Рішення № 101281503, 22.11.2021, Донецький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
22.11.2021
Номер справи
200/9412/21
Номер документу
101281503
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

22 листопада 2021 р. Справа№200/9412/21

приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов`янськ, вул. Добровольського, 1

Суддя Донецького окружного адміністративного суду Троянова О.В., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження (в письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 (адреса: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Торецької міської військово-цивільної адміністрації Бахмутського району Донецької області (юридична адреса: 85290, Донецька область, м. Торецьк, вул. Маяковського, 24а, код ЄДРПОУ 44272449) про визнання протиправним та скасування розпорядження, поновлення на посаді, стягнення середнього заробітку за час вимушеного прогулу, -

ВСТАНОВИВ:

Позивач, ОСОБА_1 звернувся до Донецького окружного адміністративного суду з позовною заявою до Виконавчого органу Залізної міської ради про визнання протиправним та скасування розпорядження №36-О від 23.06.2021 року про звільнення з займаної посади за п. 1 ст. 40 КЗпП України у зв`язку з реорганізацією; поновлення на посаді спеціаліста 1 категорії з державної реєстрації актів цивільного стану; стягнення середнього заробітку за час вимушеного прогулу з 23.06.2021 по момент фактичного поновлення на посаді.

Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 02 серпня 2021 року позовну заяву залишено без руху з наданням строку для усунення виявлених недоліків позовної заяви, шляхом надання суду оскаржуваного рішення та власного письмового підтвердження про те, що ним не подано іншого позову (позовів) до цього самого відповідача з тим самим предметом та з тих самих підстав.

В установлений судом строк позивач надав заяву про уточнення позовних вимог, в якій просив замінити відповідача на Торецьку міську військово-цивільну адміністрацію Бахмутського району Донецької області та виклав нові позовні вимоги: про визнання протиправним та скасування розпорядження №36-О від 23.06.2021 року про звільнення посадової особи виконавчого органу Залізної міської ради; поновлення на посаді спеціаліста 1 категорії з державної реєстрації актів цивільного стану виконавчого органу Залізної міської ради, а у випадку повної ліквідації виконавчого органу Залізної міської ради на рівнозначній посаді державної служби Торецької міської військово-цивільної адміністрації Бахмутського району Донецької області; стягнення середнього заробітку за час вимушеного прогулу з 24.06.2021 року по момент фактичного поновлення на посаді.

Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 27 серпня 2021 року продовжено ОСОБА_1 строк для усунення недоліків адміністративного позову, шляхом надання копії заяви про уточнення позовних вимог з додатками для відповідача, надання клопотання про витребування доказів, оформленого відповідно до вимог статті 80 КАС України.

В установлений судом строк позивач усунув недоліки позовної заяви у повному обсязі.

Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 21 вересня 2021 року суд прийняв до розгляду позовну заяву та відкрив провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін.

Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 25 жовтня 2021 року витребувано у Торецької міської військово-цивільної адміністрації Бахмутського району Донецької області інформацію стосовно всіх посад по яким в період з 07.04.2021 по 23.06.2021 були об`явлені конкурси та перелік посад за якими в період з 07.04.2021 по 23.06.2021 були здійсненні працевлаштування.

За правилами частини 1статті 258 Кодексу адміністративного судочинства України(надалі КАС України) суд розглядає справи за правилами спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів із дня відкриття провадження у справі.

Сторони про відкриття провадження у справі були повідомлені судом належним чином, що підтверджується наявними в матеріалах справи рекомендованими повідомленнями про вручення поштового відправлення.

