
ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
У Х В А Л А
17 листопада 2021 року Справа №160/9406/20
Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Маковської О.В., розглянувши в письмовому провадженні у місті Дніпро звіт Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про виконання рішення суду у справі №160/9406/20 у справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання протиправними дій та зобов`язання вчинити певні дії, -
ВСТАНОВИВ:
Рішенням Дніпропетровський окружний адміністративний суду від 10.11.2020 позовну заяву ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії задоволено. Визнано протиправною відмову Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області у проведенні перерахунку пенсії ОСОБА_1 з 05.03.2019 на підставі Довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій в Дніпропетровській області від 19.06.2020 №1818. Зобов`язано Головне Управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії з 05.03.2019 відповідно до вимог статей 43, 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 №2262, на підставі виданої Головним управлінням Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Дніпропетровській області Довідки від 19.06.2020 №1818 про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії, із визначеними такою довідкою складовими грошового забезпечення, з урахуванням раніше виплачених сум. Стягнуто за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області на користь ОСОБА_1 судовий збір у розмірі 840,80 грн.
З матеріалів справи вбачається, що рішення суду набрало законної сили 11.12.2020 та позивачу видано виконавчі листи.
До Дніпропетровського окружного адміністративного суду надійшла заява ОСОБА_1 про встановлення судового контролю в порядку статті 382 КАС України.
Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 14.04.2021 призначити до розгляду заяву ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії в порядку письмового провадження.
Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 09.06.2021 заяву ОСОБА_1 про встановлення судового контролю за виконанням судового рішення в адміністративній справі №160/9406/20 задоволено. Зобов`язано Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області надати у місячний строк, з дати набрання ухвалою законної сили, звіт про виконання рішення суду від 10.11.2020 у справі №160/94006/20 із підтверджуючими доказами щодо виконання рішення у справі.
Від ГУ ПФУ в Дніпропетровській області 27.07.2021 до суду надійшов звіт про виконання судового рішення.
Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 09.08.2021 призначено до розгляду звіт про виконання судового рішення у справі №160/9406/20 у судовому засіданні на 11.08.2021.
В судове засідання 11.08.2021 з`явився представник відповідача. Розгляд справи відкладено на 29.09.2021.
У зв`язку з перебуванням судді Маковської О.В. у відпустці справу знято з розгляду та призначено на 27.10.2021.
В судове засідання 27.10.2021 сторони не з`явились. Розгляд справи відкладено на 17.11.2021.
Від позивача 04.11.2021 до суду надійшли додаткові пояснення, в яких позивач зазначає, що відповідачем помилково обрахована пенсія з 05.03.2019 року у розмірі 70% грошового забезпечення замість належних 73% сум грошового забезпечення, не виплачена заборгованість при перерахунку пенсії, заборгованість нарахована з 70% замість належних 73% грошового забезпечення.
В судове засідання 17.11.2021 сторони не з`явились. Подальший розгляд вирішено здійснювати в порядку письмового провадження.
Розглянувши звіт про виконання судового рішення, суд зазначає таке.
Відповідно до ч.ч.1, 2 ст.382 КАС України суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, може зобов`язати суб`єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.
За наслідками розгляду звіту суб`єкта владних повноважень про виконання рішення суду або в разі неподання такого звіту суддя своєю ухвалою може встановити новий строк подання звіту, накласти на керівника суб`єкта владних повноважень, відповідального за виконання рішення, штраф у сумі від двадцяти до сорока розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Так, відповідно до звіту відповідача про виконання рішення суду, Головним управлінням 02.02.2021 проведено перерахунок пенсії ОСОБА_1 з 05.03.2019 на підставі Довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій в Дніпропетровській області від 19.06.2020 № 1818 з урахуванням раніше виплачених сум.
Нараховано доплату за рішенням суду за період з 05.03.2019 по лютий 2021 року включно, у розмірі 102388,76 грн.
Також, 22.06.2021 нараховано доплату за рішенням суду за період з 05.03.2019 по грудень 2019 року включно, у розмірі 24801,73 грн.
Загальна сума доплати за рішенням суду за період з 05.03.2019 по лютий 2021 року включно становить 127190,49 грн.
З 01.03.2021 розмір пенсійної виплати ОСОБА_1 становить 13598,55 грн.
