
ВОЛИНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
22 листопада 2021 року ЛуцькСправа № 140/10182/21
Волинський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Дмитрука В.В.,
розглянувши у письмовому провадженні за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Національної академії Державної прикордонної служби України імені Б. Хмельницького про визнання дій протиправними, зобов`язання вчинити дії,
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 (далі - ОСОБА_1 ) звернувся із позовом до Національної академії Державної прикордонної служби України імені Б. Хмельницького про визнання протиправними дій щодо нарахування та виплати індексації грошового забезпечення за період з грудня 2015 року по березень 2016 року включно, з урахуванням вересня 2014 року як базового місяця; зобов`язання перерахувати та виплатити індексацію грошового забезпечення за період з грудня 2015 року по березень 2016 року включно, з урахуванням січня 2008 року як базового місяця, виплату здійснити із урахуванням виплачених сум.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що позивач з 2012 року по 12.04.2016 проходив військову службу у Національній академії Державної прикордонної служби України імені Б. Хмельницького.
Представник позивача звернувся до відповідача із запитом про надання інформації щодо нарахування та виплати ОСОБА_1 індексації грошового забезпечення за період з 2012 року по 2016 рік.
У відповідь на вищезазначений запит Національна академія Державної прикордонної служби України імені Б. Хмельницького скерувала лист №12/2015 з розрахунком невиплаченої ОСОБА_1 індексації та зазначила, що відповідно до розпорядження Голови Державної прикордонної служби України №Т/116-1743 від 03.03.2020 виплата ОСОБА_1 індексації за період навчання з жовтня 2015 року по березень 2016 року буде проводитися за останнім місцем проходження служби.
Із змісту розрахунку невиплаченої індексації грошового забезпечення ОСОБА_1 вбачається, що за період з жовтня 2015 року по березень 2016 року індексація нарахована з урахуванням вересня 2014 року, як базового місяця та фіксованої суми індексації у розмірі 15,95 грн.
Позивач вважає, що нарахування та виплата індексації позивачу проведена з порушення Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 №1078, що призвело до порушення його майнових прав, оскільки виплата індексації проведена у розмірі меншому ніж законодавчо визначено.
Ухвалою судді Волинського окружного адміністративного суду від 21.09.2021 відкрито спрощене позовне провадження у справі без проведення судового засідання та виклику сторін.
У відзиві на позов відповідач позовні вимоги не визнав. В обґрунтування своєї позиції вказав, що Національна академія, як бюджетна установа не мала можливості виплачувати індексацію грошового забезпечення позивачу у зв`язку із відсутністю на те відповідних бюджетних асигнувань від Головного розпорядника бюджетних коштів.
Нарахування та виплата індексації проводилась в межах кошторисних призначень, що виділялись на утримання Державної прикордонної служби України по червень 2015 року включно. Після червня 2015 року кошти на виплату індексації, в період проходження позивачем військової служби в Національній академії, Державній прикордонній службі України не виділялись.
Статтею 27 Закону України «Про державну прикордонну службу України» передбачено, що фінансування діяльності Державної прикордонної служби України здійснюється за рахунок коштів Державного бюджету України та інших джерел, передбачених законодавством.
Національна академія є бюджетною державною організацією, яка фінансується за рахунок бюджетних коштів. Тому вини в діях посадових осіб Національної академії щодо невиплати індексації позивачу також не вбачається.
Представник відповідача зазначив, що ОСОБА_1 проходив військову службу в Національній академії ДПСУ. Згідно до статті 5 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення», проведення індексації грошових доходів населення здійснюється в межах фінансових ресурсів бюджетів всіх рівнів, бюджету Пенсійного фонду України та бюджетів інших фондів загальнообов`язкового державного соціального страхування на відповідний рік. У зв`язку з цим нарахування та виплата індексації грошового забезпечення в Національній академії ДПСУ позивачу не проводилася по вищезазначеним обставинам.
В подальшому Національною академією було отримано розпорядження з Адміністрації ДПСУ від 03.03.2020 №Т/116-1743, згідно якого виплата індексації грошового забезпечення проводиться за письмовим зверненням військовослужбовця за останнім місцем служби при звільненні з військової служби.
На підставі наказу ректора Національної академії від 09.03.2016 №112-вв позивача було виключено зі списків особового складу та всіх видів забезпечення після закінчення навчання та направлено для подальшого проходження військової служби до органів охорони державного кордону.