В обґрунтування позовних вимог, позивач зазначив, щоз 13.10.2020 року працював в Залізній міській раді на посаді спеціаліста 1 категорії з державної реєстрації актів цивільного стану. 28.03.2021 року звільнено з займаної посади за п. 5 ст. 36 КЗпП України у зв`язку з переводом, та з 29.03.2021 року прийнятий на посаду спеціаліста 1 категорії з державної реєстрації актів цивільного стану до Виконавчого органу Залізної міської ради. Згідно розпорядження керівника Торецької міської військово-цивільної адміністрації міста Торецьк Донецької області, які увійшли до складу Торецької територіальної громади шляхом приєднання до Торецької міської адміністрації Бахмутського району Донецької області, розпочато з 15.06.2021 року процедуру реорганізації шляхом приєднання до Торецької міської військово-цивільної адміністрації Бахмутського району Донецької області. Зазначив, що йому не було запропоновано жодних посад, та звільнено розпорядженням №36-О від 23.06.2021 року. Вважає, що його звільнення відбулось без встановлених законних підстав, а зазначене розпорядження протиправним, та просив задовольнити позов.

У строк, встановлений судом, через відділ документообігу та архівної роботи суду від відповідача надійшов відзив на адміністративний позов, в якому відповідач заперечив проти задоволення заявлених вимог позивача. Свою позицію відповідач вмотивовував тим, щоу зв`язку з перейменуванням відділу з питань надання адміністративних послуг 02.09.2021 року Командувачем об`єднаних сил затверджено новий штатний розпис Торецької міської ВЦА. Ні діючим, ні попереднім штатним розписом не передбачено посаду спеціаліста 1 категорії з державної реєстрації актів цивільного стану Торецької міської ВЦА, як зазначив позивач. Крім того, зазначив, що станом на дату звільнення позивач не мав вищої освіти, що не відповідає вимогам для посадових осіб місцевого самоврядування, зокрема, спеціаліст 1 категорії. Згідно попередження Торецької міської ВЦА позивача попереджено про реорганізацію, зміну істотних умов праці та можливе вивільнення. Вважає, що позивача звільнено на законних підставах, підстави для поновлення на посаді та виплати середнього заробітку за час вимушеного прогулу - відсутні.

Крім того, позивачем подано на адресу суду відповідь на відзив, відповідно до якої посилаючись на позицію Верховного Суду у постанові від 27.01.2020 року у справі №654/941/17 зазначив, що доводи відповідача стосовно того, що відсутність вищої освіти на момент звільнення є підставою для відмови у задоволенні позову є необґрунтованими, оскільки роботодавець знав про відсутність у нього спеціальної освіти та призначив позивача на посаду, тому звільнення у такому разі є порушенням його прав на працю.

Відповідачем подано на адресу суду заперечення на відповідь на відзив, відповідно до якого зазначив, що на день звільнення позивача у відповідача був затверджений штатний розпис затверджений Командувачем Об`єднаних сил, відповідно до якого не передбачалась посада спеціаліста 1 категорії з державної реєстрації актів цивільного стану Торецької міської ВЦА. Кваліфікаційні вимоги посадових осіб місцевого самоврядування визначались відповідно до типових професійно-кваліфікаційних характеристик посадових осіб місцевого самоврядування, затверджених наказом Національного агентства України з питань державної служби від 07.11.2019 року №203-19. На день звільнення позивач не відповідав кваліфікаційним вимогам щодо наявності вищої освіти не нижче ступеня бакалавра.

Суд, розглянувши матеріали справи, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, встановив.

Позивач - ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянин України (паспорт серії НОМЕР_2 , виданий Дзержинським МВ ГУМВС України в Донецькій області27 березня 2012 року, РНОКПП НОМЕР_1 ), є особою, що претендує на поновлення на посаді. (а.с. 3-4)

Відповідач - Торецька міська військово-цивільна адміністрація Бахмутського району Донецької області (код ЄДРПОУ 44272449) є суб`єктом владних повноважень в розумінні ст. 46 КАС України.