Що стосується доплати за рішенням суду з 05.03.2019 по лютий 2021 року включно, у розмірі 127190,49 грн. відповідач зазначив, що вона буде виплачена за окремою бюджетною програмою.
Крім того, відповідач зазначив, що ПФУ листом від 25.06.2021 №2800-04-5/30473 звернувся до Міністерства соціальної політики України з проханням порушити питання про збільшення асигнувань з державного бюджету на погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішенням суду у 2021 році та повторно ініціював відкриття для ПФУ окремої бюджетної програми «Погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду».
При вирішенні питання про затвердження звіту про виконання рішення суду, суд враховує наступне.
Згідно із Положенням про Пенсійний фонд України, затвердженими Указом Президента України від 06.04.2011 за №384/2011, Пенсійний фонд України готує пропозиції щодо формування та реалізації державної політики у сфері пенсійного забезпечення та соціального страхування, бере у межах своїх повноважень участь у розробці прогнозних показників економічного і соціального розвитку України та проекту Державного бюджету України, планує свої доходи та видатки, здійснює ефективний розподіл фінансових ресурсів для пенсійного забезпечення, розробляє проект бюджету Пенсійного фонду України, складає звіт про його виконання та подає їх в установленому порядку міністру праці та соціальної політики для внесення на розгляд Кабінету Міністрів України.
Відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 16.12.2020 року №1279 Пенсійний фонд України з 01.04.2021 перейшов до централізованого фінансування виплати пенсій.
Згідно п. 13 Порядку виплати пенсій та грошової допомоги через поточні рахунки в банках, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України 30.08.1999 року № 1596 під час централізованого перерахування коштів списки одержувачів пенсій подаються уповноваженим банкам виключно в електронній формі через Пенсійний фонд України та Мінсоцполітики. На підставі складених документів, Пенсійний фонд України та органи соціального захисту населення проводять перерахування уповноваженим банкам коштів, необхідних для виплати пенсій та грошової допомоги.
Відповідно до Положення про Пенсійний фонд України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23.07.2014 року №280 Пенсійний фонд України забезпечує своєчасне та у повному обсязі фінансування виплати пенсій та інших виплат, які згідно із законодавством проводяться за рахунок коштів Пенсійного фонду та інших джерел, визначених законодавством.
Згідно з пунктом 20 та 29 ч.1 ст. 116 Бюджетного кодексу України взяття зобов`язань без відповідних бюджетних асигнувань та здійснення видатків бюджету з перевищенням бюджетних призначень є порушенням бюджетного законодавства.
Грошові кошти у вигляді перерахованої пенсії, яка належать позивачу не є власністю Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області та не знаходяться на його рахунках. Фактичне, у повному обсязі виконання судового рішення, можливе лише за наявності відповідного бюджетного призначення за рахунок державного бюджету.
Невиплата грошових коштів за відсутності відповідного фінансового забезпечення та фактичної відсутності коштів не може вважатися невиконанням судового рішення без поважних причин, оскільки Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області не має юридичної можливості виконати судове рішення в частині виплати коштів, нарахованих за рішенням суду. Інших фінансових можливостей, крім зазначених, для здійснення виплат управління не має.
Таким чином, суд вважає, що покладені судом зобов`язання, вчинити дії щодо перерахунку та виплати пенсії позивачу, органом пенсійного фонду здійснювались в порядку, встановленому судовим рішенням, та на виконання повноважень, покладених на Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області.
Відповідно до правового висновку, викладеного у постанові Верховного Суду від 24.01.2018 у справі №405/3663/13-а, невиконання судового рішення ГУ ПФУ в частині виплати грошових коштів за відсутності відповідного фінансового забезпечення та фактичної відсутності коштів не може вважатися невиконанням судового рішення без поважних причин.
Враховуючи викладене, суд дійшов висновку, що поданий відповідачем звіт підлягає затвердженню.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст.241-243, 256, 295, 382 КАС України, суд, -
УХВАЛИВ:
Затвердити звіт Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про виконання рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 10.11.2020 у справі №160/9406/20.
Ухвала суду набирає законної сили відповідно до вимог ст.256 КАС України та може бути оскаржена в строки, передбачені ст.295 КАС України.
Суддя О.В. Маковська