Розпорядженням Адміністрації Державної прикордонної служби України від 03.03.2020 №Т/116-1743 «Щодо окремих питань грошового забезпечення» визначено, що військовослужбовцям, які звільняються з військової служби, виплата індексації проводиться за всі періоди, за які військовослужбовці мали право на виплату індексації, але її не отримали, а особам з числа колишніх військовослужбовців - за письмовим зверненням.
Наказом начальника 7 прикордонного загону (І категорії) Західного регіонального управління (І категорії) Державної прикордонної служби України від 17.09.2019 №240-ос позивача звільнено з військової служби та наказом від 18.09.2019 №243-ос ОСОБА_1 виключено із списків особового складу прикордонного загону та усіх видів забезпечення. Тому позивачу було виплачено індексацію грошового забезпечення 7-м прикордонним загоном (І категорії) Західного регіонального управління (І категорії) Державної прикордонної служби України при звільнені з військової служби.
Крім того, представник відповідача зауважив, що нарахування індексації грошового забезпечення, у тому числі визначення базового місяця для обрахунку індексації грошового забезпечення належить до дискреційних повноважень військової частини, як платника грошового забезпечення, в якому військовослужбовець проходить службу.
Вважає, що розрахунок індексації грошового забезпечення є компетенцією відповідача як органу, в якому позивач проходив службу і який виплачував йому грошове забезпечення. Саме на відповідача за наявності законних підстав покладається обов`язок нарахувати та виплатити позивачу індексації грошового забезпечення. Разом з тим, позивач в січні 2008 року військову службу в Національній академії не проходив, а тому відсутні правові підстави для встановлення позивачу базового місяця - січень 2008 року.
З врахуванням наведеного, представник відповідача просив відмовити у задоволенні адміністративного позову.
Дослідивши наявні у матеріалах справи письмові докази в їх сукупності, суд дійшов висновку, що позов підлягає до задоволення з наступних мотивів та підстав.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 проходив військову службу у Національній академії Державної прикордонної служби України імені Б. Хмельницького з 2012 року по 12.04.2016.
Відповідно до витягу з наказу начальника 7 прикордонного загону (І категорії) Західного регіонального управління (І категорії) Держаної прикордонної служби України від 17.09.2019 №240-ОС старшого лейтенанта ОСОБА_1 звільнено з військової служби та припинено (розірвано) контракт за підпунктом «е» (у зв`язку з набранням законної сили обвинувальним вироком суду, яким призначено покарання у виді позбавлення волі, обмеження волі, позбавлення військового звання чи позбавлення права займати певні посади) пункту 2 частини п`ятої статті 26 Закону України «Про військовий обов`язок і військову службу».
Згідно витягу з наказу начальника 7 прикордонного загону (І категорії) Західного регіонального управління (І категорії) Держаної прикордонної служби України від 18.09.2019 №243-ОС старшого лейтенанта ОСОБА_1 виключено зі списків особового складу загону та всіх видів забезпечення.
Представник позивача звернувся до відповідача із запитом про надання інформації щодо нарахування та виплати ОСОБА_1 індексації грошового забезпечення за період з 2012 року по 2016 рік.
У відповідь на вищезазначений запит 17.06.2020 Національна академія Державної прикордонної служби України імені Б. Хмельницького скерувала лист №12/2015 з розрахунком невиплаченої ОСОБА_1 індексації та зазначила, що відповідно до розпорядження Голови Державної прикордонної служби України №Т/116-1743 від 03.03.2020 виплата ОСОБА_1 індексації за період навчання з жовтня 2015 року по березень 2016 року буде проводитися за останнім місцем проходження служби.
Із змісту наданого відповідачем на запит представника позивача розрахунку невиплаченої індексації грошового забезпечення ОСОБА_1 вбачається, що за період з жовтня 2015 року по березень 2016 року індексація нарахована з урахуванням вересня 2014 року, як базового місяця та фіксованої суми індексації у розмірі 15,95 грн.
Не погоджуючись із такими діями відповідача, позивач звернувся до суду з даним адміністративним позовом.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, що склалися між сторонами, суд зазначає наступне.
Відповідно до частини другої статті 9 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» від 20.12.1991 №2011-ХІІ (далі - Закон №2011-ХІІ) до складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням; щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення.