Судом встановлено на підставі відомостей трудової книжки серії НОМЕР_3 від 24.02.2014 року, що ОСОБА_1 працював у Залізній міській раді у період з 13.10.2020 по 28.03.2021 року, а саме:

- на підставі розпорядження №36-л від 12.10.2020 року прийнято на посаду спеціаліста 1 категорії з державної реєстрації актів цивільного стану;

- на підставі розпорядження №5-л від 26.03.2021 року звільнено з займаної посади за п. 5 ст. 36 КЗпП України у зв`язку з переводом до Виконавчого органу Залізної міської ради.

Судом встановлено на підставі відомостей трудової книжки серії НОМЕР_3 від 24.02.2014 року, що ОСОБА_1 працював у Виконавчому органі Залізної міської ради у період з 29.03.2021 по 23.06.2021 року, а саме:

- на підставі розпорядження №6-л від 26.03.2021 року прийнято на посаду спеціаліста 1 категорії з державної реєстрації актів цивільного стану;

- на підставі розпорядження №6-л від 29.03.2021 року присвоєно 15 ранг посадової особи органів місцевого самоврядування в 7 категорії посад;

- на підставі розпорядження №36-О від 23.06.2021 року звільнено з займаної посади за п. 1 ст. 40КЗпП України у зв`язку з реорганізацією виконавчого органу Залізної міської ради. (а.с. 5 звор. - 6)

Розпорядженням керівника Торецької міської військово-цивільної адміністрації Бахмутського району Донецької області від 01.04.2021 року №3р визначено, що з 02 квітня 2021 року керівництво Торецькою міською військово-цивільною адміністрацією Бахмутського району Донецької області та виконавчого органу Залізної міської ради здійснюється керівником Торецької міської військово-цивільної адміністрації Бахмутського району Донецької області. (а.с. 64)

07 квітня 2021 року Керівником Торецької міської військово-цивільної адміністрації видано попередження спеціалісту 1 категорії з ДРАЦС ОСОБА_1 про те, що відповідно до Указу Президента України від 19.02.2021 року №61/2021 «Про утворення та реорганізацію військово-цивільних адміністрацій у Донецькій області», у зв`язку з реорганізацією військово-цивільної адміністрації міста Торецьк Донецької області та її самостійних структурних підрозділів,… Залізної міської ради та її виконавчих органів шляхом приєднання до Торецької міської військово-цивільної адміністрації Бахмутського району Донецької області, відповідно до ст. 32,49-2 Кодексу законів про працю України, розпорядження керівника Торецької міської військово-цивільної адміністрації Бахмутського району Донецької області від 02 квітня 2021 року №5р «Про попередження щодо реорганізації військово-цивільних адміністрацій міста ТорецькДонецької області, виконавчих органів … Залізної міської ради, самостійних структурних підрозділів військово-цивільної адміністрації міста Торецьк Донецької області та можливе вивільнення посадових осіб, службовців та інших працівників у зв`язку з реорганізацією, попереджено про реорганізацію, зміну істотних умов праці та можливе вивільнення. ОСОБА_1 ознайомлений з попередженням 07 квітня 2021 року (а.с. 19)

Розпорядженням керівника Торецької міської військово-цивільної адміністрації Бахмутського району Донецької області від 01.06.2021 року №26р визнано з 14.06.2021 року можливість здійснювати Торецькою міською військово-цивільною адміністрацією Бахмутського району Донецької області повноважень, віднесених законодавством до віддання виконавчих органів Залізної міської ради; розпочато з 15.06.2021 року процедуру реорганізації шляхом приєднання до Торецької міської військово-цивільної адміністрації міста ТорецькБахмутського району Донецької області виконавчого органу Залізної міської ради. Встановлено, що Торецька міська військово-цивільна адміністрація Бахмутського району Донецької області є правонаступником усього майно, прав та обов`язків зазначеної юридичної особи.

