списки осіб, яким необхідно провести перерахунок пенсії (додаток 5). Після одержання списків осіб уповноважені структурні підрозділи зазначають у них зміни розмірів грошового забезпечення для перерахунку раніше призначених пенсій і в п`ятиденний строк після надходження передають їх до відповідних органів, що призначають пенсії.

Отже, підставою для вчинення дій, спрямованих на перерахунок раніше призначених пенсій, може бути як відповідна заява пенсіонера та додані до неї документи, так і рішення, прийняте Кабінетом Міністрів України, про що державні органи, визначені Порядком №45, повідомляють орган Пенсійного фонду України.

З урахуванням наведеного, позивач має право на отримання з 01.12.2019 р. пенсії, виходячи з розміру складових, розрахованих згідно з Постановою № 988 і відповідно до вимог статей 43, 63 Закону №2262-ХІІ станом на 19.11.2019 р.

Отримавши довідку Державної установи «Територіальне медичне об`єднання Міністерства внутрішніх справ України по Донецькій області» №33/25–1422 від 30.06.2021 року відповідачем не прийнято жодного рішення, передбаченого статтею 45 Закону № 1058-IV, а лише надіслано на адресу позивача листа №0500-1502-8/46365 від 03.08.2021р., який має інформаційний характер.

Із врахуванням вищевикладеного, суд вважає, що Головним управлінням Пенсійного фонду України в Донецькій області допущено протиправними дії щодо не проведення перерахунку та не виплати позивачу пенсії з 01.12.2019 р. відповідно до статей 51, 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", на підставі наданої довідки Державної установи "Територіальне медичне об`єднання Міністерства внутрішніх справ України по Донецькій області" №33/25–1422 від 30.06.2021 року.

Таким чином, позовні вимоги позивача в частині визнання протиправними дії щодо відмови у перерахунку пенсії з листопада 2019 року та зобов`язання здійснити перерахунок, починаючи з листопада 2019 року підлягають частковому задоволенню, оскільки підстави для перерахунку пенсії позивача виникли з 19.11.2019 р. - дня набрання чинності судовим рішенням у справі № 826/12704/18, відповідно до ч. 2 ст. 51 Закону №2262-ХІІ, перерахунок пенсії позивача, з урахуванням усіх щомісячних видів грошового забезпечення, що визначені у довідці Державної установи "Територіальне медичне об`єднання Міністерства внутрішніх справ України по Донецькій області" №33/25–1422 від 30.06.2021 року, має бути здійснений з першого числа наступного місяця, а саме, з 01.12.2019 р.

Стосовно доводів відповідача, викладених у направленому на адресу позивача листі, щодо відсутності у відповідача обов`язку вчинення певних дій в частині повторного перерахунку пенсії позивача у зв`язку зі скасуванням п.п.1, 2, 3 постанови №103 суд зазначає, що визнання вказаних норм протиправними та нечинними не позбавляє позивача права на перерахунок його пенсії у зв`язку із зміною (підвищенням) розміру грошового забезпечення відповідної категорії військовослужбовців на підставі оновленої довідки про розмір грошового забезпечення, а отже зазначені доводи є необґрунтованими.

Стосовно посилань відповідача, викладених у направленому на адресу позивача листі, на неприйняття нормативно-правових актів щодо визначення умов, порядку та розмірів, за якими має проводитися перерахунок пенсій, призначених згідно із Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», після набрання законної сили рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва у справі №826/3858/18, суд зазначає, що зазначені доводи є необґрунтованими, оскільки таким порядком є Порядок №45.

Отже, у спірних правовідносинах відповідач, відмовляючи позивачу в перерахунку пенсії на підставі отриманої довідки, діяв з порушенням вищевказаних вимог законодавства. Разом з тим, позовні вимоги позивача підлягають частковому задоволенню в частини визнання протиправними дії щодо відмови в перерахунку розміру пенсії з урахуванням щомісячної надбавки за специфічні умови проходження служби в поліції та премії на підставі довідки про розмір грошового забезпечення в листопаді 2019 року за прирівняною посадою начальника ізолятора Державної установи «Територіальне медичне об`єднання Міністерства внутрішніх справ України по Донецькій області» №33/25 – 1422 від 30.06.2021 року, зобов`язання здійснити перерахунок та виплату пенсії з урахуванням щомісячної надбавки за специфічні умови проходження служби в поліції та премії на підставі довідки про розмір грошового забезпечення в листопаді 2019 року за прирівняною посадою начальника ізолятора Державної установи «Територіальне медичне об`єднання Міністерства внутрішніх справ України по Донецькій області» №33/25 – 1422 від 30.06.2021 року ДУ «Територіальне медичне об`єднання Міністерства внутрішніх справ України по Донецькій області» з 01.12.2019 р. з урахуванням раніше виплачених сум.