Грошове забезпечення визначається залежно від посади, військового звання, тривалості, інтенсивності та умов військової служби, кваліфікації, наукового ступеня і вченого звання військовослужбовця. Грошове забезпечення підлягає індексації відповідно до закону (частина третя статті 9 Закону № 2011-XII).
Правові, економічні та організаційні основи підтримання купівельної спроможності населення України в умовах зростання цін з метою дотримання встановлених Конституцією України гарантій щодо забезпечення достатнього життєвого рівня населення України визначені Законом №1282-ХІІ.
У статті 1 Закону №1282-XII визначено, що індексація грошових доходів населення - це встановлений законами та іншими нормативно-правовими актами України механізм підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодовувати подорожчання споживчих товарів і послуг.
Відповідно до статті 2 Закону №1282-XII індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані ними в гривнях на території України і які не мають разового характеру, зокрема, оплата праці (грошове забезпечення). Індексації підлягають грошові доходи населення у межах прожиткового мінімуму, встановленого для відповідних соціальних і демографічних груп населення.
Згідно з частиною першою статті 4 Закону №1282-XII індексація грошових доходів населення проводиться в разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який установлюється в розмірі 103 відсотка.
Частинами першою - другою статті 5 Закону №1282-XII встановлено, що підприємства, установи та організації підвищують розміри оплати праці у зв`язку з індексацією за рахунок власних коштів. Підприємства, установи та організації, що фінансуються чи дотуються з Державного бюджету України, підвищують розміри оплати праці (грошового забезпечення) у зв`язку з індексацією за рахунок власних коштів і коштів Державного бюджету України.
Проведення індексації грошових доходів населення здійснюється у межах фінансових ресурсів бюджетів усіх рівнів, бюджету Пенсійного фонду України та бюджетів інших фондів загальнообов`язкового державного соціального страхування на відповідний рік (частина шоста статті 5 Закону № 1282-XII).
Відповідно до пункту 1-1 Порядку №1078 (зі змінами, в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) підвищення грошових доходів громадян у зв`язку з індексацією здійснюється з першого числа місяця, що настає за місяцем, в якому офіційно опубліковано індекс споживчих цін. Обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації грошових доходів населення провадиться наростаючим підсумком починаючи з березня 2003 року - місяця опублікування Закону України від 6 лютого 2003 р. №491-IV «Про внесення змін до Закону України «Про індексацію грошових доходів населення».
Згідно з пунктом 2 Порядку №1078 індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані в гривнях на території України, які не мають разового характеру: грошове забезпечення військовослужбовців, поліцейських, осіб рядового і начальницького складу, посадових осіб митної служби.
Пунктом 4 Порядку №1078 визначено, що індексації підлягають грошові доходи населення у межах прожиткового мінімуму, встановленого для відповідних соціальних і демографічних груп населення. Оплата праці, у тому числі працюючим пенсіонерам, грошове забезпечення, розмір аліментів, визначений судом у твердій грошовій сумі, допомога по безробіттю, що надається залежно від страхового стажу у відсотках середньої заробітної плати, стипендії індексуються у межах прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб.
За приписами пункту 5 Порядку №1078 у разі підвищення тарифних ставок (окладів), стипендій, виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов`язкове державне соціальне страхування, визначених у пункті 2 цього Порядку, значення індексу споживчих цін у місяці, в якому відбувається підвищення, приймається за 1 або 100 відсотків. Обчислення індексу споживчих цін для проведення подальшої індексації здійснюється з місяця, наступного за місяцем підвищення зазначених грошових доходів населення. Сума індексації у місяці підвищення грошових доходів, зазначених у абзаці першому цього пункту, не нараховується, якщо розмір підвищення грошового доходу перевищує суму індексації, що склалася у місяці підвищення доходу. Якщо розмір підвищення грошового доходу не перевищує суму індексації, що склалась у місяці підвищення доходу, сума індексації у цьому місяці визначається з урахуванням розміру підвищення доходу і розраховується як різниця між сумою індексації і розміром підвищення доходу.
Постановою Кабінету Міністрів України від 07.11.2007 №1294 «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу», яка набрала чинності 01.01.2008 та втратила чинність з 01.03.2018 (далі - Постанова №1294), встановлено посадові оклади військовослужбовців, які визначені Додатком №1 до Постанови №1294.