З 22 червня 2021 року Виконавчий орган Залізної міської ради перебуває у стані припинення, про що внесено відповідний запис 1002581270002000913, про що свідчить витяг з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань. (ар.с. 131)

Відповідно до розпорядження керівника Торецької міської військово-цивільної адміністрації Бахмутського району Донецької області від 23.06.2021 року №36-О звільнено 23 червня 2021 року (пункт 1 ст. 40 КЗпП) у зв`язку з реорганізацією виконавчого органу Залізної міської ради посадову особу виконавчого органу Залізної міської ради ОСОБА_1 , спеціаліста 1 категорії з Державної реєстрації актів цивільного стану населення виконавчого органу Залізної міської ради. (а.с. 17-18)

Судом встановлено на підставі протоколу, складеного начальником відділу кадрової роботи, головним спеціалістом відділу кадрової роботи Торецької міської військово-цивільної адміністрації Бахмутського району Донецької області та спеціалістом 1 категорії з обліку та звітності Виконавчого органу Залізної міської ради, що на момент звільнення у спеціаліста 1 категорії з органу Державної реєстрації актів цивільного стану виконавчого органу Залізної міської ради ОСОБА_1 відсутній диплом про вищу освіту. Внаслідок відсутності вищої освіти ОСОБА_1 не могли запропонувати вакантні посади у Торецькій міській військово-цивільній адміністрації Бахмутського району Донецької області. (а.с. 65)

Відповідно до штатного розпису Торецької міської військово-цивільної адміністрації Бахмутського району Донецької області на 2021 рік, від 20 квітня 2021 року не передбачено Відділ державної реєстрації актів цивільного стану та відповідно посаду спеціаліста 1 категорії. Одночасно зазначеним штатним розписом передбачено Відділ державної реєстрації з такими посадами: начальник відділу, державний реєстратор. (а.с. 72-74)

Крім того, Торецькою міською військово-цивільною адміністрацією Бахмутського району Донецької області надано інформацію, відповідно до якої за період з 07.04.2021 по 23.06.2021 року конкурси на заміщення вакантних посад посадових осібТорецької міської військово-цивільної адміністрації Бахмутського району Донецької області не оголошувались, не проводились.У зв`язку з реорганізацією, призначення на посади в Торецьку міську військово-цивільну адміністрацію Бахмутського району Донецької області відбувалось відповідно до вимог статті 7 Закону України «Про військово-цивільні адміністрації» без конкурсного відбору шляхом переведення із військово-цивільної адміністрації міста Торецьк Донецької області, самостійних структурних підрозділів військово-цивільної адміністрації міста Торецьк Донецької області, виконавчих органів Північної селищної ради, Новгородської селищної ради, Щербинівської селищної ради, Залізної міської ради.

Отже, спірною обставиною у даній справі є правові підстави для винесення відповідачем розпорядження №36-О від 23.06.2021 року про звільнення позивача з займаної посади за п. 1 ст. 40 КЗпП України у зв`язку з реорганізацією Виконавчого органу Залізної міської ради.

Надаючи правову оцінку правовідносинам суд виходив з наступного.

Статтею 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до статті 43 Конституції України громадянам гарантується захист від незаконного звільнення.

Відповідно до абз. 2 ст. 1 Закону України «Про військово-цивільні адміністрації» визначено, що військово-цивільні адміністрації - це тимчасові державні органи у селах, селищах, містах, районах та областях, що діють у складі Антитерористичного центру при Службі безпеки України (у разі їх утворення для виконання повноважень відповідних органів у районі проведення антитерористичної операції) або у складі Об`єднаного оперативного штабу Збройних Сил України (у разі їх утворення для виконання повноважень відповідних органів у районі здійснення заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях) і призначені для забезпечення дії Конституції та законів України, забезпечення безпеки і нормалізації життєдіяльності населення, правопорядку, участі у протидії актам збройної агресії, диверсійним проявам і терористичним актам, недопущення гуманітарної катастрофи в районі відсічі збройної агресії Російської Федерації, зокрема проведення антитерористичної операції.