Щодо позовних вимог про визнання протиправними дії щодо зменшення розміру пенсії за рахунок виплати у листопаді та у грудні 2019 року 50% суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01.01.2018 року, зобов`язання провести перерахунок та виплату пенсії за листопад та грудень 2019 року з урахуванням 100% суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01.01.2018 року, суд зазначає наступне.

Пунктом третім постанови № 103 передбачався перерахунок з 1 січня 2016 р. пенсії, призначені згідно із Законом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) за прирівняною посадою з розміру грошового забезпечення поліцейського, враховуючи відповідні оклади за посадою, спеціальним званням, відсоткову надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, за січень 2016 р. відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 р. № 988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції". Розмір премії визначається у середніх розмірах, що фактично виплачені за відповідною посадою (посадами) поліцейського за січень 2016 року.

Виплату перерахованих відповідно до абзацу першого цього пункту пенсій (з урахуванням доплат до попереднього розміру пенсій, підвищень, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством (крім підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, що визначені законом) особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) проводити з 1 січня 2018 року. Сума перерахованих пенсій для виплати за період з 1 січня 2016 р. по 31 грудня 2017 р. обчислюється органами Пенсійного фонду України станом на 1 січня 2018 р. та виплачується після виділення коштів на їх фінансування з державного бюджету в такому порядку:

з 1 січня 2019 р. по 31 грудня 2019 р. - щомісяця окремою сумою у розмірі 50 відсотків різниці між місячним розміром підвищеної пенсії, розрахованої відповідно до абзацу першого цього пункту, та місячним розміром отриманої особою пенсії за період з 1 січня 2016 р. по 31 грудня 2017 року;

з 1 січня 2020 р. - щомісяця окремою сумою у розмірі 100 відсотків різниці між місячним розміром підвищеної пенсії, розрахованої відповідно до абзацу першого цього пункту, та місячним розміром отриманої особою пенсії за період з 1 січня 2016 р. по 31 грудня 2017 р. та до забезпечення повної виплати розрахованої суми.

Відповідно до п. 4 постанови № 103 у разі коли внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією постановою, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію згідно із Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Відповідно до п. 5 Постанови № 103 перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) відповідно до пункту 3 цієї постанови проводиться на підставі довідок про розміри грошового забезпечення, поданих Міністерством внутрішніх справ органам Пенсійного фонду України до набрання чинності цією постановою, або довідок, додатково оформлених та поданих відповідно до Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 року № 45.

Рішенням Окружного адміністративного суду м. Києва від 12.12.2018 року, що набрало законної сили 05.03.2019 року, по справі № 826/3858/18 визнані протиправними та нечинними, зокрема, зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку № 45, що були внесенні постановою Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 року № 103.

Проте, як вже зазначалось судом раніше, рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 14.05.2019 у справі № 826/12704/18, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 19.11.2019року, визнано протиправним та скасовано пункт 3 постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018року №103.

Таким чином, положення пункту 3 Постанови № 103 втратили чинність з 19.11.2019року.

Судом встановлено та підтверджено матеріалами справи, що різниця між місячним розміром підвищеної пенсії після проведення перерахунку пенсії становила 57979,68 грн. У період з 01 січня 2019 року по 31 грудня 2019 року розмір доплати до основного розміру пенсії становив 1207,91 грн., у період з 01 січня 2020 року до повної виплати розрахованої суми – 2415,82 грн.

У період листопад-грудень 2019 року позивачу була здійснена доплата до одновного розміру пенсії у розмірі 1207,91грн. за кожен місяць, що становить 50% відсотків різниці між місячним розміром підвищеної пенсії, розрахованої відповідно до абзацу першого цього пункту, та місячним розміром отриманої особою пенсії за період з 1 січня 2016 року по 31 грудня 2017 року.

Такі дії відповідача є протиправними, оскільки виплата перерахованої доплати до пенсії повинна проводитися у 100% розмірі.

Разом з тим, суд зазначає, що відповідно до пункту 4 частини першої статті 5 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб`єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист шляхом визнання бездіяльності суб`єкта владних повноважень протиправною та зобов`язання вчинити певні дії.

Зі змісту наведеної норми вбачається, що захисту адміністративним судом підлягають порушені права, свободи чи інтереси у сфері публічно-правових відносин. Отже, обов`язковою умовою надання правового захисту судом є наявність відповідного порушення суб`єктом владних повноважень прав, свобод або інтересів особи на момент її звернення до суду.

Однак, у червні 2021 року відповідачем було повністю виплачено різницю між місячним розміром підвищеної пенсії після проведення перерахунку пенсії з 01 січня 2016 року по 31 грудня 2017 року, а отже на момент звернення до суду з цим позовом та на час розгляду та вирішення справи, права позивача не є порушеними, а тому позовні вимоги щодо визнання протиправними дії щодо зменшення розміру пенсії у листопаді та грудні 2019 року 50 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01 січня 2018 року та зобов`язати провести перерахунок (із врахуванням раніше виплачених сум) за листопад та грудень 2019 року з урахуванням 100 відсотків підвищення пенсії, визначеного станом на 01 січня 2018 року, не підлягають задоволенню.