Підвищення тарифних ставок (окладів) після 01.01.2008, в тому числі в період перебування позивача на службі (зокрема до 29.01.2018), що є підставою для встановлення іншого базового місяця при проведенні індексації, не відбувалося.
Відтак, базовим місяцем при проведенні індексації грошового забезпечення позивача з грудня 2015 року по березень 2016 року є саме січень 2008 року, в якому Постановою №1294 встановлені підвищені розміри посадових окладів військовослужбовців, а не як зазначалося відповідачем - вересень 2014 року.
У подальшому після прийняття постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» (далі - Постанова №704), якою затверджено схему тарифних розрядів за основними типовими посадами осіб офіцерського складу Збройних Сил, базовим місяцем для нарахування військовослужбовцям індексації став березень 2018 року.
Таким чином, якщо останнє підвищення окладу за посадою відбулось у січні 2008 року, то для визначення суми індексації грошового забезпечення військовослужбовцю має застосовуватись індекс споживчих цін, обчислений наростаючим підсумком з січня 2008 року до березня 2018 року, оскільки після прийняття Постанови №704, якою затверджено схему тарифних розрядів за основними типовими посадами осіб офіцерського складу Збройних Сил, базовим місяцем для нарахування військовослужбовцям індексації став березень 2018 року. Тому суд погоджується із доводами позивача щодо необхідності врахування при проведенні індексації грошового забезпечення за спірний період січня 2008 року, як базового місяця для нарахування індексації, відповідно до Порядку №1078, оскільки в період з грудня 2015 року по березень 2016 року посадові оклади військовослужбовців не змінювались.
При вирішенні даного спору суд враховує, що позивач був виключений зі списків особового складу частини та всіх видів забезпечення відповідно до витягу з наказу начальника 7 прикордонного загону (І категорії) Західного регіонального управління (І категорії) Держаної прикордонної служби України від 18.09.2019 №243-ОС, тому індексація грошового забезпечення за період після 18.09.2019 позивачу нарахуванню та виплаті не підлягає.
З огляду на вищевикладене суд дійшов висновку, що охоронювані законом права, свободи та інтереси позивача протиправно порушені діями Національної академії Державної прикордонної служби України імені Б. Хмельницького щодо не нарахування та невиплати ОСОБА_1 індексації грошового забезпечення в період з грудня 2015 року по березень 2016 року зі встановленням базового місяця - січень 2008 року.
З огляду на наведене та зважаючи на те, що завданням адміністративного суду є контроль за легітимністю прийняття рішення (вчинення дії) суб`єктом владних повноважень, то порушене право позивача у даному випадку підлягає відновленню шляхом прийняття рішення про зобов`язання відповідача перерахувати та виплатити ОСОБА_1 індексацію грошового забезпечення в період з грудня 2015 року по березень 2016 року зі встановленням базового місяця - січень 2008 року.
Відтак, з урахуванням встановлених обставин справи та наведених норм чинного законодавства України, суд дійшов висновку про задоволення позовних вимог ОСОБА_1 .
Враховуючи те, що позивач звільнений від сплати судового збору, судові витрати згідно статті 139 КАС України розподілу не підлягають.
Керуючись статтями 2, 72-77, 243-246, 255, 262, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ВИРІШИВ:
Адміністративний позов задовольнити повністю.
Визнати протиправними дії Національної академії Державної прикордонної служби України імені Б. Хмельницького щодо нарахування та виплати ОСОБА_1 індексації грошового забезпечення за період з грудня 2015 року по березень 2016 року включно, з урахуванням вересня 2014 року як базового місяця.
Зобов`язати Національну академію Державної прикордонної служби України імені Б. Хмельницького перерахувати та виплатити ОСОБА_1 індексацію грошового забезпечення за період з грудня 2015 року по березень 2016 року включно, з урахуванням січня 2008 року як базового місяця, виплату здійснити із урахуванням виплачених сум.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 295 КАС України. У разі подання апеляційної скарги рішення якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги до Восьмого апеляційного адміністративного суду. Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Позивач: ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 )
Відповідач: Національна академія Державної прикордонної служби України імені Б. Хмельницького (29000, місто Хмельницький, вулиця Шевченка, будинок 46, код ЄДРПОУ 14321481)
Суддя В.В. Дмитрук