Відповідно до абз. 2 ст. 1 Закону України «Про військово-цивільні адміністрації» військово-цивільні адміністрації населених пунктів - це тимчасові державні органи, що здійснюють на територіях відповідних територіальних громад, затверджених Кабінетом Міністрів України, повноваження сільських, селищних, міських, районних у містах (у разі їх створення) рад, виконавчих органів сільських, селищних, міських, районних у містах (у разі їх створення) рад, сільських, селищних, міських голів та інші повноваження, визначені цим Законом.

Відповідно до частини 2 статті 4 Європейської Хартії місцевого самоврядування м. Страсбург, 15 жовтня 1985 року (Хартію ратифікованоЗаконом № 452/97-ВР від 15.07.97), органи місцевого самоврядування в межах закону мають повне право вільно вирішувати будь-яке питання, яке не вилучене зі сфери їхньої компетенції і вирішення якого не доручене жодному іншому органу.

Відповідно до частини 1 статті 6 Європейської Хартії, без шкоди для більш загальних законодавчих положень органи місцевого самоврядування повинні мати можливість визначати власні внутрішні адміністративні структури з урахуванням місцевих потреб і необхідності забезпечення ефективного управління.

Пунктом 4 частини 1 статті 43 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні`визначено, що затвердження структури виконавчого апарату ради, загальної чисельності апарату ради та її виконавчих органів, витрат на їх утримання є виключною компетенцією районної ради. Пропозиції щодо зазначених питань вносить голова відповідної ради, а затверджуються вони на пленарних засіданнях.

Нормативно-правовим документом, який визначає типовий штат працівників органів місцевого самоврядування є Постанова Кабінету Міністрів України від 07.02.2007 р №174 «Про затвердження типових штатів працівників органів місцевого самоврядування». Проте, розпорядженням Кабінету Міністрів України № 55-р від 14 лютого 2007 року дію вищевказаної постанови зупинено. Іншого нормативно-правового документа, який би регулював чисельність працівників та штати органів місцевого самоврядування, станом на дату розгляду справи не прийнято.

Виходячи із викладеного вище, органи місцевого самоврядування мають право самостійно розробляти та затверджувати свої штати виходячи з місцевих умов і можливостей. До такого ж правозастосування схиляється Міністерство регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України, висловлюючи свою позицію в листі від 07.08.2015 року № 8/13-284-15.

Розпорядженням Кабінету Міністрів України від 12.06.2020 року № 710-р «Про визначення адміністративних центрів та затвердження територій територіальних громад Донецької області» було утворено Торецьку територіальну громаду до складу якого увійшла Залізна міська рада.

Розпорядженням керівника Торецької міської військово-цивільної адміністрації Бахмутського району Донецької області від 01.06.2021 року №26р визнано з 14.06.2021 року можливість здійснювати Торецькою міською військово-цивільною адміністрацією Бахмутського району Донецької області повноважень, віднесених законодавством до віддання виконавчих органів Залізної міської ради; розпочато з 15.06.2021 року процедуру реорганізації шляхом приєднання до Торецької міської військово-цивільної адміністрації міста Торецьк Бахмутського району Донецької області виконавчого органу Залізної міської ради. Встановлено, що Торецька міська військово-цивільна адміністрація Бахмутського району Донецької області є правонаступником усього майна, прав та обов`язків зазначеної юридичної особи.

22 червня 2021 року було внесено запис до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань про рішення засновників про припинення Виконавчого органу Залізної міської ради як юридичної особи в результаті її реорганізації.

У зв`язку з проведенням реорганізації 20.04.2021 року Керівником Торецької міської військово-цивільної адміністрації Бахмутського району Донецької області було прийнято штатний розпис на 2021 рік. Відповідно до цього штатного розпису посада, яку обіймав позивач -спеціаліст 1 категорії з державної реєстрації актів цивільного стануне передбачено.

Отже, фактично у виконавчому апараті виконавчого органу Залізної міської ради відбулися зміни в організації виробництва та праці, а саме - реорганізація шляхом приєднання Торецької міської військово-цивільної адміністрації Бахмутського району Донецької області та як наслідок скорочення деяких структурних підрозділів та штату їх працівників.