З урахуванням викладеного позовні вимоги підлягають частковому задоволенню шляхом визнання протиправними дії щодо відмови в перерахунку розміру пенсії з урахуванням щомісячної надбавки за специфічні умови проходження служби в поліції та премії на підставі довідки про розмір грошового забезпечення в листопаді 2019 року за прирівняною посадою начальника ізолятора Державної установи «Територіальне медичне об`єднання Міністерства внутрішніх справ України по Донецькій області» №33/25 – 1422 від 30.06.2021 року, зобов`язання здійснити перерахунок та виплату пенсії з урахуванням щомісячної надбавки за специфічні умови проходження служби в поліції та премії на підставі довідки про розмір грошового забезпечення в листопаді 2019 року за прирівняною посадою начальника ізолятора Державної установи «Територіальне медичне об`єднання Міністерства внутрішніх справ України по Донецькій області» №33/25 – 1422 від 30.06.2021 року ДУ «Територіальне медичне об`єднання Міністерства внутрішніх справ України по Донецькій області» з 01.12.2019 р. з урахуванням раніше виплачених сум.

Відповідно до положень ч. 2 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Відповідно до ч.1 ст. 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі.

Позивачем при зверненні до суду сплачено судовий збір у розмірі 1816 грн. за дві вимоги немайнового характеру (908 грн. *2).

У зв`язку з тим, що одна вимога підлягає частковому задоволенню, а у задоволенні другої вимоги відмовлено, судовий збір підлягає стягненню за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області у розмірі 454 грн. (908грн. / 2).

Керуючись статтями 5-10, 72-77, 90, 139, 143, 241-246, 250, 251, 255, 295, 297 КАС України, суд,-

В И Р І Ш И В:

Адміністративний позов ОСОБА_1 (РНОКПП: НОМЕР_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (код ЄДРПОУ:13486010, місцезнаходження: Донецька область, м. Слов`янськ, пл.Соборна, 3) про визнання протиправними дії щодо відмови в перерахунку з листопада 2019 року розміру пенсії з урахуванням щомісячної надбавки за специфічні умови проходження служби в поліції та премії на підставі довідки про розмір грошового забезпечення в листопаді 2019 року за прирівняною посадою начальника ізолятора №33/25 – 1422 від 30.06.2021 року ДУ «Територіальне медичне об`єднання Міністерства внутрішніх справ України по Донецькій області», зобов`язання здійснити з листопада 2019 року перерахунок та виплату пенсії з урахуванням щомісячної надбавки за специфічні умови проходження служби в поліції та премії на підставі довідки про розмір грошового забезпечення в листопаді 2019 року за прирівняною посадою начальника ізолятора №33/25 – 1422 від 30.06.2021 року ДУ «Територіальне медичне об`єднання Міністерства внутрішніх справ України по Донецькій області, визнання протиправними дії щодо зменшення розміру пенсії за рахунок виплати у листопаді та у грудні 2019 року 50% суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01.01.2018 року, зобов`язання провести перерахунок та виплату пенсії за листопад та грудень 2019 року з урахуванням 100% суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01.01.2018 року – задовольнити частково.

Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області щодо відмови в перерахунку розміру пенсії ОСОБА_1 з урахуванням щомісячної надбавки за специфічні умови проходження служби в поліції та премії на підставі довідки про розмір грошового забезпечення в листопаді 2019 року за прирівняною посадою начальника ізолятора №33/25 – 1422 від 30.06.2021 року Державної установи «Територіальне медичне об`єднання Міністерства внутрішніх справ України по Донецькій області» №33/25 – 1422 від 30.06.2021 року.

Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (код ЄДРПОУ:13486010, місцезнаходження: Донецька область, м. Слов`янськ, пл.Соборна, 3) здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 (РНОКПП: НОМЕР_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 ) з урахуванням щомісячної надбавки за специфічні умови проходження служби в поліції та премії на підставі довідки про розмір грошового забезпечення в листопаді 2019 року за прирівняною посадою начальника ізолятора №33/25 – 1422 від 30.06.2021 року Державної установи «Територіальне медичне об`єднання Міністерства внутрішніх справ України по Донецькій області» з 01.12.2019 р. з урахуванням раніше виплачених сум.

У задоволенні решти позовних вимог відмовити.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (код ЄДРПОУ:13486010, місцезнаходження: Донецька область, м. Слов`янськ, пл. Соборна, 3) на користь ОСОБА_1 (РНОКПП: НОМЕР_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 ) судовий збір у розмірі 454 (чотириста п`ятдесят чотири) грн. 00 коп.

Повний текст судового рішення складено та підписано 23 листопада 2021 року.

Рішення суду першої інстанції може бути оскаржено в апеляційному порядку протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, або спрощеного позовного провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку шляхом подання апеляційної скарги до Першого апеляційного адміністративного суду.

Суддя Н.А. Мозговая