Відповідно до пункту 1 частини першої статті 40 Кодексу законів про працю (далі -КЗпП України) трудовий договір, укладений на невизначений строк, а також строковий трудовий договір до закінчення строку його чинності можуть бути розірвані власником або уповноваженим ним органом у випадку змін в організації виробництва і праці, в тому числі ліквідації, реорганізації, банкрутства або перепрофілювання підприємства, установи, організації, скорочення чисельності або штату працівників.

Частиною 2 статті 40 КЗпП України передбачено, що звільнення із зазначених підстав допускається, якщо неможливо перевести працівника, за його згодою, на іншу роботу.

Відповідно до пункту 19постанови Пленуму Верховного Суду України «Про практику розгляду судами трудових спорів» від 6 листопада 1992 року № 9 розглядаючи трудові спори, пов`язані зі звільненням за пунктом І статті 40 КЗпП України, суди зобов`язані з`ясувати, чи дійсно у відповідача мали місце зміни в організації виробництва і праці, зокрема, ліквідація, реорганізація або перепрофілювання підприємства, установи, організації, скорочення чисельності або штату працівників, чи додержано власником або уповноваженим ним органом норм законодавства, що регулюють вивільнення працівника, які є докази щодо змін в організації виробництва і праці, про те, що працівник відмовився від переведення на іншу роботу або що власник або уповноважений ним орган не мав можливості перевести працівника з його згоди на іншу роботу на тому ж підприємстві, в установі, організації, чи не користувався вивільнюваний працівник переважним правом на залишення на роботі та чи попереджувався він за 2 місяці про наступне вивільнення.

Підставою для розірвання трудового договору за ініціативи власника або уповноваженого ним органу є зміни в організації виробництва і праці, які у свою чергу можуть мати місце у випадках ліквідації, реорганізації, банкрутства або перепрофілювання підприємства, установи, організації, скорочення чисельності або штату працівників. При цьому, під змінами в організації виробництва і праці, які можуть бути підставою для розірвання трудового договору слід розуміти, в тому числі скорочення чисельності або штату працівників, що призводить до скорочення займаної працівником посади та зумовлює його звільнення у випадку неможливості переведення працівника на іншу посаду.

Статтею 49-2 КЗпП України визначено процедуру вивільнення працівників.

Про наступне вивільнення працівників персонально попереджають не пізніше ніж за два місяці. При вивільненні працівників у випадках змін в організації виробництва і праці враховується переважне право на залишення на роботі, передбачене законодавством.

Одночасно з попередженням про звільнення у зв`язку із змінами в організації виробництва і праці власник або уповноважений ним орган пропонує працівникові іншу роботу на тому ж підприємстві, в установі, організації. При відсутності роботи за відповідною професією чи спеціальністю, а також у разі відмови працівника від переведення на іншу роботу на тому ж підприємстві, в установі, організації працівник, за своїм розсудом, звертається за допомогою до державної служби зайнятості або працевлаштовується самостійно.

Отже, власник або уповноважений ним орган зобов`язані повідомити працівника про наступне вивільнення у зв`язку зі змінами в організації виробництва і праці не пізніше ніж за два місяці та одночасно запропонувати працівникові всі наявні вакантні посади в цій же установі, які він може обіймати відповідно до своєї кваліфікації.

З аналізу викладеної норми, суд дійшов висновку, що законодавець передбачив, що на випадок відсутності роботи (вакантної посади) за відповідною професією, спеціальністю, кваліфікацією, працівник, за своїм розсудом, звертається за допомогою до державної служби зайнятості або працевлаштовується самостійно. Державна служба зайнятості інформує працівників про роботу в тій самій чи іншій місцевості за їх професіями, спеціальностями, кваліфікаціями, а у разі їх відсутності - здійснює підбір іншої роботи з урахуванням індивідуальних побажань і суспільних потреб. У разі потреби особу може бути направлено, за її згодою, на професійну перепідготовку або підвищення кваліфікації відповідно до законодавства (ч. 5 ст. 49-2 КЗпП України).

Так, відповідно до процедури звільнення працівників,яка обумовлена вимогами статей 32, 49-2 КЗпП, керівником Торецької міської військово-цивільної адміністрації Бахмутського району Донецької області видано розпорядження від 07 квітня 2021 року про можливе вивільнення позивача, з яким останнього ознайомлено в той же день.

Як встановлено судом, внаслідок проведення реорганізації керівником Торецької міської військово-цивільної адміністрації Бахмутського району Донецької області прийнято штатний розпис на 2021 рік, в якому відсутня посада спеціаліста 1 категорії з державної реєстрації актів цивільного стану.

Наказом Національного агентства України з питань державної служби від 07.11.2019 року №203-19 затверджено Типові професійно-кваліфікаційні характеристики

посадових осіб місцевого самоврядування, якими рекомендовано обласним, міським, районним (районним у містах), сільським, селищним радам керуватись при розробці професійно-кваліфікаційних характеристик і посадових інструкцій посадових осіб місцевого самоврядування.

Так, відповідно до Типових професійно-кваліфікаційних характеристик

посадових осіб місцевого самоврядування до кваліфікаційних вимог провідного спеціаліста, спеціаліста І категорії, спеціаліста ІІ категорії та спеціаліста віднесено вищу освіту не нижче ступеня бакалавра, вільне володіння державною мовою.

В матеріалах справи наявний диплом бакалавра НОМЕР_4, виданий Донецьким національним університетом імені Василя Стуса30 червня 2021 року на ім`я ОСОБА_2 . (а.с. 127)

Таким чином, судом встановлено, що у позивача станом на дату попередження про проведення реорганізації - 07.04.2021 року, на дату звільнення-23.06.2021 року,була відсутня вища освіта.

Оскількина момент звільнення у спеціаліста 1 категорії з Державної реєстрації актів цивільного стану виконавчого органу Залізної міської ради ОСОБА_1 був відсутній диплом про вищу освіту, яка передбачена як обов`язкова кваліфікаційна вимога у Типових професійно-кваліфікаційних характеристик посадових осіб місцевого самоврядування, начальником відділу кадрової роботи, головним спеціалістом відділу кадрової роботи Торецької міської військово-цивільної адміністрації Бахмутського району Донецької області та спеціалістом 1 категорії з обліку та звітності Виконавчого органу Залізної міської ради складено протокол про те, що ОСОБА_1 не могли запропонувати вакантні посади у Торецькій міській військово-цивільній адміністрації Бахмутського району Донецької області.

Після спливу строку попередження позивача було звільнено з посади спеціаліста 1 категорії з Державної реєстрації актів цивільного стану виконавчого органу Залізної міської ради за пунктом 1 статті 40 КЗпП України, згідно розпорядження керівника Торецької міської військово-цивільної адміністрації Бахмутського району Донецької області від 23.06.2021 року №36-О «Про звільнення посадової особи виконавчого органу Залізної міської ради ОСОБА_1 ».

Переведення працівника, за його згодою, на іншу роботу не вбачалось можливим в зв`язку з тим, що відповідно до прийнятого штатного розкладуу відділі Державної реєстрації передбачались посади: начальника відділу та державного реєстратора, для обіймання яких позивач не відповідав кваліфікаційним вимогам .

Позивач посилається як на одну із підстав протиправності його звільнення те, що відповідач знав про відсутність вищої освіти у позивача станом на 23.06.2021 року, та посилається на висновки Верховного Суду України у постанові від 27.01.2020 року у справі №654/941/17.

Суд не приймає посилання позивача на вищезазначені висновки Верховного Суду України, оскільки обставини та предмет спору у зазначеній справі інший, у зазначеній справі позивача було звільненона підставі пункту 2 частини першої статті 40 КЗпП України у разі виявлення невідповідності працівника займаній посаді.Крім того, у зазначеній справі роботодавець не перебував у процесі ліквідації або реорганізації.

Водночас, предметом спору у даній справі є звільнення на підставі пункту 1 частини першої статті 40 КЗпП України, яке передбачене саме у випадках змін в організації виробництва і праці, в тому числі ліквідації, реорганізації, банкрутства або перепрофілювання підприємства, установи, організації, скорочення чисельності або штату працівників.

Суд не приймає посилання позивача на те, що на даний час у нього наявний диплом про вищу освіту, оскільки предметом спору є правові підстави для винесення спірного розпорядження відповідача про звільнення позивача з займаної посади станом на дату його прийняття, а саме 23.06.2021 року.

Судом встановлено, що Донецьким національним університетом імені Василя Стуса видано ОСОБА_1 диплом бакалавра 30 червня 2021 року, тобто після винесення спірного розпорядження керівника Торецької міської військово-цивільної адміністрації від 23.06.2021 року №36-О.

Враховуючи викладене, суд дійшов висновку про те, що відповідачем дотримано всіх вимог чинного трудового законодавства, зокрема статті 49-2 КЗпП України, під час звільнення позивача, а розпорядження Торецької міської військово-цивільної адміністрації від 23.06.2021 року №36-О «Про звільнення посадової особи виконавчого органу Залізної міської ради ОСОБА_1 » є правомірним, в зв`язку з чим вимоги позивача не підлягають задоволенню.

Позовні вимоги щодо поновлення на посаді та стягнення середнього заробітку за час вимушеного прогулу не підлягають задоволенню тому,що є похідними.

Відповідно до ч.1 ст. 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.

Згідно з нормами частини другої статті 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Відповідно до вимог пункту 4 частини першої статті 5 КАС України, кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб`єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист шляхом визнання бездіяльності суб`єкта владних повноважень протиправною та зобов`язання вчинити певні дії;

Відповідно до положень статті 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Відповідно до вимог частин першої статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Нормами частини другої зазначеної статті встановлено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. У таких справах суб`єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.

Якщо учасник справи без поважних причин не надасть докази на пропозицію суду для підтвердження обставин, на які він посилається, суд, відповідно до положень частини п`ятої статті 77 КАС України, вирішує справу на підставі наявних доказів.

Відповідно до п. 10 ч. 2 ст. 245 КАС України при вирішенні справи по суті суд може задовольнити позов повністю або частково чи відмовити в його задоволенні повністю або частково у разі задоволення позову суд може прийняти рішення про інший спосіб захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб`єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб`єктів владних повноважень, який не суперечить закону і забезпечує ефективний захист таких прав, свобод та інтересів.

Враховуючи зазначене, суд дійшов висновку про відмову у задоволенні позову.

Розподіл судових витрат не здійснюється на підставі п. 1 ч. 1 ст. 5 Закону України «Про судовий збір».

На підставі вищевикладеного та керуючись статтями 2-15, 19-21, 72-79, 90, 94, 122, 123, 132, 159-161, 164, 192-194, 224-228, 241-247, 255, 253-262, 293-295 КАС України, суд, -

В И Р І Ш И В:

У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до Торецької міської військово-цивільної адміністрації Бахмутського району Донецької області про визнання протиправним та скасування розпорядження, поновлення на посаді, стягнення середнього заробітку за час вимушеного прогулу - відмовити.

Рішення прийнято в нарадчій кімнаті в порядку письмового провадження 22 листопада 2021 року.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення суду може бути оскаржено до Першого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення (ухвали) суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Учасник справи, якому повне рішення або ухвала суду не були вручені у день його (її) проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження: 1) на рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду. Строк на апеляційне оскарження також може бути поновлений в разі його пропуску з інших поважних причин, крім випадків, визначених частиною другою статті 299 цього Кодексу.

Апеляційна скарга згідно положень статті 297 КАС України подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції.

Суддя О.В. Троянова